Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Bezradność tego (sadowników) środowiska !

My jesteśmy przekonania że sadownicy stanowią elitę rolniczą / intelektualną, finansową, są ludźmi nowoczesnymi, znającymi Świat i reguły rynkowe.
(…) okazuje się ze ta rolnicza elita jest absolutnie nie przygotowana do konkurencji rynkowej, nie radzi sobie w sytuacji zbilansowania, jest bardzo słabo zorganizowana…
Zła struktura odmianowa polskich sadów, oraz bezradność tego (sadowników) środowiska
Alę chcę przy okazji zaapelować do części sadowników tych, którzy wzięli pieniądze od Eskimosa i do tej pory swoich jabłek nie dostarczyli. Około 4 mln złotych zostało wypłacone sadownikom, którzy nie wywiązali się z umowy dostarczenia jabłek. Umowy obowiązują w obie strony. Ci, którzy nie dostarczyli jabłek – bardzo proszę żeby się ze swoich zobowiązań wywiązali. Bo to jest wstyd przynoszony polskim rolnikom i polskim sadownikom.
Jestem gotowy na rozmowy ze środowiskiem sadowników jak ustabilizować produkcję sadowniczą w Polsce. Zarówno tę związaną z owocami deserowymi, ale również tę związaną z owocami przemysłowymi. Tu trzeba znaleźć takie rozwiązania (nie tylko wyciąganie ręki po pieniądze), które z tego wielkiego potencjału, jakim dysponuje polskie rolnictwo zrobią naszą siłę, siłę międzynarodową. Pozwolą zwiększać eksport, pozwolą w sposób bardziej dopasowany do potrzeb konsumentów również lokować ofertę handlową zarówno owoców świeżych jak i owoców do przetwórstwa
Jedną osobę wymienię osobę, która bardzo mocno atakowała mnie, dezawuując całe to przedsięwzięcie a nic przez lata nie uczyniła - to jest poseł Maliszewski. Przewodniczący organizacji reprezentującej sadowników. Ja chcę zapytać, co ta organizacja przez lata uczyniła żeby takie sytuacje jak w zeszłym roku nie miały miejsca. Żeby w sposób skuteczny i zorganizowany przeciwdziałać zmową i dominacji podmiotów skupowych w większości zagranicznych. Najpierw się trzeba uderzyć w piersi, a potem atakować innych.

reszta opisu sytuacji przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w materiale poniżej:

 

  • źródło: youtube.com


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (45):

dodaj komentarz
Jakub3GS
Jakub3GS 17.05.2019 21:27 Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze, tyle czasu psl był przy korycie, pan poseł nie jest posłem od tej kadencji i co? Jedynie blokowaliśmy ronda drogi czy przetwórnie. Teraz do obu panów posłów, po co wyważać otwarte drzwi?! Zachód ma gotowe i sprawdzone rozwiązania (m.in. karczowanie sadów) wystarczy zrobić takie same działania i viola. Wiadomo potrzeba czasu, ale im szybciej to wprowadzimy, tym szybciej zobaczymy efekt. W tym roku owocow jest jak na lekarstwo, cena będzie i wszyscy zapomną jak było w ubiegłym sezonie. Przyjdzie następny taki rok i bez tych działań obudzimy się z ręką w nocniku.
artemida
artemida 18.05.2019 06:38 Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST W ZWIĄZKU??? Z tego co się orientuję to 2, słownie DWA!!! Tyle co elektoratu Korwin-Mikke... To se może... Jak wygląda sprawa w SADOWNICTWIE wiadomo od 2015 roku /embargo/ Cztery lata władzy i ... winni poprzednicy. Organizacje mogą wnioskować, proponować, deklarować,przedkładać,zgłaszać... ale decyzje należą do tych którzy rządzą!!! Ustawy można przeprowadzać przez Sejm /jak wskazuje praktyka/ w ciągu jednej doby! W związku z embargiem które może trwać, i trwać... stworzyła się nowa sytuacja i nic nie wskazuje na to że "stare wróci" więc TRZEBA DZIAŁAĆ a nie szukać winnych w historii Rzeczypospolitej.
Jakub3GS
Jakub3GS 18.05.2019 22:45 Przepraszam bardzo, nie mieszając związku, Pan Maliszewski jako wierny długoletni działacz PSL, nie ugrał nic przez cale 8 lat, kiedy PSL było przyssane do PO? Naprawde? Nie bronie Pana Ardanowskiego, bo też nie podoba mi się jak poza kamerami traktuje rolników, ale Pan Maliszewski po ośmiu latach odzyskał głos i nagle wytyka wszystko swoim konkurentom?! Może kiedyś był jednym z nas związkowcow, teraz przesiąknął wielką politykom. Pozdrawiam, miłego wieczoru panowie :)
artemida
artemida 19.05.2019 08:26 A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu przyczynił się do jego zawieszenia/ cofnięcia, po drugim Piechociński zrobił kwerendę do różnych krajów w sprawie sprzedaży jabłek i ... oddał stołek.
Kiedyś zadałem TU pytanie; czego nie zrobił PSL po podobnych zarzutach, nikt nic nie odpowiedział. Napisz konkretnie jakie były Twoje oczekiwania, pamiętając o tym że w tym eurokołchozie jest jednak gospodarka rynkowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:18 Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie było, działaj chłopie jakeś minister. Co może rządzący a co produkujący, minister od szukania 'debili intelektualnych' tfu!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Aga100
Aga100 18.05.2019 07:25 Jak można wstawić jabłka do firmy która nie płaci. Eskimos. E, panie ministrze wstawił byś???
artemida
artemida 18.05.2019 08:33 Minister załatwił, minister winien poręczyć własną wypłatą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.05.2019 08:51 Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej Izby Rolniczej - jak widzi ten problem. Odpowiedź była krótka - na Dolnym Śląsku nie ma problemu. Święta prawda! Po co są Izby? Minister się z nich wywodzi.... A jakby zebrał starych podwładnych, postawił pieczonego dzika /bez ASF/ i ... coś uradzili. Polska jest jedna, rolnictwo jest jedno... tylko dla władzy lepiej szukać wrogów/winnych /choćby byli w hospicjum/ niż rozwiązań.
artemida
artemida 28.05.2019 18:21 O ile wiem zbliżają się wybory do izb rolniczych, może wśród hreczkosiejów, i kozobasów mogliby się znaleźć sadownicy, we własnym interesie...
artemida
artemida 29.05.2019 06:45 Nie widzę entuzjazmu w tym aby przedstawiciele sadowników byli w Izbach Rolniczych. Co najmniej dziwne, wciąż narzekanie że nikt nie reprezentuje sadowników, nikt nie reprezentuje ich interesów a jak się nadarza okazja to... No właśnie, pozostaje już tylko liczyć na siły niebieskie... Ot, coś jak mówił Jan III Sobieski; Polacy chcieliby podatków nie płacić, do wojska się nie zaciągać i żeby Pan Bóg za nich wojował.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 13:58 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24839587,krzysztof-jurgiel-juz-jak-europejczyk-wszyscy-w-krawatach.html#s=BoxOpImg2
A tacy ludzie będą rozdawać karty.
bobo3333
bobo3333 29.05.2019 14:03 ach zapomniałem , komentarze bardzo ciekawe!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 18.05.2019 23:41 Embargo to jest nalozone na cala unie i ani ten rzad ani rzad po nie doprowadzi do jego zdjecia, chyba ze by tak wyjsc z unii, ale nierealne, a szkoda.
wania1234
wania1234 20.05.2019 06:59 W jednej kwestii masz racje. ten rząd na pewno do tego nie doprowadzi, bo tego nie chce, raczej jest mocno za utrzymaniem sankcji, jak to powiedział minister Ardanowski "my z bandytami nie będziemy handlować" ale każdy inny dlaczego nie, większość krajów UE jest przeciw sankcjom, Rosja tez, Polska jest jedynym znaczącym krajem UE który popiera sankcje, Niemcy i Zachód nie robią nic w tej kwestii bo sankcje tylko minimalnie uderzają w ich gospodarki a dorzniecie naszego rolnictwa jest im na rękę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:45 to forum jest POlityczne, zdecydowanie.
p.s.naiwny myslalem , ze dowiem sie czegos ciekawego o sadownictwie...
artemida
artemida 19.05.2019 11:27 Odpowiedź jest krótka - nie sztuka wyprodukować /każdy potrafi/ sztuka sprzedać a to już, niestety, polityka....
artemida
artemida 19.05.2019 11:31 Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni będą wdzięczni. Na forum możesz pytać o wszystko, często jest dużo odpowiedzi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lutek76
lutek76 19.05.2019 10:56 sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie sie da !!! sprzedawca drzew owocowych proponuje zwiekszyc eksport na Ukraine , niechaj kazdy "gruby gospodarz" wisnie wozi po 0,05 gr ,jablko 0,07 gr SZANOWNI PANSTWO wszyscy bedziemy bogaci i szczesliwi .....
p.s.JAKI BY MINISTER nie byl z DEBILAMI sie nie dogada ....kogo boli niech da minusa.
Espuma
Espuma 19.05.2019 16:11 minusują ci co stali w kolejce po 8 gr......Był już taki jeden chłopek roztropek co darł jape na proteście w "czopce" i wyrywał po chamsku mikrofon ministrowi a potem w Polsacie w garniturze twierdził ze jest "politykiem" także cóż.....jakby miał takich partnerów do rozmowy to bym sobie też darował. Wsiadać chłopy jutro w busa i rura do szkólkarza po drzewka. Mało nasadzone jest a inni wejdą na nasze miejsce........

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 19.05.2019 18:04 Znam dużo sadowników co nie widzieli morza, ani gór, jezior, bo myśleli że wtedy się wzbogacą. A okazuje się że i tak nigdy nie osiągnęli swojego celu, być bogatszym od sąsiada , i kostucha zabrała ich z tego pola. Mieszczuchom też się nie przelewa, też mają kredyty, ale mają więcej rozumu, wiedząc że życie może się nagle skończyć, i znajdują pieniądze na odpoczynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 19.05.2019 18:25 A mnie, widząc jak działa nasza władza, słuchając takich ,,mądrych zdań" jakie padają z ust tego ,,ministranta", nieodparcie przychodzi na myśl bajka Krasickiego ,,Lew i zwierzęta", którą dla przestrogi przypominam:

,,Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,

Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.

Polowali z nim razem, a na znak miłości

On jadł mięso, kompanom ustępował kości.

Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,

Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,

Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,

Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.

Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.

Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,

Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,

Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 19.05.2019 19:19 Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na kilka dni dostawy przemysłu, myslisz że ktoś go posłuchał ? ma zabronić ludziom sadzić do oporu ? taki rok jest potrzebny inaczej nasadzeń by przybywało jeszcze szybciej a tak przynajmniej ludzie nie mają kasy na dokupowanie kolejnych hektarów. Ja iem że by tu każdy chciał sprzedac 600 czy 700 ton po 2 złote i sie stać milionerem ale rządzi prawo podazy i popytu i tyle, jest czegoś dużo to jest tanie i na odwrót.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 19.05.2019 21:35 Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W rozporządzeniu do restrukturyzacji które podpisał w kwietniu można było dodać że za nowe nasadzenia nie przyznaje się punktów. Pozostawiono dotychczasową treść i dalej będą kolejne hektary nowych uraw sadowniczych "bo dają 60 tys." Wolny rynek to taka sama utopia jak komunizm naukowy. Gdzie można znaleźć taką dziedzinę że nie ma podmiotów dominujących bądź instytucji mających decydujący wpływ na funkcjonowanie danego segmentu rynku. Tylko przy nieskończonej liczbie dostawców i odbiorców można mówić o prawie popytu i podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 20.05.2019 06:18 Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na drzewka, to było dobrze .
ekro2
ekro2 20.05.2019 21:00 Dawać mogą i po kilka mln tylko niech przestaną promować powstawanie nowych nasadeń. Czy naprawdę trudno zrozumieć, że zwiększanie dochodowości gospodarstw nie jest i nie musi być związane ze wzrostem areałów upraw. Tak ciężko zrozumieć co poeta ma na myśli tylko od razu bo innym dali pincet to ja muszę mieć, miej i pięć milionów ale bez nowych nasadzeń a jak chcesz się pogrążać to rób to za swoje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 23.05.2019 15:57 Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, w którym uczestniczyłem, nasuwa mi się kilka pytań jakie powinno zadać się rządzącym. Pierwsze to, czemu akurat Polska, która najbardziej ucierpiała w wyniku embarga rosyjskiego, składała w Radzie Europy wniosek o przedłużenie sankcji wobec Rosji? Mówił o tym, mając o to duży żal do Polaków, Przewodniczący Parlamentu Węgier. Warto by było również zapytać, czemu do tej pory nie wpłynął od rządu największego kraju tej Grupy wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie taryf i stawek celnych dla owoców z Ukrainy, o czym juz od dawna mówią Węgrzy, Czesi i Słowacy. Zasadne również będzie zapytać, czemu współpraca w ramach tej grupy, choćby w promocji i marketingu owoców zupełnie nie istnieje ze strony Polski. Wspólne projekty państwa te realizują we współpracy np z Francją a my o tym zapomnieliśmy albo zwyczajnie tego nie chcemy.
artemida
artemida 25.05.2019 16:10 Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że uczestniczysz w tak zacnym gremium międzynarodowym to... KTO MA ZADAWAĆ PYTANIA MINISTROWI??? Sądzę, że sadownicy-internauci pomogą sformułować pytania...
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 18:03 Sadownikow-internautow Jacek to potrafi wyzwać od (cytuje) "gównianych gospodarzy" tylko dlatego,że nie potrafią już na koniec marca danego roku przewidziec swoich plonów zbieranych w lecie i nie życzą sobie wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych ,które chciałby wprowadzić ZSRP.Nie dziwię się ministrowi,że nie chce wysłuchiwać pytań od takiego....pana
kaktus
kaktus 25.05.2019 21:40 Jeśli działania ministerstwa rolnictwa nigdzie w kraju nie widać, to na co my liczymy, że będą brać udział w jakiś abstrakcyjnych działaniach typu promocja, czy ustalanie stawek celnych?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 25.05.2019 14:14 jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja w debacie publicznej a nie o dupie marynie. Jako naród jesteśmy cały czas rozgrywani i tyle. Ja się pytam na czyje polecenie działa rząd? warto pamiętać o tym podczas wyborów
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 25.05.2019 15:00 Nie odnosząc się do meritum ,fraza" merytoryczna dyskusja w debacie publicznej " to oksymoron. Mamy demokrację a wiekszość zawsze będzie ,eufemistycznie ujmując niezbyt rozgarnięta.
artemida
artemida 25.05.2019 19:56 Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY TEMAT powinni ci co mają POJĘCIE O CZYM DEBATUJĄ!!! Demokracja jest idealnym ustrojem kiedy DAJĄ ale jak braknie,/ jak w Grecji/ to aby wybrnąć Z KŁOPOTÓW to już nikomu się nie podoba. Nie wiem czy to polska cecha ale matką najbardziej rozdającego Greka była Polka!
jaceo1
jaceo1 25.05.2019 20:26 Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie publicznej, w obecnych czasach jest spory problem, bo priorytetami są sprawy tak naprawdę mało ważne ale za to umiejętnie podawane i dozowane, stanowią jej trzon . Jako społeczeństwo daliśmy sobie narzucić abstrakcyjna narrację polityczną, która z realnymi problemami ma niewiele wspólnego. Teraz niestety nastały czasy, nawet może nie tyle głupich idealistów, ile raczej ,,nawiedzonych ignorantów, z którymi dyskusja jest bezcelowa". Dla realistów miejsca póki co nie widać i jeszcze długo go pewnie nie będzie,
pilsner13
pilsner13 25.05.2019 21:57 jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i całe towarzystwo z ZSRP, jesteście nawiedzonymi ignorantami.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 08:26 Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze nie widziałem byś w swoim poście napisał co innego niż to, jakie to kontraktacje są niedobre. PS burak, ziemniak skrobiowy i pomidor są tylko na kontraktacje i nie słyszałem z ust producentów, że ta forma sprzedaży jest zła. A tobie jeszcze nie wprowadzili kontraktacje, a ty juz wiesz, że jest niedobra.
jaceo1
jaceo1 26.05.2019 09:15 "Wymiana poglądów"

Pewien bęcwalski blondyn

chciał ze mną wymienić poglądy,

to znaczy wziąć moje, Słonimskie,

A dać mi w zamian kretyńskie.

Odrzekłem: "Nie idę na to,

nawet za grubą dopłatą".

Antoni Słonimski
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:11 Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie zabrania.Problem w tym żeby żaden nawiedzony lewak nie zmuszał do kontraktacji te firmy i tych rolników którzy tego nie chcą robic. Ja jestem 2 tygodnie przed zbiorami truskawki przemysłowej i jeszcze nie wiem jaki plon sprzedam,no nie jestem cudotwórca żeby przewidziec przebieg pogody .no i ile w końcu dojedzie pracowników z Ukrainy. A poza tym wyobraź sobie taką sytuację ,że jakaś firma zakontraktowała wyłącznie na terenie gdzie była jakaś klęska żywiołowa.Zdodnie z projektem ZSRP w sezonie nie będzie miała możliwości kupna surowca w innym rejonie,bo handel poza umowami ma być zabroniony.Przeciez to jest nonsens.I to nie jeden w projekcie ZSRP.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 10:52 No i może być taka sytuacja,że w danym rejonie wszyscy rolnicy podpisali kontraktację z jedna firma i właśnie ta firma zbankrutowała I rolnicy też automatycznie są bankrutami,a przecież mogli by sprzedać swoje plony przetwórni która będzie potrzebowała na gwałt surowca z powodu klęski żywiołowej w swoim rejonie.Ale prawo -gdyby weszła ustawa o obowiązkowych umowach kontraktacyjnych- takiego handlu zabroni.Ale jaceo1
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 15:15 Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są zdolni do sabotażu gospodarczego Polski, by tylko sprzedać swoją nadwyżkę jabłek.Nie rozumieją ,że trzeba mniej sadzić,a czasami nie zbierać jesli nie ma odpowiedniej ceny.
Marszczerano
Marszczerano 26.05.2019 17:24 A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do konca nie podobają się wszystkie wytyczne tej kontraktacji, ale uważam że sama koncepcja jest słuszna. Porozmawiaj z jakimś producentem wyżej wymienionych przezemnie płodów. Oni mają 100% kotraktacji (w owocach o ile się nie mylę ma być ileś % na wolny rynek). Dowiesz się wtedy jak to wygląda w realu, a z tego co ja wiem to nie jest tak strasznie jak piszesz.
pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

pilsner13
pilsner13 26.05.2019 19:23 Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co zbiór dużego areału np.truskawek .Czasami zamiast przewidywanych 4 tygodni ma się na to tylko 2,bo jest taki,a nie inny przebieg pogody.Mam wrażenie,że nie uprawiasz ani jednego ani drugiego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 25.05.2019 18:27 Wracając do tematu. Brałem udział w sprzedaży dla Eskimosa. Miałem podpisaną umowę na dostawę w listopadzie i grudniu. Pierwszą partię oddałem około 10 grudnia, drugą z początkiem stycznia. Jabłek zgniło ze 20 %, trzeba było to wybrać. Pieniądze 14 dni po dostawie dostałem.
Z końcem listopada albo początkiem grudnia napisałem do Ministerstwa że Eskimos olewa podpisane umowy i nie odbiera jabłek, napisałem ministrowi że moim zdaniem został wykorzystany przez Eskimosa dla poprawienia jego wizerunku a także że Eskimos dostał pomoc publiczną w postaci gwarancji kredytowych co jak się wydaje utrzymało firmę przy życiu.
Dostałem i MAM NA PIŚMIE odpowiedź że Ministerstwo nie ma z akcją nic wspólnego, że łączenie Ministra z Eskimosem jest niestosowne i umowa wiąże zawierające ją podmioty a nie zadowolona strona może iść do sądu.
Dziś widzę że Minister upomina się o jak myślę zaliczki które Eskimos wypłacił.
Mam pytania:
1 Czy Minister Ardanowski ma coś z akcją wspólnego, czy nie?
2 Czy Minister Ardanowski jest pracownikiem Eskimosa czy został przez tę firmę wykorzystany i dlaczego?
rentier
rentier 26.05.2019 21:46 pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną płytę na temat której nikt nie zna o co tam chodzi ... zamknij wię s wój świń ryj nowicjuszu truskawkowy [podobny do pastucha zwanym MR

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 28.05.2019 02:01 "na temat której nikt nie zna o co tam chodzi..." wychodzi na to że jesteś tzw, wtórnym analfabetą. To znaczy zapierdalać w polu potrafisz ,a prostego tekstu na polskiesadownictwo.pl nie potrafisz zrozumieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Niebotycznie wysokie ceny jabłek w Chinach

Gwałtowny wzrost cen dotknął głównie owoce dostępne na rynku przez cały rok. Cena...

Satelity w sadownictwie

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją....

IUNG: Susza w uprawach truskawek i krzewów owocowych

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

Komunikat jagodowy - 12.06.2019 - Barbara Błaszczyńska, Agrosimex

Co się dzieje z plonami truskawki podczas aktualnych wysokich temperatur? Amerykański...

Ardanowski: Mamy wielką suszę hydrologiczną

Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje,...

Mirosław Maliszewski o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Promocja jest niewątpliwie tym elementem rynku, który był w Polsce w dawnych latach...

Najnowsze ogłoszenia

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Tyczki bambusowe 1 raz używane

14.06.2019 09:12 autor: sad-krzysztof

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

Instalacje przerobu jabłek

12.06.2019 10:24 autor: taja1000

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
@pit2015 Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie...
Straty w sadach...
Moja ocena strat w czereśniach ,tonażu...
Straty w sadach...
No ba. Koszty zbioru przy taaakich drzewach...
Komunikat sadowniczy -...
proponuję spojrzeć na zapis w IP i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Są regiony gdzie jest dużo sadów i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Można by napisać rozprawę naukową i nikt...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
..." dodatkowym problemem jest malejąca...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z glifosadem miałem do czynienia od ok....
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
To dlaczego jest wykrywalny w owocach nawet...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Kolego Cichon40 okres połowicznego rozpadu...
Przetwórcy są ostrożni z...
A kto bedzie skubał truskawkę na skup....
Przetwórcy są ostrożni z...
Wiosną był taki Pan,który na filmiku...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
A co to za tajemnica w glebie łączy się z...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Jest coś takiego jak SORBCJA. Czy jest...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Hjena a co stosujesz zamiast? Każdy oprysk...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
endo mam nadzieje,że nie zajmujesz się...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Aminopielik , tylko w chłodną pogodę.
instagram