Lubelska Izba Rolnica obserwuje znaczny spadek zainteresowania programem premiowym dla młodych rolników który jest realizowanym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Poniżej zamieszczamy stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 09.10.2024 r. w sprawie zmiany kryterium przyznania pomocy w naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.11 Premie dla młodych rolników.
„Zarząd Lubelskie Izby Rolniczej z niepokojem obserwuje spadek zainteresowania programem premiowym dla młodych rolników realizowanym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W naborze bardzo trudne do spełnienia są wymogi punktowe warunkujące przystąpienie do programu, szczególnie przy braku przekazania gospodarstwa w całości. Samo przekazanie gospodarstwa z rodziców na dzieci staje się problematyczne w momencie nieosiągnięcia wieku emerytalnego przez rodziców, a podleganiem beneficjenta ubezpieczeniu w ZUS. Zostawienie na własność maksymalnej możliwej powierzchni przez rodzica (0,5 ha) uniemożliwia korzystanie z ubezpieczenia w KRUS.
Sensownym wydaje się rozwiązanie przyznawania punktów wynikające z różnicy wieku dziecka i rodzica przekazującego największy areał. Przekazanie gospodarstwa tylko jednemu dziecku rodzi nieporozumienia i roszczenia pozostałego rodzeństwa. Próba spełnienia wymagań naboru przez beneficjenta bez przejęcia gospodarstwa od rodziców również budzi kontrowersje. W województwie gdzie powierzchnia gospodarstwa rolnego jest mniejsza od średniej krajowej liczona jest o średnia krajowa, gdzie jest większa, liczona jest większa powierzchnia gospodarstwa.
We wcześniejszych naborach tego typu brana była średnia wielkość gospodarstwa w danym województwie i powyżej tego areału były przyznawane dodatkowe punkty, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem dodatkowej punktacji za posiadane grunty.
Problematyczne jest również wykluczenie beneficjenta jeżeli z programu skorzystał jego współmałżonek, nawet jeżeli nie byli w tym czasie małżeństwem. W obecnej sytuacji polskiego rolnictwa, gdzie ceny płodów rolnych niejednokrotnie nie pokrywają kosztów produkcji racjonalnym wydaje się dywersyfikacja źródeł dochodów.
Warunkiem uzyskania końcowej płatności jest osiągnięcie wysokości dochodów z produkcji rolniczej na poziomie 60% wszystkich przychodów, co może być trudne do osiągnięcia. Zdaniem LIR, kluczowym dla większego zainteresowania naborem I.11 Premie dla młodych rolników jest złagodzenie wymogów do otrzymania punktów, jak również warunków wymaganych do spełnienia przy wniosku o płatność końcową. Zarząd LIR wnosi również w swoim stanowisku o rozszerzenie spisu wnioskowanych inwestycji o maszyny i urządzenia przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu.
Zarząd LIR mając na celu ochronę interesów rolników i polskiego rolnictwa wnosi o złagodzenie wymagań warunkujących przystąpienie do działania I.11 Premie dla młodych rolników.„
Prezes LIR Gustaw Jędrejek
- źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze