Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW2019_naglowek

Pół miliona ton jabłek przemysłowych po 0,25 zł / kg !

08.10.2018
Uprzejmie informujemy, iż z przyczyn organizacyjnych pełną listę punktów obsługi interwencyjnego skupu jabłek podamy w dniu jutrzejszym.

ESKIMOS S.A., Dział kontraktacji.


 

08.10.2018
Informujemy, iż lista punktów odbioru jabłek przemysłowych w ramach programu stabilizacji cen zostanie udostępniona w dniu dzisiejszym do godziny 13. Aktualizacja tej listy będzie dokonywana codziennie do godziny 15.

Jeżeli na liście nie znajdziecie Państwo punktu w swojej okolicy, zachęcamy do poczekania na jej rozszerzenie. Sieć puktów odbioru będzie stałe rosła, tak aby właściciele sadów nie musieli poszukiwać zbytu w dużej odległości od swoich siedzib.

ESKIMOS S.A., Dział kontraktacji.06.10.2018
Szanowni Państwo!

Informujemy że prace nad uruchomieniem skupu jabłka przemysłowego po cenach interwencyjnych zmierzają ku końcowi.Ustaliliśmy już listę kilkudziesięciu przyszłych partnerów lokalnych którzy będą obsługiwali producentów w terenie. Dzięki temu każdy kto zechce sprzedać swoje jabłka w ramach naszej akcji, będzie mógł w niedalekiej odległości od swojej siedziby podpisać umowę, uzgodnić termin dostawy, a w końcu taką dostawę zrealizować.

Nawiązywanie kontaktów z przyszłymi punktami obsługi będziemy kontynuować w najbliższych dniach, aby mapa naszych punków odpowiadała potrzebom rolników.

Będziemy zachęcać wszystkich sadowników do opóźniania dostaw jabłek, proponując premie za dostawy w listopadzie i później. Akceptacja takiego rozwiązania pomoże nam zmniejszyć aktualną podaż surowca i powinna wywołać trend zwyżkowy w jego cenie. Bardzo prosimy o pozytywny, rozsądny odbiór tej inicjatywy.

Do poniedziałku postaramy się uruchomić bardziej przejrzysty serwis na naszej stronie, w tym udostępnić mapę punktów obsługi. Prosimy o zrozumienie; skala akcji jest tak duża, że angażuje nas prawie w pełni, nie wszystko zdążamy wykonać w czasie zamierzonym.

Dziękujemy wszystkim którzy w dotychczasowych kontaktach niezmiernie nam pomogli w organizacji sieci placówek terenowych i w wielu innych problemach.

W naszym wspólnym interesie, prosimy o włączanie się w uzgadniany harmonogram działań, mimo uciążliwości które niejednokrotnie z tego wynikają. W taki sposób osiągniemy sukces.

Zarząd Eskimos S.A.


 

Jak poinformował Radio Kielce Rafał Wójcik, członek zarządu firmy Eskimos, więcej informacji na temat skupu interwencyjnego będzie można podać w sobotę, 6 października.

Poseł Marek Kwitek z PiS podkreśla, że pomysł skupu zrodził się bardzo szybko, dlatego wciąż trwa opracowanie szczegółów tego przedsięwzięcia.

 

Zarząd Eskimos S.A. („Spółka”, „Emitent”) informuje, że w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa od poniedziałku 8 października 2018 rozpocznie się skup pół miliona ton jabłek, za którego koordynację odpowiedzialna będzie Spółka. Emitent wraz z firmami współpracującymi będzie kupował jabłka na własny rachunek z rządowymi gwarancjami. Cena kilograma, po którym realizowany będzie skup, ustalona została na 0,25 zł, a surowiec kupowany będzie na terenie całego kraju. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem szczegółów programu, o których wynikach Spółka będzie informowała w kolejnych raportach bieżących.


 

Tegoroczny urodzaj owoców sprawił załamanie się rynku jabłek. Minister Ardanowski zapowiedział zdjęcie z rynku pół miliona to jabłek przemysłowych i przerobienie ich na koncentrat, który następnie zostanie wyeksportowany. Zwrócił uwagę, że jabłka będą skupowane przez podmiot skupowy po 25 groszy za kilogram, a zapłata rolnikom będzie przekazana w ciągu kilku dni.

To pokazuje możliwy do przyjęcia poziom cen i zapobiegnie nieuczciwemu wzbogacaniu się niektórych skupujących. Wkrótce może okazać się, że ci nieuczciwi nie będą mieli gdzie kupić surowca – odkreślił 2 października minister Jan Krzysztof Ardanowski na zakończenie prezentacji swoich działań w ciągu minionych 100 dni od objęcia urzędu.

 

 

 


 

Jak poinformował dziś – 1 października Jan Krzysztof Ardanowski (41:10 min):

Mamy dramatyczną sytuację na rynku jabłek przemysłowych. Zbiory jabłek w tym roku będą bardzo dobre i pojawił się problem w aspekcie jabłek przemysłowych. Wynika to m.in. z niewłaściwej struktury sadów w Polsce – nadmiernych nasadzeń sadów, zmianę zapotrzebowania rynku światowego (…). W tej chwili trzeba zmierzyć się z problemem nadmiaru jabłek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o tym, aby poprzez współpracę z niektórymi firmami na rynku „zdjąć” z rynku pół miliona jabłek przemysłowych. Skup tych jabłek w wielu miejscach w Polsce rozpocznie się od przyszłego poniedziałku (8.10), po cenie mniej więcej dwukrotnie wyższej niż ta, która obecnie jest na rynku (...).


Jak informuje Agrobiznes pół miniona ton jabłek przemysłowych ma zostać skupionych przez państwo. Minister rolnictwa zapowiada interwencję w związku z niskimi stawkami oferowanymi w punktach skupu. Specjalny tryb odbioru nadwyżki owoców od sadowników ma ruszyć w ciągu kilku dni.

O nadzwyczajnej pomocy dla sadowników minister Ardanowski mówił podczas spotkania z rolnikami na Kujawach. Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę że niskie i nieopłacalne ceny to wynik z jednej strony tegorocznego urodzaju, ale z drugiej dominującej pozycji dużych firm skupowych, które wykorzystują sytuację do zakupu po bardzo niskich cenach. Stąd decyzja żeby 500 tys. ton jabłek skupić, przetworzyć i w rezultacie sprzedać zagranicę.

Te jabłka, o których mówię, te zdjęte z rynku zostaną przeznaczone przede wszystkim na koncentrat jabłkowy, ale zostaną również przeznaczone na pulpę i na kostkę jabłkową. Będą w większości wyeksportowane i takie działania podjęliśmy przez firmy, które chcą z nami współpracować – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak poinformował minister jabłka przemysłowe to tzw. odpady po produkcji owoców deserowych. Nie zmienia to jednak faktu, że cena także na takie owoce powinna być opłacalna. Nadzwyczajny skup ma pomóc doraźnie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw. W dłuższej perspektywie konieczne są systemowe rozwiązania prawne, które ustabilizują i uregulują ten rynek.

Sadownicy sami o tym mówią i sami muszą zaproponować działania, które miałby pomóc w rozwiązaniu kryzysu w latach kolejnych. Natomiast w tym roku nie wolno dopuścić do tego żeby jabłka się marnowały i sadownicy zostali bez środków do życia – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jabłka, które z przyczyn wyglądu lub jakości nie spełniają wymagań owoców deserowych kierowane są do przemysłu głównie na soki. W Polsce produkcja takich owoców jest stosunkowo duża. W ogólnych zbiorach jabłek ich udział wynosi od 50 do nawet 60 % - dodaje Agrobiznes.

 

GUS: Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców z drzew w 2018 r. >>>REKLAMA
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (142):

dodaj komentarz
Zbyszek124
Zbyszek124 01.10.2018 14:33 A za jaką cenę?
ultracyd
ultracyd 02.10.2018 15:52 Obiecał przed chwilą że dadzą 25 groszy
Abukk
Abukk 02.10.2018 16:27 Pół żartem, pół serio. Może wspominał coś że nieubezpieczeni przynajmniej w połowie dostaną połowę tej kwoty? ;-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 01.10.2018 14:35 Coś nie rozumiem to rząd chce zdjąć jabłka przemysłowe z rynku i co utrzymywać dzikie sady i popierać produkcję przemysłu...?? Dlaczego nić się nie robił dla tych co produkują jabłko deserowe??
stepka
stepka 02.10.2018 12:56 Panie Zbyszku proszę popatrzeć na ilość minusów, rozumie Pan teraz dlaczego tak wygląda sadownictwo w PL. Pzdr

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 01.10.2018 15:12 Nie wiem czemu politycy nie potrafią zrozumieć prostego problemu.

Za dużo jabłek chcą zmienić w za dużo przetworów z jabłek? Przecież to znowu zj...bie cenę na następne lata.

Skoro za dużo jest jabłek trzeba zlikwidować nadwyżkę JABŁEK. Zniszczyć, spalić, przerobić na nawóz, nie ważne co byle jabłka (jako produkt bez wartości dodanej) przestały istnieć- i to po cenie zachęcającej do likwidacji sadów przemysłowych.

To co się planuje to odroczenie problemu w czasie...
SlawekS
SlawekS 01.10.2018 20:35 W obecnej sytuacji na rynku koncentratu jabłkowego, to jeszcze mogą niezły interes na tym skupie interwencyjnym zrobić. Pytanie - kto te jabłka przerobi, kiedy i po jakiej marży. Następnie gdzie ten koncentrat zmagazynują? Mowa o około 70 tys m3 koncentratu....Skoro jest mowa o rezerwach państwowych koncentratu, to chyba zostanie gdzieś przetrzymany. Pozostaje poczekać i zobaczyć co czas przyniesie...
jerzy45
jerzy45 03.10.2018 21:58 Drogi SlawkuS... Historia zna już taki przypadek. Powołano przecie Bank Zbożowy i jego prezesem został Nikodem Dyzma...!!
Abukk
Abukk 03.10.2018 22:09 Ooo Pan Jerzy zerwał Idareta :-)
Abukk
Abukk 03.10.2018 22:11 Ja to już się lekko lepiej zamknę... Chodziło mi o idareda...
jerzy45
jerzy45 03.10.2018 22:17 Jeśli @Abukk napisałeś do mnie, to nie rozumiem ? Mój Idared sobie wisi i zerwę tylko duże owoce. Te inne zostawię ns soki do tłoczenia. Reszta pewnie przy takiej cenie pozostanie na drzewie... Żal patrzeć na "szkolne" Szampiony, Goldeny, Glostery, Jonagoredy, Melrosę, ...
Abukk
Abukk 03.10.2018 22:21 Przepraszam, ostatnio mówiłeś, że się sypie. Może coś pomieszałem. Mea culpa
jerzy45
jerzy45 03.10.2018 22:31 A tak. Chyba wczoraj na FB coś napomknąłem w sprawie pisowni :). Jednak w moim regionie z powodu suszy wszystkie odmiany dojrzały do zbiorów w jednym terminie. Obecnie skubię Ligola, a po nim poleci Jonagored Supra i trochę Jonagolda i Goldena. To co napisałem podtrzymuję, a co będzie z drugim rwaniem, czy przemysłem...? Tego nawet Pan Bóg nie wie... Nawet o tym nie myślę. :)
Abukk
Abukk 03.10.2018 22:33 Dla przypomnienie to co napisałeś:
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób. Upał !! ok. 30 stopni. Jabłka na drzewie bardzo szybko dojrzewają. Przechowywałbyś je do wiosny ? Gdy zaczynaliśmy rwać Lobo, to było w sierpniu, siedziały mocno. Obecnie Idared zaczyna zrzucać owoce... Masz np. 100 t. wiesz, że w czasie przechowywania zmarnuje się np. 15-20 ton, co robisz ? ej, bo mimo nawadniania drzewa nie są w najlepszej kondycji, a ostatnio większe opady były chyba w lipcu.
A. Zostawiasz pod drzewem i nie zbierasz .
B. Zbierasz, wrzucasz do wiaderka, bo to zerwane jabłko albo jest już przejrzałe i musisz ocenić.
C. Idziesz pod prąd i ładujesz wszystko do chłodni, a nuż będzie lepiej.
D. Wszystkim na około wmawiasz, że jesteś z tymi, co nie zbierają... plusy: 18 minusy: 18 odpowiedz ukryj odpowiedzi (1)
Abukk
Abukk 21.09.2018 11:48
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko pewne jabłko, resztę pod drzewo. To co jest pod drzewem spokojnie doleży do czasu podjęcia ostatecznej decyzji. Jeśli zejdzie jabłczana górka z rynku, to może pojawi się odwilż cenowa. Gdyby się jednak nie pojawiła to już wiadomo co robić...
Wszystko zależy od odmiany, dostępności pracowników, powierzchni przechowalniczej, punktu siedzenia i widzenia itp. Itd. Każdy ma ten ból głowy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin20
Marcin20 01.10.2018 16:06 Jabłka zostaną przerobione na koncentrat, przez przetwórnie, te same, które teraz skupują też jabłka. Konkludując: Państwo zakupi od rolników jabłka, które odda (sprzeda ze stratą?) przetwórniom. Przetwórnie wrzucą je do kotła z pozostałymi, wyprodukują koncentrat i sprzedadzą z zyskiem. Przetwórnie zarobią na jego sprzedaży krocie (bo surowiec dostaną darmowy albo bardzo tani) a sadownicy może kilka groszy więcej na kilogramie, które to grosze i tak nam nie pomogą. Zwiększenie średniej ceny przemysłu uzyskiwanej przez sadowników z 15 do 17 groszy nie zmienia naszej sytuacji rynkowej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 01.10.2018 16:59 no i to jest kiełbasa wyborcza najwyższego sortu, a nie jakieś tam drogi gminne he he he
artemida
artemida 01.10.2018 17:16 To już jest tylko kaszanka. Kiełbasa została zjedzona przez polityków po wyborach. Pytam nieśmiało; kto już w roku Pańskim 2015 nie wiedział że idzie tsunami w sadach. Czy ci co chcieli objąć władzę nie mieli świadomości "co się święci"? Jeżeli nie mieli to jak się szykowali do rządzenia? Czy śpiący Jurgiel nie miał sygnałów o tym co będzie w sadach przy braku perspektyw sprzedaży poza Polskę? Czy Ardanowski sprawując kilka najwyższych funkcji związanych z rolnictwem min. Izby Rolnicze, Komisja Rolnictwa Sejmu... dziś coś obiecuje a wcześniej nie interweniował. Kaszanka nie kiełbasa...
wandalin
wandalin 01.10.2018 17:18 jak zwykle wiesz lepiej gratuluje
bedhen
bedhen 02.10.2018 13:25 artemida...W 2015 r. to dopiero min. p. Jurgiel zaczął poznawać pokoje ministerjalne , i zaczynać się orjętować o co kaman w tych wszystkich branżach rol. przetwórczych. A świniopas Sawicki, tak trafnie go nazwał ś.p. A.Leper. Działał w tej branży razem z ZSL...PSL 4 kadencje jako przydupasi większych partii. z zawsze swoim ministr. gospod.. t.j. 16 lat, i nic nie zrobił w temacie , poza zwiększaniem produkcji a nie szukaniem rynków zbytu. Obecny twój najazd na rzondzoncych teraz nie ma żadnego sensu . Sawicki dostawał ,, sygnały,, od ELEWARu, i jeszcze innych biznesów w wiadomym celu
artemida
artemida 02.10.2018 14:58 Widzisz bedhen - minister Jurgiel już wcześniej BYŁ MINISTREM i nie musiał niczego zapoznawać. Jak był PSL to EKSPORT SZEDŁ na wschód. A co zrobili ministrowie obecni w '16 i '17 roku?
Świniopas? Też rolnik, nawet Mazowsze o nim śpiewa. Niedługo świniopasów /producentów trzody chlewnej/ nie będzie dzięki przezornej działalności ministra w sprawie ASF . Zawinił PSL bo nie wybudował muru na wschodniej granicy. Zanim zaczniesz coś/kogoś opluwać bacz byś nie pluł pod wiatr...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 01.10.2018 19:34 @wandalin
Ten gościu z ciepłego fotela głosi swoje racje zabarwiając w kolorze zielonym kiedy tylko można i przy każdej okazji .W wyborach samorządowych zagłosuje i tak na "dobrego gospodarza" , nie istotne z jakiej partii się wywodzi . Ludzie znakomicie są w stanie ocenić działania lokalnych włodarzy. W wyborach parlamentarnych czekam na jakąś sensowną inicjatywę która nie wywodzi się z "układanek okrągłostołowych" . Błagam nie pieprz ludziom artemida o tym swoim PSL-u bo prawdopodobnie większości ludzi zbiera na wymioty jak prawisz te swoje kazania...W d....e mam te kaszanki wyborcze Ardanowskiego...i tą pasztetową PSL-u .Przykro mi ,ale jesteśmy geopolitycznie w takiej sytuacji że musimy biegać na smyczy tzw. "Zachodu" lub "Wschodu" ...Zawsze tak było i tak prawdopodobnie pozostanie...
Green25
Green25 01.10.2018 19:45 Teraz dajemy d....ę Jude , i taka jest "strategia" na przyszłe lata , ale każda dziwka się po jakimś czasie nudzi .Nigdy dotychczas nie byliśmy suwerennym państwem , tak naprawdę....
artemida
artemida 01.10.2018 19:53 Niby "zielony25" aż czerwony ze złości - na wszystkich... I czeka ... na kogo? Mesjasza? Archanioła z "płonącym mieczem" ... ? Widać że współplemieńcy TU nie pomogą.
Green25
Green25 01.10.2018 20:01 Przyodziej artemida lepiej ciepłe kapcie i przestań mącić to by było najlepsze rozwiązanie...
artemida
artemida 01.10.2018 20:47 Ależ nerwowy Greenie, spójrz ile mi dano plusów za prawdę której Ty nie chcesz przyjąć do wiadomości... Nawet wandalin mi gratuluje... I miałbym zamilknąć by jeden sobie tego życzy?
Green25
Green25 01.10.2018 21:09 artemida , głoś swoje słowo boże ile tylko cierpliwości użytkownikom tego portalu pozostanie. Jak mawiał klasyk ...Alleluja i do przodu :D
artemida
artemida 02.10.2018 07:01 No widzisz Green, niech każdy głosi swoje przekonania; ja że jest źle a mogło być ciut lepiej gdyby podjęto jakieś działania kiedy był jeszcze czas i Ty że jest dobrze, czyli że dobrze Wam tak jak jest.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 01.10.2018 19:43 Teraz to bardziej biegamy w kagańcu...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 01.10.2018 19:48 Smakoszom wędlin życzę smacznego .O ile lepszy był program rozdawnictwa tzw. charytatywnego ?Interwencja w jabłku przemysłowym jaka by nie była , będzie lepsza od braku działania w tym kierunku tym bardziej , że mowa o sprzedaży przerobionego soku a nie o rozdawaniu .Ile to już razy poruszano związek cena przemysłu a cena deseru a że idą wybory może to i dobrze bo temat stał się gorący jak pieczone jabłko.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cichon40
cichon40 01.10.2018 20:06 Ciekawe jak ten skup będzie wyglądał ,czy wszyscy będą z tego mogli skorzystać i czy nie będzie znowu jakiś przekrętów?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 01.10.2018 20:46 Wqrwiają mnie takie dziadki leśne co to prowadziły 30 lat temu jakieś PGR-Y i teraz pauczajet ekonomii i как это сделать ...
artemida
artemida 01.10.2018 20:50 No cóż, trzeba spojrzeć szerzej... zobacz jak mój równolatek trzęsie Polską. On nigdy nie prowadził nawet samochodu, nie mówiąc o jakimś przedsiębiorstwie.
Green25
Green25 01.10.2018 20:56 Guucio mnie obchodzi "równolatek" ,nie agituję temu człowiekowi :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 01.10.2018 21:36 Podsumowując:
- nikt nic nie wie, ale obietnice górnolotne
- idą wybory
- sadownikom puszczają nerwy
- przetwórcy maja i będą mieli się dobrze
- koniec pięknego snu o wielkim Polskim sadownictwie?
- koszmary senne przerywane przez dostawców wszelkiego dobra do przetwórstwa którzy atakują punkty skupu już od 6 rano, jeżdżąc jak szaleni budzą porządnych ludzi
- co będzie? 10 lat i kolejne przymrozki wiosenne, albo rewolucja / ptfu wojna
Abukk
Abukk 01.10.2018 21:52 Zadowoleni będą Krewni i znajomi Królika, Kaczuszki, Zielonej Żabki i Ropuszki, Czerwononosego renifera i Może jeszcze Lemingów i innych Flamingów. Zwykły Polski Chłop jest od wieków po to, by to towarzystwo wyżywić, za wszelką cenę nawet za cenę własnego zdrowia, godności, nie mówiąc o zasobności portfela
artemida
artemida 02.10.2018 08:14 No widzisz Abukk, to trochę nie tak... Kiedy inni klepali biedę było sporo ogrodników,/badylarzy/ w tym sadowników którzy byli elitą finansową. Niestety, szczęście uśpiło dając złudną nadzieję, że będzie tylko lepiej. Nie-sadownicy stawali się sadownikami... lawina owoców przyrastała, granica się zamknęła ... i ...
Abukk
Abukk 02.10.2018 13:07 Zgadza się, masz rację, ale ja pisałem o całych wiekach, a nie o krótkim, ale radosnym wycinku z życia Chłopa badylarza prywaciaża. Niestety zawsze chcą nas zgnoić do poziomu w którym możemy myśleć tylko o przeżyciu.
Abukk
Abukk 02.10.2018 13:25 Opcja B. Sami się gnoimy, bo nie myślimy perspektywicznie?
bedhen
bedhen 02.10.2018 17:17 Proszę szanownego państwa, jeżeli min. Ardanowskiemu wypali ta akcja, to PSL długo nie wyjmie ręki z nocnika. I już od dawna robią wszystko na zasadzie ,, im gorzej tym lepiej,, Kociniak Amisz pół roku po objęciu władzy przez PIS , już chodził z KODerastami w marszach anty rządowych , aby tylko nic nie wyszło na wieszch z ich nieudolstwa
fruity81
fruity81 02.10.2018 17:43 U lalaa...po takim wpisie bedhen spodziewaj się srogiej riposty ze strony pewnego emerytowanego dyrektora PGR-u który to bardzo mocno uczulony jest na krytykę jego "zielonej koniczynki" :D
artemida
artemida 02.10.2018 18:10 ...jeżeli....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 01.10.2018 21:48 Te obietnice wyborcze są głupie ,naiwne i debilne... nie do zrealizowania . Nie da się tego typu rzeczy zrobić " ad hoc " .Wybory się zbliżają i zaczyna się pier......głupot ze wszech stron :)
Abukk
Abukk 01.10.2018 21:58 Zaraz odezwą się głosy, że jedna znana partia na P wprowadziła program w który nikt nie wierzył, a jednak się udało i to w nocy, po północy ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbig63
zbig63 01.10.2018 22:12 To co powiedział minister na konferencji cena za jabłko przemysłowe będzie droższe ze skupu interwencyjnego o 100% to jest przeszło 30gr na skupie a może na zakładzie to cena przeszlo 40gr pozyjemy zobaczymy w jaki to sposób skupią 500tys ton
rentier
rentier 02.10.2018 08:54 od jakiej ceny ty to liczysz? sprowadzą cenę do parteru tj. ok.6-8 gr. i to może być ceną wyjściową do 100%... przetwórnie zarobią, sadownik... niekoniecznie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

solo1488
solo1488 01.10.2018 23:10 sens takiego skupu byłby tylko wtedy racjonalny gdyby tylko poszkodowani przez np grad mogli sprzedać swoje jabłka a nie niby sadownicy co tylko przemysł produkują! są protokoły z szacowania strat i in
m się należy pomoc!!!
Abukk
Abukk 01.10.2018 23:20 Spokojnie, większość jak to napisałeś "niby sadowników" już się prawdopodobnie wysypała, zostali już tylko pseudo i pół sadownicy oraz sadownicy właściwi rodzaju homo fructus. (od homo sapiens, nie homo homo i ten tego)
Abukk
Abukk 01.10.2018 23:24 Fructus - rzeczownik, rodzaj męski
(1.1) owoc
(1.2) plon
(1.3) nagroda, zapłata, zysk
(1.4) radość, zadowolenie
I tak to powinno wyglądać,

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

swaczunio
swaczunio 02.10.2018 12:36 Popieram solo1488 Mam na polu 100 ton jabłek po gradzie 90% zbite, za 10 gr. nie zamierzam się z tym szarpać a protokołem mogę sopie tyłek ....... tyle z tego pomocy. Grad spad 20 sierpnia więc cały sezon w plecy-sad chroniony do końca. Taki skup dla tych co jablka po gradzie był by pomocą choć w minimalnym stopniu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 02.10.2018 14:06 Dobrzy sadownicy to swoje sady ubezpieczają lub zakładają siatki a nie czekaja na kolejne 500 plus.Żenada!!!
swaczunio
swaczunio 02.10.2018 19:27 Ja nie czekam na żadne 500 plus bo odebrali sobie to podwójnie. Sad nie był w tym roku ubezpieczony z powodu cięcia kosztow-ubezpieczenie było w tym roku znacznie droższe jak w tamtym roku gdy miałem ubezpieczone. Tamten rok był rokiem równie ciężkim jak ten bo mróz zebrał u mnie pożądane żniwo i jabłek było na poziomie 25% normalnego roku. Nie każdy kolego jest może takim bogatym sadownikiem jak Ty i ciekaw jestem co byś powiedział jak to Ciebie by 2 lata pod rząd tak pokaralo. Ja w przeciwieństwie do większości sadownikow nie trzacham tych pogradowych jabłek-nie mówiąc o deserowych, bo takich nie posiadam i nie wywoze ich po 10gr tylko sobie gnija pod drzewem i na drzewie jak narazie. Więc żenada jak dla mnie to Twój komentarz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 02.10.2018 15:07 Nie rozumiem dlaczego się martwicie, przecież premier niedawno mówił że "rolnictwo wstaje z kolan". W Agrobiznesie ceny jabłek od 0,8 do 1,5 za kg, jak na urodzajny rok to dobra cena. Teraz jeszcze pół miliona ton państwo skupi po cenach wyższych niż te rynkowe. Wszystko gra.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 02.10.2018 15:19 No i jeszcze będą wprowadzone obowiązkowe umowy kontraktacyjne z ceną minimalną(zapewne 50 gr i 1 zł).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

fruity81
fruity81 02.10.2018 17:47 Pół milona to mało...Niech w silosach Elewaru zmagazynują co najmniej milion :D

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 02.10.2018 18:20 Polskie sadownictwo niszcza juz od ladnych paru lat ale to nie wazne, zobaczcie co by bylo gdyby naprawde ulozyc sie z Rosja, zachod by sie wsciekl i znow by wymyslil jakis smolensk zeby podziedzielic nas Polakow na lata i sklocic z najwieszym odbiorca nie tylko jablek ale WSZYstkiego......
bedhen
bedhen 02.10.2018 19:27 No i bazy wojskowe od Ruskich byśmy mieli za darmo
Marcin79
Marcin79 02.10.2018 22:48 no i może jeszcze jeden Pałac Kultury by dołożyli za te jabłka

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bedhen
bedhen 02.10.2018 19:15 Chciałbym złożyć apel do przetwórców , żeby zaprzestali eksperymentów cenowych na sadownikach... Oświardczam i przyrzekam ze w wyborach samorządowych i do Sejmników Samorz. zagłosuje tylko na kandydatów Pol. Stron. Lud. i wszyscy sadownicy też pewnie tak postąpią ażeby nauka którą zastosowały ,,mniemam przetwórnie ,, która zmroziła plany finansowe w.w. grupy . Oświadczam niech będzie tak jak było.
Legionista12345
Legionista12345 02.10.2018 20:44 Przemysl wedlug mnie niech bedzie jeszcze 5 lat po 10 gr a nawet po 5...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 02.10.2018 21:41 Sprostuje zeby nie mial nic wspolnegi z jablkiem deserowym..
Marcin79
Marcin79 02.10.2018 22:45 Legionista , po prostu pitolisz
jak przemysl nie moze miec nic wspólnego z deserem ???

jak jest przemysl drogi to 2-ka deserowa idzie na przemysl i schodzi z rynku
no chyba ze masz sam towar ekstra
ale i wtedy nie dadza Ci wiecej niz 3-4 razy drozej od przemyslu

a wiec zyczysz sobie deser po 20 -40 groszy przez 5 lat
gratuluje głupoty
rentier
rentier 03.10.2018 15:38 to nie jest głupota ale bardzo rozsądna wizja... jak przetrwasz przez 5 lat cenę jak piszecie 20-40 gr
to jestem bliski pewności że za 5 lat będziesz osiągał cenę ok.2-4 zł

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 03.10.2018 12:35 "Rząd zapewnia, że sprawa z punktu widzenia europejskich przepisów jest legalna, bo rząd nie ingeruje w rynek. Firmom, które zdecydowały się jabłka skupić i wyeksportować zostaną udzielone tylko gwarancje finansowe. Skup prowadzą dobrowolnie. Co więcej, ta działalność zakończy się dla nich zyskiem."

yyyyyy ale, że jak to? hahahaha

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 03.10.2018 13:37 a jeśli jabłka będą sprowadzone np. z Ukrainy i sprzedane jako polskie to kto to sprawdzi i czy wszyscy będą mieli równe szanse w dostarczaniu towaru, a może limit na gospodarstwo ? dla mnie to jakaś czarna magia
wandalin
wandalin 03.10.2018 13:40 żeby nie było jak w starym powiedzeniu : gdzie dwóch się bije tam korzysta dentysta
wandalin
wandalin 03.10.2018 13:40 żeby nie było jak w starym powiedzeniu : gdzie dwóch się bije tam korzysta dentysta

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 03.10.2018 14:17 Firma Eskimo skupuje truskawki, czarne porzeczki, maliny, jagody, kolorowe porzeczki i rokitnik oraz w mniejszych ilościach inne warzywa. Zajmuje się właściwie wyłącznie mrożonkami! Dodam, że NIE zajmowała się dotąd w ŻADEN sposób jabłkiem!!! A teraz będzie mrozić PRZEMYSŁ haha Udziałowcem większościowym jest Rubikon z Krakowa, zajmuje się jak spojrzałem na szybko inwestycjami finansowymi i tyle wiadomo! Eskimos to pierwsze półrocze STRATY około 700 tys zł. niemniej będzie zastrzyk w kwocie 125 mln.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 03.10.2018 18:23 Ja w tym roku zastosuje model zachodni czyli grabki 1 czlowiek i na koniec kosiarka, chociaz powiem ze jakos speclalnie tego przemyslu nie posiadam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 03.10.2018 18:26 Do rentier tak zycze sobie zeby przemysl byl 5 lat po 5 groszy!!!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 03.10.2018 18:29 KUPS: Jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją MRiRW nt. skupu jabłek


oj biedaczki

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 03.10.2018 21:32 Ciekawe czy holender belg niemiec zbieraja za 10 ge w przeliczeniu na euro..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 03.10.2018 22:12 W głowie się kręci od niektórych komentarzy. Większość, to zwykłe śmieci ( sorry, ale tak jest...) wszystkich komentarzy nawet nie byłem w stanie przeczytać, a co dopiero zrozumieć.
Jednym rozsądnym głosem jest wypowiedź @Guzika. W pełni się z nim zgadzam ! Ten rzekomy skup przemysłu, to nic innego niż tzw. darmowe rozdawnictwo, tylko w słoikach, butelkach, kartonach. Nadprodukcja zablokuje na lata cenę na wszelakie owoce.
Drzewiej tzw. świat zachodni topił kawę, zboża, ...i inne strategiczne surowce dla komunistycznych rządów, by tani ( ! ) towar nie był dla nich osiągalny.
Co mamy w tej chwili ? Jeden syf. Bo nasuwa się pytanie - jak zareaguje UE ? Gdy Państwo chciało "ratować" polskie stocznie je dotując, UE nie zezwoliła . Czy teraz pozwoli ?
wandalin
wandalin 03.10.2018 23:01 a przepraszam może podaj wszystkim zasadę pisania komentarzy które wg ciebie to nie śmieci, dla mnie poczułeś się moderatorem,żenada
ps. poczytaj nt zasad demokracji, a może wyrosłeś w innym ustroju
jerzy45
jerzy45 03.10.2018 23:06 Podstawową zasadą pisania czegokolwiek jest pisanie w tzw. języku polskim ! Ortografia, ortografia, prawidłowe zasady pisowni itp. Sam już na samym początku powyższego postu wykluczyłeś się z tych zasad. Powodzenia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 03.10.2018 22:26 Nie chciałem w ogóle brać udziału w tym pustosłowiu, ale publicznie zadam pytanie temu ministrowi. czy ja Jerzy Furman mam szansę na to, że sprzedam tzw. przemysł po te 25 gr. Drugie pytanie. Dlaczego nie interweniował pustymi obietnicami, gdy cena przemysłu oscylowała ok. 25 gr. Dzisiaj według tej kiełbasy wyborczej byłoby 50 gr. Pewnie nie dostanę żadnej odpowiedzi, ale zadam trzecie pytanie - według jakiego klucza będzie prowadzony ten skup ? Kto pierwszy ten lepszy, komitety kolejkowe, itd, itp...
Jestem bardzo zdziwiony dlaczego mówi się o liczbie 500 tys. ton, a nie o 1 mln ton. Proszę sobie przypomnieć kto pierwszy rzucił tą kwotą i kto to był. Mi to wygląda raczej na polityczną korupcję...
Kto wezmie udział w tej "akcji", to niech się nie łudzi, że cena na jabłka konsumpcyjne pójdzie do góry... Będzie jeszcze taniej. Jedynym rozwiązaniem jest wczesna i bardzooo mroźna zima. Ci zaa Oceanu przewidują bardzo mroźną i wczesną zimę...
Marcin79
Marcin79 04.10.2018 09:48 I jeszcz Ci nie odpowiedział ??!! no i patrz no ty ...
ALE SKANDAL !!
A TO PISIOR !!!
wnioskuj o zmianę ministra rolnictwa
na nowego proponuje kogos z PSL

PS
a co do zasade ortografii to proponuje zmienic forum na np. "wysokie obcasy "
tam jest wszystki po polskiemu bez byków ortograficznych

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 04.10.2018 06:55 A ja zapytam tak naiwnie , dlaczego cała zachodnia Europa może dać godziwe pieniądze za jabłko przemysłowe i nie tylko jabłko a nasi spece prowadzą gospodarke rabunkową? W obecnej sytuacjji nie może być mowy o nadprodukcji !!!!.Moge dać pare linków z cenami na zachodzie i zakładami po ile kupują ale po co mam siać ferment. Dam troche inny przykład https://www.ramseier-suisse.ch/de/obstverarbeitung-_content---1--1028.html .Ta cała interwencja świadczy tylko o bezśilności Ministra Rolnictwa i Rządu wobec pseudo Biznesmenów . Wólgarnie powiem tak
należało już dawno wziąść za ryja ten cały K U PS z panem J, P na czele
fruity81
fruity81 04.10.2018 07:38 Nic szczególnego pod tym linkiem który podałeś nie zauważyłem, Jedyne co to komunikat przetwórni skierowany do Szwajcarskich dostawców aby w miarę możliwości rozłożyli dostawy w czasie bo się nie wyrabiają z przerobem surowca.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 04.10.2018 07:34 "Jeśli masz więcej niż inni buduj długie stoły a nie wysokie ogrodzenia..." wszystko w temacie..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 04.10.2018 08:24 Jak poinformował Członek Zarządu Eskimosa szczegóły mają zostać ogłoszone w sobotę 6 października, to była rozmowa z Radiem Kielce.
Bardzo ciekawy komentarz znalazłem pod jednym z artykułów: Kupować jabłka przemysłowe, to tak jakby stolarzowi dopłacać do wiór!!!
No i tak jeszcze z ciekawości, mam 6ha to mogę oddać 2 tony, 12 ton czy 60? Jak zamierzają to ogarnąć? Odpowiedź pewnie poznam w sobotę!
Minister powiedział, że zarobią i przetwórnie i rolnicy? Ukochana Unia co na to? Osobiście przeciwny interwencyjnemu skupowi! Jabłko w żaden sposób nie zostało zdjęte z rynku! Za rok więc to samo! Sadów musi być mniej! Trzeba się przebranżawiać, a na wiosce słyszę "dobry rok na sadzenie, powinny być tanie drzewka..."
Marcin79
Marcin79 04.10.2018 13:08 a jak myslisz , jesli bedzie skup po 25 groszy to co zrobia przetwórcy ?
czy nie podniosa do tego poziomu swoich cen ?
czy beda czekac jak im towar (po b. niskiej =opłacalnej cenie )spod nosa znika
Ja mysle ze podniosą ceny i po tej cenie skupia reszte jabłek
a ta opcja interwencji rzadowej będzie takim batem co zmusi zaklady płacic minimum te 20- kika groszy

I STAD TAKI BÓL DUPY U PRZETWÓRCÓW ZE Z NIMI NIE KONSULTOWALI
bo kilkaset baniek ich to bedzie kosztowało

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 04.10.2018 13:20 ,,Srali muchy, będzie wiosna".
Marcin79
Marcin79 04.10.2018 14:08 :) :)
bo nie nasi to nic nie zrobią ??
wasi tez nic nie zrobili
a mieli dużo lat do działania
to tylko gazu nam nakupili skolko ugodno

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 04.10.2018 15:25 Ale plus tego jest......skupy na chwilkę opustoszały......kazdy czeka na 0.25
Marcin79
Marcin79 04.10.2018 15:45 czyli juz widać pozytywne efekty
BRAWO PISIORY

:) :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 04.10.2018 20:26 ale mi PSLowcy natrzepali minusów
ha ha ha
ja bym z tej interwencji rzadu PiSowskiego wyłączył czlonków PSL

wtedy by było sprawiedliwie

:) :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

farmer499
farmer499 04.10.2018 21:37 Obyście umieli się tak zjednoczyć jak te teksty piszecie , albo filmiki wstawiacie jak to rolnicy jabłka na pola wysypują. Tak zbierają po to by wysypać . Z porzeczka tez tak było na forum pisali że nie będą zbierać a potem zimą Ci sami chwali się ile to zebrali w ubiegłym sezonie. Jak nie potraficie się zjednoczyć i mówić jednym głosem to nie zabierajcie głosu
Abukk
Abukk 04.10.2018 21:59 Niech każdy zacznie od siebie, zjednoczenie nie istnieje. Pomoc może jedynie zmiana świadomości poszczególnych jednostek. To zajmie niestety dziesięciolecia

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kazimierz
Kazimierz 04.10.2018 23:52 Wybory się skończą to przemysł będzie znów po 10gr.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 04.10.2018 23:54 To się nazywa dotowaniem produkcji.. Aby się nie okazało ze się komuś ono nie spodoba.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ultracyd
ultracyd 05.10.2018 07:11 Które wybory Panie Kazimierzu?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbig63
zbig63 05.10.2018 08:05 CHANBA WSTYD MINSTRA ROLNICTWA TYLKO JEDNA PRZETWORNIA W LUBELSKIM PRZEZ SP ESKIMO BEDZIE SKUPOWAC TE 500TYS TON JABLEK?.SKUP W WIELKOPOLSCE OFERUJE 5GR Z DOWOZEM W LUBELSKIE PRZESZLO 400KM?..MOZE SADOWNICY Z LUBELSKIEGO SKORZYSTAJĄ

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

TOMIK1
TOMIK1 05.10.2018 08:14 skup interwencyjny będzie trwał do puki Maliszewski nie zerwie jabłek
jacenty82
jacenty82 05.10.2018 08:31 Maliszewski teraz niewiele może.
Tak na marginesie nie pisze się "do puki" tylko "dopóki", to jest szkoła podstawowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 05.10.2018 08:27 Bardzo łatwo jest mówić i obiecywać. W praktyce wygląda to tak, że te 500 tysięcy ton, to przy założeniu że skup będzie trwał 2 miesiące, czyli z sobotami ok.50 dni, daje to 10 000 ton dziennie, to jest ok. 500 tirów towaru, dziennie. Towar warty niewiele bo jakieś 125 mln., ale to spore wyzwanie logistyczne. Może lepiej zainwestować w promocję polskiego jabłka deserowego, bo tej praktycznie nie ma.
bobo3333
bobo3333 05.10.2018 09:46 A ile jest warty ten Towar przerobiony na np. Konzentrat Jabłkowy ? Prośił bym bardzo o odpowiedż jeżeli to możliwe.
Marcin79
Marcin79 05.10.2018 10:07 tyle jest warty ile kto zapłaci
a ile jest warte nasze jablko i ile nam płacą ?
ogolnie koncentrat na swiatowym rynku jest drogi bo Chiny maja malo jablka
a co do tego płaczu wyzej to dobrze wczesniej cos poszukac , poczytacpszemek na forum jablek przemyslowych wkleił wczorajsza wypowiedź
a zniej wynika ze KUPS nie weźmie na przetrzymanie tylko musi sie podstosowac albo sp..lać na wschód

"Pan Ruszała (z Eskimosa) zaapelował również do wszystkich podmiotów, które mogłyby współpracować w odbiorze i transporcie jabłka do punktów przetwarzania, aby zgłaszały się w celu nawiązania współpracy. Potencjał musi rosnąć, ponieważ koniecznością jest stworzenie alternatywnej, w stosunku do tego co ukształtowało się na rynku do tej pory, sieci odbioru jabłka.

Eskimos będzie brał udział w akcji, dopóki cena nie wzrośnie do poziomu satysfakcjonującego producentów. – Jeśli będzie trzeba, akcję będziemy prowadzić do końca, aż do zużycia wszystkich jabłek z bieżących zbiorów – poinformował Pan Ruszała.

– Zaproponujemy również producentom zaliczkowanie jabłka z odroczonym terminem dostawy. Będziemy ponosić koszty takiego przechowywania jabłka. Mamy nadzieję, że to znacznie zmniejszy presję podażową i rozładuje rynek – podsumował."

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 05.10.2018 10:52 Marcin błąd w logicznym myśleniu nie ile zapłaci a za ile ty go sprzdaż. Wsklepie też kupiec płaci ile sprzedający żąda no mogą być promocje to inna sprawa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 05.10.2018 11:34 Wystarczyło 4 dni nie oddawania jabłek.. skupy sie wyprzedały a telefony z przetworni juz się zaczynają żeby dawać jabłko... ludzie zbierający dajcie na luz przez parę dni to nie będzie potrzeba eskimosa

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 05.10.2018 12:23 josu. czyli juz sa pozytywne efekty zapowiedzianej interwencji
i niech mi nikt nie pitoli ze PIS odpusci przed wyborami ten skup i pozwoli na klape
za marne 200-300 mln pogrzebalby swoje szanse w wyborach do samorzadu - a na tym mu bardzo zalezy
NA MIEJSCACH W SAMORZADZIE ZALEZY TEZ BARDZO CHŁOPAKOM Z PSL
i pewnie stad ich "niewiara " w powodzenie tej akcji :)
A ja moge sie zalozyc - o czapke gruszek - ze ta interwencja sie powiedzie
i chłopakom z psl zamiast ciepłej posadki w samorzadach przyjdzie razem z nami spady zbierac
Nie jestem specjalnym zwolennikiem pis ani przeciwnikiem psl
ale nie lubie jak ktos w publicznym dzialaniu kieruje sie tylko swoim interesem a dobro wspolne ma w ....

przy okazji rzad utrze nosa tym cwaniakom z KUPS
WARTO ZA TO WSZYSTKO TRZYMAC KCIUKI

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Konrad1985
Konrad1985 05.10.2018 22:56 CZEMU WS, YSCY SIĘ STRESUJA PRZEMYSŁEM FSKORO NASZE KRAJOWE SPÓŁDZIELNIE PRODUCENTÓW PŁACĄ TERAZ ZA IDAREDA 0.25 ZŁ A NAJWIĘCEJ 0.3 ZŁ
josu20
josu20 08.10.2018 06:05 Wlasnie dla tego ze jest nadprodukcja... i cena przemysłu dyktuje cene idareda.... i odmian sprzedawanych na jesieni..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Konrad1985
Konrad1985 05.10.2018 23:00 Analizując sytuację z tym skupem interwencyjnych myślę że PiS nie przemyślał sprawy ze względu na to że za dużo czasu jeszcze do wyborów mamy. I prawdopodobnie jeśli ten skup nie da pożądanego efektu PiS poniesie ogromną klęskę w rejonach sadowniczych a wygra PSL zaś jak efekt tego skupu będzie taki jak w zamiarze wtedy PIS zgarnia wszystko. I będzie dalej obdarowywal. A gdyby zrobili to 4 dni przed wyborami byli by w o wiele lepszej sytuacji bo w środę by ogłosili skup powiedzieli ze w poniedziałek zaczną skup i już po wyborach by było. Ale może się to uda i będzie bubel ala rozdawanie jablek Przez banki żywności. A nie Utylizacja czyli usunięcie nadmiaru
jacenty82
jacenty82 06.10.2018 06:45 Ładnie widać w jak łatwo i tanio można kupić sadowników, różnica 15 gr, 500 tys. ton, czyli za 75 mln.
Co będzie za rok? A zapomniałem znowu wybory.
SlawekS
SlawekS 06.10.2018 19:05 Do wyborów nie będzie żadnej klęski, bo ma być proponowane podpisywanie umów z dostawą nawet w listopadzie i później. Machina ruszyła, ktoś obcy zamieszał w zupie gotowanej przez KUPS, teraz czeka nas tydzień lub dwa wyczekiwania i badania sił. Ten skup interwencyjny przypomina bardziej próbę wpłynięcia na podaż jabłek i wymuszenie ruchu po stronie przetwórców, bo skoro jest mowa o zaprzestaniu akcji po osiągnięciu cen rynkowych pułapu 25 gr/kg, to inaczej nie można tego odczytać. Tym oto sposobem rząd próbuje sterować ciemnym ludem, który sam nie potrafi kontrolować podaży przy niesatysfakcjonujących cenach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 06.10.2018 07:07 Wszystko ładnie pięknie ale za dużo jest sadow przemysłowych i problem powróci za rok za dwa i co wtedy nie będzie kiełbasy wyborczej... powinnismy się zastanowić co z przyszłością może fundusz promocji przeznaczyć na likwidację sadow i zakaz sadzenia przez 10lat na danej działce.... Każdy wie ile kosztuje założenie nowego sadu wielu niestac, trzymają starocie i tylko przetwórnie się cieszą.... Rząd musi zachęcić do likwidacji nasadzeń nie retowych, tak jak w tym przypadku..
Green25
Green25 06.10.2018 07:37 ...i tak podobno ma być.Ardanowski w którymś z wywiadów coś paplał że jest to początek szerszego planu dla sadownictwa.Po pierwsze narodowy holding spożywczy ma ruszyć z kopyta ;) a po drugie zapowiadał akcję likwidacja sadów z jakimiś tam dopłatami.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Konrad1985
Konrad1985 06.10.2018 07:49 Jeśli nie zostanie uruchomiona akcja utylizacja (usunięcia części plonu z rynku) nie mamy co marzyć o opłacalności. A myśląc perspektywistycznie. Ograniczenie produkcji jablek oraz kontrola nad firmami kupującymi i sprzedającymi jabłka deserowe. U nas firmy kupują po 0.3- 0.4zł jabłka do chłodni. A w sklepach 3 zł. Czy nawet bronisze 10 zł za 15 kg a na straganach czy zieleniakach osiedlowych 3.5 zł z tym walczymy bo przecież przemysł to coś ubocznego co nie powinno stanowić naszego źródła utrzymania

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 06.10.2018 08:04 Tylko ze deseru tez jest za duzo, aktualne ceny 30 gr za idared , 40 za inne, i nie idzie to co bedzie jak by przestawil sady przemyslowe na lepsze odmiany?
Konrad1985
Konrad1985 06.10.2018 10:03 Tak masz rację tylko sądy przemysłowe są zakładane raczej przez ludzi którzy traktują ta formę sądownictwa jak się uda to fajnie wpadnie grosik a jak nie to trudno się mówi i nie bardzo wierzę że oni są w stanie produkować deser

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Konrad1985
Konrad1985 06.10.2018 10:10 Czy uważacie że zakłady w gratisie odstąpia swoje moce przerobowe na potrzeby skupu interwencyjne go. Nie państwo zapłaci. Dopłaci rolnikowi i koszty rosną. A zdjęcie z rynku nadmiaru Koszenie czy biogazownie. LUDZIE ZA 10 GR komisyjne na polach by Kosili Tylko dymek traktory by puszczaly. I było by to zdjęcie z rynku i przetwornice same by cena ruszyły a nie państwo zapasy zrobi i później im sprzeda i za tłoczenie zaplaci

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 06.10.2018 12:22 Na stronie eskimos pl jest informacja ze że nie ma narazie żadnych konkretów na temat poniedziałku i że trzeba się najlepiej wstrzymać do listopada z sypaniem to dadzą premie...... I dziękują za zaangażowanie....
Abukk
Abukk 06.10.2018 13:51 http://eskimossa.pl/news/2018/10/06/program-stabilizacji-cen-na-rynku-jablek/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 06.10.2018 14:06 Trzymać do listopada a później obcinki za kiepski towar..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 06.10.2018 20:09 Zainteresowałem się trochę tym skupem interwencyjnym, rozmawiałem zarówno z sadownikami, skupowymi jak i z osobą z firmy Eskimos SA. I...
Sadownikom się wydaje że w poniedziałek zadzwonią na skup na który od lat dostarczają jabłka i tam będzie JUPI!!!! aż 25 groszy!!!!!!!!!!!
Skupowi nic nie wiedzą...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 06.10.2018 20:09 Firma Eskimos, ponad 15 minut rozmowy - otóż nic nie wiedzą, to jest tak skomplikowane że nie wiedzą jak się za to zabrać. Polska ma być podzielona na strefy i za każdą strefę będą odpowiedzialne poszczególne osoby, Ze sprzedażą koncentratu to sobie poradzą (chcą go sprzedać do Chin) ale jeszcze nie wiedzą jak te jabłko przetłoczyć no i gdzie... W poniedziałek ma się pojawić mapa z punktami gdzie (i to jest bardzo ważne) rolnicy będą dostarczać jabłko (tak, to rolnicy mają dostarczać no bo przecież omijamy "złodziei" - skupy czyli pośredników!!!!). Najlepiej żeby to zrobili pod koniec listopada lub w grudniu, z dopłatą do przechowywania, ale na pytanie o stawkę za przechowywanie to gościu nabrał wody w usta... I tu mnie zastanawia jak ten miękki przemysł (który czasami już lekko podgniwa) ma być przechowany, no chyba że firma Eskimos ma na myśli jabłko rwane, nie uszkodzone, etc etc etc. Bo tu nie chodzi o cenę przemysłu, tylko żeby tą ilością jabłka przemysłowego podnieść cenę jabłka deserowego... No i najważniejsze - mają być limity na przemysł dla gospodarstw. Jeszcze nie wiedzą jak to zrobić i "ekeonomiści" mają się tym zająć czyli wyliczyć jaki jest przeciętny plon z ha i ile jest z tego przemysłu. Na moje sugestie że plony wahają się w słabych sadach od 30 ton do sadów intensywnych/nowoczesnych nawet do 80-90 ton to gościu nie mógł w to uwierzyć. Podczas rozmowy zahaczyliśmy o średnie plony które były wzięte w ramach pomocy "wycofanie jabłek z rynku" no i mają się przyjrzeć jak to było tam rozwiązane...
Sam osobiście byłem na początku pozytywnie do tego programu nastawiony, a teraz jestem dośc sceptycznie. Liczę tylko na to że może zakłądy zaczną płacić więcej i na skupach pojawi się 20 gr...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ultracyd
ultracyd 06.10.2018 20:48 Ty Misiek, trza było do KUPSU zadzwonić i łaskawie skamleć do słuchawki. Chociaż o 20 groszy.
Ps. Za pisem nie jestem i nie będę. Ale propagandy to tutaj nie uprawiaj.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 06.10.2018 20:56 20 gr to są psie pieniądze, ale po prostu nie mogę uwierzyć jak sadownicy dali się nabrać na tą propagandę, po prostu jestem przerażony tym faktem... jabłko musi być zniszczone i do tego powinny byc dopłaty

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek197704
piotrek197704 07.10.2018 10:28 jakie dopłaty chłopie??? Nauczcie się, że nie można ciągle wyciągać ręki do państwa po dodatkowe pieniądze, bo ludzie będą ciągle dosadzać, dosadzać i dosadzać, wiedząc, że w razie czego państwo pomoże.Susza - dopłaty, przymrozki - dopłaty, wichury - dopłaty. Czasy komuny minęły i czas samemu zadbać o siebie i swoją rodzinę.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 07.10.2018 12:36 piotrek197704 ,
chcialem tylko zauwazyc ze wyciągając rece po dopłaty (gdy dają )
tez jest dbaniem o siebie i własną rodzinę ..

:)
piotrek197704
piotrek197704 07.10.2018 20:24 i pogrążaniem polskiego sadownictwa, a w przyszłości to właśnie zaniedbanie rodziny. Napiszę brutalnie i pewnie dostanę mnóstwo minusów, ale najsłabsi i Ci co ciągną ten sektor rolnictwa w dół, muszą odejść.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 07.10.2018 13:26 @piotrek197704
Widzisz to właśnie głupia polityka tzw funduszy strukturalnych doprowadziła do nadprodukcji, można podziękować za ten stan rzeczy poprzednim władzom i ta obecna zresztą dalej to kontynuuje...To się nie mogło inaczej skończyć...ludzie chcąc kupić ciągnik ,maszyny czy wybudować chłodnie na skutek idiotycznych zapisów zmuszeni byli dosadzać,dosadzać i jeszcze raz dosadzać.Mało który sadownik sadził sad za własny hajs...Taka jednorazowa "akcja" rządowa jaka została zainicjowana obecnie z tą ceną 25 groszy to jest jeszcze mały grzeszek...na dłuższą metę oczywiście jest to niedopuszczalne. Paradoksalnie aby uratować sadownictwo są potrzebne w przyszłości dopłaty...ale do karczowania. Ktoś powie że bez żadnego wsparcia nastąpi "samooczyszczenie" .Otóż bez "zachęty" prędko to nie nastąpi i kryzys będzie się przedłużał latami.
artemida
artemida 07.10.2018 13:52 No widzisz Zielony, wszystko szło rozpędem, choć ku przepaści... Hamować należało od '16 roku kiedy już przepaść było widać na horyzoncie. /kto nie widział to albo nie chciał albo był ślepy/. Teraz... teraz to już tylko spadochron aby było miększe lądowanie...
SlawekS
SlawekS 07.10.2018 14:32 Ja twierdzę, że na dopłaty do karczowania jeszcze za wcześnie. Może, gdyby kolejne dwa sezony były tak samo marne to by się przyjęły. Teraz beneficjent działania przekalkulowałby, że po takiej dopłacie jego ziemia stanie się bezużyteczna. Sąsiadowi za 100 tys zł/ha nie sprzeda bo i po co, skoro nie można sadu na niej posadzić. Jeszcze nie ten moment. Gdy ceni ziemi spadną na łeb w ośrodkach sadowniczych, to będzie ten czas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 07.10.2018 14:04 Nie głupia polityka tylko jak zwykle głupia interpretacja przepisów. W założeniach biznesplanów był wzrost dochodu. Jak go uzyskać - najprościej zwiększyć skalę produkcji, a to w perspektywie makro spowodowało wręcz katastrofalny spadek. Winnymi są zarówno naiwni rolnicy, cwani sporządzający wnioski bo tak najłatwiej było wykazać wzrost a na końcu nie do końca kompetentni pracownicy ARiMR bo to zatwierdzali. Wzrost dochodu bez zwiększania skali produkcji też dało się wykazać tylko wymagało to trochę chęci i czasu od sporządzających wnioski. No ale po co jak do gotowca na zasadzie kopiuj wklej wystarczyło powklejać dane, a naiwni chłopi i tak łykali te wnioski na potęgę bo zwiększy produkcje o 20% to se kupi nowe maszyny. Jeden wniosek dwadzieścia drugi dwadzieścia i już 44 % powierzchni danej uprawy więcej. W skali makro nadprodukcja i lament, a na papierze tak ładnie te cyferki wyglądały.
SlawekS
SlawekS 07.10.2018 14:28 Trochę się mylisz. Cóż z tego, że można było wzrost dochodów wykazać w inny sposób, skoro uciekły by punkty na liście za zwiększenie skali a tym samym może i całe wsparcie. To samo z punktami za pro-środowiskowe inwestycje, a tam tylko opryskiwacz albo drzewka. Sam opryskiwacz mało, to podbijamy kwotę za drzewka i zgarniamy więcej punktów z puli osiągając wyższe miejsce na liście. Ale skala produkcji jeszcze bardziej idzie w górę. Tym samym omijamy inwestycje w chłodnię (przecież grupy wszystko kupią), instalację anty-gradową czy przymrozkową (bo za to punktów nie ma).
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.10.2018 08:31 A te przepisy to żywcem przepisane z lepszego świata czy sami układaliśmy. Bo mi człowiekowi cynicznemu i podejrzliwemu to się w jakąś całość układa. Dofinansujemy wzrost produkcji (bez bazy przechowalniczej broń Boże) a nasi kole... tfu grupy producenckie będą tym handlować.ITylko wszystko trzasło nienawistnicy i nieudaczniki zrobili embargo a teraz koleg... tfu grupom się do dupy dobierają. To takie moje śmieszne gdybania a pewnie to zwyczajny burdel jak to w centralnym planowaniu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 07.10.2018 14:06 Wyraziłem swojego czasu opinie,że potrzeba wsparcia do karczowania ale zrugano minie za sam pomysł...marna satysfakcja,że pomysł wraca .Dziś w porannym programie minister rolnictwa określił cenę 10gr jako NIEETYCZNE działanie względem sadowników.
ekro2
ekro2 07.10.2018 14:45 Chodziło mi o nabory z poprzedniego okresu. Te z tej perspektywy to raczej nie mają jeszcze wpływu na destabilizację rynku bo zwyczajnie są dopiero w okresie realizacji i ich efekt będzie widoczny za dwa trzy lata gdy osiągną pełnię zbioru. Jak jeszcze to zacznie owocować to lepiej nie myśleć co się stanie.
SlawekS
SlawekS 07.10.2018 14:56 Poprzednia pula PROW była w czasach przed embargiem, to nie ma co porównywać bo to był inny świat.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbigniew
Zbigniew 07.10.2018 15:44 A co do powiedzenia ma prezes Zwiazku Przedsiebiorcow i Pracodawcow Cezary Kazmierczak , ktory jeszcze nie tak dawno twierdzil , ze sadownicy sobie doskonale poradzili z rosyjskim embargiem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 08.10.2018 12:23 Jak oceniacie cały ten skup? plus: dobra decyzja i nam pomoże, minus: zła!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

benek63
benek63 08.10.2018 13:12 Jest po 13 , listy nie ma. Już na wstępie widać z jaką firmą mamy mieć do czynienia.
pszemek
pszemek 08.10.2018 13:33 Przecież to oficjalne info, że w pn już będzie można wozić, potem że w sobotę podadzą punkty odbioru, w sobotę, że mapa w poniedziałek, a wozić to lepiej w listopadzie, w poniedziałek, że o 13tej, o 13tej ni ma nic! Kiedy poznamy limity??? Nosssa, nossa ni ma listy od eskimossa! :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 08.10.2018 13:32 Najgorsze jest jak ktoś jest niewiarygodny....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 08.10.2018 14:14

Uprzejmie informujemy, iż z przyczyn organizacyjnych pełną listę punktów obsługi interwencyjnego skupu jabłek podamy w dniu jutrzejszym.

ESKIMOS S.A., Dział kontraktacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 08.10.2018 14:23 Tak ale już biorą nie podam szczegółów bo nie chce mieć wrogów. Cwaniactwo idzie całą parom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 08.10.2018 14:36 Eskimosie (akcje od piątku z 30 gr na 41 gr), bądźże poważny! Jak pełną podacie? To jest niepełna? Ile prawdy w tym, że znajomi królika już oddają?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 08.10.2018 14:40 Od dziś wybranych punktach skupu rolnicy będą mogli podpisywać umowy na sprzedaż owoców. W zamian sadownik otrzyma informację o terminie wypłaty zaliczki oraz miejscu i czasie późniejszej dostawy towaru.
– Umowy będzie można zawierać z wybranymi punktami skupu. Wiadomo że będą trójstronne. Podpisane między spółką skupującą, punktem skupu oraz sadownikiem. W umowie rolnik znajdzie cenę 25 groszy, termin dostarczenia jabłek do punktów skupu, listopad lub później oraz termin wypłaty zaliczki.

Info TVP

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kojocina
kojocina 08.10.2018 15:01 Podpiszesz umowę i dostaniesz termin 20 grudnia , połowa zgnije i wyjdzie to samo + robota w zimę, Brawo

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 08.10.2018 16:28 kojocina, a kto Ci kaze podpisywać umowę
napitalaj po 13 groszy póki ciepło i nie narzekaj

ja poczekam
qźwa nigdy chłopu nie dogodzi
chcialby co do jabłka sprzedac i po najwyzszej cenie
kojocina
kojocina 08.10.2018 16:45 Ja zajmuje sie rwaniem przemysl lezy sobie pod drzewami od początku sezonu. Jak skoncze rwac zamowie BDF i bede sypal na podwórku. Nie zamierzam sie pierdzuelic z przemyslem wuspokoi grudniu tylko odpocząć. Pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Koniec glifosatu w Czechach

Glifosat to aktywny środek wielu preparatów chwastobójczych, powszechnie stosowanych w...

CBA: Sfałszowano dane o ilościach wyprodukowanych owoców w grupie

Jak czytamy na stronie cba.gov.pl delegatura CBA w Lublinie pod nadzorem Prokuratury...

Eksport jabłek - Bożena Nosecka - (Kongres Sadowniczy)

„Polski rynek jabłek w cyfrach. Ocena zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat.”...

Rynek owoców - diagnoza UOKiK

Rynek rolniczy znajduje się pod stałą obserwacją Urzędu Ochrony Konkurencji i...

Skandal ze skupem interwencyjnym jabłek

Ponad miesięczny poślizg w realizacji założeń programu stabilizacji cen jabłek,...

Przelano pierwszą transzę wypłaty za interwencyjny skup jabłek

Jak informuje PAP pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj...

Najnowsze ogłoszenia

Sortownica Greefa A3

10.12.2018 18:49 autor: Kaczor

Rolki do sortownicy Greefa

10.12.2018 18:36 autor: Kaczor

sprzedam samochód ciężarowy volvo fl6

10.12.2018 13:20 autor: LegendII

Rozsiewacz nawozów

09.12.2018 15:11 autor: Rumcajsik

Kupię konny opryskiwacz Huragan

06.12.2018 20:33 autor: SadownikGrojecki

Maszt do ciągnika kupno.

05.12.2018 22:15 autor: dorotazy

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Kongres sadowniczy - DEBATA
Tu żadne Debaty i tym podobne działania nic...
CBA: Sfałszowano dane o...
A co ma piernik do wiatraka. Nieuczciwość i...
CBA: Sfałszowano dane o...
a gdzie te aresztowania miały miejsce, może...
CBA: Sfałszowano dane o...
Oj, żeby tak sąsiadowi wszystkie krowy...
Kongres sadowniczy - DEBATA
No może przerysowałem trochę ale... nie...
Skandal ze skupem...
Wynika z tego że teraz ci którzy...
Skandal ze skupem...
Czy to jest skandal ? Tak, bo już sam...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Zobaczcie na You Tube .Koniec sadownictwa.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Gdyby w tym momencie powiedzieć, że ten...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...@Gofertus...Nie znam Pana Chołyka. Jednak...
CBA: Sfałszowano dane o...
Ciekawie jakby wszystkie Grupy zostały...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...artemido...Zawsze szliśmy ręka w rękę...
CBA: Sfałszowano dane o...
Pewnie nie podzielili się kasą i dlatego...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Po prostu nic nie pisz i wszystko będzie w...
Kongres sadowniczy - DEBATA
*Ministra Rolnictwa ;)
Kongres sadowniczy - DEBATA
PAN ZBYSZEK CHOŁYK NA PRZEYDENTA ! JAK...
Rozsiewacz nawozów
Jak wyzej kolega. Rozsiewacz fajny. Ale nowy...
Skandal ze skupem...
Czy my żyjemy w jakimś świecie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
widzę że nawet na zadane pytanie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie oczekuję na plusy ani minusy, oczekuję...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jak byś widział podział owych 3,5 mln ton?
Kongres sadowniczy - DEBATA
żadna analiza nie pokazuje specyfikacji...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Warto zapoznać się też z analizą Klausa...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jerzy i tu zgadzam się z Tobą brawo Ty !!...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Z ostatnich oficjalnych dokumentów...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Instytuty nie pracują? A co mają robić?...
Kongres sadowniczy - DEBATA
I na dzisiaj ostatni komentarz, po obejrzeniu...
Rozsiewacz nawozów
Coś drogo :(
Kongres sadowniczy - DEBATA
Pisząc o słowach p. Kota w sprawie tzw....
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie jestem w stanie ( i nawet nie mam...
Maszt do ciągnika kupno.
Zadzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Eskimos: to tylko chwilowe...
Zadając pytanie na temat "Eskimosa" znałem...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czyżby jedynym efektem obrad Kongresu był...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
...mam taki sprzet prosze kolegi ,jest to...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
mam ale sam silnik.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Sadźcie, sadźcie, pszczelarze będą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Przeważnie lepiej jest jak rząd nic nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czekałem kilka dni na to że ukażą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Najlepsza opcja , to zwiększanie hektarów o...
Kongres sadowniczy - DEBATA
aby coś zmienić to trzeba dyskutować...
Eskimos: to tylko chwilowe...
jerzy45. Wiem że kontraktacja działa w dwie...
Przelano pierwszą transzę...
Jest takie powiedzenie: "zrobić kogoś w...
MRiRW ws. niemożności...
Ktoś jest w stanie przetłumaczyć to z...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Dziś największą marże z handlu jabłkami...
Eskimos: to tylko chwilowe...
i niech to będzie przestrogą dla...
Polska może stać się...
Teorii na temat przyczyn łysienia jest kilka...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Fachowcy mieli dwa dni na przedstawienie...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Przetwórnie/Zakłady nie są zainteresowane...
Powstanie Państwowa Grupa...
Polecam !!!!!!!...
Powstanie Państwowa Grupa...
Tak to Zbigniew i Jerzy uknuli historyczną...
Powstanie Państwowa Grupa...
Porządek z bandyckim quasi-państwem jakim...
Eskimos: to tylko chwilowe...
ot i cały Eskimos...
Eskimos: to tylko chwilowe...
U mnie w regionie wczoraj pojechał pierwszy...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Wielu pisze o "Eskimosie", jako o tym...
Polska może stać się...
Po przeczytaniu tytułu musiałem zmienić...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Cichon zakontraktowano 450 tys ton i dalej...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ujawnił się kolejny sympatyk putinowskiej...
Polska może stać się...
W temacie tak powiało optymizmem że mi...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Panie Ministrze oczekujemy oficjalnych...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Z tego co wiem to z Małopolski nie poszło w...
Powstanie Państwowa Grupa...
jerzy45 przestań bajdurzyć,...
Zapasy jabłek w UE -...
To fakt, dał rekordowe zbiory. Ale...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ale od budowy płotu wzdłuż Bugu...
Zapasy jabłek w UE -...
Myślę ze w Polsce idareda jest znaczenie...
Powstanie Państwowa Grupa...
Oj Jerzy,a ja naprawdę myślałem,że Ty...
Zapasy jabłek w UE -...
Kompletna bzdura, kłamstwo! Popatrzcie ile...
Powstanie Państwowa Grupa...
Mieliśmy w czasie transformacji ustrojowej i...
Powstanie Państwowa Grupa...
Z tego co napisał @wania1234 wynika jasno -...
Powstanie Państwowa Grupa...
Rosja to 7mln ton rynek jabłek, jeszcze...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
dziękuje, faktycznie. Poprawione.
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Napiszę kilka ciepłych słów dla tych, co...
Powstanie Państwowa Grupa...
...bobo3333 ... Powoli zacznij się...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Proszę Admina o poprawienie literówki w...
Podwyżki cen energii...
Marcin79 ...Wiesz, że wyjaśniłeś...
Podwyżki cen energii...
Najlepszym żartem usłyszanym na...
Powstanie Państwowa Grupa...
Niech nam oddadzą ten rynek Rosyjski i...
Eskimos: to tylko chwilowe...
byl przemysl i nie ma przemyslu -15 zalatwilo...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Będziesz musiał dostarczyć te jabłka...
Jem polskie jabłka!
Warto zerknąć ;( Już dawno...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Jeżeli odbiorą w grudniu to 0.28 Ale jak...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Spokojnie ,,lada moment przemysł pójdzie w...
Eskimos: to tylko chwilowe...
no i listopad minął a jabłek eskimos mi...
KUPS wprowadza System...
KUPS - niech sie zastanowi nad tym że...
Jem polskie jabłka!
Ja wspomogę kolegów w niedoli (a efekt...
Jem polskie jabłka!
Przed godziną usłyszałem w radiu że...
Jem polskie jabłka!
Jest temat o Orlenie to coś na temat: Raduje...
To był rekordowy rok dla...
Już miesiąc temu pisałem że to najlepszy...
Powstanie Państwowa Grupa...
kolejny program "dobrej zmiany " KORYTO +
VAT od wycofywania na...
Moje pytanie do ZSRP : czy pani minister...
Rębak samozbierający
Jeśli nie będzie to klopotem, to poproszę...
Dolnośląski sposób na...
z 8 kg jabłek uzyskuje się litr koncentratu...
Powstanie Państwowa Grupa...
Jeżeli ta Grupa będzie tak działała jak...
Powstanie Państwowa Grupa...
Powstanie Polska Grupa Spożywcza... i...
Podwyżki cen energii...
GOP ma 2 mln wyborców, po tym jak prezes...
Podwyżki cen energii...
Minister d/s energetyki potwierdził wczoraj...
Dolnośląski sposób na...
Z 8 kg jabłek uzyskuje się litr soku -...
Podwyżki cen energii...
Jarkoski - dobrze się czujesz? Posądzasz...
Podwyżki cen energii...
Wczoraj w PR I była ciekawa dyskusja na...
Podwyżki cen energii...
jacenty82 wstawiłeś mi wczoraj 10 i dzisiaj...
Podwyżki cen energii...
Trochę pitolisz Jacenty jesli mowisz ze nikt...
Podwyżki cen energii...
Przecież nikt nikogo nie zmusza do...
Wsparcie zakładania nowych...
Każde wsparcie na drzewka obruci się...
Podwyżki cen energii...
Pytanie inne ,,kto w wyborach samorządowych...
Podwyżki cen energii...
Trochę nie ta bajka.Co mają ceny jabłek...
Podwyżki cen energii...
Z San Escobar....
Podwyżki cen energii...
Nie ma co tu szukać obcej winy, bo sami nie...
Podwyżki cen energii...
to jeszcze taka uwaga spostrzeżenie w...
Rębak samozbierający
Zdjęcia i filmik z pracy maszyny mogę na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Upodobań nie ale ustawą można zmienić...
Podwyżki cen energii...
telewizja publiczna jest tylko jedna, ma...
Podwyżki cen energii...
Ten portal to dziala chyba jak pewna...
Podwyżki cen energii...
Panowie wzzystkie te plusy kosztuja,ciekawe...
Podwyżki cen energii...
co sie śmiejesz Radex ? Przecież spady...
Podwyżki cen energii...
"Podwyżki cen energii przełożą się na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Ustawą nie spowodujesz zmiany upodobań...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Przykład cydru mówi , że ustawy i przepisy...
Podwyżki cen energii...
Wiatraki nie dobre, energia słoneczna też,...
Podwyżki cen energii...
@piotrek197704 Powiem w ten sposób...nigdy...
Podwyżki cen energii...
Masz rację jurol. Ważne jest by tematem, na...
Podwyżki cen energii...
Każdy w miarę gramotny człowiek zauwazy...
Podwyżki cen energii...
Pierwsze czego nie widać to ogromne koszty...
Drewno owocowe Jabłoń.
Takie coś to lepiej liczyć za tonę. Bo...
Podwyżki cen energii...
To nie zmienia faktu, że wiatraki mają sens...
Podwyżki cen energii...
Jak ktoś mnie zna to wie, że do tego rządu...
Rębak samozbierający
Pokaż zdjęcie
Podwyżki cen energii...
jaceo - link dla Ciebie...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Czy przykład cydru nic nie mówi? Długo...
Podwyżki cen energii...
Latem gdy jest duże zapotrzebowanie na...
Podwyżki cen energii...
Coś mi się nie zgadzało więc zajrzałem...
Odstąpie zrazy jabłoni...
Czy to jakaś nowa odmiana, czy poczciwe...
Odstąpie zrazy jabłoni...
2zł za cały przyrost jedno roczny z...
Podwyżki cen energii...
Kolego GREEN Twoja wypowiedź zalatuje...
Podwyżki cen energii...
Co robić w tej sytuacji?Poddać się...
Podwyżki cen energii...
Bodaj na początku roku była tutaj cytowana...
Podwyżki cen energii...
Tak na marginesie. Niektórzy ekscytują się...
Podwyżki cen energii...
W Chinach ok.30% energii pochodzi z OZE,...
Podwyżki cen energii...
Nie patrz miejska czy wiejska patrz czy...
Podwyżki cen energii...
Z tego co wczoraj słyszałem w TVP to do...
Podwyżki cen energii...
Wszystkimi nowymi opłatami obarczony jest...
Podwyżki cen energii...
WSZYSCY POLITYCY SĄ SOBIE WARCI, NIKT NIE...
Podwyżki cen energii...
Szampion97 - ile zapłaciłeś za wodę z...
Podwyżki cen energii...
To akurat zbieg okoliczności. W zeszłym...
Podwyżki cen energii...
Ocieplenie klimatu -> więcej ciepłych i...
Podwyżki cen energii...
Jest problem z ocieplaniem się klimatu i...
Podwyżki cen energii...
Tylko ze droższego jabłka może nikt nie...
Podwyżki cen energii...
Za to obecna ekipa powiedziała, że nigdy...
Podwyżki cen energii...
Ale nie ma się czym przejmować,przecież...
Podwyżki cen energii...
Pakiet klimatyczny podpisała tamta ekipa, a...
Podwyżki cen energii...
Już dwa lata temu jak mieli znieść wizy...
Podwyżki cen energii...
szampion97,zapomniałeś,że jeszcze jest w...
instagram