Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

To działania ratunkowe nie stabilizujące – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski

Jak poinformował 28 października w Tydzień TVP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski sytuacja na rynku jabłek jest bardzo zła i każdy to widzi.

Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy. W tej sytuacje podjęcie działań stabilizujących jest wyjątkowo trudne – zaznaczył minister.

Jak tłumaczył minister rolnictwa podjęte zostały na wniosek sadowników działania (działania ratunkowe).

Struktura sadów w Polsce jest wadliwa. Ta struktura wymaga przemyślenia. Umówiliśmy się z sadownikami, że po zbiorach będziemy się zastanawiać jak dopasować produkcję do potrzeb rynku. Sadownicy są podobno uważani za elitę polskiego rolnictwa, za ludzi zamożnych, wykształconych którzy mają swoje reprezentacje, chociażby ZSRP. Więc niech sami zaproponują jak nie dopuścić do takiej sytuacji w kolejnych latach – poinformował Ardanowski.

 

Ten rok pokazał również bezradność Państwa – przyznał minister rolnictwa.

Zakłady przetwórcze te, które pełnią kluczową rolę to zakłady głównie zachodnie, które żerują na polskich sadownikach wymuszając ceny 10 gr/kg, a nawet jeszcze mniej.

Podjęliśmy działania, które są zgodne z prawem UE. To skomplikowany mechanizm, ale zapewniliśmy montaż finansowy, wysoki kredyt dla firmy która podjęła się skupu, gwarancje kredytowe ze strony banku oraz dodatkowe zabezpieczenia udzielone przez KOWR – wymieniał minister.

Jak poinformował Jan Krzysztof Ardanowski interwencyjny skup się toczy, jest również kontraktowany u sadowników. W tej chwil jest to już 160 tys. ton jabłek.

Jednak pojawił się bardzo poważny problem. Firmy polskie zajmujące się tłoczeniem soków, które same zaoferowały, że te jabłka przerobią nagle zaczęły się wycofywać – zaznacza minister rolnictwa.

Dlaczego tak się stało ? Jak informuje minister rolnictwa

Firmy niemieckie, które trzymają „za gardło” cały rynek przetwórstwa na sok/koncentrat wręcz dopuszczają się szantażu mówiąc: jeżeli spróbujesz wytłoczyć chociaż jedno jabłko na sok w ramach skupu interwencyjnego to zerwiemy z tobą kontrakty. To wyraźnie pokazuje jak firmy zachodnie traktują polski rynek.

Minister przypomniał przetwórcom, że na swoje linie technologiczne, na wyposażenie, na budynki otrzymali pieniądze publiczne ze wsparcia unijnego wypłacanego przez ARiMR. Dlatego teraz mają obowiązek wobec polski.

Jeżeli mój apel nie przyniesie skutków to trzeba się zastanowić nad tym czy jest sens wspierania w ramach kolejnych PROW tych firm, jeżeli ich dolą jest okradanie sadowników a nie działanie na rzecz stabilizowania tego rynku – dodał Jan Krzysztof Ardanowski

Jak wielokrotnie podkreślił  w Tydzień TVP minister rolnictwa skup interwencyjny jest działaniem ratunkowym.

W przyszył roku będzie zdecydowanie łatwiej, gdyż będzie już funkcjonował Narodowy Holding Spożywczy, który będzie mógł podjąć wcześniej działania zaradcze. Państwo poprzez polskie firmy będzie mogło stabilizować ceny i produkcję.

Będziemy obserwować jak działa rynek. Firmy państwowe będą kupowały, eksportowały, ale również będą pokazywać poziom cen który jest możliwy do zapłacenia, który satysfakcjonuje sadowników/rolników i daje jeszcze możliwość zarobienia przetwórcy – dodał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski


REKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (46):

dodaj komentarz
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 17:18 Średnio mi się podobają działania i propozycje obecnego rządu ale jest dużo racji w tym co mówi obecny minister: "Jabłek na rynku jest za dużo, a do tej sytuacji doprowadzili sami sadownicy." Niestety ale jeśli nie będzie przymrozków wiosennych, to sytuacja będzie powtarzać. Niektórzy już zbierają po 80-90 to z hektara i chcą jeszcze więcej i więcej i więcej. Sadźmy dalej a koniec sadownictwa w Polsce będzie bliski...
Zbigniew
Zbigniew 31.10.2018 06:43 Proszę nie powtarzać pojawiających się ostatnio w mediach absurdalnych poglądów ministra Ardanowskiego , który w związku z obecną trudną sytuacją w polskim sadownictwie obwinia sadowników za zbyt duże nasadzenia a takze złą strukturę odmianową jabłoni, zapewne ma na mysli Idared , który był chętnie kupowany przez rosyjskich importerów, a czego zazdrościli zachodnioeuropejscy sadownicy polskim sadownikom, że mają odmianę Idared w ilościach pokrywających rosyjskie zapotrzebowanie. W gospodarce rynkowej jest czyms normalnym, gdy jest zapotrzebowanie na dany produkt, rozwija się jego produkcja . Niestety do trudnej sytuacji w polskim sadownictwie doprowadzili politycy a nie sadownicy w imię niepojętej solidarności z Ukrainą, która po 2014r.ekonomicznie i społecznie stoczyła się na dno, jedynie majątki oligarchów rosną w postępie geometrycznym. Poroszenko na 6 miejscu wsród najbogatszych.
artemida
artemida 31.10.2018 07:04 Zapewne diagnoza Zbigniewa bliższa prawdy niż ministra tylko; CO Z TEGO??? Kto zawinił? Uważam, że "po połam" jak mówią prawosławni. Prorocy wymarli 2000 lat temu i takiego obrotu sprawy NIKT NIE MÓGŁ PRZEWIDZIEĆ! Ktoś kiedyś napisał; Ksiądz pana wini, pan księdza... Porażka/klęska jest sierotą...
Rozsądni patrzą do przodu, niezależnie czy są politykami czy sadownikami ALE jedni bez drugich nic nie zrobią choć NA PEWNO SADOWNICY BEZ POMOCY RZĄDZĄCYCH NIC NIE ZROBIĄ.
piotrek197704
piotrek197704 31.10.2018 11:54 Zbigniew
a kto jest winny, że każdy sadzi bez opamiętania??? Minister, premier, prezydent??? Zastanów się. Nikt nikomu nie każe, ani nie broni sadzić i robić sobie ze swoją działką co chce. Na tym polega demokracja. A to co powiedział obecny minister to prawda, która niektórych boli. Było do przewidzenia, że w końcu zacznie być za dużo jabłek na rynku, głównie dlatego, że Rosja nam zatrzymała export, ale pomimo tego każdy sadził z myślą: pewnie będzie jakiś program i państwo pomoże. Śmiem twierdzić, ze niedługo los jabłek podzieli truskawka i borówka, której jest coraz więcej. Jeszcze kilka lat...
artemida
artemida 31.10.2018 12:51 Dość uproszczony sposób rozumowania; D E M O K R A C J A !!! Czyli "róbta co chceta? To po jaką cholerę Kodeks Drogowy, że o Kodeksie Karnym nie wspomnę. Po co szczepienia dzieci a później refundacja leków.. Po co?
A może w demokratycznym kraju należy trzymać się jakichś praw i zasad / KONSTYTUCJA/ a kto ich nie przestrzega niech ponosi konsekwencje... Rządzący winni ustanawiać prawa i obowiązki obywateli. Rząd winien, w krytycznych sytuacjach wspierać, informować, a nawet WYMUSZAĆ działania. Po to, już od zamierzchłych czasów RZĄDZĄ... czasem nawet za to, oprócz pensji biorą nagrody!
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 17:00 artemida,Ty rozumujesz jak małe dziecko,albo komunista.Chcącemu krzywda się nie dzieje! Osobiście zostawałem z hektarami owoców w polu,ale do nikogo pretensji nie miałem.Czyżby marzyły Ci się limity nasadzeń i obowiązkowe umowy kontraktacyjne i to wszystko przy otwartych granicach kiedy wszystko można przywieźć do Polski bez kontroli?
artemida
artemida 31.10.2018 17:16 Jak małe dziecko? Pozwolę sobie zauważyć że moje zdanie jest bardzo zbieżne z tym co mówi/głosi MINISTER Rzeczypospolitej. Tak więc jest nas już dwóch. Pal licho co mówię JA, zapoznaj się ze stanowiskiem pana MINISTRA. Obydwu nas posądzasz o jakieś komunistyczne poglądy? Ja wciąż powtarzam - potrzebna restrukturyzacja a jak zrobiona winien wiedzieć MINISTER.
artemida
artemida 31.10.2018 17:37 Jeszcze małe uzupełnienie, dotyczy to zamierzchłych czasów /lat 70-tych/. Zaczęły się wówczas masowe nasadzenia sadów jabłoniowych, co groziło nadprodukcją. /eksport był znikomy/ Rządzący wprowadzili podatek od nowych nasadzeń, czyli zareagowano ekonomicznie. W latach 80-tych bywała nadprodukcja, wówczas gorzelnie musiały przyjąć nadwyżki i przerobić na spirytus. A co Ty miałeś na myśli pisząc o komunistycznych działaniach. Sądzę, że było to tak... aby COŚ napisać.
pilsner13
pilsner13 31.10.2018 19:10 Że ktoś jest ministrem,to nie musi być też niekwestionowanym autorytetem,Pan szanowny minister w lipcu odgrażał się,że podpisze rozporządzenie na mocy którego obrót artykułami rolno-spożywczymi będzie tylko na podstawie umów z 180-dniowym wyprzedzeniem."Cudowny" pomysł,czyż nie? Rolnik mógłby sprzedać zboże w żniwa pod warunkiem,że podpisał umowę 180 dni wcześniej! 180 dni wcześniej rolnicy mogą handlować co najwyżej marzeniami.
Zbigniew
Zbigniew 01.11.2018 07:49 Re://piotrek197704, problem w tym , że minister nie mówi całej prawdy, milczy w sprawie negatywnych skutków rosyjskiego embarga dla polskich sadowników.
piotrek197704
piotrek197704 01.11.2018 09:21 Zbigniew oczywiście, ze masz rację, ze nie mówi wszystkiego. Napisałem wcześniej, że nie po drodze mi też jest z obecną formacją rządzącą, ale to, że jest nadprodukcja, bo większość sadzi bez opamiętania, to akurat ma rację i o to mi głównie chodziło. Prawdą jest też, ze gdyby nasz rząd schował dumę do kieszeni t sprzedawalibyśmy i na wschód i na zachód. Tylko pamiętaj, że ludzie siedzący w ławach poselskich mają gdzieś takie jednostki jak my bo oni i pewnie ich potomkowie mają zapewniony byt i nie muszą się martwić jaka jutro będzie pogoda, czym pryskać i czy będziemy mieli komu sprzedać nasz towar.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 10:48 Pilsner13...Już nie da się czytać tych Twoich wywodów na temat kontraktowania dostaw. Strach przed czymś nowym aż tak Cie paraliżuje? Naprawdę uważasz, że może być gorzej niż w obecnej relacji rolnik-przetwórca? Jak każda umowa, taki kontrakt narzucałby pewne zobowiązania na obie strony. Myślisz, że w innych branżach gospodarki panuje taki burdel jak w rolnictwie? Producent nie buduje fabryki z myślą, że komuś wciśnie później swój produkt. Taka inwestycja zaczyna się zawsze od podpisania z przyszłym klientem umowy na dostawy produktów. Tak właśnie działa prawdziwy BIZNES, upraszczając - nie siejesz zboża, jeżeli nie masz zagwarantowanego odbioru po satysfakcjonującej cenie, zapewniającej odpowiedni dochód. Nie widzę przeszkód, aby zmusić do cywilizowanego handlu przetwórców, którzy na rozbudowę swoich zakładów dostali ogromne środki publiczne.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 14:49 Sławku S. Zasadź sobie np. 50 ha truskawek , no i zakontraktuj już w marcu całą produkcję(całą,bo po za kontraktem nie wolno Ci będzie sprzedawać) z pistoletem przystawionym do głowy(bo tak można nazwać przymusowe kontrakty).Wtedy porozmawiamy.Takie kontrakty ,to mogą podpisywać właściciele paru hektarów porzeczek zbieranych kombajnem,chociaż też wiele ryzykują ,bo to biznes pod gołym niebem.Tylko nie pytaj .po co sadzić tyle truskawek,bo to nie Twoja sprawa.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:13 I jeszcze jedno Sławku.Osobiście mam zasiane 200 ha zboża Mam kolegów wokół którzy mają zasiane tysiące ha zboża.I ani ja ,i ani oni nie mają zagwarantowanego zbytu na drugi rok . Tak sieje cała prawie cała Polska.I nawet nie chcieli by kontraktować,bo nie wiedzą teraz ile zbiorą i jakich parametrach(paszowe czy konsumpcja). Ale co Ty ignorancie możesz wiedzięć o rolnictwie.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:17 Pilsner13...Co ryzykują? Kontraktacja jest np. w uprawie buraka cukrowego i jakoś plantatorzy nie wylewają swoich żali na forach. Zgodzę się jedynie, że na siłę nie powinno się uszczęśliwiać takich ciężkich przypadków jak Twój. Powinna być obowiązkowa kontraktacja części planowanej produkcji (50-75%), niektórzy mogli by sobie iść wtedy pod prąd i sprzedawać na "wolnym rynku".
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:32 Co ryzykują? Cały swój majątek,jak pójdzie coś nie tak(kary umowne i odszkodowanie na zasadach ogólnych). Zdarzało mi się kontraktować 50%produkcji,ale była to dobrowolna kontraktacja.Ale projekt rządowy przewiduje 100% obowiązkowej kontraktacji i brak możliwości sprzedaży po za nią.Jest ewenement na skalę światową. i naprawdę nie porównuj paru hektarów buraków zbieranych kombajnem do 50 ha truskawek .To problem nie tylko pogody,ale i zrywaczy którzy mogą nie dojechać z Ukrainy.
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 15:33 Pilsner13...Otwórz oczy, bo nawet nie dostrzegasz, że użyłem tego zboża jako metafory. To forum sadownicze - większość osób w tym roku przekonało się, że jednak lepiej byłoby wiedzieć zimą, że należy sobie odpuścić, niż robić nakłady na produkcję w ciemno i później dawać się wykorzystywać będąc pod ścianą.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:50 Produkcja sadownicza jest bardziej ryzykowna od zbożowej.
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 15:55 Przeczytaj sobie wypowiedź Mario1404 w temacie "Będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich"....
SlawekS
SlawekS 01.11.2018 16:09 Przeczytałem...tylko potwierdza tezę, że pozostawianie wolnej ręki przetwórcom prowadzi do wykorzystywania dostawców. Jeżeli nie mieliby możliwości kupić tego towaru taniej poza kontraktem, to i kontraktowym dostawcom nie śrubowali by norm jakości w celu zerwania kontraktu....
pilsner13
pilsner13 01.11.2018 17:06 Według Ciebie trzeba zamknąć produkcję w kraju i importować owoce z Ukrainy,bo o zatrzymaniu importu jakoś nikt nie mówi.Przy otwartych granicach ,to gadanie o obowiązkowych umowach jest bez sensu.Przy zamkniętych z resztą też. Sam też zmieniłeś zdanie pisząc o 50% produkcji przymusowej kontraktacji.No i że na siłę nie powinno nikogo się uszczęśliwiać. Więc się zdecyduj czego chcesz.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 06:48 Siejesz lament, że kontraktacja uniemożliwi jakąkolwiek sprzedaż towaru miejscowym i w tym samym czasie straszysz nieograniczonym importem owoców. Weź to poukładaj sobie w głowie. Jeżeli przetwórnie nie mogłyby kupić surowca na lokalnym rynku z powodu braku kontraktów, to jak miałyby się wytłumaczyć z produkcji wytworzonej z importowanych owoców? A liczby, które podałem, odnoszą się do poszczególnego zakładu przetwórczego. Wystarczyłoby narzucić im ten 50% poziom kontraktacji i już inaczej wyglądałby rynek. Maruderzy jak Ty, mogliby całość plonu sprzedawać w ramach tych niekontraktowanych zakupów surowca. Ale jeszcze raz odnosząc się do rynku buraka cukrowego, sprzedaż surowca poza kontraktacją jest mniej opłacalna, bo ceny z reguły są niższe. Takie moje zdanie. Widząc upodlenie innych stojących w kilkugodzinnych kolejkach z ceną 8 gr/kg jabłka, myślę że ktoś powinien zadbać o ich los, bo najwidoczniej sami nie są zdolni podjąć jakichkolwiek działań i będziemy mieli w kraju "nowoczesne niewolnictwo" rodem z plantacji kawy w Ameryce Południowej :/
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:01 A Ty rozumujesz jak komuniści którzy mają dobre chęci którymi jest piekło wybrukowane.Marzy Ci się planowa gospodarka rodem z Korei Północnej i Kuby.Tam rzeczywiście jest wszystko zaplanowane,nie ma nadprodukcji i nic się nie marnuje.Ludzie chodzą głodni.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:08 Obudź się, od kilkunastu lat działamy na zasadach "eurokomuny" sterowanej z Brukseli. Zresztą nawet w ostrym kapitalizmie rynek żywności nie jest do końca całkowicie wolny i zwykle sterowany przez państwo. Grochem o ścianę, jak w tym kraju ma być dobrze, skoro niektórzy nawet nie dostrzegają, że znaleźli się w wielkim obozie pracy i ta miska ryżu dziennie najwidoczniej ich zadowala...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 07:15 No i Polacy będą tymi nadgorliwcami i pogłębią tą eurokomunę wymyślając jakieś limity i obowiązkowe umowy.Jeśli uważasz że obowiązkowe umowy są takie dobre,to dlaczego zszedłeś naraz tylko do 50%? Nie lepiej 100%? i na całe rolnictwo jak to zapowiadał pan Ardanowski? Najlepiej na całą gospodarkę!!!
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 07:34 Oddaj te dopłaty do zbóż i wtedy zaprowadzaj nam "wolną" gospodarkę...Nie jestem adwokatem Ardanowskiego, nie podpisuj mnie pod jego pomysłami. Nigdzie nie pisałem o 100% kontraktacji, tak samo nie uważam, że wprowadzona z umiarem zrobi więcej złego niż dobrego...Koniec dyskusji, bo więcej z Twojej strony populizmu niż merytorycznych argumentów...
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 11:13 To że dostaję dopłaty do pola,to nie oznacza ,że ktokolwiek ma mnie zmusić do tego bym już w marcu określił się z wysokością i jakością plonów pod groźbą nie sprzedaży towaru jeśli zaniżę ilość lub kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych jeśli nie będę miał odpowiedniej jakości plonów.Przecież ja nie mam fabryki gwoździ, tylko uprawiam rośliny pod gołym niebem.A populistą to jesteś Ty,bo chcesz by przetwórnie kupowały Twoje jabłka w sytuacji gdy mają ich za dużo.Miej pretensje do rządu,że prowadzi wojenkę z Rosją i do kolegów z branży,że wożą jabłka po 7 groszy.
SlawekS
SlawekS 02.11.2018 11:40 A kto powiedział, że umowa ma chronić tylko interesy przetwórcy? Dlaczego przedstawiasz się w roli ofiary, która jedynie musi a nic jej nie przysługuje? Można dodać choćby taki paragraf: "Strony nie ponoszą odpowiedzialności, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie postanowień
Umowy będące następstwem okoliczności pozostających poza kontrolą strony, tj. okoliczności, o
których Strona nie wiedziała i nie mogła ich przewidzieć lub którym nie mogła zapobiec, pomimo
dołożenia najwyższej staranności (siła wyższa), takich jak: zmiana przepisów prawa, wydanie lub
niewydanie stosownych decyzji przez organy administracji publicznej, wojny, zamieszki, blokady
dróg, strajki, klęski żywiołowe (powodzie, huragany, susze, pożary, trzęsienia ziemi, itp.), a także
niekorzystne warunki pogodowe nie będące klęskami żywiołowymi, długotrwała choroba,
uszkodzenia budynków inwentarskich w wyniku zdarzeń losowych, choroba epizootyczna lub
choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy lub część tego
inwentarza lub upraw, wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego."
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 17:04 No ,to po co ta umowa z której ciężko się wywiązać? Po to żeby włóczyć się potem latami po sądach i tłumaczyć się z 3 dni upału czy 3 dni deszczu,albo z tego że zabrakło ludzi do zbierani owoców.Sąd uzna to za brak należytej staranności i rolnik będzie zlicytowany.Ja chcę handlować tym co mi się urodzi w polu,a nie wiosennymi marzeniami.A nie pomyślałeś o rolnikach którzy nie załapią się na kontraktacje i będą musieli likwidować plantacje? Chyba że to szaleństwo z obowiązkowymi umowami i niemożliwości sprzedaży po za nimi ,to metoda by się pozbyć konkurencji mniejszych rolników z którymi żadna przetwórnia nie będzie bawiła się w podpisywanie umów. I jeszcze raz Ci przypomnę,że tylko Unia Europejska może przetwórcom zakazać kupna truskawek czy malin za granicą i wyjdzie na to że rolnicy z Ukrainy będą w korzystniejszej sytuacji niż polscy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad30
konrad30 30.10.2018 19:15 To ja zadam takie pytanie. Ile z tych 80-90 ton to jest jabłko deserowe?
piotrek197704
piotrek197704 30.10.2018 21:38 W przypadku, kiedy jest to młody i zadbany sad, to myślę, ze 70-80 %. W takich sadach przemysł, to znikomy procent.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 01.11.2018 07:24 Artemido ja 70 lat nie pamiętam ale już 80 tak ,Pamiętam jak z Ojcem jeździłem starm do Krakowa na targ i było różnie ,,były też słabe lata a nieraz prawdziwa żyła złota ..Pamiętam też lata 88|90 jak woziliśmy jabłko do Woli Baranowskiej na wagony, których sciany były grube na ok. 40 cm podobno jabłko miało jechać 4/5 tygodni aż do Władywostoku cenę akurat też pamiętam było to na dzisiejsze 50 groszy za jonatana ,idared był o 10 groszy droższy ,,,To były czasy ..ale w tedy Tato miał 2,5 ha sadu ..Dziś aż trudno uwierzyć ,,cena Sandomierz giełda w hurcie 40/50 groszy .
artemida
artemida 02.11.2018 08:09 Co z tego wynika? Ja też wysyłałem /jabłka i gruszki / do ZSRR - państwowe... Cena mnie nie interesowała -to nie było moje.
pilsner13
pilsner13 02.11.2018 10:58 oj artemida,coś z Tobą nie tak .Alfred40 chciał wykazać,że po tylu latach mamy ten sam poziom cen jabłek,a Ty wrzuciłes jakiś głupi tekst.To dzięki takim ludziom jak Alfred40 i jego rodzice mamy sadownictwo na wysokim poziomie.
artemida
artemida 02.11.2018 12:59 Może nie zrozumiałem i mój "głupi" tekst nie pasuje do wspomnień Alfreda. O poziom sadownictwa w TAMTYCH CZASACH dbał Instytut Sadownictwa i chyba 10 zakładów terenowych. Uczyli, pouczali, szkolili i powoli poziom szedł w górę...
Co to wspólnego ze współczesnym bałaganem wynikającym nie z wiedzy o technologii produkcji a raczej o ekonomi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 01.11.2018 21:26 A może tak odwrócić zasady kontraktacji, niech zakłady mają obowiązek kontraktacji, np: 70% surowca przetwórnia musi zakontraktować z rolnikiem, wtedy jeśli przetwórnia proponuje niską cenę to rolnik się nie zgadza i idzie do innego zakładu który np. da 20gr więcej za kg wiśni, zakłady wtedy musiałyby konkurować między sobą o rolnika.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 01.11.2018 21:33 Rządzący zamknęli nam zbyt do Rosji,otwarli granicę na import z Ukrainy,a-z powodu obowiązkowych umów kontraktacyjnych- kozłem ofiarnym mają zostać bogu winne przetwórnie i rykoszetem rolnicy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 02.11.2018 20:44 Tylko z kim byśmy te umowy podpisywali jeśli praktycznie nikt nie dostarcza bezpośrednio do zakładu tylko przez pośredników. Teoretycznie mogli byśmy u pośrednika tylko skoro on dziś nie zna ceny na jutro to czy wiosną będzie w stanie określić cenę skupu na jesieni.Podpisanie umowy bez ceny wiąże nas tylko na łańcuszku pośrednika i jest korzystne tylko dla niego.Natomiast podpisywanie umowy bezpośrednio z zakładem spowoduje pozostawienie na lodzie drobnych producentów.
RADEK30
RADEK30 03.11.2018 09:29 A dlaczego nie odstawiacie do przetwórni dajecie zarabiać pośrednikom którzy zabierają wam wasze pieniądze

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:12 piszecie o Ukrainie to może też coś z Bułgarii :)

https://img1.dmty.pl//uploads/201706/1497222941_8j4sce_600.jpg

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.11.2018 21:13 Przepraszam, ale ja niczego nie będę komentował, bo mam spokojne nerwy i nie chcę być nerwowy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:29 Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają się między 6-15 gr/kg

http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/analiza_ceny_jablek_przemyslowych_w_polsce_wahaja_sie_miedzy_6_15_gr_kg,15606.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.11.2018 21:42 http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/zbigniew_cholyk_siegnelismy_w_tym_sezonie_ekonomicznego_dna_potrzeba_radykalnych_dzialan,15594.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.11.2018 10:13 witam RADEK 30 bo nikomu nie chce się stać w kolejkach zarywać nie raz nocy a nawet ranka lepiej niech ktoś inny zarobi ale te czasy już za nami teraz KAŻDY grosz trzeba liczyć 2 razy żeby jako tako wyjść na swoje wiadomo trzeba się poświęcić owoce jabłka są raz do roku ale patrząc na swojego znajomego to on ma to wszystko w dupie woli polamentować że wszyscy go oszukują i zarabiają na nim tylko jak ktoś daje pole to on pierwszy by brał nie wiem może troche mniej wszystkiego mieć a sprzedawać choć minimalnie drożej . Ostatnio przejeżdzając okolice Warki Grójca to może jeszcze 10 procent zostało jabłka na i pod drzewami ale najbardziej byłem zaskoczony nowymi nasadzeniami jabłoni były też wymiany nasadzeń a przecież takie tanie spady i nikomu się nie opłaci zbierać ale sadzimy dalejprostrzej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 03.11.2018 15:18 Zabiorę głos tylko dla przypomnienia. Św. pamięci Eberhard Makosz mówił jeszcze za życia, że niedługo popadniemy w duże kłopoty ze względu na przekroczenie pewnego poziomu zdrowego rozsądku. Profesora już nie ma wśród żywych, ale Jego ostrzeżenie jest aktualne... Nie jest to ostrzeżenie za grobu, bo nie wiadomo, czy ten wyimaginowany, wirtualny zaświat jest czymś realnym... Jednak my żywi mamy swój realny świat i biadolenie nad swoim losem niczego nie zmieni, nie poprawi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 03.11.2018 20:56 Mi w tym roku udało się pominąć skupowego, na przemyśle jestem 4-5 gr do przodu na kilogramie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ruszyła wiosenna sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych

Wystartowała wiosenna sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych w PZU i w Concordia...

Ocena sytuacji na europejskim rynku jabłek i gruszek

Poziom produkcji, rynek jabłek z potencjałem produkcji osiągnął punkt „nadpodaży” o...

BREXIT “bez umowy” – zasady eksportu do Wielkiej Brytanii

Większość roślin i produktów roślinnych (w tym owoce i warzywa, kwiaty i zieleń...

Ochrona producentów żywności przed nieuczciwymi praktykami handlowymi

Europosłowie chcą położyć kres nieuczciwym praktykom handlowym w ramach łańcucha dostaw...

Ardanowski: W drugiej części roku mogą wzrosnąć ceny jabłek i ...

W drugiej części roku mogą wzrosnąć ceny jabłek, gruszek i śliwek, ale mogą obniżyć...

Wniosek o zmianę zasad zatrudniania pracownika jako pomocnika

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie...

Najnowsze ogłoszenia

Wapno z chłodni KA

22.03.2019 18:46 autor: maksu83

Sekator pneumatyczny AIRPRESS

22.03.2019 08:35 autor: transpit

Kontener mieszkalny biurowy lub socjalny

22.03.2019 08:18 autor: transpit

Kupię Kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

21.03.2019 21:15 autor: Sadpol123

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

20.03.2019 17:24 autor: damian115

C 330, używane części w dobrym stanie

20.03.2019 08:01 autor: golden91

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Kanada zainteresowana...
A kto komu coś obiecał? Czy to sprawa...
Kanada zainteresowana...
A może rodacy Julii Timoszenko...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Kto to pisze ? TVN cytuje " ile zarabia...
Kanada zainteresowana...
A czym się pryska na tej całej Ukrainie......
Kanada zainteresowana...
Zaraz zaraz przecież my mięliśmy z Kanadą...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Za dwa jabłka sadownik dostaje 17 groszy i...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
A kto teraz będzie kupował w sklepie jak na...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Zapomniałem dodać, brawo agro unia
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Cholerne świnie zawsze przypiszą sobie...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
ardanku ciesz się póki możesz bo tylko...
Skup interwencyjny: Są...
Niedługo będą wybory więc za ten dobrobyt...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy, że Polska ma podwójne...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy co było przyczyną...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
instagram

Advertisement