Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper

Praktycznie o zmianie sposobu cięcia

Praktycznie o zmianie sposobu cięcia

Przed kilkoma laty pomyślałem, że dobrze byłoby, aby nasze sady plonowały co roku i wydawały 80 ton jabłek z ha. Zainteresowałem się wówczas mechanicznym cięciem drzew. Miało mi ono pomóc w realizacji założonego celu. Do tego czasu drzewa ciąłem tylko ręcznie. Przy powierzchni 11 ha zajmowało mi to zwykle dużo czasu. Chcąc ułatwić sobie pracę, postanowiłem zmienić architekturę sadu i zastosować cięcie mechaniczne.

W lutym 2011 r. 6-letnie jabłonie odmiany ‘Gloster’ na podkładce ‘M.26’ ciąłem jeszcze ręcznie, ale już z myślą o zmechanizowaniu tego zabiegu i utworzeniu tzw. ściany owoconośnej. Polegało to na zmniejszeniu miąższości ich korony tak, jakby przycięto ją piłą konturową. Następnie w 2012 r., za pomocą kosiarki listwowej Fama CMA 250 (o długości listwy 300 cm), przeprowadziłem pierwsze mechaniczne cięcie drzew w moim sadzie. Po tym zabiegu konieczna była jego ręczna korekta, która polegała na wycięciu pędów i gałęzi nadmiernie zagęszczających wnętrze korony. Podczas mechanicznego cięcia drzew nie używam listwy poprzecznej górnej służącej do przycinania wierzchołków drzew z uwagi na zamontowaną w sadzie konstrukcję pod osłony przeciwgradowe. Tę cześć korony przycinam ręcznie z platformy sadowniczej.

Cięcie drzew za pomocą pił konturowych lub kosiarek listwowych nie zwalnia z ich cięcia ręcznego. Należy je prowadzić co roku, ale stanowi ono tylko korektę – polega na wycięciu części pędów i gałęzi, które zbyt mocno zagęszczają koronę, zwisają zbyt nisko, są uszkodzone lub rosną w niewłaściwym kierunku. Z moich obserwacji wynika, że w jednym roku można pominąć korektę ręczną, ale wówczas w następnym roku trzeba będzie poświęcić na nią więcej czasu. Ponadto należy pamiętać, że pominięcie korekty ręcznej w jednym roku będzie miało odzwierciedlenie w niższym plonowaniu i jakości owoców.

Cięcie jabłoni w 2013 r. przeprowadziłem pod koniec lutego i w marcu za pomocą kosiarki listwowej Fama CMA 250 i przy współpracy z dostawcą tej maszyny, firmą Pak-Rol z Milęcina Oddział w Jasieńcu. Natomiast korektę ręczną wykonałem w późniejszym terminie. Na kwaterze poddawanej wówczas cięciu maszynowemu rosną jabłonie odmiany ‘Gloster’ na ‘M.26’ w rozstawie 4 × 0,6 m w rzędach o orientacji północ-południe. W 2013 r. miały one 8 lat. Drzewa prowadzone są do wysokości 4 m. Dzięki mechanicznemu ich przycięciu uzyskałem koronę, która w dolnej części ma szerokość około 1,2 m, a w górnej około 0,6 m.Według moich wyliczeń na przecięcie 1 ha sadu jabłoniowego przy użyciu kosiarki listwowej trzeba poświęcić 3–4 godz., pod warunkiem, że maszyna przycina tylko boki drzew, a prędkość jazdy ciągnika wynosi 3–4 km/godz. Korekta ręczna dolnej i środkowej części koron zajmuje mi zazwyczaj 7–15 godz./ha.

To fragment tekstu mgr inż. Macieja Szwedo, sadownika z Wiązowny k. Warszawy. Więcej o wynikach i zasadach cięcia drzew stosowanych w jego gospodarstwie można przeczytać w marcowym wydaniu MPS-SAD – „Praktycznie o zmianie sposobu cięcia”

UWAGA: W kolejnych numerach Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa - SAD kolejne relacje z gospodarstw sadowniczych użytkowników i moderatorów portalu sadownictwo.com.pl.
Jeśli nie posiadacie prenumeraty na 2015 rok MPS-SAD, zapraszamy do zamawiania w naszym portalu przesyłając dane na adres kontakt@sadownictwo.com.pl [podając dane adresowe na jaki ma być wysłana prenumerata, oraz telefon kontaktowy].
Dla wszystkich osób które w ten sposób zamówią prenumeratę MPS-SAD 2015 czeka dodatkowy przydatny upominek od portalu sadownictwo.com.pl !

komentarze (15):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 17.02.2015 23:27 Pewnie zgodzą się ze mną starsi bywalcy portalu, że temat cięcia sadów kosiarkami konturowymi, powrócił...Powrócił po nieudanych próbach z końca ubiegłego wieku, o czym zresztą tu swego czasu rozmawialiśmy... I ja też pamiętam te próby w kwaterach sadzonych w rozstawach 5x4 albo nawet 6x5 m i złorzeczenia pracowników, którzy przystępowali do tych poprawek z sekatorami made in "Gerlach "... Przyuczani do cięcia bez sęków i " na obrączkę ", poprawiali praktycznie wszystko to co ucięły piły... I z tego powodu czynione obserwacje wskazywały, że maszyna albo tego cięcia ręcznego nie przyspiesza, a jeżeli już, to co najwyżej o ok. 10 procent... Obecnie czynione próby, wykonuje się w innych już sadach, rosnących w innych rozstawach i inaczej formowanych... Nie będę ukrywał, że jako ten, którego ewentualnie zaliczyć można by już do " starych wapniaków ", do tych wznowionych prób mam stosunek nieufny, ale szczegóły tej mojej nieufności sobie daruję...Za to spytam...I co ?... Udało się zrealizować przy tak ciętych drzewach to marzenie o corocznym plonie w wysokości 80 ton z hektara ?...Bo wiek drzew wskazuje, że są one... w kwiecie wieku ...Pozdrawiam !
Jakub3GS
Jakub3GS 18.02.2015 20:35 tylko, że w artykule jest mowa o listwach tnących, jakość cięcia jest jak mniemam- lepsza
Melolontha
Melolontha 18.02.2015 21:08 Według tego co ja pamiętam, listwy tnące podobnie jak to czyniła listwowa kosiarka do trawy " osa ", były na początku... A póżniej, jako rodzaj udoskonalenia, pojawiły się piły tarczowe napędzane hydraulicznie... Ale mogę też nie mieć racji, bo to były wynalazki, które testowano ok. 35 lat temu a pamięć bywa zawodna... Ja taką kosiarkę do gałęzi listwową, widziałem po raz pierwszy w r 1974 w Ameryce... Leżała ona w gospodarstwie na złomowisku i nikt się już nią nie interesował...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andriu
andriu 18.02.2015 16:05 Gloster na M26 no cóż miałem kiedyś takie drzewka plon był niezły ale co 0,60 w rzędzie to ja sobie nie wyobrażam.
endo
endo 18.02.2015 19:01 W tamtym rejonie jest prawdopodobnie 4-5 klasa ziemi i słabiej rosnące podkładki nie nadają się . Jak wygląda taki sad można obejrzeć na You Tube.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 18.02.2015 16:26 Do każdej czynności potrzebne jest MYŚLENIE. Dla mnie to jest bezmyślna robota. Widziałem taki sad cięty mechanicznie i owocowanie po kilku latach powodowalo drobnienie jabłek.Do tego trzeba doliczyć to że takie drzewa powinno się pryskać Regalisem. Nie wiem jak po takim cięciu - takie jabłka - mogą konkurować z sadami ciętymi ręcznie. A wymagania jakościowe w tym roku są kosmiczne.
kuba32
kuba32 18.02.2015 17:11 Mnie również będzie ciężko przekonać do tego typu cięcia. Praktyki dużej w cięciu nie mam, ale jak troche ciąłem w tym roku to musiałem się sporo czasu zastanawiać w którym miejscu uciąć, a tu? Utnie ci jak leci listwa, czy piła. Kolejna ważna rzecz to konieczność dokładnego wyrównania pola

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dariusz567
Dariusz567 19.02.2015 23:21 Panowie sadownicy, powiem wam o co chodzi z tym mechanicznym cięciem drzew! O kasę chodzi firmom które produkują maszyny do cięcia mechanicznego!! Wszystko jest promowane pod sprzedaż tych piekielnie drogich zabawek sadowniczych. Firmy exportujące wymagają od nas super wybarwienia, bezparchowości, brak uszkodzeń mechanicznych. Ten typ cięcia zatraca wymienione cechy owocu!! Jedyną odmianą która nadaje sie do cięcia mechanicznego to tylko wielkoowocowa odmiana 'Mutsu'. Bilans zysków oraz strat spowodowanych temu typowi zabiegów jest na minusie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Lukas23
Lukas23 22.02.2015 15:23 Widziałem taką maszynę kilka lat temu a duńskim gospodarstwie. Faktycznie stosowaną ją w sadzie, ale do strzyżenia wiatrochronów! Konkretnie leszczyny poszadzonej wokół sadu i strzyżonej jako bardzo wysoki żywopłot. Zapamiętałem to bo myślałem wtedy że to jakaś przeróbka stosowanej u nas kosiarki listwowej, ale nie, to był sprzęt oryginalny. Może przedstawiciele handlowi firm sprzedających te urządzenia powinni zająć się propagowaniem "wiatrochroningu" w polskich sadach zanim będą chcieli sprzedawać tu ten sprzęt, bo do cięcia drzew to on się nie nadaje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

endo
endo 22.02.2015 17:56 Zamiast dyskutować nie mając żadnej wiedzy poza publikacjami ,można na kilku drzewach pobawić się sekatorem i ciąć jak kosiarka konturowa. Po 2-3 latach będzie można coś na ten temat powiedzieć .Z negowaniem tej metody cięcia na razie bym się wstrzymał, gdyż będąc dzieckiem słuchałem dyskusji starszych sadowników na temat właśnie wchodzących do użytkowania sekatorów dwuręcznych. Dotychczas cięło się małymi ręcznymi i piłką, większość twierdziła że cięcie długimi sekatorami jest mało precyzyjne i że gniotom gałęzie. Czy ktoś dziś wyobraża sobie cięcie tylko małym sekatorem.
Melolontha
Melolontha 22.02.2015 18:13 endo... Dobrze to pamiętam... Kiedy w 1974 wyjechałem na staż zagraniczny i tam dano nam do rąk te dwuręczne sekatory marki " corona ", my poprosiliśmy o te małe... Bo byliśmy pewni, że pracując w akordzie, małym sekatorem i piłką utniemy wiecej... A oni się śmiali i kazali ciąć dużymi... Cięliśmy i klęliśmy... Przez 3 dni... A potem już żaden z nas o małym sekatorku ani nie wspomniał...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 22.02.2015 18:11 endo ma rację. Wszystko winno być wypróbowane. Ja próbując cięcie konturowe 30 lat temu miałem zdecydowanie negatywną ocenę. Tyle lat to dwa pokolenia w sadownictwie, zmieniły się odmiany, podkładki, rozstawy, weszły środki regulujące siłę wsrostu itp. Poleganie na cudzych ocenach to też pewien rodzaj ryzyka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 23.02.2015 13:07 widziałem dziś cięcie piłami śliwek... po prostu masakra poszarpane gałęzie pędy w środku dodatkowo zagotowało wodę w traktorze z 2014 :-) właściciel zrezygnował po przejechaniu jednego rzędu...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrowski25
piotrowski25 26.02.2015 22:20 Ja stosuje cięcie mechaniczne już 3 lata narazie jestem zadowolony Zaczynałem od 1 ha w tym roku mam obcięte 12 ha nie kazdy sad do tego się nadaje ale taki sadzony w rozstawie 3,2x1 jak najbardziej Teraz robimy drobne tylko poprawki typu złamana, chora gałąź itp A co do Regalisu to cięcie mechaniczne powoduje zachamowanie wzrostu

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

norekn
norekn 04.03.2015 08:40 Rozstaw drzew 0,6m, natomiast szerokość korony na dole 1,2m. To bardzo ciekawe? Jak wygląda ten busz?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
instagram