Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

ZSRP: Apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Związek Sadowników RP wystapił do Ministra z wnioskeim o pilne spotkanie.

Sadownicy są zdesperowani, nie ma praktycznie takiego gatunku owoców, za który otrzymaliby godziwe pieniądze. Mimo zapowiedzi dotychczasowe spotkania z Panem Ministrem i zastępcami nie przyniosły żadnego efektu i nie podjęto jakichkolwiek działań w celu poprawy sytuacji.

Sytuacja na rynku i jego specyfika nie pozwala odkładać tematu na bliżej nieokreślony czas. Odnieśliśmy wrażenie, że nie podszedł Pan do naszych problemów z należytą powagą i że nie próbuje Pan szukać merytorycznych rozwiązań tej trudnej sytuacji (...).

 

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu ZSRP do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

 

Tagi:

sadownicy, zsrp

komentarze (33):

dodaj komentarz
jonatansad
jonatansad 27.07.2018 13:36 Związek powinien jak najszybciej zaapelować do sadowników żeby zaprzestali sprzedawać jabłka przemysłowe po 15gr, czyli w cenie nie pokrywającej kosztów zbioru ,bo jeżeli taka cena będzie przez cały sezon , to na pewno wykorzystają to firmy exportowe i będą chcieli kupić jabłka exportowe za 35gr , a na giełdach będą ceny za ładne jabłko od 8 do 10zł . Trzeba się zjednoczyć i działać wspólnie to może uda nam się wywalczyć wyższą cene za jabłka przemysłowe ,bo za porzeczki i wiśnie to cena już w tym roku nie wzrośnie ,może jak związek wystosuje apel żeby nie zbierać jabłek to w tym roku sadownicy może się posłuchają i nie będą zbierać ,może trzeba wydrukawać i porozwieszać po wsiach plakat ze by nie zbierać żeby wszyscy wiedzieli ,bo nie każdy ma internet .Sadownicy na pewno by lepiej zrobili jak by w tym roku nie zbierali spadów wogule i wszystkie spady pozostawili pod drzewami .Czy w tym roku będzie można przekazywać jabłka na bezpłatną dystrybucje ,lub utylizować pod drzewami ,bo jest embargo ,czy na spotkaniu ministra z sadownikami ten temat był poruszany ,bo w pierwszym roku jak rosja wprowadziła embargo to już na jesieni można było wycofywać i utylizować jabłka
mutemute
mutemute 27.07.2018 20:08 Skoro już podałeś co robić by było lepiej to może dasz przykład innym i sam zaczniesz działać- rozwieszać plakaty po wsiach ? Cz jak zwykle czekasz aż inni zrobią to za Ciebie "wujku dobra rado" ?
jonatansad
jonatansad 27.07.2018 22:35 sadownicy nic nie stracą jak zostawia jabłka pod drzewami ,mogą tylko zyskać ,bo jak na zakładach nie będzie jabłek to przetwórcy sami podniosą cene i dlatego związek powinien apelować i przekonywać sadowników żeby nie zbierali ,bo jak nie związek sadowników to kto ma pokierować akcja protestacyjną , chyba tylko związek sadowników może zorganizować skuteczna akcje protestacyjną ,nikt inny tego nie zorganizuje , na proteście w warszawie było bardzo dużo sadowników , bo wcześniej pan prezes związku apelował do sadowników żeby przyjechali do warszawy i się udało, sadownicy licznie przyjechali na protest , może teraz w internecie powinny ukazać się film jak prezes związku apeluj do sadowników żeby nie zbierać spadów ,może się uda ,a plakaty z apelem do sadowników powinny być porozwieszane po wsiach , po to żeby wszyscy sadownicy wiedzieli ze jest taka akcja protestacyjna . To od sadowników zależy jaka będzie cena za spady ,zapotrzebowanie jest bardzo duże na przemysł bo cena koncentratu nie spadła ,a na pewno jeszcze wzrośnie ,bo w chinach były przymrozki i w tym roku spady powinny być w takiej samej cenie jak w tamtym ,a może nawet wyższej , ale jak będziemy sprzedawać po 15 gr to cena nie wrośnie ,a może jeszcze nawet spadnie .
jerzy45
jerzy45 29.07.2018 14:19 Wprowadzasz ludzi w błąd. Jak to zyskają, jeśli nie będą zbierać jabłek, bo wówczas zakłady podniosą cenę ? Założenie może i słuszne, ale te nie zbierane jabłka już zgniły :( Nie przekonuje mnie ten argument, skoro na niektórych przetwórniach są kolejki ciężarówek. Czy zbierając np, 10 t. przemysły jabłek, które w tym czasie są już duże np. Lobo, Delikates, po 14 gr. ( u mnie po 20...) uzyskujesz odpowiednią kwotę ...u Was 1400 zł. u mnie 2000 zł. Jak to teraz wytłumaczyć ludziom, którzy zaufali tzw. dobrej zmianie i teraz wiążąc koniec z końcem walczą o byt...Może należałoby założyć fundację tych, co nie zbierają przemysłu, by z uzyskanych pieniędzy dofinansować te gospodarstwa, które zbierają, by nie zbierał ! Jesteś gotów na takie rozwiązanie ?
Można protestować i krzyczeć, ale tym nie zapełnisz brzuszka swych dzieciaków...Może to pusty slogan, ale tona węgla to już 1000 zł. buty, spodnie...itd. Tylko ludzie nieodpowiedzialni depczą dorobek swej pracy i butem wciskają je w błoto ! Ktoś przecież ukuł przysłowie - ziarnko do ziarnka... grosz do grosza.
Tylko odpowiednia forma nacisku na daną jednostkę PRZETWÓRCZĄ MA SENS, A NIE PRZEKONYWANIE SADOWNIKA, ŻEBY NIE ZBIERAŁ !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

TOMIK1
TOMIK1 27.07.2018 16:46 Panowie jest tragedia, ceny owoców poniżej krytyki, (u mnie porzeczka została na polu) w czerwcu susza, teraz podtopienia, myślałem że chociaż trochę zarobi się na zbożu, a tu wszystko pływa, co dziennie pada deszcz, prognozy pogody nie zapowiadają poprawy. Ludzie nie oczekują jakiś dziwnych pomysłów z tworzeniem holdingów, trzeba mówić jasno w tym roku potrzebna jest pomoc finansowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 27.07.2018 17:51 Ja się nie dziwię panu ministrowi.Trudno traktować poważnie organizację ,która apeluje o wprowadzenie obowiązkowych(!!!!) umów kontraktacyjnych podpisywanych już w marcu(dla mnie ewenement na skalę światową) które jeszcze bardziej powiększą przewagę kontraktową kupujących. Jest pewność, że rolnicy albo zostaną z plonami(bo trudno by kontraktowali 100% zakładanych plonów-kontraktuje się zawsze około 30-50%) lub zostaną zlicytowani z powodu kar umownych(bo na przykład nie przyjadą pracownicy z Ukrainy). Skupujący w przypadku nadmiaru towaru i spadku cen w sezonie zawsze znajdą pretekst by odmówić przyjęcia towaru.
TOMIK1
TOMIK1 27.07.2018 21:51 Ja również uważam że umowy kontraktacyjne to głupota. Teraz powinno się część porzeczek czarnych, wiśni, malin zlikwidować a nie czekać na cud, moim zdaniem dobrym rozwiązaniem powinna być rekompensata za zrezygnowanie z uprawy na okres np. 5 - 10 lat.
artemida
artemida 28.07.2018 07:20 Masz rację TOMIK 1, to co piszesz to JEDYNA DROGA DO NORMALNOŚCI. Francuzi mieli za dużo winnic i ... w ten sposób "doszli do ładu". Jak to zrobić??? A to już sprawa rządzących i samorządów organizacji branżowych. Zmniejszono powierzchnie upraw buraków, kosztem jakichś rekompensat... i jakoś leci. Zredukowano pogłowie krów dojnych, i też, po niewielkich perturbacjach.... mleka nie brakuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.07.2018 08:20 Nie można wprost odnosić interwencji na rynku artykułów rolnych do rynku owoców i warzyw. Wynika to z tego iż jest regulowany zupełnie innymi rozporządzeniami. Mówiąc wprost, rynek owoców i warzyw w Europie opiera się i prawnie i formalnie na organizacjach producentów a wszelka pomoc dystrybuowana jest za pośrednictwem ich programów operacyjnych. Dla jakiegokolwiek innego wsparcia Komisja Europejska musi sie posłużyć tzw rozporządzeniami specjalnymi, jak było i jest np w przypadku wycofywania owoców z rynku i właśnie my z uwagi na nikły stopień zorganizowania byliśmy adresatem tego rozporządzenia. Kto mówi albo obiecuje jakąkolwiek interwencję, plecie zwyczajne bzdety. Trzeba wystąpić o to najpierw do Komisji Europejskiej. Poza wszystkim Komisja od kilku lat domaga się od Polski propozycji działań strukturalnych ale póki co nikt od nas tego nie proponuje. jedynym znanym mi projektem była moja propozycja tzw. rekultywacji terenów intensywnie użytkowanych sadowniczo. reakcja strony rządowej była żadna, oprócz jedynie zgłoszenia tej propozycji jako jednego z postulatów ostatniego zjazdu Solidarności RI. Póki co nic się z tym nie dzieje i na forum unijnym żadna konkretna polska propozycja nie funkcjonuje.
artemida
artemida 28.07.2018 09:27 Piszesz o procedurach... Oczywiście w tak wielkim kołchozie jak UE to te procedury MUSZĄ BYĆ! Inna sprawa, że jak piszesz NIKT się do nich nie przymierzył. IDEALNA KWADRATURA KOŁA - rząd nic nie robi bo sadownicy W TYM KIERUNKU NIE NACISKAJĄ. Sadownicy narzekają ALE Z ŻADNĄ INICJATYWĄ NIE WYCHODZĄ.
Jak posadzono Serafina to żadni anieli nie chcą się wychylić? Wszyscy, na kolanach, czekają na ... archanioła Gabriela.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.07.2018 11:30 Jedna strona mówi:,, zróbta coś", druga: zrobimy , ,,tylko cóś wymyślta, bo my,, myślim , myślim i nic nie wymyślilim, ale się z troską pochylajem". Jedni mówią: ,,rząd nic nie robi", drudzy: ,, opozycja przeszkadza. A jak już projekt jest to: rząd go nie wdroży, bo komuch jeden, złodziej peeselowiec go wymyślił, a opozycja mówi; po co im bałwanom podsuwasz, to jest dobry projekt, na nich za dobry. I tak wszyscy ,,sramy w ten nocnik" a potem budzimy się z ręką w jego wnętrzu.
artemida
artemida 28.07.2018 13:00 No widzisz jaceopierwszy, ja stary /i wiekiem tyż/ ZSL/PSL i Ty /nic o Tobie nie wiem i nie jestem ciekawy/ mamy dość zbieżny pogląd na istniejąca sytuację w sadownictwie. Jak sądzę, młodszyś więc szukaj trzeciego kto nasze poglądy poprze, a później kolejnego, i następnych. Tak zrobiliśmy w sprawach pszczelarskich na Dolnym Śląsku. Pomimo sytuacji społeczno-politycznej(???) podobnej jak w sadownictwie UDAŁO SIĘ UZYSKAĆ KONSENSUS PONAD /durnymi/ PODZIAŁAMI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylit100
sylit100 28.07.2018 21:45 w tym roku zbierzemy ponad 4 miliony ton jabłek , połowa tych jabłek trafia do przetwórni ,w tym roku zakłady będą chciały nas wykorzystać i skupić od nas przemysł po 15 gr ,a może nawet i taniej jak się im uda , a jak będzie niska cena przemysłu to i export będzie tani , pewnie będzie 25 groszy drożej i będą duże wymagania jakościowe ,ta cena 15gr to nie pokrywa kosztów zbioru ,a i tak są sadownicy co zbierają przemysł, jak byśmy wszystek przemysł pozostawili pod drzewami i nie zebrali ani kila to to na pewno byśmy na tym lepiej wyszli ,i dużo więcej byśmy utargowali za jabłko deserowe ,a i w koleinych latach przetwórnie musiały by płacić doobrą cene za przemysł ,bo by się bali ze znowu nie kupią ani kila , jedyne wyjście z tym roku to pozostawienie jabłek przemysłowych pod drzewami niech zgniją ,jak teraz przetwórnie nie na kupią spadów , to w zimie będą się prosić o przemysł ,a cena będzie ponad 1zł ,teraz trzeba tylko żeby WSZYSCY SADOWNICY nie zbierali spadów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Roman197002
Roman197002 29.07.2018 11:03 Sylit ma w rację , jak nie zapłacą za przemysł min 30 gr to niech gnije pod drzewem . Tylko tak możemy strajkować bo nikt nas nie slucha . A przetworcy ze skupowymi myślą że jak kupowali po 10 gr to dalej będą kupować bo głupi chłop bedzie sam zbierał bo mu na chleb brakło .Ja wszystki powtarzam ze jak nie zapłacą w miarę normalnej ceny to przemysł niech gnije pod drzewem , wtedy dopiero może coś wystrajkujemy .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 29.07.2018 11:43 W sumie po co strajki i blokady. Jeden i najwyżej drugi taki,,bogaty" rok i sytuacja się samorzutnie ustabilizuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

dragon
dragon 29.07.2018 13:26 cytuję :jonatansad 27.07.2018 22:35
sadownicy nic nie stracą jak zostawia jabłka pod drzewami ,mogą tylko zyskać ,bo jak na zakładach nie będzie jabłek to przetwórcy sami podniosą cene i dlatego związek powinien apelować i przekonywać sadowników żeby nie zbierali ,bo jak nie związek sadowników to kto ma pokierować akcja protestacyjną , chyba tylko związek sadowników może zorganizować skuteczna akcje protestacyjną ,nikt inny tego nie zorganizuje , na proteście w warszawie było bardzo dużo sadowników , bo wcześniej pan prezes związku apelował do sadowników żeby przyjechali do warszawy i się udało, sadownicy licznie przyjechali na protest , może teraz w internecie powinny ukazać się film jak prezes związku apeluj do sadowników żeby nie zbierać spadów ,może się uda ,a plakaty z apelem do sadowników powinny być porozwieszane po wsiach , po to żeby wszyscy sadownicy wiedzieli ze jest taka akcja protestacyjna . To od sadowników zależy jaka będzie cena za spady ,zapotrzebowanie jest bardzo duże na przemysł bo cena koncentratu nie spadła ,a na pewno jeszcze wzrośnie ,bo w chinach były przymrozki i w tym roku spady powinny być w takiej samej cenie jak w tamtym ,a może nawet wyższej , ale jak będziemy sprzedawać po 15 gr to cena nie wrośnie ,a może jeszcze nawet spadnie .
Podpisuję się pod tym co napisał jonatansad rękami i nogami a szczególnie pod tym, że w tym roku cena powinna zależeć od nas sadowników tylko musimy umieć wykorzystać sytuację z jabłkiem w Chinach.
To co robią przetwórcy to w dużej mierze zależy od nas. Czy ktoś z was będzie płacił z własnej woli za jakiś towar np 80gr jak może go mieć za 15gr.? Chyba musiał by być idiotą.!!!
pilsner13
pilsner13 29.07.2018 14:02 Taka akcja ma sens,a nie jakieś obowiązkowe umowy kontraktacyjne, które mogą pogrążyć sadowników w przypadku np.braku Ukraińców do zbioru czy anomalii pogodowych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 29.07.2018 14:33 A ja zaproponuję pewne rozwiązanie, acz kontrowersyjne i to bardzo. Każda partia owoców niech na samym początku zostanie przebadana w gospodarstwie sadownika, a później dopiero dostarczona do przetwórni. Kto ma za to zapłacić ? Można podyskutować :). Do tego zastosować takie zasady, jakie są stosowane przy odbiorze takich partii towarów dla innych branż...tj. zastosować Polską Normę. Gwarantuję, że tym samym rozwiązał by się problem przemysłu z sadów nastawionych typowo na produkcję jabłka konsumpcyjnego, bo większość z nich nie przeskoczyłaby progu przekroczenia pewnych norm substancji. Tylko jabłka z zaniedbanych sadów spełniałaby normy.
Nie oszukujmy się sami i nie udajmy, że jesteśmy świętymi. Czy stosowanie np. substancji na opadanie, czy na kolor, faszerowanie jabłek nawozami, ...środkami na przechowanie itd. jest dla Nas czymś obcym, abstrakcyjnym ?? Obłudę, kłamstwo hipokryzję...pozostawcie PiS-owi i politykom z innych partii...
Wielu z nas z pełną świadomością pryska, by za kilka dni zbierać...Może ten rok jest specyficzny, ale inne są typowe...mokre, parchowe, ...
Michal80
Michal80 31.07.2018 15:47 A ty to polityk jakiś czy sadownik? Jedyne wyjście to nie zbierać nawet jak połowa się zmarnuje albo i więcej to nie będziemy uczyć przetwórców że towar oddamy zawsze nawet za darmo. A od polityki są politycy a my sadownicy powinniśmy się jednoczyć i pokazać siłę tej jedności. I związek..... też powinien apelować o nie sprzedawanie towaru poniżej kosztów.
rafal123
rafal123 31.07.2018 19:16 Ten Jerzy 45 to co wpis musi pisać o PIS. Wyborca platformy i widz TVN sieje tu polityczną propagandę.Spadaj lemingu na forum GW

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 31.07.2018 19:02 jerzy45
Masz rację odnośnie przerywki...ten towar nie spełnia żadnych norm w większości przypadków . Nie mniej bardzo chętnie po 15 groszy te jabłuszka są na legalu "kupowane" i gra gitara :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 31.07.2018 19:40 Michał i rafal , j45 to taki wiejski głupek z PO jest jeszcze jeden jaśnie pan A...a (fachowiec od plus/minus) na etacie kodu ..
artemida
artemida 01.08.2018 06:33 A jak nazwiesz premiera który kłamie mówiąc że PIS załatwił/uchwalił sprzedaż bezpośrednią? Prawda jest taka że owa sprzedaż została przyjęta uchwałą sejmu poprzedniej kadencji /dokładnie w kwietniu 2015 / a PIS głosował przeciw. Mnie wstyd za takiego premiera a Tobie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 07:53 Artemida. PiS wam ukradł projekty? Ojej. 8 lat z PO co kurwa robilsicie? Afery w Elewarze. Pawlak robił kontrakty gazowe na szkodę 1 mld dla budżetu. 16 lat PSL rządził rolnictwem i co zrobił? Nic. Posady Swoim. Ludziom. To jest wasze motto
artemida
artemida 01.08.2018 08:25 Nic nie robili, czekali na PIS. Ci co czekali - doczekali...
zarpion2
zarpion2 01.08.2018 12:22 motto obecnie panujących i ich zwolenników znamy ,kulturę widzimy i słyszymy ,fachowców bez wykształcenia ale za sowite apanaże też więc nie ..........bo się ośmieszasz
PS znajdż sobie kto podpisał kontrakt gazowy z Rosją i dlaczego go Pawlak musiał odkręcać ,dla ułatwienia podam że to był pisowski minister

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 01.08.2018 12:29 Za negocjacje z gazem odpowiedzialny był W Pawlak i tyle. A co do jabłek i owoców to trzeba bylo wiecej sadzic, rzad powinien jak za komuny jakis domiar wprowadzic podatek jak ktos ma wiecej sadu jak np 8 , 10 ha i tyle.
artemida
artemida 01.08.2018 13:26 ...i nikt mnie nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zarpion2
zarpion2 01.08.2018 12:37 https://www.se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.html

bo inteligentniejsi sami sobie znajdą

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 13:29 https://wpolityce.pl/m/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 13:31 http://yelita.pl/artykuly/art/afera-pawlaka

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Michal80
Michal80 01.08.2018 14:17 A co was obchodzi kto rządzi??. Trzeba się zjednoczyć bez względu kto jakie ma przekonania. Jutro jest protest trzeba być w Warszawie, ale nie po to by dokuczać mieszkańcom czy rządzącym tylko po to by pokazać że jesteśmy razem. I szukamy wsparci naszych postulatów właśnie u rządzących. Współpracujmy i nie sprzedajmy...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

delikatess
delikatess 01.08.2018 15:09 na proteście w warszawie trzeba być obowiązkowo, ale sam protest może być nieskuteczny ,trzeba wstrzymać się ze sprzedażą jabłek przemysłowych . Dlaczego związek nie apeluje do sadowników żeby nie zbierali spadów ?
Na pewno ktoś z zarządu czyta te komentarze ,może niech odpowie dlaczego nie ma jeszcze apelu do sadowników żeby nie zbierali spadów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Analiza cen jabłek deserowych i przemysłowych październik r/r

W październiku 2019 r., spośród owoców skupowanych z przeznaczeniem do konsumpcji...

Nowa Zelandia: Zbiory jabłek w 2019 roku

Jak informuje USDA (United States Departament of Agriculture) zbiory jabłek w Nowej Zelandii...

Maliszewski: Duże sklepy w handlu owocami

Analizując rynek owoców w naszym kraju i myśląc o zwiększeniu spożycia rodzimych...

Limit pomocy de minimis wyczerpany

Jak wynika z najnowszych informacji zamieszczonych w Systemie Rejestracji Pomocy Publicznej:...

Chciwość zakładów przetwórczych, monopolistyczna pozycja na rynku

Tylko i wyłącznie chciwość zakładów przetwórczych ich monopolistyczna pozycja na rynku...

Maliszewski: Nie ulegajmy panice!

W tym roku z pewnością zbiory jabłek będą niskie, tak w Polsce, jak i w wielu innych...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
instagram