Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Na początku bieżącego roku pojawiły się informacje, iż posłowie Izby Poselskiej czeskiego parlamentu chcieli znowelizować przepisy tak, by od 2022 r. w sklepach spożywczych sprzedawano, co najmniej 55 proc. produktów czeskiej produkcji, a w 2028 roku wskaźnik ten maił wynieść, co najmniej 73 proc. [czytaj wpis: Czeski rząd staje w obronie rodzimych owoców >>>].
Jak informuje italiafruit.net dziś włoscy producenci owoców pestkowych mogą liczyć tylko na szczęście w obliczu powracających przymrozków. 17 i 18 marca, temperatury w nocy i o poranku spadły poniżej zera (od -3 do -6 stopni C) w większości regionów środkowo-północnych.
Jabłko Cosmic Crisp® debiutuje na rynku europejskim i już po pierwszych degustacjach wzbudziło duże zainteresowanie. Cosmic Crisp® to nowe jabłka uprawiane i sprzedawane w Europie wyłącznie przez konsorcja VOG i VIP z Południowego Tyrolu.
Rząd Lesotho (państwo w południowej Afryce) nakłada tymczasowy zakaz importu jabłek do momentu wyczerpania krajowych zapasów – informuje freshplaza.com Minister rolnictwa Tefo Mapesela potwierdził tę informację, stwierdzając, że resort ogłosi decyzję przed końcem tygodnia.
Morele, wiśnie, migdały, jeżyny, brzoskwinie i inne drzewa owocowe zakwitły bardzo wcześnie w tym roku. Teraz nagłe spadki temperatur zagrażają tym roślinom. Sadownicy mogą ponieść ogromne straty.
Jak wynika z danych udostępnionych przez The World Apple and Pear Association (WAPA) zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 lutego 2021 roku wynosiły ok. 3,4 mln ton. W ciągu miesiąca zapasy jabłek w UE zmniejszyły się o ponad 731 tys. ton - na dzień 1 stycznia 2021 roku wynosiły ponad 4 mln ton
Jak informowaliśmy w ostatnich dniach w Rosji zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek które podczas kontroli inspektorzy Rossielchoznadzoru odkryli w ciężarówce przewożącej białoruską marchew do Rosji. Jednak to nie jedyne owoce zniszczone w Rosji w tym miesiącu. Jak czytamy na fsvps.gov.ru zniszczono również:
WAPA opublikowało prognozę produkcji jabłek na półkuli południowej na nadchodzący sezon. Szacuje się, że produkcja jabłek na półkuli południowej (Argentyna, Australia, Brazylia, Chile, Nowea Zelandia i RPA) w porównaniu z rokiem poprzednim wzrośnie o 6% czyli do 5 090 000 ton.
W ubiegłym tygodniu na autostradzie M1 „Białoruś” (obwód smoleński) pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w obwodzie smoleńskim wraz z inspektorami administracji Rossielchoznadzoru zatrzymali ciężarówkę przewożącą białoruską marchew. Pod workami świeżej marchwi znajdowały się skrzynie z gruszkami o łącznej masie 41,8 ton. Na skrzynkach znajdowała się...
Jak twierdzą holenderscy handlowcy jest wystarczająco dużo gruszki w prawie każdym zakątku Europy i poza nią. Niestety tak wysoka podaż nie przekłada się na atrakcyjne ceny. Dane dotyczące zapasów w Holandii i Belgii na dzień 1 lutego "dają do myślenia". Handel gruszką jest bardzo podzielony, co powoduje, że dostawców jest zbyt wielu w porównaniu z coraz bardziej...
Jak informuje mcx.gov.ru w 2020 roku w Rosji odnotowano rekordowe zbiory owoców, sadownicy zebrali w sumie 1,22 mln ton owoców. Według Ministerstwa Rolnictwa Rosji do 2025 r. wielkość ta ma wzrosnąć do 2,2 mln ton. Wzrost produkcji zapewnia przede wszystkim wysokie tempo zakładania nowoczesnych intensywnych sadów, plantacji oraz szkółek.
Jak informuje fsvps.gov.ru od 8 lutego 2021 roku na rynek rosyjski będą mogły powrócić azerbejdżańskie jabłka. Rosselchoznadzor 4 lutego zezwolił na import jabłek z 28 przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę wcześniejsze decyzje o zniesieniu ograniczeń dla 10 przedsiębiorstw, w sumie 38 azerbejdżańskich firm będzie mogło eksportować jabłka do Rosji.
Jak dotąd Rosja poniosła natomiast porażkę, jeśli chodzi o substytucję importu jabłek, serów, ryb i owoców morza, mleka skondensowanego czy przetwórstwa mięsa. Rodzima produkcja tych towarów nie zdołała zastąpić importu (nie zwiększyła się lub jej wzrost okazał się nietrwały), w efekcie ich ceny znacznie wzrosły, a konsumpcja wewnętrzna spadła. Silna zależność...
Jak informuje fruit-ukraine.org klimat na Ukrainie zmienia się w zawrotnym tempie. Krajowi hodowcy nie nadążają za takimi zmianami, a wprowadzenie importowanego materiału szkółkarskiego to bardzo długi proces.
WAPA w styczniu 2021 roku podaje równiez, że najwięcej w krajowych chłodniach w stosunku do roku poprzedniego było następujących odmian jabłek. Ligol 120 000 ton +300% r/r; Pinowa 32 000 ton +220% r/r oraz Red Delicious 23 000 +130% r/r.
Pytań związanych ze sztuczną inteligencją w rolnictwie, która w planach Komisji Europejskiej ma przeciwdziałać spadkowi produkcji oraz obniżyć nakłady pracy ludzkiej jest bardzo dużo. Po pierwsze, ile takie maszyny oraz technologie będą kosztować?
Według EastFruit sadownicy z wiodących krajów Unii Europejskiej produkujących jabłka, w tym Włoch, Francji, Polski i Holandii, pomimo ostatnich 2 sezonów są poważnie zaniepokojeni długofalowymi perspektywami europejskiego rynku jabłek.
Posłowie Izby Poselskiej czeskiego parlamentu znowelizowali w środę przepisy tak, by od 2022 r. w sklepach spożywczych sprzedawano co najmniej 55 proc. produktów czeskiej produkcji. Przeciwko regulacji zaprotestowało osiem państw Unii Europejskiej, w tym Polska.
Stowarzyszenie owoców Afrucat uważa, że zapasy jabłek w Katalonii wyczerpią się przed końcem lata. Powód ? Niższa produkcja jabłek w 2020 roku oraz wysoką sprzedaż. Stowarzyszenie stwierdziło, że ceny odmiany Golden Delicious gwałtownie wzrosły w ostatnich dniach. Jeśli sprzedaż będzie utrzymywać się na wysokim poziomie zapasy zostaną wyczerpane przed końcem sezonu...
W ubiegłym roku polskie placówki konsularne w Ukrainie wydały obywatelom Ukrainy 512 339 wiz – podaje Ukrinform, powołując na Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. W porównaniu do 2019 roku liczba wiz wydanych przez Polskę w spadła o ponad 43 proc. (899 605 wiz w 2019 roku). Jest to spowodowane pandemią covid-19, w wyniku której polskie konsulaty w Ukrainie były zamknięte przez prawie...
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze