Kędzierzawość liści brzoskwiń występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy brzoskwini. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych brzoskwiń, która stanowi coroczny problem w uprawie. Poraża głównie liście, rzadziej pędy i owoce. Objawy na liściach występują wcześnie, już w początkowej fazie ich rozwoju i stopniowo nasilają się w miarę wzrostu. Chore liście są jasnozielone i skędzierzawione. Blaszka liściowa jest nabrzmiała i krucha. W czerwcu porażone liście stają się karminowoczerwone, w połowie lata brunatnieją, zasychają i opadają. Silne porażenie drzew powoduje znaczne zahamowanie wzrostu pędów. Drzewa, na których kędzierzawość liści występowała przez kilka kolejnych lat, najczęściej zamierają w wyniku przemarznięcia lub rozwoju chorób kory i drewna.
Kiedy dochodzi do infekcji liści brzoskwiń?
Grzyb zimuje w postaci zarodników, które przylegają do powierzchni łusek pąków oraz kory pędów. Często zimuje również w spękaniach kory. W sprzyjających warunkach, do infekcji pierwotnych zarodnikami grzyba, może dojść bardzo wcześnie, w okresie bezlistnym. Liście zakażane są w bardzo wczesnych fazach rozwoju, gdy znajdują się jeszcze w nabrzmiewających pąkach. Kilka wilgotnych i ciepłych dni wiosną decyduje o nasileniu infekcji. Dlatego też wszelkie zabiegi ochronne powinny zostać wykonane bardzo wczesną wiosną, zanim jeszcze nastąpi etap nabrzmiewania pąków. W pełni wegetacji nie dochodzi już do infekcji wtórnych. Liście porażone przez grzyb przedwcześnie obumierają, a wraz z nimi zamiera grzybnia pasożyta, który rozwija się jedynie w żywej tkance.
Lustracja sadu – ważny element Integrowanej Ochrony
Nowoczesna ochrona sadów brzoskwiniowych przed chorobami powinna uwzględnić różne zintegrowane metody zapobiegające czy ograniczające ich rozwój, a w szczególności stosować metody niechemiczne. Najważniejsza jest właściwa agrotechnika: wybór stanowiska, prawidłowe cięcie, nawożenie oraz stosowanie metod mechanicznych, takich jak wycinanie i usuwanie porażonych pędów lub całych drzew. Należy wybierać zdrowy materiał szkółkarski oraz wykorzystywać naturalną odporność odmian na choroby.
Istotnym elementem integrowanej ochrony jest dokładna lustracja sadu w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego sposobu i terminu wykonania zabiegu środkami ochrony roślin. Wyniki prawidłowo wykonanej lustracji pozwalają na ocenę stanu zagrożenia poszczególnych kwater brzoskwini przez chorobę. Lustrację należy przeprowadzić tuż po kwitnieniu, kiedy objawy kędzierzawości liści są najbardziej widoczne. Lustracje należy przeprowadzać na 10-15 losowo wybranych drzewach jednej kwatery (odmiany), licząc procent porażonych pędów, liści czy owoców (zgodnie z metodykami integrowanej produkcji).

Jak najszybciej wykonać pierwszy zabieg
Charakterystyczny cykl rozwojowy kędzierzawości liści brzoskwiń wymaga zastosowania specjalnego sposobu zwalczania. Wszelkie próby zapobiegania chorobie po pękaniu paków i wykształceniu się liści są już spóźnione i nie dają żadnych rezultatów. Grzyb nie przenosi się z liścia na liść.
Kędzierzawość liści brzoskwiń można zniszczyć jednym prawidłowo wykonanym zabiegiem. W przypadku tej choroby doskonale sprawdza się Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC w stężeniu 1%. Opryskiwanie drzew należy wykonać pod koniec okresu spoczynku, koniecznie przed nabrzmiewaniem pąków, zanim kiełkujące zarodniki zainfekują listki w pąkach. W praktyce najlepsze wyniki daje opryskiwanie wykonane w pierwszy ciepły dzień przedwiośnia, chociaż w przypadku wystąpienia cieplejszych zimowych dni, takie warunki mogą się pojawić już nawet w lutym i na początku marca. Z uwagi na tę bardzo specyficzną porę, w jakiej najczęściej przeprowadza się zwalczanie, niejednokrotnie trzeba „uchwycić” taki dzień, w którym pogoda umożliwi przeprowadzenie skutecznego zabiegu.
Technika opryskiwania jest ważna
Istotnym elementem w walce z kędzierzawością liści jest technika wykonania opryskiwania i dokładność wykonania zabiegu. Opryskiwanie powinno być tak wykonane, aby ciecz dotarła do wszystkich zagłębień, spękań kory i okrywy pąków. Opryskiwanie najlepiej przeprowadzić tak, aby po zabiegu ciecz aż skapywała z drzewa. Ilość cieczy potrzebnej do wykonania prawidłowego zabiegu zależy od wielkości drzew i typu opryskiwacza. Na ogół do opryskania 1 ha sadu w pełni owocowania potrzebne jest około 800-1000 litrów cieczy roboczej.
Najskuteczniejsze zwalczanie Kędzierzawości liści brzoskwiń
W praktyce najlepsze wyniki w walce z kędzierzawością liści brzoskwiń daje opryskiwanie drzew preparatami miedziowymi:
- jesienią po opadnięciu liści lub
- na przedwiośniu w okresach zimowych ociepleń.
Zaleca się stosowanie Miedzianu 50 WP lub Miedzianu Extra 350 SC w stężeniu 1%.
Ważnym elementem w ograniczaniu rozwoju choroby jest także wycinanie wiosną pędów z najsilniej porażonymi liśćmi. Brzoskwinia jest gatunkiem szczególnie szybko rosnącym i wycinanie wiosną pędów z najsilniej porażonymi liśćmi nie wywiera szkodliwego wpływu na wzrost drzewa. Ponadto zalecane jest w czasie wegetacji intensywne nawożenie dolistne roztworem mocznika. Chore drzewo znacznie lepiej znosi wtedy porażenie i szybciej się regeneruje.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Najnowsze komentarze