Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Jak informuje east-fruit.com w Polsce oraz w innych krajach UE aktywnie dyskutuje się o sposobach wspierania sadowników w związku z nadprodukcją jabłek i rekordowo niskimi cenami. Jednocześnie Ukraina eksportuje swoje jabłko po rekordowo wysokich cenach, w tym do Unii Europejskiej, a nawet do Polski.
Analitycy EastFruit informują, że zgodnie z oficjalnymi statystykami dotyczącymi handlu międzynarodowego Ukraina zaktualizowała swój rekord wywozu jabłek w lutym 2019 r. Pomimo faktu, że luty jest najkrótszym miesiącem w roku, ukraińscy sadownicy byli w stanie zwiększyć eksport jabłek o 36% w porównaniu do stycznia 2019 roku i sprzedać na rynki zagraniczne dokładnie dwa razy...
Komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział w Jasionce (2 marca), że w związku z rosyjskim embargiem na produkty rolne, Komisja Europejska przeznaczyła w sumie 1,5 mld euro dla rolników.
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 lutego 2019 roku wynosiły nieco ponad *3,8 mln ton (w lutym 2019 roku było to niecałe 2,4 mln ton). W ciągu miesiąca zapasy jabłek w UE zmniejszyły o ponad 776 tys. ton - zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2019 roku wynosiły niecałe *4,6 mln ton [czytaj wpis: Zapasy...
Do końca 2019 r. ukraińskie plantacje borówki mogą zajmować powierzchnię 3 tysięcy hektarów – podaje east-fruit.com Najszybciej rozwijającym się segmentem biznesu owocowo-warzywnego na Ukrainie jest uprawa borówek. Według EastFruit, zastępca dyrektora ds. Pracy naukowej w Instytucie Ogrodnictwa Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy Aleksandra Jareczenko:
Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez WAPA (World Apple and Pear Association) w 2019 roku zbiory jabłek na półkuli południowej wyniosą około 5,2 mln ton. W ubiegłym roku (2018) zebrano tam ponad 5,1 mln ton jabłek.
Jak informuje east-fruit.com w grudniu i styczniu 2019 r. ukraińscy eksporterzy wysłali jabłka do 18 krajów. Specjaliści Info-Shuvar zauważają, że niektóre z tych krajów po raz pierwszy pojawiły się na liście kierunków dostaw w historii Ukrainy.
Opady marznącego deszczu w Michigan sprawiły, że w sadach na drzewach pojawiły się, pokryte warstwą lodu, "jabłka duchy". W ubiegłym tygodniu podczas przycinania drzew zwisający lód w kształcie jabłek ("jabłka duchy") zauważył w swoim sadzie Andrew Sietsema.
Jak czytamy na east-fruit.com według Info-Shuvar", w styczniu 2019 r. Ukraina ponownie osiągnęła rekordowy poziom eksportu jabłek. Po niewielkim spadku w grudniu, w pierwszym miesiącu 2019 r. ukraińscy eksporterzy mogli znacząco poprawić wynik, wysyłając ponad 8 tysięcy ton jabłek na rynek zagraniczny.
Analitycy EastFruit ocenili że na dzień 1 lutego br. zapasy jabłek deserowych na Ukrainie wynoszą 280 tys. ton czyli o 42% więcej niż w tym samym dniu ubiegłego roku. Jest to absolutny rekord rezerw jabłek w tym dniu w historii Ukrainy.
W ciągu 3,5 roku działania ustawy o likwidacji towarów objętych sankcjami w Rosji zniszczono prawie 27 tys. ton żywności. Taką ilością jedzenia można by przez rok karmić miasto z 250 tys. mieszkańców. Np. Taganrog.
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2019 roku wynosiły niecałe *4,6 mln ton (w styczniu 2018 roku było to nieco ponad 3 mln ton).
Jak czytamy na east-fruit.com odmiana jabłek "Renet Simirenko" pod pewnymi warunkami może mieć dobry potencjał eksportowy. O tym na Facebook-u pisze ekonomista centrum inwestycyjnego FAO Andrey Yarmak.
Mróz zaskoczył hiszpańską prowincję Murcia. Temperatury w ostatnich dniach spadły tam nawet do ośmiu stopni poniżej zera, co jest wyjątkowo niską temperaturą dla tego regionu. Ujemne temperatury w tym momencie są szczególnie niebezpieczne dla sadów brzoskwiniowych...
Jak czytamy na east-fruit.com niedawno eksperci FAO poinformowali o perspektywach dostaw świeżych jabłek z Ukrainy na polski rynek, co wywołało bardzo nerwową reakcję wśród polskich sadowników. Jak pokazują wstępne dane eksportowe z listopada 2018 r., Polska zaczęła już importować ukraińskie jabłka na potrzeby świeżego rynku – podaje east-fruit.com
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 grudnia 2018 roku wynosiły ponad *5,1 mln ton. W grudniu 2017 roku zapasy te wynosiły ponad *3,5 mln ton.
Igły w winogronach – takie szokujące znalezisko odkryli w zakupionych owocach klienci w jednym ze sklepów w Australii. W zeszłym roku w całym kraju wybuchł kryzys związany z zanieczyszczeniem igłami truskawek. Prokuratorzy twierdzą, że złapali winnego, ale w sklepach znów pojawiły się owoce z niebezpiecznymi dodatkami.
Łagodniejsze niż przewidywano zmiany na niemieckim rynku pracy to dobra wiadomość dla polskiego rynku i naszego PKB. Dla większości obywateli Ukrainy podjęcie legalnego zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów nadal będzie trudne.
Polska nie jest w stanie wyprodukować takiego jabłka, a nawet co roku importuje określoną ilość takiego jabłka. Dlatego uważam, że z czasem Ukraina będzie w stanie dostarczać rocznie na polski rynek około 1 tys. ton jabłek najwyższej jakości - prognozuje ekspert.
Ubiegły tydzień [50 tydzień 2018r.] był drugim z rzędu, kiedy ceny jabłek deserowych na rynku rosyjskim spadały. Jak podaje east-fruit.com w drugim tygodniu grudnia spadek cen jabłek w Rosji wynosił średnio około 1%.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze