Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Święto owoców na Targu Śniadaniowym na Mokotowie

Z okazji 1 LIPCA - Dnia Owoców i Dnia Polskiej Borówki plantatorzy i producenci owocowych przetworów zapraszają na Targ Śniadaniowy na Mokotowie. Niedziela 30 czerwca, od 10:00 do 17:00. W programie prezentacje owoców jagodowych, degustacje oraz uroczyste otwarcie sezonu zbiorów borówki dokonane przez najmłodszego z grona polskich plantatorów. Event rozpocznie zespół Dizzy Boyz Brass Band i przebój „Bo jak nie my to kto?”

Owoce to naturalne źródło błonnika, kwasów organicznych, bomba witamin i substancji mineralnych. Na postrzeganie owoców coraz większy wpływ ma zawartość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Jedząc owoce bogate w przeciwutleniacze możemy chronić organizm przed starzeniem, zaburzeniami układu krążenia, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością. Świadomość, że są częścią recepty na zdrowie i samopoczucie nie przekłada się jednak na ich codzienną konsumpcję. Jednym z pomysłów na zmianę sytuacji jest kampania „Czas na polskie superowoce!” – promująca codzienne spożycie filiżanki owoców jagodowych i szeroka mobilizacja środowiska producentów. Święto 1 LIPCA honorowym patronatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektor Sanitarny, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.


Dzień Owoców obchodzony jest 1 LIPCA na całym świecie. Przełom czerwca i lipca to odpowiednia data by promować zdrowe odżywianie oraz rolę owoców w codziennej diecie. Lato to czas największego bogactwa natury. To jedyny czas w roku, kiedy dostępne są wszystkie popularne gatunki jagodowe – obok borówki, truskawki, maliny, porzeczki czy jagoda kamczacka, w której produkcji też jesteśmy już światowym liderem. Latem mamy największą szansę na wprowadzenie do swojej diety mnóstwa świeżych owoców i warzyw, które trafiają do sklepów prosto z naszych polskich plantacji. Pamiętajmy, że według najnowszych zaleceń żywieniowych powinny one stanowić połowę naszej diety. Lato to czas kiedy najłatwiej kształtować dobre nawyki żywieniowe.

Czas największego bogactwa owoców


Trwa szczyt sezonu truskawkowego, w pierwszej połowie czerwca pojawiły się jagody kamczackie, w drugiej pierwsze tegoroczne maliny. Na początku lipca Polska rozpoczyna zbiory borówki oraz czarnej porzeczki, na horyzoncie widać aronie, świetnie zapowiadają się też tegoroczne polskie zbiory mini-kiwi.

Owoce sezonowe tworzą tzw. jagodową sztafetę. Od majowych truskawek, po jesienne odmiany malin, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. Pół roku to jest czas, w którym można skutecznie budować nawyk codziennej konsumpcji. Tych nawyków bardzo nam brakuje.

Jemy mało owoców, choć jesteśmy ich produkcyjną potęgą. Eksportujemy na najbardziej wymagające rynki na 4 kontynentach. Niskie krajowe spożycie owoców to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych. Tym większy jest potencjał tego święta – warto byśmy tego dnia zaobserwowali jak mało owoców konsumujemy

mówi Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jako społeczeństwo nie mamy żadnego praktycznie nawyku konsumpcji owoców – ani rano, ani na tzw. drugie śniadanie, dziecięce lunch box’y najczęściej mają kształt kromki białego pieczywa. Owocami nie kończymy obiadu, hasło deser też nie kojarzy się nam z owocami. Nie mamy owoców na podwieczorek itd. Efektem jest sumaryczna niska konsumpcja. Przed nami socjologiczne wręcz wyzwanie. Bez refleksji i dużej interdyscyplinarnej mobilizacji, bardzo trudno nam będzie osiągnąć wymierne sukcesy – dodaje Witold Boguta.

 

Czas na polskie superowoce!


Trwa sezon na polskie superowoce. Superowoce to obok borówki, czarna porzeczka, truskawka, malina, aronia, mini-kiwi, jagoda kamczacka - owoce wyjątkowo bogate w składniki szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Pojęcia superfruits czy superowoców są bardzo atrakcyjne. Warto tak postrzegać krajową produkcję. Od lat większość owoców jagodowych trafia na eksport i to właśnie jako Polish Super Fruits (#PolishSuperFruits).

Uroczyste obchody w niedzielę 30 czerwca w Warszawie


Zapraszamy na spotkanie miłośników owoców z ich producentami. Obchody święta polskich owoców odbędą się na Targu Śniadaniowym na Mokotowie, w niedzielę 30 czerwca, od godziny 10:00 do 17:00. To jedno z popularniejszych miejsc zakupów i celebracji posiłków na bazie świeżych produktów.

Wśród atrakcji prezentacje walorów polskich owoców jagodowych, możliwość zdegustowana pierwszych tegorocznych borówek, czerwonych i czarnych porzeczek, zakupu szerokiej palety przetworów bogatych w antocyjany owoców jagodowych. Wśród atrakcji konfitury borówkowe, konfitury i nektary z czarnej porzeczki, soki z aronii, dżemy i konfitury z minikiwi, soki i smoothie z minikiwi w różnych wariantach smakowych. Jagodowe lody. Przetwory z jagody kamczackiej, w tym sok BIOHASKAP® Vitality, zdobywca Best New Product Award BIOFACH 2019 w Norymberdze, na największych na świecie targach produktów ekologicznych.

100 konkurentów z całego świata, nasz tłoczony na zimno sok z owoców jagody kamczackiej, lekko słodki, o bardzo intensywnym ciemno-rubinowym kolorze - pokonał wszystkich!

– mówi z dumą Małgorzata Jaszyk wiceprezes Nutracevit.

Superowoce również przetworzone mogą pozostać bogatym źródłem przeciwutleniaczy, o ile zostaną one utrwalone we właściwy sposób, o czym świadczy zachowana charakterystyczna czerwona lub fioletowa barwa.

Obchody Dnia Polskiej Borówki i uroczystość rozpoczęcia borówkowego sezonu 2019


1 LIPCA to także Dzień Polskiej Borówki. Sezon borówkowy tradycyjnie otworzy degustacja dokonana przez najmłodsze dziecko w borówkowej branży. Będzie nim 15-miesięczny Krzysztof Kramarz, syn plantatorów z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka (woj. Łódzkie). Rozpoczynający się sezon będzie pierwszym w jego życiu. O przywilej otwarcia sezonu rywalizował w czerwcu aż z 5 rówieśnikami z całej Polski. Rekordowa była liczba uczestników (w 2017 - 2 dzieci, 2018 - 4, 2019 - 6). W finale znaleźli się również Jaśmina Janelt, Laura Krupińska, Oskar Piwowarczyk, Tymoteusz Biel i Leon Górniak. Rekordowy jest też szacowany na ponad 100 tys. osób zasięg informacji na temat internetowego głosowania. To efekt zaangażowana plantatorów i setek udostępnień informacji o głosowaniu w mediach społecznościowych.

Całej naszej społeczności życzymy jak największych zbiorów i łaskawej pogody, aby szczęśliwie zebrać plony. Wszystkim rodzicom życzymy dużo cierpliwości. Dzieci nadają sens naszemu istnieniu i naszej pracy. Wszystkich życzymy aby rosła świadomość korzyści płynących z jedzenia borówki i aby ludzie zrozumieli jak ważne jest kupowanie produktów pochodzących z Polski

- życzą Agnieszki i Kamila Kramarz, plantatorzy borówki z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka. Ich syn Krzysztof zwyciężył w wyborach dziecka, które degustacją pierwszych borówek zainauguruje sezon 2019.

W programie występy zespołu Dizzy Boyz Brass Band z charyzmatycznym wokalem Daniela „Wolnego” Moszczyńskiego, w tym przebój zapowiadany jako symboliczny - „Bo jak nie my to kto?” (ok. godziny 11:00). Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki honorowym patronatem objęli Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Jan Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, prof. dr hab. Wiesław Bielawski - Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Dorota Konopacka, prof. IO - p.o. Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (2):

dodaj komentarz
artemida
artemida 29.06.2019 12:22 Takich imprez potrzeba by było więcej ale... KTO MA BYĆ ORGANIZATOREM? To powinno być JAKOŚ organizacyjnie powiązane dla różnych gatunków tych mniej popularnych, niszowych.
artemida
artemida 30.06.2019 17:18 Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło ale ... nikt tego wsparcia nie poparł konkretnymi propozycjami. A może szukać go u kandydujących do Izb Rolniczych. Wybory za parę tygodni...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Fuji Kiku 8 po 12 latach uprawy w sadzie

Kilka praktycznych informacji odnośnie odmiany Fuji Kiku 8 po 12 latach uprawy w sadzie. W...

Polacy coraz bardziej dumni z polskiej żywności

Ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność...

Polscy eksporterzy nadmiernie zawyżają ceny jabłek ?

Jak informuje freshplaza.com wyższe ceny jabłek w Polsce można łatwo wytłumaczyć,...

Sprzedaż bezpośrednia, czyli jak wypromować owoce lokalnie?

„Weekend z polską żywnością” w Rypinie, w województwie kujawsko-pomorskim, pokazał...

GUS: Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców jagodowych w 2019 r.

Jak podaje GUS produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych...

Czas na MiniKiwi!

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi, jeden z najbardziej odżywczych owoców, od kilku lat z...

Najnowsze ogłoszenia

Wapno z KA

20.10.2019 12:53 autor: Piotrek08

Bateria trakcyjna 48V Cele

20.10.2019 08:31 autor: gosiak500

ZAKUPIE CYKLOP

17.10.2019 06:54 autor: kkkkkk9

kosiarko-rozdrabiacz

16.10.2019 10:21 autor: kryspin0202

Słupki betonowe

15.10.2019 22:05 autor: decosta

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
instagram