Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

MRiRW: Będą ceny referencyjne dla owoców !

Rada Ministrów przyjęła dziś (2.07) projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Celem ustawy jest wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Rolnicy stanowią w nim najsłabsze ogniwo i są narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i większym potencjale ekonomicznym. Na rynku rolnym często występują niczym nieuzasadnione zjawiska zakupu od rolników produktów rolnych po cenach rażąco niskich, które nie tylko nie gwarantują zysku, lecz często nie pokrywają kosztu wytworzenia produktu. Ponadto wymagane prawem umowy na dostarczenie produktów rolnych są zawierane bezpośrednio przed dokonaniem transakcji kupna-sprzedaży, w sytuacji gdy jedna strona (nabywca) narzuca cenę a sprzedający (dostawca), ze względu na np. szybko psujący się produkt (malina, truskawka), jest zmuszony zaakceptować narzucane mu warunki. Takie sytuacje są nieakceptowane społecznie i budzą sprzeciw rolników. Minister Ardanowski wielokrotnie podkreślał, że nie godzi się z takim dyktatem ze strony podmiotów skupujących.

Projekt ustawy doprecyzowuje przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. Dzięki niej zagwarantowane będą bardziej przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obrocie produktami rolnymi. Projektowane przepisy będą miały w głównej mierze prewencyjny i odstraszający charakter. Zakup produktów rolnych lub spożywczych po cenach niższych niż ceny referencyjne będzie skutkować wszczęciem postępowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy – możliwością nałożenia kary pieniężnej. Zagrożenie sankcją karno-administracyjną może być istotnym czynnikiem, który przyczyni się do tego, że ceny produktów rolnych lub spożywczych nie będą przez nabywców zaniżane. Wprowadzenie takich przepisów będzie czynnikiem stabilizującym rynek rolny.

Rozszerzony został wymóg zawierania umów na pośredników, tj. podmioty, które nie zbywają tych produktów rolnych bezpośrednio konsumentom finalnym, ale dostarczają do przetwórstwa.
Rozszerzono też katalog produktów o ziemniaki, rzepak i rzepik dzięki czemu wszystkie podstawowe produkty rolne produkowane w Polsce zostaną objęte wymogiem zawierania umów na ich dostarczenie.
Jednocześnie zaproponowane zostały przepisy wyłączające wymóg zawierania umów na dostarczenie produktów rolnych w przypadku, gdy rolnik sprzedaje produkty rolne za pośrednictwem giełdy towarowej lub na rynku hurtowym.
Proponuje się również, aby przepisów ustawy nie stosować w odniesieniu do relacji handlowych między producentami rolnymi prowadzącymi rolniczy handel detaliczny lub sprzedaż bezpośrednią.
Projekt ustawy przewiduje ponadto podwyższenie kar pieniężnych dla obu stron za brak zawarcia umowy jak i za brak dotrzymania zawartych w umowie warunków.
Jednym z elementów zawartych w przepisach są ceny referencyjne. Będą one ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ), tj. placówkę naukową o ogromnym doświadczeniu i dorobku, która prowadzi badania naukowe dotyczące mi.in ekonomicznej i produkcyjnej sytuacji polskiej wsi i gromadzi wyniki rachunkowości rolnej na podstawie średnich kosztów produkcji z ostatnich trzech lat, średnich plonów i kosztów pracy.

Projektowane przepisy nie są dyskryminujące i mają jednakowe zastosowanie wobec podmiotów krajowych, jak i podmiotów pochodzących z innych państw członkowskich Unii Europejskiej nabywających produkty wytworzone w Polsce oraz prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski.

Przepisy będą miały zastosowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Odnoszą się co do zasady do sposobów sprzedaży produktów rolnych lub spożywczych na pierwszym etapie łańcucha dostaw żywności i nie stanowią utrudnienia w swobodnym przepływie towarów.


 

Jak czytamy na bankier.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustali cenę referencyjną dla jabłek, kilku rodzajów zbóż, porzeczek, aronii, wiśni, truskawek i malin - wynika z projektu rozporządzenia.

Resort rolnictwa ma ustalać cenę referencyjną m. in. dla: jabłka, porzeczek do mrożenia, porzeczek na koncentrat, aronii na koncentrat, wiśni do mrożenia, wiśni na koncentrat, truskawki do mrożenia, truskawki na koncentrat, maliny do mrożenia, maliny na koncentrat, agrestu do mrożenia.

Wydanie rozporządzenia wynika z zapisów noweli ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która we wtorek (2.07) jest przedmiotem obrad rządu.


Zgodnie z projektem noweli, resort rolnictwa ustali cenę referencyjną dla określonych produktów rolnych, która będzie miała zastosowanie w relacjach między dostawcą, który wytworzył ten produkt rolny (producentem rolnym) a pierwszym nabywcą.

Jak czytamy na bankier.pl w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy minister właściwy do spraw rynków rolnych ma ogłosić, w drodze obwieszczenia, cenę referencyjną na 2019 r. dla produktu rolnego i podkategorii tego produktu objętych wykazem, na okres od dnia ogłoszenia tego obwieszczenia do dnia 31 marca 2020 r.

Sama ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.Przypomnijmy:

  • Jabłko 0,30 do 0,60 zł/kg
  • Porzeczka do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
  • Porzeczka na koncentrat 1,25 do 2,50 zł/kg
  • Aronia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
  • Wiśnia do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
  • Wiśnia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
  • Truskawka do mrożenia 3,00 do 6,00 zł/kg
  • Truskawka na koncentrat 2,00 do 4,00 zł/kg
  • Malina do mrożenia 4,00 do 8,00 zł/kg
  • Malina na koncentrat 3,50 do 7,00 zł/kg

Proponowane przedziały cenowe w 2019r. dla umów kontraktacyjnych! [czytaj wpis] >>>


REKLAMA

komentarze (20):

dodaj komentarz
pilsner13
pilsner13 02.07.2019 23:43 "kara za brak dotrzymania zawartych w umowie warunków"....jeśli rada ministrów zapewni mi pogodę jak będę chciał i pracowników sezonowych tyle ile będę potrzebował ,to nie ma sprawy -mogę zapłacić tę karę,bo inaczej może sobie ten projekt ustawy .... nie mam nastrjou by używać brzydkich słów
SlawekS
SlawekS 03.07.2019 07:06 Skończ już z tymi żalami, bo to staje się nudne... Poszukaj projektu ustawy i sprawdź czy nadal jest zapis, że rolnik przed sezonem na własną odpowiedzialność może "wypisać się" z kontraktacji. Będziesz mógł wtedy szczęśliwy działać na własną rękę. Obyś tylko nie obudził się z ręką w nocniku, bo prawdopodobnie dojdzie do walki na noże na linii przetwórcy - rolnik (Ministerstwo Rolnictwa) i zakłady zmuszone do kontraktacji i cen referencyjnych mogą odbijać to sobie na takich niekontraktowych dostawcach....
Espuma
Espuma 05.07.2019 13:09 pilsner i co ci ma jeszcze państwo załatwić ? wikt i opierunek ? a może limuzyne z szoferem żeby sie na pole wozić ? dotąd słyszałem płacz że nie ma cen minimalnych, jak coś w temacie próbują działać to macie to w dupie. Skończcie z tym jękiem bo was niedługo nikt nie bedzie brał poważnie ( w zasadzie to już tak jest)
pilsner13
pilsner13 06.07.2019 05:57 Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś załatwiało.Chodzi o to by jak najmniej przeszkadzało.A obowiązkowe umowy,to klasyczny przykład niepotrzebnej i szkodliwej biurokracji.W ciągu miesiąca musiałem zatrudnić,a potem zwolnić 120 zbieraczy z Ukrainy.Po wejściu nowych przepisów w tamtym roku z domu zrobiło się biuro rachunkowe-jestem zawalony papierami.Ludzie musieli czekać po 2 dni by pójść legalnie do pracy.A teraz -po wejściu, nie daj boże,obowiązkowych umów podpisywanych na długo przed zbiorami-mam być jeszcze jasnowidzem i przewidzieć pogodę by określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.
hjena
hjena 11.07.2019 11:13 pilsner nie traktuj tego tak negatywnie, rolnictwo wkracza w czasy wysokiej specjalizacji, każdy kto chce wykonywac ten zawód musi się przygotować na wszelkie ewentualności: susza, grad, przymrozki itd.Dlatego wielu się wykruszy, ten rok już to pokazał że wszystkie babki i dziadki które mają po 20 krzaków czegokolwiek nie zebrały nic i bardzo dobrze bo tacy ludzi niszczą rynek właśnie swoim brakiem specjalizacji, nie mają chłodni muszą sprzedać za grosz a bo się zepsuje...
Żyjemy w czasach w których klimat da na w dupe,jak ktoś się interesuje szerzej tematem to wie że naukowcy wieszczą nasze istnienie gdzieś tak do połowy tego wieku stąd są te wszystkie starania by zakryć niebo sztuczną mgłą rozpylaną przez samoloty.Za jakiś czas będą musieli to ujawnić bo za dużo ludzi o trym zaczyna mówić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

dareczek23
dareczek23 03.07.2019 08:29 Co z tego że są ceny referencyjne na owoce...... Powinna być też cena referencyjna na koncentrat bo prywaciaż sprowadzi z zagranicy parę beczek i jemu już ich nie będzie interesować owoc. Tak więc będą robić co będą chcieć a nawet mogą wcale nie kupować bo i po co skoro będą mieć gotowy produkt.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 03.07.2019 09:45 Slawku,martw sie o siebie,jesli zakontraktujesz i z jakis powodow ,ktorych potem przed sadem nie bedziesz mogl udowodnic,nie dosrarczysz ekstra towaru
SlawekS
SlawekS 03.07.2019 11:59 Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
17misiek
17misiek 03.07.2019 17:20 Sam się boję tych właśnie "konsekwencji". Oczywiście powody takie jak anomalie pogodowe etc pewnie będą wzięte pod uwagę. Ale np. chichot losu i coś się stanie że nie zdążysz ze zbiorem - poważna awaria, zima zaatakuje w połowie października kiedy jabłka będą jeszcze na drzewie, brak ludzi do zbioru, wypadek że musisz przerwać zbiór i dużo, dużo innych. Nadzieja że trochę "ucywilizują" rynek chociaż to raczej marzenie. A przecież wystarczyło by wprowadzić ceny minimalne. I narzędzie już są a dokładniej przepisy dotyczące cen dumpingowych tj. zakaz sprzedaży poniżej kosztów. I tutaj wystarczy ustawa dająca prawa np. GUS-owi żeby oszacował koszty produkcji i ustalił cenę minimalną. Tylko tyle i aż tyle. Co zrobili by przetwórcy - a no sami by zaczęli zabiegać o kontrakty stawiając na jakość, a ci co nie dali by rady spełnić tych wymagań to wypadli by z rynku. Wtedy my rolnicy bylibyśmy zmuszeni do podniesienia jakości a tym samym byli byśmy bardziej konkurencyjni. Konsekwencją jakości było by mniej odpadu (np. przy produkcji jabłek).
SlawekS
SlawekS 04.07.2019 07:00 Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w umowach jest nazywany "wystąpieniem siły wyższej" i zwykle zwalnia poszkodowanego z odpowiedzialności w razie niewywiązania się z umowy. Kwestia opracowania odpowiedniego katalogu nieszczęść. Atak zimy czy też wypadek/choroba to standardowa "siła wyższa". Brak ludzi, awaria - te dwa czynniki korelują z rentownością produkcji. Jak sprzedajesz poniżej kosztów, to automatycznie nie możesz być konkurencyjny na rynku pracy czy też nie inwestujesz odpowiednich środków w park maszynowy. Przy kontraktacji, to od Ciebie zależy przy jakiej cenie zdecydujesz się sprzedać towar, będąc pewnym możliwości zwabienia ludzi odpowiednią wypłatą czy też sprawności swoich maszyn.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.07.2019 10:00 Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a nie sądzę aby wyszukali tańszego towaru od naszego to niech sprowadzają i nie upadlają nas najlepiej to niech się całkiem wyprowadzą z Polski może wtedy coś się zmieni jak by było tak zile jak piszą to na pewno nie budował by Ukrainiec tak potężnej przetwórni w Polsce skoro można ściągnąć owoce taniej jak u nas i najlepiej to powinny powstać niezależne komisje które by sprawdzały czy ta ustalona cena jest płacona jeżeli sprawdzają chłopa czy ma zarejstrowanego pomocnika to niech sprawdzają też chłodnie skupy itd
wied7min
wied7min 07.07.2019 13:27 ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl produkowac w Unii, taki towar bedzie mogl sprzedac wszedzie i po wyzszej cenie. Produkujac na UA ma jednak pewne ograniczenia...a towar na koncentrat zawsze moze przywiesc sobie z UA

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 04.07.2019 08:23 Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca dobre bo będzie tworzyć to patologie i jeszcze większą produkcje. Kiedyś ktoś powiedział ze jak będzie się opłacać np. Produkować gwoździe i zostanie kilka groszy na kilogramie to będzie produkował tonami..
dario12345
dario12345 04.07.2019 08:36 to od tego jest panstwo ze nadprodukcje utylizuje..tak jak jest w normalnym kraju ucywilizowanym
artemida
artemida 05.07.2019 15:08 Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan zażąda aby państwo(?) ją kupiło i zutylizowało, w cywilizowanym /jak?/ kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 04.07.2019 13:49 Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak kiedyś komuniści opisywali ustrój który chcieli budować,ale rzeczywistość już była inna. W produkcji truskawek przemysłowych na większą skalę, kiedy się czeka do pełnego wybarwienia owoców ,to 3 dni upału,a potem 3 dni deszczu kasuje całkowicie plantację.I nikt tego nie uzna to za siłę wyższą-to będzie tylko zaniedbanie rolnika. Wtedy plantator nie tylko straci plon,ale nawet gospodarstwo jeśli przetwórnia zażąda kary umownej i odszkodowania za utracone zyski. Mam 30 -letnie doświadczenie z przetwórniami i wiem że oni zawsze są górą,a takie obowiązkowe umowy jeszcze bardziej zwiększą tą przewagę. Jak nie będą chcieć odebrać towaru, to znajdą sto pretekstów by to zrobić.Ktoś na tym forum zarzuca mi,że bronię interesów przetwórni.Nic bardziej mylnego.W tym roku sprzedałem ponad 300 ton truskawek i zależy na szczęściu rolników,ale to co proponuje ZSRP(obowiązkowe umowy na długo przed zbiorami,jakieś tam bilansowanie produkcji w kraju) jest nierealne w normalnym świecie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 05.07.2019 00:36 Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do 60gr.. Czyli w takim przedziale czy w tym roku cena maxxx 60gr za przemysł będzie dobra...???
artemida
artemida 05.07.2019 07:25 Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając rozwiązań należy do jednego wora wrzucać jabłko i truskawkę? Przecież cały obrót towarem tych dwóch gatunków jest nieporównywalny! Dobrze że są jakieś próby rozwiązań, czy szczęśliwe - nie wiem? Czas pokaże, wnioski pozwolą udoskonalać wdrażane założenia. Do teraz było tylko narzekanie i postulaty ... na Berdyczów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 05.07.2019 08:05 artemida,mam wrażenie,że przed zupełną szczerością powstrzymuje Cię to,że Ty i pan Maliszewski jesteście wielbicielami jednej partii.Wiesz doskonale,że zmuszanie(tego chce pan Maliszewski) prowadzących biznes tak bardzo uzależniony od pogody do podpisywania obowiązkowych umów i dokładnym określeniu plonu ,jakości i ceny na długo przed zbiorami jest szczytem głupoty.Na szczęście ministerstwo zostawiło furtkę dla tych rolników którzy nie chcą takich umów.
artemida
artemida 05.07.2019 10:38 Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko zrozumiałeś. Przecież napisałem że nie wszystko do jednego wora. Że do jednej partii TAK ale nie znaczy że mamy takie samo zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Bronisze: Stabilna, wysoka cena jabłek

Komentarz do sytuacji rynkowej w dniach 14-21 listopada 2019 r. Podaż, popyt, ceny na Rynku...

Chile: Zbiory jabłek w 2019 roku

Jak informuje USDA (United States Departament of Agriculture) zbiory jabłek w Chile wyniosą...

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARiMR – wnioski od 21 listopada

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach...

Zanieczyszczony koncentrat jabłkowy!

Do USA z Europy trafiła spora ilość zanieczyszczonego drożdżami koncentratu jabłkowego....

Eskimos zakończył III kwartał 2019 r. ze stratą w wysokości -2,48 mln zł

Spółka zakończyła III kwartał 2019 r. stratą netto w wysokości -2,48 mln zł, wobec...

Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie

Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie...

Najnowsze ogłoszenia

Wywrotnica do skrzyniopalet

20.11.2019 11:46 autor: marian76

Sortownica Greefa A3 "bączek"

20.11.2019 11:39 autor: marian76

Sortownica do jabłek Greefa A3

19.11.2019 16:54 autor: Hyakinthos

Oddam karpy

18.11.2019 21:25 autor: radoslav

Belka herbicydowa do porzeczki sprzedam

18.11.2019 20:07 autor: hrupek

Szukam do wynajęcia ładowarki teleskopowej

18.11.2019 18:40 autor: kkkkkk9

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
instagram