Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!

mówił Krzysztof Cybulak podczas wywiadu jaki udało nam się przeprowadzić podczas tegorocznej edycji konferencji FruitPRO w Kielcach w dniu 13.02.2019 roku.

Konferencja FruitPRO odbyła się w dniach 13-14 lutego 2019 roku, jako wspólne wydarzenie branżowe z IV edycją Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, w hali F Targów Kielce.

Ceny jabłek deserowych:

Sytuacja jest katastrofalna. Nic od lata/jesieni się nie zmienia. Cały czas sprzedajemy jabłka za bezcen. Dziwię się ludziom, nie wiem jak to zdiagnozować – przemysł jest w tej chwili po 30 groszy, a sadownicy za 40 groszy sprzedają jabłka deserowe na eksport ! Przestaję to rozumieć – podkreślił Krzysztof Cybulak.

Umowy kontraktacyjne:

Jak tłumaczył Sekretarz Związku Sadowników RP - Trzeba ucywilizować rynek. Może sposobem na to są właśnie umowy kontraktacyjne. Jednak ze strony przetwórców nie widać żadnych chęci podjęcia rozmów (…). Im pasuje to, co jest, czyli wolna amerykanka (…).

Ceny jabłek przemysłowych:

Przetwórcy na pytanie dlaczego były tak niskie ceny jabłek przemysłowych w tym roku odpowiedzieli nam – Dlaczego po takich cenach je wieźliście ? Bardzo dobra odpowiedź, odpowiedzieli pytaniem. Jednak to, co nam zrobili przetwórcy w tym roku tego nie da ubrać się w słowa (…). Jak wypsnęło się jednemu z przetwórców podczas ubiegłorocznej konferencji Prognosfruit „musieli odbić sobie z roku wcześniej złotóweczkę za przemysł” – poinformował Krzysztof Cybulak.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (55):

dodaj komentarz
tomecki
tomecki 14.02.2019 07:23 Jak dla mnie merytorycznie i z sensem omówione problemy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 14.02.2019 08:06 Przez kredyty. I Ukrainę. Dopuki to będzie to tak będzie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.02.2019 08:28 Za te 8 gr co bylo na jesieni nikt teraz nie powinien tez im dac pomimo 30. Wolal bym za 30 na eksport to wysłac jak dac Niemcom. i tak zrobiłem z idaretem. Wyszło mnie to samo co na przemysl ale przetworni nie dałem. Juz wytłumaczułem panie Cybulak jak Pan nie rozumie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 14.02.2019 10:22 A dlaczego pan Cybulak nie chce obciążyć obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca(i zakazem jakielkolwiek sprzedaży poza nimi) producentów jabłek deserowych i eksporterów tych owoców? Skoro to taki super pomysł na walkę z niskimi cenami płodów rolnych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2019 11:50 Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu. Ja, jako członek Organizacji Producentów zobowiązany jestem do sprzedaży całej swojej produkcji Organizacji Producentów. Niewielki procent produkcji mogę zbyć w ramach sprzedaży bezpośredniej. I tyle.
Jarkoski
Jarkoski 14.02.2019 20:42 ,,Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby takiego problemu." Rynek już od dawna przypomina zorganizowaną przestępczość. Mamy po kilka skupów na każdej wsi.Grupy producenckie co parę kilometrów może i więcej. Przetwórnie, tłocznie soków, obieralnie. Samochód po towar możemy mieć na podwórku za kilka minut po telefonie, że chcemy ODDAĆ na sortowanie. To prawie identycznie jak w firmach pogrzebowych, tylko czekają żeby odebrać zwłoki i zarobić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

szampion97
szampion97 14.02.2019 17:31 Następny mówi, że przez eskimosa się rynek przemysłu ustabilizował. Co z bzdury, rynek ustablilizował mróz -15 stopni, a nie eskimos. Jak widać powiedzenie Goebbelsa się sprawdza "Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 14.02.2019 19:13 Eskimos pokazał dobitnie co daje umowa. Podpisywanie z wielkim hukiem, w blasku fleszy. Dzięki czemu akcje spółki wzrosły parokrotnie. Odebrane z miesięcznym poślizgiem gdzie 30% zgniło.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 14.02.2019 21:52 "Ten rok pokazał, niezależnie od plonu sadownicy przywiozą jabłko zawsze!"
To chyba błąd, powinno być: "niezależnie od ceny".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 09:46 Stefek pisz tylko prawdę Akcje masz tu https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ESKIMOS
Co chodzi o Eskimosa to narobił bałaganu z odbiorem Jabłek o teraz nie płaci za towar wdług moich informacji Firma nie płaci za towar od Grudnia
to są Miliony !!!!! . Ja osobiście nie dostałem ani grosza 11. 12 .2018 oddałem ok. 60 to kłamią cały czas Ministerstwo umywa ręce od gwarancji jakie dawał Minister ,KOWR umywa też ręce mówią że nie są stroną w tym przypadku. Informacje te otrzymałem od Ministerstwa Departament rynku te 226231845 i z KOWR 224525588 . Do KOWR dzwoniłem bo Eskimos tłumaczy że czekają na zwolnienie Pieniędzy i trwają rozmowy z KOWR a KOWR wczoraj mnie poinformował że żadnych rozmów z Eskimosem nie prowadzi bo nie są stroną w tej sprawie
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 10:36 I w takie kłopoty wpadli rolnicy, mimo że były umowy podpisywane dobrowolnie i to podczas zbiorów.A co będzie się działo jeśli będą wprowadzone umowy obowiązkowe(i zakaz sprzedaży poza nimi) podpisywane do końca marca,co nam chce wprowadzić ZSRP. Rolnicy będą musieli oddać ten towar niezależnie od kondycji finansowej podmiotu skupującego. Jeśli dany podmiot a między marcem a terminem zbioru zawiesi całkiem działalność,to rolnicy nie będą mieli możliwości sprzedaży owoców w danym roku,ale i zapewne w następnych,bo ZSRP upiera się by to były umowy wieloletnie.Zgroza!!!
SlawekS
SlawekS 15.02.2019 17:13 Pilsner13...Straszysz na wyrost. Tak naprawdę potrzeba właśnie doprecyzować mechanizm działający w przypadku niedotrzymania umowy przez jedną ze stron. Taki rolnik/przetwórca mógłby np. uzyskiwać możliwość podpisania nowej umowy pokrywającą utraconą ilość, nawet jeżeli byłby to okres zbiorów. Oczywiście tylko jeżeli umowy nie dotrzymała druga ze stron. Przykład - rolnik ma klęskę, zgłasza brak możliwości dostaw, przetwórca odstępuje od umowy bez kar dla rolnika itp, ale może podpisać umowę z innym rolnikiem na ilość odpowiadającą niewywiązaniu się poprzedniego rolnika. Taka furtka umożliwi sprzedaż także rolnikom, którzy oszacują swoje plony na zbyt małym poziomie. Rolnik, który nie wywiązał się z umowy ma oczywiście zakaz podpisywania innych umów w tym samym sezonie. Można pomyśleć jeszcze o innym mechanizmie siły wyższej i umożliwić np. podpisanie umowy producentom jabłek w przypadku gradobicia. Wtedy przetwórnia, która zakontraktowała zbyt mało surowca, mogłaby uzupełnić braki. Całość opiera się na bardzo ważnym parametrze - cenach referencyjnych, bo jak wiemy przetwórcy mają mocniejsze nerwy i corocznie rozgrywają sadowników jak chcą. Obawiam się, że bez tego mogą robić to nawet przy obowiązkowych kontraktach.
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 17:49 Tylko że ja nie myślę o jabłkach które można zbierać 3 miesiące i potem je przechować 6 miesięcy i manewrować umowami.Mi chodzi o plantacje truskawek gdzie na pozbieranie ma się 2-3 tygodnie(w ostatnich latach wszystkie truskawki dojrzały w ciągu 10 dni -odmiana honeoye),gdzie się zatrudnia czasami 150 ludzi i na takie manewry z ilością i umowami ma się godziny a nie miesiące
pilsner13
pilsner13 15.02.2019 22:31 Rozmawiałem ze swoimi kolegami, którzy mają 10-15 ha plantacje truskawek przemysłowych (honeoye) i stwierdziliśmy,że możemy się złożyć i dawać corocznie te 30000 zł panu Cybulakowi za te 100 ton jabłek przemysłowych z którymi ma taki wielki problem.Nie musiałby je zbierać i przestałby szantażować dziesiątki tysięcy rolników i tysiące przetwórców swoimi pomysłami z obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi zawieranymi do końca marca.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 15.02.2019 10:05 Tydzień temu był Minister w Lublinie ,gdzieś tu jest nagranie jak taki Pan chwalił go za to co on robi na koniec prosił go żeby pamiętał o Firmie Lubsad
Ja nazywam takich ludzi sprzedawcą wazeliny. Osobiście nie chcę nikogo tu obrazić to sformułowanie potoczne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bartko100
bartko100 16.02.2019 06:47 Ludzie!!!! zastanówcie się co piszecie. Ostatnimi czasy truskawka wam zapłaciła to cieszycie się, a co z innymi?. W tym roku już bedziecie płakać że cena słaba, i wtedy może zastanowicie się nad tymi umowami, i jakąś ceną minimalną. Ja uważam że te umowy są potrzebne, i każdy myślący perspektywiczne też. To pozwoli na odrobinę stabilizacji. Tylko człowiek bez rozumu uważa że ten "wolny" rynek da mu zarobić. I nie piszcie bzdur że nie da się przewidzieć plonu, nikt w stu procentach nie wymaga tego. A losowe przypadki utraty plonu napewno w umowie będą ujęte jakimś aneksem i jakieś wyjscie bedzie .Za moment wyleje się fala oburzenia, ale mam to gdzieś, bo do tego postu więcej nie zajrzę. Ludzie co mają odrobine rozumu, faktycznie nie zaglądają na takie płytkie dyskusje. Pozdrawiam zadowolonych z życia.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:41 Tyle ludzi zginęło w walce z komuną,a Ty chcesz wprowadzać takie bolszewickie rozwiązania.Przeżyłem nie jedną klęskę z truskawkami(upały,deszcze,brak zrywaczy-to nie są klęski żywiołowe z powodu których można nie dostarczyć zakontraktowanych truskawek),ale nikt mi nie zlicytował gospodarstwa z powodu kar umownych i odszkodowania na zasadach ogólnych za utracone zyski.W dzisiejszych czasach niestety,ale firmy z swoimi prawnikami tylko czekają na takich nieszczęśników. Jeśli cena minimalna nie zagwarantuje zysku przetwórcy .to pod byle pretekstem odmówi przyjęcia towaru.
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 09:50 Pomyślałeś przez chwilę o tych wszystkich drobnych plantatorach którzy nigdy nie załapią się na takie umowy i muszą bazować na skupowych? Oni z dnia na dzień będą musieli zlikwidować swoje plantacje! chyba że o to chodzi związkowcom z ZSRP.Dla ,to typowo bolszwicka metoda walki z konkurencją drobnych rolników.
decosta
decosta 16.02.2019 16:57 Tyle razy się powtarzasz , że szkoda czytać twoje wpisy, po drugie ciagle ten komornik !
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:07 decento,no bo zawsze mnie inspirował Joseph Goebbels
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:12 A tak poważnie,to dziwi mnie,że tak wielu sadowników uwierzyło w największą bzdurę,że można ustalić stałą cenę owoców na kilka lat i zmusić do kupna przetwórców po tej właśnie cenie.Gdybyśmy byli krajem odizolowanym od świata jak Korea Północna ,no to może byłby to skuteczny sposób.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Drupi
Drupi 16.02.2019 17:31 pilsner-- to ty piszesz bzdury. Nie trzeba być Koreą żeby choć część przemysłu uwiązać umowami, i zmusić przetwórnie do normalnej ceny. Te umowy SĄ KONSEKWENCJĄ TEGO CO PRZETWÓRNIE ROBIŁY Z CENĄ w tym roku, a nie żeby KOMUKOLWIEK STAŁA SIĘ KRZYWDA.
Ty jak nie chcesz umów to nic nie podpisuj, po co się tu mądrzysz. Wygląda to jak byś był trolem przetwórców, po wpisach cen jabłek przemysłowych to widać.Może ci płacą za pisanie .
pilsner13
pilsner13 16.02.2019 17:48 Jeśli część przemysłu i nieobowiązkowo, z możliwością handlu poza umowami ,to nie ma sprawy.Tylko,że plany ZSRP są całkiem inne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2019 18:00 Nie chcecie umów kontraktacyjnych? To czekajcie dalej na mannę z nieba albo kolejną ,,interwencję" Eskimosa. I byłoby na tyle w tym temacie z mojej strony.
jacenty82
jacenty82 16.02.2019 21:48 Pachnie mi to bankami żywności. Będą jeszcze większe przekręty niż teraz, jak będzie brakowało towaru to ten z czarnego rynku będzie droższy, jak będzie za dużo to będą handle kontraktacjami. Czyli jeszcze więcej papierów i bezsensownych operacji. Ale niektórzy lubią to.
SlawekS
