Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Soczyste, pachnące i pełne witamin. Zalety jabłek są ogromne. Ogromna jest też podaż. Sadownicy z Grudyni znaleźli na to sposób. Tu każdy może rwać owoce prosto z drzewa, w dodatku po bardzo atrakcyjnej cenie.
Do dzisiaj Spółka ESKIMOS zakontraktowała około 310 tys. ton jabłek przemysłowych, które będą przerabiane na koncentrat i przecier jabłkowy. W tym miejscu Spółka stanowczo informuje, iż kupuje tylko i wyłącznie jabłka przemysłowe.
Przekładanie terminów kontraktacji i skupowania jabłek w ramach programu stabilizacji cen jabłek, zwanego potocznie skupem interwencyjnym, trwa od około miesiąca. Teraz w Świętokrzyskiem jabłka przyjmuje tylko jeden punkt, a pozostałe mogą zacząć dopiero po połowie listopada – podaje echodnia.eu
W odpowiedzi na zgłoszony przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych problem związany z zakwaterowaniem pracowników w gospodarstwie rolnym Ministerstwo Finansów przedstawiło następującą interpretację: „uprzejmie informuję, że zapewnienie przez rolnika kwatery mieszkalnej cudzoziemcowi wykonującemu pracę sezonową następuje w warunkach art. 88w ustawy o promocji zatrudnienia i...
Tragiczna sytuacja polskich sadowników trwa. Trwają też rozmowy i szukanie przyczyn tego stanu. Jedni mówią, że winne są zagraniczne przetwórnie, drudzy, że brak eksportu, trzeci, że ogromne nasadzenia z poprzednich lat. Inni wskazują winnych wśród grup i firm handlowych, kolejni mówią, że wszystkiemu winna jest Unia Europejska i politycy.
W ramach Programu zakontraktowano już od producentów 230 tys. ton jabłek przemysłowych z cenami 0,25 zł w miesiącu październiku, 0,26 zł w listopadzie. Do dzisiaj (6.11) podpisano trzy umowy o współpracy w zakresie przerobu jabłek, w przygotowaniu jest kilka następnych.
W niektórych sadach trwają jeszcze ostatnie zbiory późnych odmian jabłek, a od wprowadzenie umowy o pracę przy zbiorach minęło już prawie pół roku. To dobry moment, by przyjrzeć się temu, w jaki sposób wprowadzone regulacje funkcjonują na rynku.
Jak wielokrotnie podkreślił w Tydzień TVP minister rolnictwa skup interwencyjny jest działaniem ratunkowym. W przyszył roku będzie zdecydowanie łatwiej gdyż będzie już funkcjonować Narodowy Holding Spożywczy, który będzie mógł podjąć wcześniej działania zaradcze. Państwo poprzez polskie firmy będzie mogło stabilizować ceny i produkcję.
Dziś 26 października 2018 roku, spółka Eskimos udostępniła zaktualizowaną listę punktów kontraktacji i odbioru jabłek przemysłowych.
Jak informuje spółka Eskimos opóźnienia w realizacji Programu zostały spowodowane przyczynami niezależnymi od Spółki. Duża część mocy przerobowych, zakontraktowanych przez Spółkę została poprzez ingerencje czynnika zewnętrznego całkowicie zablokowana.
Jak informuje rmf24.pl rirmy z branży przetwórstwa jabłek, które korzystały z publicznej pomocy finansowej, a które nie chcą uczestniczyć w interwencyjnym skupie tych owoców muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami - ostrzega minister rolnictwa.
Sejmik Województwa Mazowieckiego jest mocno zaniepokojony brakiem rozwiązań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących uregulowania trudnej sytuacji jaka wystąpiła w bieżącym roku na rynku owoców w województwie mazowieckim.
Z początkiem października wprowadzony został program stabilizacji cen jabłek, potocznie nazywany interwencyjnym skupem, w ramach którego spółka Eskimos ma przyjąć od sadowników pół miliona ton jabłek za wyższą stawkę. Kolejne problemy się piętrzą.
Setki wyrzuconych jabłek, które pewnie nie trafią nigdy do odbiorców - takie zdjęcie opublikował Związek Sadowników RP. Sadownicy mówią, że jabłka są tak tanie, że już nie opłaca się ich zbierać.
Resort Rolnictwa chwali się, że skupiono już 1/5 z planowanych pół miliona ton jabłek to nawet kierownictwo Eskimosa przyznaje się do porażki. Wyszliśmy w konkurencji wielkim potentatom koncentratowym, którzy po prostu zablokowali nam możliwość przerobu jabłka – mówi Leszek Słaboński, wiceprezes spółki Eskimos.
Goście odwiedzili rolników, sadowników, przetwórców, szkoły o profilu rolniczym i instytucje doradztwa rolniczego na Mazowszu i w województwie podlaskim. Program został zainicjowany przez Phililpa Hogana, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi w KE oraz HAN Changfu, Ministra Rolnictwa ChRL, podczas jego wizyty w Brukseli w kwietniu 2017 r. Zakłada on organizację wyjazdów studyjnych...
Minister rolnictwa podejrzewa zmowę tłoczni soków w związku z interwencyjnym skupem jabłek. Na razie udało się przyjąć 180 tysięcy ton owoców z planowanych 500-et tysięcy. Jak informuje rmf24.pl Ardanowski na razie analizuje dane własnego resortu,
W Polsce pracuje półtora miliona cudzoziemców. Co trzeci odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, czyli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Problemem są jednak osoby zatrudnione nielegalnie.
Jak informuje wroclaw.tvp.pl nie ma zbytu na jabłka, a groszowe ceny nie gwarantują zysku ani nawet zwrotu kosztów produkcji. W wielu sadach owoce zostały na drzewach. W tej sytuacji ratunkiem byłby ogłoszony niedawno „Program stabilizacji cen jabłek przemysłowych”, czyli interwencyjny skup jabłek.
Informujemy, że Program stabilizacji cen na rynku jabłek przemysłowych postępuje zgodnie z harmonogramem. Do chwili obecnej zakontraktowaliśmy już ok. 100 tysięcy ton surowca. Wszystkich sadowników prosimy o opanowanie i rozsądek. Chęć szybkiego „pozbycia się” zbiorów umożliwia nieodpowiedzialnym odbiorcom obniżanie cen skupu.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze