Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

B-Droid robot do zapylania roślin

Na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika autonomiczne urządzenie znajduje kwiaty, ustala ich pozycję w przestrzeni, zbiera pyłek na specjalnie skonstruowaną „miotełkę” i przenosi go na inne kwiaty tego samego gatunku. Samodzielnie znajduje drogę w terenie na podstawie danych z systemu optycznego i nadzoruje pracę układów.

System występuje w postaci jeżdżącej i latającej. Może zapylać rośliny rosnące w gruncie, np. truskawki. Po kolejnych etapach rozwoju produktu będzie go można stosować w sadach i uprawach szklarniowych oraz polowych. Na jego bazie powstanie urządzenie do precyzyjnego aplikowania środków ochrony roślin, przyczyniające się do ochrony naturalnych zapylaczy — głównie pszczół.

Uzyskaliśmy potwierdzenie, że w wyniku naszej pracy na pewno dochodzi do zapylenia roślin.

Testy zostały przeprowadzone na czosnku i są bardzo zadowalające. Równocześnie pracujemy nad konstrukcją, która lata i pod tym względem jest o wiele bardziej zaawansowana technologicznie i do wykorzystania w ekstremalnych warunkach. B-Droid potrafi również w inteligentny sposób dystrybuować środki ochrony roślin, co sprawia, że sam proces jest mniej kosztowny i bardziej skuteczny.

W tej chwili możemy się już pochwalić pierwszym klientem z Afryki, ale liczymy, że będzie ich coraz więcej. Nasze rozwiązanie wpisuje się w nurt rolnictwa precyzyjnego, które powinno być standardem na polach za około 10 lat.

Oczywiście proces ten będzie następował stopniowo, ale już dziś Polska pracuje nad rozwiązaniami, które zmierzają do tego celu. Jednym z nich jest właśnie nasz B-Droid.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (19):

dodaj komentarz
janflaster
janflaster 01.05.2017 22:40 Świat oszalał!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.05.2017 07:06 Traktuję to jak powtarzające się informacje o zasiedlaniu Księżyca. Było tam paru facetów /żadnej kobiety/ 40 lat temu i ...wciąż jest temat.
Lukas23
Lukas23 02.05.2017 07:17 Lepsze jest poszukiwanie życie pozaziemskiego, tak jakby niszczenie rodzimego już nie wystarczało.
artemida
artemida 02.05.2017 12:39 Przyjmując, że szybkość przemieszczania się "tego" będzie porównywalna jak pszczoły a czas przelotu pszczoły do ula /z miodem!!!/ równa czasowi tankowania "tego" to mamy niezłą "pasiekę" aby dorównać jednemu ulowi pszczół. Co na to św. Ambroży?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 02.05.2017 08:39 Nie wyobrażam sobie jak zapyli miliony kwiatów w sadzie( oczywiście nie w tym roku) napędzany musiał by być chyba silnikiem atomowym>> :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

karolkarolkarol
karolkarolkarol 02.05.2017 11:14 Postęp i niedługo...... 2050 przewidywane jest że część prac fizycznych zniknie np kierowcy, rolnictwo się zmechanizuje np byłem na pokazie bardzo drogiego traktora co sam w sadzie pryska. prace trwają nad kombajnem do rwania jabłek prawdopodobnie maszyna ta będzie dostępna od 2020 roku tylko musimy zmienić technikę uprawy
artemida
artemida 02.05.2017 14:02 Prace nad kombajnem do zbioru jabłek trwają co najmniej 40 lat, z założeniem że będzie zmiana systemu uprawy i prowadzenia. I co? A no prace trwają...
wania1234
wania1234 02.05.2017 15:56 Ciekawe kto to będzie kupował przy tych cenach, teraz jak się skończyły łatwe dotacje na ciągnik to chyba najwięcej sadownicy kupują ciągników typu MF 135V, oparte na perkinsie z przed 60 lat, ale za to prosty, trwały, oszczędny, łatwy w naprawie i tanich częściach, a taki kombajn do zbioru pewnie będzie kosztował tyle co praca 8 Ukraińców przez 2 miesiące zbiorów przez 20 lat

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 02.05.2017 13:05 Jak ktoś miał styczność z małym dronem (a jest nim ta "elektroniczna pszczoła")to wie znakomicie czym kończy się kontakt śmigła z chociażby cieniutką gałązką. No ,ale na upartego 2 wiadra smigiełek i baterii na wymiane kilku serwisantów aby nadążyli to wszysko ogarniać i cuż ? Pozostaje życzyć tyle samo startów co lądowań

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 02.05.2017 16:59 wolę kupić za 100zl murarki po roku mam już kolonie większą 5 razy i tak dalej praktycznie bez obsługowa, a tą miotełką więcej by zdziałali w biznesie porno:-X

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Turysta
Turysta 03.05.2017 10:19 Jeśli toto będzie zbierać nektar i robić miód , to to dopiero będzie sukces :)
Pomysł aplikacji śor przez drona już na forum ktoś miał , ktoś kto nie ma pojęcia na czym polega ochrona chemiczna sadu.
artemida
artemida 03.05.2017 13:35 Turysto, to jest nanotechnologia... Nano wiedzy o technologii produkcji w sadownictwie/rolnictwie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 03.05.2017 19:17 Jeżeli jesteście przeciwni i wyśmiewacie taki projekt to może warto zadbać o te owady zapylające które jeszcze mamy. Kto z Was szanownych sadowników czyni coś żeby wspomóc populacje naturalnych zapylaczy? Kto sadzi, sieje rośliny miododajne żeby zapewnić taśmę pokarmową dla dzikich pszczół? Kto zostawia szersze miedze, drzew śródpolne by zapylacze miały gdzie gniazdować? Kto zamiast trawnika ma pod domem łąkę kwietną? Niewiele jest takich osób. dlatego nie wyśmiewajcie tego projektu bo może w przyszłości będzie trzeba korzystać z tego typu urządzeń.
Turysta
Turysta 04.05.2017 00:07 Ja.Mam np przeszkadzającą mi, w dwu nawrotach , wierzbę iwę rosnącą w linii ogrodzenia, ale nie wycinam jej ponieważ jej pyłek to pierwszy pożytek dla pszczół.Na podwórzu mam rośliny bardzo późno kwitnące : glediczję , żywopłot z dławisza oraz żeński bluszcz pospolity , te trzy gatunki kwitną gdy wszystko inne masowe już okwitło.Na fragmentach nieużytków , mniszka nie koszę aż se zwierzaki nektar zbiorą itp.
A projekt wyśmiewam bo jeszcze długo zapylanie sadu tańsze byłoby przy użyciu pracowników niż takich maszyn.
karolkarolkarol
karolkarolkarol 04.05.2017 07:25 turysto na razie masz racje ale czas wszystko zweryfikuje mój znajomy kupował telefon komórkowy(walizkowy) jak tylko się pojawiły dał coś za niego 20 000zł ja za ferdka 3512 wtedy dałem 25 000 i zobacz jak staniała elektronika w ciągu tych 20 lat. Już teraz można by kilka zawodów zlikwidować dzięki maszynom np: kasjerki. W hodowli zwierząt układzie zamkniętym np krów w ogromnej fermie teraz pracuje kilka osób a większość robią automaty, a już są przymiarki że będzie potrzebna 1 osoba do kontroli systemu. W USA jeździ kilka samochodów autonomiczny i seryjna produkcja do taksówek ma ruszyć 2018 roku. Drony powoli zaczynają dostarczać paczki a w Arabia Saudyjskiej powstaje taxi dron że każdy kogo stać może sobie takim dronem przelecieć np od pracy do domu automat robi wszystko. To wszystko trochę mnie też przeraża ale postępu nikt nie cofnie podobnie było z przesiadką z konia na maszyny spalinowe
artemida
artemida 04.05.2017 08:47 Bracia Zielińscy śpiewają; "życie jest formą istnienia białka, ale .... coś się prześliźnie w samej bieliźnie". Wiele futurystycznych wizji pozostanie tylko "pobożnym życzeniem". Wiele, o których nie śniło się filozofom - działa. Zanim zaczną zapylać drony wielu czeka na rozwiązania "bliższe ciału" jak choćby przymrozki, grad, susza, brak owadów zapylających dziś...embargo, /pardon to już ekonomia/.
W Polsce jest dwa razy więcej sadowników niż pszczelarzy, co prawda geograficznie to się nie pokrywa ale gdyby tak trochę dobrej woli u wielu sadowników to z tym zapylaniem mogłoby być lepiej. Z pożytku uprawianego dla pszczół korzystają inne owady które również zapylają. Takie podejście do tematu powoduje że ilość owadów zapylających się podwaja.
Dla wielu sadowników pszczelarz przez większą część sezonu to wróg, z wyjątkiem okresu zapylania szczególnie na wiosny takie jak tegoroczna. Znam sadowników którzy skutecznie łączą sadownictwo z pszczelarstwem. Można- można, choć nie w każdych warunkach.
W wielu krajach za zapylanie upraw się płaci, u nas często sadownicy chcą od pszczelarzy miodu za wstawienie uli do sadu. No to pozostaną d r o n y.
Turysta
Turysta 04.05.2017 15:55 Karolukarolu nie rób ze mnie ramola , jak jeden polityk który w "Uchu" z rozrzewnieniem mówi o hutach , kopalniach , statkach , stali i węglu :) .Najtrudniejsze są wdrożenia na styku technika-biologia a z upraw roślinnych sad jest zdecydowanie najtrudniejszy do technicznego "ogarnięcia" . I tak absolutnie nie wierzę aby w najbliższym ćwierćwieczu powstały takie maszynki do zapylania sadów , natomiast jestem w stanie sobie wyobrazić używania do tego celu maszyn o konstrukcji podobnej do opryskiwaczy tunelowych , to jest chyba możliwa droga .Jednak póki co zdecydowanie polecam zalecenia Jacentego .
Artemido nazwijmy rzecz po imieniu : sadownik który żąda opłat za wstawianie uli do sadu to po prostu głupek (idiotyzm to jednak choroba) . Mój sad , jednym bokiem przylega do drogi gminnej , droga ta jest gęsto obsadzona robinią (tzw akacją ) i wielokrotnie gościłem u siebie ule na czas kwitnienia tejże , potem pszczelarz przewozi swe ule do ... innego sadownika w innej wsi gdzie dla odmiany jest aleja lipowa.
Za moje przyzwolenie pszczelarz czasem odpala mi słoik miodu , ale nie zawsze i byłą to tylko jego dobra wola a nie moje widzi mi się .
I po raz kolejny apel do naukowców , może cudem kto przeczyta ,skończmy do jasnej .... z określeniem na etykiecie śor : ... szkodliwość dla pszczół - nie dotyczy .Bo producent se wymyślił ze rejestruje mozliwoiść oprysku po kwitnieniu i ma spokój .A kwitnące chwasty , a kwitnące uprawy po sąsiedzku to co ??? Kiedyś było jasne klasa toksyczności dla pszczół i okres prewencji , ale może chodzi o zwykłe mydlenie oczu i wciskanie kitu ludziom że śor x jest nie szkodliwy dla pszczół.Nie oszukujmy się dla wielu sadowników określenie "nie dotyczy" jest tożsame że śor jest nie szkodliwy dla pszczół , co jest kłamstwem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 04.05.2017 07:18 Równie skuteczne jak rzucanie kotem po kwitnącym drzewie ,gdzie sie da przesiewam facelie na 2gą połowę lata ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KARHU1
KARHU1 05.05.2017 12:35 Moi kochani sadownicy(tak jak ja!)może zacznijmy najpierw od szanowania pszczół z pasiek.Posiadam kilka pni,i zdarza się ,że niekiedy, aż grubo leży pszczół pod ulem.Szczyt głupoty, może niewiedza .np brzoskwinia ,morela w sadzie jabłoniowym wystarczy jedna akurat kwitnie, kiedy walczymy z kwieciakiem.Ciekawsze jest usuwanie chwastów glifosatem i chwastoksami ,południe w sadzie koniczyna biała ,mniszek kwitnie, a WIELKI sadownik tylko z nazwy jedzie pryskać.Jak wspomniałem mam kilka ha jabłoni ,ale staram się dbać o owady pożyteczne .Poświęciłem nawet ulubioną czereśnie, bo musiałem kombinować podczas pryskania.Pamiętajmy wyginą pszczoły wyginiemy my!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jabłek będzie zdecydowanie mniej. Czy ceny będą wyższe ?

Jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale pierwsze oceny już są. Jabłek w tym sezonie...