SlawekS 17.02.2019 07:57 Jaceo1, zatwardziałymi przeciwnikami zmian są akurat plantatorzy truskawki. Oni mają jeszcze klapki na oczach i wydaje im się, że działają na zasadach wolnego rynku. Nie ma co ich winić, większość producentów jabłek jeszcze rok temu byłaby tego samego zdania. Niestety w tym sezonie klapki te boleśnie zostały zdarte z ich oczu. Mamy monopol w branży przetwórstwa owoców. Monopolista brutalnie wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku. Należy podjąć jakieś działania, choćby obarczone "chorobą wieku dziecięcego", bo gorzej ten rynek funkcjonować chyba nie może.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 17.02.2019 10:05 Gdyby ZSRP dążył do ustalenia ceny minimalnej poniżej której przetwórcy nie mogli by kupować płodów rolnych(co i tak ciężko by było wymusić na skupujących,bo zawsze by potrącali cenę z powodu rzekomej jakości),to bym wierzył w szczere zamiary związkowców.Ale mam nieodparte wrażenie,że celem jest raczej wyeliminowanie z rynku ogromnej ilości drobnych producentów z którymi żadna poważna przetwórnia nie będzie bawiła się z umowami czy odbiór małej ilości towaru, a nikt z nich nie będzie jechał dziesiątki czy setki kilometrów by dostarczyć np.tonę owoców. Także mam propozycję do panów z ZSRP- spróbujcie w pierwszym roku swojego cywilizowania(w latach 80 podobne reformy komuniści nazywali walką ze spekulantami) rynku zacząć od ustalenia ceny minimalnej i wszyscy zobaczą jak,to będzie działać. Kiedyś takie ustalania przez państwo sztywnych cen na wszystko skończyło się pustymi półkami w sklepach.Nie do końca pustymi,bo był ocet.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 17.02.2019 17:22 Po latach dotacji unijnych rynku nie da się tak łatwo uzdrowić. Załóżmy że wszyscy zgodzą się na kontraktacje i co dalej? Jaka powinna być cena niska tak jak w tym roku, czy wysoka taka żeby zaczęły powstawać molochy przemysłowe? A może tak wysoka ,że spekulanci zaczną kontraktować i sprowadzać przemysł z zagranicy. Tak naprawdę gdyby przetwórcy wykazali odrobinę dobrej woli i pozwolili producentom dostarczać towar bezpośrednio do zakładów, sytuacja mogła by się poprawić na tyle,że nie potrzebne by były żadne interwencje.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:22 I naprawdę opłacałoby się Tobie jechać, czekać w kolejce z toną, czy nawet pięcioma ?? Toż to absurdalna teza...
Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 19:20 Podam ci aktualne przykłady. Jabłko przemysł na skupie 28gr na zakładzie 38gr.Na soki 31-32 zakład 45 na musy 35 na zakładzie 50gr. Każdy może ocenić czy mu się opłaca. Czy to absurdalna teza ,może dla ciebie. Całe życie mój ojciec woził jabłka prywatnie do państwowych wtedy zakładów i się opłacało. Czy mi by się opłacało zawieźć tonę, nie,bo nigdzie nie zawożę tony jabłek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 17.02.2019 19:54 To nie jest tak, że sadownicy sprzedadzą owoce po każdej cenie. U mnie wszystko zostało pod drzewami. Gdyby cena była wyższa, zakłady skupiłyby więcej owoców.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek333
piotrek333 18.02.2019 00:02 wydaje się że coś jest nie tak z tym rynkiem, bo jak tak dobrze mają ci przetwórcy to dlaczego nie słychać żeby się kolejne zakłady budowały, może ten rynek nie jest taki wolny jak nam się wmawia ?
szampion97
szampion97 18.02.2019 16:50 Piotrek, w mojej okolicy były plany zbudowania przetwórni (w Brzostowcu w gm. Mogielnica), nawet zrobiono wycinkę drzew pod nową drogę, inwestycja ugrzęzła w papierkologii i w ochronie środowiska (chodzi o to by ścieki były oczyszczone- ze względu na bliskość stawów w Gostomii). Ponoć te plany są nadal aktualne.
Z tego co kojarzę (nie jestem z sandomierskiego) otworzono w zeszłym roku przetwórnię w Koprzywnicy, mam rację?
zawierucha111
zawierucha111 19.02.2019 12:38 Szampion97 przetwornia juz działa od tego sezonu ale kapitał jest niemiecki.
Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Nie działa to po pierwsze a po drugie to kapitał ukrainski pana ktory ma 2 przetwornie na lubelszczyznie.
zawierucha111
zawierucha111 22.02.2019 20:59 https://www.spirit-of-fruits.de/home-polski/dreher-poland/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.02.2019 07:06 Nie wiem kto ma rację - może pilzner? Widzę, że jest uparty i konsekwentny aby COŚ SIĘ STAŁO... WIĘKSZOŚĆ chyba zaczęła podchodzić do sprawy po "Fredrowsku"... NIECH SIĘ DZIEJE WOLA NIEBA, Z NIĄ SIĘ ZAWSZE ZGODZIĆ TRZEBA. A niedługo już zacznie kwitnąć... pszczółki zaczną zapylać...
jerzy45
jerzy45 19.02.2019 23:03 Kolego artemido... Wcale nie jest pewne, czy zaczną zapylać. Jeśli pogoda będzie taka, jak jest, to wszystko może się zdarzyć, łącznie z utratą w 100 % całego plonu. Mamy dopiero 19 lutego. Masz już swoje lata i doskonale wiesz, że luty, to podkuj buty... Owszem są wyjątki... W roku, w którym się rodziłem, a był to kwiecień, to w końcu lutego moja Matka miała już wszystko w ogródku posiane, a dziewczyny chodziły w letnich sukienkach... Było wówczas ponad 20 stopni na plusie...Jednak w roku 1982 15 marca było -25 stopni i 30 cm. śniegu. Natomiast koło 15 kwietnia w latach dziewięćdziesiątych były trzy noce poniżej -15 stopni. Wówczas z powodu tych mroźnych nocy zginęła większość pszczół w mojej pasiece i nie to z powodu choroby, czy braku pokarmu... Było tak dużo czerwiu krytego i ledwie złożonych jaj, że pszczoły nie podołały ogrzać gniazda. Przypomnę tylko, że w gnieździe musi byś stała temperatura +37,2 stopnia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 20.02.2019 07:36 No cóż, ja nie tylko o pogodzie / rozumieniu - aura/. Z pogodą, polityką i miłością nigdy nie ma pewności. Pomijam miłość. To co się dzieje w dłuższym okresie / w sadownictwie/ jest wypadkową tych dwóch "czynników". Obserwuję że na stan sadownictwa zdecydowanie oddziałuje czynnik polityczny. Postawienie na jednego konia czyli eksport na wschód okazało się błędem, koń okulał... Nie wygląda na to że szybko wyzdrowieje a ten wózek trzeba jakoś ciągnąć - każdy próbuje w swoją stronę. Najgorzej wychodzą sadownicy. Nie przewiduję że ktoś TERAZ podejmie leczenie... Komu by się opłaciło zadzierać ze 100 000 sadowników, pozostawiając ich fredrowskiemu " Niech się dzieje wola nieba" - czyli " jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy" jak śpiewała Sława Przybylska...
PS. Co do temperatur w ulach proponuję zajrzeć na portal Polanka, tam, na forum jest temat Ul monitor - wszystko w wykresach.
jerzy45
jerzy45 21.02.2019 23:03 Pocieszę Cię artemido, że nie tylko tu na sadownictwo.com jest grupa - duża grupa ludzi, którzy rozumy pojedli i na wszystkim się znają, ba, nawet lekarstwa mają... Na tych pszczelarskich portalach podobnych typów ludzi mnóstwo... Tu i tam jest merytoryczna dyskusja, ale więcej lania wody i zgrywania się na współczesnego znawcę wszelakich dolegliwości człowieka współczesnego...
Wielu narzeka na niemiecki kapitał. Ale nie wielu wie, że to niemiecki kapitał potrafi upłynnić polski koncentrat na różnych rynkach świata. Bez niemieckich przedsiębiorców byłaby katastrofa ! Jasne, że najlepszym rozwiązaniem byłby kapitał polski... Ale polskiego kapitału nie ma i go nie widać, bo jesteśmy biedakami w porównaniu z tymi zachodnimi społeczeństwami... i jeszcze długo będziemy w końcówce... nawet za Murzynami.
artemida
artemida 22.02.2019 06:52 Masz rację, polski kapitał - przykładem był p.dr Romuald Ozimek. Z tego co wiem zamiast się rozwinąć to się zwinął. Oczywiście na obu portalach jest wielu którzy "wszystko wiedzą" i skutecznie uprzykrzają życie tym którzy NAPRAWDĘ wiele wiedzą.
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 18:38 Czy kolego Artemida masz jakieś informacje dlaczego przetwórnia Ozimka OJC Wisowa upadła? Wydawało się, że firma działa dobrze. Surowiec był, ze zbytem też nie mieli problemów.
artemida
artemida 23.02.2019 18:45 Gdzieś wyczytałem informacje że miała duże kłopoty, w ubiegłym roku...
wlodek267
wlodek267 23.02.2019 19:57 Kłopoty mieli od kilku lat, nie płacili za faktury. Dziwna sprawa.
artemida
artemida 24.02.2019 09:16 Dziwna!!! To w odpowiedzi tym którzy wciąż piszą ... że polski kapitał... że inni to ździercy... Ja też nie rozumiem?
wlodek267
wlodek267 24.02.2019 18:39 Ale firma chyba nie upadła, istnieje dalej, zmieniali się tylko wspólnicy. Teraz właścicielami są jakieś zagraniczne fundacje. Mają nawet powiązania z firmą zarejestrowaną na wyspie Jawa w Indonezji. Dalej nie płacą zaległych faktur

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 21.02.2019 14:05 Wszystko zalezy od Don Jarka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 24.02.2019 16:51 W mojej okolicy była przetwórnia z polskim kapitałem działała od lat dziewięćdziesiątych .Niestety kiedy kilka kilometrów dalej powstała ta z niemieckim kapitałem, to po paru latach gnębienia jej i niemożliwości zbytu koncentratu bez pośredniczenia tej drugiej, polski właściciel sprzedał ją. Na tym chyba polega wolny kapitalistyczny rynek. Jeżeli jesteście wdzięczni Niemcom za ich kapitał i za możliwości zbytu koncentratu na światowe rynki to może kupcie im kwiaty i podziękujcie osobiście swoim wybawcom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 18:26 To dlatego Lenin tępił bogatych ludzi, bo zabierali dobrobyt biedniejszym. Przyjdą jeszcze czasy kiedy to i w demokracji zrobią z krwiopijcami porządek, bo w przypadku tych Niemców to nie jest żadna konkurencja, tylko dyktat ich monopolu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 24.02.2019 18:55 W przyrodzie tak jest, że silniejszy wygrywa. Równie dobrze obok naszego gospodarstwa może wejść ktoś z potężnym kapitałem zrobić 100 hektarów pod daszkami, postawić nowoczesną sortownie, pracownikom 4 gwiazdkowy hotel i po prostu nas wykończyć. Tak już jest i tak się dzieje w naszej branży. Co mi zawinił ktoś kto ma więcej niż ja? Wydaje mi się że nic, zawsze można to rzucić i iść do niego do pracy, tak funkcjonuje większość świata. Jeżeli ktoś woli bolszewizm zamiast tego to już jego wybór.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 24.02.2019 19:23 Praca przy przycinaniu drzewek w Holandii
Jako AB Job Service Polska Sp. z o.o. jesteśmy polską agencją zatrudnienia ściśle współpracującą z holenderskimi agencjami pracy tymczasowej. Zajmujemy się usługami związanymi z rekrutacją pracowników dla firm w kraju i za granicą. Od 14 lat rekrutujemy na rynek holenderski, niemiecki i polski. Branże w których działamy to: produkcja, logistyka, ogrodnictwo.
PRACA PRZY PRZYCINANIU DRZEWEK W HOLANDII (M/K)
Miejsce pracy: centralna Holandia
Start Pracy: 25-02-19
Jesteś zainteresowany pracą sezonową?
Masz doświadczenie przy przycinaniu drzew owocowych (jabłonie, grusze)?
Zgłoś się do Nas już dziś i skorzystaj z ciekawej oferty!
Zyskujesz:
- wynagrodzenie 10,71 Euro brutto/h cotygodniowo przelewane na Twoje konto
- wyposażone zakwaterowanie oraz ubezpieczenie zdrowotne
Zapraszamy do naszych oddziałów w dniach:
poniedziałek- piątek w godzinach 9.00-17.00
www.abpraca.pl
Ogłoszeniodawca: ABJob Service Telefon: 413 44… E-mail: kielce@…
Jak oni to robią, że są w stanie zapłacić pracownikowi 10,71 euro czyli 46 zł?
decosta
decosta 24.02.2019 21:44 A dokładnie ile jest netto ,bo to jest dla pracownika . Druga sprawa czy zakwaterowaniem jest bezpłatne?
qmaty
qmaty 25.02.2019 12:31 w Holandii to piłami powinni ciąć ;-) , zarobisz albo znajdą Cię w kanale razem z passatem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 24.02.2019 19:31 W każdej gminie są gospodarstwa które nie biorą żadnych dopłat, żadnych funduszy unijnych, dosłownie nic. A to dla tego że wierzą że przyjdą czasy kiedy to gospodarz będzie wywłaszczony z tego co posiada bo kiedyś ktoś im przedstawi rachunek ile wzioł funduszy i ten kto dawał,,,,, stanie się współwłaścicielem jego bogactwa. Są i bogate gospodarstwa wykształcone sadownicy. To nie sa zacofani biedacy. Wiem że to dla was śmieszne ale nie zawsze własność jest bezwzględna. W Holandii ojciec nigdy nie może podarować gospodarstwo synowi, tylko musi przedstawić dowody że mu go odsprzedał . Jest to idiotyczne.
jacenty82
jacenty82 24.02.2019 19:41 Słowo klucz "gospodarz".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

„Zero pozostałości” – czy warto stawiać na tego typu produkcję ?

W ochronie sadów ten sezon był bardzo trudny, szczególnie dla tych, którzy zdecydowali...

Zatrudnienie młodocianych pracowników tylko pod pewnymi warunkami

Handel, usługi, reklama i sektor rolno-spożywczy, to te branże najczęściej korzystają ze...

Eskimos zakończył II kwartał 2019 r. ze stratą w wysokości -1,55 mln zł

Spółka zakończyła II kwartał 2019 r. stratą netto w wysokości -1,55 mln zł, wobec...

ZSRP wystąpił do Premiera o pomoc dla sadowników

W związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jakie dotknęły rejony sadownicze...

ME ws. konieczności składania oświadczeń przez sadowników

Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że mimo wielu trudności, które pojawiły...

ZSRP: Zamieszanie ws. cen prądu – czy to celowe działanie rządu?

Jeżeli masz w gospodarstwie taryfę C na odbiór energii elektrycznej, to musisz pilnie...

Najnowsze ogłoszenia

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

18.08.2019 10:39 autor: SPIKE

Dozownik Dosatron 20m3/h

18.08.2019 10:21 autor: jacek850

Oddam za darmo

17.08.2019 22:25 autor: polisz34

Sprzedam beczka mauzer

14.08.2019 07:54 autor: kkkkkk9

Wózek widłowy Hyster

12.08.2019 13:15 autor: OM4x4

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
instagram