Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Ile w Polsce potrzebne jest sadów ? - Minister Ardanowski

(...) Trudno sobie wyobrazić dietę współczesnego człowieka bez owoców i warzyw (...). Wysoka jakość i bezpieczeństwo jest warunkiem funkcjonowania na rynku (...) Wielką produkcją zaczynają zajmować sie kraje które do tej pory tym się nie zajmowały (...). Trochę przykre, że znaczna część rozwoju produkcji sadowniczej, nowych nasadzeń w Azji Centralnej pochodzi z sadzonek z Polski (...) My musimy szukać eksportu, jesteśmy krajem który zadusi się od nadmiaru żywności (...). Eliminowanie patologii jest również zadaniem środowiska sadowników (...). To jest absolutnie wadliwa struktura sadów jabłoniowych w Polsce (...). Odpady, nie chce powiedzieć śmieci, traktowane są jako jabłka przemysłowe, które ktoś powinien zagospodarować (...) to może trzeba zacząć między sobą uczciwie rozmawiać o tym ile w Polsce jest potrzebne sadów (...). Przewagą rolników Europy Zachodniej, u naszych głównych konkurentów jest stopień zorganizowania wyłącznie (...). Najnowocześniejsze techniki, technologie, maszyny urządzenia i bankructwo...

Zobacz pełną wypowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas otwarcia tegorocznej X edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, która odbywała się w dniach 15-16 stycznia 2020 roku w Nadarzynie.


Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube.com/sadownictwo aby śledzić najnowsze materiały video i relacje LIVE.REKLAMA
Switch 950x150

2020_Pronutiva

PORS 2020

komentarze (23):

dodaj komentarz
bobo3333
bobo3333 17.01.2020 15:39 Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy itd, w Niemczech masowe protesty rolników na Grune Woche w Berlinie.
Całkiem inaczej jak w kraju nad wisłą, coś mało o tych problemach nasi piszą , zobaczcie sami .
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=ybXZEAu9Gx4&feature=emb_logo
https://www.youtube.com/watch?time_continue=147&v=ybXZEAu9Gx4&feature=emb_logo
Organizacja i udział Bauerów do pozazdroszczenia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 17.01.2020 19:32 Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji które wespół odniosły sukces w promocji owoców miękkich i co - totalna "obraza boska" że można coś pochwalić za sukces. No jak? Ktoś ogłasza wszem i wobec że coś się udało - macabra i abrakadabra - niebywałe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Krzysiek05
Krzysiek05 17.01.2020 20:53 Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać ze jakość w dzisiejszych czasach to podstawa. Bo ile jest nasadzeń truskawek między drzewkami w ogrodzie i ile na nich jest oprysków a później ludzie to jedzą i sie trują. A co do ilosci nasadzeń które Pan minister poruszył trzeba też przypomnieć taką rzecz ze premiowane przy inwestycjach z PROW sa nowe nasadzenia aby wykazać wzrost wartości gospodarstwa. Tak wiec chcąc zmodernizować gospodarstwo trzeba tak naprawde zwiększyć nasadzenia. A co do zrzeszania sie sadowników to, każdy podchodzi do tego sceptycznie bo zawsze znajdzie sie jakiś jeden człowiek co bedzie chciał oszukać innych. A na koniec ile osób bylo na targach tylko po to aby popatrzeć na maszyny, a ile bylo tam zdobywac wiedzę na konferencjach czy przy różnych rozmowach z innymi sadownikami?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 17.01.2020 22:19 W dokumentach źródłowych dotyczących założeń strategii proponowanej dla sektora owoców i warzyw do roku 2030 przedstawionej COPA przez KE, stoi jak wół, że produkcja jabłek powinna być zmniejszona w UE o 3,5 mln ton. Nie trudno się zorientować , że redukcja ma dotyczyć największego producenta jabłek w UE- Polski. Ciekawe też jest to, że prognozuje się iż produkcja ekologiczna jabłek nie powinna być zwiększana z uwagi na możliwość drastycznego spadku cen tych owoców i w komentarzach uważa się , że zwiększenie tej produkcji w nowych krajach UE powinno być powstrzymywane z uwagi na groźbę drastycznego wzrostu produkcji tych owoców. Pisałem o tym już w roku ubiegłym, ale w naszym kochanym kraju przysłowiowy ,, pies z kulawą nogą się tym nie interesuje". To właśnie do tego powinien odnieść się Pan Minister, przedstawiając jakikolwiek program dla naszego sektora i te sławetne komitety doradcze i różnego rodzaju grupy dialogu organizowane cały czas w Ministerstwie powinny go mobilizować i wspomagać. A u nas tylko polityka, gierki, kłótnie i wybory okraszone ordynarną propagandą. Ciekawe dokąd nas to zaprowadzi?
artemida
artemida 18.01.2020 07:12 Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz? Czyżbyś nie wiedział że cichcem, przed świętami, panujący Wam, z woli... chyba premiera(?) minister Zarządzeniem Nr 82 z dnia 18 grudnia 2019 uchylił zarządzenie w/s powołania RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO w ROLNICTWIE .
Tym to sposobem pozostało Ci pogadać na wiecu...
pilsner13
pilsner13 18.01.2020 10:02 jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale chwała mu za to,że nie da się wciągnąć w propozycje próby regulacji rynku poprzez nakaz karczowań,zakaz nowych zasadzeń czy obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz handlu poza nimi.A skoro uważasz,że sadów w Polsce jest za dużo,to daj dobry przykład i zlikwiduj swój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 18.01.2020 00:30 Wrecie jest minister który powiedział prawdę że przemysłowa to odpad -śmieci za które nie można dobrze płacić. Nie możemy produkować 60% przemysłu ludzie.. Wygląda na to ze nigdy więcej skupu interwencyjnego na przemysł juz nie będzie.. Nawet jak spad będzie po 5gr..
cichon40
cichon40 18.01.2020 08:57 Ale co ,że niby jabłek deserowych brakuje?Ile w zeszłym sezonie przerobili przemysłu i w tym też potrzebowali ,a jakbym te jabłka miały by być sprzedane jako deserowe to by się zrównały z ceną przemysłu Tylko to powinno być rozdzielone,że jedni produkują przemysł,a drudzy deser A nie jak teraz nie mam gdzie sprzedać deseru to wywalają na przemysł

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 18.01.2020 08:57 Minister jest tak mądry i wszechwiedzący, że żadne rady mu są niepotrzebne. Przecież każdy wie, że jak Ardanowski jedzie przez wieś to świnie przybierają na wadze a kartofle same się wykopują.

pilsner13
pilsner13 18.01.2020 10:08 "Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie humoru na poziomie pijaczków spod sklepu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 18.01.2020 10:34 Jaki Minister, taki poziom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 19.01.2020 18:42 Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi, ale mało działa. Może Jego bredzenie ma sens, ale my tego nie odczuwamy. Z jednym tylko muszę się zgodzić. Gdyby polskie rolnictwo działało, jak normalna gałąź gospodarki narodowej, to już dawno z polskiej wsi zniknęły by setki tysięcy gospodarstw. Może nie od razu na zasadzie bankructwa, ale od ucieczki tych rzekomych gospodarstw rolnych od nazywania się gospodarstwem, które cokolwiek produkuje. Najczęściej istnieją, by wyłudzać z UE dopłaty. Jeśli to się nie zmieni, to biada nam na długą metę, dla tych, co teraz jeszcze są w pełni sił. Dojdziecie do takiego momentu, gdy tych sił zabraknie i stwierdzicie - po cholerę inwestowałem, harowałem, wdychałem chemię itd. Obecnie żaden rząd nie pochylił się nad długofalową polityką rolną i bezpieczeństwem żywnościowym. To rozdrobnienie, które jeszcze mamy nie pozwala na inwestowanie na lata, bo by wymienić chociaż 10 % sadu, potrzebna jest wolna działka. Macie takie ? Ja długie lata czekałem na normalność w produkcji rolnej. Cyckają nas i podgryzają. Udajemy, że wszystko gra, ale nie gra !
jerzy45
jerzy45 19.01.2020 18:48 Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce potrzeba sadów...Ardanowski...Tyle hektarów, z których sadownik i jego rodzina może godnie żyć... Może i miliom ha. A czemu nie ? Tylko, że PiS-owskie państwo (obecnie...) ma inne prerogatywy, inne problemy z samymi sobą... Za chwilę kolejne wybory i znowu sobie przypomną... Tylko czy na koniec roku nie okaże się, że z tzw. zrównoważonego budżetu, jak pieje Morawiecki może się okazać, że wyskoczy ponad 100 mld. zadłużenia. A wówczas biada nam...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rentier
rentier 19.01.2020 20:05 a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a ukraińcom żyło się dostatnio. Amen

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 20.01.2020 05:56 Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno wcale być bo trują ludzi mięsem z antybiotykami , i to mięso jest gorsze w smaku. Truskawki też są zlane chemią a mały sobie dziabką wypieli. Małe powinny być. Tak chce każdy myślący konsument. A że się z tego nie utrzyma to dopłaty pomogą. Lwią część pieniędzy zabrali duzi, a nie mali z funduszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 20.01.2020 06:35 Te duże gospodarstwa są jak duże fermy, liczy się tylko zysk a nie zdrowie ludzi. W Niemczech od tego odchodzą, bo zrozumieli. Ich jedzenie jest nie dobre. Kupują wszystko u nas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 20.01.2020 07:08 Minister, który odważył się powiedzieć prawdę, a ta zawsze w oczy kole...

Do niektórych jeszcze nie dociera, że najszybszą drogą do unormowania sytuacji będzie pozwolenie na bankructwo sporej części gospodarstw, bo nie wyobrażam sobie, żeby cokolwiek lub ktokolwiek trafił do głów osób nocujących w traktorach za 8 gr/kg.

Należy pamiętać, że Ardanowski jednak nie był pierwszy. Trzeba oddać Sawickiemu, że raz wypsnęła mu się z ust prawda, która obowiązuje po dziś dzień.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Baracuda
Baracuda 20.01.2020 10:55 Cytując klasyka "mądrego to miło posłuchać"! Serce rośnie gdy widzę zaangażowanie tych wszystkich tęgich umysłów pracujących w co najmniej kilku ministerstwach nad poprawą sytuacji branży sadowniczej ! Rozpiera mnie duma narodowa, prawie jak Adriana, że już nikt w obcym języku nigdy nam niczego nie będzie narzucał! Raduje mnie to, że wybitna dyplomacja zawiązała niezłomne, trwała sojusze a dzięki temu mamy otwarte nowe egzotyczne rynki jak np. Chiny czy nasz największy sojusznik San Escobar, gdzie możemy sprzedać nadwyżkę miękkich, zielonych, przerostów.
Dzięki światłości ministerstwa pracy mamy niebywałe ułatwienia w zatrudnieniu cudzoziemców oraz należy jeszcze nadmienić o wysokości minimalnej, godzinowej, stawkce dzięki, której tu cytat z klasyka tego forum "biedni ludzie będą mieć godziwe wynagrodzenie"!
Należy jeszcze pamiętać, o OFE i mafii VAT-owskiej, "zatrzymanie" tych procederów miało radykalny wpływ na poprawę sytuacji w sadownictwie oraz sądownictwie!
Ostatnim zdaniem ubiegłem mojego ulubieńca z tego forum!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 20.01.2020 20:18 Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za stan jaki mamy w rolnictwie i w dodatku w takim miejscu. Kupa bredni aż wstyd tego słuchać
Liban może zasypać jabłkami
Brokuły Polskie nie kupować
Jabłko przemysłowe to śmieci itd.
Ani jednej propozycji ,idei jak pomóc rozwiązać narastające problemy z produkcją i handlem.
A protesty rolników{ To nie tędy droga] a te protesty to był ostatni krzyk o pomoc. Inne kraje jakoś potrafią rozwiązywać te niewygodne sytuacje np., Holandia , tu dam link może ktoś sobie poczyta jak redukują producentów trzody ./ dla tych co nie znają języka to napisze . Za rezygnacje z produkcji trzody ok. 2000 tyczników i rozebranie hali otrzyma ok 700tys euro plus inne udogodnienia.. Rodzina chce się zajmować opieką starszych i niepełnosprawnych ludzi .. Takich przykładów jest bardzo dużo i nie są tak skomplikowane jak nasze. https://www.tagesschau.de/ausland/niederlande-bauern-ausstieg-101.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.01.2020 20:51 Jak może być wielo milionowe dofinansowywanie nasadzeń z unijnych także Polskich pieniędzy to dofinansowywanie rezygnacji z sadownictwactwa wydaje się nie logiczne. Dlaczego nikomu nie przeszkadza dofinansowywanie zagłady ? I tłumaczenie się ze wszystkiego co się posiada, czy powstało zgodnie z prawem UE. Za dofinansowanie upadającej stoczni trza było się komisarzom spowiadać pod groźbą kar pieniężnych. Mnie to się ta unia nie podoba bo nic nie ma suwerenności. Wolności.
cichon40
cichon40 20.01.2020 21:38 W tej Uni to tak jak na tym forum i wszędzie,że jednemu pasuje to drugiemu tamto Wszystkim nie da się dogodzić
artemida
artemida 21.01.2020 08:51 Jak się siedzi wysoko to można podziwiać jaki ten nasz kraj jest piękny, ludziom się żyje dostatnio, jak się siedzi pośrodku to już się dostrzega problemy a ci na dole... widzą gdzie co skrzeczy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 18.03.2020 10:06 Policja sprawdza rolników którzy są zmuszeni do kwarantanny, prawie codziennie. Jak na polu to jadą na pole albo ma przyjść. Inaczej wniosek do sądu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Temperatura powietrza - 31.03/1.04 2020

Za nami kolejna mroźna noc (31.03/1.04) i poranek. Temperatury ponownie spadły poniżej zera...

To jeszcze nie są przymrozki ! Jak nazwać wyrządzone szkody ?

Ostatnie noce, podobnie jak te sprzed tygodnia, są znowu chłodne, co nie sprzyja wegetacji...

Co z pracownikami sezonowymi ? Nowe wytyczne KE

Pandemia koronawirusa zmusiła państwa członkowskie UE do przywrócenia kontroli na...

TSW z roku na rok się rozrasta !

Podczas, XI edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa przewidziane  jest , że pobijemy...

Podsumowanie Sadowniczego Forum Ekonomicznego - TSW 2020

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa - TSW 2020 - W ramach TSW w środę 14 stycznia miało...

TSW 2020 - nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka

15 stycznia br. podczas uroczystego otwarcia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2020) po...

Najnowsze ogłoszenia

Frez sadowniczy

31.03.2020 21:00 autor: OM4x4

Taśmociąg na rolkach 10m

31.03.2020 11:08 autor: Kingaschab

Trzy osoby z Ukrainy

29.03.2020 18:46 autor: postrow

kupie drzewka champion jonagored na m26

29.03.2020 17:58 autor: kkkkkk9

Słupki betonowe 2,80 używane

29.03.2020 15:20 autor: kwiesz

Sprzedam opryskiwacz Agrola Optimum

29.03.2020 15:16 autor: kwiesz

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Co dla sadownika z "tarczy...
Też uważam, że każdy powinien tyle...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak w tych czasach niedziela, czy Boże...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wiem że to kara Boża, ludzie być może...
Co dla sadownika z "tarczy...
Popieram @borowik 90. Jednak myślę że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wszystkim dla których "bolek" to .......
Co dla sadownika z "tarczy...
Witam. Moim skromnym zdaniem ciągle zbyt...
SADOWNICZA TARCZA...
Nie przesadzajmy z tymy wymogami czy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A teraz juz nic nikt nie zmieni bo cały...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Obstawiam ze z 80 proc sadownikow bylo by za...
SADOWNICZA TARCZA...
A obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy Pan Sławomir Izdebski wystosował ten...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Do pana Sławomira Izdebskiego, dlaczego nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wałęsa takim był prezydentem jak judasz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mam pytanie do Jerzego 45. Durnia mamy za...
Co dla sadownika z "tarczy...
A podaj przykład w ktorym kosciele sa...
Owoce będą drogie jak...
Cena może za owoce być i wysoka ale co z...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Przeciez jest nadrodukcja to dobrze jak by...
Co dla sadownika z "tarczy...
Szwedzi pod Jasną Górą też byli pewni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Straszno robi się na świecie, Tramp...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Widać zielone slupki tez w czereśniach
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,punkt widzenia na ograniczenia...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie odpisujecie mu, niech pisze sam do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Winiarek apeluje...a kto Twoim zdaniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak już od dawien dawna jest, że jeśli...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Ja tam widzę czarne słupki w każdej z...
28 odmian jabłoni w jednym...
Powiem tak. Jeśli chodzi o porównanie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Cała Unia to jedna wielka machina...
Owoce będą drogie jak...
Co tu komentować . Artykuł napisany na...
Ewakuacja Ukraińców –...
Masz rację, niech się teraz nażrą tych...
Nie zbierają truskawek, nie...
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ci powiem że tu nie chodzi o pomoc tylko...
System zbiórki PSOR...
Witam, a co z opakowaniami ze srodków...
28 odmian jabłoni w jednym...
Tak jestem zainteresowany i zawsze z...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo proszę ! Proponuję zamknąć ten...
Co dla sadownika z "tarczy...
może powinien spytać moderatora co za The...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak widać po nagłym wysypie minusów Tobie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Dotychczas też nigdy państwo nikomu nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
(wtedy i dziś każdy ma jeden głos ) JEST...
Co dla sadownika z "tarczy...
Złożyć gratulacje za machinacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida a jeśli dostaję się 100 minusów...
Co dla sadownika z "tarczy...
O Mamo! Agenci Tarczy nas uratowali, kapitan...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wtedy i dziś każdy ma jeden głos....
28 odmian jabłoni w jednym...
W 2019 roku zebraliśmy już pierwsze jabłka...
28 odmian jabłoni w jednym...
Interesuje mnie Gala Dark Baron
Co dla sadownika z "tarczy...
Dostał tyle minusów ile mu wstawiłeś...
Owoce będą drogie jak...
Nikt nie komentuje..... przeczytali i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Stare powiedzenie mówi; jeżeli trzy kolejne...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zwykła grypa zlekceważona też ma...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Przy tej cenie surowca w 2003 roku to cena ON...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten kovid 19 ma taką nazwę bo był już w...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Powoli zaczyna się histeria i to nie ze...
Wymiatacz Ditta-Seria
Proszę o zdjęcia na rabin10@op.pl
Co dla sadownika z "tarczy...
Skoro się nie mówi to skąd to wiesz? Skąd...
Co dla sadownika z "tarczy...
20 % ludzi w Chinach którzy przeszli...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,to nie wirus spowodował,że w Stanach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,dzięki za komplement.W Polsce w ciągu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Modlić się można nikomu to nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mój sp. dziadek jak jeszcze żył opowiadał...
Co dla sadownika z "tarczy...
Taki Pilsner13 mówi, że wirus nie jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wielką radość sprawia mi wejście na...
Wrócą przymrozki i spadnie...
Myślałem o zabiegu miedzią w sobotę po...
Ewakuacja Ukraińców –...
Bardzo dobrze. Może ludzie sobie przemyśla...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzisz jerzy myślałem że jesteś trochę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tarcza , tarczą ale czy dostaliście już to...
Co dla sadownika z "tarczy...
A nie pomyślałeś ośle że oprócz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak miłościwie z łaski i premiera...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że minister zamknięty w kwarantannie to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzę ,że oglądasz i czytasz tylko...
Co dla sadownika z "tarczy...
W dniu wczorajszym w sejmie były konsultacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Alfredowi i pilsnerowi w komentarzu /choć...
Co dla sadownika z "tarczy...
artemida,piszesz "po wirusie" ...W 2001 roku...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida ,,mogą wyjść na balkon .
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy wystarczy że jesteś mocno naruszony...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy skąd masz takie dane o respiratorach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Luuuuuuudzie, rodacy, również sadownicy,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Byłeś również i alkoholikiem. Bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oj, Jerzy,nie przeginaj z tymi obelgami,bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy, ty zawsze wszystko traktujesz na NIE....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ciągle nie mam pomysłu, czy inwestować...
Co dla sadownika z "tarczy...
@KORTEZO...I z Tobą muszę się zgodzić....
Co dla sadownika z "tarczy...
Sytuacja staje się coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że respiratorów jest tylko kilkanaście,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Brawo PIS !! To dzięki Wam duuużo więcej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,"katastrofa dopiero nadciąga..."Masz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A tak troche odbiegajac od tematu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy a co sadzisz o Angli ktora dopiero w...
Co dla sadownika z "tarczy...
E tam, jerzy pisze długie teksty a ja...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy- każdy rozumie że zatrudniłeś śię...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie ma co się rozpisywać z tej tarczy...
Co dla sadownika z "tarczy...
co ty człowieku pierdo*lisz......piszesz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Powinno być...Jeśli stwierdzą wirusa, to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jeśli ktoś chce wierzyć, czy słuchać...
Co dla sadownika z "tarczy...
"Moja jest tylko racja, i to święta racja....
Co dla sadownika z "tarczy...
taaa suweren.....siedzą we dwóch w...
Co dla sadownika z "tarczy...
Sądząc po plusach i minusach w w/w...
Belgia: Sortowali jabłka i...
przecież to skandal mędzynarodowy! gdzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
ich psim obowiązkiem jest zapewnić...
Co dla sadownika z "tarczy...
chłopie to sie zdecyduj o ci ci chodzi,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Niemcy 36 500 zarazonych, Polska 1085....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten @Rybak94 kolego @artemido coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory maja sie odbyć na dzień dzisiejszy....
Temperatura powietrza -...
Pestkowe już wcześniej dostały teraz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A ci co są/będą na kwarantannie to co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory można odwołać kilka dni przed...
Co dla sadownika z "tarczy...
Może już ochłonąłeś po wzburzeniu na to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Łowiąc ryby pomyśl i wytłumacz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Prowadzenie obrad przez internet jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie zamierzam wchodzić bezpośrednio w...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wiadomość dla ekspertów od Konstytucji,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie ten klawisz i wysłałem niedokończony...
Co dla sadownika z "tarczy...
@tomecki...Ale to już widać ! Ardanowski...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oglądałem sobie "gołe panie", ale myślę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak Byś odrobinę miał więcej dystansu i...
400 kontenerów jabłek...
Sadownictwo to był nasz biznes, oni niech...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jeśli słucha się tylko pe,dałeNU to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Przed godziną rzecznik Rządu Najjaśniejsze...
Co dla sadownika z "tarczy...
Konstytucja nie zabrania takich obrad. To...
Co dla sadownika z "tarczy...
ciekawe gdzie mieli konstytucje jak wywalali...
Co dla sadownika z "tarczy...
Trzaskowski pokazuje dobitnie gdzie PO ma...
Co dla sadownika z "tarczy...
Kidawa z PO nie chce obrad sejmu przez...
Co dla sadownika z "tarczy...
a w mieście to nie zbankrutują ? pisałem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nasi włodarze naszej Najjaśniejszej NIE...
Co dla sadownika z "tarczy...
To co pisze Jerzy45 oby się nie sprawdziło....
Co dla sadownika z "tarczy...
Co to za wieśniak/rolnik który pisze że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ktoś czyta jeszcze te wypociny 45 z ZSL u.
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy można się z twoim twierdzeniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ameryki nie odkryłeś z tym że będzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
To, że jesteś pospolitym chamem, to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Spójrzmy prawdzie w oczy. Dudopodobni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Sądziłem, że tu na portalu będzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Panie Cichon,oczywiście żartowałem z tym...
Co dla sadownika z "tarczy...
@Espuma. Gdybyś spojrzał na godzinę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Macie już pomoc od PIS odroczą jedną...
Co dla sadownika z "tarczy...
Panie Pilsner nie ma co się załamywać...
Wyczarterował samoloty dla...
Zawsze po artykule z tytułem hodowca,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Powiem nawet więcej:kończynka kwitnie
Co dla sadownika z "tarczy...
Wciąż jest wielu WIERZĄCYCH W TO ŻE RZĄD...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ośmielam się stwierdzić że na tym portalu...
Co dla sadownika z "tarczy...
skad wiesz czy przyjadą czy nie ? moze ci...
Co dla sadownika z "tarczy...
Do 45-ty.Te swoje wypociny to możesz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie przesadzaj Jerzy.Pomoc jest niezła.Co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Pisałes że lubisz czytać to masz lekture...
Co dla sadownika z "tarczy...
przemyślałeś że przesadziłeś i sie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Rzecz w tym że podzielili między władze,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Trochę nie do końca jasno napisałem, więc...
Co dla sadownika z "tarczy...
O kur*a ...Wzruszyłem się...po policzku...
Co dla sadownika z "tarczy...
( Espuma,paerl7911,Alfred40) No jak nie...
Pszczoły po zimie w...
Przyznam, że koncepcja liczenia psów i...
ZSRP apeluje do sadowników...
Może parę konkretnych przykładów,...
instagram