Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Ile w Polsce potrzebne jest sadów ? - Minister Ardanowski

(...) Trudno sobie wyobrazić dietę współczesnego człowieka bez owoców i warzyw (...). Wysoka jakość i bezpieczeństwo jest warunkiem funkcjonowania na rynku (...) Wielką produkcją zaczynają zajmować sie kraje które do tej pory tym się nie zajmowały (...). Trochę przykre, że znaczna część rozwoju produkcji sadowniczej, nowych nasadzeń w Azji Centralnej pochodzi z sadzonek z Polski (...) My musimy szukać eksportu, jesteśmy krajem który zadusi się od nadmiaru żywności (...). Eliminowanie patologii jest również zadaniem środowiska sadowników (...). To jest absolutnie wadliwa struktura sadów jabłoniowych w Polsce (...). Odpady, nie chce powiedzieć śmieci, traktowane są jako jabłka przemysłowe, które ktoś powinien zagospodarować (...) to może trzeba zacząć między sobą uczciwie rozmawiać o tym ile w Polsce jest potrzebne sadów (...). Przewagą rolników Europy Zachodniej, u naszych głównych konkurentów jest stopień zorganizowania wyłącznie (...). Najnowocześniejsze techniki, technologie, maszyny urządzenia i bankructwo...

Zobacz pełną wypowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas otwarcia tegorocznej X edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, która odbywała się w dniach 15-16 stycznia 2020 roku w Nadarzynie.


Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube.com/sadownictwo aby śledzić najnowsze materiały video i relacje LIVE.REKLAMA
2020_Pronutiva

komentarze (22):

dodaj komentarz
bobo3333
bobo3333 17.01.2020 15:39 Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy itd, w Niemczech masowe protesty rolników na Grune Woche w Berlinie.
Całkiem inaczej jak w kraju nad wisłą, coś mało o tych problemach nasi piszą , zobaczcie sami .
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=ybXZEAu9Gx4&feature=emb_logo
https://www.youtube.com/watch?time_continue=147&v=ybXZEAu9Gx4&feature=emb_logo
Organizacja i udział Bauerów do pozazdroszczenia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 17.01.2020 19:32 Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji które wespół odniosły sukces w promocji owoców miękkich i co - totalna "obraza boska" że można coś pochwalić za sukces. No jak? Ktoś ogłasza wszem i wobec że coś się udało - macabra i abrakadabra - niebywałe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Krzysiek05
Krzysiek05 17.01.2020 20:53 Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać ze jakość w dzisiejszych czasach to podstawa. Bo ile jest nasadzeń truskawek między drzewkami w ogrodzie i ile na nich jest oprysków a później ludzie to jedzą i sie trują. A co do ilosci nasadzeń które Pan minister poruszył trzeba też przypomnieć taką rzecz ze premiowane przy inwestycjach z PROW sa nowe nasadzenia aby wykazać wzrost wartości gospodarstwa. Tak wiec chcąc zmodernizować gospodarstwo trzeba tak naprawde zwiększyć nasadzenia. A co do zrzeszania sie sadowników to, każdy podchodzi do tego sceptycznie bo zawsze znajdzie sie jakiś jeden człowiek co bedzie chciał oszukać innych. A na koniec ile osób bylo na targach tylko po to aby popatrzeć na maszyny, a ile bylo tam zdobywac wiedzę na konferencjach czy przy różnych rozmowach z innymi sadownikami?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 17.01.2020 22:19 W dokumentach źródłowych dotyczących założeń strategii proponowanej dla sektora owoców i warzyw do roku 2030 przedstawionej COPA przez KE, stoi jak wół, że produkcja jabłek powinna być zmniejszona w UE o 3,5 mln ton. Nie trudno się zorientować , że redukcja ma dotyczyć największego producenta jabłek w UE- Polski. Ciekawe też jest to, że prognozuje się iż produkcja ekologiczna jabłek nie powinna być zwiększana z uwagi na możliwość drastycznego spadku cen tych owoców i w komentarzach uważa się , że zwiększenie tej produkcji w nowych krajach UE powinno być powstrzymywane z uwagi na groźbę drastycznego wzrostu produkcji tych owoców. Pisałem o tym już w roku ubiegłym, ale w naszym kochanym kraju przysłowiowy ,, pies z kulawą nogą się tym nie interesuje". To właśnie do tego powinien odnieść się Pan Minister, przedstawiając jakikolwiek program dla naszego sektora i te sławetne komitety doradcze i różnego rodzaju grupy dialogu organizowane cały czas w Ministerstwie powinny go mobilizować i wspomagać. A u nas tylko polityka, gierki, kłótnie i wybory okraszone ordynarną propagandą. Ciekawe dokąd nas to zaprowadzi?
artemida
artemida 18.01.2020 07:12 Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz? Czyżbyś nie wiedział że cichcem, przed świętami, panujący Wam, z woli... chyba premiera(?) minister Zarządzeniem Nr 82 z dnia 18 grudnia 2019 uchylił zarządzenie w/s powołania RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO w ROLNICTWIE .
Tym to sposobem pozostało Ci pogadać na wiecu...
pilsner13
pilsner13 18.01.2020 10:02 jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale chwała mu za to,że nie da się wciągnąć w propozycje próby regulacji rynku poprzez nakaz karczowań,zakaz nowych zasadzeń czy obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz handlu poza nimi.A skoro uważasz,że sadów w Polsce jest za dużo,to daj dobry przykład i zlikwiduj swój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 18.01.2020 00:30 Wrecie jest minister który powiedział prawdę że przemysłowa to odpad -śmieci za które nie można dobrze płacić. Nie możemy produkować 60% przemysłu ludzie.. Wygląda na to ze nigdy więcej skupu interwencyjnego na przemysł juz nie będzie.. Nawet jak spad będzie po 5gr..
cichon40
cichon40 18.01.2020 08:57 Ale co ,że niby jabłek deserowych brakuje?Ile w zeszłym sezonie przerobili przemysłu i w tym też potrzebowali ,a jakbym te jabłka miały by być sprzedane jako deserowe to by się zrównały z ceną przemysłu Tylko to powinno być rozdzielone,że jedni produkują przemysł,a drudzy deser A nie jak teraz nie mam gdzie sprzedać deseru to wywalają na przemysł

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 18.01.2020 08:57 Minister jest tak mądry i wszechwiedzący, że żadne rady mu są niepotrzebne. Przecież każdy wie, że jak Ardanowski jedzie przez wieś to świnie przybierają na wadze a kartofle same się wykopują.

pilsner13
pilsner13 18.01.2020 10:08 "Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie humoru na poziomie pijaczków spod sklepu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 18.01.2020 10:34 Jaki Minister, taki poziom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 19.01.2020 18:42 Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi, ale mało działa. Może Jego bredzenie ma sens, ale my tego nie odczuwamy. Z jednym tylko muszę się zgodzić. Gdyby polskie rolnictwo działało, jak normalna gałąź gospodarki narodowej, to już dawno z polskiej wsi zniknęły by setki tysięcy gospodarstw. Może nie od razu na zasadzie bankructwa, ale od ucieczki tych rzekomych gospodarstw rolnych od nazywania się gospodarstwem, które cokolwiek produkuje. Najczęściej istnieją, by wyłudzać z UE dopłaty. Jeśli to się nie zmieni, to biada nam na długą metę, dla tych, co teraz jeszcze są w pełni sił. Dojdziecie do takiego momentu, gdy tych sił zabraknie i stwierdzicie - po cholerę inwestowałem, harowałem, wdychałem chemię itd. Obecnie żaden rząd nie pochylił się nad długofalową polityką rolną i bezpieczeństwem żywnościowym. To rozdrobnienie, które jeszcze mamy nie pozwala na inwestowanie na lata, bo by wymienić chociaż 10 % sadu, potrzebna jest wolna działka. Macie takie ? Ja długie lata czekałem na normalność w produkcji rolnej. Cyckają nas i podgryzają. Udajemy, że wszystko gra, ale nie gra !
jerzy45
jerzy45 19.01.2020 18:48 Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce potrzeba sadów...Ardanowski...Tyle hektarów, z których sadownik i jego rodzina może godnie żyć... Może i miliom ha. A czemu nie ? Tylko, że PiS-owskie państwo (obecnie...) ma inne prerogatywy, inne problemy z samymi sobą... Za chwilę kolejne wybory i znowu sobie przypomną... Tylko czy na koniec roku nie okaże się, że z tzw. zrównoważonego budżetu, jak pieje Morawiecki może się okazać, że wyskoczy ponad 100 mld. zadłużenia. A wówczas biada nam...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rentier
rentier 19.01.2020 20:05 a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a ukraińcom żyło się dostatnio. Amen

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 20.01.2020 05:56 Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno wcale być bo trują ludzi mięsem z antybiotykami , i to mięso jest gorsze w smaku. Truskawki też są zlane chemią a mały sobie dziabką wypieli. Małe powinny być. Tak chce każdy myślący konsument. A że się z tego nie utrzyma to dopłaty pomogą. Lwią część pieniędzy zabrali duzi, a nie mali z funduszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 20.01.2020 06:35 Te duże gospodarstwa są jak duże fermy, liczy się tylko zysk a nie zdrowie ludzi. W Niemczech od tego odchodzą, bo zrozumieli. Ich jedzenie jest nie dobre. Kupują wszystko u nas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 20.01.2020 07:08 Minister, który odważył się powiedzieć prawdę, a ta zawsze w oczy kole...

Do niektórych jeszcze nie dociera, że najszybszą drogą do unormowania sytuacji będzie pozwolenie na bankructwo sporej części gospodarstw, bo nie wyobrażam sobie, żeby cokolwiek lub ktokolwiek trafił do głów osób nocujących w traktorach za 8 gr/kg.

Należy pamiętać, że Ardanowski jednak nie był pierwszy. Trzeba oddać Sawickiemu, że raz wypsnęła mu się z ust prawda, która obowiązuje po dziś dzień.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Baracuda
Baracuda 20.01.2020 10:55 Cytując klasyka "mądrego to miło posłuchać"! Serce rośnie gdy widzę zaangażowanie tych wszystkich tęgich umysłów pracujących w co najmniej kilku ministerstwach nad poprawą sytuacji branży sadowniczej ! Rozpiera mnie duma narodowa, prawie jak Adriana, że już nikt w obcym języku nigdy nam niczego nie będzie narzucał! Raduje mnie to, że wybitna dyplomacja zawiązała niezłomne, trwała sojusze a dzięki temu mamy otwarte nowe egzotyczne rynki jak np. Chiny czy nasz największy sojusznik San Escobar, gdzie możemy sprzedać nadwyżkę miękkich, zielonych, przerostów.
Dzięki światłości ministerstwa pracy mamy niebywałe ułatwienia w zatrudnieniu cudzoziemców oraz należy jeszcze nadmienić o wysokości minimalnej, godzinowej, stawkce dzięki, której tu cytat z klasyka tego forum "biedni ludzie będą mieć godziwe wynagrodzenie"!
Należy jeszcze pamiętać, o OFE i mafii VAT-owskiej, "zatrzymanie" tych procederów miało radykalny wpływ na poprawę sytuacji w sadownictwie oraz sądownictwie!
Ostatnim zdaniem ubiegłem mojego ulubieńca z tego forum!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 20.01.2020 20:18 Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za stan jaki mamy w rolnictwie i w dodatku w takim miejscu. Kupa bredni aż wstyd tego słuchać
Liban może zasypać jabłkami
Brokuły Polskie nie kupować
Jabłko przemysłowe to śmieci itd.
Ani jednej propozycji ,idei jak pomóc rozwiązać narastające problemy z produkcją i handlem.
A protesty rolników{ To nie tędy droga] a te protesty to był ostatni krzyk o pomoc. Inne kraje jakoś potrafią rozwiązywać te niewygodne sytuacje np., Holandia , tu dam link może ktoś sobie poczyta jak redukują producentów trzody ./ dla tych co nie znają języka to napisze . Za rezygnacje z produkcji trzody ok. 2000 tyczników i rozebranie hali otrzyma ok 700tys euro plus inne udogodnienia.. Rodzina chce się zajmować opieką starszych i niepełnosprawnych ludzi .. Takich przykładów jest bardzo dużo i nie są tak skomplikowane jak nasze. https://www.tagesschau.de/ausland/niederlande-bauern-ausstieg-101.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.01.2020 20:51 Jak może być wielo milionowe dofinansowywanie nasadzeń z unijnych także Polskich pieniędzy to dofinansowywanie rezygnacji z sadownictwactwa wydaje się nie logiczne. Dlaczego nikomu nie przeszkadza dofinansowywanie zagłady ? I tłumaczenie się ze wszystkiego co się posiada, czy powstało zgodnie z prawem UE. Za dofinansowanie upadającej stoczni trza było się komisarzom spowiadać pod groźbą kar pieniężnych. Mnie to się ta unia nie podoba bo nic nie ma suwerenności. Wolności.
cichon40
cichon40 20.01.2020 21:38 W tej Uni to tak jak na tym forum i wszędzie,że jednemu pasuje to drugiemu tamto Wszystkim nie da się dogodzić
artemida
artemida 21.01.2020 08:51 Jak się siedzi wysoko to można podziwiać jaki ten nasz kraj jest piękny, ludziom się żyje dostatnio, jak się siedzi pośrodku to już się dostrzega problemy a ci na dole... widzą gdzie co skrzeczy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Nieprzewidywalna pogoda utrudnia produkcję owoców

Rosnące wymagania środowiskowe a do tego nieprzewidywalna pogoda. Produkcja z roku na rok...

MRiRW: Nowe terminy na sprzedaż i stosownie środków ochrony roślin

Jakie substancje czynne zoZgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1100 z dnia...

Kradzionym ciągnikiem pojechał po alkohol – miał 3 promile !

Policjanci z Głogówka zatrzymali obywatela Mołdawii. 42-latek kierował traktorem mając...

TSW z roku na rok się rozrasta !

Podczas, XI edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa przewidziane  jest , że pobijemy...

Podsumowanie Sadowniczego Forum Ekonomicznego - TSW 2020

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa - TSW 2020 - W ramach TSW w środę 14 stycznia miało...

TSW 2020 - nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka

15 stycznia br. podczas uroczystego otwarcia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2020) po...

Najnowsze ogłoszenia

Zatrudnię pomocnika do gospodarstwa sadowniczego

17.02.2020 22:31 autor: kolczyk24

Naciag drutu sadowniczego (korba sadownicza)

17.02.2020 20:45 autor: burza1987

Rozwijak do drutu sadowniczego

17.02.2020 20:42 autor: burza1987

Opryskiwacz sadowniczy z kolumną 1500 lt

17.02.2020 13:02 autor: Hyakinthos

Sprzedam opryskiwacz Wulkana 1500l

17.02.2020 12:27 autor: adam8500

Piła konturowa do sadu

17.02.2020 11:52 autor: Hyakinthos

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
Kupię opryskiwacz...
Kupić za grosze byś kupił a później...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram