Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_Faban_po_kw

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

mówił Krzysztof Cybulak podczas wywiadu jaki udało nam się przeprowadzić podczas tegorocznej edycji konferencji FruitPRO w Kielcach w dniu 13.02.2019 roku.

Konferencja FruitPRO odbyła się w dniach 13-14 lutego 2019 roku, jako wspólne wydarzenie branżowe z IV edycją Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, w hali F Targów Kielce.

Ceny jabłek deserowych:

Sytuacja jest katastrofalna. Nic od lata/jesieni się nie zmienia. Cały czas sprzedajemy jabłka za bezcen. Dziwię się ludziom, nie wiem jak to zdiagnozować – przemysł jest w tej chwili po 30 groszy, a sadownicy za 40 groszy sprzedają jabłka deserowe na eksport ! Przestaję to rozumieć – podkreślił Krzysztof Cybulak.

Umowy kontraktacyjne:

Jak tłumaczył Sekretarz Związku Sadowników RP - Trzeba ucywilizować rynek. Może sposobem na to są właśnie umowy kontraktacyjne. Jednak ze strony przetwórców nie widać żadnych chęci podjęcia rozmów (…). Im pasuje to, co jest, czyli wolna amerykanka (…).

Ceny jabłek przemysłowych:

Przetwórcy na pytanie dlaczego były tak niskie ceny jabłek przemysłowych w tym roku odpowiedzieli nam – Dlaczego po takich cenach je wieźliście ? Bardzo dobra odpowiedź, odpowiedzieli pytaniem. Jednak to, co nam zrobili przetwórcy w tym roku tego nie da ubrać się w słowa (…). Jak wypsnęło się jednemu z przetwórców podczas ubiegłorocznej konferencji Prognosfruit „musieli odbić sobie z roku wcześniej złotóweczkę za przemysł” – poinformował Krzysztof Cybulak.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (55):

dodaj komentarz
tomecki
tomecki 14.02.2019 07:23 Jak dla mnie merytorycznie i z sensem omówione problemy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 14.02.2019 08:06 Przez kredyty. I Ukrainę. Dopuki to będzie to tak będzie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.02.2019 08:28 Za te 8 gr co bylo na jesieni nikt teraz nie powinien tez im dac pomimo 30. Wolal bym za 30 na eksport to wysłac jak dac Niemcom. i tak zrobiłem z idaretem. Wyszło mnie to samo co na przemysl ale przetworni nie dałem. Juz wytłumaczułem panie Cybulak jak Pan nie rozumie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 14.02.2019 10:22 A dlaczego pan Cybulak nie chce obciążyć obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca(i zakazem jakielkolwiek sprzedaży poza nimi) producentów jabłek deserowych i eksporterów tych owoców? Skoro to taki super pomysł na walkę z niskimi cenami płodów rolnych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2019 11:50 Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu. Ja, jako członek Organizacji Producentów zobowiązany jestem do sprzedaży całej swojej produkcji Organizacji Producentów. Niewielki procent produkcji mogę zbyć w ramach sprzedaży bezpośredniej. I tyle.
Jarkoski
Jarkoski 14.02.2019 20:42 ,,Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu." Rynek już od dawna przypomina zorganizowaną przestępczość. Mamy po kilka skupów na każdej wsi.Grupy producenckie co parę kilometrów może i więcej. Przetwórnie, tłocznie soków, obieralnie. Samochód po towar możemy mieć na podwórku za kilka minut po telefonie, że chcemy ODDAĆ na sortowanie. To prawie identycznie jak w firmach pogrzebowych, tylko czekają żeby odebrać zwłoki i zarobić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

szampion97
szampion97 14.02.2019 17:31 Następny mówi, że przez eskimosa się rynek przemysłu ustabilizował. Co z bzdury, rynek ustablilizował mróz -15 stopni, a nie eskimos. Jak widać powiedzenie Goebbelsa się sprawdza "Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 14.02.2019 19:13 Eskimos pokazał dobitnie co daje umowa. Podpisywanie z wielkim hukiem, w blasku fleszy. Dzięki czemu akcje spółki wzrosły parokrotnie. Odebrane z miesięcznym poślizgiem gdzie 30% zgniło.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 14.02.2019 21:52 "Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!"
To chyba błąd, powinno być: "niezależnie od ceny".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 09:46 Stefek pisz tylko prawdę Akcje masz tu https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ESKIMOS
Co chodzi o Eskimosa to narobił bałaganu z odbiorem Jabłek o teraz nie płaci za towar wdług moich informacji Firma nie płaci za towar od Grudnia
to są Miliony !!!!! . Ja osobiście nie dostałem ani grosza 11. 12 .2018 oddałem ok. 60 to kłamią cały czas Ministerstwo umywa ręce od gwarancji jakie dawał Minister ,KOWR umywa też ręce mówią że nie są stroną w tym przypadku. Informacje te otrzymałem od Ministerstwa Departament rynku te 226231845 i z KOWR 224525588 . Do KOWR dzwoniłem bo Eskimos tłumaczy że czekają na zwolnienie Pieniędzy i trwają rozmowy z KOWR a KOWR wczoraj mnie poinformował że żadnych rozmów z Eskimosem nie prowadzi bo nie są stroną w tej sprawie
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 10:36 I w takie kłopoty wpadli rolnicy, mimo że były umowy podpisywane dobrowolnie i to podczas zbiorów.A co będzie się działo jeśli będą wprowadzone umowy obowiązkowe(i zakaz sprzedaży poza nimi) podpisywane do końca marca,co nam chce wprowadzić ZSRP. Rolnicy będą musieli oddać ten towar niezależnie od kondycji finansowej podmiotu skupującego. Jeśli dany podmiot a między marcem a terminem zbioru zawiesi całkiem działalność,to rolnicy nie będą mieli możliwości sprzedaży owoców w danym roku,ale i zapewne w następnych,bo ZSRP upiera się by to były umowy wieloletnie.Zgroza!!!
SlawekS
SlawekS 15.02.2019 17:13 Pilsner13...Straszysz na wyrost. Tak naprawdę potrzeba właśnie doprecyzować mechanizm działający w przypadku niedotrzymania umowy przez jedną ze stron. Taki rolnik/przetwórca mógłby np. uzyskiwać możliwość podpisania nowej umowy pokrywającą utraconą ilość, nawet jeżeli byłby to okres zbiorów. Oczywiście tylko jeżeli umowy nie dotrzymała druga ze stron. Przykład - rolnik ma klęskę, zgłasza brak możliwości dostaw, przetwórca odstępuje od umowy bez kar dla rolnika itp, ale może podpisać umowę z innym rolnikiem na ilość odpowiadającą niewywiązaniu się poprzedniego rolnika. Taka furtka umożliwi sprzedaż także rolnikom, którzy oszacują swoje plony na zbyt małym poziomie. Rolnik, który nie wywiązał się z umowy ma oczywiście zakaz podpisywania innych umów w tym samym sezonie. Można pomyśleć jeszcze o innym mechanizmie siły wyższej i umożliwić np. podpisanie umowy producentom jabłek w przypadku gradobicia. Wtedy przetwórnia, która zakontraktowała zbyt mało surowca, mogłaby uzupełnić braki. Całość opiera się na bardzo ważnym parametrze - cenach referencyjnych, bo jak wiemy przetwórcy mają mocniejsze nerwy i corocznie rozgrywają sadowników jak chcą. Obawiam się, że bez tego mogą robić to nawet przy obowiązkowych kontraktach.
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 17:49 Tylko że ja nie myślę o jabłkach które można zbierać 3 miesiące i potem je przechować 6 miesięcy i manewrować umowami.Mi chodzi o plantacje truskawek gdzie na pozbieranie ma się 2-3 tygodnie(w ostatnich latach wszystkie truskawki dojrzały w ciągu 10 dni -odmiana honeoye),gdzie się zatrudnia czasami 150 ludzi i na takie manewry z ilością i umowami ma się godziny a nie miesiące
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 22:31 Rozmawiałem ze swoimi kolegami, którzy mają 10-15 ha plantacje truskawek przemysłowych (honeoye) i stwierdziliśmy,że możemy się złożyć i dawać corocznie te 30000 zł panu Cybulakowi za te 100 ton jabłek przemysłowych z którymi ma taki wielki problem.Nie musiałby je zbierać i przestałby szantażować dziesiątki tysięcy rolników i tysiące przetwórców swoimi pomysłami z obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 10:05 Tydzień temu był Minister w Lublinie ,gdzieś tu jest nagranie jak taki Pan chwalił go za to co on robi na koniec prosił go żeby pamiętał o Firmie Lubsad
Ja nazywam takich ludzi sprzedawcą wazeliny. Osobiście nie chcę nikogo tu obrazić to sformułowanie potoczne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bartko100
bartko100 16.02.2019 06:47 Ludzie!!!! zastanówcie się co piszecie. Ostatnimi czasy truskawka wam zapłaciła to cieszycie się, a co z innymi?. W tym roku już bedziecie płakać że cena słaba, i wtedy może zastanowicie się nad tymi umowami, i jakąś ceną minimalną. Ja uważam że te umowy są potrzebne, i każdy myślący perspektywiczne też. To pozwoli na odrobinę stabilizacji. Tylko człowiek bez rozumu uważa że ten "wolny" rynek da mu zarobić. I nie piszcie bzdur że nie da się przewidzieć plonu, nikt w stu procentach nie wymaga tego. A losowe przypadki utraty plonu napewno w umowie będą ujęte jakimś aneksem i jakieś wyjscie bedzie .Za moment wyleje się fala oburzenia, ale mam to gdzieś, bo do tego postu więcej nie zajrzę. Ludzie co mają odrobine rozumu, faktycznie nie zaglądają na takie płytkie dyskusje. Pozdrawiam zadowolonych z życia.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:41 Tyle ludzi zginęło w walce z komuną,a Ty chcesz wprowadzać takie bolszewickie rozwiązania.Przeżyłem nie jedną klęskę z truskawkami(upały,deszcze,brak zrywaczy-to nie są klęski żywiołowe z powodu których można nie dostarczyć zakontraktowanych truskawek),ale nikt mi nie zlicytował gospodarstwa z powodu kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych za utracone zyski.W dzisiejszych czasach niestety,ale firmy z swoimi prawnikami tylko czekają na takich nieszczęśników. Jeśli cena minimalna nie zagwarantuje zysku przetwórcy .to pod byle pretekstem odmówi przyjęcia towaru.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:50 Pomyślałeś przez chwilę o tych wszystkich drobnych plantatorach którzy nigdy nie załapią się na takie umowy i muszą bazować na skupowych? Oni z dnia na dzień będą musieli zlikwidować swoje plantacje! chyba że o to chodzi związkowcom z ZSRP.Dla ,to typowo bolszwicka metoda walki z konkurencją drobnych rolników.
decosta
decosta 16.02.2019 16:57 Tyle razy się powtarzasz , że szkoda czytać twoje wpisy, po drugie ciagle ten komornik !
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:07 decento,no bo zawsze mnie inspirował Joseph Goebbels
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:12 A tak poważnie,to dziwi mnie,że tak wielu sadowników uwierzyło w największą bzdurę,że można ustalić stałą cenę owoców na kilka lat i zmusić do kupna przetwórców po tej właśnie cenie.Gdybyśmy byli krajem odizolowanym od świata jak Korea Północna ,no to może byłby to skuteczny sposób.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Drupi
Drupi 16.02.2019 17:31 pilsner-- to ty piszesz bzdury. Nie trzeba być Koreą żeby choć część przemysłu uwiązać umowami, i zmusić przetwórnie do normalnej ceny. Te umowy SĄ KONSEKWENCJĄ TEGO CO PRZETWÓRNIE ROBIŁY Z CENĄ w tym roku, a nie żeby KOMUKOLWIEK STAŁA SIĘ KRZYWDA.
Ty jak nie chcesz umów to nic nie podpisuj, po co się tu mądrzysz. Wygląda to jak byś był trolem przetwórców, po wpisach cen jabłek przemysłowych to widać.Może ci płacą za pisanie .
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:48 Jeśli część przemysłu i nieobowiązkowo, z możliwością handlu poza umowami ,to nie ma sprawy.Tylko,że plany ZSRP są całkiem inne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2019 18:00 Nie chcecie umów kontraktacyjnych? To czekajcie dalej na mannę z nieba albo kolejną ,,interwencję" Eskimosa. I byłoby na tyle w tym temacie z mojej strony.
jacenty82
jacenty82 16.02.2019 21:48 Pachnie mi to bankami żywności. Będą jeszcze większe przekręty niż teraz, jak będzie brakowało towaru to ten z czarnego rynku będzie droższy, jak będzie za dużo to będą handle kontraktacjami. Czyli jeszcze więcej papierów i bezsensownych operacji. Ale niektórzy lubią to.
SlawekS
SlawekS 17.02.2019 07:57 Jaceo1, zatwardziałymi przeciwnikami zmian są akurat plantatorzy truskawki. Oni mają jeszcze klapki na oczach i wydaje im się, że działają na zasadach wolnego rynku. Nie ma co ich winić, większość producentów jabłek jeszcze rok temu byłaby tego samego zdania. Niestety w tym sezonie klapki te boleśnie zostały zdarte z ich oczu. Mamy monopol w branży przetwórstwa owoców. Monopolista brutalnie wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku. Należy podjąć jakieś działania, choćby obarczone "chorobą wieku dziecięcego", bo gorzej ten rynek funkcjonować chyba nie może.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 17.02.2019 10:05 Gdyby ZSRP dążył do ustalenia ceny minimalnej poniżej której przetwórcy nie mogli by kupować płodów rolnych(co i tak ciężko by było wymusić na skupujących,bo zawsze by potrącali cenę z powodu rzekomej jakości),to bym wierzył w szczere zamiary związkowców.Ale mam nieodparte wrażenie,że celem jest raczej wyeliminowanie z rynku ogromnej ilości drobnych producentów z którymi żadna poważna przetwórnia nie będzie bawiła się z umowami czy odbiór małej ilości towaru, a nikt z nich nie będzie jechał dziesiątki czy setki kilometrów by dostarczyć np.tonę owoców. Także mam propozycję do panów z ZSRP- spróbujcie w pierwszym roku swojego cywilizowania(w latach 80 podobne reformy komuniści nazywali walką ze spekulantami) rynku zacząć od ustalenia ceny minimalnej i wszyscy zobaczą jak,to będzie działać. Kiedyś takie ustalania przez państwo sztywnych cen na wszystko skończyło się pustymi półkami w sklepach.Nie do końca pustymi,bo był ocet.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 17.02.2019 17:22 Po latach dotacji unijnych rynku nie da się tak łatwo uzdrowić. Załóżmy że wszyscy zgodzą się na kontraktacje i co dalej? Jaka powinna być cena niska tak jak w tym roku, czy wysoka taka żeby zaczęły powstawać molochy przemysłowe? A może tak wysoka ,że spekulanci zaczną kontraktować i sprowadzać przemysł z zagranicy. Tak naprawdę gdyby przetwórcy wykazali odrobinę dobrej woli i pozwolili producentom dostarczać towar bezpośrednio do zakładów, sytuacja mogła by się poprawić na tyle,że nie potrzebne by były żadne interwencje.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:22 I naprawdę opłacałoby się Tobie jechać, czekać w kolejce z toną, czy nawet pięcioma ?? Toż to absurdalna teza...
Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 19:20 Podam ci aktualne przykłady. Jabłko przemysł na skupie 28gr na zakładzie 38gr.Na soki 31-32 zakład 45 na musy 35 na zakładzie 50gr. Każdy może ocenić czy mu się opłaca. Czy to absurdalna teza ,może dla ciebie. Całe życie mój ojciec woził jabłka prywatnie do państwowych wtedy zakładów i się opłacało. Czy mi by się opłacało zawieźć tonę, nie,bo nigdzie nie zawożę tony jabłek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 17.02.2019 19:54 To nie jest tak, że sadownicy sprzedadzą owoce po każdej cenie. U mnie wszystko zostało pod drzewami. Gdyby cena była wyższa, zakłady skupiłyby więcej owoców.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek333
piotrek333 18.02.2019 00:02 wydaje się że coś jest nie tak z tym rynkiem, bo jak tak dobrze mają ci przetwórcy to dlaczego nie słychać żeby się kolejne zakłady budowały, może ten rynek nie jest taki wolny jak nam się wmawia ?
szampion97
szampion97 18.02.2019 16:50 Piotrek, w mojej okolicy były plany zbudowania przetwórni (w Brzostowcu w gm. Mogielnica), nawet zrobiono wycinkę drzew pod nową drogę, inwestycja ugrzęzła w papierkologii i w ochronie środowiska (chodzi o to by ścieki były oczyszczone- ze względu na bliskość stawów w Gostomii). Ponoć te plany są nadal aktualne.
Z tego co kojarzę (nie jestem z sandomierskiego) otworzono w zeszłym roku przetwórnię w Koprzywnicy, mam rację?
zawierucha111
zawierucha111 19.02.2019 12:38 Szampion97 przetwornia juz działa od tego sezonu ale kapitał jest niemiecki.
Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Nie działa to po pierwsze a po drugie to kapitał ukrainski pana ktory ma 2 przetwornie na lubelszczyznie.
zawierucha111
zawierucha111 22.02.2019 20:59 https://www.spirit-of-fruits.de/home-polski/dreher-poland/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.02.2019 07:06 Nie wiem kto ma rację - może pilzner? Widzę, że jest uparty i konsekwentny aby COŚ SIĘ STAŁO... WIĘKSZOŚĆ chyba zaczęła podchodzić do sprawy po "Fredrowsku"... NIECH SIĘ DZIEJE WOLA NIEBA, Z NIĄ SIĘ ZAWSZE ZGODZIĆ TRZEBA. A niedługo już zacznie kwitnąć... pszczółki zaczną zapylać...
jerzy45
jerzy45 19.02.2019 23:03 Kolego artemido... Wcale nie jest pewne, czy zaczną zapylać. Jeśli pogoda będzie taka, jak jest, to wszystko może się zdarzyć, łącznie z utratą w 100 % całego plonu. Mamy dopiero 19 lutego. Masz już swoje lata i doskonale wiesz, że luty, to podkuj buty... Owszem są wyjątki... W roku, w którym się rodziłem, a był to kwiecień, to w końcu lutego moja Matka miała już wszystko w ogródku posiane, a dziewczyny chodziły w letnich sukienkach... Było wówczas ponad 20 stopni na plusie...Jednak w roku 1982 15 marca było -25 stopni i 30 cm. śniegu. Natomiast koło 15 kwietnia w latach dziewięćdziesiątych były trzy noce poniżej -15 stopni. Wówczas z powodu tych mroźnych nocy zginęła większość pszczół w mojej pasiece i nie to z powodu choroby, czy braku pokarmu... Było tak dużo czerwiu krytego i ledwie złożonych jaj, że pszczoły nie podołały ogrzać gniazda. Przypomnę tylko, że w gnieździe musi byś stała temperatura +37,2 stopnia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 20.02.2019 07:36 No cóż, ja nie tylko o pogodzie / rozumieniu - aura/. Z pogodą, polityką i miłością nigdy nie ma pewności. Pomijam miłość. To co się dzieje w dłuższym okresie / w sadownictwie/ jest wypadkową tych dwóch "czynników". Obserwuję że na stan sadownictwa zdecydowanie oddziałuje czynnik polityczny. Postawienie na jednego konia czyli eksport na wschód okazało się błędem, koń okulał... Nie wygląda na to że szybko wyzdrowieje a ten wózek trzeba jakoś ciągnąć - każdy próbuje w swoją stronę. Najgorzej wychodzą sadownicy. Nie przewiduję że ktoś TERAZ podejmie leczenie... Komu by się opłaciło zadzierać ze 100 000 sadowników, pozostawiając ich fredrowskiemu " Niech się dzieje wola nieba" - czyli " jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy" jak śpiewała Sława Przybylska...
PS. Co do temperatur w ulach proponuję zajrzeć na portal Polanka, tam, na forum jest temat Ul monitor - wszystko w wykresach.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:03 Pocieszę Cię artemido, że nie tylko tu na sadownictwo.com jest grupa - duża grupa ludzi, którzy rozumy pojedli i na wszystkim się znają, ba, nawet lekarstwa mają... Na tych pszczelarskich portalach podobnych typów ludzi mnóstwo... Tu i tam jest merytoryczna dyskusja, ale więcej lania wody i zgrywania się na współczesnego znawcę wszelakich dolegliwości człowieka współczesnego...
Wielu narzeka na niemiecki kapitał. Ale nie wielu wie, że to niemiecki kapitał potrafi upłynnić polski koncentrat na różnych rynkach świata. Bez niemieckich przedsiębiorców byłaby katastrofa ! Jasne, że najlepszym rozwiązaniem byłby kapitał polski... Ale polskiego kapitału nie ma i go nie widać, bo jesteśmy biedakami w porównaniu z tymi zachodnimi społeczeństwami... i jeszcze długo będziemy w końcówce... nawet za Murzynami.
artemida
artemida 22.02.2019 06:52 Masz rację, polski kapitał - przykładem był p.dr Romuald Ozimek. Z tego co wiem zamiast się rozwinąć to się zwinął. Oczywiście na obu portalach jest wielu którzy "wszystko wiedzą" i skutecznie uprzykrzają życie tym którzy NAPRAWDĘ wiele wiedzą.
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 18:38 Czy kolego Artemida masz jakieś informacje dlaczego przetwórnia Ozimka OJC Wisowa upadła? Wydawało się, że firma działa dobrze. Surowiec był, ze zbytem też nie mieli problemów.
artemida
artemida 23.02.2019 18:45 Gdzieś wyczytałem informacje że miała duże kłopoty, w ubiegłym roku...
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 19:57 Kłopoty mieli od kilku lat, nie płacili za faktury. Dziwna sprawa.
artemida
artemida 24.02.2019 09:16 Dziwna!!! To w odpowiedzi tym którzy wciąż piszą ... że polski kapitał... że inni to ździercy... Ja też nie rozumiem?
wlodek267
wlodek267 24.02.2019 18:39 Ale firma chyba nie upadła, istnieje dalej, zmieniali się tylko wspólnicy. Teraz właścicielami są jakieś zagraniczne fundacje. Mają nawet powiązania z firmą zarejestrowaną na wyspie Jawa w Indonezji. Dalej nie płacą zaległych faktur

