Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

ZSRP: Apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Związek Sadowników RP wystapił do Ministra z wnioskeim o pilne spotkanie.

Sadownicy są zdesperowani, nie ma praktycznie takiego gatunku owoców, za który otrzymaliby godziwe pieniądze. Mimo zapowiedzi dotychczasowe spotkania z Panem Ministrem i zastępcami nie przyniosły żadnego efektu i nie podjęto jakichkolwiek działań w celu poprawy sytuacji.

Sytuacja na rynku i jego specyfika nie pozwala odkładać tematu na bliżej nieokreślony czas. Odnieśliśmy wrażenie, że nie podszedł Pan do naszych problemów z należytą powagą i że nie próbuje Pan szukać merytorycznych rozwiązań tej trudnej sytuacji (...).

 

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu ZSRP do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

 

Tagi:

sadownicy, zsrp

komentarze (33):

dodaj komentarz
jonatansad
jonatansad 27.07.2018 13:36 Związek powinien jak najszybciej zaapelować do sadowników żeby zaprzestali sprzedawać jabłka przemysłowe po 15gr, czyli w cenie nie pokrywającej kosztów zbioru ,bo jeżeli taka cena będzie przez cały sezon , to na pewno wykorzystają to firmy exportowe i będą chcieli kupić jabłka exportowe za 35gr , a na giełdach będą ceny za ładne jabłko od 8 do 10zł . Trzeba się zjednoczyć i działać wspólnie to może uda nam się wywalczyć wyższą cene za jabłka przemysłowe ,bo za porzeczki i wiśnie to cena już w tym roku nie wzrośnie ,może jak związek wystosuje apel żeby nie zbierać jabłek to w tym roku sadownicy może się posłuchają i nie będą zbierać ,może trzeba wydrukawać i porozwieszać po wsiach plakat ze by nie zbierać żeby wszyscy wiedzieli ,bo nie każdy ma internet .Sadownicy na pewno by lepiej zrobili jak by w tym roku nie zbierali spadów wogule i wszystkie spady pozostawili pod drzewami .Czy w tym roku będzie można przekazywać jabłka na bezpłatną dystrybucje ,lub utylizować pod drzewami ,bo jest embargo ,czy na spotkaniu ministra z sadownikami ten temat był poruszany ,bo w pierwszym roku jak rosja wprowadziła embargo to już na jesieni można było wycofywać i utylizować jabłka
mutemute
mutemute 27.07.2018 20:08 Skoro już podałeś co robić by było lepiej to może dasz przykład innym i sam zaczniesz działać- rozwieszać plakaty po wsiach ? Cz jak zwykle czekasz aż inni zrobią to za Ciebie "wujku dobra rado" ?
jonatansad
jonatansad 27.07.2018 22:35 sadownicy nic nie stracą jak zostawia jabłka pod drzewami ,mogą tylko zyskać ,bo jak na zakładach nie będzie jabłek to przetwórcy sami podniosą cene i dlatego związek powinien apelować i przekonywać sadowników żeby nie zbierali ,bo jak nie związek sadowników to kto ma pokierować akcja protestacyjną , chyba tylko związek sadowników może zorganizować skuteczna akcje protestacyjną ,nikt inny tego nie zorganizuje , na proteście w warszawie było bardzo dużo sadowników , bo wcześniej pan prezes związku apelował do sadowników żeby przyjechali do warszawy i się udało, sadownicy licznie przyjechali na protest , może teraz w internecie powinny ukazać się film jak prezes związku apeluj do sadowników żeby nie zbierać spadów ,może się uda ,a plakaty z apelem do sadowników powinny być porozwieszane po wsiach , po to żeby wszyscy sadownicy wiedzieli ze jest taka akcja protestacyjna . To od sadowników zależy jaka będzie cena za spady ,zapotrzebowanie jest bardzo duże na przemysł bo cena koncentratu nie spadła ,a na pewno jeszcze wzrośnie ,bo w chinach były przymrozki i w tym roku spady powinny być w takiej samej cenie jak w tamtym ,a może nawet wyższej , ale jak będziemy sprzedawać po 15 gr to cena nie wrośnie ,a może jeszcze nawet spadnie .
jerzy45
jerzy45 29.07.2018 14:19 Wprowadzasz ludzi w błąd. Jak to zyskają, jeśli nie będą zbierać jabłek, bo wówczas zakłady podniosą cenę ? Założenie może i słuszne, ale te nie zbierane jabłka już zgniły :( Nie przekonuje mnie ten argument, skoro na niektórych przetwórniach są kolejki ciężarówek. Czy zbierając np, 10 t. przemysły jabłek, które w tym czasie są już duże np. Lobo, Delikates, po 14 gr. ( u mnie po 20...) uzyskujesz odpowiednią kwotę ...u Was 1400 zł. u mnie 2000 zł. Jak to teraz wytłumaczyć ludziom, którzy zaufali tzw. dobrej zmianie i teraz wiążąc koniec z końcem walczą o byt...Może należałoby założyć fundację tych, co nie zbierają przemysłu, by z uzyskanych pieniędzy dofinansować te gospodarstwa, które zbierają, by nie zbierał ! Jesteś gotów na takie rozwiązanie ?
Można protestować i krzyczeć, ale tym nie zapełnisz brzuszka swych dzieciaków...Może to pusty slogan, ale tona węgla to już 1000 zł. buty, spodnie...itd. Tylko ludzie nieodpowiedzialni depczą dorobek swej pracy i butem wciskają je w błoto ! Ktoś przecież ukuł przysłowie - ziarnko do ziarnka... grosz do grosza.
Tylko odpowiednia forma nacisku na daną jednostkę PRZETWÓRCZĄ MA SENS, A NIE PRZEKONYWANIE SADOWNIKA, ŻEBY NIE ZBIERAŁ !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

TOMIK1
TOMIK1 27.07.2018 16:46 Panowie jest tragedia, ceny owoców poniżej krytyki, (u mnie porzeczka została na polu) w czerwcu susza, teraz podtopienia, myślałem że chociaż trochę zarobi się na zbożu, a tu wszystko pływa, co dziennie pada deszcz, prognozy pogody nie zapowiadają poprawy. Ludzie nie oczekują jakiś dziwnych pomysłów z tworzeniem holdingów, trzeba mówić jasno w tym roku potrzebna jest pomoc finansowa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 27.07.2018 17:51 Ja się nie dziwię panu ministrowi.Trudno traktować poważnie organizację ,która apeluje o wprowadzenie obowiązkowych(!!!!) umów kontraktacyjnych podpisywanych już w marcu(dla mnie ewenement na skalę światową) które jeszcze bardziej powiększą przewagę kontraktową kupujących. Jest pewność, że rolnicy albo zostaną z plonami(bo trudno by kontraktowali 100% zakładanych plonów-kontraktuje się zawsze około 30-50%) lub zostaną zlicytowani z powodu kar umownych(bo na przykład nie przyjadą pracownicy z Ukrainy). Skupujący w przypadku nadmiaru towaru i spadku cen w sezonie zawsze znajdą pretekst by odmówić przyjęcia towaru.
TOMIK1
TOMIK1 27.07.2018 21:51 Ja również uważam że umowy kontraktacyjne to głupota. Teraz powinno się część porzeczek czarnych, wiśni, malin zlikwidować a nie czekać na cud, moim zdaniem dobrym rozwiązaniem powinna być rekompensata za zrezygnowanie z uprawy na okres np. 5 - 10 lat.
artemida
artemida 28.07.2018 07:20 Masz rację TOMIK 1, to co piszesz to JEDYNA DROGA DO NORMALNOŚCI. Francuzi mieli za dużo winnic i ... w ten sposób "doszli do ładu". Jak to zrobić??? A to już sprawa rządzących i samorządów organizacji branżowych. Zmniejszono powierzchnie upraw buraków, kosztem jakichś rekompensat... i jakoś leci. Zredukowano pogłowie krów dojnych, i też, po niewielkich perturbacjach.... mleka nie brakuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.07.2018 08:20 Nie można wprost odnosić interwencji na rynku artykułów rolnych do rynku owoców i warzyw. Wynika to z tego iż jest regulowany zupełnie innymi rozporządzeniami. Mówiąc wprost, rynek owoców i warzyw w Europie opiera się i prawnie i formalnie na organizacjach producentów a wszelka pomoc dystrybuowana jest za pośrednictwem ich programów operacyjnych. Dla jakiegokolwiek innego wsparcia Komisja Europejska musi sie posłużyć tzw rozporządzeniami specjalnymi, jak było i jest np w przypadku wycofywania owoców z rynku i właśnie my z uwagi na nikły stopień zorganizowania byliśmy adresatem tego rozporządzenia. Kto mówi albo obiecuje jakąkolwiek interwencję, plecie zwyczajne bzdety. Trzeba wystąpić o to najpierw do Komisji Europejskiej. Poza wszystkim Komisja od kilku lat domaga się od Polski propozycji działań strukturalnych ale póki co nikt od nas tego nie proponuje. jedynym znanym mi projektem była moja propozycja tzw. rekultywacji terenów intensywnie użytkowanych sadowniczo. reakcja strony rządowej była żadna, oprócz jedynie zgłoszenia tej propozycji jako jednego z postulatów ostatniego zjazdu Solidarności RI. Póki co nic się z tym nie dzieje i na forum unijnym żadna konkretna polska propozycja nie funkcjonuje.
artemida
artemida 28.07.2018 09:27 Piszesz o procedurach... Oczywiście w tak wielkim kołchozie jak UE to te procedury MUSZĄ BYĆ! Inna sprawa, że jak piszesz NIKT się do nich nie przymierzył. IDEALNA KWADRATURA KOŁA - rząd nic nie robi bo sadownicy W TYM KIERUNKU NIE NACISKAJĄ. Sadownicy narzekają ALE Z ŻADNĄ INICJATYWĄ NIE WYCHODZĄ.
Jak posadzono Serafina to żadni anieli nie chcą się wychylić? Wszyscy, na kolanach, czekają na ... archanioła Gabriela.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.07.2018 11:30 Jedna strona mówi:,, zróbta coś", druga: zrobimy , ,,tylko cóś wymyślta, bo my,, myślim , myślim i nic nie wymyślilim, ale się z troską pochylajem". Jedni mówią: ,,rząd nic nie robi", drudzy: ,, opozycja przeszkadza. A jak już projekt jest to: rząd go nie wdroży, bo komuch jeden, złodziej peeselowiec go wymyślił, a opozycja mówi; po co im bałwanom podsuwasz, to jest dobry projekt, na nich za dobry. I tak wszyscy ,,sramy w ten nocnik" a potem budzimy się z ręką w jego wnętrzu.
artemida
artemida 28.07.2018 13:00 No widzisz jaceopierwszy, ja stary /i wiekiem tyż/ ZSL/PSL i Ty /nic o Tobie nie wiem i nie jestem ciekawy/ mamy dość zbieżny pogląd na istniejąca sytuację w sadownictwie. Jak sądzę, młodszyś więc szukaj trzeciego kto nasze poglądy poprze, a później kolejnego, i następnych. Tak zrobiliśmy w sprawach pszczelarskich na Dolnym Śląsku. Pomimo sytuacji społeczno-politycznej(???) podobnej jak w sadownictwie UDAŁO SIĘ UZYSKAĆ KONSENSUS PONAD /durnymi/ PODZIAŁAMI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylit100
sylit100 28.07.2018 21:45 w tym roku zbierzemy ponad 4 miliony ton jabłek , połowa tych jabłek trafia do przetwórni ,w tym roku zakłady będą chciały nas wykorzystać i skupić od nas przemysł po 15 gr ,a może nawet i taniej jak się im uda , a jak będzie niska cena przemysłu to i export będzie tani , pewnie będzie 25 groszy drożej i będą duże wymagania jakościowe ,ta cena 15gr to nie pokrywa kosztów zbioru ,a i tak są sadownicy co zbierają przemysł, jak byśmy wszystek przemysł pozostawili pod drzewami i nie zebrali ani kila to to na pewno byśmy na tym lepiej wyszli ,i dużo więcej byśmy utargowali za jabłko deserowe ,a i w koleinych latach przetwórnie musiały by płacić doobrą cene za przemysł ,bo by się bali ze znowu nie kupią ani kila , jedyne wyjście z tym roku to pozostawienie jabłek przemysłowych pod drzewami niech zgniją ,jak teraz przetwórnie nie na kupią spadów , to w zimie będą się prosić o przemysł ,a cena będzie ponad 1zł ,teraz trzeba tylko żeby WSZYSCY SADOWNICY nie zbierali spadów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Roman197002
Roman197002 29.07.2018 11:03 Sylit ma w rację , jak nie zapłacą za przemysł min 30 gr to niech gnije pod drzewem . Tylko tak możemy strajkować bo nikt nas nie slucha . A przetworcy ze skupowymi myślą że jak kupowali po 10 gr to dalej będą kupować bo głupi chłop bedzie sam zbierał bo mu na chleb brakło .Ja wszystki powtarzam ze jak nie zapłacą w miarę normalnej ceny to przemysł niech gnije pod drzewem , wtedy dopiero może coś wystrajkujemy .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 29.07.2018 11:43 W sumie po co strajki i blokady. Jeden i najwyżej drugi taki,,bogaty" rok i sytuacja się samorzutnie ustabilizuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

dragon
dragon 29.07.2018 13:26 cytuję :jonatansad 27.07.2018 22:35
sadownicy nic nie stracą jak zostawia jabłka pod drzewami ,mogą tylko zyskać ,bo jak na zakładach nie będzie jabłek to przetwórcy sami podniosą cene i dlatego związek powinien apelować i przekonywać sadowników żeby nie zbierali ,bo jak nie związek sadowników to kto ma pokierować akcja protestacyjną , chyba tylko związek sadowników może zorganizować skuteczna akcje protestacyjną ,nikt inny tego nie zorganizuje , na proteście w warszawie było bardzo dużo sadowników , bo wcześniej pan prezes związku apelował do sadowników żeby przyjechali do warszawy i się udało, sadownicy licznie przyjechali na protest , może teraz w internecie powinny ukazać się film jak prezes związku apeluj do sadowników żeby nie zbierać spadów ,może się uda ,a plakaty z apelem do sadowników powinny być porozwieszane po wsiach , po to żeby wszyscy sadownicy wiedzieli ze jest taka akcja protestacyjna . To od sadowników zależy jaka będzie cena za spady ,zapotrzebowanie jest bardzo duże na przemysł bo cena koncentratu nie spadła ,a na pewno jeszcze wzrośnie ,bo w chinach były przymrozki i w tym roku spady powinny być w takiej samej cenie jak w tamtym ,a może nawet wyższej , ale jak będziemy sprzedawać po 15 gr to cena nie wrośnie ,a może jeszcze nawet spadnie .
Podpisuję się pod tym co napisał jonatansad rękami i nogami a szczególnie pod tym, że w tym roku cena powinna zależeć od nas sadowników tylko musimy umieć wykorzystać sytuację z jabłkiem w Chinach.
To co robią przetwórcy to w dużej mierze zależy od nas. Czy ktoś z was będzie płacił z własnej woli za jakiś towar np 80gr jak może go mieć za 15gr.? Chyba musiał by być idiotą.!!!
pilsner13
pilsner13 29.07.2018 14:02 Taka akcja ma sens,a nie jakieś obowiązkowe umowy kontraktacyjne, które mogą pogrążyć sadowników w przypadku np.braku Ukraińców do zbioru czy anomalii pogodowych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 29.07.2018 14:33 A ja zaproponuję pewne rozwiązanie, acz kontrowersyjne i to bardzo. Każda partia owoców niech na samym początku zostanie przebadana w gospodarstwie sadownika, a później dopiero dostarczona do przetwórni. Kto ma za to zapłacić ? Można podyskutować :). Do tego zastosować takie zasady, jakie są stosowane przy odbiorze takich partii towarów dla innych branż...tj. zastosować Polską Normę. Gwarantuję, że tym samym rozwiązał by się problem przemysłu z sadów nastawionych typowo na produkcję jabłka konsumpcyjnego, bo większość z nich nie przeskoczyłaby progu przekroczenia pewnych norm substancji. Tylko jabłka z zaniedbanych sadów spełniałaby normy.
Nie oszukujmy się sami i nie udajmy, że jesteśmy świętymi. Czy stosowanie np. substancji na opadanie, czy na kolor, faszerowanie jabłek nawozami, ...środkami na przechowanie itd. jest dla Nas czymś obcym, abstrakcyjnym ?? Obłudę, kłamstwo hipokryzję...pozostawcie PiS-owi i politykom z innych partii...
Wielu z nas z pełną świadomością pryska, by za kilka dni zbierać...Może ten rok jest specyficzny, ale inne są typowe...mokre, parchowe, ...
Michal80
Michal80 31.07.2018 15:47 A ty to polityk jakiś czy sadownik? Jedyne wyjście to nie zbierać nawet jak połowa się zmarnuje albo i więcej to nie będziemy uczyć przetwórców że towar oddamy zawsze nawet za darmo. A od polityki są politycy a my sadownicy powinniśmy się jednoczyć i pokazać siłę tej jedności. I związek..... też powinien apelować o nie sprzedawanie towaru poniżej kosztów.
rafal123
rafal123 31.07.2018 19:16 Ten Jerzy 45 to co wpis musi pisać o PIS. Wyborca platformy i widz TVN sieje tu polityczną propagandę.Spadaj lemingu na forum GW

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 31.07.2018 19:02 jerzy45
Masz rację odnośnie przerywki...ten towar nie spełnia żadnych norm w większości przypadków . Nie mniej bardzo chętnie po 15 groszy te jabłuszka są na legalu "kupowane" i gra gitara :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 31.07.2018 19:40 Michał i rafal , j45 to taki wiejski głupek z PO jest jeszcze jeden jaśnie pan A...a (fachowiec od plus/minus) na etacie kodu ..
artemida
artemida 01.08.2018 06:33 A jak nazwiesz premiera który kłamie mówiąc że PIS załatwił/uchwalił sprzedaż bezpośrednią? Prawda jest taka że owa sprzedaż została przyjęta uchwałą sejmu poprzedniej kadencji /dokładnie w kwietniu 2015 / a PIS głosował przeciw. Mnie wstyd za takiego premiera a Tobie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 07:53 Artemida. PiS wam ukradł projekty? Ojej. 8 lat z PO co kurwa robilsicie? Afery w Elewarze. Pawlak robił kontrakty gazowe na szkodę 1 mld dla budżetu. 16 lat PSL rządził rolnictwem i co zrobił? Nic. Posady Swoim. Ludziom. To jest wasze motto
artemida
artemida 01.08.2018 08:25 Nic nie robili, czekali na PIS. Ci co czekali - doczekali...
zarpion2
zarpion2 01.08.2018 12:22 motto obecnie panujących i ich zwolenników znamy ,kulturę widzimy i słyszymy ,fachowców bez wykształcenia ale za sowite apanaże też więc nie ..........bo się ośmieszasz
PS znajdż sobie kto podpisał kontrakt gazowy z Rosją i dlaczego go Pawlak musiał odkręcać ,dla ułatwienia podam że to był pisowski minister

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 01.08.2018 12:29 Za negocjacje z gazem odpowiedzialny był W Pawlak i tyle. A co do jabłek i owoców to trzeba bylo wiecej sadzic, rzad powinien jak za komuny jakis domiar wprowadzic podatek jak ktos ma wiecej sadu jak np 8 , 10 ha i tyle.
artemida
artemida 01.08.2018 13:26 ...i nikt mnie nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zarpion2
zarpion2 01.08.2018 12:37 https://www.se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.html

bo inteligentniejsi sami sobie znajdą

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 13:29 https://wpolityce.pl/m/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 01.08.2018 13:31 http://yelita.pl/artykuly/art/afera-pawlaka

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Michal80
Michal80 01.08.2018 14:17 A co was obchodzi kto rządzi??. Trzeba się zjednoczyć bez względu kto jakie ma przekonania. Jutro jest protest trzeba być w Warszawie, ale nie po to by dokuczać mieszkańcom czy rządzącym tylko po to by pokazać że jesteśmy razem. I szukamy wsparci naszych postulatów właśnie u rządzących. Współpracujmy i nie sprzedajmy...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

delikatess
delikatess 01.08.2018 15:09 na proteście w warszawie trzeba być obowiązkowo, ale sam protest może być nieskuteczny ,trzeba wstrzymać się ze sprzedażą jabłek przemysłowych . Dlaczego związek nie apeluje do sadowników żeby nie zbierali spadów ?
Na pewno ktoś z zarządu czyta te komentarze ,może niech odpowie dlaczego nie ma jeszcze apelu do sadowników żeby nie zbierali spadów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Sprzedali jabłka, ale pieniędzy nie zobaczyli. Teraz walczą o swoje !

Na 600 tys. zł wyliczają straty sadownicy z Mazowsza, którzy oddali zbiory firmie...

Ciepła zima zagrożeniem dla pszczół – już wylatują z uli !

Jak informuje Agrobiznes pszczoły zaczęły wylatywać z uli, mimo że o tej porze powinny...

Cen nawozów w styczniu 2020 roku

Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie...

ZSRP: Sadownicy muszą mieć zagwarantowaną cenę minimalną

Od wielu miesięcy trwają prace nad wprowadzeniem w życie tzw. umowy kontraktacyjnej, która...

Maliszewski: Opłata cukrowa - kolejny cios w sadowników

Propozycja wprowadzenia opłaty cukrowej zaproponowana przez Rząd spowoduje objęcie...

Odpowiedź Ministra Rolnictwa w sprawie importu jabłek z Ukrainy

W ciągu ostatniego sezonu wielokrotnie pojawiały się informacje o masowo zwiększającym...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Jakby emocje związane z tym tematem...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram