Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Problemy ekologicznych gospodarstw

Problemy ekologicznych gospodarstw

Dobre i zdrowe bo "EKO" – przekonują rolnicy z całej polski którzy obradują w Barzkowicach. Ale przekonują też, że na drodze do ekologicznej żywności codziennie walczą z barierami - zamiast produkować więcej i taniej, produkują niestety kolejne dokumenty. Urzędniczej machinie biurokracji wcale nie jest po drodze z ekologią.

Ekologia wkroczyła do polskiego rolnictwa ponad ćwierć wieku temu. Wtedy też powstało stowarzyszenie Ekolaud zrzeszające rolników stawiających na ekologie.

Jak mówki Edyta Jaroszewska-Nowak przewodnicząca zachodniopomorskiego oddziału Ekoland - Problemy rolników w zachodniopomorskim zdecydowanie wcale nie różnią się od tych które mają rolnicy w całej Polsce.

Agrobiznes podaje że są to przede wszystkim ciągłe zmiany przepisów dotyczące dopłat, przetwórstwa produktów w gospodarstwie i ich sprzedaży.

Jeśli my nie możemy produktu sprzedać dalej niż tylko w województwie, w którym prowadzimy gospodarstwo ekologiczne czy w sąsiednim to już jest problem - tłumaczy Sławomir Chmiel, (woj. Lubelskie).

Aby zdobyć certyfikat uprawniający do prowadzenia gospodarstwa ekologicznego należy przejść szczegółowe procedury, przede wszystkim należy zrezygnować z nawozów sztucznych. W produkcji ekologicznej potrzebny jest pomysł i cierpliwość wtedy można liczyć na zyski.

Jadwiga Galas prowadząca gospodarstwo w Bytowie (woj. Zachodniopomorskie) zauważa, że potrzeba więcej kanałów dystrybucji i dotarcia do klienta, ale jak mówi rozwija się to w dobrym kierunku.

Brakuje nam natomiast silnych gospodarstw, które mają bardzo znane produkty, które można kupić w wielu miejscach - informuje Jarosław Rzepa Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

W zachodniopomorskim co 10 gospodarstwo produkuje żywność ekologiczną.

źródło: tvp.pl

Tagi:

ekologia

komentarze (10):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 09.12.2015 14:02 Podobało mi się kiedyś stwierdzenie pewnego biologa, który powiedział że jemu nie żal dinozaurów...Bo skoro nie były zdolne dostosować się do zmieniających się warunków... I widzę tu pewną analogię jak chodzi o gospodarstwa ekologiczne... Nie przeszkadza mi jeśli są i jestem przeciw piętrzeniu przed nimi sztucznych, administracyjnych barier...Ale też jestem zdecydowanie przeciw jakimś specjalnym dopłatom z tego powodu, że z wielu powodów niektóre z tych gospodarstw ledwie zipią... Mój sprzeciw budziło by szczególnie wspieranie takich gospodarstw sadowniczych, które mają problemy ze sprzedażą swoich parszywych jabłek czy robaczywych śliwek...Takim gospodarstwom powinno się pozwolić odejść... Tak jak odeszły dinozaury...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 10.12.2015 08:31 Mam dość ambiwalentny stosunek do produkcji ekologicznej z różnych powodów. Mam jednak retoryczne pytanie; ile owoców byłoby więcej na rynku gdyby, na terenach "zajętych" przez ekologów była intensywna produkcja? Ilu słabszych, "nieekologicznych" dawno poszłoby z torbami, pustymi torbami...
Melolontha
Melolontha 10.12.2015 16:02 Myślisz artemido że warto było wydać 708 milionów złotych / wg. raportu NIK / na sady ekologiczne po to żeby nic z tego nie wyszło ?...I wierzysz w to, że / jak powiedział minister Sawicki / ta produkcja się pojawi ale musimy jeszcze trochę poczekać ?... Pojawi się w sadach w rozstawie 10 x 10 stojących po uszy w chwastach ?...Przypomnę raz jeszcze...708 milionów !...A przecież na tym nie koniec...Pozdrawiam !
artemida
artemida 10.12.2015 16:48 Uważam, że o 700 mln za dużo. Co do "organizacji produkcji" to jedna wielka ściema i przekręty. Z drugiej strony to jak ktoś uprawiać coś ekologicznego i polecać do spożycia to niech sadzi i sieje rośliny nie wymagające intensywnej lub wręcz żadnej ochrony. Jest trochę takich ale nie jabłonie w rozstawie 10X10.
Melolontha
Melolontha 10.12.2015 17:35 A wiesz co mnie w tym wkurzyło najbardziej ?...To, że ministra nie było stać powiedzieć - stop !...Bo pomylić się i wydać na coś za dużo pieniędzy, każdy może... Ja np. pochwaliłem się ostatnio przed żoną, że kupiłem tanie pomidory... Po 4,50... Niestety żona szybko mnie postawiła do pionu udowadniając, że to było za ...0,5 kg... Pozdrawiam !
artemida
artemida 10.12.2015 18:31 Tak to jest kiedy wydaje się NIE SWOJE PIENIĄDZE /vide Twoje pomidory/. Nie wiem ile w tym było Polskich a ile Unijnych. Nie usprawiedliwia to ich durnowatego wydawania. Hiszpanie wybudowali za "takie pieniądze" trzydzieści lotnisk na których nie wylądował żaden samolot. Ot, głupota nie zna granic...dosłownie i w przenośni...
Melolontha
Melolontha 10.12.2015 18:45 artemida...Przejeżdżam czasem koło wrocławskiego stadionu, też za 700 milionów, o ile nie więcej... Sądząc po pustych, około stadionowych parkingach, niewiele się tam dzieje...A może trzeba by tam zajrzeć sobotnim popołudniem, ale ja wtedy siedzę przeważnie w domu...Słyszałem że raz w roku spotykają się tam Świadkowie Jehowy, którzy zawsze są wypłacalni...A poza tym, jest tam podobno na etacie sokolnik, który pilnuje żeby wrony nie psuły murawy... Nie swoje pieniądze... Zaproponowałem kiedyś swojemu wójtowi, że gdyby mi załatwił parę miliardów, to bym gdzieś między Wrocławiem a Legnicą odpierdzielił taką piramidę, że Cheops by się schował... Uśmiechnął się, czego i Tobie życzę !
artemida
artemida 10.12.2015 20:38 Po cholerę przenosić Sobótkę pod Wrocław? Widzisz ją codziennie/ chyba, że przeszkadza mgła/. Ze stadionami tak bywa...na całym świecie...
Melolontha
Melolontha 10.12.2015 21:35 Nie wiem czy to co napiszę będzie choć trochę ekologiczne, ale zaryzykuję... Na początek mała korekta... To co widzisz z E 94 / podobno gdy ją widać, to znak że pogoda będzie się psuć / to nie Sobótka tylko Ślęża... Ale i tu prawie wszyscy tak mówią jak napisałeś...I ciekawe czy wiesz, że kiedy było ostatnie zlodowacenie, to tego lodu było tyle, że tylko parę metrów / może parędziesiąt / tej góry wystawało...A kiedy tu, na Nizinie Wrocławskiej kopiemy studnie głębinowe to na głębokości 28 m znajduje się powalony przez lodowiec i zamulony las, o czym świadczą wydobywane z tej głębokości odłamki drzewne... A poza tym ta góra to był kiedyś wulkan, czyli coś podobnego do tego na czym stoi zamek w Grodżcu... Ślęża jest bardzo piękna ale często mamy do niej pretensje... Bo ściągając deszczowe chmury / podobnie jak Odra / odpowiada zdaniem miejscowych za susze na zachód od Wrocławia... Ciekawe ilu polskich sadowników wie, że " ślęża " i Ślęża, to nie to samo...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 10.12.2015 11:05 jeżeli ktoś coś uprawia i należy do IPO musi zapisywać czym pryska i tak dalej
a jak ekolog niby coś uprawia czy jest jakiś organ co to kontroluje jakie zabiegi wykonuje jakimi środki stosuje oczywiście faktury i czy ze zbiorów partia owoców jest standardowo badana na pozostałości wielorakiego rodzaju raczej nie
a parda jest tak że większości cwaniaków nasadzili tak jak tu się pojawiało ogłoszenie FLORINA NA A- 2 i i Boże do dopomóż
jak by były stale kontrole to i uczciwe gospodarstwa by się utrzymały anie jak było co roku 800zł do 1 ha i tyle i biznesik dodatkowy jest

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Światowy eksport jabłek od 1961

Poniżej prezentujemy film przedstawiający jak kształtował sie światowy eksport jabłek na...

Rynek indyjski otwarty dla ukraińskich jabłek

Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw ( UPOA ), dzisiaj tj. 6 lutego otrzymało...

Bronisze: Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny, ale są wyjątki

Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny ale obserwujemy również spadki jeśli są to owoce...

IRWŁ: Spadki cen jabłek przemysłowych są nieuzasadnione

Podjąć działania mające na celu sprawdzenie czy nie nastąpiła zmowa cenowa w skupie...

Na polskim rynku trudno znaleźć jabłka wysokiej jakości ?

Polscy producenci jabłek już umieścili swoje jabłka w chłodniach. Czekają teraz na...

Co powoduje spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy?

W ostatnich latach pszczelarze zgłaszają utraty kolonii pszczół, szczególnie w krajach...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram