Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_01_17_IKS_Malicki

To działania ratunkowe nie stabilizujące – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski

Jak poinformował 28 października w Tydzień TVP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski sytuacja na rynku jabłek jest bardzo zła i każdy to widzi.

Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy. W tej sytuacje podjęcie działań stabilizujących jest wyjątkowo trudne – zaznaczył minister.

Jak tłumaczył minister rolnictwa podjęte zostały na wniosek sadowników działania (działania ratunkowe).

Struktura sadów w Polsce jest wadliwa. Ta struktura wymaga przemyślenia. Umówiliśmy się z sadownikami, że po zbiorach będziemy się zastanawiać jak dopasować produkcję do potrzeb rynku. Sadownicy są podobno uważani za elitę polskiego rolnictwa, za ludzi zamożnych, wykształconych którzy mają swoje reprezentacje, chociażby ZSRP. Więc niech sami zaproponują jak nie dopuścić do takiej sytuacji w kolejnych latach – poinformował Ardanowski.

 

Ten rok pokazał również bezradność Państwa – przyznał minister rolnictwa.

Zakłady przetwórcze te, które pełnią kluczową rolę to zakłady głównie zachodnie, które żerują na polskich sadownikach wymuszając ceny 10 gr/kg, a nawet jeszcze mniej.

Podjęliśmy działania, które są zgodne z prawem UE. To skomplikowany mechanizm, ale zapewniliśmy montaż finansowy, wysoki kredyt dla firmy która podjęła się skupu, gwarancje kredytowe ze strony banku oraz dodatkowe zabezpieczenia udzielone przez KOWR – wymieniał minister.

Jak poinformował Jan Krzysztof Ardanowski interwencyjny skup się toczy, jest również kontraktowany u sadowników. W tej chwil jest to już 160 tys. ton jabłek.

Jednak pojawił się bardzo poważny problem. Firmy polskie zajmujące się tłoczeniem soków, które same zaoferowały, że te jabłka przerobią nagle zaczęły się wycofywać – zaznacza minister rolnictwa.

Dlaczego tak się stało ? Jak informuje minister rolnictwa

Firmy niemieckie, które trzymają „za gardło” cały rynek przetwórstwa na sok/koncentrat wręcz dopuszczają się szantażu mówiąc: jeżeli spróbujesz wytłoczyć chociaż jedno jabłko na sok w ramach skupu interwencyjnego to zerwiemy z tobą kontrakty. To wyraźnie pokazuje jak firmy zachodnie traktują polski rynek.

Minister przypomniał przetwórcom, że na swoje linie technologiczne, na wyposażenie, na budynki otrzymali pieniądze publiczne ze wsparcia unijnego wypłacanego przez ARiMR. Dlatego teraz mają obowiązek wobec polski.

Jeżeli mój apel nie przyniesie skutków to trzeba się zastanowić nad tym czy jest sens wspierania w ramach kolejnych PROW tych firm, jeżeli ich dolą jest okradanie sadowników a nie działanie na rzecz stabilizowania tego rynku – dodał Jan Krzysztof Ardanowski

Jak wielokrotnie podkreślił  w Tydzień TVP minister rolnictwa skup interwencyjny jest działaniem ratunkowym.

W przyszył roku będzie zdecydowanie łatwiej, gdyż będzie już funkcjonował Narodowy Holding Spożywczy, który będzie mógł podjąć wcześniej działania zaradcze. Państwo poprzez polskie firmy będzie mogło stabilizować ceny i produkcję.

Będziemy obserwować jak działa rynek. Firmy państwowe będą kupowały, eksportowały, ale również będą pokazywać poziom cen który jest możliwy do zapłacenia, który satysfakcjonuje sadowników/rolników i daje jeszcze możliwość zarobienia przetwórcy – dodał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski


REKLAMA
2019_Captan_2019_news
2019_SSS
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (46):

dodaj komentarz
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 17:18 Średnio mi się podobają działania i propozycje obecnego rządu ale jest dużo racji w tym co mówi obecny minister: "Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy." Niestety ale jeśli nie będzie przymrozków wiosennych, to sytuacja będzie powtarzać. Niektórzy już zbierają po 80-90 to z hektara i chcą jeszcze więcej i więcej i więcej. Sadźmy dalej a koniec sadownictwa w Polsce będzie bliski...
Zbigniew
Zbigniew 31.10.2018 06:43 Proszę nie powtarzać pojawiających się ostatnio w mediach absurdalnych poglądów ministra Ardanowskiego , który w związku z obecną trudną sytuacją w polskim sadownictwie obwinia sadowników za zbyt duże nasadzenia a takze złą strukturę odmianową jabłoni, zapewne ma na mysli Idared , który był chętnie kupowany przez rosyjskich importerów, a czego zazdrościli zachodnioeuropejscy sadownicy polskim sadownikom, że mają odmianę Idared w ilościach pokrywających rosyjskie zapotrzebowanie. W gospodarce rynkowej jest czyms normalnym, gdy jest zapotrzebowanie na dany produkt, rozwija się jego produkcja . Niestety do trudnej sytuacji w polskim sadownictwie doprowadzili politycy a nie sadownicy w imię niepojętej solidarności z Ukrainą, która po 2014r.ekonomicznie i społecznie stoczyła się na dno, jedynie majątki oligarchów rosną w postępie geometrycznym. Poroszenko na 6 miejscu wsród najbogatszych.
artemida
artemida 31.10.2018 07:04 Zapewne diagnoza Zbigniewa bliższa prawdy niż ministra tylko; CO Z TEGO??? Kto zawinił? Uważam, że "po połam" jak mówią prawosławni. Prorocy wymarli 2000 lat temu i takiego obrotu sprawy NIKT NIE MÓGŁ PRZEWIDZIEĆ! Ktoś kiedyś napisał; Ksiądz pana wini, pan księdza... Porażka/klęska jest sierotą...
Rozsądni patrzą do przodu, niezależnie czy są politykami czy sadownikami ALE jedni bez drugich nic nie zrobią choć NA PEWNO SADOWNICY BEZ POMOCY RZĄDZĄCYCH NIC NIE ZROBIĄ.
piotrek197704
piotrek197704 31.10.2018 11:54 Zbigniew
a kto jest winny, że każdy sadzi bez opamiętania??? Minister, premier, prezydent??? Zastanów się. Nikt nikomu nie każe, ani nie broni sadzić i robić sobie ze swoją działką co chce. Na tym polega demokracja. A to co powiedział obecny minister to prawda, która niektórych boli. Było do przewidzenia, że w końcu zacznie być za dużo jabłek na rynku, głównie dlatego, że Rosja nam zatrzymała export, ale pomimo tego każdy sadził z myślą: pewnie będzie jakiś program i państwo pomoże. Śmiem twierdzić, ze niedługo los jabłek podzieli truskawka i borówka, której jest coraz więcej. Jeszcze kilka lat...
artemida
artemida 31.10.2018 12:51 Dość uproszczony sposób rozumowania; D E M O K R A C J A !!! Czyli "róbta co chceta? To po jaką cholerę Kodeks Drogowy, że o Kodeksie Karnym nie wspomnę. Po co szczepienia dzieci a później refundacja leków.. Po co?
A może w demokratycznym kraju należy trzymać się jakichś praw i zasad / KONSTYTUCJA/ a kto ich nie przestrzega niech ponosi konsekwencje... Rządzący winni ustanawiać prawa i obowiązki obywateli. Rząd winien, w krytycznych sytuacjach wspierać, informować, a nawet WYMUSZAĆ działania. Po to, już od zamierzchłych czasów RZĄDZĄ... czasem nawet za to, oprócz pensji biorą nagrody!
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 17:00 artemida,Ty rozumujesz jak małe dziecko,albo komunista.Chcącemu krzywda się nie dzieje! Osobiście zostawałem z hektarami owoców w polu,ale do nikogo pretensji nie miałem.Czyżby marzyły Ci się limity nasadzeń i obowiązkowe umowy kontraktacyjne i to wszystko przy otwartych granicach kiedy wszystko można przywieźć do Polski bez kontroli?
artemida
artemida 31.10.2018 17:16 Jak małe dziecko? Pozwolę sobie zauważyć że moje zdanie jest bardzo zbieżne z tym co mówi/głosi MINISTER Rzeczypospolitej. Tak więc jest nas już dwóch. Pal licho co mówię JA, zapoznaj się ze stanowiskiem pana MINISTRA. Obydwu nas posądzasz o jakieś komunistyczne poglądy? Ja wciąż powtarzam - potrzebna restrukturyzacja a jak zrobiona winien wiedzieć MINISTER.
artemida
artemida 31.10.2018 17:37 Jeszcze małe uzupełnienie, dotyczy to zamierzchłych czasów /lat 70-tych/. Zaczęły się wówczas masowe nasadzenia sadów jabłoniowych, co groziło nadprodukcją. /eksport był znikomy/ Rządzący wprowadzili podatek od nowych nasadzeń, czyli zareagowano ekonomicznie. W latach 80-tych bywała nadprodukcja, wówczas gorzelnie musiały przyjąć nadwyżki i przerobić na spirytus. A co Ty miałeś na myśli pisząc o komunistycznych działaniach. Sądzę, że było to tak... aby COŚ napisać.
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 19:10 Że ktoś jest ministrem,to nie musi być też niekwestionowanym autorytetem,Pan szanowny minister w lipcu odgrażał się,że podpisze rozporządzenie na mocy którego obrót artykułami rolno-spożywczymi będzie tylko na podstawie umów z 180-dniowym wyprzedzeniem."Cudowny" pomysł,czyż nie? Rolnik mógłby sprzedać zboże w żniwa pod warunkiem,że podpisał umowę 180 dni wcześniej! 180 dni wcześniej rolnicy mogą handlować co najwyżej marzeniami.
Zbigniew
Zbigniew 01.11.2018 07:49 Re://piotrek197704, problem w tym , że minister nie mówi całej prawdy, milczy w sprawie negatywnych skutków rosyjskiego embarga dla polskich sadowników.
piotrek197704
piotrek197704 01.11.2018 09:21 Zbigniew oczywiście, ze masz rację, ze nie mówi wszystkiego. Napisałem wcześniej, że nie po drodze mi też jest z obecną formacją rządzącą, ale to, że jest nadprodukcja, bo większość sadzi bez opamiętania, to akurat ma rację i o to mi głównie chodziło. Prawdą jest też, ze gdyby nasz rząd schował dumę do kieszeni t sprzedawalibyśmy i na wschód i na zachód. Tylko pamiętaj, że ludzie siedzący w ławach poselskich mają gdzieś takie jednostki jak my bo oni i pewnie ich potomkowie mają zapewniony byt i nie muszą się martwić jaka jutro będzie pogoda, czym pryskać i czy będziemy mieli komu sprzedać nasz towar.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 10:48 Pilsner13...Już nie da się czytać tych Twoich wywodów na temat kontraktowania dostaw. Strach przed czymś nowym aż tak Cie paraliżuje? Naprawdę uważasz, że może być gorzej niż w obecnej relacji rolnik-przetwórca? Jak każda umowa, taki kontrakt narzucałby pewne zobowiązania na obie strony. Myślisz, że w innych branżach gospodarki panuje taki burdel jak w rolnictwie? Producent nie buduje fabryki z myślą, że komuś wciśnie później swój produkt. Taka inwestycja zaczyna się zawsze od podpisania z przyszłym klientem umowy na dostawy produktów. Tak właśnie działa prawdziwy BIZNES, upraszczając - nie siejesz zboża, jeżeli nie masz zagwarantowanego odbioru po satysfakcjonującej cenie, zapewniającej odpowiedni dochód. Nie widzę przeszkód, aby zmusić do cywilizowanego handlu przetwórców, którzy na rozbudowę swoich zakładów dostali ogromne środki publiczne.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 14:49 Sławku S. Zasadź sobie np. 50 ha truskawek , no i zakontraktuj już w marcu całą produkcję(całą,bo po za kontraktem nie wolno Ci będzie sprzedawać) z pistoletem przystawionym do głowy(bo tak można nazwać przymusowe kontrakty).Wtedy porozmawiamy.Takie kontrakty ,to mogą podpisywać właściciele paru hektarów porzeczek zbieranych kombajnem,chociaż też wiele ryzykują ,bo to biznes pod gołym niebem.Tylko nie pytaj .po co sadzić tyle truskawek,bo to nie Twoja sprawa.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:13 I jeszcze jedno Sławku.Osobiście mam zasiane 200 ha zboża Mam kolegów wokół którzy mają zasiane tysiące ha zboża.I ani ja ,i ani oni nie mają zagwarantowanego zbytu na drugi rok . Tak sieje cała prawie cała Polska.I nawet nie chcieli by kontraktować,bo nie wiedzą teraz ile zbiorą i jakich parametrach(paszowe czy konsumpcja). Ale co Ty ignorancie możesz wiedzięć o rolnictwie.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:17 Pilsner13...Co ryzykują? Kontraktacja jest np. w uprawie buraka cukrowego i jakoś plantatorzy nie wylewają swoich żali na forach. Zgodzę się jedynie, że na siłę nie powinno się uszczęśliwiać takich ciężkich przypadków jak Twój. Powinna być obowiązkowa kontraktacja części planowanej produkcji (50-75%), niektórzy mogli by sobie iść wtedy pod prąd i sprzedawać na "wolnym rynku".
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:32 Co ryzykują? Cały swój majątek,jak pójdzie coś nie tak(kary umowne i odszkodowanie na zasadach ogólnych). Zdarzało mi się kontraktować 50%produkcji,ale była to dobrowolna kontraktacja.Ale projekt rządowy przewiduje 100% obowiązkowej kontraktacji i brak możliwości sprzedaży po za nią.Jest ewenement na skalę światową. i naprawdę nie porównuj paru hektarów buraków zbieranych kombajnem do 50 ha truskawek .To problem nie tylko pogody,ale i zrywaczy którzy mogą nie dojechać z Ukrainy.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:33 Pilsner13...Otwórz oczy, bo nawet nie dostrzegasz, że użyłem tego zboża jako metafory. To forum sadownicze - większość osób w tym roku przekonało się, że jednak lepiej byłoby wiedzieć zimą, że należy sobie odpuścić, niż robić nakłady na produkcję w ciemno i później dawać się wykorzystywać będąc pod ścianą.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:50 Produkcja sadownicza jest bardziej ryzykowna od zbożowej.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:55 Przeczytaj sobie wypowiedź Mario1404 w temacie "Będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich"....
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 16:09 Przeczytałem...tylko potwierdza tezę, że pozostawianie wolnej ręki przetwórcom prowadzi do wykorzystywania dostawców. Jeżeli nie mieliby możliwości kupić tego towaru taniej poza kontraktem, to i kontraktowym dostawcom nie śrubowali by norm jakości w celu zerwania kontraktu....
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 17:06 Według Ciebie trzeba zamknąć produkcję w kraju i importować owoce z Ukrainy,bo o zatrzymaniu importu jakoś nikt nie mówi.Przy otwartych granicach ,to gadanie o obowiązkowych umowach jest bez sensu.Przy zamkniętych z resztą też. Sam też zmieniłeś zdanie pisząc o 50% produkcji przymusowej kontraktacji.No i że na siłę nie powinno nikogo się uszczęśliwiać. Więc się zdecyduj czego chcesz.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 06:48 Siejesz lament, że kontraktacja uniemożliwi jakąkolwiek sprzedaż towaru miejscowym i w tym samym czasie straszysz nieograniczonym importem owoców. Weź to poukładaj sobie w głowie. Jeżeli przetwórnie nie mogłyby kupić surowca na lokalnym rynku z powodu braku kontraktów, to jak miałyby się wytłumaczyć z produkcji wytworzonej z importowanych owoców? A liczby, które podałem, odnoszą się do poszczególnego zakładu przetwórczego. Wystarczyłoby narzucić im ten 50% poziom kontraktacji i już inaczej wyglądałby rynek. Maruderzy jak Ty, mogliby całość plonu sprzedawać w ramach tych niekontraktowanych zakupów surowca. Ale jeszcze raz odnosząc się do rynku buraka cukrowego, sprzedaż surowca poza kontraktacją jest mniej opłacalna, bo ceny z reguły są niższe. Takie moje zdanie. Widząc upodlenie innych stojących w kilkugodzinnych kolejkach z ceną 8 gr/kg jabłka, myślę że ktoś powinien zadbać o ich los, bo najwidoczniej sami nie są zdolni podjąć jakichkolwiek działań i będziemy mieli w kraju "nowoczesne niewolnictwo" rodem z plantacji kawy w Ameryce Południowej :/
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:01 A Ty rozumujesz jak komuniści którzy mają dobre chęci którymi jest piekło wybrukowane.Marzy Ci się planowa gospodarka rodem z Korei Północnej i Kuby.Tam rzeczywiście jest wszystko zaplanowane,nie ma nadprodukcji i nic się nie marnuje.Ludzie chodzą głodni.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:08 Obudź się, od kilkunastu lat działamy na zasadach "eurokomuny" sterowanej z Brukseli. Zresztą nawet w ostrym kapitalizmie rynek żywności nie jest do końca całkowicie wolny i zwykle sterowany przez państwo. Grochem o ścianę, jak w tym kraju ma być dobrze, skoro niektórzy nawet nie dostrzegają, że znaleźli się w wielkim obozie pracy i ta miska ryżu dziennie najwidoczniej ich zadowala...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:15 No i Polacy będą tymi nadgorliwcami i pogłębią tą eurokomunę wymyślając jakieś limity i obowiązkowe umowy.Jeśli uważasz że obowiązkowe umowy są takie dobre,to dlaczego zszedłeś naraz tylko do 50%? Nie lepiej 100%? i na całe rolnictwo jak to zapowiadał pan Ardanowski? Najlepiej na całą gospodarkę!!!
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:34 Oddaj te dopłaty do zbóż i wtedy zaprowadzaj nam "wolną" gospodarkę...Nie jestem adwokatem Ardanowskiego, nie podpisuj mnie pod jego pomysłami. Nigdzie nie pisałem o 100% kontraktacji, tak samo nie uważam, że wprowadzona z umiarem zrobi więcej złego niż dobrego...Koniec dyskusji, bo więcej z Twojej strony populizmu niż merytorycznych argumentów...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 11:13 To że dostaję dopłaty do pola,to nie oznacza ,że ktokolwiek ma mnie zmusić do tego bym już w marcu określił się z wysokością i jakością plonów pod groźbą nie sprzedaży towaru jeśli zaniżę ilość lub kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych jeśli nie będę miał odpowiedniej jakości plonów.Przecież ja nie mam fabryki gwoździ, tylko uprawiam rośliny pod gołym niebem.A populistą to jesteś Ty,bo chcesz by przetwórnie kupowały Twoje jabłka w sytuacji gdy mają ich za dużo.Miej pretensje do rządu,że prowadzi wojenkę z Rosją i do kolegów z branży,że wożą jabłka po 7 groszy.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 11:40 A kto powiedział, że umowa ma chronić tylko interesy przetwórcy? Dlaczego przedstawiasz się w roli ofiary, która jedynie musi a nic jej nie przysługuje? Można dodać choćby taki paragraf: "Strony nie ponoszą odpowiedzialności, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie postanowień
Umowy będące następstwem okoliczności pozostających poza kontrolą strony, tj. okoliczności, o
których Strona nie wiedziała i nie mogła ich przewidzieć lub którym nie mogła zapobiec, pomimo
dołożenia najwyższej staranności (siła wyższa), takich jak: zmiana przepisów prawa, wydanie lub
niewydanie stosownych decyzji przez organy administracji publicznej, wojny, zamieszki, blokady
dróg, strajki, klęski żywiołowe (powodzie, huragany, susze, pożary, trzęsienia ziemi, itp.), a także
niekorzystne warunki pogodowe nie będące klęskami żywiołowymi, długotrwała choroba,
uszkodzenia budynków inwentarskich w wyniku zdarzeń losowych, choroba epizootyczna lub
choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy lub część tego
inwentarza lub upraw, wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego."
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 17:04 No ,to po co ta umowa z której ciężko się wywiązać? Po to żeby włóczyć się potem latami po sądach i tłumaczyć się z 3 dni upału czy 3 dni deszczu,albo z tego że zabrakło ludzi do zbierani owoców.Sąd uzna to za brak należytej staranności i rolnik będzie zlicytowany.Ja chcę handlować tym co mi się urodzi w polu,a nie wiosennymi marzeniami.A nie pomyślałeś o rolnikach którzy nie załapią się na kontraktacje i będą musieli likwidować plantacje? Chyba że to szaleństwo z obowiązkowymi umowami i niemożliwości sprzedaży po za nimi ,to metoda by się pozbyć konkurencji mniejszych rolników z którymi żadna przetwórnia nie będzie bawiła się w podpisywanie umów. I jeszcze raz Ci przypomnę,że tylko Unia Europejska może przetwórcom zakazać kupna truskawek czy malin za granicą i wyjdzie na to że rolnicy z Ukrainy będą w korzystniejszej sytuacji niż polscy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad30
konrad30 30.10.2018 19:15 To ja zadam takie pytanie. Ile z tych 80-90 ton to jest jabłko deserowe?
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 21:38 W przypadku, kiedy jest to młody i zadbany sad, to myślę, ze 70-80 %. W takich sadach przemysł, to znikomy procent.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 01.11.2018 07:24 Artemido ja 70 lat nie pamiętam ale już 80 tak ,Pamiętam jak z Ojcem jeździłem starm do Krakowa na targ i było różnie ,,były też słabe lata a nieraz prawdziwa żyła złota ..Pamiętam też lata 88|90 jak woziliśmy jabłko do Woli Baranowskiej na wagony, których sciany były grube na ok. 40 cm podobno jabłko miało jechać 4/5 tygodni aż do Władywostoku cenę akurat też pamiętam było to na dzisiejsze 50 groszy za jonatana ,idared był o 10 groszy droższy ,,,To były czasy ..ale w tedy Tato miał 2,5 ha sadu ..Dziś aż trudno uwierzyć ,,cena Sandomierz giełda w hurcie 40/50 groszy .
artemida
artemida 02.11.2018 08:09 Co z tego wynika? Ja też wysyłałem /jabłka i gruszki / do ZSRR - państwowe... Cena mnie nie interesowała -to nie było moje.
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 10:58 oj artemida,coś z Tobą nie tak .Alfred40 chciał wykazać,że po tylu latach mamy ten sam poziom cen jabłek,a Ty wrzuciłes jakiś głupi tekst.To dzięki takim ludziom jak Alfred40 i jego rodzice mamy sadownictwo na wysokim poziomie.
artemida
artemida 02.11.2018 12:59 Może nie zrozumiałem i mój "głupi" tekst nie pasuje do wspomnień Alfreda. O poziom sadownictwa w TAMTYCH CZASACH dbał Instytut Sadownictwa i chyba 10 zakładów terenowych. Uczyli, pouczali, szkolili i powoli poziom szedł w górę...
Co to wspólnego ze współczesnym bałaganem wynikającym nie z wiedzy o technologii produkcji a raczej o ekonomi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 01.11.2018 21:26 A może tak odwrócić zasady kontraktacji, niech zakłady mają obowiązek kontraktacji, np: 70% surowca przetwórnia musi zakontraktować z rolnikiem, wtedy jeśli przetwórnia proponuje niską cenę to rolnik się nie zgadza i idzie do innego zakładu który np. da 20gr więcej za kg wiśni, zakłady wtedy musiałyby konkurować między sobą o rolnika.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 01.11.2018 21:33 Rządzący zamknęli nam zbyt do Rosji,otwarli granicę na import z Ukrainy,a-z powodu obowiązkowych umów kontraktacyjnych- kozłem ofiarnym mają zostać bogu winne przetwórnie i rykoszetem rolnicy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 02.11.2018 20:44 Tylko z kim byśmy te umowy podpisywali jeśli praktycznie nikt nie dostarcza bezpośrednio do zakładu tylko przez pośredników. Teoretycznie mogli byśmy u pośrednika tylko skoro on dziś nie zna ceny na jutro to czy wiosną będzie w stanie określić cenę skupu na jesieni.Podpisanie umowy bez ceny wiąże nas tylko na łańcuszku pośrednika i jest korzystne tylko dla niego.Natomiast podpisywanie umowy bezpośrednio z zakładem spowoduje pozostawienie na lodzie drobnych producentów.
RADEK30
RADEK30 03.11.2018 09:29 A dlaczego nie odstawiacie do przetwórni dajecie zarabiać pośrednikom którzy zabierają wam wasze pieniądze

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:12 piszecie o Ukrainie to może też coś z Bułgarii :)

https://img1.dmty.pl//uploads/201706/1497222941_8j4sce_600.jpg

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.11.2018 21:13 Przepraszam, ale ja niczego nie będę komentował, bo mam spokojne nerwy i nie chcę być nerwowy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:29 Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają się między 6-15 gr/kg

http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/analiza_ceny_jablek_przemyslowych_w_polsce_wahaja_sie_miedzy_6_15_gr_kg,15606.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:42 http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/zbigniew_cholyk_siegnelismy_w_tym_sezonie_ekonomicznego_dna_potrzeba_radykalnych_dzialan,15594.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.11.2018 10:13 witam RADEK 30 bo nikomu nie chce się stać w kolejkach zarywać nie raz nocy a nawet ranka lepiej niech ktoś inny zarobi ale te czasy już za nami teraz KAŻDY grosz trzeba liczyć 2 razy żeby jako tako wyjść na swoje wiadomo trzeba się poświęcić owoce jabłka są raz do roku ale patrząc na swojego znajomego to on ma to wszystko w dupie woli polamentować że wszyscy go oszukują i zarabiają na nim tylko jak ktoś daje pole to on pierwszy by brał nie wiem może troche mniej wszystkiego mieć a sprzedawać choć minimalnie drożej . Ostatnio przejeżdzając okolice Warki Grójca to może jeszcze 10 procent zostało jabłka na i pod drzewami ale najbardziej byłem zaskoczony nowymi nasadzeniami jabłoni były też wymiany nasadzeń a przecież takie tanie spady i nikomu się nie opłaci zbierać ale sadzimy dalejprostrzej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 03.11.2018 15:18 Zabiorę głos tylko dla przypomnienia. Św. pamięci Eberhard Makosz mówił jeszcze za życia, że niedługo popadniemy w duże kłopoty ze względu na przekroczenie pewnego poziomu zdrowego rozsądku. Profesora już nie ma wśród żywych, ale Jego ostrzeżenie jest aktualne... Nie jest to ostrzeżenie za grobu, bo nie wiadomo, czy ten wyimaginowany, wirtualny zaświat jest czymś realnym... Jednak my żywi mamy swój realny świat i biadolenie nad swoim losem niczego nie zmieni, nie poprawi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 03.11.2018 20:56 Mi w tym roku udało się pominąć skupowego, na przemyśle jestem 4-5 gr do przodu na kilogramie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny jabłek pną się w górę ?

Jak informuje Agrobiznes w górę pną się niskie jak do tej pory ceny jabłek. Przeciętna...

Vat na soki - stanowisko Związku Sadowników RP

W związku z planowanymi zmianami ustawy o podatku od towarów i usług po raz kolejny...

Ożywienie w eksporcie polskich jabłek do Chin ?

Do tej pory wysłaliśmy kilkadziesiąt kontenerów z jabłkami, spodziewamy się, że liczba...

Minister zaprasza do rozmów

Na przełomie stycznia i lutego zaproszę wszystkie organizacje rolnicze do tego, aby usiadły...

Umowa o pomocy przy zbiorach - PIT

Rolnik zawierający umowę o pomocy przy zbiorach (w myśl art. 91a ustawy o ubezpieczeniu...

KE zmusi Polskę do uchylenia ustawy o cenach prądu ?

Błyskawiczne tempo prac nad ustawą "zamrażającą" ceny prądu może odbić się...

Najnowsze ogłoszenia

Rura grubościenna 27cm średnica/8m

17.01.2019 08:54 autor: kkkkkk9

Ursus 3502

14.01.2019 20:18 autor: Kari23

3 osoby z Ukrainy szukają pracy

14.01.2019 17:04 autor: karolina1989

Obciążniki New Holland T4N/V/F 25 kg - 4 szt.

14.01.2019 11:56 autor: destrider

Redło do borówki

13.01.2019 21:48 autor: OM4x4

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Podsumowanie TSW 2019
Carlos Ruiz Zafón Fermín [Ludzie] Są...
Podsumowanie TSW 2019
Oczywiście nie ma nienawiści jeżeli uznam...
Podsumowanie TSW 2019
Jaką w moim poście widzisz nienawiść ?i...
Podsumowanie TSW 2019
Dodam, że jabłka kupuję, niestety część...
Podsumowanie TSW 2019
Młodszym adeptom sztuki sadowniczej chce...
Podsumowanie TSW 2019
Bezinteresowna nienawiść, którą tu o...
Podsumowanie TSW 2019
Jak już coś to trokar ,może na sobie...
Podsumowanie TSW 2019
Widzę, ze masz nieco wiedzy z dziedziny...
Podsumowanie TSW 2019
Teraz tak na poważniej i postaram się...
Podsumowanie TSW 2019
Jak to jak? Kwestia przyzwyczajenia! Zobaczą...
Podsumowanie TSW 2019
Nie wiem jak mój wpis można ocenić plusem...
Podsumowanie TSW 2019
Byłem na TSW kilka lat z rzędu. Co prawda...
Podsumowanie TSW 2019
Co miał ten wpis wspolnego z...
Podsumowanie TSW 2019
Jeszcze jakby sadownicy długopis dostali to...
Podsumowanie TSW 2019
To co ten bydlak ,zrkbił w Gdańsku to się...
Podsumowanie TSW 2019
Gala oprócz MUst sadzić wszędzie i ile...
Podsumowanie TSW 2019
Na sali sadowniczej tsw było może w...
Podsumowanie TSW 2019
Ludzi przyjechało faktycznie dużo, ale na...
Podsumowanie TSW 2019
Kto pokusi się o komentarz tematu;...
Podsumowanie TSW 2019
Co raz gorsze te targi..
Jaka będzie dalsza część...
przestańmy traktować przetwórnie jak...
Jaka będzie dalsza część...
Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
proszę o kontakt poprzez email
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Niestety na moje górki raczej bym nie...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Tak na chłopski rozum do mnie bardziej...
Jaka będzie dalsza część...
SlawekS,no ale kupowały i dalej...
Jaka będzie dalsza część...
Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy...
Jaka będzie dalsza część...
Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie...
Jaka będzie dalsza część...
marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Widzę że wyszedłeś z jakąś...
Jaka będzie dalsza część...
Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą...
Jaka będzie dalsza część...
Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner...
Jaka będzie dalsza część...
ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo...
Jaka będzie dalsza część...
No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego...
Jaka będzie dalsza część...
W dobrym gospodarstwie i w porządnie...
Jaka będzie dalsza część...
I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Mam pytanie do tych rolników którzy...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak można oceniać coś nie posiadając tego...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ale tu ludzie kit wciskają .... Sąsiad ma...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ja chronię dwoma urządzeniami 7 ha ....
Jaka będzie dalsza część...
Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Oczywiście nie chcę powiedzieć że Pan...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Też właśnie o tych przypadkach pożarów...
Jaka będzie dalsza część...
Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak zie nie chce kupić od producenta i chce...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
A czyjej produkcji maszyna spaliła się...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
ja mam i jestem zadowolony .Zna też parę...
Jaka będzie dalsza część...
Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania,...
KE zmusi Polskę do...
Ja jestem za tym żeby obok nicka była...
KE zmusi Polskę do...
Padł chyba jeszcze jeden rekord; ilości...
KE zmusi Polskę do...
No i padł rekord - 74 minusów po jednym...
KE zmusi Polskę do...
Gdyby to było tylko moje zdanie, odnośnie...
KE zmusi Polskę do...
No tak unia nad nami czuwa ,,,chyba czuwa by...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Sprawdzał to urządzenie ktoś w sadzie u...
KE zmusi Polskę do...
Po tym jak rząd zajmował się sadownictwem,...
KE zmusi Polskę do...
Wierzysz w to? Nawet nie ma śladu po hucznym...
KE zmusi Polskę do...
Do tego wszystkiego KE chce nam zabronić...
Jaka będzie dalsza część...
I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo...
KE zmusi Polskę do...
Dla ciekawych, komentarz do ostatniej...
KE zmusi Polskę do...
A jak byście zawnioskowali o powołanie...
KE zmusi Polskę do...
Uderz w stół ,a nożyce się odezwa..
KE zmusi Polskę do...
Znowu podstęp, trzeba powołać komisję...
KE zmusi Polskę do...
Zastanawiałem się czy wśród sadowników...
KE zmusi Polskę do...
A po co zabierać głos? Napiszesz coś co...
KE zmusi Polskę do...
Niezwykle absorbująca dyskusja ,ktoś może...
KE zmusi Polskę do...
Jedno nazwisko kojarzę, drugiego nie. To że...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,dla Ciebie autorytety to zapewne...
KE zmusi Polskę do...
bełkotem jest to co pilsner proponował...
KE zmusi Polskę do...
Kto "udostępnia jakieś bełkoty"? Ja? Jan z...
KE zmusi Polskę do...
Zamiast "się się", powinno być "się nie",...
KE zmusi Polskę do...
Uwierz mi że się się znam, ale staram się...
KE zmusi Polskę do...
Aby było całkiem poważnie i na temat tego...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,politykom się wydaje,ale Ty za to...
Ceny energii elektrycznej w...
Przypominam portal sadowniczy czyli?...
Zapasy jabłek w UE -...
Przeciez prof Makosz juz robi statystyki tam...
KE zmusi Polskę do...
Masz rację j82, mister Chrzanowski myślał...
KE zmusi Polskę do...
Bo wiesz politykom wydaje się że znają...
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Wpiszcie w joutube" " Jane Clod Junkers...
KE zmusi Polskę do...
Brawo Marcin, brawo pilzner. Liczy się...
Zapasy jabłek w UE -...
Wynika z tego że w listopadzie sprzedalismy...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787,dobrze piszesz,ale mam nieodparte...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj Jerzy, Jerzy, Jerzy. Nie rób z siebie...
KE zmusi Polskę do...
A co do pana komisarza to nie jest o jeden...
KE zmusi Polskę do...
Kradzież prądu, to kradzież jak każda...
KE zmusi Polskę do...
Zobacz sobie wyroki za nielegalne ścięcie...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy masz rację z tą " chorobą...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy,widzę,że wierzysz KE jak kiedyś...
Ceny energii elektrycznej w...
To bla, bla, bla odniosło się w tym...
Ceny energii elektrycznej w...
Przeczytałem z uwagą wszystkie...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787 ... I tak i nie. L. Kaczyński...
KE zmusi Polskę do...
Kostek7... Widzę, że jesteś bystrym...
KE zmusi Polskę do...
Zobaczcie kiedy jak ten jeden, stary komisarz...
KE zmusi Polskę do...
Wstepujac do UE jednak utacilismy wolnosc.
Ceny energii elektrycznej w...
A prezes Grupy Azoty swojej asystentce płaci...
Ceny energii elektrycznej w...
pilsner - w życiu nie zawsze należy...
Ceny energii elektrycznej w...
Uprawnienia do emisji co2 nie będą...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do tej beczki to dodam informację z TV...
Ceny energii elektrycznej w...
@renifer może z racji nicka słyszałeś o...
Ceny energii elektrycznej w...
Trochę z innej beczki, bardzo ładne ujęcie...
Ceny energii elektrycznej w...
Chinczyki , Amerykanie, Rosjanie nic nie...
Ceny energii elektrycznej w...
Unja będzie się przyglądać dofinansowaniu...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie chcę tutaj za bardzo spamować...
Ceny energii elektrycznej w...
Znalazłem coś odnośnie 2016 roku, jak...
Ceny energii elektrycznej w...
A co ma za znaczeni przeszłość, zobacz co...
Ceny energii elektrycznej w...
Z tej rubryki to wynika, że cały świat...
Ceny energii elektrycznej w...
W wikipedii znalazłem coś takiego....
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuję szampion za uwagę. To jedna...
Ceny energii elektrycznej w...
Wania1234 nie jestem ale mam coś dla Ciebie...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie dość że oddychamy, to jeszcze zdarza...
Ceny energii elektrycznej w...
Jeszcze chciałbym się odnieść do...
Ceny energii elektrycznej w...
Witam. Nie jestem ekspertem ale wtrącę...
Nowe przepisy dotyczące...
To co dostaniesz w zwrocie za paliwo...
Nowe przepisy dotyczące...
Już 1 stycznia dojna zmiana dołożyła 8...
Nowe przepisy dotyczące...
Tym bardziej że według analityków widmo...
Perspektywy wzrostu eksportu...
Przeczytaj jeszcze raz artykuł bo chyba źle...
Perspektywy wzrostu eksportu...
To są perspektywy wzrostu koncentratu...
Nowe przepisy dotyczące...
Sęk w tym, że jakoś cicho było w naszym...
Nowe przepisy dotyczące...
Czy komuś wystarczy 100 L na hektar sadu?...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do eskimosa. Kto miał zarobić zarobił....
Ceny energii elektrycznej w...
Jaki mają skład spaliny z suchego drewna a...
Ceny energii elektrycznej w...
Sady pobierają CO2, ale na kilkanaście lat,...
Ceny energii elektrycznej w...
Oczywiście że cena energii od dziś...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do energii to chyba wszyscy rozsądni...
Ceny energii elektrycznej w...
Są ludzie którzy obliczyli ile dwutlenku...
Zakupie paleciak elektryczny.
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224. ma Linde.
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuje temu co w ciągu trzech minut...
Ceny energii elektrycznej w...
W PGE już przychodzą dużo wyższe...
Ceny energii elektrycznej w...
wania'' dlaczego Polska importuje węgiel z...
Ceny energii elektrycznej w...
`jurol gdzie CI zdrożało ubezpieczenie w...
Ceny energii elektrycznej w...
Pilsnerze zacny /mocny/; masz rację w twoich...
Ceny energii elektrycznej w...
Z CO2 jest problem i będzie problem, tego...
Ceny energii elektrycznej w...
dzieci w sobotę do szkoły oczywiście
Ceny energii elektrycznej w...
Alfred - teraz rząd dba o dobro narodowe...
Ceny energii elektrycznej w...
Dokładnie, tyle wyborcy tej partii raczej na...
Ceny energii elektrycznej w...
taa sprowadzany z Rosji.... kraje w unii...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj artemida,rozumujesz jak leming.Elektrownie...
Ceny energii elektrycznej w...
Jak ktoś chce rządzić to bierze wszystko,...
Ceny energii elektrycznej w...
ok. ale problem podwyżki prądu zaczął...
Ceny energii elektrycznej w...
Napisałem, że jedna i druga czyli...
Ceny energii elektrycznej w...
artemida,dla Ciebie te limity co2,handel nimi...
Ceny energii elektrycznej w...
Prąd podrożał a rząd jedynie obniżył...
Kleffmann: Mospilan 20 SP...
Nie działa, bo on nie jest na zwójki tylko...
Ceny energii elektrycznej w...
Dwa cytaty idealnie pasujące do partii...
Ceny energii elektrycznej w...
Niby nie na temat...ale może jednak : ,,Był...
Ceny energii elektrycznej w...
Paradoksem było to że rząd nie dbał o...
Ceny energii elektrycznej w...
Ot i paradoks, i w energetyce i w...
Ceny energii elektrycznej w...
Mam teorię spiskową. A czy to przypadkiem...
instagram