Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

mówił Krzysztof Cybulak podczas wywiadu jaki udało nam się przeprowadzić podczas tegorocznej edycji konferencji FruitPRO w Kielcach w dniu 13.02.2019 roku.

Konferencja FruitPRO odbyła się w dniach 13-14 lutego 2019 roku, jako wspólne wydarzenie branżowe z IV edycją Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, w hali F Targów Kielce.

Ceny jabłek deserowych:

Sytuacja jest katastrofalna. Nic od lata/jesieni się nie zmienia. Cały czas sprzedajemy jabłka za bezcen. Dziwię się ludziom, nie wiem jak to zdiagnozować – przemysł jest w tej chwili po 30 groszy, a sadownicy za 40 groszy sprzedają jabłka deserowe na eksport ! Przestaję to rozumieć – podkreślił Krzysztof Cybulak.

Umowy kontraktacyjne:

Jak tłumaczył Sekretarz Związku Sadowników RP - Trzeba ucywilizować rynek. Może sposobem na to są właśnie umowy kontraktacyjne. Jednak ze strony przetwórców nie widać żadnych chęci podjęcia rozmów (…). Im pasuje to, co jest, czyli wolna amerykanka (…).

Ceny jabłek przemysłowych:

Przetwórcy na pytanie dlaczego były tak niskie ceny jabłek przemysłowych w tym roku odpowiedzieli nam – Dlaczego po takich cenach je wieźliście ? Bardzo dobra odpowiedź, odpowiedzieli pytaniem. Jednak to, co nam zrobili przetwórcy w tym roku tego nie da ubrać się w słowa (…). Jak wypsnęło się jednemu z przetwórców podczas ubiegłorocznej konferencji Prognosfruit „musieli odbić sobie z roku wcześniej złotóweczkę za przemysł” – poinformował Krzysztof Cybulak.


REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (55):

dodaj komentarz
tomecki
tomecki 14.02.2019 07:23 Jak dla mnie merytorycznie i z sensem omówione problemy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 14.02.2019 08:06 Przez kredyty. I Ukrainę. Dopuki to będzie to tak będzie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.02.2019 08:28 Za te 8 gr co bylo na jesieni nikt teraz nie powinien tez im dac pomimo 30. Wolal bym za 30 na eksport to wysłac jak dac Niemcom. i tak zrobiłem z idaretem. Wyszło mnie to samo co na przemysl ale przetworni nie dałem. Juz wytłumaczułem panie Cybulak jak Pan nie rozumie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 14.02.2019 10:22 A dlaczego pan Cybulak nie chce obciążyć obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca(i zakazem jakielkolwiek sprzedaży poza nimi) producentów jabłek deserowych i eksporterów tych owoców? Skoro to taki super pomysł na walkę z niskimi cenami płodów rolnych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2019 11:50 Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu. Ja, jako członek Organizacji Producentów zobowiązany jestem do sprzedaży całej swojej produkcji Organizacji Producentów. Niewielki procent produkcji mogę zbyć w ramach sprzedaży bezpośredniej. I tyle.
Jarkoski
Jarkoski 14.02.2019 20:42 ,,Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu." Rynek już od dawna przypomina zorganizowaną przestępczość. Mamy po kilka skupów na każdej wsi.Grupy producenckie co parę kilometrów może i więcej. Przetwórnie, tłocznie soków, obieralnie. Samochód po towar możemy mieć na podwórku za kilka minut po telefonie, że chcemy ODDAĆ na sortowanie. To prawie identycznie jak w firmach pogrzebowych, tylko czekają żeby odebrać zwłoki i zarobić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

szampion97
szampion97 14.02.2019 17:31 Następny mówi, że przez eskimosa się rynek przemysłu ustabilizował. Co z bzdury, rynek ustablilizował mróz -15 stopni, a nie eskimos. Jak widać powiedzenie Goebbelsa się sprawdza "Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 14.02.2019 19:13 Eskimos pokazał dobitnie co daje umowa. Podpisywanie z wielkim hukiem, w blasku fleszy. Dzięki czemu akcje spółki wzrosły parokrotnie. Odebrane z miesięcznym poślizgiem gdzie 30% zgniło.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 14.02.2019 21:52 "Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!"
To chyba błąd, powinno być: "niezależnie od ceny".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 09:46 Stefek pisz tylko prawdę Akcje masz tu https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ESKIMOS
Co chodzi o Eskimosa to narobił bałaganu z odbiorem Jabłek o teraz nie płaci za towar wdług moich informacji Firma nie płaci za towar od Grudnia
to są Miliony !!!!! . Ja osobiście nie dostałem ani grosza 11. 12 .2018 oddałem ok. 60 to kłamią cały czas Ministerstwo umywa ręce od gwarancji jakie dawał Minister ,KOWR umywa też ręce mówią że nie są stroną w tym przypadku. Informacje te otrzymałem od Ministerstwa Departament rynku te 226231845 i z KOWR 224525588 . Do KOWR dzwoniłem bo Eskimos tłumaczy że czekają na zwolnienie Pieniędzy i trwają rozmowy z KOWR a KOWR wczoraj mnie poinformował że żadnych rozmów z Eskimosem nie prowadzi bo nie są stroną w tej sprawie
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 10:36 I w takie kłopoty wpadli rolnicy, mimo że były umowy podpisywane dobrowolnie i to podczas zbiorów.A co będzie się działo jeśli będą wprowadzone umowy obowiązkowe(i zakaz sprzedaży poza nimi) podpisywane do końca marca,co nam chce wprowadzić ZSRP. Rolnicy będą musieli oddać ten towar niezależnie od kondycji finansowej podmiotu skupującego. Jeśli dany podmiot a między marcem a terminem zbioru zawiesi całkiem działalność,to rolnicy nie będą mieli możliwości sprzedaży owoców w danym roku,ale i zapewne w następnych,bo ZSRP upiera się by to były umowy wieloletnie.Zgroza!!!
SlawekS
SlawekS 15.02.2019 17:13 Pilsner13...Straszysz na wyrost. Tak naprawdę potrzeba właśnie doprecyzować mechanizm działający w przypadku niedotrzymania umowy przez jedną ze stron. Taki rolnik/przetwórca mógłby np. uzyskiwać możliwość podpisania nowej umowy pokrywającą utraconą ilość, nawet jeżeli byłby to okres zbiorów. Oczywiście tylko jeżeli umowy nie dotrzymała druga ze stron. Przykład - rolnik ma klęskę, zgłasza brak możliwości dostaw, przetwórca odstępuje od umowy bez kar dla rolnika itp, ale może podpisać umowę z innym rolnikiem na ilość odpowiadającą niewywiązaniu się poprzedniego rolnika. Taka furtka umożliwi sprzedaż także rolnikom, którzy oszacują swoje plony na zbyt małym poziomie. Rolnik, który nie wywiązał się z umowy ma oczywiście zakaz podpisywania innych umów w tym samym sezonie. Można pomyśleć jeszcze o innym mechanizmie siły wyższej i umożliwić np. podpisanie umowy producentom jabłek w przypadku gradobicia. Wtedy przetwórnia, która zakontraktowała zbyt mało surowca, mogłaby uzupełnić braki. Całość opiera się na bardzo ważnym parametrze - cenach referencyjnych, bo jak wiemy przetwórcy mają mocniejsze nerwy i corocznie rozgrywają sadowników jak chcą. Obawiam się, że bez tego mogą robić to nawet przy obowiązkowych kontraktach.
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 17:49 Tylko że ja nie myślę o jabłkach które można zbierać 3 miesiące i potem je przechować 6 miesięcy i manewrować umowami.Mi chodzi o plantacje truskawek gdzie na pozbieranie ma się 2-3 tygodnie(w ostatnich latach wszystkie truskawki dojrzały w ciągu 10 dni -odmiana honeoye),gdzie się zatrudnia czasami 150 ludzi i na takie manewry z ilością i umowami ma się godziny a nie miesiące
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 22:31 Rozmawiałem ze swoimi kolegami, którzy mają 10-15 ha plantacje truskawek przemysłowych (honeoye) i stwierdziliśmy,że możemy się złożyć i dawać corocznie te 30000 zł panu Cybulakowi za te 100 ton jabłek przemysłowych z którymi ma taki wielki problem.Nie musiałby je zbierać i przestałby szantażować dziesiątki tysięcy rolników i tysiące przetwórców swoimi pomysłami z obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 10:05 Tydzień temu był Minister w Lublinie ,gdzieś tu jest nagranie jak taki Pan chwalił go za to co on robi na koniec prosił go żeby pamiętał o Firmie Lubsad
Ja nazywam takich ludzi sprzedawcą wazeliny. Osobiście nie chcę nikogo tu obrazić to sformułowanie potoczne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bartko100
bartko100 16.02.2019 06:47 Ludzie!!!! zastanówcie się co piszecie. Ostatnimi czasy truskawka wam zapłaciła to cieszycie się, a co z innymi?. W tym roku już bedziecie płakać że cena słaba, i wtedy może zastanowicie się nad tymi umowami, i jakąś ceną minimalną. Ja uważam że te umowy są potrzebne, i każdy myślący perspektywiczne też. To pozwoli na odrobinę stabilizacji. Tylko człowiek bez rozumu uważa że ten "wolny" rynek da mu zarobić. I nie piszcie bzdur że nie da się przewidzieć plonu, nikt w stu procentach nie wymaga tego. A losowe przypadki utraty plonu napewno w umowie będą ujęte jakimś aneksem i jakieś wyjscie bedzie .Za moment wyleje się fala oburzenia, ale mam to gdzieś, bo do tego postu więcej nie zajrzę. Ludzie co mają odrobine rozumu, faktycznie nie zaglądają na takie płytkie dyskusje. Pozdrawiam zadowolonych z życia.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:41 Tyle ludzi zginęło w walce z komuną,a Ty chcesz wprowadzać takie bolszewickie rozwiązania.Przeżyłem nie jedną klęskę z truskawkami(upały,deszcze,brak zrywaczy-to nie są klęski żywiołowe z powodu których można nie dostarczyć zakontraktowanych truskawek),ale nikt mi nie zlicytował gospodarstwa z powodu kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych za utracone zyski.W dzisiejszych czasach niestety,ale firmy z swoimi prawnikami tylko czekają na takich nieszczęśników. Jeśli cena minimalna nie zagwarantuje zysku przetwórcy .to pod byle pretekstem odmówi przyjęcia towaru.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:50 Pomyślałeś przez chwilę o tych wszystkich drobnych plantatorach którzy nigdy nie załapią się na takie umowy i muszą bazować na skupowych? Oni z dnia na dzień będą musieli zlikwidować swoje plantacje! chyba że o to chodzi związkowcom z ZSRP.Dla ,to typowo bolszwicka metoda walki z konkurencją drobnych rolników.
decosta
decosta 16.02.2019 16:57 Tyle razy się powtarzasz , że szkoda czytać twoje wpisy, po drugie ciagle ten komornik !
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:07 decento,no bo zawsze mnie inspirował Joseph Goebbels
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:12 A tak poważnie,to dziwi mnie,że tak wielu sadowników uwierzyło w największą bzdurę,że można ustalić stałą cenę owoców na kilka lat i zmusić do kupna przetwórców po tej właśnie cenie.Gdybyśmy byli krajem odizolowanym od świata jak Korea Północna ,no to może byłby to skuteczny sposób.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Drupi
Drupi 16.02.2019 17:31 pilsner-- to ty piszesz bzdury. Nie trzeba być Koreą żeby choć część przemysłu uwiązać umowami, i zmusić przetwórnie do normalnej ceny. Te umowy SĄ KONSEKWENCJĄ TEGO CO PRZETWÓRNIE ROBIŁY Z CENĄ w tym roku, a nie żeby KOMUKOLWIEK STAŁA SIĘ KRZYWDA.
Ty jak nie chcesz umów to nic nie podpisuj, po co się tu mądrzysz. Wygląda to jak byś był trolem przetwórców, po wpisach cen jabłek przemysłowych to widać.Może ci płacą za pisanie .
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:48 Jeśli część przemysłu i nieobowiązkowo, z możliwością handlu poza umowami ,to nie ma sprawy.Tylko,że plany ZSRP są całkiem inne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2019 18:00 Nie chcecie umów kontraktacyjnych? To czekajcie dalej na mannę z nieba albo kolejną ,,interwencję" Eskimosa. I byłoby na tyle w tym temacie z mojej strony.
jacenty82
jacenty82 16.02.2019 21:48 Pachnie mi to bankami żywności. Będą jeszcze większe przekręty niż teraz, jak będzie brakowało towaru to ten z czarnego rynku będzie droższy, jak będzie za dużo to będą handle kontraktacjami. Czyli jeszcze więcej papierów i bezsensownych operacji. Ale niektórzy lubią to.
SlawekS
SlawekS 17.02.2019 07:57 Jaceo1, zatwardziałymi przeciwnikami zmian są akurat plantatorzy truskawki. Oni mają jeszcze klapki na oczach i wydaje im się, że działają na zasadach wolnego rynku. Nie ma co ich winić, większość producentów jabłek jeszcze rok temu byłaby tego samego zdania. Niestety w tym sezonie klapki te boleśnie zostały zdarte z ich oczu. Mamy monopol w branży przetwórstwa owoców. Monopolista brutalnie wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku. Należy podjąć jakieś działania, choćby obarczone "chorobą wieku dziecięcego", bo gorzej ten rynek funkcjonować chyba nie może.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 17.02.2019 10:05 Gdyby ZSRP dążył do ustalenia ceny minimalnej poniżej której przetwórcy nie mogli by kupować płodów rolnych(co i tak ciężko by było wymusić na skupujących,bo zawsze by potrącali cenę z powodu rzekomej jakości),to bym wierzył w szczere zamiary związkowców.Ale mam nieodparte wrażenie,że celem jest raczej wyeliminowanie z rynku ogromnej ilości drobnych producentów z którymi żadna poważna przetwórnia nie będzie bawiła się z umowami czy odbiór małej ilości towaru, a nikt z nich nie będzie jechał dziesiątki czy setki kilometrów by dostarczyć np.tonę owoców. Także mam propozycję do panów z ZSRP- spróbujcie w pierwszym roku swojego cywilizowania(w latach 80 podobne reformy komuniści nazywali walką ze spekulantami) rynku zacząć od ustalenia ceny minimalnej i wszyscy zobaczą jak,to będzie działać. Kiedyś takie ustalania przez państwo sztywnych cen na wszystko skończyło się pustymi półkami w sklepach.Nie do końca pustymi,bo był ocet.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 17.02.2019 17:22 Po latach dotacji unijnych rynku nie da się tak łatwo uzdrowić. Załóżmy że wszyscy zgodzą się na kontraktacje i co dalej? Jaka powinna być cena niska tak jak w tym roku, czy wysoka taka żeby zaczęły powstawać molochy przemysłowe? A może tak wysoka ,że spekulanci zaczną kontraktować i sprowadzać przemysł z zagranicy. Tak naprawdę gdyby przetwórcy wykazali odrobinę dobrej woli i pozwolili producentom dostarczać towar bezpośrednio do zakładów, sytuacja mogła by się poprawić na tyle,że nie potrzebne by były żadne interwencje.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:22 I naprawdę opłacałoby się Tobie jechać, czekać w kolejce z toną, czy nawet pięcioma ?? Toż to absurdalna teza...
Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 19:20 Podam ci aktualne przykłady. Jabłko przemysł na skupie 28gr na zakładzie 38gr.Na soki 31-32 zakład 45 na musy 35 na zakładzie 50gr. Każdy może ocenić czy mu się opłaca. Czy to absurdalna teza ,może dla ciebie. Całe życie mój ojciec woził jabłka prywatnie do państwowych wtedy zakładów i się opłacało. Czy mi by się opłacało zawieźć tonę, nie,bo nigdzie nie zawożę tony jabłek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 17.02.2019 19:54 To nie jest tak, że sadownicy sprzedadzą owoce po każdej cenie. U mnie wszystko zostało pod drzewami. Gdyby cena była wyższa, zakłady skupiłyby więcej owoców.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek333
piotrek333 18.02.2019 00:02 wydaje się że coś jest nie tak z tym rynkiem, bo jak tak dobrze mają ci przetwórcy to dlaczego nie słychać żeby się kolejne zakłady budowały, może ten rynek nie jest taki wolny jak nam się wmawia ?
szampion97
szampion97 18.02.2019 16:50 Piotrek, w mojej okolicy były plany zbudowania przetwórni (w Brzostowcu w gm. Mogielnica), nawet zrobiono wycinkę drzew pod nową drogę, inwestycja ugrzęzła w papierkologii i w ochronie środowiska (chodzi o to by ścieki były oczyszczone- ze względu na bliskość stawów w Gostomii). Ponoć te plany są nadal aktualne.
Z tego co kojarzę (nie jestem z sandomierskiego) otworzono w zeszłym roku przetwórnię w Koprzywnicy, mam rację?
zawierucha111
zawierucha111 19.02.2019 12:38 Szampion97 przetwornia juz działa od tego sezonu ale kapitał jest niemiecki.
Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Nie działa to po pierwsze a po drugie to kapitał ukrainski pana ktory ma 2 przetwornie na lubelszczyznie.
zawierucha111
zawierucha111 22.02.2019 20:59 https://www.spirit-of-fruits.de/home-polski/dreher-poland/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.02.2019 07:06 Nie wiem kto ma rację - może pilzner? Widzę, że jest uparty i konsekwentny aby COŚ SIĘ STAŁO... WIĘKSZOŚĆ chyba zaczęła podchodzić do sprawy po "Fredrowsku"... NIECH SIĘ DZIEJE WOLA NIEBA, Z NIĄ SIĘ ZAWSZE ZGODZIĆ TRZEBA. A niedługo już zacznie kwitnąć... pszczółki zaczną zapylać...
jerzy45
jerzy45 19.02.2019 23:03 Kolego artemido... Wcale nie jest pewne, czy zaczną zapylać. Jeśli pogoda będzie taka, jak jest, to wszystko może się zdarzyć, łącznie z utratą w 100 % całego plonu. Mamy dopiero 19 lutego. Masz już swoje lata i doskonale wiesz, że luty, to podkuj buty... Owszem są wyjątki... W roku, w którym się rodziłem, a był to kwiecień, to w końcu lutego moja Matka miała już wszystko w ogródku posiane, a dziewczyny chodziły w letnich sukienkach... Było wówczas ponad 20 stopni na plusie...Jednak w roku 1982 15 marca było -25 stopni i 30 cm. śniegu. Natomiast koło 15 kwietnia w latach dziewięćdziesiątych były trzy noce poniżej -15 stopni. Wówczas z powodu tych mroźnych nocy zginęła większość pszczół w mojej pasiece i nie to z powodu choroby, czy braku pokarmu... Było tak dużo czerwiu krytego i ledwie złożonych jaj, że pszczoły nie podołały ogrzać gniazda. Przypomnę tylko, że w gnieździe musi byś stała temperatura +37,2 stopnia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 20.02.2019 07:36 No cóż, ja nie tylko o pogodzie / rozumieniu - aura/. Z pogodą, polityką i miłością nigdy nie ma pewności. Pomijam miłość. To co się dzieje w dłuższym okresie / w sadownictwie/ jest wypadkową tych dwóch "czynników". Obserwuję że na stan sadownictwa zdecydowanie oddziałuje czynnik polityczny. Postawienie na jednego konia czyli eksport na wschód okazało się błędem, koń okulał... Nie wygląda na to że szybko wyzdrowieje a ten wózek trzeba jakoś ciągnąć - każdy próbuje w swoją stronę. Najgorzej wychodzą sadownicy. Nie przewiduję że ktoś TERAZ podejmie leczenie... Komu by się opłaciło zadzierać ze 100 000 sadowników, pozostawiając ich fredrowskiemu " Niech się dzieje wola nieba" - czyli " jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy" jak śpiewała Sława Przybylska...
PS. Co do temperatur w ulach proponuję zajrzeć na portal Polanka, tam, na forum jest temat Ul monitor - wszystko w wykresach.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:03 Pocieszę Cię artemido, że nie tylko tu na sadownictwo.com jest grupa - duża grupa ludzi, którzy rozumy pojedli i na wszystkim się znają, ba, nawet lekarstwa mają... Na tych pszczelarskich portalach podobnych typów ludzi mnóstwo... Tu i tam jest merytoryczna dyskusja, ale więcej lania wody i zgrywania się na współczesnego znawcę wszelakich dolegliwości człowieka współczesnego...
Wielu narzeka na niemiecki kapitał. Ale nie wielu wie, że to niemiecki kapitał potrafi upłynnić polski koncentrat na różnych rynkach świata. Bez niemieckich przedsiębiorców byłaby katastrofa ! Jasne, że najlepszym rozwiązaniem byłby kapitał polski... Ale polskiego kapitału nie ma i go nie widać, bo jesteśmy biedakami w porównaniu z tymi zachodnimi społeczeństwami... i jeszcze długo będziemy w końcówce... nawet za Murzynami.
artemida
artemida 22.02.2019 06:52 Masz rację, polski kapitał - przykładem był p.dr Romuald Ozimek. Z tego co wiem zamiast się rozwinąć to się zwinął. Oczywiście na obu portalach jest wielu którzy "wszystko wiedzą" i skutecznie uprzykrzają życie tym którzy NAPRAWDĘ wiele wiedzą.
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 18:38 Czy kolego Artemida masz jakieś informacje dlaczego przetwórnia Ozimka OJC Wisowa upadła? Wydawało się, że firma działa dobrze. Surowiec był, ze zbytem też nie mieli problemów.
artemida
artemida 23.02.2019 18:45 Gdzieś wyczytałem informacje że miała duże kłopoty, w ubiegłym roku...
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 19:57 Kłopoty mieli od kilku lat, nie płacili za faktury. Dziwna sprawa.
artemida
artemida 24.02.2019 09:16 Dziwna!!! To w odpowiedzi tym którzy wciąż piszą ... że polski kapitał... że inni to ździercy... Ja też nie rozumiem?
wlodek267
wlodek267 24.02.2019 18:39 Ale firma chyba nie upadła, istnieje dalej, zmieniali się tylko wspólnicy. Teraz właścicielami są jakieś zagraniczne fundacje. Mają nawet powiązania z firmą zarejestrowaną na wyspie Jawa w Indonezji. Dalej nie płacą zaległych faktur

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Wszystko zalezy od Don Jarka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 16:51 W mojej okolicy była przetwórnia z polskim kapitałem działała od lat dziewięćdziesiątych .Niestety kiedy kilka kilometrów dalej powstała ta z niemieckim kapitałem, to po paru latach gnębienia jej i niemożliwości zbytu koncentratu bez pośredniczenia tej drugiej, polski właściciel sprzedał ją. Na tym chyba polega wolny kapitalistyczny rynek. Jeżeli jesteście wdzięczni Niemcom za ich kapitał i za możliwości zbytu koncentratu na światowe rynki to może kupcie im kwiaty i podziękujcie osobiście swoim wybawcom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 18:26 To dlatego Lenin tępił bogatych ludzi, bo zabierali dobrobyt biedniejszym. Przyjdą jeszcze czasy kiedy to i w demokracji zrobią z krwiopijcami porządek, bo w przypadku tych Niemców to nie jest żadna konkurencja, tylko dyktat ich monopolu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 24.02.2019 18:55 W przyrodzie tak jest, że silniejszy wygrywa. Równie dobrze obok naszego gospodarstwa może wejść ktoś z potężnym kapitałem zrobić 100 hektarów pod daszkami, postawić nowoczesną sortownie, pracownikom 4 gwiazdkowy hotel i po prostu nas wykończyć. Tak już jest i tak się dzieje w naszej branży. Co mi zawinił ktoś kto ma więcej niż ja? Wydaje mi się że nic, zawsze można to rzucić i iść do niego do pracy, tak funkcjonuje większość świata. Jeżeli ktoś woli bolszewizm zamiast tego to już jego wybór.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 24.02.2019 19:23 Praca przy przycinaniu drzewek w Holandii
Jako AB Job Service Polska Sp. z o.o. jesteśmy polską agencją zatrudnienia ściśle współpracującą z holenderskimi agencjami pracy tymczasowej. Zajmujemy się usługami związanymi z rekrutacją pracowników dla firm w kraju i za granicą. Od 14 lat rekrutujemy na rynek holenderski, niemiecki i polski. Branże w których działamy to: produkcja, logistyka, ogrodnictwo.
PRACA PRZY PRZYCINANIU DRZEWEK W HOLANDII (M/K)
Miejsce pracy: centralna Holandia
Start Pracy: 25-02-19
Jesteś zainteresowany pracą sezonową?
Masz doświadczenie przy przycinaniu drzew owocowych (jabłonie, grusze)?
Zgłoś się do Nas już dziś i skorzystaj z ciekawej oferty!
Zyskujesz:
- wynagrodzenie 10,71 Euro brutto/h cotygodniowo przelewane na Twoje konto
- wyposażone zakwaterowanie oraz ubezpieczenie zdrowotne
Zapraszamy do naszych oddziałów w dniach:
poniedziałek- piątek w godzinach 9.00-17.00
www.abpraca.pl
Ogłoszeniodawca: ABJob Service Telefon: 413 44… E-mail: kielce@…
Jak oni to robią, że są w stanie zapłacić pracownikowi 10,71 euro czyli 46 zł?
decosta
decosta 24.02.2019 21:44 A dokładnie ile jest netto ,bo to jest dla pracownika . Druga sprawa czy zakwaterowaniem jest bezpłatne?
qmaty
qmaty 25.02.2019 12:31 w Holandii to piłami powinni ciąć ;-) , zarobisz albo znajdą Cię w kanale razem z passatem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 19:31 W każdej gminie są gospodarstwa które nie biorą żadnych dopłat, żadnych funduszy unijnych, dosłownie nic. A to dla tego że wierzą że przyjdą czasy kiedy to gospodarz będzie wywłaszczony z tego co posiada bo kiedyś ktoś im przedstawi rachunek ile wzioł funduszy i ten kto dawał,,,,, stanie się współwłaścicielem jego bogactwa. Są i bogate gospodarstwa wykształcone sadownicy. To nie sa zacofani biedacy. Wiem że to dla was śmieszne ale nie zawsze własność jest bezwzględna. W Holandii ojciec nigdy nie może podarować gospodarstwo synowi, tylko musi przedstawić dowody że mu go odsprzedał . Jest to idiotyczne.
jacenty82
jacenty82 24.02.2019 19:41 Słowo klucz "gospodarz".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Fuji Kiku 8 po 12 latach uprawy w sadzie

Kilka praktycznych informacji odnośnie odmiany Fuji Kiku 8 po 12 latach uprawy w sadzie. W...

Polacy coraz bardziej dumni z polskiej żywności

Ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność...

Polscy eksporterzy nadmiernie zawyżają ceny jabłek ?

Jak informuje freshplaza.com wyższe ceny jabłek w Polsce można łatwo wytłumaczyć,...

Chciwość zakładów przetwórczych, monopolistyczna pozycja na rynku

Tylko i wyłącznie chciwość zakładów przetwórczych ich monopolistyczna pozycja na rynku...

Maliszewski: Nie ulegajmy panice!

W tym roku z pewnością zbiory jabłek będą niskie, tak w Polsce, jak i w wielu innych...

Maliszewski: BREXIT a polskie sadownictwo

W Wielkiej Brytanii trwa polityczny chaos związany z realizacją wyniku referendum o wyjściu...

Najnowsze ogłoszenia

Wapno z KA

20.10.2019 12:53 autor: Piotrek08

Bateria trakcyjna 48V Cele

20.10.2019 08:31 autor: gosiak500

ZAKUPIE CYKLOP

17.10.2019 06:54 autor: kkkkkk9

kosiarko-rozdrabiacz

16.10.2019 10:21 autor: kryspin0202

Słupki betonowe

15.10.2019 22:05 autor: decosta

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
instagram