Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Merpan_Promocja

Protest sadowników - Warszawa - 2 sierpnia 2018 r.

Dziś (2.08) polscy sadownicy ponownie protestowali w Warszawie w sprawie skrajnie niskich cen skupu owoców.

Sadownicy zgromadzili się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Kilkaset osób chce ratunku przed bankructwem. Przedstawiciele protestujących z całej Polski weszli do siedziby rządu na spotkanie z jednym z wiceministrów rolnictwa. Sadownicy domagają się, żeby rząd zareagował w sprawie skrajnie niskich cen skupu owoców.

Jak można jabłko przemysłowe dowozić do punktów skupu za 15 groszy? To samo było z wiśnią. Wiśnia przemysłowa kosztowała 35 groszy. Będziesz pan pracował za 35 groszy za kilogram?- mówi jeden z protestujących. To są ceny poniżej kosztów zbioru, nie mówiąc o kosztach produkcji- dodaje innych.

My nie możemy jako organizacja branżowa, jeden największy z branżowych związków w Polsce i w Europie stać z boku i patrzeć na to, co się dzieje w polskiej branży, na ten dramat tysięcy polskich gospodarstw, setek tysięcy polskich rodzin. Zjechaliśmy do Warszawy po raz kolejny przedstawić nasze postulaty chcemy, aby one w sposób dobitny wybrzmiały (…) – mówił Mirosław Maliszewski podczas protestu w Warszawie.


Przedstawiciele protestujących w Warszawie sadowników złożyli w kancelarii premiera petycję, w której m.in. apelują o reakcję rządu na "drastycznie niskie ceny skupu owoców".

Do kilkuset protestujących sadowników wyszedł wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który zaprosił ich do rozmów 13 sierpnia "przy stole" ws. umów kontraktacyjnych.

W złożonej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycji sadownicy domagają się m.in. skutecznego przeciwdziałania polityce cenowej zakładów przetwórczych, wykupu 500 tys. ton jabłek na cele bioenergetyczne, wdrożenia umów kontraktacyjnych, a także uruchomienia rekompensat dla gospodarstw, które poniosły straty wskutek niskich cen skupu.


Jak poinformował sekretarz ZSRP Krzysztof Cybulak (wypowiedź od -9:50 min)

Wyszedł do nas minister Romanowski, bardzo fajnie sobie „gadał”. Tylko jest jedna sprawa, Ja już 1,5 miesiąca uczestniczę w rozmowach w ministerstwie i są to jałowe spotkania z których nic nie wynika. Dlatego podchodzę z dużą dozą ostrożności do wszystkich tych obietnic (...).

Młodzież nie zostanie w rolnictwie/sadownictwie, bo nie widzi perspektyw. Jeśli rynek jest tak rozregulowany i rolnik ma na niego bardzo znikomy wpływ to lepie skończyć studnia niezwiązane z produkcją rolniczą, pójść do pracy, odsiedzieć swoje 8 godzin, nie patrzeć na pogodę, nie patrzeć na to, co przetwórcy wymyślą. Jeśli rządzący Unijni się nie pochylą ta za 15-20 lat pokolenie naszych rodziców odejdzie na emeryturę i stworzy się ogromna wyrwa pokoleniowa nie tylko w sadownictwie, ale całym rolnictwie…i będzie problem z żywnością – mówił Maciej Cybulak.

 

 

 

 

 

 REKLAMA
2019_A_InfoKarta

komentarze (9):

dodaj komentarz
Green25
Green25 02.08.2018 15:40 Popieram jak najbardziej protest ,ale Pan Maliszewski jest chyba trochę hipokrytą...Zabawa z cenami owoców kierowanych dla przemysłu trwa w najlepsze od lat...to nie jest pierwszy rok kiedy przemysł przetwórczy w sposób skandaliczny pokazuje swe oblicze.Byłem kilka lat temu na proteście sadowników w Warszawie ,wówczas za jabłko przemysłowe równiż płacono "grosze". Ministrem Rolnictwa był wtedy Pan Sawicki,co wtedy zrobiono z tym problemem?Nic.Z tego co pamiętam rozdano jakieś symboliczne zapomogi socjalne,a gdzie rozwiązania systemowe które zapobiegły by nie uczciwym praktykom przetwórstwa?
artemida
artemida 02.08.2018 16:26 Tylko systemowe rozwiązanie NIEZALEŻNIE OD TEGO JAKA OPCJA/PARTIA RZĄDZI. Patronem takiego przedsięwzięcia winna być Krajowa Izba Rolnicza, niezależna od ministrów. KTOŚ MUSI SIĘ TEGO PODJĄĆ. Politycy się boją bo spadną im słupki lub sami spadną ze świecznika.
Green25
Green25 02.08.2018 16:41 Możecie mi klepać minusy ,ale jak narazie nikt z rządzących nie podjął się wprowadzenia rozwiązań które uzdrowiły by ten pierd...nikt.Taka jest gorzka prawda,działania doraźne są nic nie warte!!Rządzący mają szansę się jeszcze wykazać,choć czasu niewiele...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 02.08.2018 16:02 Oj żeby tylko te wieloletnie obowiązkowe umowy kontraktacyjne nie wyszły bokiem rolnikom.No bo rozumiem,że skoro obowiązkowe to już w Polsce nie będzie giełd owocowo-warzywnych. A co będzie jeśli dana firma która zakontraktuje mnóstwo owoców zniknie w międzyczasie z rynku.Rolnicy którzy podpisali z nią umowy będą musieli zlikwidować plantacje,bo ,jak powtarzam,giełd i aukcji w Polsce już nie będzie.Minister rolnictwa w tamtym tygodniu obiecał że podpisze rozporządzenie wprowadzające obowiązek podpisywania umów kontraktacyjnych z półrocznym wyprzedzeniem w całej branży rolno-spożywczej. W czasie żniw i zbiorów nikt nic nie sprzeda jeśli pół roku wcześniej nie podpisze umowy z danym odbiorcą!!! Tylko skąd rolnicy mają wiedzieć już wiosną jakim towarem będą dysponować-czy deserem czy przemysłem,pszenicą konsumpcyjną czy paszową? .I co najważniejsze- w jakiej ilości? To byłby absurd! Taki los mogą nam szykować politycy.....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbig63
zbig63 02.08.2018 21:21 Już niedługo jabłka wisnie i inne owoce będziemy kupywac od Ukrainy Rosji i innych państw jak dzisiaj kupujemy zboze,swinie większości sadownikow i rolnikow ma zbankrotowac i wejdzie zywnosc z importu.
pilsner13
pilsner13 02.08.2018 23:34 obowiązkowe umowy z ceną minimalną tylko ten proces przyspieszą~!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 03.08.2018 07:07 Drugi postulat jest najlepszy. To co znowu de minimis? Kostka na podwórku, Audi w garażu i co roku zapomogi, bo jest tak źle.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

delikatess
delikatess 03.08.2018 10:10 Dlaczego związek nie apeluje do sadowników żeby nie zbierali spadów za 15 groszy ,trzeba wstrzymać się ze sprzedażą spadów w tak niskiej cenie , może wtedy zakłady podniosą cene ,bo zapotrzebowanie na koncentrat jest bardzo duże , w tamtym roku spady były po 90 gr ,a w tym roku 15gr ,a cena koncentratu wzrosła , przetwórnie chcą nas wykorzystać ,chyba trzeba jak najszybciej zaapelować do sadowników żeby nie zbierali ,tylko dlaczego związek nie chce wystosować takiego apelu do sadowników i pokierować całą akcją protestacyjną

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Lukas23
Lukas23 03.08.2018 21:03 W 2016 były apele i były strajki organizowane przez ZSRP. Pamiętam że w dniu protestu zestawy pełne jabłek kursowały do zakładów że ho,ho!
W tym sezonie jest podobnie, aczkolwiek widzę po okolicznych sandomierskich sadach jakby pewną zmianę mentalną, przynajmniej wśród części sadowników bo jabłko przerywkowe w dużych ilościach leży i gnije, wiśnie też zostały. Ale u jednych gnije, a inni pozbierają i zawiozą, przypuszczam że nawet za 10 gr.
Dlaczego? NIE WIEM. Może sytuacja materialna ich zmusza, może mamusia każe pozbierać, może coś tam innego jeszcze. Lepiej nie oceniać ani krytykować bo to do niczego nie prowadzi.
Co do działań związku: żadna organizacja nie jest w stanie wpłynąć na indywidualnych producentów, zwłaszcza jeśli istnieją ogromne dysproporcje pomiędzy gospodarstwami. To co dla jednych jest odpadem dla innych może być jedynym dochodem na chwilę obecną.
Ja do związku nie należe i nie przeszkadza mi to w pozostawianiu jabłek pod drzewami, tak jak członkom tej organizacji przynależność nie przeszkadza w ich sprzedaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Interwencyjny skup jabłek: Ministerstwo rolnictwa umywa ręce

Jak informuje echodnia.eu: Masakra. Katastrofa. Nikt nic nie wie, poza tym, że trzeba czekać...

