Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Broszura_owocówka_1
2019_07_Arysta

To działania ratunkowe nie stabilizujące – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski

Jak poinformował 28 października w Tydzień TVP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski sytuacja na rynku jabłek jest bardzo zła i każdy to widzi.

Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy. W tej sytuacje podjęcie działań stabilizujących jest wyjątkowo trudne – zaznaczył minister.

Jak tłumaczył minister rolnictwa podjęte zostały na wniosek sadowników działania (działania ratunkowe).

Struktura sadów w Polsce jest wadliwa. Ta struktura wymaga przemyślenia. Umówiliśmy się z sadownikami, że po zbiorach będziemy się zastanawiać jak dopasować produkcję do potrzeb rynku. Sadownicy są podobno uważani za elitę polskiego rolnictwa, za ludzi zamożnych, wykształconych którzy mają swoje reprezentacje, chociażby ZSRP. Więc niech sami zaproponują jak nie dopuścić do takiej sytuacji w kolejnych latach – poinformował Ardanowski.

 

Ten rok pokazał również bezradność Państwa – przyznał minister rolnictwa.

Zakłady przetwórcze te, które pełnią kluczową rolę to zakłady głównie zachodnie, które żerują na polskich sadownikach wymuszając ceny 10 gr/kg, a nawet jeszcze mniej.

Podjęliśmy działania, które są zgodne z prawem UE. To skomplikowany mechanizm, ale zapewniliśmy montaż finansowy, wysoki kredyt dla firmy która podjęła się skupu, gwarancje kredytowe ze strony banku oraz dodatkowe zabezpieczenia udzielone przez KOWR – wymieniał minister.

Jak poinformował Jan Krzysztof Ardanowski interwencyjny skup się toczy, jest również kontraktowany u sadowników. W tej chwil jest to już 160 tys. ton jabłek.

Jednak pojawił się bardzo poważny problem. Firmy polskie zajmujące się tłoczeniem soków, które same zaoferowały, że te jabłka przerobią nagle zaczęły się wycofywać – zaznacza minister rolnictwa.

Dlaczego tak się stało ? Jak informuje minister rolnictwa

Firmy niemieckie, które trzymają „za gardło” cały rynek przetwórstwa na sok/koncentrat wręcz dopuszczają się szantażu mówiąc: jeżeli spróbujesz wytłoczyć chociaż jedno jabłko na sok w ramach skupu interwencyjnego to zerwiemy z tobą kontrakty. To wyraźnie pokazuje jak firmy zachodnie traktują polski rynek.

Minister przypomniał przetwórcom, że na swoje linie technologiczne, na wyposażenie, na budynki otrzymali pieniądze publiczne ze wsparcia unijnego wypłacanego przez ARiMR. Dlatego teraz mają obowiązek wobec polski.

Jeżeli mój apel nie przyniesie skutków to trzeba się zastanowić nad tym czy jest sens wspierania w ramach kolejnych PROW tych firm, jeżeli ich dolą jest okradanie sadowników a nie działanie na rzecz stabilizowania tego rynku – dodał Jan Krzysztof Ardanowski

Jak wielokrotnie podkreślił  w Tydzień TVP minister rolnictwa skup interwencyjny jest działaniem ratunkowym.

W przyszył roku będzie zdecydowanie łatwiej, gdyż będzie już funkcjonował Narodowy Holding Spożywczy, który będzie mógł podjąć wcześniej działania zaradcze. Państwo poprzez polskie firmy będzie mogło stabilizować ceny i produkcję.

Będziemy obserwować jak działa rynek. Firmy państwowe będą kupowały, eksportowały, ale również będą pokazywać poziom cen który jest możliwy do zapłacenia, który satysfakcjonuje sadowników/rolników i daje jeszcze możliwość zarobienia przetwórcy – dodał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (46):

