W 2016 r. mieliśmy do czynienia z korzystnymi na tle historycznym warunkami agrometeorologicznymi dla produkcji owoców. W efekcie, zgodnie z wynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych opracowanym przez GUS, ubiegłoroczne zbiory owoców z drzew wyniosły ok. 4,1 mln t i ukształtowały się na poziomie ok. 13% wyższym niż w 2015 r.
Ceny jabłek pierwszy raz w sezonie 2016/17 wyższe r/r podaje Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.
Na szczególną uwagę zasługuje rekordowa produkcja jabłek, która wyniosła ok. 3,6 mln ton. Wzrost odnotowała również produkcja owoców jagodowych, która zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS wyniosła ok. 600 tys. ton. i ukształtowała się na poziomie o ok. 10% wyższym niż w 2015 r. Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych w 2017 r., która dostarczy informacji na temat przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stanu upraw ogrodniczych, zostanie opublikowana przez GUS 28 kwietnia.
Analitycy Credit Agricole oczekują w II kw. br. utrzymania dodatniej dynamiki cen owoców i warzyw. W IV kw. 2017 r. przy założeniu przeciętnych warunków agrometeorologicznych i kształtowania się zbiorów warzyw i owoców na poziomie wieloletnich średnich oczekujemy przyspieszenia wzrostu cen r/r.
- dlahandlu.pl / czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze