Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Zbiory owoców z drzew w sezonie 2017, zwłaszcza jabłek były wyjątkowo niskie. Potencjał produkcyjny sadów nie został wykorzystany. Pomimo wejścia w okres pełnego owocowania nowo założonych, intensywnych plantacji, nie osiągnięto oczekiwanych zbiorów.
Łączne zbiory owoców uzyskane z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach oraz zbiory truskawek i poziomek gruntowych wyniosły w 2017 r. 495,0 tys. t (były o 14,5% niższe od łącznych zbiorów uzyskanych z sadów w roku poprzednim). Straty na plantacjach jagodowych spowodowane przez wiosenne przymrozki, zostały ocenione na poziomie niższym niż w przypadku drzew owocowych.
Do polskich szkrzynek wrzucają hiszpańskie truskawki. źródło: Jarosław woj. Podkarpackie Polska Poland
Zatrudnieni przy zbiorach sezonowych od tego tygodnia będą pracować na nowych zasadach. Dostaną ubezpieczenie wypadkowe, zdrowotne, a nawet macierzyńskie. Przedsiębiorcy nie są zachwyceni: nie takich zmian oczekiwaliśmy.
Obowiązujące od dnia 18 maja 2018 r. znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziły obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.
Od klęski nieurodzaju do klęski urodzaju. Pierwsza — jeszcze trwa, druga — się zbliża. Kończący się latem sezon miał być dla jabłek największą katastrofą od kilkudziesięciu lat z powodu ogromnych strat w sadach, wskutek mrozów i przymrozków.
9 maja br. TV MAZOVIA spotkała się z plantatorami przed urzędem gminy w Czerwińsku Nad Wisłą. Plantatorzy opowiedzieli z jakim problemami spotykają się przy zatrudnianiu obcokrajowców.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących organów (np. Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojewody, starosty), które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Krótkotrwałe spadki temperatury występujące w lutym i marcu nie spowodowały w sadach praktycznie żadnych strat, natomiast w niektórych rejonach kraju odnotowano na ogół niewielkie uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty te dotyczyły szczególnie młodych plantacji.
W pełni kwitnienia są teraz grusze i wiśnie. Gruszek nie powinno zabraknąć, o ile w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury przy „trzech ogrodnikach” (12-14 maja) – szacują sadownicy. Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki.
Od 1 stycznia 2018 r. zatrudnianie obcokrajowców w naszych gospodarstwach przestało być procedurą uproszczoną i przeszło w skomplikowaną decyzję administracyjną – czytamy na jablonka.info Wdrożenie ustawy o promocji zatrudnienia jest konsekwencją przyjęcia w lipcu 2014 r. przez rząd PO-PSL dyrektywy sezonowej Unii Europejskiej 2014/36 z dn. 26.02.2014 r.
Jak informuje ARiMR 30 czerwca 2018 r. upływa ostateczny termin przeprowadzania operacji wycofania owoców z rynku na bezpłatną dystrybucję...Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniu 06 kwietnia 2018 r. zakończyła przyjmowanie powiadomień w zakresie operacji wycofania z rynku na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie dla ww. grupy owoców.
Pracownicy sezonowi z Polski wybierają najczęściej Niemcy, ale nie brakuje ofert z Holandii, Norwegii czy Hiszpanii. Możliwości jest wiele, a mieszkańcy regionu chętnie z nich korzystają.
Sejm przyjął ustawę ws. pomocy przy zbiorach, wprowadzającą nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Sejm poprał dwie poprawki PiS o charakterze legislacyjnym, a odrzucił 13 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytanie projektu w czwartek przez inne kluby.
Proponowane przez PiS przepisy dotyczące pracowników sezonowych są w rolnictwie nie do przyjęcia. – Komplikują życie rolnikom i utrudniają zatrudnienie obcokrajowców – tłumaczy poseł PSL Mirosław Maliszewski.
Posadzono w sumie dziesięć odmian domowych jabłoni m.in. Kosztelę, Grochówkę czy Antonówkę zwykłą. W sadzie znajdzie się także siedem gatunków krzewów owocowych, m.in. porzeczki, pigwy, agrest czy winorośle.
Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych rozpoczęło wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych pod marką "AGRO Ubezpieczenia". Polisy z dopłatą budżetową można nabyć w placówkach pocztowych w całym kraju - poinformował pocztowy TUW.
W ramach limitów ustalonych w § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia Rady Ministrów pozostała do wykorzystania ilość: 1 999 763 kg jabłek i gruszek, 374 960 kg śliwek, 510 000 kg brzoskwiń.
W Polsce pracuje około miliona Ukraińców, a w ciągu najbliższych dwóch lat ich liczba będzie rosnąć o 200–300 tysięcy – ocenia NBP. Naszą granicę w poszukiwaniu pracy coraz częściej przekraczają też Gruzini czy Białorusini.
Z danych, które poznała „Rzeczpospolita", wynika, że od 1 stycznia 2018 r. polscy pracodawcy wystawili już blisko 240 tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca (głównie z Ukrainy i w niewielkiej części z Białorusi), ale pracę podjęło niespełna 74 tys. osób, a więc jedna trzecia.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze