Najważniejszą informacją jest fakt iż:
Ministerstwo przychyliło się do naszych [red. UPL Polska] propozycji utrzymania 10 zabiegów w jabłoni oraz dawki 1,9 kg/ha (jabłoń/grusza). Ze stosowania wykluczone zostały okresy kwitnienia danych upraw. Zapis na etykiecie dotyczący parametrów roboczych/strat na glebę został wprowadzony jednakowo dla wszystkich produktów zawierających substancję czynną ‘kaptan’.
Dla przykładu: Jabłoń (parch jabłoni)
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,9 kg/ha.
Termin stosowania: środek stosować zapobiegawczo lub zgodnie z sygnalizacją, przed spodziewaną infekcją, od fazy zielonego pąka (pojedyncze kwiaty oddzielają się, są ciągle zamknięte) do fazy, gdy większość kwiatów z płatkami tworzy wklęsłą kulę (BBCH 56-59) oraz od fazy, gdy powstały po przekwitnięciu owoc osiąga wielkość do 10 mm (BBCH71), w kolejnych okresach zagrożenia chorobą. Opryskiwać do całkowitego zwilżenia liści i pędów. Termin ostatniego zabiegu określa okres karencji.
STOSOWANIE ŚRODKA
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych i polowych oraz opryskiwaczy szklarniowych i ręcznych.
W celu zminimalizowania znoszenia cieczy użytkowej na obszary poza docelową powierzchnią upraw i zapewnienia ochrony organizmów niebędących przedmiotem zwalczania, w szczególności dzikich ssaków, organizmów wodnych i pszczół, w uprawie jabłoni, gruszy, wiśni, zabiegi z użyciem środka mogą być wykonywane wyłącznie przy użyciu sprzętu i jego parametrów roboczych, które gwarantują ograniczenie zastosowanej dawki środka średnio o co najmniej 61% i zmniejszenie jego strat na glebę co najmniej o 20% w porównaniu do zabiegów przeprowadzanych z użyciem konwencjonalnego sprzętu ochrony roślin (np. opryskiwacze pasowe, opryskiwacze osłonowe, opryskiwacze tunelowe, opryskiwacze selektywne z systemami identyfikacji obiektów lub sterowane mapami zadaniowymi).
Daty na sprzedaż/zużycie produktów na starych etykietach:
Środek ochrony roślin Captan 80 WDG i Malvin 80 WDG sprzed zmiany treści zezwolenia, może być wprowadzany do obrotu do dnia 1 kwietnia 2025 r. Po upływie ww. terminu, okres na zużycie istniejących zapasów powyżej wskazanego środka ochrony roślin z etykietą w brzmieniu dotychczasowym jest ograniczony do dnia 1 października 2025 r. w odniesieniu do sprzedaży i dystrybucji oraz do dnia 1 października 2026 r. w odniesieniu do unieszkodliwiania, przechowywania i stosowania.
źródło: UPL Polska.
Najnowsze komentarze