Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Bezradność tego (sadowników) środowiska !

My jesteśmy przekonania że sadownicy stanowią elitę rolniczą / intelektualną, finansową, są ludźmi nowoczesnymi, znającymi Świat i reguły rynkowe.
(…) okazuje się ze ta rolnicza elita jest absolutnie nie przygotowana do konkurencji rynkowej, nie radzi sobie w sytuacji zbilansowania, jest bardzo słabo zorganizowana…
Zła struktura odmianowa polskich sadów, oraz bezradność tego (sadowników) środowiska
Alę chcę przy okazji zaapelować do części sadowników tych, którzy wzięli pieniądze od Eskimosa i do tej pory swoich jabłek nie dostarczyli. Około 4 mln złotych zostało wypłacone sadownikom, którzy nie wywiązali się z umowy dostarczenia jabłek. Umowy obowiązują w obie strony. Ci, którzy nie dostarczyli jabłek – bardzo proszę żeby się ze swoich zobowiązań wywiązali. Bo to jest wstyd przynoszony polskim rolnikom i polskim sadownikom.
Jestem gotowy na rozmowy ze środowiskiem sadowników jak ustabilizować produkcję sadowniczą w Polsce. Zarówno tę związaną z owocami deserowymi, ale również tę związaną z owocami przemysłowymi. Tu trzeba znaleźć takie rozwiązania (nie tylko wyciąganie ręki po pieniądze), które z tego wielkiego potencjału, jakim dysponuje polskie rolnictwo zrobią naszą siłę, siłę międzynarodową. Pozwolą zwiększać eksport, pozwolą w sposób bardziej dopasowany do potrzeb konsumentów również lokować ofertę handlową zarówno owoców świeżych jak i owoców do przetwórstwa
Jedną osobę wymienię osobę, która bardzo mocno atakowała mnie, dezawuując całe to przedsięwzięcie a nic przez lata nie uczyniła - to jest poseł Maliszewski. Przewodniczący organizacji reprezentującej sadowników. Ja chcę zapytać, co ta organizacja przez lata uczyniła żeby takie sytuacje jak w zeszłym roku nie miały miejsca. Żeby w sposób skuteczny i zorganizowany przeciwdziałać zmową i dominacji podmiotów skupowych w większości zagranicznych. Najpierw się trzeba uderzyć w piersi, a potem atakować innych.

reszta opisu sytuacji przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w materiale poniżej:

 

  • źródło: youtube.com


REKLAMA

komentarze (47):

dodaj komentarz
Jakub3GS
Jakub3GS 17.05.2019 21:27 Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze, tyle czasu psl był przy korycie, pan poseł nie jest posłem od tej kadencji i co? Jedynie blokowaliśmy ronda drogi czy przetwórnie. Teraz do obu panów posłów, po co wyważać otwarte drzwi?! Zachód ma gotowe i sprawdzone rozwiązania (m.in. karczowanie sadów) wystarczy zrobić takie same działania i viola. Wiadomo potrzeba czasu, ale im szybciej to wprowadzimy, tym szybciej zobaczymy efekt. W tym roku owocow jest jak na lekarstwo, cena będzie i wszyscy zapomną jak było w ubiegłym sezonie. Przyjdzie następny taki rok i bez tych działań obudzimy się z ręką w nocniku.
artemida
artemida 18.05.2019 06:38 Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST W ZWIĄZKU??? Z tego co się orientuję to 2, słownie DWA!!! Tyle co elektoratu Korwin-Mikke... To se może... Jak wygląda sprawa w SADOWNICTWIE wiadomo od 2015 roku /embargo/ Cztery lata władzy i ... winni poprzednicy. Organizacje mogą wnioskować, proponować, deklarować,przedkładać,zgłaszać... ale decyzje należą do tych którzy rządzą!!! Ustawy można przeprowadzać przez Sejm /jak wskazuje praktyka/ w ciągu jednej doby! W związku z embargiem które może trwać, i trwać... stworzyła się nowa sytuacja i nic nie wskazuje na to że "stare wróci" więc TRZEBA DZIAŁAĆ a nie szukać winnych w historii Rzeczypospolitej.
Jakub3GS
Jakub3GS 18.05.2019 22:45 Przepraszam bardzo, nie mieszając związku, Pan Maliszewski jako wierny długoletni działacz PSL, nie ugrał nic przez cale 8 lat, kiedy PSL było przyssane do PO? Naprawde? Nie bronie Pana Ardanowskiego, bo też nie podoba mi się jak poza kamerami traktuje rolników, ale Pan Maliszewski po ośmiu latach odzyskał głos i nagle wytyka wszystko swoim konkurentom?! Może kiedyś był jednym z nas związkowcow, teraz przesiąknął wielką politykom. Pozdrawiam, miłego wieczoru panowie :)
artemida
artemida 19.05.2019 08:26 A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu przyczynił się do jego zawieszenia/ cofnięcia, po drugim Piechociński zrobił kwerendę do różnych krajów w sprawie sprzedaży jabłek i ... oddał stołek.
Kiedyś zadałem TU pytanie; czego nie zrobił PSL po podobnych zarzutach, nikt nic nie odpowiedział. Napisz konkretnie jakie były Twoje oczekiwania, pamiętając o tym że w tym eurokołchozie jest jednak gospodarka rynkowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:18 Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie było, działaj chłopie jakeś minister. Co może rządzący a co produkujący, minister od szukania 'debili intelektualnych' tfu!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:25 Jak można wstawić jabłka do firmy która nie płaci. Eskimos. E, panie ministrze wstawił byś???
artemida
artemida 18.05.2019 08:33 Minister załatwił, minister winien poręczyć własną wypłatą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.05.2019 08:51 Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej Izby Rolniczej - jak widzi ten problem. Odpowiedź była krótka - na Dolnym Śląsku nie ma problemu. Święta prawda! Po co są Izby? Minister się z nich wywodzi.... A jakby zebrał starych podwładnych, postawił pieczonego dzika /bez ASF/ i ... coś uradzili. Polska jest jedna, rolnictwo jest jedno... tylko dla władzy lepiej szukać wrogów/winnych /choćby byli w hospicjum/ niż rozwiązań.
artemida
artemida 28.05.2019 18:21 O ile wiem zbliżają się wybory do izb rolniczych, może wśród hreczkosiejów, i kozobasów mogliby się znaleźć sadownicy, we własnym interesie...
artemida
artemida 29.05.2019 06:45 Nie widzę entuzjazmu w tym aby przedstawiciele sadowników byli w Izbach Rolniczych. Co najmniej dziwne, wciąż narzekanie że nikt nie reprezentuje sadowników, nikt nie reprezentuje ich interesów a jak się nadarza okazja to... No właśnie, pozostaje już tylko liczyć na siły niebieskie... Ot, coś jak mówił Jan III Sobieski; Polacy chcieliby podatków nie płacić, do wojska się nie zaciągać i żeby Pan Bóg za nich wojował.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 13:58 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24839587,krzysztof-jurgiel-juz-jak-europejczyk-wszyscy-w-krawatach.html#s=BoxOpImg2
A tacy ludzie będą rozdawać karty.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 14:03 ach zapomniałem , komentarze bardzo ciekawe!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 18.05.2019 23:41 Embargo to jest nalozone na cala unie i ani ten rzad ani rzad po nie doprowadzi do jego zdjecia, chyba ze by tak wyjsc z unii, ale nierealne, a szkoda.
wania1234
wania1234 20.05.2019 06:59 W jednej kwestii masz racje. ten rząd na pewno do tego nie doprowadzi, bo tego nie chce, raczej jest mocno za utrzymaniem sankcji, jak to powiedział minister Ardanowski "my z bandytami nie będziemy handlować" ale każdy inny dlaczego nie, większość krajów UE jest przeciw sankcjom, Rosja tez, Polska jest jedynym znaczącym krajem UE który popiera sankcje, Niemcy i Zachód nie robią nic w tej kwestii bo sankcje tylko minimalnie uderzają w ich gospodarki a dorzniecie naszego rolnictwa jest im na rękę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:45 to forum jest POlityczne, zdecydowanie.
p.s.naiwny myslalem , ze dowiem sie czegos ciekawego o sadownictwie...
artemida
artemida 19.05.2019 11:27 Odpowiedź jest krótka - nie sztuka wyprodukować /każdy potrafi/ sztuka sprzedać a to już, niestety, polityka....
artemida
artemida 19.05.2019 11:31 Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni będą wdzięczni. Na forum możesz pytać o wszystko, często jest dużo odpowiedzi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:56 sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie sie da !!! sprzedawca drzew owocowych proponuje zwiekszyc eksport na Ukraine , niechaj kazdy "gruby gospodarz" wisnie wozi po 0,05 gr ,jablko 0,07 gr SZANOWNI PANSTWO wszyscy bedziemy bogaci i szczesliwi .....
p.s.JAKI BY MINISTER nie byl z DEBILAMI sie nie dogada ....kogo boli niech da minusa.
Espuma
Espuma 19.05.2019 16:11 minusują ci co stali w kolejce po 8 gr......Był już taki jeden chłopek roztropek co darł jape na proteście w "czopce" i wyrywał po chamsku mikrofon ministrowi a potem w Polsacie w garniturze twierdził ze jest "politykiem" także cóż.....jakby miał takich partnerów do rozmowy to bym sobie też darował. Wsiadać chłopy jutro w busa i rura do szkólkarza po drzewka. Mało nasadzone jest a inni wejdą na nasze miejsce........

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 19.05.2019 18:04 Znam dużo sadowników co nie widzieli morza, ani gór, jezior, bo myśleli że wtedy się wzbogacą. A okazuje się że i tak nigdy nie osiągnęli swojego celu, być bogatszym od sąsiada , i kostucha zabrała ich z tego pola. Mieszczuchom też się nie przelewa, też mają kredyty, ale mają więcej rozumu, wiedząc że życie może się nagle skończyć, i znajdują pieniądze na odpoczynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 19.05.2019 18:25 A mnie, widząc jak działa nasza władza, słuchając takich ,,mądrych zdań" jakie padają z ust tego ,,ministranta", nieodparcie przychodzi na myśl bajka Krasickiego ,,Lew i zwierzęta", którą dla przestrogi przypominam:

,,Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,

Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.

Polowali z nim razem, a na znak miłości

On jadł mięso, kompanom ustępował kości.

Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,

Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,

Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,

Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.

Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.

Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,

Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,

Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 19.05.2019 19:19 Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na kilka dni dostawy przemysłu, myslisz że ktoś go posłuchał ? ma zabronić ludziom sadzić do oporu ? taki rok jest potrzebny inaczej nasadzeń by przybywało jeszcze szybciej a tak przynajmniej ludzie nie mają kasy na dokupowanie kolejnych hektarów. Ja iem że by tu każdy chciał sprzedac 600 czy 700 ton po 2 złote i sie stać milionerem ale rządzi prawo podazy i popytu i tyle, jest czegoś dużo to jest tanie i na odwrót.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 19.05.2019 21:35 Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W rozporządzeniu do restrukturyzacji które podpisał w kwietniu można było dodać że za nowe nasadzenia nie przyznaje się punktów. Pozostawiono dotychczasową treść i dalej będą kolejne hektary nowych uraw sadowniczych "bo dają 60 tys." Wolny rynek to taka sama utopia jak komunizm naukowy. Gdzie można znaleźć taką dziedzinę że nie ma podmiotów dominujących bądź instytucji mających decydujący wpływ na funkcjonowanie danego segmentu rynku. Tylko przy nieskończonej liczbie dostawców i odbiorców można mówić o prawie popytu i podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.05.2019 06:18 Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na drzewka, to było dobrze .
ekro2
ekro2 20.05.2019 21:00 Dawać mogą i po kilka mln tylko niech przestaną promować powstawanie nowych nasadeń. Czy naprawdę trudno zrozumieć, że zwiększanie dochodowości gospodarstw nie jest i nie musi być związane ze wzrostem areałów upraw. Tak ciężko zrozumieć co poeta ma na myśli tylko od razu bo innym dali pincet to ja muszę mieć, miej i pięć milionów ale bez nowych nasadzeń a jak chcesz się pogrążać to rób to za swoje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 23.05.2019 15:57 Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, w którym uczestniczyłem, nasuwa mi się kilka pytań jakie powinno zadać się rządzącym. Pierwsze to, czemu akurat Polska, która najbardziej ucierpiała w wyniku embarga rosyjskiego, składała w Radzie Europy wniosek o przedłużenie sankcji wobec Rosji? Mówił o tym, mając o to duży żal do Polaków, Przewodniczący Parlamentu Węgier. Warto by było również zapytać, czemu do tej pory nie wpłynął od rządu największego kraju tej Grupy wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie taryf i stawek celnych dla owoców z Ukrainy, o czym juz od dawna mówią Węgrzy, Czesi i Słowacy. Zasadne również będzie zapytać, czemu współpraca w ramach tej grupy, choćby w promocji i marketingu owoców zupełnie nie istnieje ze strony Polski. Wspólne projekty państwa te realizują we współpracy np z Francją a my o tym zapomnieliśmy albo zwyczajnie tego nie chcemy.
artemida
artemida 25.05.2019 16:10 Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że uczestniczysz w tak zacnym gremium międzynarodowym to... KTO MA ZADAWAĆ PYTANIA MINISTROWI??? Sądzę, że sadownicy-internauci pomogą sformułować pytania...
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 18:03 Sadownikow-internautow Jacek to potrafi wyzwać od (cytuje) "gównianych gospodarzy" tylko dlatego,że nie potrafią już na koniec marca danego roku przewidziec swoich plonów zbieranych w lecie i nie życzą sobie wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych ,które chciałby wprowadzić ZSRP.Nie dziwię się ministrowi,że nie chce wysłuchiwać pytań od takiego....pana
kaktus
kaktus 25.05.2019 21:40 Jeśli działania ministerstwa rolnictwa nigdzie w kraju nie widać, to na co my liczymy, że będą brać udział w jakiś abstrakcyjnych działaniach typu promocja, czy ustalanie stawek celnych?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 25.05.2019 14:14 jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja w debacie publicznej a nie o dupie marynie. Jako naród jesteśmy cały czas rozgrywani i tyle. Ja się pytam na czyje polecenie działa rząd? warto pamiętać o tym podczas wyborów
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 25.05.2019 15:00 Nie odnosząc się do meritum ,fraza" merytoryczna dyskusja w debacie publicznej " to oksymoron. Mamy demokrację a wiekszość zawsze będzie ,eufemistycznie ujmując niezbyt rozgarnięta.
artemida
artemida 25.05.2019 19:56 Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY TEMAT powinni ci co mają POJĘCIE O CZYM DEBATUJĄ!!! Demokracja jest idealnym ustrojem kiedy DAJĄ ale jak braknie,/ jak w Grecji/ to aby wybrnąć Z KŁOPOTÓW to już nikomu się nie podoba. Nie wiem czy to polska cecha ale matką najbardziej rozdającego Greka była Polka!
jaceo1
jaceo1 25.05.2019 20:26 Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie publicznej, w obecnych czasach jest spory problem, bo priorytetami są sprawy tak naprawdę mało ważne ale za to umiejętnie podawane i dozowane, stanowią jej trzon . Jako społeczeństwo daliśmy sobie narzucić abstrakcyjna narrację polityczną, która z realnymi problemami ma niewiele wspólnego. Teraz niestety nastały czasy, nawet może nie tyle głupich idealistów, ile raczej ,,nawiedzonych ignorantów, z którymi dyskusja jest bezcelowa". Dla realistów miejsca póki co nie widać i jeszcze długo go pewnie nie będzie,
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 21:57 jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i całe towarzystwo z ZSRP, jesteście nawiedzonymi ignorantami.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 08:26 Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze nie widziałem byś w swoim poście napisał co innego niż to, jakie to kontraktacje są niedobre. PS burak, ziemniak skrobiowy i pomidor są tylko na kontraktacje i nie słyszałem z ust producentów, że ta forma sprzedaży jest zła. A tobie jeszcze nie wprowadzili kontraktacje, a ty juz wiesz, że jest niedobra.
jaceo1
jaceo1 26.05.2019 09:15 "Wymiana poglądów"

Pewien bęcwalski blondyn

chciał ze mną wymienić poglądy,

to znaczy wziąć moje, Słonimskie,

A dać mi w zamian kretyńskie.

Odrzekłem: "Nie idę na to,

nawet za grubą dopłatą".

Antoni Słonimski
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:11 Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie zabrania.Problem w tym żeby żaden nawiedzony lewak nie zmuszał do kontraktacji te firmy i tych rolników którzy tego nie chcą robic. Ja jestem 2 tygodnie przed zbiorami truskawki przemysłowej i jeszcze nie wiem jaki plon sprzedam,no nie jestem cudotwórca żeby przewidziec przebieg pogody .no i ile w końcu dojedzie pracowników z Ukrainy. A poza tym wyobraź sobie taką sytuację ,że jakaś firma zakontraktowała wyłącznie na terenie gdzie była jakaś klęska żywiołowa.Zdodnie z projektem ZSRP w sezonie nie będzie miała możliwości kupna surowca w innym rejonie,bo handel poza umowami ma być zabroniony.Przeciez to jest nonsens.I to nie jeden w projekcie ZSRP.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:52 No i może być taka sytuacja,że w danym rejonie wszyscy rolnicy podpisali kontraktację z jedna firma i właśnie ta firma zbankrutowała I rolnicy też automatycznie są bankrutami,a przecież mogli by sprzedać swoje plony przetwórni która będzie potrzebowała na gwałt surowca z powodu klęski żywiołowej w swoim rejonie.Ale prawo -gdyby weszła ustawa o obowiązkowych umowach kontraktacyjnych- takiego handlu zabroni.Ale jaceo1
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 15:15 Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są zdolni do sabotażu gospodarczego Polski, by tylko sprzedać swoją nadwyżkę jabłek.Nie rozumieją ,że trzeba mniej sadzić,a czasami nie zbierać jesli nie ma odpowiedniej ceny.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 17:24 A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do konca nie podobają się wszystkie wytyczne tej kontraktacji, ale uważam że sama koncepcja jest słuszna. Porozmawiaj z jakimś producentem wyżej wymienionych przezemnie płodów. Oni mają 100% kotraktacji (w owocach o ile się nie mylę ma być ileś % na wolny rynek). Dowiesz się wtedy jak to wygląda w realu, a z tego co ja wiem to nie jest tak strasznie jak piszesz.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 25.05.2019 18:27 Wracając do tematu. Brałem udział w sprzedaży dla Eskimosa. Miałem podpisaną umowę na dostawę w listopadzie i grudniu. Pierwszą partię oddałem około 10 grudnia, drugą z początkiem stycznia. Jabłek zgniło ze 20 %, trzeba było to wybrać. Pieniądze 14 dni po dostawie dostałem.
Z końcem listopada albo początkiem grudnia napisałem do Ministerstwa że Eskimos olewa podpisane umowy i nie odbiera jabłek, napisałem ministrowi że moim zdaniem został wykorzystany przez Eskimosa dla poprawienia jego wizerunku a także że Eskimos dostał pomoc publiczną w postaci gwarancji kredytowych co jak się wydaje utrzymało firmę przy życiu.
Dostałem i MAM NA PIŚMIE odpowiedź że Ministerstwo nie ma z akcją nic wspólnego, że łączenie Ministra z Eskimosem jest niestosowne i umowa wiąże zawierające ją podmioty a nie zadowolona strona może iść do sądu.
Dziś widzę że Minister upomina się o jak myślę zaliczki które Eskimos wypłacił.
Mam pytania:
1 Czy Minister Ardanowski ma coś z akcją wspólnego, czy nie?
2 Czy Minister Ardanowski jest pracownikiem Eskimosa czy został przez tę firmę wykorzystany i dlaczego?
rentier
rentier 26.05.2019 21:46 pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną płytę na temat której nikt nie zna o co tam chodzi ... zamknij wię s wój świń ryj nowicjuszu truskawkowy [podobny do pastucha zwanym MR

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 28.05.2019 02:01 "na temat której nikt nie zna o co tam chodzi..." wychodzi na to że jesteś tzw, wtórnym analfabetą. To znaczy zapierdalać w polu potrafisz ,a prostego tekstu na polskiesadownictwo.pl nie potrafisz zrozumieć.
Green25
Green25 29.06.2019 17:12 Gówno mnie interesuje ta twoja truskawka...bo już te Twoje lobbowanie na rzecz przetwórni zaczyna być nudne. Jak tak okropnie martwisz się o los truskawek to walcz o to żeby producenci truskawek byli z tego systemu wyłączeni. Poza producentami truskawek są jeszcze inni którzy chcieli by namiastkę normalności. Wystarczy aby 50% produkcji podlegało przymusowej kontraktacji a z resztą możesz sobie zrobić "skolko godna"
Green25
Green25 29.06.2019 18:42 Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony pilsner13:) Sejmowa Komisja Rolnictwa pieprznęła w kąt prace nad ustawą...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Światowy eksport jabłek od 1961

Poniżej prezentujemy film przedstawiający jak kształtował sie światowy eksport jabłek na...

Rynek indyjski otwarty dla ukraińskich jabłek

Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw ( UPOA ), dzisiaj tj. 6 lutego otrzymało...

Bronisze: Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny, ale są wyjątki

Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny ale obserwujemy również spadki jeśli są to owoce...

Sztuczna inteligencja ułatwi pracę sadownikom ?

Startup Skygate chce pomóc polskim sadownikom zwiększyć zbiory jabłek. Ma w tym pomóc...

Ardanowski: Nie będzie zmiany zasad gospodarowania ziemią rolną

Zależy mi na tym, aby społeczeństwo było dobrze informowane o korzyściach z dobrze...

MRiRW: Kupuj świadomie – Produkt polski

Temu tematowi poświęcony był dzisiejszy tweetup z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem...

Najnowsze ogłoszenia

sprzedam pug dwuskibowy grudziąc

08.12.2019 10:12 autor: piotrjanecki

sprzedam opryskiwacz śleza 2000 kolumna cd

07.12.2019 17:32 autor: piotrjanecki

sprzedam opryskiwacz śleza 1500 milenium

07.12.2019 17:30 autor: piotrjanecki

Opryskiwacz sadowniczy śleza

07.12.2019 13:38 autor: rafal123456

Sekator Felco

05.12.2019 21:22 autor: Maestro855

Agrola przystawka odwrotny ciag

05.12.2019 08:27 autor: zielony851

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram