Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_poborka

MRiRW: Będą ceny referencyjne dla owoców !

Rada Ministrów przyjęła dziś (2.07) projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Celem ustawy jest wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Rolnicy stanowią w nim najsłabsze ogniwo i są narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i większym potencjale ekonomicznym. Na rynku rolnym często występują niczym nieuzasadnione zjawiska zakupu od rolników produktów rolnych po cenach rażąco niskich, które nie tylko nie gwarantują zysku, lecz często nie pokrywają kosztu wytworzenia produktu. Ponadto wymagane prawem umowy na dostarczenie produktów rolnych są zawierane bezpośrednio przed dokonaniem transakcji kupna-sprzedaży, w sytuacji gdy jedna strona (nabywca) narzuca cenę a sprzedający (dostawca), ze względu na np. szybko psujący się produkt (malina, truskawka), jest zmuszony zaakceptować narzucane mu warunki. Takie sytuacje są nieakceptowane społecznie i budzą sprzeciw rolników. Minister Ardanowski wielokrotnie podkreślał, że nie godzi się z takim dyktatem ze strony podmiotów skupujących.

Projekt ustawy doprecyzowuje przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. Dzięki niej zagwarantowane będą bardziej przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obrocie produktami rolnymi. Projektowane przepisy będą miały w głównej mierze prewencyjny i odstraszający charakter. Zakup produktów rolnych lub spożywczych po cenach niższych niż ceny referencyjne będzie skutkować wszczęciem postępowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy – możliwością nałożenia kary pieniężnej. Zagrożenie sankcją karno-administracyjną może być istotnym czynnikiem, który przyczyni się do tego, że ceny produktów rolnych lub spożywczych nie będą przez nabywców zaniżane. Wprowadzenie takich przepisów będzie czynnikiem stabilizującym rynek rolny.

Rozszerzony został wymóg zawierania umów na pośredników, tj. podmioty, które nie zbywają tych produktów rolnych bezpośrednio konsumentom finalnym, ale dostarczają do przetwórstwa.
Rozszerzono też katalog produktów o ziemniaki, rzepak i rzepik dzięki czemu wszystkie podstawowe produkty rolne produkowane w Polsce zostaną objęte wymogiem zawierania umów na ich dostarczenie.
Jednocześnie zaproponowane zostały przepisy wyłączające wymóg zawierania umów na dostarczenie produktów rolnych w przypadku, gdy rolnik sprzedaje produkty rolne za pośrednictwem giełdy towarowej lub na rynku hurtowym.
Proponuje się również, aby przepisów ustawy nie stosować w odniesieniu do relacji handlowych między producentami rolnymi prowadzącymi rolniczy handel detaliczny lub sprzedaż bezpośrednią.
Projekt ustawy przewiduje ponadto podwyższenie kar pieniężnych dla obu stron za brak zawarcia umowy jak i za brak dotrzymania zawartych w umowie warunków.
Jednym z elementów zawartych w przepisach są ceny referencyjne. Będą one ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ), tj. placówkę naukową o ogromnym doświadczeniu i dorobku, która prowadzi badania naukowe dotyczące mi.in ekonomicznej i produkcyjnej sytuacji polskiej wsi i gromadzi wyniki rachunkowości rolnej na podstawie średnich kosztów produkcji z ostatnich trzech lat, średnich plonów i kosztów pracy.

Projektowane przepisy nie są dyskryminujące i mają jednakowe zastosowanie wobec podmiotów krajowych, jak i podmiotów pochodzących z innych państw członkowskich Unii Europejskiej nabywających produkty wytworzone w Polsce oraz prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski.

Przepisy będą miały zastosowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Odnoszą się co do zasady do sposobów sprzedaży produktów rolnych lub spożywczych na pierwszym etapie łańcucha dostaw żywności i nie stanowią utrudnienia w swobodnym przepływie towarów.


 

Jak czytamy na bankier.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustali cenę referencyjną dla jabłek, kilku rodzajów zbóż, porzeczek, aronii, wiśni, truskawek i malin - wynika z projektu rozporządzenia.

Resort rolnictwa ma ustalać cenę referencyjną m. in. dla: jabłka, porzeczek do mrożenia, porzeczek na koncentrat, aronii na koncentrat, wiśni do mrożenia, wiśni na koncentrat, truskawki do mrożenia, truskawki na koncentrat, maliny do mrożenia, maliny na koncentrat, agrestu do mrożenia.

Wydanie rozporządzenia wynika z zapisów noweli ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która we wtorek (2.07) jest przedmiotem obrad rządu.


Zgodnie z projektem noweli, resort rolnictwa ustali cenę referencyjną dla określonych produktów rolnych, która będzie miała zastosowanie w relacjach między dostawcą, który wytworzył ten produkt rolny (producentem rolnym) a pierwszym nabywcą.

Jak czytamy na bankier.pl w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy minister właściwy do spraw rynków rolnych ma ogłosić, w drodze obwieszczenia, cenę referencyjną na 2019 r. dla produktu rolnego i podkategorii tego produktu objętych wykazem, na okres od dnia ogłoszenia tego obwieszczenia do dnia 31 marca 2020 r.

Sama ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.Przypomnijmy:

  • Jabłko 0,30 do 0,60 zł/kg
  • Porzeczka do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
  • Porzeczka na koncentrat 1,25 do 2,50 zł/kg
  • Aronia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
  • Wiśnia do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
  • Wiśnia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
  • Truskawka do mrożenia 3,00 do 6,00 zł/kg
  • Truskawka na koncentrat 2,00 do 4,00 zł/kg
  • Malina do mrożenia 4,00 do 8,00 zł/kg
  • Malina na koncentrat 3,50 do 7,00 zł/kg

Proponowane przedziały cenowe w 2019r. dla umów kontraktacyjnych! [czytaj wpis] >>>


REKLAMA

komentarze (20):

dodaj komentarz
pilsner13
pilsner13 02.07.2019 23:43 "kara za brak dotrzymania zawartych w umowie warunków"....jeśli rada ministrów zapewni mi pogodę jak będę chciał i pracowników sezonowych tyle ile będę potrzebował ,to nie ma sprawy -mogę zapłacić tę karę,bo inaczej może sobie ten projekt ustawy .... nie mam nastrjou by używać brzydkich słów
SlawekS
SlawekS 03.07.2019 07:06 Skończ już z tymi żalami, bo to staje się nudne... Poszukaj projektu ustawy i sprawdź czy nadal jest zapis, że rolnik przed sezonem na własną odpowiedzialność może "wypisać się" z kontraktacji. Będziesz mógł wtedy szczęśliwy działać na własną rękę. Obyś tylko nie obudził się z ręką w nocniku, bo prawdopodobnie dojdzie do walki na noże na linii przetwórcy - rolnik (Ministerstwo Rolnictwa) i zakłady zmuszone do kontraktacji i cen referencyjnych mogą odbijać to sobie na takich niekontraktowych dostawcach....
Espuma
Espuma 05.07.2019 13:09 pilsner i co ci ma jeszcze państwo załatwić ? wikt i opierunek ? a może limuzyne z szoferem żeby sie na pole wozić ? dotąd słyszałem płacz że nie ma cen minimalnych, jak coś w temacie próbują działać to macie to w dupie. Skończcie z tym jękiem bo was niedługo nikt nie bedzie brał poważnie ( w zasadzie to już tak jest)
pilsner13
pilsner13 06.07.2019 05:57 Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś załatwiało.Chodzi o to by jak najmniej przeszkadzało.A obowiązkowe umowy,to klasyczny przykład niepotrzebnej i szkodliwej biurokracji.W ciągu miesiąca musiałem zatrudnić,a potem zwolnić 120 zbieraczy z Ukrainy.Po wejściu nowych przepisów w tamtym roku z domu zrobiło się biuro rachunkowe-jestem zawalony papierami.Ludzie musieli czekać po 2 dni by pójść legalnie do pracy.A teraz -po wejściu, nie daj boże,obowiązkowych umów podpisywanych na długo przed zbiorami-mam być jeszcze jasnowidzem i przewidzieć pogodę by określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.
hjena
hjena 11.07.2019 11:13 pilsner nie traktuj tego tak negatywnie, rolnictwo wkracza w czasy wysokiej specjalizacji, każdy kto chce wykonywac ten zawód musi się przygotować na wszelkie ewentualności: susza, grad, przymrozki itd.Dlatego wielu się wykruszy, ten rok już to pokazał że wszystkie babki i dziadki które mają po 20 krzaków czegokolwiek nie zebrały nic i bardzo dobrze bo tacy ludzi niszczą rynek właśnie swoim brakiem specjalizacji, nie mają chłodni muszą sprzedać za grosz a bo się zepsuje...
Żyjemy w czasach w których klimat da na w dupe,jak ktoś się interesuje szerzej tematem to wie że naukowcy wieszczą nasze istnienie gdzieś tak do połowy tego wieku stąd są te wszystkie starania by zakryć niebo sztuczną mgłą rozpylaną przez samoloty.Za jakiś czas będą musieli to ujawnić bo za dużo ludzi o trym zaczyna mówić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

dareczek23
dareczek23 03.07.2019 08:29 Co z tego że są ceny referencyjne na owoce...... Powinna być też cena referencyjna na koncentrat bo prywaciaż sprowadzi z zagranicy parę beczek i jemu już ich nie będzie interesować owoc. Tak więc będą robić co będą chcieć a nawet mogą wcale nie kupować bo i po co skoro będą mieć gotowy produkt.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 03.07.2019 09:45 Slawku,martw sie o siebie,jesli zakontraktujesz i z jakis powodow ,ktorych potem przed sadem nie bedziesz mogl udowodnic,nie dosrarczysz ekstra towaru
SlawekS
SlawekS 03.07.2019 11:59 Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
17misiek
17misiek 03.07.2019 17:20 Sam się boję tych właśnie "konsekwencji". Oczywiście powody takie jak anomalie pogodowe etc pewnie będą wzięte pod uwagę. Ale np. chichot losu i coś się stanie że nie zdążysz ze zbiorem - poważna awaria, zima zaatakuje w połowie października kiedy jabłka będą jeszcze na drzewie, brak ludzi do zbioru, wypadek że musisz przerwać zbiór i dużo, dużo innych. Nadzieja że trochę "ucywilizują" rynek chociaż to raczej marzenie. A przecież wystarczyło by wprowadzić ceny minimalne. I narzędzie już są a dokładniej przepisy dotyczące cen dumpingowych tj. zakaz sprzedaży poniżej kosztów. I tutaj wystarczy ustawa dająca prawa np. GUS-owi żeby oszacował koszty produkcji i ustalił cenę minimalną. Tylko tyle i aż tyle. Co zrobili by przetwórcy - a no sami by zaczęli zabiegać o kontrakty stawiając na jakość, a ci co nie dali by rady spełnić tych wymagań to wypadli by z rynku. Wtedy my rolnicy bylibyśmy zmuszeni do podniesienia jakości a tym samym byli byśmy bardziej konkurencyjni. Konsekwencją jakości było by mniej odpadu (np. przy produkcji jabłek).
SlawekS
SlawekS 04.07.2019 07:00 Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w umowach jest nazywany "wystąpieniem siły wyższej" i zwykle zwalnia poszkodowanego z odpowiedzialności w razie niewywiązania się z umowy. Kwestia opracowania odpowiedniego katalogu nieszczęść. Atak zimy czy też wypadek/choroba to standardowa "siła wyższa". Brak ludzi, awaria - te dwa czynniki korelują z rentownością produkcji. Jak sprzedajesz poniżej kosztów, to automatycznie nie możesz być konkurencyjny na rynku pracy czy też nie inwestujesz odpowiednich środków w park maszynowy. Przy kontraktacji, to od Ciebie zależy przy jakiej cenie zdecydujesz się sprzedać towar, będąc pewnym możliwości zwabienia ludzi odpowiednią wypłatą czy też sprawności swoich maszyn.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.07.2019 10:00 Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a nie sądzę aby wyszukali tańszego towaru od naszego to niech sprowadzają i nie upadlają nas najlepiej to niech się całkiem wyprowadzą z Polski może wtedy coś się zmieni jak by było tak zile jak piszą to na pewno nie budował by Ukrainiec tak potężnej przetwórni w Polsce skoro można ściągnąć owoce taniej jak u nas i najlepiej to powinny powstać niezależne komisje które by sprawdzały czy ta ustalona cena jest płacona jeżeli sprawdzają chłopa czy ma zarejstrowanego pomocnika to niech sprawdzają też chłodnie skupy itd
wied7min
wied7min 07.07.2019 13:27 ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl produkowac w Unii, taki towar bedzie mogl sprzedac wszedzie i po wyzszej cenie. Produkujac na UA ma jednak pewne ograniczenia...a towar na koncentrat zawsze moze przywiesc sobie z UA

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 04.07.2019 08:23 Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca dobre bo będzie tworzyć to patologie i jeszcze większą produkcje. Kiedyś ktoś powiedział ze jak będzie się opłacać np. Produkować gwoździe i zostanie kilka groszy na kilogramie to będzie produkował tonami..
dario12345
dario12345 04.07.2019 08:36 to od tego jest panstwo ze nadprodukcje utylizuje..tak jak jest w normalnym kraju ucywilizowanym
artemida
artemida 05.07.2019 15:08 Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan zażąda aby państwo(?) ją kupiło i zutylizowało, w cywilizowanym /jak?/ kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 04.07.2019 13:49 Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak kiedyś komuniści opisywali ustrój który chcieli budować,ale rzeczywistość już była inna. W produkcji truskawek przemysłowych na większą skalę, kiedy się czeka do pełnego wybarwienia owoców ,to 3 dni upału,a potem 3 dni deszczu kasuje całkowicie plantację.I nikt tego nie uzna to za siłę wyższą-to będzie tylko zaniedbanie rolnika. Wtedy plantator nie tylko straci plon,ale nawet gospodarstwo jeśli przetwórnia zażąda kary umownej i odszkodowania za utracone zyski. Mam 30 -letnie doświadczenie z przetwórniami i wiem że oni zawsze są górą,a takie obowiązkowe umowy jeszcze bardziej zwiększą tą przewagę. Jak nie będą chcieć odebrać towaru, to znajdą sto pretekstów by to zrobić.Ktoś na tym forum zarzuca mi,że bronię interesów przetwórni.Nic bardziej mylnego.W tym roku sprzedałem ponad 300 ton truskawek i zależy na szczęściu rolników,ale to co proponuje ZSRP(obowiązkowe umowy na długo przed zbiorami,jakieś tam bilansowanie produkcji w kraju) jest nierealne w normalnym świecie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 05.07.2019 00:36 Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do 60gr.. Czyli w takim przedziale czy w tym roku cena maxxx 60gr za przemysł będzie dobra...???
artemida
artemida 05.07.2019 07:25 Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając rozwiązań należy do jednego wora wrzucać jabłko i truskawkę? Przecież cały obrót towarem tych dwóch gatunków jest nieporównywalny! Dobrze że są jakieś próby rozwiązań, czy szczęśliwe - nie wiem? Czas pokaże, wnioski pozwolą udoskonalać wdrażane założenia. Do teraz było tylko narzekanie i postulaty ... na Berdyczów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 05.07.2019 08:05 artemida,mam wrażenie,że przed zupełną szczerością powstrzymuje Cię to,że Ty i pan Maliszewski jesteście wielbicielami jednej partii.Wiesz doskonale,że zmuszanie(tego chce pan Maliszewski) prowadzących biznes tak bardzo uzależniony od pogody do podpisywania obowiązkowych umów i dokładnym określeniu plonu ,jakości i ceny na długo przed zbiorami jest szczytem głupoty.Na szczęście ministerstwo zostawiło furtkę dla tych rolników którzy nie chcą takich umów.
artemida
artemida 05.07.2019 10:38 Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko zrozumiałeś. Przecież napisałem że nie wszystko do jednego wora. Że do jednej partii TAK ale nie znaczy że mamy takie samo zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Kazachstan eksportuje do Rosji polskie jabłka ?

Jak zauważają analitycy EastFruit w sezonie 2019/2020 Rosja gwałtownie ograniczyła import...

Najpierw śnieg, później 12 stopni !

Jak informuje twojapogoda.pl nad Bałtykiem wędruje niż imieniem Lolita, którego front...

Sadownik bez jabłek, bez pieniędzy a śledztwo umorzono !

Jak informuje jablonka.info bez jabłek, bez faktur i bez pieniędzy. Poprzedniej zimy...

Wpływy z "ustawy cukrowej" wyniosą 2,3 mld zł w 2020 r.

Jak czytamy na tvn24bis.pl organizacje zrzeszające przedsiębiorców protestują przeciwko...

Eskimos S.A.: Sprzedaż towarów wyprodukowanych w ramach skupu interwencyjnego

W nawiązaniu do raportu ESPI nr 2/2019 Spółka informuje, iż Spółka w związku z...

Stanowisko Instytutu Staszica w związku z zapowiadaną opłatą cukrową

Projekt, o którym mowa, mimo szumnej nazwy, sprowadza się do uzupełnienia polskiego systemu...

Najnowsze ogłoszenia

Przystawka Agrola Optimum

29.01.2020 17:22 autor: marcin22mich

Kompresor sadowniczy na WOM

28.01.2020 19:31 autor: mdarek

Paleciak z masztem

27.01.2020 22:07 autor: OM4x4

Agrola turbo, przystawka.

26.01.2020 16:09 autor: pinoczet

Kupię ślęze

26.01.2020 13:54 autor: Sadpol123

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przecież w tej sprawie sad nic nie robił,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Materiał na kolejny odcinek filmu " Kasta"....
W 2020 r. trzynasta...
Wyjaśnij jeszcze w jaki sposób podatnik...
W 2020 r. trzynasta...
Ale ja tak własnie napisałem, nie oceniam...
W 2020 r. trzynasta...
,,,że będzie latał "ku chwale ojczyzny"......
W 2020 r. trzynasta...
Nigdy się nie dowiemy jakie będą skutki...
W 2020 r. trzynasta...
Wania - wyniki takiej transakcji będą znane...
Kolejna rewolucja jagodowa -...
Tym razem nie byłem,bo mam już dość...
W 2020 r. trzynasta...
I procent od tej sumy komuś się dostanie....
W 2020 r. trzynasta...
Zarzucono mi tutaj, że nie ma co żyć...
Kolejna rewolucja jagodowa -...
A co ze wzrostem produkcji na ukrainie i...
Stanowisko Instytutu...
A ja jestem ciekaw, czy ten Instytut Staszica...
W 2020 r. trzynasta...
Ps Odnośnie powyższego te czyny nie mają...
W 2020 r. trzynasta...
Drodzy panowie. W izbie dyscyplinarnej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie trzeba być ekspertem żeby swoją opinie...
W 2020 r. trzynasta...
Condor to dość duży przewoznik, w...
W 2020 r. trzynasta...
Ci co wykupili akcje Getbeku już...
W 2020 r. trzynasta...
Pożyjemy zobaczymy ,mam nadziej że Admin...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Świat według KUPS - po wprowadzeniu opłaty...
W 2020 r. trzynasta...
"Po co nam ten miś? NIK nie wie i dlatego...
W 2020 r. trzynasta...
Coś jak z przekopem półwyspu......
W 2020 r. trzynasta...
ja wiem czy Niemieckie linie? właścicielem...
W 2020 r. trzynasta...
Uwielbiam takie piekiełko ,,,psy szczekają...
W 2020 r. trzynasta...
Coraz bardziej jestem przeświadczony że...
W 2020 r. trzynasta...
Może zacznę od końca, przemysłu poniżej...
Nie każdy chce się...
,,Nie każdy chce się przyznać" W takim...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Osobiście bardzo nie lubię kiedy sadownicy...
W 2020 r. trzynasta...
Jaki ty zaślepiony. A jak Niemcy mają...
W 2020 r. trzynasta...
Niestety nie mogę powiedzieć, że głosuję...
W 2020 r. trzynasta...
Baracuda powiedz w takim razie na kogo...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz drogi wyborco pis-fu, w przypadku...
W 2020 r. trzynasta...
PiS popełnia błędy mniejsze lub większe...
W 2020 r. trzynasta...
cichon40 a ja wolę być grubasem niż...
KUPS: Opłata cukrowa –...
czyli jak nie ma następców i dla nie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
W moim przypadku staram się wyłącznie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Ja podałem tylko na zimno prawdziwą...
KUPS: Opłata cukrowa –...
jaceo,"pewny zbyt w jakiejś perspektywie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Czemu tu się dziwić? Oni zwyczajnie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Minister powinien przygotować także akty...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Niech sobie KUPS fałszywie gęby sadownikami...
Robot do zbioru malin –...
Jeszcze jak byłem 10 kg młodszy już były...
Robot do zbioru malin –...
Jak maszyna dziala przyspieszycja 100x...
Robot do zbioru malin –...
Wiecie co jest w tym najlepsze? Są kraje...
Robot do zbioru malin –...
Aby się opłacało te maliny musiałyby być...
Robot do zbioru malin –...
Wow. Nagranie ma 27sekund a robot w w tym...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak się siedzi wysoko to można podziwiać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W tej Uni to tak jak na tym forum i...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak może być wielo milionowe...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za...
Wyższa płaca minimalna nie...
Ja to bym się spodziewał raczej takiego...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Cytując klasyka "mądrego to miło...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister, który odważył się powiedzieć...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Te duże gospodarstwa są jak duże fermy,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno...
Organizacje sadowników –...
Indolencja działaczy w branży sadowniczej...
Ile w Polsce potrzebne jest...
a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi,...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
instagram