Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Praktycznie o zmianie sposobu cięcia

Praktycznie o zmianie sposobu cięcia

Przed kilkoma laty pomyślałem, że dobrze byłoby, aby nasze sady plonowały co roku i wydawały 80 ton jabłek z ha. Zainteresowałem się wówczas mechanicznym cięciem drzew. Miało mi ono pomóc w realizacji założonego celu. Do tego czasu drzewa ciąłem tylko ręcznie. Przy powierzchni 11 ha zajmowało mi to zwykle dużo czasu. Chcąc ułatwić sobie pracę, postanowiłem zmienić architekturę sadu i zastosować cięcie mechaniczne.

W lutym 2011 r. 6-letnie jabłonie odmiany ‘Gloster’ na podkładce ‘M.26’ ciąłem jeszcze ręcznie, ale już z myślą o zmechanizowaniu tego zabiegu i utworzeniu tzw. ściany owoconośnej. Polegało to na zmniejszeniu miąższości ich korony tak, jakby przycięto ją piłą konturową. Następnie w 2012 r., za pomocą kosiarki listwowej Fama CMA 250 (o długości listwy 300 cm), przeprowadziłem pierwsze mechaniczne cięcie drzew w moim sadzie. Po tym zabiegu konieczna była jego ręczna korekta, która polegała na wycięciu pędów i gałęzi nadmiernie zagęszczających wnętrze korony. Podczas mechanicznego cięcia drzew nie używam listwy poprzecznej górnej służącej do przycinania wierzchołków drzew z uwagi na zamontowaną w sadzie konstrukcję pod osłony przeciwgradowe. Tę cześć korony przycinam ręcznie z platformy sadowniczej.

Cięcie drzew za pomocą pił konturowych lub kosiarek listwowych nie zwalnia z ich cięcia ręcznego. Należy je prowadzić co roku, ale stanowi ono tylko korektę – polega na wycięciu części pędów i gałęzi, które zbyt mocno zagęszczają koronę, zwisają zbyt nisko, są uszkodzone lub rosną w niewłaściwym kierunku. Z moich obserwacji wynika, że w jednym roku można pominąć korektę ręczną, ale wówczas w następnym roku trzeba będzie poświęcić na nią więcej czasu. Ponadto należy pamiętać, że pominięcie korekty ręcznej w jednym roku będzie miało odzwierciedlenie w niższym plonowaniu i jakości owoców.

Cięcie jabłoni w 2013 r. przeprowadziłem pod koniec lutego i w marcu za pomocą kosiarki listwowej Fama CMA 250 i przy współpracy z dostawcą tej maszyny, firmą Pak-Rol z Milęcina Oddział w Jasieńcu. Natomiast korektę ręczną wykonałem w późniejszym terminie. Na kwaterze poddawanej wówczas cięciu maszynowemu rosną jabłonie odmiany ‘Gloster’ na ‘M.26’ w rozstawie 4 × 0,6 m w rzędach o orientacji północ-południe. W 2013 r. miały one 8 lat. Drzewa prowadzone są do wysokości 4 m. Dzięki mechanicznemu ich przycięciu uzyskałem koronę, która w dolnej części ma szerokość około 1,2 m, a w górnej około 0,6 m.Według moich wyliczeń na przecięcie 1 ha sadu jabłoniowego przy użyciu kosiarki listwowej trzeba poświęcić 3–4 godz., pod warunkiem, że maszyna przycina tylko boki drzew, a prędkość jazdy ciągnika wynosi 3–4 km/godz. Korekta ręczna dolnej i środkowej części koron zajmuje mi zazwyczaj 7–15 godz./ha.

To fragment tekstu mgr inż. Macieja Szwedo, sadownika z Wiązowny k. Warszawy. Więcej o wynikach i zasadach cięcia drzew stosowanych w jego gospodarstwie można przeczytać w marcowym wydaniu MPS-SAD – „Praktycznie o zmianie sposobu cięcia”

UWAGA: W kolejnych numerach Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa - SAD kolejne relacje z gospodarstw sadowniczych użytkowników i moderatorów portalu sadownictwo.com.pl.
Jeśli nie posiadacie prenumeraty na 2015 rok MPS-SAD, zapraszamy do zamawiania w naszym portalu przesyłając dane na adres kontakt@sadownictwo.com.pl [podając dane adresowe na jaki ma być wysłana prenumerata, oraz telefon kontaktowy].
Dla wszystkich osób które w ten sposób zamówią prenumeratę MPS-SAD 2015 czeka dodatkowy przydatny upominek od portalu sadownictwo.com.pl !

komentarze (15):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 17.02.2015 23:27 Pewnie zgodzą się ze mną starsi bywalcy portalu, że temat cięcia sadów kosiarkami konturowymi, powrócił...Powrócił po nieudanych próbach z końca ubiegłego wieku, o czym zresztą tu swego czasu rozmawialiśmy... I ja też pamiętam te próby w kwaterach sadzonych w rozstawach 5x4 albo nawet 6x5 m i złorzeczenia pracowników, którzy przystępowali do tych poprawek z sekatorami made in "Gerlach "... Przyuczani do cięcia bez sęków i " na obrączkę ", poprawiali praktycznie wszystko to co ucięły piły... I z tego powodu czynione obserwacje wskazywały, że maszyna albo tego cięcia ręcznego nie przyspiesza, a jeżeli już, to co najwyżej o ok. 10 procent... Obecnie czynione próby, wykonuje się w innych już sadach, rosnących w innych rozstawach i inaczej formowanych... Nie będę ukrywał, że jako ten, którego ewentualnie zaliczyć można by już do " starych wapniaków ", do tych wznowionych prób mam stosunek nieufny, ale szczegóły tej mojej nieufności sobie daruję...Za to spytam...I co ?... Udało się zrealizować przy tak ciętych drzewach to marzenie o corocznym plonie w wysokości 80 ton z hektara ?...Bo wiek drzew wskazuje, że są one... w kwiecie wieku ...Pozdrawiam !
Jakub3GS
Jakub3GS 18.02.2015 20:35 tylko, że w artykule jest mowa o listwach tnących, jakość cięcia jest jak mniemam- lepsza
Melolontha
Melolontha 18.02.2015 21:08 Według tego co ja pamiętam, listwy tnące podobnie jak to czyniła listwowa kosiarka do trawy " osa ", były na początku... A póżniej, jako rodzaj udoskonalenia, pojawiły się piły tarczowe napędzane hydraulicznie... Ale mogę też nie mieć racji, bo to były wynalazki, które testowano ok. 35 lat temu a pamięć bywa zawodna... Ja taką kosiarkę do gałęzi listwową, widziałem po raz pierwszy w r 1974 w Ameryce... Leżała ona w gospodarstwie na złomowisku i nikt się już nią nie interesował...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andriu
andriu 18.02.2015 16:05 Gloster na M26 no cóż miałem kiedyś takie drzewka plon był niezły ale co 0,60 w rzędzie to ja sobie nie wyobrażam.
endo
endo 18.02.2015 19:01 W tamtym rejonie jest prawdopodobnie 4-5 klasa ziemi i słabiej rosnące podkładki nie nadają się . Jak wygląda taki sad można obejrzeć na You Tube.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 18.02.2015 16:26 Do każdej czynności potrzebne jest MYŚLENIE. Dla mnie to jest bezmyślna robota. Widziałem taki sad cięty mechanicznie i owocowanie po kilku latach powodowalo drobnienie jabłek.Do tego trzeba doliczyć to że takie drzewa powinno się pryskać Regalisem. Nie wiem jak po takim cięciu - takie jabłka - mogą konkurować z sadami ciętymi ręcznie. A wymagania jakościowe w tym roku są kosmiczne.
kuba32
kuba32 18.02.2015 17:11 Mnie również będzie ciężko przekonać do tego typu cięcia. Praktyki dużej w cięciu nie mam, ale jak troche ciąłem w tym roku to musiałem się sporo czasu zastanawiać w którym miejscu uciąć, a tu? Utnie ci jak leci listwa, czy piła. Kolejna ważna rzecz to konieczność dokładnego wyrównania pola

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dariusz567
Dariusz567 19.02.2015 23:21 Panowie sadownicy, powiem wam o co chodzi z tym mechanicznym cięciem drzew! O kasę chodzi firmom które produkują maszyny do cięcia mechanicznego!! Wszystko jest promowane pod sprzedaż tych piekielnie drogich zabawek sadowniczych. Firmy exportujące wymagają od nas super wybarwienia, bezparchowości, brak uszkodzeń mechanicznych. Ten typ cięcia zatraca wymienione cechy owocu!! Jedyną odmianą która nadaje sie do cięcia mechanicznego to tylko wielkoowocowa odmiana 'Mutsu'. Bilans zysków oraz strat spowodowanych temu typowi zabiegów jest na minusie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Lukas23
Lukas23 22.02.2015 15:23 Widziałem taką maszynę kilka lat temu a duńskim gospodarstwie. Faktycznie stosowaną ją w sadzie, ale do strzyżenia wiatrochronów! Konkretnie leszczyny poszadzonej wokół sadu i strzyżonej jako bardzo wysoki żywopłot. Zapamiętałem to bo myślałem wtedy że to jakaś przeróbka stosowanej u nas kosiarki listwowej, ale nie, to był sprzęt oryginalny. Może przedstawiciele handlowi firm sprzedających te urządzenia powinni zająć się propagowaniem "wiatrochroningu" w polskich sadach zanim będą chcieli sprzedawać tu ten sprzęt, bo do cięcia drzew to on się nie nadaje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

endo
endo 22.02.2015 17:56 Zamiast dyskutować nie mając żadnej wiedzy poza publikacjami ,można na kilku drzewach pobawić się sekatorem i ciąć jak kosiarka konturowa. Po 2-3 latach będzie można coś na ten temat powiedzieć .Z negowaniem tej metody cięcia na razie bym się wstrzymał, gdyż będąc dzieckiem słuchałem dyskusji starszych sadowników na temat właśnie wchodzących do użytkowania sekatorów dwuręcznych. Dotychczas cięło się małymi ręcznymi i piłką, większość twierdziła że cięcie długimi sekatorami jest mało precyzyjne i że gniotom gałęzie. Czy ktoś dziś wyobraża sobie cięcie tylko małym sekatorem.
Melolontha
Melolontha 22.02.2015 18:13 endo... Dobrze to pamiętam... Kiedy w 1974 wyjechałem na staż zagraniczny i tam dano nam do rąk te dwuręczne sekatory marki " corona ", my poprosiliśmy o te małe... Bo byliśmy pewni, że pracując w akordzie, małym sekatorem i piłką utniemy wiecej... A oni się śmiali i kazali ciąć dużymi... Cięliśmy i klęliśmy... Przez 3 dni... A potem już żaden z nas o małym sekatorku ani nie wspomniał...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 22.02.2015 18:11 endo ma rację. Wszystko winno być wypróbowane. Ja próbując cięcie konturowe 30 lat temu miałem zdecydowanie negatywną ocenę. Tyle lat to dwa pokolenia w sadownictwie, zmieniły się odmiany, podkładki, rozstawy, weszły środki regulujące siłę wsrostu itp. Poleganie na cudzych ocenach to też pewien rodzaj ryzyka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 23.02.2015 13:07 widziałem dziś cięcie piłami śliwek... po prostu masakra poszarpane gałęzie pędy w środku dodatkowo zagotowało wodę w traktorze z 2014 :-) właściciel zrezygnował po przejechaniu jednego rzędu...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrowski25
piotrowski25 26.02.2015 22:20 Ja stosuje cięcie mechaniczne już 3 lata narazie jestem zadowolony Zaczynałem od 1 ha w tym roku mam obcięte 12 ha nie kazdy sad do tego się nadaje ale taki sadzony w rozstawie 3,2x1 jak najbardziej Teraz robimy drobne tylko poprawki typu złamana, chora gałąź itp A co do Regalisu to cięcie mechaniczne powoduje zachamowanie wzrostu

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

norekn
norekn 04.03.2015 08:40 Rozstaw drzew 0,6m, natomiast szerokość korony na dole 1,2m. To bardzo ciekawe? Jak wygląda ten busz?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram