W końcu spotkaliśmy się wszyscy razem, wszystkie branże. Nie widzimy egoizmu gatunku czy uprawy, chcemy wspólnie wypracować coś dla dobra i konsumenta. Musimy sprawić, że będziemy krajem, który spożywa dużo owoców i warzyw. Jako duży producent zachęcamy wszystkich do współpracy. Praca, którą już wykonaliśmy jest bardzo istotna dla branży, dlatego zachęcam wszystkich...
Przemiany w polskim sadownictwie w ostatnim XXX- leciu i wyzwania na przyszłość pod takim tytułem odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Sadownicza z okazji Jubileuszu 30 – lecia Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Spotkanie organizowane jest 12 grudnia 2019 r. Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wieloletni przewodniczący TRSK, Wielki Człowiek i sadownik, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.
W dniu wczorajszym (22.02.2018r.) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie obyła się międzynarodowa konferencja sadownicza pod tytułem: "Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia" której organizatorem było Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. Nasze zbiory zahamowały wzrost produkcji jabłek w krajach zachodniej Europy. Nie jesteśmy jeszcze w pełni...
Do szczególnie groźnych w produkcji wszystkich gatunków owoców można zaliczyć rysujący się brak siły roboczej do zbioru owoców oraz nadwyżki pozostałości pestycydów w owocach. Przy normalnym przebiegu pogody i zbiorów owoców, znaczna część zwłaszcza jabłek, może zostać w sadach. Niedobór pracowników zmusi do ograniczenia, a nawet rezygnacji z produkcji owoców. W...
Uprzejmie informujemy, że kolejna Międzynarodowa Konferencja Sadownicza, organizowana przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, odbędzie się w dniu 22 marca br. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Pytanie które sobie stawiają, przede wszystkim producenci i eksporterzy jabłek. Odpowiedz bardzo trudna, wobec dużych różnic w zbiorach, zapasach i jakości jabłek. Przypomnę, że zbiory jabłek były niższe o około 3.0 mln ton w całej Europie, o ponad 2.0 mln ton w Unii Europejskiej i o 1.1 mln ton w Polsce. Przyczyny są dobrze znane, nie muszę wyjaśniać.
Tu się tnie na pieniądze – komentarz prof. Eberharda Makosza do pokazu cięcia zorganizowanego przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) w sadach Wiesława Mazura. Przy takim cięciu wysokie plony. Jak nawozić?Jaka jest aktualna sytuacja na rynku jabłkowym. Ceny będą rosły! Do kiedy trzymać jabłka? Kto może być spokojny? Kto i jak długo będzie pamiętał ten rok? Co...
Miniony sezon był wyjątkowy. Już dawno nie było tak dużych różnic w przebiegu pogody, w zbiorach i zagospodarowaniu jabłek i opłacalności produkcji. I to na całym naszym kontynencie. Zbiory jabłek w większości krajów w sezonie 2017/2018 były mniejsze niż w poprzednich latach.
W naszym kraju bardzo rośnie zainteresowanie tą odmianą. Rośnie produkcja drzewek i jabłek. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym, zwróciłem się do ekspertów w 13 europejskich krajów oraz do naszych i producentów jabłek z pytaniami o zalety i wady tej odmiany, poziom produkcji i jej przyszłość.
W pierwszych dniach miesiąca listopada, do grup i organizacji oraz większych producentów jabłek w całym kraju, zwracałem się z pytaniami o wielkość zbiorów i zapasów oraz jakość i odmian przechowywanych jabłek pisze prof. Makosz. Otrzymałem ponad 50 wyczerpujących odpowiedzi. W oparciu o te informacje i notowania cenowe oparłem swój pogląd o aktualnej sytuacji na naszym...
W jednym ze sadów we wsi Tęgoborzy, powiat Nowy Sącz, rośnie kilkudziesięcioletnia śliwa bez objawów choroby szarki na liściach i owocach. Około 10 lat temu, tym drzewem zainteresował się Pan Stanisław Małek mieszkaniec Tęgoborzy.
Produkujemy dużo jabłek deserowych, ale za mało wysokiej, a jeszcze mniej bardzo wysokiej jakości oraz odmian, których lubią zagranicznej i krajowi konsumenci. Duże są różnice potrzeb i wymagań w kraju i zagranicą. Kto się do nich dostosuje swoją produkcją jabłek, ma zapewnione nie tylko wysokie ale nawet bardzo dobre wyniki ekonomiczne.
Sądzę, że od jesieni do stycznia 2018 roku ceny skupu za eksportowane jabłka odmian Gala i Golden Delicious, wysokiej jakości, wysortowane i zapakowane w kartonach mogą wynieść co najmniej 3.0 zł/kg, a odmiany Idared do 2.0 zł/kg.
Szanowny "jabuszko 77" wita Pana "leśny dziadek". Od dłuższego już czasu konsekwentnie krytykuje Pan moje informacje, ukazujące się w portalu sadownictwo.com.pl
W najbliższych latach Polska nadal będzie jednym z największych producentów jabłek przemysłowych na świecie. W związku z tym warto opracować strategię produkcji i zagospodarowania jabłek przemysłowych. Tylko znaczące klęski losowe mogą okresowo zmniejszyć zbiory tych owoców. Z powodów ekonomicznych część producentów zrezygnuje z produkcji jabłek przemysłowych. Tempo...
Tylko w roku 2015, w trzech ostatnich miesiącach, za część jabłek, ceny skupu pokryły koszty ich produkcji. To są fakty o których warto wiedzieć.
Sprawdziły się prognozy zbiorów wiśni. Bardzo niskie zbiory w Polsce, Niemczech, Danii, Belgii oraz na Ukrainie miały istotny wpływ na ceny tego gatunku, jakie są w tym roku. Będzie to miało też wpływ na poziom cen przetworów wiśni.
Podobnie jak w poprzednich latach, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych opracowało prognozę zbiorów jabłek i gruszek, z której także korzystają WAPA i referenci na kongresach Prognosfruit. Tegoroczne opracowanie prognozy było bardzo trudne z związku dużymi różnicami w owocowaniu drzew,z powodu szkód przymrozkowych Straty w plonach od 0 do 100 %.
W naszym kraju nie ma sadu choćby z jednym normalnie owocującym drzewem. Uzyskałem informacji o spodziewanych zbiorach wiśni w 10 krajach europejskich od ekspertów i producentów tych owoców.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze