Jak informuje Dolnośląska Izba Rolnicza:
„Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję w sprawie rozdysponowania wśród rolników niewykorzystanych środków z koperty finansowej przeznaczonej na dopłaty do nawozów mineralnych.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 27.01.2015r zostało przyznane dofinansowanie do zakupu nawozów dla gospodarstw rolnych do 50 ha w rozbiciu na 500 zł/t do uprawy, 250 zł/t do łąk. Założeniem tej pomocy finansowej była poprawa płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą, a tym samym docelowo wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku UE.
Po podsumowaniu zakończonej kampanii wnioskowej, z informacji jakie spływają z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej do Dolnośląskiej Izby Rolniczej wynika, iż z tej formy wsparcia skorzystało dużo mniej rolników, niż to było zakładane przy ustaleniu limitów dotyczących jaka kwota będzie przysługiwała rolnikowi. Wysokość kwoty, jaka została przeznaczona na dopłaty do nawozów, wynosiła 3,9 mln zł z założeniem, że jeżeli ilość wniosków przekroczy wysokość pomocy będzie ona obliczana z uwzględnieniem współczynnika korygującego. Dlaczego też wnioskujemy, aby wprowadzić współczynnik korygujący, który pozwoli rozdysponować pozostałe środki poprzez zwiększenia kwoty dopłaty do hektara lub zwiększenie areału tak jak to wynika z konstytucyjnej definicji gospodarstwa rodzinnego do 300 ha. Obserwując ceny nawozów mineralnych w ostatnich dniach widzimy, że pomimo iż są one niższe w porównaniu do cen z kwietnia, to niestety i tak znacząco przekraczają one możliwości finansowe niejednego rolnika, co będzie miało katastrofalny wpływ na jakość plonów w kolejnych sezonach. Dodatkowym czynnikiem, który ma duży wpływ na słabe plony, jest klęska suszy. Brak możliwości zrekompensowania poniesionych wydatków na zakup nawozów mineralnych przez sprzedaż tegorocznych zbiorów przyczyni się do utraty zdolności finansowej gospodarstw rolnych. Dlatego tak ważne jest wsparcie przez Państwo RP sektora rolniczego.
#Ceny #nawozów wieloskładnikowych od 21 czerwca https://t.co/1FMEgw939j
— sadownictwo (@sadowniczy) June 21, 2022
Mając na uwadze dobro polskiego rolnictwa, liczymy na zajęcie się przedstawionym problemem.
Z poważeniem Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys”
- źródło: izbarolnicza.pl
Najnowsze komentarze