Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Topper
2019_Arysta_Plantivax_2_lato

Święto owoców na Targu Śniadaniowym na Mokotowie

Z okazji 1 LIPCA - Dnia Owoców i Dnia Polskiej Borówki plantatorzy i producenci owocowych przetworów zapraszają na Targ Śniadaniowy na Mokotowie. Niedziela 30 czerwca, od 10:00 do 17:00. W programie prezentacje owoców jagodowych, degustacje oraz uroczyste otwarcie sezonu zbiorów borówki dokonane przez najmłodszego z grona polskich plantatorów. Event rozpocznie zespół Dizzy Boyz Brass Band i przebój „Bo jak nie my to kto?”

Owoce to naturalne źródło błonnika, kwasów organicznych, bomba witamin i substancji mineralnych. Na postrzeganie owoców coraz większy wpływ ma zawartość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Jedząc owoce bogate w przeciwutleniacze możemy chronić organizm przed starzeniem, zaburzeniami układu krążenia, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością. Świadomość, że są częścią recepty na zdrowie i samopoczucie nie przekłada się jednak na ich codzienną konsumpcję. Jednym z pomysłów na zmianę sytuacji jest kampania „Czas na polskie superowoce!” – promująca codzienne spożycie filiżanki owoców jagodowych i szeroka mobilizacja środowiska producentów. Święto 1 LIPCA honorowym patronatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektor Sanitarny, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.


Dzień Owoców obchodzony jest 1 LIPCA na całym świecie. Przełom czerwca i lipca to odpowiednia data by promować zdrowe odżywianie oraz rolę owoców w codziennej diecie. Lato to czas największego bogactwa natury. To jedyny czas w roku, kiedy dostępne są wszystkie popularne gatunki jagodowe – obok borówki, truskawki, maliny, porzeczki czy jagoda kamczacka, w której produkcji też jesteśmy już światowym liderem. Latem mamy największą szansę na wprowadzenie do swojej diety mnóstwa świeżych owoców i warzyw, które trafiają do sklepów prosto z naszych polskich plantacji. Pamiętajmy, że według najnowszych zaleceń żywieniowych powinny one stanowić połowę naszej diety. Lato to czas kiedy najłatwiej kształtować dobre nawyki żywieniowe.

Czas największego bogactwa owoców


Trwa szczyt sezonu truskawkowego, w pierwszej połowie czerwca pojawiły się jagody kamczackie, w drugiej pierwsze tegoroczne maliny. Na początku lipca Polska rozpoczyna zbiory borówki oraz czarnej porzeczki, na horyzoncie widać aronie, świetnie zapowiadają się też tegoroczne polskie zbiory mini-kiwi.

Owoce sezonowe tworzą tzw. jagodową sztafetę. Od majowych truskawek, po jesienne odmiany malin, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. Pół roku to jest czas, w którym można skutecznie budować nawyk codziennej konsumpcji. Tych nawyków bardzo nam brakuje.

Jemy mało owoców, choć jesteśmy ich produkcyjną potęgą. Eksportujemy na najbardziej wymagające rynki na 4 kontynentach. Niskie krajowe spożycie owoców to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych. Tym większy jest potencjał tego święta – warto byśmy tego dnia zaobserwowali jak mało owoców konsumujemy

mówi Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jako społeczeństwo nie mamy żadnego praktycznie nawyku konsumpcji owoców – ani rano, ani na tzw. drugie śniadanie, dziecięce lunch box’y najczęściej mają kształt kromki białego pieczywa. Owocami nie kończymy obiadu, hasło deser też nie kojarzy się nam z owocami. Nie mamy owoców na podwieczorek itd. Efektem jest sumaryczna niska konsumpcja. Przed nami socjologiczne wręcz wyzwanie. Bez refleksji i dużej interdyscyplinarnej mobilizacji, bardzo trudno nam będzie osiągnąć wymierne sukcesy – dodaje Witold Boguta.

 

Czas na polskie superowoce!


Trwa sezon na polskie superowoce. Superowoce to obok borówki, czarna porzeczka, truskawka, malina, aronia, mini-kiwi, jagoda kamczacka - owoce wyjątkowo bogate w składniki szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Pojęcia superfruits czy superowoców są bardzo atrakcyjne. Warto tak postrzegać krajową produkcję. Od lat większość owoców jagodowych trafia na eksport i to właśnie jako Polish Super Fruits (#PolishSuperFruits).

Uroczyste obchody w niedzielę 30 czerwca w Warszawie


Zapraszamy na spotkanie miłośników owoców z ich producentami. Obchody święta polskich owoców odbędą się na Targu Śniadaniowym na Mokotowie, w niedzielę 30 czerwca, od godziny 10:00 do 17:00. To jedno z popularniejszych miejsc zakupów i celebracji posiłków na bazie świeżych produktów.

Wśród atrakcji prezentacje walorów polskich owoców jagodowych, możliwość zdegustowana pierwszych tegorocznych borówek, czerwonych i czarnych porzeczek, zakupu szerokiej palety przetworów bogatych w antocyjany owoców jagodowych. Wśród atrakcji konfitury borówkowe, konfitury i nektary z czarnej porzeczki, soki z aronii, dżemy i konfitury z minikiwi, soki i smoothie z minikiwi w różnych wariantach smakowych. Jagodowe lody. Przetwory z jagody kamczackiej, w tym sok BIOHASKAP® Vitality, zdobywca Best New Product Award BIOFACH 2019 w Norymberdze, na największych na świecie targach produktów ekologicznych.

100 konkurentów z całego świata, nasz tłoczony na zimno sok z owoców jagody kamczackiej, lekko słodki, o bardzo intensywnym ciemno-rubinowym kolorze - pokonał wszystkich!

– mówi z dumą Małgorzata Jaszyk wiceprezes Nutracevit.

Superowoce również przetworzone mogą pozostać bogatym źródłem przeciwutleniaczy, o ile zostaną one utrwalone we właściwy sposób, o czym świadczy zachowana charakterystyczna czerwona lub fioletowa barwa.

Obchody Dnia Polskiej Borówki i uroczystość rozpoczęcia borówkowego sezonu 2019


1 LIPCA to także Dzień Polskiej Borówki. Sezon borówkowy tradycyjnie otworzy degustacja dokonana przez najmłodsze dziecko w borówkowej branży. Będzie nim 15-miesięczny Krzysztof Kramarz, syn plantatorów z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka (woj. Łódzkie). Rozpoczynający się sezon będzie pierwszym w jego życiu. O przywilej otwarcia sezonu rywalizował w czerwcu aż z 5 rówieśnikami z całej Polski. Rekordowa była liczba uczestników (w 2017 - 2 dzieci, 2018 - 4, 2019 - 6). W finale znaleźli się również Jaśmina Janelt, Laura Krupińska, Oskar Piwowarczyk, Tymoteusz Biel i Leon Górniak. Rekordowy jest też szacowany na ponad 100 tys. osób zasięg informacji na temat internetowego głosowania. To efekt zaangażowana plantatorów i setek udostępnień informacji o głosowaniu w mediach społecznościowych.

Całej naszej społeczności życzymy jak największych zbiorów i łaskawej pogody, aby szczęśliwie zebrać plony. Wszystkim rodzicom życzymy dużo cierpliwości. Dzieci nadają sens naszemu istnieniu i naszej pracy. Wszystkich życzymy aby rosła świadomość korzyści płynących z jedzenia borówki i aby ludzie zrozumieli jak ważne jest kupowanie produktów pochodzących z Polski

- życzą Agnieszki i Kamila Kramarz, plantatorzy borówki z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka. Ich syn Krzysztof zwyciężył w wyborach dziecka, które degustacją pierwszych borówek zainauguruje sezon 2019.

W programie występy zespołu Dizzy Boyz Brass Band z charyzmatycznym wokalem Daniela „Wolnego” Moszczyńskiego, w tym przebój zapowiadany jako symboliczny - „Bo jak nie my to kto?” (ok. godziny 11:00). Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki honorowym patronatem objęli Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Jan Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, prof. dr hab. Wiesław Bielawski - Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Dorota Konopacka, prof. IO - p.o. Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (2):

dodaj komentarz
artemida
artemida 29.06.2019 12:22 Takich imprez potrzeba by było więcej ale... KTO MA BYĆ ORGANIZATOREM? To powinno być JAKOŚ organizacyjnie powiązane dla różnych gatunków tych mniej popularnych, niszowych.
artemida
artemida 30.06.2019 17:18 Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło ale ... nikt tego wsparcia nie poparł konkretnymi propozycjami. A może szukać go u kandydujących do Izb Rolniczych. Wybory za parę tygodni...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Maliszewski: Branża sadownicza jest w trudnej sytuacji

Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników...

MRiRW o prowadzeniu monitoringu suszy

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Rolnictwa i...

Wzrost cen malin w Rosji

Jak informuje east-fruit.com w tym tygodniu podaż malin na rynku rosyjskim nieznacznie...

Czas na malinowe piwo!

Plantatorzy i piwowarzy zapraszają na Weekend piw malinowych. Odbędzie się on 18-21 lipca w...

Plantatorzy owoców zapraszają branżę lodową do promocji lodów jagodowych

Smakiem czerwca polska truskawka. Przebojem wchodzi malina. Plantatorzy owoców jagodowych...

Truskawki nie miały dobrej ceny

Jak informuje TV MAZOVIA sezon truskawkowy na Giełdzie Goławin dobiegł końca. Kolejny...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam Pirosa, letnie odmiany...

21.07.2019 09:58 autor: golden91

Bury 1500

20.07.2019 21:47 autor: Zguba

Wynajmę rębak

19.07.2019 15:12 autor: robal75

SPRZEDAM Gospodarstwo Sadownicze

16.07.2019 22:57 autor: radar88

Otrząsarka do wiśni

15.07.2019 09:46 autor: lukasz7604

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
instagram