Słonecznie, ale zimno. Zimno, ale sucho. Taka aura nie sprzyja temu, co dzieje się w sadach. Sadownicy z Warmii i Mazur nie doczekali się obfitych opadów w majówkę. Dodatkowe szkody wyrządziły przymrozki. Niektórzy obawiają się, że tegoroczne plony będą nawet o połowę mniejsze od spodziewanych.
Jak informuje Agrobiznes wszyscy liczyli, że sytuacja poprawi się w czasie majówki. I są miejsca w Polsce gdzie tak było. Niestety na Warmii i Mazurach początek maja pod względem opadów niewiele różni się od kwietnia – mówi Robert Nowacki przewodniczący wojewódzkiej komisji ds. szacowania szkód w rolnictwie.
Ponadto w pierwszy majowy weekend, w nocy temperatura spadła przy gruncie do -6 stopni C. Skutki tego widać już w sadach.
Widać że jest to praktycznie 100 % przemarznięć – informuje Krzysztof Pisarewicz, Sarnowo.
Jak podaje Agrobiznes nieliczne kwiaty zapowiadają plon, który zdaniem sadownika może być (w zależności od odmiany jabłoni i jej umiejscowienia) od 50 do 70 % mniejszy od spodziewanego, mimo starań by ochronić drzewka przed mrozem
Próbowaliśmy wytworzyć mgłę, ale ta mgła nie utrzymywała się w sadzie i odpływała – informuje Krzysztof Pisarewicz.
Wiele sadów rozpoczęło w tym roku kwitnienie wcześniej niż zwykle i przed przymrozkami udało im się zdążyć z zawiązaniem owoców. Dobrze zawiązały czereśnie, jabłonie jeszcze kwitną, ale w wielu rejonach kraju wcale nie wyglądają źle. Teraz czas na zimnych ogrodników. Jednak sadownicy bardziej niż przemarznięć boją się suszy. Zdaniem ekspertów średnio w całym kraju zbiory będą o 20-30% niższe niż ubiegłoroczne – dodaje Agrobiznes.
Sadownicy i rolnicy czekają teraz na komunikat, który 20 maja wyda IUNiG w Puławach, który prowadzi monitoring suszy. Od tych komunikatów zależy gdzie i w jakiej formie sadownicy będą mogli liczyć na ewentualną pomoc państwa.
- źródło: tvp.pl / tvp.pl
W tym roku na rynku będzie mniej owoców. Wystarczyła jedna noc przymrozków, żeby zniszczyć część upraw. Dopiero niewiele ponad dobę po ich wystąpieniu widać w sadach i ogrodach, że zawiązki owoców zaczynają czernieć, czyli zostały przemrożone.
Producenci z okolic Lublina szacują, że ucierpiało około 30 procent jabłoni, nawet 50 procent wczesnych odmian wiśni, porzeczki czarnej i około 25 procent truskawek.
Paradoksalnie - przynajmniej na razie - nikt nie załamuje rąk. Dlaczego? Bo nie ma nic gorszego, niż klęska urodzaju. Jabłka za 5 czy 8 groszy? - szkoda zbierać, bo koszty są większe niż zysk. Mniejszy plon sprawi, że będzie mniej jabłek na rynku, czyli nie będzie zasypany produktem. Ceny powinny być więc wyższe -mówi Andrzej Duda, sadownik z Motycza koło Lublina.
- źródło: rmf24.pl za PAP / Czytaj całość >>>
A jak sytuacja wygląda aktualnie ? Gdzie zanotowano największe sumy opadów na początku maja ?
Poniżej prezentujemy sumy opadów deszczu zanotowane przez stacje meteo serwisu agropogoda.pl od 1 do 9 (godz. 14:00) maja 2019 roku:
- Stacja meteo Sierosław z sumą opadów wynoszącą 33,8 mm
- Stacja meteo Syców z sumą opadów wynoszącą 26,4 mm
- Stacja meteo Lubawa z sumą opadów wynoszącą 24,0 mm
- Stacja meteo Oleśnica z sumą opadów wynoszącą 16,8 mm
- Stacja meteo Wolsztyn z sumą opadów wynoszącą 15,2 mm
- Stacja meteo Krośnice z sumą opadów wynoszącą 10,6 mm
- Stacja meteo Skórzewo z sumą opadów wynoszącą 9,8 mm
- Stacja meteo Łobżenica z sumą opadów wynoszącą 9,4 mm
- Stacja meteo Złotniki z sumą opadów wynoszącą 9,0 mm
- Stacja meteo Pniewy z sumą opadów wynoszącą 8,0 mm
- Stacja meteo Kleczanów z sumą opadów wynoszącą 5,4 mm
- Stacja meteo Oława z sumą opadów wynoszącą 4,4 mm
- Stacja meteo Szydłów z sumą opadów wynoszącą 2,6 mm
- Stacja meteo Michrów z sumą opadów wynoszącą 2,2 mm
- Stacja meteo Wola Żyrowska z sumą opadów wynoszącą 1,8 mm
- Stacja meteo Odrzywołek z sumą opadów wynoszącą 1,6 mm
- Stacja meteo Żdzary z sumą opadów wynoszącą 1,4 mm
- Stacja meteo Biała Rawska z sumą opadów wynoszącą 1,4 mm
- Stacja meteo Załęże Duże z sumą opadów wynoszącą 1,2 mm
- Stacja meteo Opatów z sumą opadów wynoszącą 0,8 mm
- Stacja meteo Sandomierz z sumą opadów wynoszącą 0,8 mm
- Stacja meteo Świniary z sumą opadów wynoszącą 0,6 mm
- Stacja meteo Korzybie z sumą opadów wynoszącą 0,4 mm
- Stacja meteo Warka z sumą opadów wynoszącą 0,2 mm
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB prognoza sezonowa (maj-sierpień) dla Polski wskazuje, że w całym kraju będą występować temperatury powyżej normy. Natomiast przewidywana sezonowa suma opadów będzie poniżej normy. Taka sytuacja będzie sprzyjać pojawianiu i pogłębianiu się niżówki hydrologicznej. [źródło: facebook.com/IMGW]
Najnowsze komentarze