Spadek eksportu jabłek na początku 2022. Odnotowuje się wysoki popyt na polski sok jabłkowy w USA – informuje Agro Nawigator.
WYŻSZA R/R PODAŻ JABŁEK
Krajowy rynek jabłek znajduje się pod presją wysokiej podaży. Według WAPA zapasy jabłek w Polsce na początku marca były wyższe o 6,9% r/r wobec +1,2% r/r na początku stycznia. Zapasy w pozostałych krajach UE w marcu były wyższe o ok. 9% r/r.
SPADEK EKSPORTU JABŁEK W STYCZNIU
Zmniejszone tempo upłynniania zapasów jabłek w Polsce w 1q22 było warunkowane gorszymi wynikami handlu zagranicznego. Zakaz eksportu na Białoruś, spowodował, że polski eksport jabłek ogółem w styczniu zmalał o 17% r/r, choć łącznie w pierwszych siedmiu miesiącach sez. 2021/22 był wyższy o 45% r/r. Utrzymywało się wysokie tempo sprzedaży do Egiptu (+86% r/r w lip’21-sty’22 i +33% r/r w styczniu’22). Kraj ten posiada już blisko 24-proc. udział w wysyłkach tych owoców z Polski.
Utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży soku jabłkowego z Polski – wg GUS wolumen eksportu w pierwszych 7 mies. sez. 2021/22 wzrósł o 40% r/r (+88% r/r w styczniu’22), głównie w wyniku 7–krotnie wyższej sprzedaży do Stanów Zjednoczonych. Możliwe jest utrzymanie dalszego wysokiego tempa wysyłek do USA. Wojna w Ukrainie prawdopodobnie przekieruje uwagę na koncentrat jabłkowy z Polski. Ukraina w 2021 była siódmym dostawcą zagęszczonego soku jabłkowego do USA, które z kolei były najważniejszym partnerem dla ukraińskich eksporterów. Rosyjska agresja na Ukrainę może również znacząco ograniczyć ukraiński eksport mrożonych malin – Ukraina odpowiada za blisko ¼ wartości dostaw mrożonych malin do UE. Tylko w 2021 wolumen unijnego importu tych owoców z Ukrainy wzrósł o 54% r/r.
Wojna i ograniczony handel z Rosją mogą mieć również negatywny wpływ na eksporterów materiału szkółkarskiego – za 27% wartości polskiej sprzedaży zagranicznej drzew i krzewów żywych w 2021 odpowiadała Rosja.
ROSNĄ CENY W PRZETWÓRSTWIE
Według MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 1q21 była niższa o 19% r/r wobec spadku o 36% r/r w 4q21.
1q22 przyniósł ożywienie na rynku jabłek do przetwórstwa. Wskutek zwiększonego popytu ceny jabłek do przetwórstwa od początku roku do końca marca wzrosły o 29%. Ceny koncentratu soku jabłkowego z Polski w 1q21 były wyższe o 24% q/q (za IHS Markit).
PERSPEKTYWY 2022
Spadek eksportu polskich jabłek na Wschód utrzymywać może zapasy na podwyższonym poziomie, co będzie ograniczająco wpływać na ceny. Niemniej, podwyżki cen energii oraz zwiększony popyt w przetwórstwie będą czynnikiem wpływającym dodatnio na tempo upłynniania zapasów, stąd niewykluczony jest scenariusz wzrostów cen na koniec sez. 2021/22.
Czynnikiem ryzyka są uwarunkowania pogodowe – np. ryzyko wystąpienia przymrozków. Wolumen zbiorów i ich jakość w 2022 mogą zostać dotknięte wysokimi cenami nawozów i możliwymi ograniczeniami w ich dostępności i tym samym zużyciu.
- źródło: pkobp.pl
Najnowsze komentarze