Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Bezradność tego (sadowników) środowiska !

My jesteśmy przekonania że sadownicy stanowią elitę rolniczą / intelektualną, finansową, są ludźmi nowoczesnymi, znającymi Świat i reguły rynkowe.
(…) okazuje się ze ta rolnicza elita jest absolutnie nie przygotowana do konkurencji rynkowej, nie radzi sobie w sytuacji zbilansowania, jest bardzo słabo zorganizowana…
Zła struktura odmianowa polskich sadów, oraz bezradność tego (sadowników) środowiska
Alę chcę przy okazji zaapelować do części sadowników tych, którzy wzięli pieniądze od Eskimosa i do tej pory swoich jabłek nie dostarczyli. Około 4 mln złotych zostało wypłacone sadownikom, którzy nie wywiązali się z umowy dostarczenia jabłek. Umowy obowiązują w obie strony. Ci, którzy nie dostarczyli jabłek – bardzo proszę żeby się ze swoich zobowiązań wywiązali. Bo to jest wstyd przynoszony polskim rolnikom i polskim sadownikom.
Jestem gotowy na rozmowy ze środowiskiem sadowników jak ustabilizować produkcję sadowniczą w Polsce. Zarówno tę związaną z owocami deserowymi, ale również tę związaną z owocami przemysłowymi. Tu trzeba znaleźć takie rozwiązania (nie tylko wyciąganie ręki po pieniądze), które z tego wielkiego potencjału, jakim dysponuje polskie rolnictwo zrobią naszą siłę, siłę międzynarodową. Pozwolą zwiększać eksport, pozwolą w sposób bardziej dopasowany do potrzeb konsumentów również lokować ofertę handlową zarówno owoców świeżych jak i owoców do przetwórstwa
Jedną osobę wymienię osobę, która bardzo mocno atakowała mnie, dezawuując całe to przedsięwzięcie a nic przez lata nie uczyniła - to jest poseł Maliszewski. Przewodniczący organizacji reprezentującej sadowników. Ja chcę zapytać, co ta organizacja przez lata uczyniła żeby takie sytuacje jak w zeszłym roku nie miały miejsca. Żeby w sposób skuteczny i zorganizowany przeciwdziałać zmową i dominacji podmiotów skupowych w większości zagranicznych. Najpierw się trzeba uderzyć w piersi, a potem atakować innych.

reszta opisu sytuacji przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w materiale poniżej:

 

  • źródło: youtube.com


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (45):

dodaj komentarz
Jakub3GS
Jakub3GS 17.05.2019 21:27 Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze, tyle czasu psl był przy korycie, pan poseł nie jest posłem od tej kadencji i co? Jedynie blokowaliśmy ronda drogi czy przetwórnie. Teraz do obu panów posłów, po co wyważać otwarte drzwi?! Zachód ma gotowe i sprawdzone rozwiązania (m.in. karczowanie sadów) wystarczy zrobić takie same działania i viola. Wiadomo potrzeba czasu, ale im szybciej to wprowadzimy, tym szybciej zobaczymy efekt. W tym roku owocow jest jak na lekarstwo, cena będzie i wszyscy zapomną jak było w ubiegłym sezonie. Przyjdzie następny taki rok i bez tych działań obudzimy się z ręką w nocniku.
artemida
artemida 18.05.2019 06:38 Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST W ZWIĄZKU??? Z tego co się orientuję to 2, słownie DWA!!! Tyle co elektoratu Korwin-Mikke... To se może... Jak wygląda sprawa w SADOWNICTWIE wiadomo od 2015 roku /embargo/ Cztery lata władzy i ... winni poprzednicy. Organizacje mogą wnioskować, proponować, deklarować,przedkładać,zgłaszać... ale decyzje należą do tych którzy rządzą!!! Ustawy można przeprowadzać przez Sejm /jak wskazuje praktyka/ w ciągu jednej doby! W związku z embargiem które może trwać, i trwać... stworzyła się nowa sytuacja i nic nie wskazuje na to że "stare wróci" więc TRZEBA DZIAŁAĆ a nie szukać winnych w historii Rzeczypospolitej.
Jakub3GS
Jakub3GS 18.05.2019 22:45 Przepraszam bardzo, nie mieszając związku, Pan Maliszewski jako wierny długoletni działacz PSL, nie ugrał nic przez cale 8 lat, kiedy PSL było przyssane do PO? Naprawde? Nie bronie Pana Ardanowskiego, bo też nie podoba mi się jak poza kamerami traktuje rolników, ale Pan Maliszewski po ośmiu latach odzyskał głos i nagle wytyka wszystko swoim konkurentom?! Może kiedyś był jednym z nas związkowcow, teraz przesiąknął wielką politykom. Pozdrawiam, miłego wieczoru panowie :)
artemida
artemida 19.05.2019 08:26 A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu przyczynił się do jego zawieszenia/ cofnięcia, po drugim Piechociński zrobił kwerendę do różnych krajów w sprawie sprzedaży jabłek i ... oddał stołek.
Kiedyś zadałem TU pytanie; czego nie zrobił PSL po podobnych zarzutach, nikt nic nie odpowiedział. Napisz konkretnie jakie były Twoje oczekiwania, pamiętając o tym że w tym eurokołchozie jest jednak gospodarka rynkowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:18 Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie było, działaj chłopie jakeś minister. Co może rządzący a co produkujący, minister od szukania 'debili intelektualnych' tfu!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:25 Jak można wstawić jabłka do firmy która nie płaci. Eskimos. E, panie ministrze wstawił byś???
artemida
artemida 18.05.2019 08:33 Minister załatwił, minister winien poręczyć własną wypłatą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.05.2019 08:51 Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej Izby Rolniczej - jak widzi ten problem. Odpowiedź była krótka - na Dolnym Śląsku nie ma problemu. Święta prawda! Po co są Izby? Minister się z nich wywodzi.... A jakby zebrał starych podwładnych, postawił pieczonego dzika /bez ASF/ i ... coś uradzili. Polska jest jedna, rolnictwo jest jedno... tylko dla władzy lepiej szukać wrogów/winnych /choćby byli w hospicjum/ niż rozwiązań.
artemida
artemida 28.05.2019 18:21 O ile wiem zbliżają się wybory do izb rolniczych, może wśród hreczkosiejów, i kozobasów mogliby się znaleźć sadownicy, we własnym interesie...
artemida
artemida 29.05.2019 06:45 Nie widzę entuzjazmu w tym aby przedstawiciele sadowników byli w Izbach Rolniczych. Co najmniej dziwne, wciąż narzekanie że nikt nie reprezentuje sadowników, nikt nie reprezentuje ich interesów a jak się nadarza okazja to... No właśnie, pozostaje już tylko liczyć na siły niebieskie... Ot, coś jak mówił Jan III Sobieski; Polacy chcieliby podatków nie płacić, do wojska się nie zaciągać i żeby Pan Bóg za nich wojował.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 13:58 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24839587,krzysztof-jurgiel-juz-jak-europejczyk-wszyscy-w-krawatach.html#s=BoxOpImg2
A tacy ludzie będą rozdawać karty.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 14:03 ach zapomniałem , komentarze bardzo ciekawe!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 18.05.2019 23:41 Embargo to jest nalozone na cala unie i ani ten rzad ani rzad po nie doprowadzi do jego zdjecia, chyba ze by tak wyjsc z unii, ale nierealne, a szkoda.
wania1234
wania1234 20.05.2019 06:59 W jednej kwestii masz racje. ten rząd na pewno do tego nie doprowadzi, bo tego nie chce, raczej jest mocno za utrzymaniem sankcji, jak to powiedział minister Ardanowski "my z bandytami nie będziemy handlować" ale każdy inny dlaczego nie, większość krajów UE jest przeciw sankcjom, Rosja tez, Polska jest jedynym znaczącym krajem UE który popiera sankcje, Niemcy i Zachód nie robią nic w tej kwestii bo sankcje tylko minimalnie uderzają w ich gospodarki a dorzniecie naszego rolnictwa jest im na rękę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:45 to forum jest POlityczne, zdecydowanie.
p.s.naiwny myslalem , ze dowiem sie czegos ciekawego o sadownictwie...
artemida
artemida 19.05.2019 11:27 Odpowiedź jest krótka - nie sztuka wyprodukować /każdy potrafi/ sztuka sprzedać a to już, niestety, polityka....
artemida
artemida 19.05.2019 11:31 Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni będą wdzięczni. Na forum możesz pytać o wszystko, często jest dużo odpowiedzi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:56 sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie sie da !!! sprzedawca drzew owocowych proponuje zwiekszyc eksport na Ukraine , niechaj kazdy "gruby gospodarz" wisnie wozi po 0,05 gr ,jablko 0,07 gr SZANOWNI PANSTWO wszyscy bedziemy bogaci i szczesliwi .....
p.s.JAKI BY MINISTER nie byl z DEBILAMI sie nie dogada ....kogo boli niech da minusa.
Espuma
Espuma 19.05.2019 16:11 minusują ci co stali w kolejce po 8 gr......Był już taki jeden chłopek roztropek co darł jape na proteście w "czopce" i wyrywał po chamsku mikrofon ministrowi a potem w Polsacie w garniturze twierdził ze jest "politykiem" także cóż.....jakby miał takich partnerów do rozmowy to bym sobie też darował. Wsiadać chłopy jutro w busa i rura do szkólkarza po drzewka. Mało nasadzone jest a inni wejdą na nasze miejsce........

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 19.05.2019 18:04 Znam dużo sadowników co nie widzieli morza, ani gór, jezior, bo myśleli że wtedy się wzbogacą. A okazuje się że i tak nigdy nie osiągnęli swojego celu, być bogatszym od sąsiada , i kostucha zabrała ich z tego pola. Mieszczuchom też się nie przelewa, też mają kredyty, ale mają więcej rozumu, wiedząc że życie może się nagle skończyć, i znajdują pieniądze na odpoczynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 19.05.2019 18:25 A mnie, widząc jak działa nasza władza, słuchając takich ,,mądrych zdań" jakie padają z ust tego ,,ministranta", nieodparcie przychodzi na myśl bajka Krasickiego ,,Lew i zwierzęta", którą dla przestrogi przypominam:

,,Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,

Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.

Polowali z nim razem, a na znak miłości

On jadł mięso, kompanom ustępował kości.

Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,

Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,

Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,

Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.

Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.

Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,

Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,

Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 19.05.2019 19:19 Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na kilka dni dostawy przemysłu, myslisz że ktoś go posłuchał ? ma zabronić ludziom sadzić do oporu ? taki rok jest potrzebny inaczej nasadzeń by przybywało jeszcze szybciej a tak przynajmniej ludzie nie mają kasy na dokupowanie kolejnych hektarów. Ja iem że by tu każdy chciał sprzedac 600 czy 700 ton po 2 złote i sie stać milionerem ale rządzi prawo podazy i popytu i tyle, jest czegoś dużo to jest tanie i na odwrót.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 19.05.2019 21:35 Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W rozporządzeniu do restrukturyzacji które podpisał w kwietniu można było dodać że za nowe nasadzenia nie przyznaje się punktów. Pozostawiono dotychczasową treść i dalej będą kolejne hektary nowych uraw sadowniczych "bo dają 60 tys." Wolny rynek to taka sama utopia jak komunizm naukowy. Gdzie można znaleźć taką dziedzinę że nie ma podmiotów dominujących bądź instytucji mających decydujący wpływ na funkcjonowanie danego segmentu rynku. Tylko przy nieskończonej liczbie dostawców i odbiorców można mówić o prawie popytu i podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.05.2019 06:18 Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na drzewka, to było dobrze .
ekro2
ekro2 20.05.2019 21:00 Dawać mogą i po kilka mln tylko niech przestaną promować powstawanie nowych nasadeń. Czy naprawdę trudno zrozumieć, że zwiększanie dochodowości gospodarstw nie jest i nie musi być związane ze wzrostem areałów upraw. Tak ciężko zrozumieć co poeta ma na myśli tylko od razu bo innym dali pincet to ja muszę mieć, miej i pięć milionów ale bez nowych nasadzeń a jak chcesz się pogrążać to rób to za swoje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 23.05.2019 15:57 Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, w którym uczestniczyłem, nasuwa mi się kilka pytań jakie powinno zadać się rządzącym. Pierwsze to, czemu akurat Polska, która najbardziej ucierpiała w wyniku embarga rosyjskiego, składała w Radzie Europy wniosek o przedłużenie sankcji wobec Rosji? Mówił o tym, mając o to duży żal do Polaków, Przewodniczący Parlamentu Węgier. Warto by było również zapytać, czemu do tej pory nie wpłynął od rządu największego kraju tej Grupy wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie taryf i stawek celnych dla owoców z Ukrainy, o czym juz od dawna mówią Węgrzy, Czesi i Słowacy. Zasadne również będzie zapytać, czemu współpraca w ramach tej grupy, choćby w promocji i marketingu owoców zupełnie nie istnieje ze strony Polski. Wspólne projekty państwa te realizują we współpracy np z Francją a my o tym zapomnieliśmy albo zwyczajnie tego nie chcemy.
artemida
artemida 25.05.2019 16:10 Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że uczestniczysz w tak zacnym gremium międzynarodowym to... KTO MA ZADAWAĆ PYTANIA MINISTROWI??? Sądzę, że sadownicy-internauci pomogą sformułować pytania...
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 18:03 Sadownikow-internautow Jacek to potrafi wyzwać od (cytuje) "gównianych gospodarzy" tylko dlatego,że nie potrafią już na koniec marca danego roku przewidziec swoich plonów zbieranych w lecie i nie życzą sobie wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych ,które chciałby wprowadzić ZSRP.Nie dziwię się ministrowi,że nie chce wysłuchiwać pytań od takiego....pana
kaktus
kaktus 25.05.2019 21:40 Jeśli działania ministerstwa rolnictwa nigdzie w kraju nie widać, to na co my liczymy, że będą brać udział w jakiś abstrakcyjnych działaniach typu promocja, czy ustalanie stawek celnych?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 25.05.2019 14:14 jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja w debacie publicznej a nie o dupie marynie. Jako naród jesteśmy cały czas rozgrywani i tyle. Ja się pytam na czyje polecenie działa rząd? warto pamiętać o tym podczas wyborów
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 25.05.2019 15:00 Nie odnosząc się do meritum ,fraza" merytoryczna dyskusja w debacie publicznej " to oksymoron. Mamy demokrację a wiekszość zawsze będzie ,eufemistycznie ujmując niezbyt rozgarnięta.
artemida
artemida 25.05.2019 19:56 Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY TEMAT powinni ci co mają POJĘCIE O CZYM DEBATUJĄ!!! Demokracja jest idealnym ustrojem kiedy DAJĄ ale jak braknie,/ jak w Grecji/ to aby wybrnąć Z KŁOPOTÓW to już nikomu się nie podoba. Nie wiem czy to polska cecha ale matką najbardziej rozdającego Greka była Polka!
jaceo1
jaceo1 25.05.2019 20:26 Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie publicznej, w obecnych czasach jest spory problem, bo priorytetami są sprawy tak naprawdę mało ważne ale za to umiejętnie podawane i dozowane, stanowią jej trzon . Jako społeczeństwo daliśmy sobie narzucić abstrakcyjna narrację polityczną, która z realnymi problemami ma niewiele wspólnego. Teraz niestety nastały czasy, nawet może nie tyle głupich idealistów, ile raczej ,,nawiedzonych ignorantów, z którymi dyskusja jest bezcelowa". Dla realistów miejsca póki co nie widać i jeszcze długo go pewnie nie będzie,
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 21:57 jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i całe towarzystwo z ZSRP, jesteście nawiedzonymi ignorantami.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 08:26 Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze nie widziałem byś w swoim poście napisał co innego niż to, jakie to kontraktacje są niedobre. PS burak, ziemniak skrobiowy i pomidor są tylko na kontraktacje i nie słyszałem z ust producentów, że ta forma sprzedaży jest zła. A tobie jeszcze nie wprowadzili kontraktacje, a ty juz wiesz, że jest niedobra.
jaceo1
jaceo1 26.05.2019 09:15 "Wymiana poglądów"

Pewien bęcwalski blondyn

chciał ze mną wymienić poglądy,

to znaczy wziąć moje, Słonimskie,

A dać mi w zamian kretyńskie.

Odrzekłem: "Nie idę na to,

nawet za grubą dopłatą".

