Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

B-Droid robot do zapylania roślin

Na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika autonomiczne urządzenie znajduje kwiaty, ustala ich pozycję w przestrzeni, zbiera pyłek na specjalnie skonstruowaną „miotełkę” i przenosi go na inne kwiaty tego samego gatunku. Samodzielnie znajduje drogę w terenie na podstawie danych z systemu optycznego i nadzoruje pracę układów.

System występuje w postaci jeżdżącej i latającej. Może zapylać rośliny rosnące w gruncie, np. truskawki. Po kolejnych etapach rozwoju produktu będzie go można stosować w sadach i uprawach szklarniowych oraz polowych. Na jego bazie powstanie urządzenie do precyzyjnego aplikowania środków ochrony roślin, przyczyniające się do ochrony naturalnych zapylaczy — głównie pszczół.

Uzyskaliśmy potwierdzenie, że w wyniku naszej pracy na pewno dochodzi do zapylenia roślin.

Testy zostały przeprowadzone na czosnku i są bardzo zadowalające. Równocześnie pracujemy nad konstrukcją, która lata i pod tym względem jest o wiele bardziej zaawansowana technologicznie i do wykorzystania w ekstremalnych warunkach. B-Droid potrafi również w inteligentny sposób dystrybuować środki ochrony roślin, co sprawia, że sam proces jest mniej kosztowny i bardziej skuteczny.

W tej chwili możemy się już pochwalić pierwszym klientem z Afryki, ale liczymy, że będzie ich coraz więcej. Nasze rozwiązanie wpisuje się w nurt rolnictwa precyzyjnego, które powinno być standardem na polach za około 10 lat.

Oczywiście proces ten będzie następował stopniowo, ale już dziś Polska pracuje nad rozwiązaniami, które zmierzają do tego celu. Jednym z nich jest właśnie nasz B-Droid.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (19):

dodaj komentarz
janflaster
janflaster 01.05.2017 22:40 Świat oszalał!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.05.2017 07:06 Traktuję to jak powtarzające się informacje o zasiedlaniu Księżyca. Było tam paru facetów /żadnej kobiety/ 40 lat temu i ...wciąż jest temat.
Lukas23
Lukas23 02.05.2017 07:17 Lepsze jest poszukiwanie życie pozaziemskiego, tak jakby niszczenie rodzimego już nie wystarczało.
artemida
artemida 02.05.2017 12:39 Przyjmując, że szybkość przemieszczania się "tego" będzie porównywalna jak pszczoły a czas przelotu pszczoły do ula /z miodem!!!/ równa czasowi tankowania "tego" to mamy niezłą "pasiekę" aby dorównać jednemu ulowi pszczół. Co na to św. Ambroży?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 02.05.2017 08:39 Nie wyobrażam sobie jak zapyli miliony kwiatów w sadzie( oczywiście nie w tym roku) napędzany musiał by być chyba silnikiem atomowym>> :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

karolkarolkarol
karolkarolkarol 02.05.2017 11:14 Postęp i niedługo...... 2050 przewidywane jest że część prac fizycznych zniknie np kierowcy, rolnictwo się zmechanizuje np byłem na pokazie bardzo drogiego traktora co sam w sadzie pryska. prace trwają nad kombajnem do rwania jabłek prawdopodobnie maszyna ta będzie dostępna od 2020 roku tylko musimy zmienić technikę uprawy
artemida
artemida 02.05.2017 14:02 Prace nad kombajnem do zbioru jabłek trwają co najmniej 40 lat, z założeniem że będzie zmiana systemu uprawy i prowadzenia. I co? A no prace trwają...
wania1234
wania1234 02.05.2017 15:56 Ciekawe kto to będzie kupował przy tych cenach, teraz jak się skończyły łatwe dotacje na ciągnik to chyba najwięcej sadownicy kupują ciągników typu MF 135V, oparte na perkinsie z przed 60 lat, ale za to prosty, trwały, oszczędny, łatwy w naprawie i tanich częściach, a taki kombajn do zbioru pewnie będzie kosztował tyle co praca 8 Ukraińców przez 2 miesiące zbiorów przez 20 lat

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 02.05.2017 13:05 Jak ktoś miał styczność z małym dronem (a jest nim ta "elektroniczna pszczoła")to wie znakomicie czym kończy się kontakt śmigła z chociażby cieniutką gałązką. No ,ale na upartego 2 wiadra smigiełek i baterii na wymiane kilku serwisantów aby nadążyli to wszysko ogarniać i cuż ? Pozostaje życzyć tyle samo startów co lądowań

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 02.05.2017 16:59 wolę kupić za 100zl murarki po roku mam już kolonie większą 5 razy i tak dalej praktycznie bez obsługowa, a tą miotełką więcej by zdziałali w biznesie porno:-X

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Turysta
Turysta 03.05.2017 10:19 Jeśli toto będzie zbierać nektar i robić miód , to to dopiero będzie sukces :)
Pomysł aplikacji śor przez drona już na forum ktoś miał , ktoś kto nie ma pojęcia na czym polega ochrona chemiczna sadu.
artemida
artemida 03.05.2017 13:35 Turysto, to jest nanotechnologia... Nano wiedzy o technologii produkcji w sadownictwie/rolnictwie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 03.05.2017 19:17 Jeżeli jesteście przeciwni i wyśmiewacie taki projekt to może warto zadbać o te owady zapylające które jeszcze mamy. Kto z Was szanownych sadowników czyni coś żeby wspomóc populacje naturalnych zapylaczy? Kto sadzi, sieje rośliny miododajne żeby zapewnić taśmę pokarmową dla dzikich pszczół? Kto zostawia szersze miedze, drzew śródpolne by zapylacze miały gdzie gniazdować? Kto zamiast trawnika ma pod domem łąkę kwietną? Niewiele jest takich osób. dlatego nie wyśmiewajcie tego projektu bo może w przyszłości będzie trzeba korzystać z tego typu urządzeń.
Turysta
Turysta 04.05.2017 00:07 Ja.Mam np przeszkadzającą mi, w dwu nawrotach , wierzbę iwę rosnącą w linii ogrodzenia, ale nie wycinam jej ponieważ jej pyłek to pierwszy pożytek dla pszczół.Na podwórzu mam rośliny bardzo późno kwitnące : glediczję , żywopłot z dławisza oraz żeński bluszcz pospolity , te trzy gatunki kwitną gdy wszystko inne masowe już okwitło.Na fragmentach nieużytków , mniszka nie koszę aż se zwierzaki nektar zbiorą itp.
A projekt wyśmiewam bo jeszcze długo zapylanie sadu tańsze byłoby przy użyciu pracowników niż takich maszyn.
karolkarolkarol
karolkarolkarol 04.05.2017 07:25 turysto na razie masz racje ale czas wszystko zweryfikuje mój znajomy kupował telefon komórkowy(walizkowy) jak tylko się pojawiły dał coś za niego 20 000zł ja za ferdka 3512 wtedy dałem 25 000 i zobacz jak staniała elektronika w ciągu tych 20 lat. Już teraz można by kilka zawodów zlikwidować dzięki maszynom np: kasjerki. W hodowli zwierząt układzie zamkniętym np krów w ogromnej fermie teraz pracuje kilka osób a większość robią automaty, a już są przymiarki że będzie potrzebna 1 osoba do kontroli systemu. W USA jeździ kilka samochodów autonomiczny i seryjna produkcja do taksówek ma ruszyć 2018 roku. Drony powoli zaczynają dostarczać paczki a w Arabia Saudyjskiej powstaje taxi dron że każdy kogo stać może sobie takim dronem przelecieć np od pracy do domu automat robi wszystko. To wszystko trochę mnie też przeraża ale postępu nikt nie cofnie podobnie było z przesiadką z konia na maszyny spalinowe
artemida
artemida 04.05.2017 08:47 Bracia Zielińscy śpiewają; "życie jest formą istnienia białka, ale .... coś się prześliźnie w samej bieliźnie". Wiele futurystycznych wizji pozostanie tylko "pobożnym życzeniem". Wiele, o których nie śniło się filozofom - działa. Zanim zaczną zapylać drony wielu czeka na rozwiązania "bliższe ciału" jak choćby przymrozki, grad, susza, brak owadów zapylających dziś...embargo, /pardon to już ekonomia/.
W Polsce jest dwa razy więcej sadowników niż pszczelarzy, co prawda geograficznie to się nie pokrywa ale gdyby tak trochę dobrej woli u wielu sadowników to z tym zapylaniem mogłoby być lepiej. Z pożytku uprawianego dla pszczół korzystają inne owady które również zapylają. Takie podejście do tematu powoduje że ilość owadów zapylających się podwaja.
Dla wielu sadowników pszczelarz przez większą część sezonu to wróg, z wyjątkiem okresu zapylania szczególnie na wiosny takie jak tegoroczna. Znam sadowników którzy skutecznie łączą sadownictwo z pszczelarstwem. Można- można, choć nie w każdych warunkach.
W wielu krajach za zapylanie upraw się płaci, u nas często sadownicy chcą od pszczelarzy miodu za wstawienie uli do sadu. No to pozostaną d r o n y.
Turysta
Turysta 04.05.2017 15:55 Karolukarolu nie rób ze mnie ramola , jak jeden polityk który w "Uchu" z rozrzewnieniem mówi o hutach , kopalniach , statkach , stali i węglu :) .Najtrudniejsze są wdrożenia na styku technika-biologia a z upraw roślinnych sad jest zdecydowanie najtrudniejszy do technicznego "ogarnięcia" . I tak absolutnie nie wierzę aby w najbliższym ćwierćwieczu powstały takie maszynki do zapylania sadów , natomiast jestem w stanie sobie wyobrazić używania do tego celu maszyn o konstrukcji podobnej do opryskiwaczy tunelowych , to jest chyba możliwa droga .Jednak póki co zdecydowanie polecam zalecenia Jacentego .
Artemido nazwijmy rzecz po imieniu : sadownik który żąda opłat za wstawianie uli do sadu to po prostu głupek (idiotyzm to jednak choroba) . Mój sad , jednym bokiem przylega do drogi gminnej , droga ta jest gęsto obsadzona robinią (tzw akacją ) i wielokrotnie gościłem u siebie ule na czas kwitnienia tejże , potem pszczelarz przewozi swe ule do ... innego sadownika w innej wsi gdzie dla odmiany jest aleja lipowa.
Za moje przyzwolenie pszczelarz czasem odpala mi słoik miodu , ale nie zawsze i byłą to tylko jego dobra wola a nie moje widzi mi się .
I po raz kolejny apel do naukowców , może cudem kto przeczyta ,skończmy do jasnej .... z określeniem na etykiecie śor : ... szkodliwość dla pszczół - nie dotyczy .Bo producent se wymyślił ze rejestruje mozliwoiść oprysku po kwitnieniu i ma spokój .A kwitnące chwasty , a kwitnące uprawy po sąsiedzku to co ??? Kiedyś było jasne klasa toksyczności dla pszczół i okres prewencji , ale może chodzi o zwykłe mydlenie oczu i wciskanie kitu ludziom że śor x jest nie szkodliwy dla pszczół.Nie oszukujmy się dla wielu sadowników określenie "nie dotyczy" jest tożsame że śor jest nie szkodliwy dla pszczół , co jest kłamstwem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 04.05.2017 07:18 Równie skuteczne jak rzucanie kotem po kwitnącym drzewie ,gdzie sie da przesiewam facelie na 2gą połowę lata ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KARHU1
KARHU1 05.05.2017 12:35 Moi kochani sadownicy(tak jak ja!)może zacznijmy najpierw od szanowania pszczół z pasiek.Posiadam kilka pni,i zdarza się ,że niekiedy, aż grubo leży pszczół pod ulem.Szczyt głupoty, może niewiedza .np brzoskwinia ,morela w sadzie jabłoniowym wystarczy jedna akurat kwitnie, kiedy walczymy z kwieciakiem.Ciekawsze jest usuwanie chwastów glifosatem i chwastoksami ,południe w sadzie koniczyna biała ,mniszek kwitnie, a WIELKI sadownik tylko z nazwy jedzie pryskać.Jak wspomniałem mam kilka ha jabłoni ,ale staram się dbać o owady pożyteczne .Poświęciłem nawet ulubioną czereśnie, bo musiałem kombinować podczas pryskania.Pamiętajmy wyginą pszczoły wyginiemy my!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Światowy Dzień Jabłka - 28 września br.

28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. Tego dnia spotkajmy się w Warce na pikniku...

Deutz-Fahr TTV 5090.4 DS - AgroShow 2019

Prezentacja modelu ciągnika sadowniczego Deutz-Fahr TTV 5090.4 DS podczas AgroShow 2019....

John Deere 5075GN - AgroShow 2019

Prezentacja modelu ciągnika sadowniczego John Deere 5075GN podczas AgroShow 2019. Przedstawia...

Ukradł lawetę z ulami – pszczoły zginęły

Laweta, na której stało kilkanaście pszczelich uli, została skradziona z dolnośląskiej...

Chroniąc rośliny chrońmy pszczoły

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin...

Ule w sadzie coraz bardziej popularne

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wprowadzanie uli do sadu. Często nie...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
jaskółka sadownicza
Miało być "dwukółka" automatyczny...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
instagram