Nowy kraj eksportowy dla polskich jabłek ?!

Jaki kraj jest najbardziej obiecujący jako nowy kraj eksportowy dla polskich jabłek ? Na to...

Czy cena jest wyznacznikiem zakupu jabłek ?

W Polsce konsumenci idąc do sklepu czy supermarketu szukają przede wszystkim jabłek...

Spółka Eskimos odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w IV kw. 2018 r.

W czwartym kwartale 2018 Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do...

Kubota L2602 - alternatywa dla ciągników sadowniczych?

Jest to ciągnik wyposażony w silnik o mocy 62 koni oraz w przekładnie bezstopniową, która...

„Złote Jabłka” rozdano po raz 25

8 lutego br. w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu...

Najnowsze ogłoszenia

Tifone storm 1500

17.02.2019 18:10 autor: michal1

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

17.02.2019 13:37 autor: damian115

Transport

15.02.2019 20:38 autor: malinasaska

Wózek elektryczny Crown

14.02.2019 12:51 autor: HAHAHA

sekatory elektryczne: Infaco F3010 i F3005

14.02.2019 00:59 autor: vitoma

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Ten rok pokazał,...
Nie wiem kto ma rację - może pilzner?...
Ten rok pokazał,...
wydaje się że coś jest nie tak z tym...
Ten rok pokazał,...
To nie jest tak, że sadownicy sprzedadzą...
Ten rok pokazał,...
Po latach dotacji unijnych rynku nie da się...
Ten rok pokazał,...
Gdyby ZSRP dążył do ustalenia ceny...
Ten rok pokazał,...
Jaceo1, zatwardziałymi przeciwnikami zmian...
Ten rok pokazał,...
Pachnie mi to bankami żywności. Będą...
Ten rok pokazał,...
Nie chcecie umów kontraktacyjnych? To...
Ten rok pokazał,...
Jeśli część przemysłu i nieobowiązkowo,...
Ten rok pokazał,...
pilsner-- to ty piszesz bzdury. Nie trzeba...
Ten rok pokazał,...
A tak poważnie,to dziwi mnie,że tak wielu...
Ten rok pokazał,...
decento,no bo zawsze mnie inspirował Joseph...
Ten rok pokazał,...
Tyle razy się powtarzasz , że szkoda...
Ten rok pokazał,...
Pomyślałeś przez chwilę o tych wszystkich...
Ten rok pokazał,...
Tyle ludzi zginęło w walce z komuną,a Ty...
Ten rok pokazał,...
Ludzie!!!! zastanówcie się co piszecie....
Ten rok pokazał,...
Rozmawiałem ze swoimi kolegami, którzy...
Ten rok pokazał,...
Tylko że ja nie myślę o jabłkach które...
Ten rok pokazał,...
Pilsner13...Straszysz na wyrost. Tak...
Ten rok pokazał,...
I w takie kłopoty wpadli rolnicy, mimo że...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Gdyby ukraińcy nie pracowali w Polsce to...
Ten rok pokazał,...
Tydzień temu był Minister w Lublinie...
Ten rok pokazał,...
Stefek pisz tylko prawdę Akcje masz tu...
Spadek liczby ubezpieczonych...
"Spadek liczby ubezpieczonych w ZUS...
Ten rok pokazał,...
"Ten rok pokazał, niezależnie od plonu...
Szukam drzew wiśni groniasta
Może i moja jest tą setną plantacją... bo...
Ten rok pokazał,...
,,Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby...
Ten rok pokazał,...
Eskimos pokazał dobitnie co daje umowa....
Ten rok pokazał,...
Następny mówi, że przez eskimosa się...
ZSRP: Ciąg dalszy...
Dobrze że ZSRP upomniał się o sadowników...
Ten rok pokazał,...
Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby...
Ten rok pokazał,...
A dlaczego pan Cybulak nie chce obciążyć...
Ten rok pokazał,...
Za te 8 gr co bylo na jesieni nikt teraz nie...
Ten rok pokazał,...
Przez kredyty. I Ukrainę. Dopuki to będzie...
Ten rok pokazał,...
Jak dla mnie merytorycznie i z sensem...
K.Cybulak o działaniach...
Czy jest nadzieja na poprawę cen przemysłu,...
K.Cybulak o działaniach...
Panowie ja bym sie tak nie podniecal, super...
Działania Związku...
Dlatego że ludzie godzą się na takie...
Działania Związku...
Pieniążki z funduszu poszły na promocję...
Działania Związku...
dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do...
Działania Związku...
może trzeba przeprowadzić promocje jabłek...
K.Cybulak o działaniach...
jacenty82,tak się składa,że nawet w...
K.Cybulak o działaniach...
180 dni to 6 miesięcy, czyli już w styczniu...
K.Cybulak o działaniach...
Wyglada na to ze jest nadzieja ze będziemy...
Ardanowski: Wszyscy...
U mnie na fakturze nie ma żadnego kodu, jest...
K.Cybulak o działaniach...
Jest to świetny(choć dla mnie "świetny)...
K.Cybulak o działaniach...
To dotyczy tylko towaru przemysłowego, czy...
Dopłaty do paliwa...
Szkolenie z kodów CN Cena: 850 zł + 23%vat...
Dopłaty do paliwa...
Potwierdza się strata prawda, że jeśli...
Dopłaty do paliwa...
O kur. Ja. Pier. kod szósty, paragraf ósmy,...
Dopłaty do paliwa...
Ja mam faktury z orlenu z kodami które się...
K.Cybulak o działaniach...
Dlaczego odrazu będzie licytować, po drugie...
K.Cybulak o działaniach...
Dla mnie całkowitym upodleniem będzie...
Dopłaty do paliwa...
Ja wczoraj składałem i jedna faktura...
Jabłko Lubelskie podbija...
Niekoniecznie, bo może się zdarzyć tak,...
Jabłko Lubelskie podbija...
Jedno jabłko wypiera drugie jabłko... A...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Jacenty masz racje powinno być .ua jednak...
Szukam drzew wiśni groniasta
Jest to bardzo dobra wiśnia tylko nie...
Szukam drzew wiśni groniasta
Ty chyba nie wiesz czego szukasz. Groniasta,...
Dopłaty do paliwa...
ja dziś złożyłem wniosek. Na fakturach...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Jeżeli już to com.ua Nic na to nie...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Ja nie odczuwam jakiejkolwiek niechęci do...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Moim zdaniem portal sadownictwo.com,pl...
Eskimos: Program...
Jak dać spokój Eskimosom jak Firma nie...
Adam Paradowski: jakie są...
Jakiej wy jeszcze chcecie jakości. Na tyle...
Podnośnik widlak do...
Zadzwoń pod 692 787 491.
Rekordowa promocja jabłek....
Te ceny to chyba z zeszłego sezonu.W mojej...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Jak patrzę na zdjęcie to wszyscy starsi ode...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
A nie widać na tych zdjęciach których...
Agropowstanie – sadownicy...
Ale się nagadał a do wyborów jeszcze daleko
Rośnie eksport jabłek do Egiptu
A nie można by wprowadzić obowiązkowych...
Rośnie eksport jabłek do Egiptu
Super, jabłko się sprzedaje pospolite...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Miałem przyjemność przez jakiś czas być...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Patrzą na to z perspektywy rolnika, który...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Życzyć powodzenia, może na fali entuzjazmu...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
piotrek333,tak naprawdę,to złoty interes...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Pan Cybulak płacze że przemysł za tani, i...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
A ja tak samo o tym myślę:...
Adam Paradowski: jakie są...
Raczej nie, (zmiana kadru/ujęcia).
Adam Paradowski: jakie są...
Mam na myśli powyższy materiał i czas...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Fundusz na promocję (z kieszeni rolnika) na...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
w polsce spożycie jabłek jest bardzo...
Adam Paradowski: jakie są...
Zapraszam na nasz kanał...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
jeżeli będą umowy z zakładami...
Adam Paradowski: jakie są...
Panie amin. Czemu traktuje nas pan jak jakiś...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Fragii,dzię ki za odpowiedż,bo teraz...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Przez 30 lat uprawiasz truskawkę i nie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Niech to będzie nawet 100 ha gorczycy.Nikt...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Dlaczego piszesz" hektara czy kilku" Skoro...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Tylko,że w uprawa gorczycy(hektara czy...
Pomoc przyznaje się .... do...
Unia też kazała zbierać, stać w kolejkach...
W Rosji kolejny raz...
Przyjrzyjcie się na te jabłka. Przecież to...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Juz pisałem tu na forum o moich umowach. Ja...
Resort rolnictwa chce...
Według mnie to zagwarantuje nam cenę...
Pomoc przyznaje się .... do...
Co za bajki opowiadasz.. Od 2004 roku karmią...
Pomoc przyznaje się .... do...
Ja chciałbym zauważyć, że zablokowanie...
Pomoc przyznaje się .... do...
Na sąsiednim portalu ktoś napisał że "...
Renet Simirenko będzie...
Ekarta; zamiast Grafsztynek powinno być...
Opłacalność produkcji...
Masz wiele do powiedzenia i wysnuwasz wiele...
Opłacalność produkcji...
Nie doczekałem się odpowiedzi, czy Pan...
Opłacalność produkcji...
Prof. Klimek ładnie piszę ale piszę o...
Opłacalność produkcji...
O proszę... Kolejny, który w kolejce na...
Opłacalność produkcji...
"Przyzwoite ceny mamy tylko wtedy, kiedy...
Renet Simirenko będzie...
Szkoda, że ci "nasi marketingowcy" nie...
Renet Simirenko będzie...
Pompowanie ukraińskiego balonika, z tego co...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Dziecko,uprawiam truskawki...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Czy zdajesz sobie sprawę co w handlu oznacza...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
pilsner13 - Ty jesteś chory. Nie chcę...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
O, to ciekawe. Ma kolega dostęp fo panelu...
Ruszył nabór wniosków na...
Jakoś nikt, na razie, nie dostrzegł...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Po co takie bzdurne pisanie jak z 70-80%...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Mam prośbę do moich adwersarzy.Proszę o...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Owoce to nie tylko Twój hektar (czy kilka)...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Demix, więc popierasz ZSRP,który metodami...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
to może wysłać obserwatora do Niemiec...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Nic się nie zmieni bo większość rolników...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Małe gospodarstwa i tak nie żyją z...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Na przykładzie np porzeczki. Lepiej wd Pana...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Przecież każdy może przez nadmiar ilości...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
miało być-pierwszy krok do likwidacji...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
ekro2,wyjąłeś mi to z ust. Rolnik zawiezie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
I najważniejsze -z jakim małym rolnikiem...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Obawiam się że cały krzyk z tymi umowami...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Do Korei Północnej coraz bliżej. Nie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
I tak tez moze być.wezmą limit z ha a...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Wcale się nie zdziwie jak z umowami będą...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Ciekawe kiedy i czy w ogóle będą jakieś...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
A kto zmusić aby przetwórnia podpisała...
Renet Simirenko będzie...
Sądzę że z wstawianie to następnego...
Podsumowanie TSW 2019
No niestety ale dereń trochę może łapać...
Deutz-Fahr: Nowe ciągniki...
Za rexa golasa mówili w zeszłym roku w...
ZSRP: Co z tym rynkiem, co z...
Chroń Boże nasze gospodarstwa przed...
Deutz-Fahr: Nowe ciągniki...
W Nadarzynie mieli na wystawie, cena nowego...
Podsumowanie TSW 2019
Widzę, że zdecydowanie wzrosła ilość...
Podsumowanie TSW 2019
Niewątpliwie ciekawy kolejny wpis odnośnie...
Podsumowanie TSW 2019
Większość ludzi to wzrokowcy. Wartość...
Podsumowanie TSW 2019
Bardzo smakowały zwiedzającym dżemy...
Eskimos: Program...
Dajcie spokój eskimosom, piszcie państwo...
Zakupię używany kombajn...
Na OLX full. Tylko drogo pewnie, nie?
Polskie borówki...
Mi się wydaje że są inne powody, poprostu...
Orzeźwiający, owocowy...
Co drugi sadownik to abstynent?
Polskie borówki...
jabłka jak jabłka ale raczej przeczytamy...
Polskie borówki...
...poprzez rozporządzenie ministra...
Polskie borówki...
Za 7-10 lat przeczytamy : Wschodnie jabłka...
Eskimos: Program...
Możliwe, że jest tak jak mówisz, nie...
Rubin
Do czego to doszło, taki towar 60gr/kg....
Orzeźwiający, owocowy...
Żeby ruszyć do tańca musiałbym wypić...
Eskimos: Program...
Widzę, że nie odróżniasz importu towarów...
Eskimos: Program...
Próbowali jedynie pomóc sobie przed...
instagram

Advertisement