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Wszystko zalezy od Don Jarka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 16:51 W mojej okolicy była przetwórnia z polskim kapitałem działała od lat dziewięćdziesiątych .Niestety kiedy kilka kilometrów dalej powstała ta z niemieckim kapitałem, to po paru latach gnębienia jej i niemożliwości zbytu koncentratu bez pośredniczenia tej drugiej, polski właściciel sprzedał ją. Na tym chyba polega wolny kapitalistyczny rynek. Jeżeli jesteście wdzięczni Niemcom za ich kapitał i za możliwości zbytu koncentratu na światowe rynki to może kupcie im kwiaty i podziękujcie osobiście swoim wybawcom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 18:26 To dlatego Lenin tępił bogatych ludzi, bo zabierali dobrobyt biedniejszym. Przyjdą jeszcze czasy kiedy to i w demokracji zrobią z krwiopijcami porządek, bo w przypadku tych Niemców to nie jest żadna konkurencja, tylko dyktat ich monopolu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 24.02.2019 18:55 W przyrodzie tak jest, że silniejszy wygrywa. Równie dobrze obok naszego gospodarstwa może wejść ktoś z potężnym kapitałem zrobić 100 hektarów pod daszkami, postawić nowoczesną sortownie, pracownikom 4 gwiazdkowy hotel i po prostu nas wykończyć. Tak już jest i tak się dzieje w naszej branży. Co mi zawinił ktoś kto ma więcej niż ja? Wydaje mi się że nic, zawsze można to rzucić i iść do niego do pracy, tak funkcjonuje większość świata. Jeżeli ktoś woli bolszewizm zamiast tego to już jego wybór.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 24.02.2019 19:23 Praca przy przycinaniu drzewek w Holandii
Jako AB Job Service Polska Sp. z o.o. jesteśmy polską agencją zatrudnienia ściśle współpracującą z holenderskimi agencjami pracy tymczasowej. Zajmujemy się usługami związanymi z rekrutacją pracowników dla firm w kraju i za granicą. Od 14 lat rekrutujemy na rynek holenderski, niemiecki i polski. Branże w których działamy to: produkcja, logistyka, ogrodnictwo.
PRACA PRZY PRZYCINANIU DRZEWEK W HOLANDII (M/K)
Miejsce pracy: centralna Holandia
Start Pracy: 25-02-19
Jesteś zainteresowany pracą sezonową?
Masz doświadczenie przy przycinaniu drzew owocowych (jabłonie, grusze)?
Zgłoś się do Nas już dziś i skorzystaj z ciekawej oferty!
Zyskujesz:
- wynagrodzenie 10,71 Euro brutto/h cotygodniowo przelewane na Twoje konto
- wyposażone zakwaterowanie oraz ubezpieczenie zdrowotne
Zapraszamy do naszych oddziałów w dniach:
poniedziałek- piątek w godzinach 9.00-17.00
www.abpraca.pl
Ogłoszeniodawca: ABJob Service Telefon: 413 44… E-mail: kielce@…
Jak oni to robią, że są w stanie zapłacić pracownikowi 10,71 euro czyli 46 zł?
decosta
decosta 24.02.2019 21:44 A dokładnie ile jest netto ,bo to jest dla pracownika . Druga sprawa czy zakwaterowaniem jest bezpłatne?
qmaty
qmaty 25.02.2019 12:31 w Holandii to piłami powinni ciąć ;-) , zarobisz albo znajdą Cię w kanale razem z passatem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 19:31 W każdej gminie są gospodarstwa które nie biorą żadnych dopłat, żadnych funduszy unijnych, dosłownie nic. A to dla tego że wierzą że przyjdą czasy kiedy to gospodarz będzie wywłaszczony z tego co posiada bo kiedyś ktoś im przedstawi rachunek ile wzioł funduszy i ten kto dawał,,,,, stanie się współwłaścicielem jego bogactwa. Są i bogate gospodarstwa wykształcone sadownicy. To nie sa zacofani biedacy. Wiem że to dla was śmieszne ale nie zawsze własność jest bezwzględna. W Holandii ojciec nigdy nie może podarować gospodarstwo synowi, tylko musi przedstawić dowody że mu go odsprzedał . Jest to idiotyczne.
jacenty82
jacenty82 24.02.2019 19:41 Słowo klucz "gospodarz".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Zaplanuj ochronę jabłek przed ordzawieniami

Coraz większe oczekiwania krajowych i zagranicznych konsumentów są czynnikiem, który...

Czereśnie już są po złotówce - za sztukę !

Jak informuje finanse.wp.pl około 55 złotych za kilogram kosztują obecnie na bazarach...

Bezradność tego (sadowników) środowiska !

Zła struktura odmianowa polskich sadów Bezradność tego (sadowników) środowiska My...

ZSRP: Wniosek o podjęcie rozmów z Rosją na temat uchylenia embarga

Związek Sadowników RP reprezentował Witold Piekarniak, który zwrócił się z wnioskiem o...

ZSRP: uruchomienie mechanizmów pomocowych po przymrozkach

W związku z przymrozkami, które dotknęły niemalże wszystkie gatunki owocowe Związek...

ZSRP apeluje: Eskimosie zapłać !

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych...

Najnowsze ogłoszenia

Podcinacz porzeczek

19.05.2019 13:11 autor: gogler

Rozrzutnik sadowniczy Model JOLLY 40

19.05.2019 11:45 autor: virtuallidia

Do cięcia sadu

19.05.2019 10:20 autor: Demix

sprzedam kosiarko rozdrabniacz

19.05.2019 08:18 autor: Grzesiek2009

Przyjme do zbioru czeresni i sliwek

18.05.2019 14:25 autor: barrybond

Ślęza Millenium 1000

16.05.2019 17:10 autor: jacek850

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Biblisto a czy instytucjonalny kk ma coś...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Że też wam się tak chce ujadać jedni na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a kim jest towarzysz Staszek Piotrowicz?...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Niestety z powodu dualizmu politycznego pod...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
W jakim rejonie kolego tak wymroziło Ci te...
Tony zniszczonych jabłek...
U nas podwórka zostały połączone, płot...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie też pozamiatane. Śliwka czarna,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Brawo dla ciebie. Dużo dziennikarzy TVN jest...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Pryskałem dwa lata temu frostguardem czy jak...
Tony zniszczonych jabłek...
Rosjanie potrafią dbać o swoich...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
szczyt bezczelności........OFE ukradli ? a...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wykład Prof. KAROLA Modzelewskiego z...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Każdy wie że PO to jest siostra Unii...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gwoli informacji o rządzeniu z tylnego...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Patrzcie jaka fala hejtu została skierowana...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po złe, Pis zły, na kogo masz zamiar oddać...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
sam na to wpadłeś czy dostałeś z centrali...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
tobie pewnie bardzie pasowała TVLis...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do szanownego SlawekS-a jeśli nie chcesz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Kaczyński: Ślązacy to ukryta opcja...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Espuma - a sadownik VAT-u to nie płaci? Za...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jerzy45 - ten ów Jaroslaw o którym ci sie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po rozmowach z sąsiadami było - 4 , śliwki...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są różnice względem tej listy temperatur....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Oj,jak dobrze ,że ZSRP nie wprowadził nam w...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jacenty a Ty czym jedziesz ? Nasr...j na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gmina Wilków Lubelskie -2 o godzinie 4 ,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Okolice Jasieńca godzina 03:33 od - 0,7 do -...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
okolice Warki, u mnie jest już 0 na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
I niech ma swoje poglądy, takie jego prawo....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jacenty, źle interpretujesz mój tekst. Jest...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
Ten mierny artykuł sugeruje, że złodziej...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 twoi idole z Totalnej Opozycji nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
SlawekS - no to pokazałeś klasę. Założę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
kolego to jest najgorszy okres -1 prawie do...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
Wielozadniowość polskiego rolnika-sadownika...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jaka temeperatura jest w stanie uszkodzić...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Sławek daj spokój , Jerzy to też Polak a...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
"Zwalnia się od podatku od nieruchomości...
instagram