IUNG: Susza w uprawach truskawek oraz drzew i krzewów owocowych

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

NIK skontroluje rolnicze ubezpieczenia

Tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw...

Chroniąc rośliny chrońmy pszczoły

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin...

Ule w sadzie coraz bardziej popularne

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wprowadzanie uli do sadu. Często nie...

Elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania pszczelarzy

Chcemy doprowadzić do tego, że każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował, w...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Instytuty mogłyby się zająć choćby...
Polska chce dłuższych...
To może jest jednak jakieś pole do...
Polska chce dłuższych...
Za to sadownicy sami sobie też wybitnie...
Polska chce dłuższych...
Koło się zamyka i wychodzi w czym jest...
Polska chce dłuższych...
No właśnie, bo dziś ludzie kupują rzeczy...
Polska chce dłuższych...
były grupy ludzi którym wtedy było dobrze...
Polska chce dłuższych...
a jaki był zbiór jablek wtedy a jaki jest...
Polska chce dłuższych...
Sądząc po Twoim nicku zapewne i Ty (jak i...
Polska chce dłuższych...
Mnie też zastanawia, czemu po wpisie Marcina...
Polska chce dłuższych...
Zastanawia mnie jedno...tyle minusów...
Polska chce dłuższych...
Polityka idzie dlatego ze poprzez nie...
5 lat więzienia za...
5 lat więzienia za sprowadzenie Rosyjskiego...
Polska chce dłuższych...
Espuma z jednym co napisałeś mogę się z...
Polska chce dłuższych...
Decosta, czy znasz kraj gdzie poprzednicy...
Polska chce dłuższych...
Patrząc jak sprawnie Rosja i Amerykanie...
Polska chce dłuższych...
kolego Espuma, masz poczytaj bo ewidentnie...
Polska chce dłuższych...
nawet na forum ta pieprzona propaganda...
Polska chce dłuższych...
Ja też nie wierze ,że do tej pory nie jest...
Polska chce dłuższych...
Czytam i... oczom nie wierze...hmm
Polska chce dłuższych...
bo to jedna mafia. Pochanke z TVNu to córka...
Polska chce dłuższych...
Właśnie. Mnie też to dziwi że TVN nigdy...
Polska chce dłuższych...
Masz niżej linki do zatrzymań. I jeszcze ci...
Polska chce dłuższych...
Gdzie ci złodzieje co mnie okradali z mojej...
Polska chce dłuższych...
Grecja zbankrutowala bo właśnie nie radzila...
Polska chce dłuższych...
Rasputinowi / nie raz Putinowi/ zamachowcy...
Polska chce dłuższych...
jakoś za czasów Tuska nie było 500+ (ten...
Polska chce dłuższych...
Które statystyki :D GUSu, NBP, agencji...
Polska chce dłuższych...
Między nami jest jedna różnica - Sławku -...
Polska chce dłuższych...
Artemida, sam to wywnioskowałeś czy mówili...
Polska chce dłuższych...
Czyli - michu - popierasz scenariusz który...
Polska chce dłuższych...
Mamy najwyższe w historii spożycie alkoholu...
Polska chce dłuższych...
Ja sugeruję się tym co widzę i słyszę od...
Polska chce dłuższych...
Na to jest bardzo AKTUALNA odpowiedź równie...
Polska chce dłuższych...
Na takie wywody byłego premiera pasuje...
Niebotycznie wysokie ceny...
w tym roku po tych przymrozkach to i w Polsce...
Polska chce dłuższych...
Ależ jak nie skazali :: ! Wpiszcie sobie "...
Polska chce dłuższych...
nie skazano bo kasta sędziów ich broni. Ale...
Polska chce dłuższych...
Nie wiem czy oglądałeś przesłuchanie...
Polska chce dłuższych...
Widać że na tym portalu to jedna lewica,...
Polska chce dłuższych...
Co toza sankcje .... ze my im nie sprzedajemy...
Polska chce dłuższych...
j82 - to co piszesz, czyli budować na...
Polska chce dłuższych...
no to jest taka rozmowa.....Vat vat nikt nie...
Polska chce dłuższych...
Espuma - może ten biznesmen siedzi niewinny?...
Polska chce dłuższych...
chodziło mi o mafie co wyprowadzały po 100...
Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
instagram