W ostatnich latach pszczelarze zgłaszają utraty kolonii pszczół, szczególnie w krajach zachodniej UE, takich jak Francja, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Holandia. Jednak jest to z pewnością problem globalny, ponieważ boryka się z nim również wiele krajów w innych częściach świata, takich jak USA, Rosja i Brazylia.
Pszczelarz z Głuchołaz (Opolskie) stracił niemal pół swojej pasieki i pół miliona pszczół. Pszczelarze są przekonani, że ktoś świadomie wytruł pszczoły i był to atak osoby znającej się na ich fachu. Za pomoc w znalezieniu odpowiedzialnego za śmierć owadów oferują trzy tysiące złotych nagrody. Sprawę wyjaśnia też policja. Pszczelarz z Głuchołaz w ciągu kilku...
Parlament Europejski stanął po stronie pszczół i dzikich zapylaczy, udaremniając dążenie Komisji Europejskiej i części państw członkowskich do utrzymania przestarzałych, zbyt łagodnych wytycznych dotyczących zagrożeń dla owadów zapylających, jakie stanowi dla nich stosowanie pestycydów.
Jak informuje rp.pl masowe wymieranie owadów przyjmuje coraz bardziej niepokojące rozmiary. Szacuje się, że wkrótce bezpowrotnie wyginie większość gatunków zapylaczy. Naukowcy, którzy przeanalizowali 73 historyczne dokumenty opisujące spadki liczebności owadów, doszli do wniosku, że co roku ich ilość maleje o 2,5 proc.
Laweta, na której stało kilkanaście pszczelich uli, została skradziona z dolnośląskiej pasieki. Złodziej uciekał tak szybko, że przebił koła w lawecie i pogubił ule. A pszczoły, które się z nich wydostały, pożądliły spacerowiczów – informuje tvn24.pl
Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin jest zbieżny z czasem największej aktywności tych owadów. Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, szczególnie przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne korzystanie ze środków ochrony roślin w...
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wprowadzanie uli do sadu. Często nie są to ule z pszczołą miodną lecz z pszczołą samotnicą - murarką ogrodową. Wielu sadowników decyduje się wprowadzać ule do sadu, aby móc wyprodukować owoce o najwyższych parametrach.
Chcemy doprowadzić do tego, że każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował, w której wsi i na której działce będzie wykonywał zabieg. Okoliczni pszczelarze, poprzez specjalny system informowania, otrzymają na swój telefon komórkowy komunikat, że tego dnia należy zabezpieczyć swoją pasiekę – powiedział szef resortu rolnictwa
Francja zostaje pierwszym krajem, który zakazał stosowania wszystkich pestycydów zabójczych dla pszczół. Francja z własnej inicjatywy zakazała również tiakloprydu oraz acetamiprydu.
Trzmiele, bliscy kuzyni pszczoły miodnej, są często niedocenianymi owadami, choć ich znaczenie dla zachowania bioróżnorodności jest ogromne. Potrafią zapylać rośliny w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wprawiać kwiaty w „wibracje” i dotrzeć do takich, które omijają pszczoły.
Niemal całkowite wytrucie pasieki miało miejsce 19 września br. w Chmielniku koło Rzeszowa. Zginęło blisko 2,5 miliona owadów z 66 rodzin. Straty sięgają blisko 100 tys. złotych. Sprawę bada Policja.
W Niemczech obowiązuje nowe prawo - za zabijanie os, pszczół czy szerszeni grozi grzywna nawet do 65 tysięcy euro. Chodzi przede wszystkim o edukację na temat tego, jak ważne są te owady. Polscy eksperci mają jednak wątpliwości co do skuteczności nowego prawa. Materiał magazynu "Polska i świat".
Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:
To się nazywa rewolucyjne rozwiązanie. Robotyczne pszczoły - uzbrojone w kamery oraz czujniki - mają zabrać się za zapylanie. Amerykańska sieć supermarketów Walmart złożyła patent dotyczący tzw. dronów zapylających. Miniaturowe, sztuczne owady mają osiągnąć wyniki porównywalne z tymi, które uzyskują prawdziwe pszczoły. I, których niestety jest coraz mniej.
Program wsparcia finansowany jest w 50% przez Państwo Członkowskie i w 50% ze środków Unii Europejskiej. W opracowaniu Programu aktywnie uczestniczyły instytucje państwowe oraz 13 największych organizacji pszczelarskich. Poprzedziło je badanie ankietowe skierowane do 75 organizacji pszczelarskich uczestniczących w realizacji programów pszczelarskich w Polsce.
Przechowywanie oprzędów murarek przez zimę nie jest szczególnie kłopotliwe. Wystarczy spełnić kilka warunków żeby pszczoły przezimowały w dobrej kondycji i wygryzły się w zadawalającym, przekraczającym 90 procencie. Przechowywanie gniazd w ogrzewanych budynkach do czasu wydobywania kokonów np. w grudniu lub styczniu, może prowadzić do zamierania pszczół w kokonach.
Na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika autonomiczne urządzenie znajduje kwiaty, ustala ich pozycję w przestrzeni, zbiera pyłek na specjalnie skonstruowaną „miotełkę” i przenosi go na inne kwiaty tego samego gatunku. Samodzielnie znajduje drogę w terenie na podstawie danych z systemu optycznego i nadzoruje pracę układów.
Obecną liczebność rodzin pszczelich szacuje się na 1 300 000, ale taka ilość nadal nie jest w stanie stuprocentowo zadbać o zapylenie wszystkich polskich roślin.
Bardzo zimna pogoda mocno pokrzyżowała plany pszczelarzom. Choć większość już wystawiła swoje pasieki na pożytki rzepakowe to owady siedzą w ulach i nie zamierzają na razie pracować.
Już w całym kraju pszczoły wyleciały na pierwsze obloty. Owady przezimowały dobrze, ale są też miejsca gdzie nie przetrwały nawet całe pasieki. Ocenia się, że zimy nie przeżyło około 15% populacji pszczół w Polsce, ale są rejony gdzie upadków jest znacznie więcej.
1 2 |
Najnowsze komentarze