Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

ZSRP: Postulaty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

1. Umowa kontraktacyjna.

Umowa powinna łączyć producenta z przetwórcą, a nie producenta i punkt skupu, gdyż punkt skupu jest jedynie dysponentem towaru na kilka godzin. Nie ma możliwości oddziaływania na cenę, na rynek.

2. Ubezpieczenia rolne.

Powinien powstać całkiem nowy system ubezpieczeń klęskowych. Niezależny od firm ubezpieczeniowych. System powinien objąć w uprawach każdą klęskę, nie wybrane, powinien być pakietowy, powszechny, obowiązkowy i tani. A nie tak jak teraz ubezpiecza się jedną klęske i płaci krocie, a od wielu klęsk w ogóle nie ma ubezpieczeń np. susza. System ten odciążyłby budżet państwa w ramach rekompensat np. po klęsce suszy. Terminu ubezpieczeń nie powinien podawać urzędnik zza biurka tylko powinien być uzależniony od terminu wegetacji, albo żeby było bezpiecznie np. ubezpieczenie od przymrozków wiosennych będzie można zawierać już w okresie zimowym.

3. Problem z wodą

Przędsiębiorstwo Wody Polskie będzie prowadzić konsultacje suszowe w miastach. My pytamy się: z kim? Jak nie z organizacjami rolniczymi takie rzeczy się konsultuje? Fundusze na walke z suszą powinny być priorytetem, gdyż dotyka to produkcji żywności i energetyki. Musi być to wszystko uruchomione teraz i natychmiast. Opłaty za operaty wodnoprawne, pozwolenia na wykopanie studni itd. Powinny być zredukowane do symbolicznych opłat!

4. Termin wysiewu nawozów mineralnych i obornika

W związku z panującą od kilku lat suszą, powinno się wydłużyć termin stosowania nawozów i obornika dopóki gleba nie zamarznie, o tym terminie nie może decydować urzędnik zza biurka, tylko warunki w polu np. sadownik po wykarczowaniu sadu po zbiorach chce zastosować obornik, a ponieważ będzie to już listopad to według prawa nie może tego zrobić, tymczasem obecnie gleba w zimie zamarza na bardzo krótki okres. Ważne są tu terminy agrotechniczne a nie kalendarzowe.

5. Zbiory i ich szacunki

Powinno się odebrać GUSowi szacowanie zbiorów owoców i warzyw, gdyż nigdy nie były one trafne, a często nawet szkodliwe. Nie wiemy czym kieruje się GUS szacując zbiory np. jabłek. Nie znamy ani organizacji sadowniczych, ani sadowników z którymi konsultowano by się w tym temacie. Szacunki trzeba przenieść do Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który to po konsultacjach z producentami, grupami i organizacjami producenckimi podawałby rzetelne prognozy zbiorów.

6. Dochody rolnicze

Nie wiemy skąd GUS zebrał dane o dochodach rolników w ostatnich 3 latach, skoro wzrosły one o prawie 100% ( z około 1700zł/ha do około 3400zł z ha) Nie znamy takiego działu rolnictwa, w którym dochody by tak wzrosły. Chcemy poznać szczegółową metodykę tych obliczeń. W związku z tym ogromna ilość dzieci rolników nie dostała stypendiów, albo miała obniżone stypendia.

7. Pracownik sezonowy

Powinno się maksymalnie ułatwić i uprościć wszystkie procedury z tym związane. Chodzi o wystawianie wiz w konsulatach na Ukrainie, jeżeli są jakieś spiętrzenia to trzeba dołożyć pracowników do konsulatów. Nie należy cofać Ukraińców, którzy wjeżdżają na paszport biometryczny, a wiadomo, że jadą do pracy w Polsce, do naszych sadów, plantacji, do firm, hoteli, sklepów itd. Straż graniczna wystarczy, że znajdzie ubranie robocze od razu cofa całe busy. W ubiegłym roku przedstawiciel Straży Granicznej nie potrafił wytłumaczyć powodów cofania, a jedyny jaki wymieniał to „ochrona przed terroryzmem”.

8. Import produktów rolnych z krajów z poza UE (Ukraina, Serbia)

W ubiegłym roku Związek postulował o zaostrzenie kontroli tych produktów. Proponowaliśmy pobieranie prób z każdego tira czy koncentratu, czy mrożonki, na koszt importera, a jeżeli wykryte zostaną niedozwolone w UE substancje – utylizacja na koszt tego importera. Pytamy co się dzieje z tymi kontrolami?! 9. Embargo rosyjskie

Na spotkaniu Izb Rolniczych krajów Grupy Wyszechradzkiej dowiedzieliśmy się o tym, że nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych namawia inne kraje do poparcia wniosku o przedłużenie sankcji nałożonych na Federacje Rosyjską. Dlaczego jesteśmy inicjatorami takich działań i wychodzimy przed szereg?! Działa to na szkodę polskiego rolnictwa, gdyż to był nasz największy rynek zbytu na nasze produkty. Widzimy tą sprawę inaczej. Powinny być podjęte rozmowy ze stroną rosyjską na temat przywrócenia handlu. Mówi się, że nie wrócimy już na ten rynek nawet po zdjęciu embarga. To jest nieprawda, gdyż Rosja nie ma takich warunków klimatycznych, żeby być samowystarczalna jeśli chodzi o produkcję owoców, a dla nas już nie 1mln, a nawet 100 czy 200 tysięcy ton jabłek ulokowanych tam będzie dużą ilością.

10. Ceny prądu

Zdaniem Ministra Energii prąd przemysłowy dla gospodarstw rolnych i firm od początku roku miał nie zdrożeć, tymczasem możemy podać przykłady, że ceny te podwyższono od 1 stycznia, a składane oświadczenia mają zapobiegać podwyżce na drugie półrocze. Mamy nadzieję, że zakłady energetyczne zrobią korektę faktur za pierwsze półrocze, po cenach które miały obowiązywać, czyli z czerwca 2018 roku. Należy tego dopilnować.

11. Klęski żywiołowe w 2019 roku

W związku z licznymi klęskami: powodzie, wichury (powalone plantacje, uszkodzone budynki gospodarcze). Naszym zdaniem należy uruchomić specjalną linię z PROW na odbudowę plantacji i gospodarstw ( w stylu dawnego „działania 126”).

12. Młody rolnik PROW

Wnioskujemy na podstawie ostatnich klęskowych lat w dochodach gospodarstw o to, żeby młody rolnik biorąc dofinansowanie mógł dorabiać pracując np. na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę o pracę. Tak jak w dofinansowaniu na Modernizację małych gospodarstw (60 tysięcy). Gdyż w obecnej sytuacji dochody z produkcji mogą nie wystarczać na utrzymanie młodego rolnika i jego rodziny.

13. Promocja owoców

ZSRP jest organizacją, która robi kampanie promocyjne owoców w różnych krajach na świecie. Jesteśmy gotowi stworzyć taką kampanię w Polsce, gdyż Polacy jedzą coraz mniej owoców krajowych. Media publiczne powinny wspomóc tą kampanię puszczając spoty reklamowe za darmo w czasie największej oglądalności. Jest to wpisane w promocję zdrowego żywienia, która będzie wpływać na zdrowie Polaków. Tak to widzimy. Od tego są media publiczne!.

W promocję polskich owoców, szczególnie jabłek, na zagranicznych rynkach powinna włączyć się strona rządowa. W największych targach ogrodniczych na świecie nie ma nas, a promowane są owoce np. z Ukrainy, czy z Mołdawii. Widzimy to tak. Ponieważ branża stała się biedna, strona rządowa powinna wyczarterować samolot, opłacić stoisko, zabrać kilkadziesiąt grup i kilka ton owoców. „ Macie możliwości, zdobywajcie rynki, podpisujcie kontrakty”. Tak powinna wyglądać ta pomoc.

14. Szkodniki inwazyjne

Ministerstwo Rolnictwa Włoch w związku z plagą szkodnika inwazyjnego Halyomorpha halsy, który niszczy sady i plantacje. Zdecydowało się na uruchomienie pomocy. Będzie to pomoc finansowa na badania szkodliwości i biologii szkodnika, szukanie wrogów naturalnych, szukanie i testowanie środków ochrony roślin przeciwko temu szkodnikowi i dofinansowanie walki z tym szkodnikiem. U nas takim szkodnikiem jest Tarcznik niszczyciel, który niszczy sady w województwie lubelskim, ale występuje już we wszystkich rejonach sadowniczych. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa wraz z PIORINem, Uczelniami rolniczymi, firmami chemicznymi i organizacjami sadowniczymi, powinno rozpocząć podobne działania, jak rząd Włoski, gdyż w ciągu kilku lat może to być problem nie tylko sadów, ale i lasów liściastych, ponieważ szkodnik ten jest polifagiem i występuję na 140 gatunkach drzew i krzewów liściastych. Działania muszą być natychmiastowe!

15. Cydr

Bardzo dużo gospodarstw sadowniczych prowadzących przydomową produkcję cydru rzemieślniczego ma naprodukowane bardzo duże ilości. Jest problem ze sprzedażą tego produktu. Przeszkodą jest tutaj wysoka akcyza w związku z tym wysoka cena. Produkt ten przegrywa z piwami. Problemem jest też brak możliwości reklamy tego napoju alkoholowego. Natomiast piwo browary mogą reklamować. Trzeba znieść akcyzę, albo obniżyć ją do symbolicznych wartości, umożliwić reklamę tego trunku, pomóc w tej reklamie.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (1):

dodaj komentarz
pilsner13
pilsner13 23.08.2019 10:07 I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i Zsrp chce wykosić z rynku biednych wlacicieli malych plantacji,bo wie że żadna przetwórnia nie będzie się bawić w drobne kontraktacje

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Polskie superowoce to te z najwyższej półki

Jakość jest kluczowym czynnikiem decydującym o zakupach. Percepcje jakości odnosimy do...

Inauguracja unijnego projektu multi "CuTE - Kultywowanie smaku Europy"

Wśród organizatorów inicjatywy znajduje się Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i...

Hiszpania: Sady pod wodą

Od wtorku (10.09) we wschodnich regionach Hiszpanii występują intensywne opady deszczu....

Maliszewski: BREXIT a polskie sadownictwo

W Wielkiej Brytanii trwa polityczny chaos związany z realizacją wyniku referendum o wyjściu...

ZSRP: Pomoc dla sadowników – MRiRW odpowiada !

Kredyty preferencyjne, odroczenia i ulgi podatkowe - Ministerstwo odpowiada odnośnie pomocy...

Maliszewski: Import owoców z Ukrainy

Ten i poprzedni sezon pokazał jakie znaczenie ma polityka w zakresie ochrony granic przed...

Najnowsze ogłoszenia

Wynajmę chłodnie KA ULO

13.09.2019 20:16 autor: Gabrek

Wozek widlowy rak

11.09.2019 21:51 autor: kasiakowalska72

Kupię skrzyniopalety na jabłka

07.09.2019 23:17 autor: matiz55

Czesci wozek widlowy

07.09.2019 18:28 autor: kasiakowalska72

Kupie wozek widlowy

07.09.2019 18:03 autor: kasiakowalska72

Zbiór jabłek

07.09.2019 15:21 autor: golden91

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram