Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Corto
2019_BASF

Wczesnowiosenne zabiegi fungicydami – najważniejsza jest profilaktyka

Wczesnowiosenne zabiegi fungicydami – najważniejsza jest profilaktyka

Wiele chorób drzew owocowych należy zwalczać wczesną wiosną, zanim jeszcze rozwiną się liście. Są to najczęściej zabiegi profilaktyczne, których przeoczenie może doprowadzić do silnego rozwoju chorób w okresie dalszej wegetacji. Dlatego też wiosną dokładnie przyglądajmy się roślinom. Im prędzej zauważymy niepokojące objawy, tym większa szansa na szybkie zwalczenie ich przyczyny.

Kiedy rozpocząć fungicydową ochronę sadu?
Przedwiośnie to jest ten czas kiedy należy pomyśleć i zaplanować ochronę drzew owocowych przed chorobami. To o tej porze roku wykonuje się najważniejsze zabiegi opryskiwania drzew owocowych, które zapobiegną pojawianiu się chorób oraz w znacznym stopniu ograniczą ich rozwój w okresie wegetacji. Jeśli pogoda pozwala, to wiosenne opryski drzew owocowych rozpoczyna się już pod koniec lutego lub na początku marca, przed pojawieniem się liści. Temperatura powietrza powinna wynosić powyżej 6-7°C. Termin poszczególnych zabiegów należy dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin, gdyż zarówno oprysk wykonany zbyt wcześnie, jak i przeprowadzony zbyt późno, nie będzie skuteczny. Nie da się wyznaczyć dokładnej, stałej daty poszczególnych oprysków, gdyż co roku termin może się różnić w zależności od pogody, która znacząco wpływa na tempo wegetacji roślin. Dlatego też należy posługiwać się fazami rozwoju drzew owocowych i stosować się do zaleceń ochrony roślin.

Jakie choroby mogą atakować drzewa owocowe w okresie bezlistnym?
Wraz z nadejściem wiosny, gdy znacząco zaczyna wzrastać temperatura powietrza, drzewa gwałtownie przyspieszają swoją wegetację. Jednocześnie jest to czas sprzyjający rozwojowi zarodników grzybów, które mogą infekować rośliny. Jabłonie oraz grusze bardzo często, szczególnie przy wilgotnej pogodzie, atakowane są przez parcha jabłoni i gruszy oraz zarazę ogniową – groźną chorobę bakteryjną wywoływaną przez bakterię Erwinia amylovora. Inną ważną chorobą, która szczególnie mocno atakuje morele i wiśnie, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która powoduje zamieranie i usychanie całych gałązek. Groźna jest także kędzierzawość liści brzoskwiń, której objawem są charakterystyczne deformacje i pęcherze na liściach, przyczyniające się do znacznego osłabienia drzew. Często występuje także rak drzew owocowych, który szczególnie atakuje drzewa zaniedbane i takie, których rany po cięciu nie zostały zabezpieczone odpowiednimi środkami.

Parch jabłoni wczesną wiosną – lustracje sadów podstawą w ustalaniu terminów zabiegów
Wilgotna i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi parcha. W związku z tym, że w zwalczaniu parcha ważna jest właściwa ocena zagrożenia, warto przeprowadzić lustracje sadów, by nie spóźnić się z zabiegami profilaktycznymi.

Parch jabłoni wciąż pozostaje najgroźniejszą chorobą jabłoni. Skuteczne zwalczanie parcha jabłoni jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu w produkcji jabłek. W okresie wiosennym, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i częstych opadów deszczu, może dochodzić do infekcji pierwotnych już od najwcześniejszych faz rozwojowych jabłoni. Wiosenne infekcje pierwotne, związane ze wzmożonym dojrzewaniem zarodników workowych, to najtrudniejszy okres w ochronie jabłoni przed parchem. Ponadto decydują one o nasileniu występowania choroby w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Często zdarza się, że w okresie wczesnowiosennym, z powodu obficie padających deszczy, nie uda się wykonać zabiegów w czasie infekcji pierwotnych. Może wówczas dojść do porażenia grzybem i pierwsze objawy choroby wystąpią już na przełomie kwietnia i maja. Trzeba pamiętać, że już po wystąpieniu objawów parcha skuteczność dalszej chemicznej ochrony w zwalczaniu grzyba Venturia inaequalis jest znacznie niższa.

Lustracje sadów należy rozpocząć w lutym lub tuż na początku marca, aby sprawdzić, jak dużo owocników się wykształciło i jak postępuje proces ich rozwoju. Zgodnie z metodykami Integrowanej Ochrony: lustracje należy wykonać na około 15 losowo wybranych drzewach na kwaterze jabłoni. Dokładne obserwacje (raz na 2 tygodnie), powinny być prowadzone w okresie infekcji pierwotnych przede wszystkim na kwaterach odmian podatnych i różniących się rozwojem wegetatywnym. W czasie lustracji należy przeglądać liście, ogonki liściowe, szypułki owocowe i zawiązki owocowe. W sytuacji dużego zagrożenia parchem, zwłaszcza na podatnych odmianach jabłoni (Cortland, Golden Delicious), pierwszy zabieg zapobiegawczy należy rozpocząć już w fazie nabrzmiewania pąków, przed wysiewem zarodników workowych, opryskując drzewa fungicydami miedziowymi, wykonując w tym czasie jeden lub dwa zabiegi – aż do fazy pękania pąków

Wczesnowiosenny zabieg decyduje niejednokrotnie o skuteczności ochrony w całym sezonie wegetacyjnym. Dobrze przeprowadzona w tym czasie ochrona przed parchem jabłoni pozwala zwykle na ograniczenie liczby zabiegów w dalszej części sezonu wegetacyjnego.

Zaraza ogniowa wciąż groźna
Wiosną, w czasie nabrzmiewania pąków, bakterie Erwinia amylovora wywołujące zarazę ogniową uaktywniają się i szybko namnażają. Sprzyja temu zwłaszcza ciepła i wilgotna pogoda. Największe zagrożenie występuje w okresie kwitnienia drzew i wzrostu pędów. Należy w tym okresie zintensyfikować lustracje sadów, gdyż niedługo mogą pojawić się objawy choroby. Szczególnie zagrożone są sady, w których zaraza ogniowa występowała już w ubiegłym roku. Objawy choroby mogą wystąpić na wszystkich nadziemnych częściach drzewa. Porażone kwiaty ulegają zgorzeli, gwałtownie zamierają i brunatnieją. Nekroza z kwiatów przenosi się na gałęzie. Porażone liście i zielone części pędów więdną i czernieją.

W rejonach o dużym zagrożeniu chorobą nie powinno się uprawiać wrażliwych odmian jabłoni, takich jak: Celeste, Dalili, Idared i mutanty, Jonagold i mutanty, Szampion i mutanty, Gloster i mutanty, Pinova, oraz gruszy: Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Faworytka, Isolda, Konferencja. Jeśli stopień porażenia drzewa w sadzie nie jest zbyt wysoki, porażone pędy powinny być wycięte lub wyłamane z około 30-centymetrowym zapasem pozornie zdrowej części. Narzędzia do cięcia powinny być zdezynfekowane w denaturacie lub 3-procentowym roztworze lizolu. Wycinanie najlepiej wykonywać w suchy, słoneczny dzień. Wycięte gałęzie lub całe drzewa powinny zostać spalone. W rejonach częstego występowania choroby należy ograniczyć nawożenie azotowe. W razie potrzeby zwiększyć o około 25% dawkę nawozów potasowych i lekko zakwasić glebę (do pH 5,5-6,5). W okresie nabrzmiewania pąków należy wykonać opryskiwania jednym z preparatów miedziowych (dużą ilością cieczy). W rejonach zagrożonych zabieg taki powinien być powtórzony podczas pękania pąków oraz w pełni kwitnienia.

Kędzierzawość liści brzoskwiń – nie spóźnić się z pierwszym zabiegiem
Kędzierzawość liści brzoskwiń występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy brzoskwini. Jest to jedna z najgroźniejszych i bardzo trudnych do zwalczania chorób grzybowych brzoskwiń i moreli. Występuje powszechnie i co roku, więc trzeba się liczyć z dużym ryzykiem infekowania drzew.

W sprzyjających warunkach do infekcji pierwotnych zarodnikami grzyba może dojść bardzo wcześnie, już w okresie bezlistnym. Liście zakażane są w bardzo wczesnych fazach rozwoju, gdy znajdują się jeszcze w nabrzmiewających pąkach. Kilka wilgotnych i ciepłych dni wiosną decyduje o nasileniu infekcji. Dlatego też wszelkie zabiegi ochronne powinny zostać wykonane bardzo wczesną wiosną, zanim jeszcze nastąpi etap nabrzmiewania pąków. W pełni wegetacji nie dochodzi już do infekcji wtórnych. Wszelkie próby zapobiegania chorobie po pękaniu pąków i wykształceniu się liści są już spóźnione i nie dają żadnych rezultatów.

Kędzierzawość liści brzoskwiń można zniszczyć jednym prawidłowo wykonanym zabiegiem. Opryskiwanie drzew należy wykonać pod koniec okresu spoczynku, koniecznie przed nabrzmiewaniem pąków, zanim kiełkujące zarodniki zainfekują listki w pąkach. W praktyce najlepsze wyniki daje opryskiwanie brzoskwiń w pierwszy ciepły dzień przedwiośnia, gdy temperatura przekroczy 10°C. Brzoskwinie można też opryskiwać w cieplejsze zimowe dni, tj. nawet w lutym i na początku marca, pamiętając jednakże, by temperatura była sprzyjająca zapoczątkowaniu infekcji. W trakcie przedwiośnia, w okresach zimowych ociepleń, najskuteczniejsze zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwiń daje opryskiwanie drzew Miedzianem 50 WP lub Miedzianem Extra 350 SC. Jednakże w przypadku chłodnej i wilgotnej wiosny jeden zabieg może okazać się niewystarczający, wówczas trzeba wykonać kolejne zabiegi stosując, np. preparaty oparte na dodynie.

Uwaga na raka bakteryjnego
W sadach czereśniowych i wiśniowych, ale także na drzewach moreli i brzoskwiń może wystąpić, jak co roku, rak bakteryjny. Choroba, choć trochę zapomniana, wciąż daje o sobie znać i może powodować ogromne szkody w sadach. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować już na przedwiośniu. Rozpoczynający się proces nabrzmiewania pąków – w przypadku porażenia bakterią – zostaje zahamowany. Pąki takie zasychają i przez pewien czas pozostają zaschnięte na pędach. W dalszej części sezonu objawy porażenia rakiem bakteryjnym można zaobserwować na liściach i owocach. Początkowo widoczne są na nich uwodnione plamy, które potem na liściach brunatnieją, a na owocach czernieją i zasychają. Najniebezpieczniejsze w tej chorobie jest jednak porażenie zdrewniałych pędów, którego objawem mogą być rozległe zrakowacenia i nekrozy. Często towarzyszą im charakterystyczne wycieki gumy. Rak bakteryjny stanowi duże zagrożenie, kiedy obniżona jest odporność drzew, np. wskutek uszkodzeń mrozowych, przymrozków wiosennych oraz w przypadku wystąpienia na drzewach jakichkolwiek ran. Szczególnie podatne na raka bakteryjnego są wiśnie odmiany Nefris i Wanda, oraz czereśnie odmiany Van, Rainier, Hedelfińska.
W zwalczaniu raka bakteryjnego ważna jest profilaktyka rozumiana jako wycinanie porażonych konarów, czyszczenie i zabezpieczanie ran. Prawidłowo wykonywane lustracje pozwalają na ocenę stanu zagrożenia poszczególnych kwater drzew przez chorobę i są podstawą do podjęcia decyzji odnośnie stosowania zabiegów chemicznych.

Najlepszą skuteczność w zwalczaniu raka bakteryjnego drzew owocowych daje opryskiwanie drzew Miedzianem w wyższej z zalecanych dawek w okresie nabrzmiewania pąków i opadania liści: 3,0 kg/ha (Miedzian 50 WP) lub 3,0 l/ha (Miedzian Extra 350 SC), oraz w niższej dawce w fazie kwitnienia i wzrostu owoców: 1,5 kg/ha lub 1,5 l/ha.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – poważna choroba wiśni
Jedną z najgroźniejszych chorób wiśni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych tzw. monilioza. Choroba występuje powszechnie, niekiedy w bardzo dużym nasileniu. Najwrażliwszą odmianą jest Northstar, na której – w wyniku infekcji kwiatów – może dochodzić nawet do zamierania 70-80% pędów. W niektóre lata silnie uszkodzone mogą być również inne odmiany, w tym także Kelleris i Łutówka. Grzyb zimuje na porażonych, martwych kwiatostanach, pędach i zmumifikowanych owocach, które najczęściej pozostają w koronie drzewa. Tworzące się na nich zarodniki konidialne stanowią źródło infekcji dla rozwijających się kwiatów. Masowym infekcjom sprzyja wilgotna i ciepła pogoda w okresie kwitnienia. Typowymi objawami choroby są gwałtownie brunatniejące i zamierające kwiaty. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędów, powodując charakterystyczne zamieranie wierzchołków pędów. U podstawy porażonych, martwych pędów widoczne są często wycieki gumy. Choroba może znacząco obniżyć wielkość i jakość plonów oraz negatywnie wpłynąć na żywotność drzew.

Ryzyko porażenia drzew można zminimalizować poprzez ograniczanie źródła infekcji: usuwanie porażonych roślin, porażonych owoców i pędów, wycinanie porażonych części koron i zabezpieczanie ran przed nowymi infekcjami, zapewnienie roślinom optymalnych warunków dla ich rozwoju, oraz wykorzystanie naturalnej odporności roślin. Kiedy niechemiczne metody ochrony przed moniliozą są zbyt mało skuteczne należy wykonać zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin.

Bardzo dobre działanie preparatów powierzchniowych, w tym miedziowych mogą znacząco zmienić takie czynniki jak opady deszczu. Przyjmuje się, że suma opadów 20-25 mm po opryskaniu roślin zmywa całkowicie ochronną powłokę, co zmusza do powtórzenia zabiegu. Jednym ze sposobów na zwiększenie retencji stosowanego środka na powierzchni roślin jest dodatek do cieczy użytkowej substancji modyfikujących, np. preparatu Copper Grip w dawce 1,0 l/ha. Copper Grip poprawia równomierność pokrycia, zapewnia lepszą przyczepność cieczy roboczej na chronionych roślinach, przez co znacznie ogranicza jej straty podczas zabiegów wykonywanych w niekorzystnych warunkach pogodowych, zwłaszcza podczas padającego deszczu.

Pamiętajmy! Wilgotna i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi zarodników grzybów. W związku z tym, że w zwalczaniu chorób grzybowych ważna jest właściwa ocena zagrożenia, dlatego warto przeprowadzić lustracje sadów, by nie spóźnić się z zabiegami profilaktycznymi.
Wczesnowiosenny oprysk drzew owocowych jest zabiegiem bardzo potrzebnym, gdyż często decyduje o skuteczności ochrony w całym sezonie wegetacyjnym. Dobrze przeprowadzona w tym czasie ochrona przed patogenami pozwala na ograniczenie liczby zabiegów w dalszej części sezonu wegetacyjnego.

Odpowiedzialny producent Synthos AGRO ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowane zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

Autor: Małgorzata Dulska – Ekspert ŚOR Synthos AGRO

 

ARTYKUŁ REKLAMOWY

 

2019_Yara_wiosna

Najnowsze komentarze

ZSRP: Prawo Wodne - Co dalej...
robią sobie wody polskie po to by opylić...
Czas na polskie SUPEROWOCE -...
Coś mi się wydaje że jabłko jest u nas...
ZSRP: Prawo Wodne - Co dalej...
Witam wszystkich. A czy przy okazji może...
Czas na polskie SUPEROWOCE -...
Wygląda na to że superowocami są jabłka,...
ZSRP: Prawo Wodne - Co dalej...
To jak to w końcu jest z tą wodą do celów...
Aktualnie na rynku owoców...
Coś jak w tym dowcipie; Chłopak pyta...
Aktualnie na rynku owoców...
Ostatnio przez przypadek wpadł mi w oko...
Aktualnie na rynku owoców...
Nie powiem że obecny minister jest z mojej...
Po przymrozku, po czereśniach...
To chyba dobrze? Nawet bardzo dobrze.
ZSRP: O umowach...
Tadeusz1,napisałem jakie plany ma ZSRP w...
ZSRP: O umowach...
Witam. Czegoś tu nie rozumiem.Piszesz...
ZSRP: O umowach...
Susza jak h...,mrozy ,przymrozki, coraz...
Po przymrozku, po czereśniach...
Faktycznie "banany z kopca" w tym roku w...
Po przymrozku, po czereśniach...
To co pisze to nie w temacie przymrozków ale...
Po przymrozku, po czereśniach...
Agenci ubezpieczeniowi otrzymali wytyczne aby...
Rosja: Zniszczono 150 ton jabłek
Zgadza się...na tego rodzaju sprawy car...
Rosja: Zniszczono 150 ton jabłek
Nie wpłynął Siedow, nie wjechały...
Po przymrozku, po czereśniach...
Dokładnie ,okres karencji to jedno ,data od...
Po przymrozku, po czereśniach...
polisy to jest przekręt roku, w tym roku są...
Po przymrozku, po czereśniach...
Obawiam się, że z naszymi możliwościami...
Zarudzki: Trwają prace nad...
I masz rację G25. Lekarstwo nie zawsze...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Tu się akurat mylisz ,bo w Ewro Sajuzie...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Ja napisałem, że już w "zamierzchłych"...
Zarudzki: Trwają prace nad...
no......już widze ten krzyk jak to sie...
Zarudzki: Trwają prace nad...
W latach 70-tych /przy produkcji ok. 1mln...
Zarudzki: Trwają prace nad...
to co ? zabronić dosadzać ? toż to dopiero...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Prowadź krucjatę aby nie było 6 mln ton....
Zarudzki: Trwają prace nad...
no właśnie, pis pis pis a o PSLu ani...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Osobiście to nic nie mam przedstawiłem...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Masz rację Zielony, nie ja rozpocząłem ......
Zarudzki: Trwają prace nad...
"Kobiety ,które rozkładały nogi". Gdybym...
Zarudzki: Trwają prace nad...
...a ja się tylko zapytam , gdzie jest...
Po przymrozku, po czereśniach...
Mam polisę leży obok komputera i mogę...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Nie pisz bzdur, dwa lata trwa przygotowanie...
Zarudzki: Trwają prace nad...
praca kontrolera lotów jest relaksem bo to...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Espuma jakbyś miał coś wspólnego z...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Jeden drobiazg, płaciłem ZUS... Tak się...
Po przymrozku, po czereśniach...
Cieszmy się. Należało ubezpieczyć. A poza...
Po przymrozku, po czereśniach...
Z 15 na 16 kwi kolejne przymrozki...
Zarudzki: Trwają prace nad...
bo krytykujesz tylko jednych. Jak pytałem co...
Po przymrozku, po czereśniach...
jeszcze zimna Zoska 13-15 maj
Zarudzki: Trwają prace nad...
Co ja chcę? Wyższej emerytury! Reszta to...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Tak tak .... lepiej niech sie z nimi nie...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Co ma strajk (polityczny rzecz jasna, kolejny...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
jablka rosna w kazdym rejonie kontynentu ,...
Instytut Ogrodnictwa w...
Smutną prawdą jest że nikt z nas nie...
Instytut Ogrodnictwa w...
Tak, on chce byś został niewolnikiem...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Nauczycielska mocna organizacja zmienia...
Instytut Ogrodnictwa w...
I ludzie idą do pracy,żeby mieli z czego do...
Instytut Ogrodnictwa w...
Tak by już dawno każdy zrobił,gdyby w...
Instytut Ogrodnictwa w...
Ale na premie w ministerstwie rolnictwa i...
Zarudzki: Trwają prace nad...
i co ta organizacja zmieni oprócz brania...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Jak widać advokat wiele potrafi i to w stylu...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Dość długo byś czytał to co tu...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Artemido i co z tego trwania twojego wynikło...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Czy się dodało plus czy minus zapisywane...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Espuma daj sobie spokój tu z pslowską...
Zarudzki: Trwają prace nad...
To nie tak Espumo... Ja na tym portalu od...
Zarudzki: Trwają prace nad...
chłopie badz powazny.......15 min po wpisach...
Zarudzki: Trwają prace nad...
przepraszam , 56 plusów...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Podliczyłem Twoje plusy czyli poparcie dla...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Ale Schetyna który twierdzi że to co jest...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Dla mnie wiarygodnym jest ten który...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Czyli skoro PO robiło walki i doiło...
Zarudzki: Trwają prace nad...
no Pis tak ma że raz na kwartał walnie coś...
Po przymrozku, po czereśniach...
Niskie temperatury i ryzyko jest do 16...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Jak senator Bierecki oczyści kraj z tych......
Zarudzki: Trwają prace nad...
Putin to nie wezmie od nas jabłek żeby go...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Z tą wiedzą "co i jak było" to przypomnę...
Po przymrozku, po czereśniach...
Na mazowszu straty w czereśniach są po...
Zarudzki: Trwają prace nad...
@Espuma zbliżasz się niebezpiecznie do...
Zarudzki: Trwają prace nad...
aha - Po i PSL rządziło 8 lat, ile...
Zarudzki: Trwają prace nad...
widzowie TVNu Komuna24 całą dobe sie...
Po przymrozku, po czereśniach...
@star001 - w tym roku bez palenia ognisk.
Zarudzki: Trwają prace nad...
Bez sensu dyskusja z nim, kopiuje tylko...
Zarudzki: Trwają prace nad...
To Ty czegoś nie pojmujesz
Zarudzki: Trwają prace nad...
tylko przez to że są zagraniczne mogą ci...
Po przymrozku, po czereśniach...
Czereśnie próbowaliście chronić jakoś-...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Zakłady,które teraz funkcjonują to one...
Zarudzki: Trwają prace nad...
akurat jak czytam to wszystkie posty są anty...
Zarudzki: Trwają prace nad...
widzę pisowskie trolle i na nasz portal...
Rosja wprowadza embargo na...
Espuma: 1. Ile płacą na Nowogrodzkiej za...
Rosja wprowadza embargo na...
Wystarczy posłuchać czołowych polityków...
Rosja wprowadza embargo na...
heh anty rządowy portal nabija minusy hurtem...
Rosja wprowadza embargo na...
W jaki sposób rząd dziala aby "utrzymać...
Rosja wprowadza embargo na...
W zeszłym roku były silne przymrozki w...
Rosja wprowadza embargo na...
W tamtym roku też było embargo i przemysł...
Rosja wprowadza embargo na...
Ale po co piszesz oczywiste rzeczy, faktem...
Rosja wprowadza embargo na...
Pisz fakty a nie co by było gdyby. . A fakty...
Rosja wprowadza embargo na...
A PiS to siedział cicho w sprawie Ukrainy?...
Rosja wprowadza embargo na...
Widzę, że zdecydowana większość docenia...
Zarudzki: Trwają prace nad...
tak zle i tak nie dobrze. Nie robią nic zle...
Rosja wprowadza embargo na...
Po pierwsze to embargo wprowadzili za czasów...
Rosja wprowadza embargo na...
Tylko ze za PO handel jabłkiem był bardzo...
Zarudzki: Trwają prace nad...
Miał być "cholding", teraz jest "grópa" a...
W ciągu 6 tygodni...
Żeby prowadzić równą rozmowę z ministrem...
Rosja wprowadza embargo na...
Ja uważam że druga w kolejności po Pisie,...
W ciągu 6 tygodni...
Ja tam usłyszałem od ministra, że mam...
Rosja wprowadza embargo na...
szampion97 nie żebym był za PiS ale teraz...
W ciągu 6 tygodni...
W sobotę usłyszeliśmy od ministra...
Rosja wprowadza embargo na...
Wiele razy pisałem że sadownictwo w Polsce...
Rosja wprowadza embargo na...
Obecnie najlepiej się opłaca w ogóle nie...
Rosja wprowadza embargo na...
Pozostaje podstawowe pytanie które, być...
Rosja wprowadza embargo na...
Z Instytutem miałem kontakty od lat 60...
Rosja wprowadza embargo na...
W dzisiejszych czasach wybierać szkołę...
Rosja wprowadza embargo na...
Potrzebny to jest. Tylko ,że jakieś zmiany...
Rosja wprowadza embargo na...
Mnie jest potrzebny, bo nie miałem kiedy do...
Rosja wprowadza embargo na...
A po co są uniwersytety, politechniki,...
Rosja wprowadza embargo na...
No a po co ten instytut jak nie ma gdzie juz...
Rosja wprowadza embargo na...
Mam coś jeszcze "ciekawszego"! Pieniążek...
Porównanie produktów...
Czy pryskasz takim czy siakim,główną...
Porównanie produktów...
Kilkanaście lat temu był taki zamienik...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Sam widzisz, że wyrażający swoją ocenę...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Przeczytałem twoją odpowiedź dwa razy i...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Wracając do biznesu pana Zygmunta Wajdlejta....
Pozew w sprawie skupu...
Eskimos kupił, wystawił fakturę ale nie...
Pozew w sprawie skupu...
Nie wiem dlaczego ale link do artykułu nie...
Pozew w sprawie skupu...
Nie mogę czytać tych bredni ministra...
Posiedzenie Zespołu ds....
Ale popatrzec obiektywnie sytuacja polityczna...
Posiedzenie Zespołu ds....
No LOL, a który z postulatów agrouni jest...
Posiedzenie Zespołu ds....
We Wielkiej Brytanii połowa myśli że jak...
Posiedzenie Zespołu ds....
A tak szczerze wierzycie w to ze jak po wroci...
Posiedzenie Zespołu ds....
Troche wiecej 8 , wolał bym miec 100 ton po...
Posiedzenie Zespołu ds....
Jednak jak się prześledzi na spokojnie co...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Każdy ma swoją ocenę... Każdy ma prawo...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Kłotnia między rządami? Artemido...
Posiedzenie Zespołu ds....
Czas na drzewo +. Sadzimy !
Posiedzenie Zespołu ds....
Po tym mało licznym proteście w Warszawie,...
Pomoc klęskową – wnioski...
A co z zagazowaniem/spaleniem pszczół...
Posiedzenie Zespołu ds....
Przed chwilą w TVPis 1 leciał program...
Posiedzenie Zespołu ds....
No tak. najlepiej położyć uszy po sobie i...
Posiedzenie Zespołu ds....
Może mniej , sadzić trzeba.
Posiedzenie Zespołu ds....
Tak z czystej ciekawości ty w tej chwili...
Posiedzenie Zespołu ds....
Można przydzielić 6 h, na kazde siedlisko,...
Posiedzenie Zespołu ds....
Polak sprytny jest i nieglupi. Podzieli swoje...
Posiedzenie Zespołu ds....
To moze wysunać inna propozycje, zakaz...
Posiedzenie Zespołu ds....
Byłem, ale niestety nie bardzo jest o czym...
Posiedzenie Zespołu ds....
Do wyborów na nic nie ma co liczyć a po...
Pozew w sprawie skupu...
Obecnie mamy "prawo i sprawiedliwość" ale...
Rosyjsko-Polski biznes sadowniczy
Między rządami kłótnia -a ludzie się...
Posiedzenie Zespołu ds....
Jeśli przyjmiemy ze pierwsze posiedzenie...
Premier o postulatach...
Widzę, że Pinokio znowu jeździ obiecywać...
Premier o postulatach...
Postulat żeby było więcej polskiego niż...
Premier o postulatach...
może być też sytuacja,że polski towar...
Premier o postulatach...
Napisane Jasieniec w artykule nie jasienice,...
Premier o postulatach...
Ciekawe. 51% czego? Ilości pozycji w...
Premier o postulatach...
Czy ktoś zna taką miejscowości Jasienicę...
"Ostatni krzyk polskiej wsi"...
Tu nie Szekspir jest potrzebny /on pięknie...
instagram
2019_04_01_Dj_stopka