Antoni Słonimski
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:11 Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie zabrania.Problem w tym żeby żaden nawiedzony lewak nie zmuszał do kontraktacji te firmy i tych rolników którzy tego nie chcą robic. Ja jestem 2 tygodnie przed zbiorami truskawki przemysłowej i jeszcze nie wiem jaki plon sprzedam,no nie jestem cudotwórca żeby przewidziec przebieg pogody .no i ile w końcu dojedzie pracowników z Ukrainy. A poza tym wyobraź sobie taką sytuację ,że jakaś firma zakontraktowała wyłącznie na terenie gdzie była jakaś klęska żywiołowa.Zdodnie z projektem ZSRP w sezonie nie będzie miała możliwości kupna surowca w innym rejonie,bo handel poza umowami ma być zabroniony.Przeciez to jest nonsens.I to nie jeden w projekcie ZSRP.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:52 No i może być taka sytuacja,że w danym rejonie wszyscy rolnicy podpisali kontraktację z jedna firma i właśnie ta firma zbankrutowała I rolnicy też automatycznie są bankrutami,a przecież mogli by sprzedać swoje plony przetwórni która będzie potrzebowała na gwałt surowca z powodu klęski żywiołowej w swoim rejonie.Ale prawo -gdyby weszła ustawa o obowiązkowych umowach kontraktacyjnych- takiego handlu zabroni.Ale jaceo1
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 15:15 Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są zdolni do sabotażu gospodarczego Polski, by tylko sprzedać swoją nadwyżkę jabłek.Nie rozumieją ,że trzeba mniej sadzić,a czasami nie zbierać jesli nie ma odpowiedniej ceny.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 17:24 A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do konca nie podobają się wszystkie wytyczne tej kontraktacji, ale uważam że sama koncepcja jest słuszna. Porozmawiaj z jakimś producentem wyżej wymienionych przezemnie płodów. Oni mają 100% kotraktacji (w owocach o ile się nie mylę ma być ileś % na wolny rynek). Dowiesz się wtedy jak to wygląda w realu, a z tego co ja wiem to nie jest tak strasznie jak piszesz.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 25.05.2019 18:27 Wracając do tematu. Brałem udział w sprzedaży dla Eskimosa. Miałem podpisaną umowę na dostawę w listopadzie i grudniu. Pierwszą partię oddałem około 10 grudnia, drugą z początkiem stycznia. Jabłek zgniło ze 20 %, trzeba było to wybrać. Pieniądze 14 dni po dostawie dostałem.
Z końcem listopada albo początkiem grudnia napisałem do Ministerstwa że Eskimos olewa podpisane umowy i nie odbiera jabłek, napisałem ministrowi że moim zdaniem został wykorzystany przez Eskimosa dla poprawienia jego wizerunku a także że Eskimos dostał pomoc publiczną w postaci gwarancji kredytowych co jak się wydaje utrzymało firmę przy życiu.
Dostałem i MAM NA PIŚMIE odpowiedź że Ministerstwo nie ma z akcją nic wspólnego, że łączenie Ministra z Eskimosem jest niestosowne i umowa wiąże zawierające ją podmioty a nie zadowolona strona może iść do sądu.
Dziś widzę że Minister upomina się o jak myślę zaliczki które Eskimos wypłacił.
Mam pytania:
1 Czy Minister Ardanowski ma coś z akcją wspólnego, czy nie?
2 Czy Minister Ardanowski jest pracownikiem Eskimosa czy został przez tę firmę wykorzystany i dlaczego?
rentier
rentier 26.05.2019 21:46 pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną płytę na temat której nikt nie zna o co tam chodzi ... zamknij wię s wój świń ryj nowicjuszu truskawkowy [podobny do pastucha zwanym MR

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 28.05.2019 02:01 "na temat której nikt nie zna o co tam chodzi..." wychodzi na to że jesteś tzw, wtórnym analfabetą. To znaczy zapierdalać w polu potrafisz ,a prostego tekstu na polskiesadownictwo.pl nie potrafisz zrozumieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Wyższa premia dla młodych rolników

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o...

Zbiory owoców mniejsze o 30%? To odbije się na cenach…

Pogoda w tym roku powoduje poważne starty po stronie producentów owoców – wiosenne...

MRPiPS: Nie ma zagrożenia masowego odpływu Ukraińców z Polski

Jak czytamy na money.pl Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że...

UOKiK kontroluje Biedronkę !

Czy właściciel sklepów Biedronka wykorzystuje swoją pozycję na rynku (przewagę...

Jabłek będzie zdecydowanie mniej. Czy ceny będą wyższe ?

Jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale pierwsze oceny już są. Jabłek w tym sezonie...

IUNG: Susza w uprawach truskawek oraz drzew i krzewów owocowych

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

Najnowsze ogłoszenia

Ursus C360 Sadowniczy 140cm silnik zetor

25.06.2019 22:01 autor: mario363

Maszt do ciągnika

25.06.2019 08:52 autor: Kris11

Zatrudnię przy zbieraniiu truskawek

22.06.2019 12:47 autor: lisamelisa

Sekator elektryczny Electrocoup F3010 do 40mm

22.06.2019 00:39 autor: vitoma

Kosiarka Perfect TKF 230 na przedni TUZ

22.06.2019 00:32 autor: vitoma

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Rosja przedłuża embargo
Rząd , żaden rząd nigdy nie ograniczał...
Rosja przedłuża embargo
To może przekonaj niemcy zeby produkowały 2...
Zbiory owoców mniejsze o...
Niestety wschody w owocach w innych regionach...
Polska chce dłuższych...
Doradcy z instytutu tez głupot nawymyslali...
Rosja przedłuża embargo
To nie dobra wiadomośc, ale to ma i dobre...
Polska chce dłuższych...
Diagnozę w sprawie eksportu postawiłeś...
Polska chce dłuższych...
Instytuty mogłyby się zająć choćby...
Polska chce dłuższych...
To może jest jednak jakieś pole do...
Polska chce dłuższych...
Za to sadownicy sami sobie też wybitnie...
Polska chce dłuższych...
Koło się zamyka i wychodzi w czym jest...
Polska chce dłuższych...
No właśnie, bo dziś ludzie kupują rzeczy...
Polska chce dłuższych...
były grupy ludzi którym wtedy było dobrze...
Polska chce dłuższych...
a jaki był zbiór jablek wtedy a jaki jest...
Polska chce dłuższych...
Sądząc po Twoim nicku zapewne i Ty (jak i...
Polska chce dłuższych...
Mnie też zastanawia, czemu po wpisie Marcina...
Polska chce dłuższych...
Zastanawia mnie jedno...tyle minusów...
Polska chce dłuższych...
Polityka idzie dlatego ze poprzez nie...
5 lat więzienia za...
5 lat więzienia za sprowadzenie Rosyjskiego...
Polska chce dłuższych...
Espuma z jednym co napisałeś mogę się z...
Polska chce dłuższych...
Decosta, czy znasz kraj gdzie poprzednicy...
Polska chce dłuższych...
Patrząc jak sprawnie Rosja i Amerykanie...
Polska chce dłuższych...
kolego Espuma, masz poczytaj bo ewidentnie...
Polska chce dłuższych...
nawet na forum ta pieprzona propaganda...
Polska chce dłuższych...
Ja też nie wierze ,że do tej pory nie jest...
Polska chce dłuższych...
Czytam i... oczom nie wierze...hmm
Polska chce dłuższych...
bo to jedna mafia. Pochanke z TVNu to córka...
Polska chce dłuższych...
Właśnie. Mnie też to dziwi że TVN nigdy...
Polska chce dłuższych...
Masz niżej linki do zatrzymań. I jeszcze ci...
Polska chce dłuższych...
Gdzie ci złodzieje co mnie okradali z mojej...
Polska chce dłuższych...
Grecja zbankrutowala bo właśnie nie radzila...
Polska chce dłuższych...
Rasputinowi / nie raz Putinowi/ zamachowcy...
Polska chce dłuższych...
jakoś za czasów Tuska nie było 500+ (ten...
Polska chce dłuższych...
Które statystyki :D GUSu, NBP, agencji...
Polska chce dłuższych...
Między nami jest jedna różnica - Sławku -...
Polska chce dłuższych...
Artemida, sam to wywnioskowałeś czy mówili...
Polska chce dłuższych...
Czyli - michu - popierasz scenariusz który...
Polska chce dłuższych...
Mamy najwyższe w historii spożycie alkoholu...
Polska chce dłuższych...
Ja sugeruję się tym co widzę i słyszę od...
Polska chce dłuższych...
Na to jest bardzo AKTUALNA odpowiedź równie...
Polska chce dłuższych...
Na takie wywody byłego premiera pasuje...
Niebotycznie wysokie ceny...
w tym roku po tych przymrozkach to i w Polsce...
Polska chce dłuższych...
Ależ jak nie skazali :: ! Wpiszcie sobie "...
Polska chce dłuższych...
nie skazano bo kasta sędziów ich broni. Ale...
Polska chce dłuższych...
Nie wiem czy oglądałeś przesłuchanie...
Polska chce dłuższych...
Widać że na tym portalu to jedna lewica,...
Polska chce dłuższych...
Co toza sankcje .... ze my im nie sprzedajemy...
Polska chce dłuższych...
j82 - to co piszesz, czyli budować na...
Polska chce dłuższych...
no to jest taka rozmowa.....Vat vat nikt nie...
Polska chce dłuższych...
Espuma - może ten biznesmen siedzi niewinny?...
Polska chce dłuższych...
chodziło mi o mafie co wyprowadzały po 100...
Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
instagram