Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Bezradność tego (sadowników) środowiska !

My jesteśmy przekonania że sadownicy stanowią elitę rolniczą / intelektualną, finansową, są ludźmi nowoczesnymi, znającymi Świat i reguły rynkowe.
(…) okazuje się ze ta rolnicza elita jest absolutnie nie przygotowana do konkurencji rynkowej, nie radzi sobie w sytuacji zbilansowania, jest bardzo słabo zorganizowana…
Zła struktura odmianowa polskich sadów, oraz bezradność tego (sadowników) środowiska
Alę chcę przy okazji zaapelować do części sadowników tych, którzy wzięli pieniądze od Eskimosa i do tej pory swoich jabłek nie dostarczyli. Około 4 mln złotych zostało wypłacone sadownikom, którzy nie wywiązali się z umowy dostarczenia jabłek. Umowy obowiązują w obie strony. Ci, którzy nie dostarczyli jabłek – bardzo proszę żeby się ze swoich zobowiązań wywiązali. Bo to jest wstyd przynoszony polskim rolnikom i polskim sadownikom.
Jestem gotowy na rozmowy ze środowiskiem sadowników jak ustabilizować produkcję sadowniczą w Polsce. Zarówno tę związaną z owocami deserowymi, ale również tę związaną z owocami przemysłowymi. Tu trzeba znaleźć takie rozwiązania (nie tylko wyciąganie ręki po pieniądze), które z tego wielkiego potencjału, jakim dysponuje polskie rolnictwo zrobią naszą siłę, siłę międzynarodową. Pozwolą zwiększać eksport, pozwolą w sposób bardziej dopasowany do potrzeb konsumentów również lokować ofertę handlową zarówno owoców świeżych jak i owoców do przetwórstwa
Jedną osobę wymienię osobę, która bardzo mocno atakowała mnie, dezawuując całe to przedsięwzięcie a nic przez lata nie uczyniła - to jest poseł Maliszewski. Przewodniczący organizacji reprezentującej sadowników. Ja chcę zapytać, co ta organizacja przez lata uczyniła żeby takie sytuacje jak w zeszłym roku nie miały miejsca. Żeby w sposób skuteczny i zorganizowany przeciwdziałać zmową i dominacji podmiotów skupowych w większości zagranicznych. Najpierw się trzeba uderzyć w piersi, a potem atakować innych.

reszta opisu sytuacji przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w materiale poniżej:

 

  • źródło: youtube.com


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (47):

dodaj komentarz
Jakub3GS
Jakub3GS 17.05.2019 21:27 Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze, tyle czasu psl był przy korycie, pan poseł nie jest posłem od tej kadencji i co? Jedynie blokowaliśmy ronda drogi czy przetwórnie. Teraz do obu panów posłów, po co wyważać otwarte drzwi?! Zachód ma gotowe i sprawdzone rozwiązania (m.in. karczowanie sadów) wystarczy zrobić takie same działania i viola. Wiadomo potrzeba czasu, ale im szybciej to wprowadzimy, tym szybciej zobaczymy efekt. W tym roku owocow jest jak na lekarstwo, cena będzie i wszyscy zapomną jak było w ubiegłym sezonie. Przyjdzie następny taki rok i bez tych działań obudzimy się z ręką w nocniku.
artemida
artemida 18.05.2019 06:38 Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST W ZWIĄZKU??? Z tego co się orientuję to 2, słownie DWA!!! Tyle co elektoratu Korwin-Mikke... To se może... Jak wygląda sprawa w SADOWNICTWIE wiadomo od 2015 roku /embargo/ Cztery lata władzy i ... winni poprzednicy. Organizacje mogą wnioskować, proponować, deklarować,przedkładać,zgłaszać... ale decyzje należą do tych którzy rządzą!!! Ustawy można przeprowadzać przez Sejm /jak wskazuje praktyka/ w ciągu jednej doby! W związku z embargiem które może trwać, i trwać... stworzyła się nowa sytuacja i nic nie wskazuje na to że "stare wróci" więc TRZEBA DZIAŁAĆ a nie szukać winnych w historii Rzeczypospolitej.
Jakub3GS
Jakub3GS 18.05.2019 22:45 Przepraszam bardzo, nie mieszając związku, Pan Maliszewski jako wierny długoletni działacz PSL, nie ugrał nic przez cale 8 lat, kiedy PSL było przyssane do PO? Naprawde? Nie bronie Pana Ardanowskiego, bo też nie podoba mi się jak poza kamerami traktuje rolników, ale Pan Maliszewski po ośmiu latach odzyskał głos i nagle wytyka wszystko swoim konkurentom?! Może kiedyś był jednym z nas związkowcow, teraz przesiąknął wielką politykom. Pozdrawiam, miłego wieczoru panowie :)
artemida
artemida 19.05.2019 08:26 A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu przyczynił się do jego zawieszenia/ cofnięcia, po drugim Piechociński zrobił kwerendę do różnych krajów w sprawie sprzedaży jabłek i ... oddał stołek.
Kiedyś zadałem TU pytanie; czego nie zrobił PSL po podobnych zarzutach, nikt nic nie odpowiedział. Napisz konkretnie jakie były Twoje oczekiwania, pamiętając o tym że w tym eurokołchozie jest jednak gospodarka rynkowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:18 Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie było, działaj chłopie jakeś minister. Co może rządzący a co produkujący, minister od szukania 'debili intelektualnych' tfu!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:25 Jak można wstawić jabłka do firmy która nie płaci. Eskimos. E, panie ministrze wstawił byś???
artemida
artemida 18.05.2019 08:33 Minister załatwił, minister winien poręczyć własną wypłatą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.05.2019 08:51 Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej Izby Rolniczej - jak widzi ten problem. Odpowiedź była krótka - na Dolnym Śląsku nie ma problemu. Święta prawda! Po co są Izby? Minister się z nich wywodzi.... A jakby zebrał starych podwładnych, postawił pieczonego dzika /bez ASF/ i ... coś uradzili. Polska jest jedna, rolnictwo jest jedno... tylko dla władzy lepiej szukać wrogów/winnych /choćby byli w hospicjum/ niż rozwiązań.
artemida
artemida 28.05.2019 18:21 O ile wiem zbliżają się wybory do izb rolniczych, może wśród hreczkosiejów, i kozobasów mogliby się znaleźć sadownicy, we własnym interesie...
artemida
artemida 29.05.2019 06:45 Nie widzę entuzjazmu w tym aby przedstawiciele sadowników byli w Izbach Rolniczych. Co najmniej dziwne, wciąż narzekanie że nikt nie reprezentuje sadowników, nikt nie reprezentuje ich interesów a jak się nadarza okazja to... No właśnie, pozostaje już tylko liczyć na siły niebieskie... Ot, coś jak mówił Jan III Sobieski; Polacy chcieliby podatków nie płacić, do wojska się nie zaciągać i żeby Pan Bóg za nich wojował.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 13:58 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24839587,krzysztof-jurgiel-juz-jak-europejczyk-wszyscy-w-krawatach.html#s=BoxOpImg2
A tacy ludzie będą rozdawać karty.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 14:03 ach zapomniałem , komentarze bardzo ciekawe!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 18.05.2019 23:41 Embargo to jest nalozone na cala unie i ani ten rzad ani rzad po nie doprowadzi do jego zdjecia, chyba ze by tak wyjsc z unii, ale nierealne, a szkoda.
wania1234
wania1234 20.05.2019 06:59 W jednej kwestii masz racje. ten rząd na pewno do tego nie doprowadzi, bo tego nie chce, raczej jest mocno za utrzymaniem sankcji, jak to powiedział minister Ardanowski "my z bandytami nie będziemy handlować" ale każdy inny dlaczego nie, większość krajów UE jest przeciw sankcjom, Rosja tez, Polska jest jedynym znaczącym krajem UE który popiera sankcje, Niemcy i Zachód nie robią nic w tej kwestii bo sankcje tylko minimalnie uderzają w ich gospodarki a dorzniecie naszego rolnictwa jest im na rękę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:45 to forum jest POlityczne, zdecydowanie.
p.s.naiwny myslalem , ze dowiem sie czegos ciekawego o sadownictwie...
artemida
artemida 19.05.2019 11:27 Odpowiedź jest krótka - nie sztuka wyprodukować /każdy potrafi/ sztuka sprzedać a to już, niestety, polityka....
artemida
artemida 19.05.2019 11:31 Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni będą wdzięczni. Na forum możesz pytać o wszystko, często jest dużo odpowiedzi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:56 sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie sie da !!! sprzedawca drzew owocowych proponuje zwiekszyc eksport na Ukraine , niechaj kazdy "gruby gospodarz" wisnie wozi po 0,05 gr ,jablko 0,07 gr SZANOWNI PANSTWO wszyscy bedziemy bogaci i szczesliwi .....
p.s.JAKI BY MINISTER nie byl z DEBILAMI sie nie dogada ....kogo boli niech da minusa.
Espuma
Espuma 19.05.2019 16:11 minusują ci co stali w kolejce po 8 gr......Był już taki jeden chłopek roztropek co darł jape na proteście w "czopce" i wyrywał po chamsku mikrofon ministrowi a potem w Polsacie w garniturze twierdził ze jest "politykiem" także cóż.....jakby miał takich partnerów do rozmowy to bym sobie też darował. Wsiadać chłopy jutro w busa i rura do szkólkarza po drzewka. Mało nasadzone jest a inni wejdą na nasze miejsce........

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 19.05.2019 18:04 Znam dużo sadowników co nie widzieli morza, ani gór, jezior, bo myśleli że wtedy się wzbogacą. A okazuje się że i tak nigdy nie osiągnęli swojego celu, być bogatszym od sąsiada , i kostucha zabrała ich z tego pola. Mieszczuchom też się nie przelewa, też mają kredyty, ale mają więcej rozumu, wiedząc że życie może się nagle skończyć, i znajdują pieniądze na odpoczynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 19.05.2019 18:25 A mnie, widząc jak działa nasza władza, słuchając takich ,,mądrych zdań" jakie padają z ust tego ,,ministranta", nieodparcie przychodzi na myśl bajka Krasickiego ,,Lew i zwierzęta", którą dla przestrogi przypominam:

,,Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,

Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.

Polowali z nim razem, a na znak miłości

On jadł mięso, kompanom ustępował kości.

Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,

Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,

Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,

Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.

Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.

Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,

Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,

Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 19.05.2019 19:19 Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na kilka dni dostawy przemysłu, myslisz że ktoś go posłuchał ? ma zabronić ludziom sadzić do oporu ? taki rok jest potrzebny inaczej nasadzeń by przybywało jeszcze szybciej a tak przynajmniej ludzie nie mają kasy na dokupowanie kolejnych hektarów. Ja iem że by tu każdy chciał sprzedac 600 czy 700 ton po 2 złote i sie stać milionerem ale rządzi prawo podazy i popytu i tyle, jest czegoś dużo to jest tanie i na odwrót.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 19.05.2019 21:35 Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W rozporządzeniu do restrukturyzacji które podpisał w kwietniu można było dodać że za nowe nasadzenia nie przyznaje się punktów. Pozostawiono dotychczasową treść i dalej będą kolejne hektary nowych uraw sadowniczych "bo dają 60 tys." Wolny rynek to taka sama utopia jak komunizm naukowy. Gdzie można znaleźć taką dziedzinę że nie ma podmiotów dominujących bądź instytucji mających decydujący wpływ na funkcjonowanie danego segmentu rynku. Tylko przy nieskończonej liczbie dostawców i odbiorców można mówić o prawie popytu i podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.05.2019 06:18 Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na drzewka, to było dobrze .
ekro2
ekro2 20.05.2019 21:00 Dawać mogą i po kilka mln tylko niech przestaną promować powstawanie nowych nasadeń. Czy naprawdę trudno zrozumieć, że zwiększanie dochodowości gospodarstw nie jest i nie musi być związane ze wzrostem areałów upraw. Tak ciężko zrozumieć co poeta ma na myśli tylko od razu bo innym dali pincet to ja muszę mieć, miej i pięć milionów ale bez nowych nasadzeń a jak chcesz się pogrążać to rób to za swoje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 23.05.2019 15:57 Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, w którym uczestniczyłem, nasuwa mi się kilka pytań jakie powinno zadać się rządzącym. Pierwsze to, czemu akurat Polska, która najbardziej ucierpiała w wyniku embarga rosyjskiego, składała w Radzie Europy wniosek o przedłużenie sankcji wobec Rosji? Mówił o tym, mając o to duży żal do Polaków, Przewodniczący Parlamentu Węgier. Warto by było również zapytać, czemu do tej pory nie wpłynął od rządu największego kraju tej Grupy wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie taryf i stawek celnych dla owoców z Ukrainy, o czym juz od dawna mówią Węgrzy, Czesi i Słowacy. Zasadne również będzie zapytać, czemu współpraca w ramach tej grupy, choćby w promocji i marketingu owoców zupełnie nie istnieje ze strony Polski. Wspólne projekty państwa te realizują we współpracy np z Francją a my o tym zapomnieliśmy albo zwyczajnie tego nie chcemy.
artemida
artemida 25.05.2019 16:10 Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że uczestniczysz w tak zacnym gremium międzynarodowym to... KTO MA ZADAWAĆ PYTANIA MINISTROWI??? Sądzę, że sadownicy-internauci pomogą sformułować pytania...
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 18:03 Sadownikow-internautow Jacek to potrafi wyzwać od (cytuje) "gównianych gospodarzy" tylko dlatego,że nie potrafią już na koniec marca danego roku przewidziec swoich plonów zbieranych w lecie i nie życzą sobie wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych ,które chciałby wprowadzić ZSRP.Nie dziwię się ministrowi,że nie chce wysłuchiwać pytań od takiego....pana
kaktus
kaktus 25.05.2019 21:40 Jeśli działania ministerstwa rolnictwa nigdzie w kraju nie widać, to na co my liczymy, że będą brać udział w jakiś abstrakcyjnych działaniach typu promocja, czy ustalanie stawek celnych?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 25.05.2019 14:14 jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja w debacie publicznej a nie o dupie marynie. Jako naród jesteśmy cały czas rozgrywani i tyle. Ja się pytam na czyje polecenie działa rząd? warto pamiętać o tym podczas wyborów
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 25.05.2019 15:00 Nie odnosząc się do meritum ,fraza" merytoryczna dyskusja w debacie publicznej " to oksymoron. Mamy demokrację a wiekszość zawsze będzie ,eufemistycznie ujmując niezbyt rozgarnięta.
artemida
artemida 25.05.2019 19:56 Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY TEMAT powinni ci co mają POJĘCIE O CZYM DEBATUJĄ!!! Demokracja jest idealnym ustrojem kiedy DAJĄ ale jak braknie,/ jak w Grecji/ to aby wybrnąć Z KŁOPOTÓW to już nikomu się nie podoba. Nie wiem czy to polska cecha ale matką najbardziej rozdającego Greka była Polka!
jaceo1
jaceo1 25.05.2019 20:26 Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie publicznej, w obecnych czasach jest spory problem, bo priorytetami są sprawy tak naprawdę mało ważne ale za to umiejętnie podawane i dozowane, stanowią jej trzon . Jako społeczeństwo daliśmy sobie narzucić abstrakcyjna narrację polityczną, która z realnymi problemami ma niewiele wspólnego. Teraz niestety nastały czasy, nawet może nie tyle głupich idealistów, ile raczej ,,nawiedzonych ignorantów, z którymi dyskusja jest bezcelowa". Dla realistów miejsca póki co nie widać i jeszcze długo go pewnie nie będzie,
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 21:57 jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i całe towarzystwo z ZSRP, jesteście nawiedzonymi ignorantami.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 08:26 Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze nie widziałem byś w swoim poście napisał co innego niż to, jakie to kontraktacje są niedobre. PS burak, ziemniak skrobiowy i pomidor są tylko na kontraktacje i nie słyszałem z ust producentów, że ta forma sprzedaży jest zła. A tobie jeszcze nie wprowadzili kontraktacje, a ty juz wiesz, że jest niedobra.
jaceo1
jaceo1 26.05.2019 09:15 "Wymiana poglądów"

Pewien bęcwalski blondyn

chciał ze mną wymienić poglądy,

to znaczy wziąć moje, Słonimskie,

A dać mi w zamian kretyńskie.

Odrzekłem: "Nie idę na to,

nawet za grubą dopłatą".

Antoni Słonimski
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:11 Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie zabrania.Problem w tym żeby żaden nawiedzony lewak nie zmuszał do kontraktacji te firmy i tych rolników którzy tego nie chcą robic. Ja jestem 2 tygodnie przed zbiorami truskawki przemysłowej i jeszcze nie wiem jaki plon sprzedam,no nie jestem cudotwórca żeby przewidziec przebieg pogody .no i ile w końcu dojedzie pracowników z Ukrainy. A poza tym wyobraź sobie taką sytuację ,że jakaś firma zakontraktowała wyłącznie na terenie gdzie była jakaś klęska żywiołowa.Zdodnie z projektem ZSRP w sezonie nie będzie miała możliwości kupna surowca w innym rejonie,bo handel poza umowami ma być zabroniony.Przeciez to jest nonsens.I to nie jeden w projekcie ZSRP.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:52 No i może być taka sytuacja,że w danym rejonie wszyscy rolnicy podpisali kontraktację z jedna firma i właśnie ta firma zbankrutowała I rolnicy też automatycznie są bankrutami,a przecież mogli by sprzedać swoje plony przetwórni która będzie potrzebowała na gwałt surowca z powodu klęski żywiołowej w swoim rejonie.Ale prawo -gdyby weszła ustawa o obowiązkowych umowach kontraktacyjnych- takiego handlu zabroni.Ale jaceo1
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 15:15 Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są zdolni do sabotażu gospodarczego Polski, by tylko sprzedać swoją nadwyżkę jabłek.Nie rozumieją ,że trzeba mniej sadzić,a czasami nie zbierać jesli nie ma odpowiedniej ceny.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 17:24 A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do konca nie podobają się wszystkie wytyczne tej kontraktacji, ale uważam że sama koncepcja jest słuszna. Porozmawiaj z jakimś producentem wyżej wymienionych przezemnie płodów. Oni mają 100% kotraktacji (w owocach o ile się nie mylę ma być ileś % na wolny rynek). Dowiesz się wtedy jak to wygląda w realu, a z tego co ja wiem to nie jest tak strasznie jak piszesz.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 25.05.2019 18:27 Wracając do tematu. Brałem udział w sprzedaży dla Eskimosa. Miałem podpisaną umowę na dostawę w listopadzie i grudniu. Pierwszą partię oddałem około 10 grudnia, drugą z początkiem stycznia. Jabłek zgniło ze 20 %, trzeba było to wybrać. Pieniądze 14 dni po dostawie dostałem.
Z końcem listopada albo początkiem grudnia napisałem do Ministerstwa że Eskimos olewa podpisane umowy i nie odbiera jabłek, napisałem ministrowi że moim zdaniem został wykorzystany przez Eskimosa dla poprawienia jego wizerunku a także że Eskimos dostał pomoc publiczną w postaci gwarancji kredytowych co jak się wydaje utrzymało firmę przy życiu.
Dostałem i MAM NA PIŚMIE odpowiedź że Ministerstwo nie ma z akcją nic wspólnego, że łączenie Ministra z Eskimosem jest niestosowne i umowa wiąże zawierające ją podmioty a nie zadowolona strona może iść do sądu.
Dziś widzę że Minister upomina się o jak myślę zaliczki które Eskimos wypłacił.
Mam pytania:
1 Czy Minister Ardanowski ma coś z akcją wspólnego, czy nie?
2 Czy Minister Ardanowski jest pracownikiem Eskimosa czy został przez tę firmę wykorzystany i dlaczego?
rentier
rentier 26.05.2019 21:46 pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną płytę na temat której nikt nie zna o co tam chodzi ... zamknij wię s wój świń ryj nowicjuszu truskawkowy [podobny do pastucha zwanym MR

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 28.05.2019 02:01 "na temat której nikt nie zna o co tam chodzi..." wychodzi na to że jesteś tzw, wtórnym analfabetą. To znaczy zapierdalać w polu potrafisz ,a prostego tekstu na polskiesadownictwo.pl nie potrafisz zrozumieć.
Green25
Green25 29.06.2019 17:12 Gówno mnie interesuje ta twoja truskawka...bo już te Twoje lobbowanie na rzecz przetwórni zaczyna być nudne. Jak tak okropnie martwisz się o los truskawek to walcz o to żeby producenci truskawek byli z tego systemu wyłączeni. Poza producentami truskawek są jeszcze inni którzy chcieli by namiastkę normalności. Wystarczy aby 50% produkcji podlegało przymusowej kontraktacji a z resztą możesz sobie zrobić "skolko godna"
Green25
Green25 29.06.2019 18:42 Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony pilsner13:) Sejmowa Komisja Rolnictwa pieprznęła w kąt prace nad ustawą...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rusza skup aronii. Jak kształtują się jej ceny ?

W zakładach przetwórczych właśnie rozpoczyna się skup. Firmy płaca od 1 złotego 30...

Produkcja jabłek w Polsce będzie mniejsza o 60% ?

Wrzesień to początek zbiorów jabłek, a to oznacza, że odmiana Gala trafi do sklepów za...

ARiMR: Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

W terminie 27 sierpnia - 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty...

Słońce zniszczyło jabłka w belgijskich sadach. Sadownicy nie otrzymają wsparcia !

W lipcu fala upałów zniszczyła (spaliła) jabłka i gruszki w belgijskich sadach. Jak...

Czy Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą do Niemiec ?

W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać...

Powszechny spis rolny obowiązkowy – Prezydent podpisał ustawę

14 sierpnia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powszechnym spisie rolnym w 2020 r....

Najnowsze ogłoszenia

Świder mcms warka

22.08.2019 00:05 autor: pawel35140

Sprzedam jabłka

21.08.2019 20:15 autor: waldus

Kupię Ursusa C-360 lub C-355

21.08.2019 10:20 autor: Sadpol123

Sprzedam sadzonkę Azji

19.08.2019 18:05 autor: kkkkkk9

sprzedam kombajn do zbioru porzeczek

19.08.2019 10:05 autor: Wieslaw

Opryskiwacz tifone vento 1500

18.08.2019 13:40 autor: kasia

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Oddam za darmo
Jaki rodzaj ramki? Jaki to jest sprzęt...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
instagram