Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Wczesnowiosenne zabiegi fungicydami – najważniejsza jest profilaktyka

Wczesnowiosenne zabiegi fungicydami – najważniejsza jest profilaktyka

Wiele chorób drzew owocowych należy zwalczać wczesną wiosną, zanim jeszcze rozwiną się liście. Są to najczęściej zabiegi profilaktyczne, których przeoczenie może doprowadzić do silnego rozwoju chorób w okresie dalszej wegetacji. Dlatego też wiosną dokładnie przyglądajmy się roślinom. Im prędzej zauważymy niepokojące objawy, tym większa szansa na szybkie zwalczenie ich przyczyny.

Kiedy rozpocząć fungicydową ochronę sadu?
Przedwiośnie to jest ten czas kiedy należy pomyśleć i zaplanować ochronę drzew owocowych przed chorobami. To o tej porze roku wykonuje się najważniejsze zabiegi opryskiwania drzew owocowych, które zapobiegną pojawianiu się chorób oraz w znacznym stopniu ograniczą ich rozwój w okresie wegetacji. Jeśli pogoda pozwala, to wiosenne opryski drzew owocowych rozpoczyna się już pod koniec lutego lub na początku marca, przed pojawieniem się liści. Temperatura powietrza powinna wynosić powyżej 6-7°C. Termin poszczególnych zabiegów należy dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin, gdyż zarówno oprysk wykonany zbyt wcześnie, jak i przeprowadzony zbyt późno, nie będzie skuteczny. Nie da się wyznaczyć dokładnej, stałej daty poszczególnych oprysków, gdyż co roku termin może się różnić w zależności od pogody, która znacząco wpływa na tempo wegetacji roślin. Dlatego też należy posługiwać się fazami rozwoju drzew owocowych i stosować się do zaleceń ochrony roślin.

Jakie choroby mogą atakować drzewa owocowe w okresie bezlistnym?
Wraz z nadejściem wiosny, gdy znacząco zaczyna wzrastać temperatura powietrza, drzewa gwałtownie przyspieszają swoją wegetację. Jednocześnie jest to czas sprzyjający rozwojowi zarodników grzybów, które mogą infekować rośliny. Jabłonie oraz grusze bardzo często, szczególnie przy wilgotnej pogodzie, atakowane są przez parcha jabłoni i gruszy oraz zarazę ogniową – groźną chorobę bakteryjną wywoływaną przez bakterię Erwinia amylovora. Inną ważną chorobą, która szczególnie mocno atakuje morele i wiśnie, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która powoduje zamieranie i usychanie całych gałązek. Groźna jest także kędzierzawość liści brzoskwiń, której objawem są charakterystyczne deformacje i pęcherze na liściach, przyczyniające się do znacznego osłabienia drzew. Często występuje także rak drzew owocowych, który szczególnie atakuje drzewa zaniedbane i takie, których rany po cięciu nie zostały zabezpieczone odpowiednimi środkami.

Parch jabłoni wczesną wiosną – lustracje sadów podstawą w ustalaniu terminów zabiegów
Wilgotna i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi parcha. W związku z tym, że w zwalczaniu parcha ważna jest właściwa ocena zagrożenia, warto przeprowadzić lustracje sadów, by nie spóźnić się z zabiegami profilaktycznymi.

Parch jabłoni wciąż pozostaje najgroźniejszą chorobą jabłoni. Skuteczne zwalczanie parcha jabłoni jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu w produkcji jabłek. W okresie wiosennym, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i częstych opadów deszczu, może dochodzić do infekcji pierwotnych już od najwcześniejszych faz rozwojowych jabłoni. Wiosenne infekcje pierwotne, związane ze wzmożonym dojrzewaniem zarodników workowych, to najtrudniejszy okres w ochronie jabłoni przed parchem. Ponadto decydują one o nasileniu występowania choroby w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Często zdarza się, że w okresie wczesnowiosennym, z powodu obficie padających deszczy, nie uda się wykonać zabiegów w czasie infekcji pierwotnych. Może wówczas dojść do porażenia grzybem i pierwsze objawy choroby wystąpią już na przełomie kwietnia i maja. Trzeba pamiętać, że już po wystąpieniu objawów parcha skuteczność dalszej chemicznej ochrony w zwalczaniu grzyba Venturia inaequalis jest znacznie niższa.

Lustracje sadów należy rozpocząć w lutym lub tuż na początku marca, aby sprawdzić, jak dużo owocników się wykształciło i jak postępuje proces ich rozwoju. Zgodnie z metodykami Integrowanej Ochrony: lustracje należy wykonać na około 15 losowo wybranych drzewach na kwaterze jabłoni. Dokładne obserwacje (raz na 2 tygodnie), powinny być prowadzone w okresie infekcji pierwotnych przede wszystkim na kwaterach odmian podatnych i różniących się rozwojem wegetatywnym. W czasie lustracji należy przeglądać liście, ogonki liściowe, szypułki owocowe i zawiązki owocowe. W sytuacji dużego zagrożenia parchem, zwłaszcza na podatnych odmianach jabłoni (Cortland, Golden Delicious), pierwszy zabieg zapobiegawczy należy rozpocząć już w fazie nabrzmiewania pąków, przed wysiewem zarodników workowych, opryskując drzewa fungicydami miedziowymi, wykonując w tym czasie jeden lub dwa zabiegi – aż do fazy pękania pąków

Wczesnowiosenny zabieg decyduje niejednokrotnie o skuteczności ochrony w całym sezonie wegetacyjnym. Dobrze przeprowadzona w tym czasie ochrona przed parchem jabłoni pozwala zwykle na ograniczenie liczby zabiegów w dalszej części sezonu wegetacyjnego.

Zaraza ogniowa wciąż groźna
Wiosną, w czasie nabrzmiewania pąków, bakterie Erwinia amylovora wywołujące zarazę ogniową uaktywniają się i szybko namnażają. Sprzyja temu zwłaszcza ciepła i wilgotna pogoda. Największe zagrożenie występuje w okresie kwitnienia drzew i wzrostu pędów. Należy w tym okresie zintensyfikować lustracje sadów, gdyż niedługo mogą pojawić się objawy choroby. Szczególnie zagrożone są sady, w których zaraza ogniowa występowała już w ubiegłym roku. Objawy choroby mogą wystąpić na wszystkich nadziemnych częściach drzewa. Porażone kwiaty ulegają zgorzeli, gwałtownie zamierają i brunatnieją. Nekroza z kwiatów przenosi się na gałęzie. Porażone liście i zielone części pędów więdną i czernieją.

W rejonach o dużym zagrożeniu chorobą nie powinno się uprawiać wrażliwych odmian jabłoni, takich jak: Celeste, Dalili, Idared i mutanty, Jonagold i mutanty, Szampion i mutanty, Gloster i mutanty, Pinova, oraz gruszy: Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Faworytka, Isolda, Konferencja. Jeśli stopień porażenia drzewa w sadzie nie jest zbyt wysoki, porażone pędy powinny być wycięte lub wyłamane z około 30-centymetrowym zapasem pozornie zdrowej części. Narzędzia do cięcia powinny być zdezynfekowane w denaturacie lub 3-procentowym roztworze lizolu. Wycinanie najlepiej wykonywać w suchy, słoneczny dzień. Wycięte gałęzie lub całe drzewa powinny zostać spalone. W rejonach częstego występowania choroby należy ograniczyć nawożenie azotowe. W razie potrzeby zwiększyć o około 25% dawkę nawozów potasowych i lekko zakwasić glebę (do pH 5,5-6,5). W okresie nabrzmiewania pąków należy wykonać opryskiwania jednym z preparatów miedziowych (dużą ilością cieczy). W rejonach zagrożonych zabieg taki powinien być powtórzony podczas pękania pąków oraz w pełni kwitnienia.

Kędzierzawość liści brzoskwiń – nie spóźnić się z pierwszym zabiegiem
Kędzierzawość liści brzoskwiń występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy brzoskwini. Jest to jedna z najgroźniejszych i bardzo trudnych do zwalczania chorób grzybowych brzoskwiń i moreli. Występuje powszechnie i co roku, więc trzeba się liczyć z dużym ryzykiem infekowania drzew.

W sprzyjających warunkach do infekcji pierwotnych zarodnikami grzyba może dojść bardzo wcześnie, już w okresie bezlistnym. Liście zakażane są w bardzo wczesnych fazach rozwoju, gdy znajdują się jeszcze w nabrzmiewających pąkach. Kilka wilgotnych i ciepłych dni wiosną decyduje o nasileniu infekcji. Dlatego też wszelkie zabiegi ochronne powinny zostać wykonane bardzo wczesną wiosną, zanim jeszcze nastąpi etap nabrzmiewania pąków. W pełni wegetacji nie dochodzi już do infekcji wtórnych. Wszelkie próby zapobiegania chorobie po pękaniu pąków i wykształceniu się liści są już spóźnione i nie dają żadnych rezultatów.

Kędzierzawość liści brzoskwiń można zniszczyć jednym prawidłowo wykonanym zabiegiem. Opryskiwanie drzew należy wykonać pod koniec okresu spoczynku, koniecznie przed nabrzmiewaniem pąków, zanim kiełkujące zarodniki zainfekują listki w pąkach. W praktyce najlepsze wyniki daje opryskiwanie brzoskwiń w pierwszy ciepły dzień przedwiośnia, gdy temperatura przekroczy 10°C. Brzoskwinie można też opryskiwać w cieplejsze zimowe dni, tj. nawet w lutym i na początku marca, pamiętając jednakże, by temperatura była sprzyjająca zapoczątkowaniu infekcji. W trakcie przedwiośnia, w okresach zimowych ociepleń, najskuteczniejsze zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwiń daje opryskiwanie drzew Miedzianem 50 WP lub Miedzianem Extra 350 SC. Jednakże w przypadku chłodnej i wilgotnej wiosny jeden zabieg może okazać się niewystarczający, wówczas trzeba wykonać kolejne zabiegi stosując, np. preparaty oparte na dodynie.

Uwaga na raka bakteryjnego
W sadach czereśniowych i wiśniowych, ale także na drzewach moreli i brzoskwiń może wystąpić, jak co roku, rak bakteryjny. Choroba, choć trochę zapomniana, wciąż daje o sobie znać i może powodować ogromne szkody w sadach. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować już na przedwiośniu. Rozpoczynający się proces nabrzmiewania pąków – w przypadku porażenia bakterią – zostaje zahamowany. Pąki takie zasychają i przez pewien czas pozostają zaschnięte na pędach. W dalszej części sezonu objawy porażenia rakiem bakteryjnym można zaobserwować na liściach i owocach. Początkowo widoczne są na nich uwodnione plamy, które potem na liściach brunatnieją, a na owocach czernieją i zasychają. Najniebezpieczniejsze w tej chorobie jest jednak porażenie zdrewniałych pędów, którego objawem mogą być rozległe zrakowacenia i nekrozy. Często towarzyszą im charakterystyczne wycieki gumy. Rak bakteryjny stanowi duże zagrożenie, kiedy obniżona jest odporność drzew, np. wskutek uszkodzeń mrozowych, przymrozków wiosennych oraz w przypadku wystąpienia na drzewach jakichkolwiek ran. Szczególnie podatne na raka bakteryjnego są wiśnie odmiany Nefris i Wanda, oraz czereśnie odmiany Van, Rainier, Hedelfińska.
W zwalczaniu raka bakteryjnego ważna jest profilaktyka rozumiana jako wycinanie porażonych konarów, czyszczenie i zabezpieczanie ran. Prawidłowo wykonywane lustracje pozwalają na ocenę stanu zagrożenia poszczególnych kwater drzew przez chorobę i są podstawą do podjęcia decyzji odnośnie stosowania zabiegów chemicznych.

Najlepszą skuteczność w zwalczaniu raka bakteryjnego drzew owocowych daje opryskiwanie drzew Miedzianem w wyższej z zalecanych dawek w okresie nabrzmiewania pąków i opadania liści: 3,0 kg/ha (Miedzian 50 WP) lub 3,0 l/ha (Miedzian Extra 350 SC), oraz w niższej dawce w fazie kwitnienia i wzrostu owoców: 1,5 kg/ha lub 1,5 l/ha.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – poważna choroba wiśni
Jedną z najgroźniejszych chorób wiśni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych tzw. monilioza. Choroba występuje powszechnie, niekiedy w bardzo dużym nasileniu. Najwrażliwszą odmianą jest Northstar, na której – w wyniku infekcji kwiatów – może dochodzić nawet do zamierania 70-80% pędów. W niektóre lata silnie uszkodzone mogą być również inne odmiany, w tym także Kelleris i Łutówka. Grzyb zimuje na porażonych, martwych kwiatostanach, pędach i zmumifikowanych owocach, które najczęściej pozostają w koronie drzewa. Tworzące się na nich zarodniki konidialne stanowią źródło infekcji dla rozwijających się kwiatów. Masowym infekcjom sprzyja wilgotna i ciepła pogoda w okresie kwitnienia. Typowymi objawami choroby są gwałtownie brunatniejące i zamierające kwiaty. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędów, powodując charakterystyczne zamieranie wierzchołków pędów. U podstawy porażonych, martwych pędów widoczne są często wycieki gumy. Choroba może znacząco obniżyć wielkość i jakość plonów oraz negatywnie wpłynąć na żywotność drzew.

Ryzyko porażenia drzew można zminimalizować poprzez ograniczanie źródła infekcji: usuwanie porażonych roślin, porażonych owoców i pędów, wycinanie porażonych części koron i zabezpieczanie ran przed nowymi infekcjami, zapewnienie roślinom optymalnych warunków dla ich rozwoju, oraz wykorzystanie naturalnej odporności roślin. Kiedy niechemiczne metody ochrony przed moniliozą są zbyt mało skuteczne należy wykonać zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin.

Bardzo dobre działanie preparatów powierzchniowych, w tym miedziowych mogą znacząco zmienić takie czynniki jak opady deszczu. Przyjmuje się, że suma opadów 20-25 mm po opryskaniu roślin zmywa całkowicie ochronną powłokę, co zmusza do powtórzenia zabiegu. Jednym ze sposobów na zwiększenie retencji stosowanego środka na powierzchni roślin jest dodatek do cieczy użytkowej substancji modyfikujących, np. preparatu Copper Grip w dawce 1,0 l/ha. Copper Grip poprawia równomierność pokrycia, zapewnia lepszą przyczepność cieczy roboczej na chronionych roślinach, przez co znacznie ogranicza jej straty podczas zabiegów wykonywanych w niekorzystnych warunkach pogodowych, zwłaszcza podczas padającego deszczu.

Pamiętajmy! Wilgotna i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi zarodników grzybów. W związku z tym, że w zwalczaniu chorób grzybowych ważna jest właściwa ocena zagrożenia, dlatego warto przeprowadzić lustracje sadów, by nie spóźnić się z zabiegami profilaktycznymi.
Wczesnowiosenny oprysk drzew owocowych jest zabiegiem bardzo potrzebnym, gdyż często decyduje o skuteczności ochrony w całym sezonie wegetacyjnym. Dobrze przeprowadzona w tym czasie ochrona przed patogenami pozwala na ograniczenie liczby zabiegów w dalszej części sezonu wegetacyjnego.

Odpowiedzialny producent Synthos AGRO ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowane zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

Autor: Małgorzata Dulska – Ekspert ŚOR Synthos AGRO

 

ARTYKUŁ REKLAMOWY

 

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
@pit2015 Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie...
Straty w sadach...
Moja ocena strat w czereśniach ,tonażu...
Straty w sadach...
No ba. Koszty zbioru przy taaakich drzewach...
Komunikat sadowniczy -...
proponuję spojrzeć na zapis w IP i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Są regiony gdzie jest dużo sadów i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Można by napisać rozprawę naukową i nikt...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
..." dodatkowym problemem jest malejąca...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z glifosadem miałem do czynienia od ok....
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
To dlaczego jest wykrywalny w owocach nawet...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Kolego Cichon40 okres połowicznego rozpadu...
Przetwórcy są ostrożni z...
A kto bedzie skubał truskawkę na skup....
Przetwórcy są ostrożni z...
Wiosną był taki Pan,który na filmiku...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
A co to za tajemnica w glebie łączy się z...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Jest coś takiego jak SORBCJA. Czy jest...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Hjena a co stosujesz zamiast? Każdy oprysk...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
endo mam nadzieje,że nie zajmujesz się...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Aminopielik , tylko w chłodną pogodę.
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Wierzbownica to bardzo cenne zioło ...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Tak przy okazji. U mnie mam trudności z...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Kolego glifosat sam jest bezużyteczny to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Jak nie dotykasz ,skoro wypijasz dwie...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
nie no glifosat to samo zdrowie, ja sam...
Bezradność tego...
ach zapomniałem , komentarze bardzo ciekawe!!!
instagram