dodaj komentarz
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 17:18 Średnio mi się podobają działania i propozycje obecnego rządu ale jest dużo racji w tym co mówi obecny minister: "Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy." Niestety ale jeśli nie będzie przymrozków wiosennych, to sytuacja będzie powtarzać. Niektórzy już zbierają po 80-90 to z hektara i chcą jeszcze więcej i więcej i więcej. Sadźmy dalej a koniec sadownictwa w Polsce będzie bliski...
Zbigniew
Zbigniew 31.10.2018 06:43 Proszę nie powtarzać pojawiających się ostatnio w mediach absurdalnych poglądów ministra Ardanowskiego , który w związku z obecną trudną sytuacją w polskim sadownictwie obwinia sadowników za zbyt duże nasadzenia a takze złą strukturę odmianową jabłoni, zapewne ma na mysli Idared , który był chętnie kupowany przez rosyjskich importerów, a czego zazdrościli zachodnioeuropejscy sadownicy polskim sadownikom, że mają odmianę Idared w ilościach pokrywających rosyjskie zapotrzebowanie. W gospodarce rynkowej jest czyms normalnym, gdy jest zapotrzebowanie na dany produkt, rozwija się jego produkcja . Niestety do trudnej sytuacji w polskim sadownictwie doprowadzili politycy a nie sadownicy w imię niepojętej solidarności z Ukrainą, która po 2014r.ekonomicznie i społecznie stoczyła się na dno, jedynie majątki oligarchów rosną w postępie geometrycznym. Poroszenko na 6 miejscu wsród najbogatszych.
artemida
artemida 31.10.2018 07:04 Zapewne diagnoza Zbigniewa bliższa prawdy niż ministra tylko; CO Z TEGO??? Kto zawinił? Uważam, że "po połam" jak mówią prawosławni. Prorocy wymarli 2000 lat temu i takiego obrotu sprawy NIKT NIE MÓGŁ PRZEWIDZIEĆ! Ktoś kiedyś napisał; Ksiądz pana wini, pan księdza... Porażka/klęska jest sierotą...
Rozsądni patrzą do przodu, niezależnie czy są politykami czy sadownikami ALE jedni bez drugich nic nie zrobią choć NA PEWNO SADOWNICY BEZ POMOCY RZĄDZĄCYCH NIC NIE ZROBIĄ.
piotrek197704
piotrek197704 31.10.2018 11:54 Zbigniew
a kto jest winny, że każdy sadzi bez opamiętania??? Minister, premier, prezydent??? Zastanów się. Nikt nikomu nie każe, ani nie broni sadzić i robić sobie ze swoją działką co chce. Na tym polega demokracja. A to co powiedział obecny minister to prawda, która niektórych boli. Było do przewidzenia, że w końcu zacznie być za dużo jabłek na rynku, głównie dlatego, że Rosja nam zatrzymała export, ale pomimo tego każdy sadził z myślą: pewnie będzie jakiś program i państwo pomoże. Śmiem twierdzić, ze niedługo los jabłek podzieli truskawka i borówka, której jest coraz więcej. Jeszcze kilka lat...
artemida
artemida 31.10.2018 12:51 Dość uproszczony sposób rozumowania; D E M O K R A C J A !!! Czyli "róbta co chceta? To po jaką cholerę Kodeks Drogowy, że o Kodeksie Karnym nie wspomnę. Po co szczepienia dzieci a później refundacja leków.. Po co?
A może w demokratycznym kraju należy trzymać się jakichś praw i zasad / KONSTYTUCJA/ a kto ich nie przestrzega niech ponosi konsekwencje... Rządzący winni ustanawiać prawa i obowiązki obywateli. Rząd winien, w krytycznych sytuacjach wspierać, informować, a nawet WYMUSZAĆ działania. Po to, już od zamierzchłych czasów RZĄDZĄ... czasem nawet za to, oprócz pensji biorą nagrody!
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 17:00 artemida,Ty rozumujesz jak małe dziecko,albo komunista.Chcącemu krzywda się nie dzieje! Osobiście zostawałem z hektarami owoców w polu,ale do nikogo pretensji nie miałem.Czyżby marzyły Ci się limity nasadzeń i obowiązkowe umowy kontraktacyjne i to wszystko przy otwartych granicach kiedy wszystko można przywieźć do Polski bez kontroli?
artemida
artemida 31.10.2018 17:16 Jak małe dziecko? Pozwolę sobie zauważyć że moje zdanie jest bardzo zbieżne z tym co mówi/głosi MINISTER Rzeczypospolitej. Tak więc jest nas już dwóch. Pal licho co mówię JA, zapoznaj się ze stanowiskiem pana MINISTRA. Obydwu nas posądzasz o jakieś komunistyczne poglądy? Ja wciąż powtarzam - potrzebna restrukturyzacja a jak zrobiona winien wiedzieć MINISTER.
artemida
artemida 31.10.2018 17:37 Jeszcze małe uzupełnienie, dotyczy to zamierzchłych czasów /lat 70-tych/. Zaczęły się wówczas masowe nasadzenia sadów jabłoniowych, co groziło nadprodukcją. /eksport był znikomy/ Rządzący wprowadzili podatek od nowych nasadzeń, czyli zareagowano ekonomicznie. W latach 80-tych bywała nadprodukcja, wówczas gorzelnie musiały przyjąć nadwyżki i przerobić na spirytus. A co Ty miałeś na myśli pisząc o komunistycznych działaniach. Sądzę, że było to tak... aby COŚ napisać.
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 19:10 Że ktoś jest ministrem,to nie musi być też niekwestionowanym autorytetem,Pan szanowny minister w lipcu odgrażał się,że podpisze rozporządzenie na mocy którego obrót artykułami rolno-spożywczymi będzie tylko na podstawie umów z 180-dniowym wyprzedzeniem."Cudowny" pomysł,czyż nie? Rolnik mógłby sprzedać zboże w żniwa pod warunkiem,że podpisał umowę 180 dni wcześniej! 180 dni wcześniej rolnicy mogą handlować co najwyżej marzeniami.
Zbigniew
Zbigniew 01.11.2018 07:49 Re://piotrek197704, problem w tym , że minister nie mówi całej prawdy, milczy w sprawie negatywnych skutków rosyjskiego embarga dla polskich sadowników.
piotrek197704
piotrek197704 01.11.2018 09:21 Zbigniew oczywiście, ze masz rację, ze nie mówi wszystkiego. Napisałem wcześniej, że nie po drodze mi też jest z obecną formacją rządzącą, ale to, że jest nadprodukcja, bo większość sadzi bez opamiętania, to akurat ma rację i o to mi głównie chodziło. Prawdą jest też, ze gdyby nasz rząd schował dumę do kieszeni t sprzedawalibyśmy i na wschód i na zachód. Tylko pamiętaj, że ludzie siedzący w ławach poselskich mają gdzieś takie jednostki jak my bo oni i pewnie ich potomkowie mają zapewniony byt i nie muszą się martwić jaka jutro będzie pogoda, czym pryskać i czy będziemy mieli komu sprzedać nasz towar.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 10:48 Pilsner13...Już nie da się czytać tych Twoich wywodów na temat kontraktowania dostaw. Strach przed czymś nowym aż tak Cie paraliżuje? Naprawdę uważasz, że może być gorzej niż w obecnej relacji rolnik-przetwórca? Jak każda umowa, taki kontrakt narzucałby pewne zobowiązania na obie strony. Myślisz, że w innych branżach gospodarki panuje taki burdel jak w rolnictwie? Producent nie buduje fabryki z myślą, że komuś wciśnie później swój produkt. Taka inwestycja zaczyna się zawsze od podpisania z przyszłym klientem umowy na dostawy produktów. Tak właśnie działa prawdziwy BIZNES, upraszczając - nie siejesz zboża, jeżeli nie masz zagwarantowanego odbioru po satysfakcjonującej cenie, zapewniającej odpowiedni dochód. Nie widzę przeszkód, aby zmusić do cywilizowanego handlu przetwórców, którzy na rozbudowę swoich zakładów dostali ogromne środki publiczne.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 14:49 Sławku S. Zasadź sobie np. 50 ha truskawek , no i zakontraktuj już w marcu całą produkcję(całą,bo po za kontraktem nie wolno Ci będzie sprzedawać) z pistoletem przystawionym do głowy(bo tak można nazwać przymusowe kontrakty).Wtedy porozmawiamy.Takie kontrakty ,to mogą podpisywać właściciele paru hektarów porzeczek zbieranych kombajnem,chociaż też wiele ryzykują ,bo to biznes pod gołym niebem.Tylko nie pytaj .po co sadzić tyle truskawek,bo to nie Twoja sprawa.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:13 I jeszcze jedno Sławku.Osobiście mam zasiane 200 ha zboża Mam kolegów wokół którzy mają zasiane tysiące ha zboża.I ani ja ,i ani oni nie mają zagwarantowanego zbytu na drugi rok . Tak sieje cała prawie cała Polska.I nawet nie chcieli by kontraktować,bo nie wiedzą teraz ile zbiorą i jakich parametrach(paszowe czy konsumpcja). Ale co Ty ignorancie możesz wiedzięć o rolnictwie.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:17 Pilsner13...Co ryzykują? Kontraktacja jest np. w uprawie buraka cukrowego i jakoś plantatorzy nie wylewają swoich żali na forach. Zgodzę się jedynie, że na siłę nie powinno się uszczęśliwiać takich ciężkich przypadków jak Twój. Powinna być obowiązkowa kontraktacja części planowanej produkcji (50-75%), niektórzy mogli by sobie iść wtedy pod prąd i sprzedawać na "wolnym rynku".
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:32 Co ryzykują? Cały swój majątek,jak pójdzie coś nie tak(kary umowne i odszkodowanie na zasadach ogólnych). Zdarzało mi się kontraktować 50%produkcji,ale była to dobrowolna kontraktacja.Ale projekt rządowy przewiduje 100% obowiązkowej kontraktacji i brak możliwości sprzedaży po za nią.Jest ewenement na skalę światową. i naprawdę nie porównuj paru hektarów buraków zbieranych kombajnem do 50 ha truskawek .To problem nie tylko pogody,ale i zrywaczy którzy mogą nie dojechać z Ukrainy.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:33 Pilsner13...Otwórz oczy, bo nawet nie dostrzegasz, że użyłem tego zboża jako metafory. To forum sadownicze - większość osób w tym roku przekonało się, że jednak lepiej byłoby wiedzieć zimą, że należy sobie odpuścić, niż robić nakłady na produkcję w ciemno i później dawać się wykorzystywać będąc pod ścianą.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:50 Produkcja sadownicza jest bardziej ryzykowna od zbożowej.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:55 Przeczytaj sobie wypowiedź Mario1404 w temacie "Będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich"....
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 16:09 Przeczytałem...tylko potwierdza tezę, że pozostawianie wolnej ręki przetwórcom prowadzi do wykorzystywania dostawców. Jeżeli nie mieliby możliwości kupić tego towaru taniej poza kontraktem, to i kontraktowym dostawcom nie śrubowali by norm jakości w celu zerwania kontraktu....
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 17:06 Według Ciebie trzeba zamknąć produkcję w kraju i importować owoce z Ukrainy,bo o zatrzymaniu importu jakoś nikt nie mówi.Przy otwartych granicach ,to gadanie o obowiązkowych umowach jest bez sensu.Przy zamkniętych z resztą też. Sam też zmieniłeś zdanie pisząc o 50% produkcji przymusowej kontraktacji.No i że na siłę nie powinno nikogo się uszczęśliwiać. Więc się zdecyduj czego chcesz.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 06:48 Siejesz lament, że kontraktacja uniemożliwi jakąkolwiek sprzedaż towaru miejscowym i w tym samym czasie straszysz nieograniczonym importem owoców. Weź to poukładaj sobie w głowie. Jeżeli przetwórnie nie mogłyby kupić surowca na lokalnym rynku z powodu braku kontraktów, to jak miałyby się wytłumaczyć z produkcji wytworzonej z importowanych owoców? A liczby, które podałem, odnoszą się do poszczególnego zakładu przetwórczego. Wystarczyłoby narzucić im ten 50% poziom kontraktacji i już inaczej wyglądałby rynek. Maruderzy jak Ty, mogliby całość plonu sprzedawać w ramach tych niekontraktowanych zakupów surowca. Ale jeszcze raz odnosząc się do rynku buraka cukrowego, sprzedaż surowca poza kontraktacją jest mniej opłacalna, bo ceny z reguły są niższe. Takie moje zdanie. Widząc upodlenie innych stojących w kilkugodzinnych kolejkach z ceną 8 gr/kg jabłka, myślę że ktoś powinien zadbać o ich los, bo najwidoczniej sami nie są zdolni podjąć jakichkolwiek działań i będziemy mieli w kraju "nowoczesne niewolnictwo" rodem z plantacji kawy w Ameryce Południowej :/
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:01 A Ty rozumujesz jak komuniści którzy mają dobre chęci którymi jest piekło wybrukowane.Marzy Ci się planowa gospodarka rodem z Korei Północnej i Kuby.Tam rzeczywiście jest wszystko zaplanowane,nie ma nadprodukcji i nic się nie marnuje.Ludzie chodzą głodni.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:08 Obudź się, od kilkunastu lat działamy na zasadach "eurokomuny" sterowanej z Brukseli. Zresztą nawet w ostrym kapitalizmie rynek żywności nie jest do końca całkowicie wolny i zwykle sterowany przez państwo. Grochem o ścianę, jak w tym kraju ma być dobrze, skoro niektórzy nawet nie dostrzegają, że znaleźli się w wielkim obozie pracy i ta miska ryżu dziennie najwidoczniej ich zadowala...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:15 No i Polacy będą tymi nadgorliwcami i pogłębią tą eurokomunę wymyślając jakieś limity i obowiązkowe umowy.Jeśli uważasz że obowiązkowe umowy są takie dobre,to dlaczego zszedłeś naraz tylko do 50%? Nie lepiej 100%? i na całe rolnictwo jak to zapowiadał pan Ardanowski? Najlepiej na całą gospodarkę!!!
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:34 Oddaj te dopłaty do zbóż i wtedy zaprowadzaj nam "wolną" gospodarkę...Nie jestem adwokatem Ardanowskiego, nie podpisuj mnie pod jego pomysłami. Nigdzie nie pisałem o 100% kontraktacji, tak samo nie uważam, że wprowadzona z umiarem zrobi więcej złego niż dobrego...Koniec dyskusji, bo więcej z Twojej strony populizmu niż merytorycznych argumentów...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 11:13 To że dostaję dopłaty do pola,to nie oznacza ,że ktokolwiek ma mnie zmusić do tego bym już w marcu określił się z wysokością i jakością plonów pod groźbą nie sprzedaży towaru jeśli zaniżę ilość lub kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych jeśli nie będę miał odpowiedniej jakości plonów.Przecież ja nie mam fabryki gwoździ, tylko uprawiam rośliny pod gołym niebem.A populistą to jesteś Ty,bo chcesz by przetwórnie kupowały Twoje jabłka w sytuacji gdy mają ich za dużo.Miej pretensje do rządu,że prowadzi wojenkę z Rosją i do kolegów z branży,że wożą jabłka po 7 groszy.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 11:40 A kto powiedział, że umowa ma chronić tylko interesy przetwórcy? Dlaczego przedstawiasz się w roli ofiary, która jedynie musi a nic jej nie przysługuje? Można dodać choćby taki paragraf: "Strony nie ponoszą odpowiedzialności, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie postanowień
Umowy będące następstwem okoliczności pozostających poza kontrolą strony, tj. okoliczności, o
których Strona nie wiedziała i nie mogła ich przewidzieć lub którym nie mogła zapobiec, pomimo
dołożenia najwyższej staranności (siła wyższa), takich jak: zmiana przepisów prawa, wydanie lub
niewydanie stosownych decyzji przez organy administracji publicznej, wojny, zamieszki, blokady
dróg, strajki, klęski żywiołowe (powodzie, huragany, susze, pożary, trzęsienia ziemi, itp.), a także
niekorzystne warunki pogodowe nie będące klęskami żywiołowymi, długotrwała choroba,
uszkodzenia budynków inwentarskich w wyniku zdarzeń losowych, choroba epizootyczna lub
choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy lub część tego
inwentarza lub upraw, wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego."
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 17:04 No ,to po co ta umowa z której ciężko się wywiązać? Po to żeby włóczyć się potem latami po sądach i tłumaczyć się z 3 dni upału czy 3 dni deszczu,albo z tego że zabrakło ludzi do zbierani owoców.Sąd uzna to za brak należytej staranności i rolnik będzie zlicytowany.Ja chcę handlować tym co mi się urodzi w polu,a nie wiosennymi marzeniami.A nie pomyślałeś o rolnikach którzy nie załapią się na kontraktacje i będą musieli likwidować plantacje? Chyba że to szaleństwo z obowiązkowymi umowami i niemożliwości sprzedaży po za nimi ,to metoda by się pozbyć konkurencji mniejszych rolników z którymi żadna przetwórnia nie będzie bawiła się w podpisywanie umów. I jeszcze raz Ci przypomnę,że tylko Unia Europejska może przetwórcom zakazać kupna truskawek czy malin za granicą i wyjdzie na to że rolnicy z Ukrainy będą w korzystniejszej sytuacji niż polscy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad30
konrad30 30.10.2018 19:15 To ja zadam takie pytanie. Ile z tych 80-90 ton to jest jabłko deserowe?
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 21:38 W przypadku, kiedy jest to młody i zadbany sad, to myślę, ze 70-80 %. W takich sadach przemysł, to znikomy procent.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 01.11.2018 07:24 Artemido ja 70 lat nie pamiętam ale już 80 tak ,Pamiętam jak z Ojcem jeździłem starm do Krakowa na targ i było różnie ,,były też słabe lata a nieraz prawdziwa żyła złota ..Pamiętam też lata 88|90 jak woziliśmy jabłko do Woli Baranowskiej na wagony, których sciany były grube na ok. 40 cm podobno jabłko miało jechać 4/5 tygodni aż do Władywostoku cenę akurat też pamiętam było to na dzisiejsze 50 groszy za jonatana ,idared był o 10 groszy droższy ,,,To były czasy ..ale w tedy Tato miał 2,5 ha sadu ..Dziś aż trudno uwierzyć ,,cena Sandomierz giełda w hurcie 40/50 groszy .
artemida
artemida 02.11.2018 08:09 Co z tego wynika? Ja też wysyłałem /jabłka i gruszki / do ZSRR - państwowe... Cena mnie nie interesowała -to nie było moje.
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 10:58 oj artemida,coś z Tobą nie tak .Alfred40 chciał wykazać,że po tylu latach mamy ten sam poziom cen jabłek,a Ty wrzuciłes jakiś głupi tekst.To dzięki takim ludziom jak Alfred40 i jego rodzice mamy sadownictwo na wysokim poziomie.
artemida
artemida 02.11.2018 12:59 Może nie zrozumiałem i mój "głupi" tekst nie pasuje do wspomnień Alfreda. O poziom sadownictwa w TAMTYCH CZASACH dbał Instytut Sadownictwa i chyba 10 zakładów terenowych. Uczyli, pouczali, szkolili i powoli poziom szedł w górę...
Co to wspólnego ze współczesnym bałaganem wynikającym nie z wiedzy o technologii produkcji a raczej o ekonomi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 01.11.2018 21:26 A może tak odwrócić zasady kontraktacji, niech zakłady mają obowiązek kontraktacji, np: 70% surowca przetwórnia musi zakontraktować z rolnikiem, wtedy jeśli przetwórnia proponuje niską cenę to rolnik się nie zgadza i idzie do innego zakładu który np. da 20gr więcej za kg wiśni, zakłady wtedy musiałyby konkurować między sobą o rolnika.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 01.11.2018 21:33 Rządzący zamknęli nam zbyt do Rosji,otwarli granicę na import z Ukrainy,a-z powodu obowiązkowych umów kontraktacyjnych- kozłem ofiarnym mają zostać bogu winne przetwórnie i rykoszetem rolnicy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 02.11.2018 20:44 Tylko z kim byśmy te umowy podpisywali jeśli praktycznie nikt nie dostarcza bezpośrednio do zakładu tylko przez pośredników. Teoretycznie mogli byśmy u pośrednika tylko skoro on dziś nie zna ceny na jutro to czy wiosną będzie w stanie określić cenę skupu na jesieni.Podpisanie umowy bez ceny wiąże nas tylko na łańcuszku pośrednika i jest korzystne tylko dla niego.Natomiast podpisywanie umowy bezpośrednio z zakładem spowoduje pozostawienie na lodzie drobnych producentów.
RADEK30
RADEK30 03.11.2018 09:29 A dlaczego nie odstawiacie do przetwórni dajecie zarabiać pośrednikom którzy zabierają wam wasze pieniądze

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:12 piszecie o Ukrainie to może też coś z Bułgarii :)

https://img1.dmty.pl//uploads/201706/1497222941_8j4sce_600.jpg

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.11.2018 21:13 Przepraszam, ale ja niczego nie będę komentował, bo mam spokojne nerwy i nie chcę być nerwowy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:29 Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają się między 6-15 gr/kg

http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/analiza_ceny_jablek_przemyslowych_w_polsce_wahaja_sie_miedzy_6_15_gr_kg,15606.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:42 http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/zbigniew_cholyk_siegnelismy_w_tym_sezonie_ekonomicznego_dna_potrzeba_radykalnych_dzialan,15594.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.11.2018 10:13 witam RADEK 30 bo nikomu nie chce się stać w kolejkach zarywać nie raz nocy a nawet ranka lepiej niech ktoś inny zarobi ale te czasy już za nami teraz KAŻDY grosz trzeba liczyć 2 razy żeby jako tako wyjść na swoje wiadomo trzeba się poświęcić owoce jabłka są raz do roku ale patrząc na swojego znajomego to on ma to wszystko w dupie woli polamentować że wszyscy go oszukują i zarabiają na nim tylko jak ktoś daje pole to on pierwszy by brał nie wiem może troche mniej wszystkiego mieć a sprzedawać choć minimalnie drożej . Ostatnio przejeżdzając okolice Warki Grójca to może jeszcze 10 procent zostało jabłka na i pod drzewami ale najbardziej byłem zaskoczony nowymi nasadzeniami jabłoni były też wymiany nasadzeń a przecież takie tanie spady i nikomu się nie opłaci zbierać ale sadzimy dalejprostrzej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 03.11.2018 15:18 Zabiorę głos tylko dla przypomnienia. Św. pamięci Eberhard Makosz mówił jeszcze za życia, że niedługo popadniemy w duże kłopoty ze względu na przekroczenie pewnego poziomu zdrowego rozsądku. Profesora już nie ma wśród żywych, ale Jego ostrzeżenie jest aktualne... Nie jest to ostrzeżenie za grobu, bo nie wiadomo, czy ten wyimaginowany, wirtualny zaświat jest czymś realnym... Jednak my żywi mamy swój realny świat i biadolenie nad swoim losem niczego nie zmieni, nie poprawi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 03.11.2018 20:56 Mi w tym roku udało się pominąć skupowego, na przemyśle jestem 4-5 gr do przodu na kilogramie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rosja stawia na porzeczki

W Gospodarstwo „N.V. Volodin „ jako jednym z pierwszych gospodarstw w Rosji pojawił się...

Jak uchronić sady i plantacje przed gradem ?

Pogoda z roku na rok jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Rolnicy i sadownicy skarżą się...

Nabór wniosków na dofinansowanie nawadniania od września

Jak wynika z zaktualizowanego przez MRiRW harmonogramu naboru wniosków w ramach PROW...

Ukradł lawetę z ulami – pszczoły zginęły

Laweta, na której stało kilkanaście pszczelich uli, została skradziona z dolnośląskiej...

MRiRW zwrócił się do KE o zwiększenie poziomu zaliczek płatności bezpośrednich

Minister poinformował też Radę o występującej w Polsce suszy rolniczej i zwrócił się...

Kryminalni z komendy mazowieckiej odzyskali skradzione ciężarówki i truskawki

Już po trzech godzinach od kradzieży ciężarówki policjanci zatrzymali podejrzanych,...

Najnowsze ogłoszenia

SPRZEDAM Gospodarstwo Sadownicze

16.07.2019 22:57 autor: radar88

Otrząsarka do wiśni

15.07.2019 09:46 autor: lukasz7604

Massey ferguson 155

14.07.2019 22:29 autor: kliw60

Sprzedam wapno

14.07.2019 16:08 autor: poki1

Sprzedam jabłka

12.07.2019 21:43 autor: waldus

Sprzedam 1000 sztuk skrzynek uniwersalnych

11.07.2019 09:57 autor: Anita85

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
PIORiN: Chloropiryfos -...
szanowna inspekcjo! kilka uwag ktore warto...
Restrukturyzacja małych...
Jeszcze z jeden rok i będą resrukturyzowali...
Polska smakuje – Czas na...
Obrady KOMISJI -możesz nie znać trybu...
Polska smakuje – Czas na...
Odnośnie tego co napisałem wyżej, być...
Restrukturyzacja małych...
Pytanie , po co ustanawiać przepisy które...
instagram