Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2017_Regalis_Plus_1
W2_Agrosimex_ASX
2017_LPC

Spożycie jabłek na mieszkańca najniższe w Europie !

Spożycie jabłek na mieszkańca najniższe w Europie !

W naszym kraju od kilkunastu lat trwają dwa trendy w produkcji jabłek. Pierwszy, to wzrost produkcji, drugi spadek spożycia. Zbiory wzrosły z 2.0 do 4.0 mln ton, a spożycie spadło z 27 do 13 kg na mieszkańca(M).

W latach 1982 - 1986 spożycie wahało się od 22 do 27 kg/M. Potrzeby od 800 do 1.0 mln ton, przy zbiorach około 1.5 mln ton. Potrzeby jabłek do spożycia wynosiły od 53 do 66 % zbioru tych owoców. Udział jabłek w spożyciu wszystkich owoców przekraczał 60 %, przy bardzo niskim udziale owoców południowych. Lekki spadek spożycia jabłek zaczął się od 1997 roku. W okresie 1997 - 2005 spożycie utrzymywało się w granicach 20 - 24 kg/M. Potrzeby wahały się od 760 do około 900 tys. ton, 40 do 45 zebranych jabłek. Od roku 2006 zaczął się znaczący spadek spożycia jabłek. Od 17 kg w 2006 do około 13 kg na mieszkańca w latach 2015 i 2016. W latach 2015 i 2016 przy zbiorach około 4.0 mln ton, potrzeby na jabłka do spożycia wynosiły zaledwie 500 tyś. ton.

Około 13 % zebranych jabłek i 33 % samych jabłek deserowych.

Tak niskiego udziału jabłek do spożycia w stanie świeżym do wyprodukowanych, nie spotyka się w żadnym innym kraju.

Tylko do 2005 roku poziom spożycia jabłek odgrywał istotna rolę w ich zagospodarowaniu, a niewielką w ostatnich dwóch latach.

Tabela. Spożycie owoców w latach 2012 - 2016 w kg/M.

  2015 2016 średnio z 5 lat procent
Jabłka 15,0 12,7 13,8 34
Owoce pestkowe 3,8 4,4 4,3 10
Owoce jagodowe 4,8 5,6 5,4 13
Pozostałe owoce klimatu umiarkowanego 3,4 4 3,6 9
Owoce cytrusowe 7,4 7,8 7,7 19
Banany 4,8 6,1 5,6 15
Razem 39,2 40,6 40,4 100,0


Źródło: Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGZ,Warszawa.

W latach 2015 i 2016 spożycie jabłek wynosiło około 12.7 kg/M. W porównaniu z rokiem 2012 spadło o ponad 2.0 kg/M. Stanowiło 34 % spożywanych owoców. Spożycie owoców południowych dochodziło do 14.0 kg/M, z średnim udziałem 34 %. W ciągu 3 lat wzrosło o 1.7 kg/M.
W Niemczech spożycie jabłek wynosiło w sezonie 2010/11 około 27 kg/M, a w 2015/16 tylko 20 kg/M. Spożycie owoców południowych było na zbliżonym poziomie, 24 kg/M. W tym 6-letnim okresie spożycie wszystkich owoców spadło z 81 do 77 kg/M.

Spożycie około 13 kg jabłek na mieszkańca jest jednym z najniższych w Europie. Jabłka są dostępne przez cały rok, najtańsze na świecie.

Polscy konsumenci kupują więcej owoców południowych, droższych od jabłek. Jakie są tego przyczyny?

Moim zdaniem najważniejszą przyczyną jest nadmiar jabłek niskiej jakości w miejscach sprzedaży. W wielu miejscach oferowane jabłka bardziej się nadają do przerobu na różne przetwory, niż do spożycia w stanie świeżym. Jeszcze jest za dużo jabłek nie sprostających wymogom naszych konsumentom pod względem jakości, smaku i odmian. To zachęca do większych zakupów owoców południowych, które są konkurencją dla naszych jabłek. Gdyby ich nie było, spożycie jabłek byłoby wyższe, ale one będą w coraz większych ilościach i różnorodności. W sklepach, zwłaszcza dużych, jabłka giną w masie owoców południowych. Jeden metr kwadratowy z owocami południowymi przynosi większe korzyści ekonomiczne niż z tanimi jabłkami. Nasze jabłka straciły na szacunku u wielu handlowców i konsumentów, z powodu kiepskiej jakości i niskich cen. Mało jest informacji o wartości naszych jabłek oraz ich promocji w naszym kraju. W naszych mediach jest " cisza" na temat problemów spożycia jabłek w kraju. Bardzo dużo jest rożnych informacji o eksporcie jabłek do dalekich krajów. Słusznie ! Eksport wzrósł z 2 do 33 tys.ton, a roczne spożycie spadło o około 75 tys. ton. Warto różnymi sposobami zadbać o zwiększenie takiej ilości jabłek, która złagodzi problem nadprodukcji jabłek deserowych

Potrzebna jest przysłowiowa walka o krajowy rynek jabłek. Konieczny jest szeroki i wszechstronny program wzrostu spożycia jabłek w oparciu o państwowe środki finansowe. Wzrost spożycia jabłek jest interesem ogólnopaństwowym.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

komentarze (28):

dodaj komentarz
Spartan300
Spartan300 06.06.2017 10:17 Dotacje do nasadzeń nie były kierowane do rolników, aby żyło się nam lepiej tylko po to, żeby z resztą, nie nasz przemysł przetwórczy mógł sobie kupić za bezcen surowiec, i mógł sobie na nim zarabiać, przy okazji zarobili szkółkarze,sprzedawcy osprzętu do nasadzeń,monterzy chłodni, producenci opryskiwaczy, sprzedawcy cudownych środków ochrony roślin i odżywek itd...,oraz banki które zgarnęły za to wszystko odsetki. Były też autorytety które nieustannie wzywały do zwiększania areałów nasadzeń i zwiększania wydajności z tychże areałów, teraz zauważają nagle że produkowane na tak wielką skalę jabłka, są w wyniku tej wielkiej produkcji tanie i nie przynoszą marketom zysku przez co zajmują na półkach sklepowych coraz mniej miejsca. Co do postulatu poprawy jakości, tak pod warunkiem że klienci za tą wyższą jakość zapłacą, tylko że dopóki będzie tak dużo towaru na rynku nie będą ku temu skłonni.
Turysta
Turysta 06.06.2017 13:58 Nic dodać nic ująć , komentarz dokładnie taki jaki bym sam napisał.Co do jakości to oczywiście : cena , cena, cena .Jaka by nie była jakość w marketach czy bazarkach , zawsze na np na Bronkach jest stoisko handlarza , którego zapewne większość bywalców broniskiego polbruku , go zna.I tam prawie zawsze jest towar "igła" , bo taki towar jest , ale sadownik dostaje za niego około dwa razy więcej jak dostaje za jabłko na tzw eksport.Podejrzewam ,że fiasko handlu z Chinami min na tym polega , że Chińczycy chcą jabłko jakości jak u Pawła a płacić chcą maks tyle co za klasyczny eksport.
CCC , cena czyni cuda -państwo analitycy.
jacenty82
jacenty82 06.06.2017 14:23 Dla dalekiego odbiorcy nie ma większej różnicy czy za surowiec rolnik dostaje 1 zł czy 2zł, Dochodzą marże, transport, opakowanie i złotówka różnicy tu na miejscu to 2 razy taka cena, gdzieś daleko to jedynie jakieś 10-20% więcej. Jaka jest różnica dla konsumenta jeżeli jabłko kosztuje 5zł/kg, a 6 zł/kg? Niewielka, ma się podobać, smakować i być dobrze zapakowane. Co lepiej kupić 1 kg pseudo szynki za 20zł, czy 0,6kg szynki też za 20zł?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Turysta
Turysta 06.06.2017 15:47 Jest jeszcze jeden aspekt jakości , o którym nawet spora grupa sadowników nie wie , ale jak ktoś jabłek nie je albo jest mu wszystko jedno co zjada , to nie dziwota.
Kwestia podaży owocu w odpowiedniej fazie dojrzałości.Co roku nasz rynek zalewany jest jabłkiem kompletnie nie dojrzałym : letnie jabłko soczystej zieleni z rumieńcem na palec; jabłko jesienne , zimowe o smaku mączystych lekko słodkawych trocin , czasem tak twarde , że ząbki na tarce się pod nim prostują.Taki mamy dziwny rynek ,że sklepikarze a chyba też "handlowcy" z marketów taki towar chcą.Z rozmowy ze sklepikarzami wynika iż klient tego chce , to trzeba mu to dać.Sadownik ma podobnie.Można by ich winić za to że w dłuższej perspektywie prowadzi to do spadku spożycia jabłek ale ... jak to mawiają ekonomiści : w dłuższej perspektywie ? w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy martwi.I jak sadownik przez lata największa kasę dostaje za niejadalne jabłko to takie klientowi dostarcza i tyle.A jak to dział na rynek ?Znam to w skali mikro i nie wiem czy przenosi się to na skalę makro.Sprzedajemy owoce detalicznie w naszym gospodarstwie od ponad 10 lat , mamy wielu stałych klientów i co roku przybywają nowi.Jedną z naszych odmian jest Pinova , Pinova w dobrym pogodowo sezonie(np w poprzednim) ma wybitny smak i ludzie z takich lat go pamiętają.W kolejnym roku już w listopadzie domagają się Pinovy , ale ja im jej wtedy nie sprzedaje , czekam mniej więcej do początku marca gdy zaczyna nabierać właściwego smaku.Klient trochę marudzi ale potem jest zadowolony i ze sprzedażą odmiany nie ma problemów.Kiedyś dwa razy ulegliśmy klientom i już w grudniu daliśmy im Pinovę iii klient wtedy nie marudził ale po dwóch , trzech tygodniach przestał kupować Pinovę i ze sprzedażą całości był duży problem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 07.06.2017 07:30 Przydługi wywód Turysty wydaje się słuszny i godny uwagi. Z podobną diagnoza spotykam się od dość dawna i CO? A no nikt nie podejmuje terapii. Sadownicy wychodzą z prostego założenia JA PRODUKUJĘ... Niestety skutki tego prostego podejścia dają taki efekt że spożycie jabłek ...spada!
Może Ci klejący minusy wykażą się inwencją i dużymi literami przekażą swoje złote myśli; co czynić aby ten niekorzystny trend ODWRÓCIĆ.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Turysta
Turysta 07.06.2017 07:51 Artemido , ja ww kwestii poddałem się , ale .. dzięki temu mam wielu nowych klientów u siebie , którzy w pewnych cz\ęściach sezonu nie mogą kupić dobrych owoców , tak że mnie to wychodzi na plus.Natomiast właśnie w związku z ww procederem , zmniejszamy powierzchnię śliw .Na długą metę klient nie daje się robić w balona i fioletowego kwachu kupować nie chce , mamy wielu miejskich znajomych , którzy śliwek już nie kupują w ogóle , zieleniny najedli się na długie lata .Oczywiście trafiają się pojedynczy klienci , którzy próbują śliwkę przy zakupie i surowizny nie biorą ale to wciąż mniejszość.
Klient jest najczęściej mało rozgarnięty , w zeszłym roku jadł Ligola , ale nie pamięta że ta odmiana smakowała mu w styczniu i żąda go już w paździerzu , sklepikarz żąda od sadownika iii kółko się zamyka.Tylko gdy klient poczuje ze to nie ten sam smak , to pretensji nie ma do siebie tylko do sklepikarza- co mu sprzedał , a po "głębszej" analizie do sadownika, jak oni te jablka produkują....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 07.06.2017 13:02 Może, na początek, anegdota sprzed 100 lat. W Paryżu szukano, do kabaretów, jak najatrakcyjniejszych tancerek. Ciągle nie było pełnej satysfakcji po naborze. Wreszcie ktoś wpadł na genialne rozwiązanie. Tancerki winne być WYSOKIE.
A może i z jabłkami wystarczy aby były sprzedawane... W DOJRZAŁOŚCI KONSUMPCYJNEJ!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 07.06.2017 17:23 Taaak! Popieram, a teraz ciekawostka : większość GP itp. kończy skup jabłek danej odmiany kiedy ja zaczynam myśleć o jej zborze, a wydaje mi się, że jakoś przesadnie opóźniony w rozwoju nie jestem...
Turysta
Turysta 10.06.2017 15:14 Wychodzi z tego że sad Twój jest np.: w gminie Gołdap czy inne Wiżajny ; minimum 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji w stos do Polski centralnej.
Dla mnie i tak nie do przebicia są wymagania w stosunku do śliw skupowanych na eksport .Raz jeden eksportowałem kiedyś BF i niech mądry który powie że ta zielenina "dojdzie" czyli dojrzeje , poczeka na ten moment i zje jej choćby z ćwierć kilo ... życzę smacznego.
Abukk
Abukk 11.06.2017 22:08 Błędna dedukcja, jestem z jak najbardziej reprezentatywnego rejonu dla działalności tych grup i bardzo bliskiego sąsiedztwa z ich włościami.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 07.06.2017 17:50 No cóż, Abukk popiera... może ktoś jeszcze? Mówi się, że to proste jak budowa cepa. Pytałem setki ludzi z jakich części składa się cep i... nikt ich nie potrafił poprawnie nazwać.
Chyba to samo ze sprzedażą jabłek i śliwek, niewielu wie kiedy CO sprzedawać tak aby konsument DOCENIŁ ICH SMAK.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 07.06.2017 19:32 Miarą dla odmierzania głównej części cepa tzw. bijosa u nas przynajmniej tak nazywanego z racji wykonywanej funkcji jest męska dłoń przekładana jedna nad drugą ,a każde przełożenie jest określone takim powiedzeniem;gdzie idziesz,do lasu,a po co,po kijos,a na co ,na bijos,a po jaki,po grabowy,utnij mu po tond głowy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 08.06.2017 06:49 Od lat widzę że młócenie słomy na portalu wychodzi świetnie ale aby coś wymłócić z prawdziwego snopa to już gorzej. A tak poważnie - słownie DWA głosy w tak istotnej sprawie.
Ja się wypowiadam bo KUPUJĘ jabłka i chciałbym kupować dobre a nie wypolerowane....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Prosad
Prosad 08.06.2017 07:17 Również uważam, że powinno się sprzedawać jabłka poszczególnych odmian w odpowiednim terminie. Jednak co mamy zrobić, jeżeli klient na towar jest tu i teraz... ?? W dzisiejszych czasach nikt nie będzie czekał aż nam jabłko "dojdzie"... albo sprzedajemy albo nie. Przy ciągle rosnących kosztach produkcji nie mamy większego wyboru, a szczerze wątpię aby ktoś był skłonny zapłacić więcej za jabłko "dojrzałe"...nawet śmiem twierdzić że będzie skłonny zapłacić mniej...takie czasy.
artemida
artemida 10.06.2017 07:10 Czyli kwadratura koła, problem nie do rozwiązania... Ot, coś jak z pigułka "dzień po".
Kiedyś premier Clemenso powiedział, że jak nie można rozwiązać jakiegoś problemu to należy powołać komisję... Co prawda chodziło o politykę ale czy jabłka nie nabrały dziś barw politycznych, nawet w skali międzynarodowej?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 08.06.2017 08:48 Dojrzałość zbiorcza jest czym innym jak dojrzałość konsumpcyjna,handel zainteresowany jest towarem który na półce czy straganie nie zmieni wyglądu przez okres sprzedaży a smak to sprawa drugoplanowa,wiem jaki smak mają mandarynki w Grecji i próżno szukać tego smaku w oferowanych na naszym rynku cytrusach .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 08.06.2017 12:13 Coś tutaj w tej statystyce nie halo bo jeśli w sezonie 2015/2016 rozdano 9 kilogramów jabłek na każdego mieszkańca to w ogóle tego we wzroście spożycia nie widać czyli co wyparowały te jabłka?
Spożycie jabłek spada ale rośnie sprzedaż żywnosci wysokoprzetworzonej wszelkiej maści suplementy
diety,napoje enrgetyzujące i inne syntetyczne wynalazki które zamieniają nas w gargameli.Jaki może mieć wpływ na to producent jabłek?Władza jak chce na prawdę dbać o nasze zdrowie to niech się tym ecolaight biznesem zajmie i podatkiem prozdrowotnym w tych trucicieli.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 08.06.2017 17:50 Rozdano 300 000 ton? Spożycie 600 000 ton? Czy ktoś potrafi rozwikłać tę matematyczną zagadkę?
decosta
decosta 09.06.2017 07:05 Rozdano tylko na papierze ,to jest największe dziadostwo !!!
artemida
artemida 09.06.2017 10:51 Sprawa do ścigania, ale przez kogo i za co ???
artemida
artemida 11.06.2017 15:30 Sądzę, po minusach, że im większy bałagan tym lepiej. A jakiś taki praworządny jestem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 11.06.2017 09:40 Przeglądam amerykańskie strony poświęcone sadownictwu i co się rzuca w oczy to troska o zadowolenie konsumenta. My nauczyliśmy (?) się produkować owoce a powinniśmy "produkować "zadowolenie konsumenta.
artemida
artemida 11.06.2017 10:14 Nie wiem jak to teraz wygląda /za Donalda/ ale za czasów Kennediego to Amerykanie dbali o wygląd owoców tzn mooocno czerwone, mooocno twarde i niezbyt mooocno smaczne. Przykład- cała plejada rodziny Delicious. U nas się nie przyjęły...
artemida
artemida 13.06.2017 06:27 Napisz, dużymi literami jak Amerykanie TO ROBIĄ!!! Może COŚ z tych rozwiązań można przetransferować znad Mississippi nad Wisłę.
Trzymanie światła pod korcem krytykuje już biblia...
artemida
artemida 14.06.2017 12:58 Prosiłem "adwokata" aby uchylił rąbka tajemnicy jak to Amerykanie zachęcają do zakupów owoców, i co? Nic! Spotkały mnie tylko szykany w postaci minusów! A może to adwokacka "tajemnica zawodowa"?
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 15.06.2017 23:52 Artemido ,nie śledzę dyskusji pod każdym artykułem. Temat jest bardzo obszerny . Nie widzę, przy tak rozdrobnionej produkcji i dystrybucji szansy na podobne rozwiązania u nas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Fantazja
Fantazja 14.06.2017 13:56 Zacznijmy od początku. Niestety w Polsce "marketing" związany ze spożyciem owoców i warzyw kuleje i kuleć będzie jeszcze długo. Polskim producentom (patrz. ZSRP) raczej nie zależy na dbaniu o to. Zdecydowanie bardziej opłaca się im "reklamowanie" naszych owoców za granicą (można się więcej kasy na tej pseudo reklamie nachapać). Nam w Polsce zostają za to wszechobecne portale i czasopisma, które namiętnie przedrukowują teksty z zagranicznych doniesień, w większości przypadków amerykańskich, które się nijak mają do polskich realiów. To one są głównym źródłem wiedzy nieświadomych konsumentów, którzy czytają m. in., że jabłka i truskawki mają w sobie wiele pestycydów i są niezdrowe, a najlepiej kupować awokado i melony (Raz miałam okazję walczyć z portalem wp.pl o usunięcie bredni na temat jabłek. Udało mi się to dopiero po dwóch dniach, ale ile tego gówna jeszcze jest). Póki to się nie zmieni i Polacy będą karmieni tą amerykańską papką informacyjną, spożycie krajowych owoców i warzyw, przede wszystkim jabłek, nie wzrośnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 14.06.2017 20:33 Wreszcie KTOŚ co ma COŚ do powiedzenia o sprawie marketingu owoców.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Unia Owocowa - zebranie członków stowarzyszenia

W dniu 21 czerwca 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia w Słomczynie odbyło się Walne...

Sezon truskawkowy dobiega końca !

Truskawki, które pojawiły się na rynku później niż w poprzednich latach, powoli już...

Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje u 27 proc. gospodarstw rolnych....

W Europie mniej owoców wiśni

W naszym kraju nie ma sadu choćby z jednym normalnie owocującym  drzewem. Uzyskałem...

Zagospodarowanie jabłek przemysłowych

Dopiero przy cenach skupu powyżej 0.40 zł/kg (0.10 euro/kg), produkcja jabłek...

Wstępna prognoza zbiorów [2017] owoców pestkowych

Najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje...

B1_Yara
B2_erg_system
B3_Topas_Syngenta
Herbicyd Kileo 400 SL
2017_Soldrip
2017_Frusto_Cros250ec
B3
B4
Sękowski-Dereń

Najnowsze komentarze

Jakie straty wyrządziły...
29.06.2017 09:14 autor: Spartan300
Szanowni państwo, polityków tak naprawdę nie interesuje nasz los, byt,...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 22:35 autor: rewers
Artemido - chcesz gasić ogień benzyną - podjudzając i forsując swoje....
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 22:33 autor: jacenty82
Ciągle drepczecie w miejscu, afery, układziki były i będą w każdym...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 15:06 autor: Onufry
A Gdzie tu ARTEMIDO widzisz oskarżenia ?To że wolę "Burego'" od Burego ?...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 14:58 autor: artemida
Pojechałeś, Onufry, po bandzie jak Zagłoba tyle że to co piszesz to zwykłe...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 14:23 autor: Onufry
Artemido ,nikt tu nie podważa bohaterstwa i zasług BCh. Co do Tych wyklętych...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:47 autor: VincentVega
Artemida - masz rację - nerwy mi puszczają. Czytam takie brednie, że nerwów...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:07 autor: kenrad
Ciężko analizując walkę Polskiego Podziemia w czasie II wojny światowej...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:01 autor: artemida
VV- nerwy Ci puszczają...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:26 autor: VincentVega
I przestań już z tymi Batalionami... Jeśli ktoś był uczciwy, nie...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:23 autor: VincentVega
Rozpoczęło się w 2005 roku bez względu na punkt widzenia i siedzenia. Są...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:04 autor: Marcin8787
Za poprzednich rzadów zrobiło sie duzo układów różnych, ponadto byli tak...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 11:28 autor: artemida
Każdy ogień od czegoś się zaczyna ale...można próbować go zgasić /w...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 10:17 autor: wania1234
Ciężko to określić, dla ciebie to 2005 bo wtedy to nawet była mrzonka o...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:56 autor: VincentVega
Kto rozpoczął przemysł pogardy a więc kto wypuścił demona! Oto jest clou...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:41 autor: artemida
Wypowiadam się jako Polak, katolik o ukształtowanym bardzo dawno temu,...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:39 autor: wania1234
Ale co jest istotą tego wszystkiego, że to jest sztucznie nakręcana przez...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:31 autor: Onufry
Artemido ,widziałem ten "sondaz" i o mało nie pękłem ze śmiechu.Chyba był...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:24 autor: VincentVega
Dziękuję za ten głos Wania - on tylko potwierdza to co napisałem wcześniej.
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:06 autor: wania1234
A wg mnie, może zaczęło się wtedy, ale tak naprawdę na poziomie podobnym do...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:00 autor: VincentVega
Artemido - pozujesz na człowieka o otwartym rozumie i szerokich horyzontach....
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 08:54 autor: wania1234
Dokładnie, a rządzący to napędzają, mi jest trochę wstyd jak przyjeżdża...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 06:42 autor: artemida
Koalicja PO-PSL minęła, dziś kol. Kosiniak-Kamysz w rankingu wiarygodności...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 00:00 autor: wania1234
Oczywiście kolego masz rację, osoby odpowiedzialne za to powinny być ukarane,...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 20:50 autor: Onufry
Podzielam Twój głos Vincent Vega.Dziadowska koalicja PO-PSL"Nie da się" i jej...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 15:35 autor: VincentVega
Mam nadzieję, że PIS weźmie się do roboty i zrobi porządek z tzw. elytami -...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 13:52 autor: Lukas23
Właśnie żeby to było SWOJE wyobrażenie o świecie, to jeszcze bym...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 13:35 autor: artemida
Lukaszu, każdy ma swoje wyobrażenie o świecie i nic tu chodzenie po rosie nie...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 12:59 autor: artemida
....dokończ...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 12:37 autor: Lukas23
Ooo! Co się tu narobiło! Widzę że media niektórym dobrze mózgownice...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 08:33 autor: advocatusdiaboli
Nie trzeba być geniuszem by wyczytać, że celem wypraw krzyżowych na bliskim...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 06:57 autor: artemida
Przyznaję, SławekS, w moim starym łbie może co nieco się zsieczkowało ale...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 06:45 autor: Prosad
Szkoda, że tylko z opowieści... no cóż, bywa i tak. Tymczasem kończę tą...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 00:07 autor: wania1234
Na zachodzie mają problem bo mają ich już w milionach w co niektórych...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:48 autor: solo1488
Z OPOWIEŚCI SŁYSZAŁEM TEŻ O TAKIM RÓWNIEŻ MAGICZNYM PRZYCISKU "Backspace"...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:37 autor: Prosad
:) Jest na klawiaturze taki magiczny przycisk...Caps Lock... ma się nie...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:27 autor: solo1488
PROSAD! KULTURY WYPOWIEDZI? PEWNIE JESTEM DEBILEM BO KULTURY WYPOWIEDZI AKURAT...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:50 autor: delikatess
skoro mają troszeczkę szersze horyzonty myślowe to powinni umieć znaleść w...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:36 autor: ultracyd
To będzie bardzo znamienne co napiszę ale takie moje subiektywne odczucie....
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:31 autor: Prosad
Gratuluję kultury wypowiedzi i szacunku do innych...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:23 autor: Prosad
Wybacz Artemido, ale obecny papież nie jest dla mnie żadnym autorytetem, a tym...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:13 autor: solo1488
PISZCIE BARANY NA TEMAT ARTYKUŁU! A NIE O POLITYCE! TO JEST PORTAL SADOWNICZY A...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 20:54 autor: SlawekS
Artemida, kto Ci nawciskał takiej sieczki do głowy? Myślisz, że ta relokacja...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:57 autor: artemida
W jakiej kondycji gospodarczej był Iran /100 tysięcy/ a nawet Meksyk które...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:37 autor: jacenty82
Masz rację z historii nie jestem dobry, ale geniuszem być nie trzeba żeby...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:19 autor: advocatusdiaboli
Politykujcie sobie do woli ,ale jak ktoś nie ma pojęcia o historii niech się...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:19 autor: VincentVega
hehehehe - żartowniś z ciebie Wania, hehe
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 18:59 autor: jacenty82
Wątpię czy ktokolwiek chce ich przyjmować, tylko problem ww tym że jest XXI...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 17:22 autor: Prosad
Chciałbym zapytać wszystkich tych, którzy tak chętnie chcą przyjmować...
Platforma sadownicza
26.06.2017 15:15 autor: virtuallidia
Proszę Państwa, zdaje sie,ze popelnilam literówke jesli chodzi o cene ma...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 14:27 autor: artemida
To zastanów się jeszcze czy polityka /choćby embargo/ ma wpływ na kondycję...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 13:23 autor: nikodem24
zastanawiam się czy tu jest wątek o polityce czy sadownictwie....
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 11:22 autor: wania1234
Jak sam napisałeś, oni przychodzą po socjal, jeżeli jakiś przyjmiemy,...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 08:08 autor: pit2015
Nakręcacie się poza tematem i mi się też udziela więc zdroworozsądkowo to...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:59 autor: Marcin8787
...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:57 autor: Marcin8787
Juz widze jak muzułmani o ciemnej karnacji zbieraja jabłka jeszcze za cene...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:05 autor: artemida
Zdroworozsądkowy komentarz -Marki- i tych trochę plusów które dostał, daje...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 06:22 autor: kaktus
Mam małe pytanie, może wiesz ile uchodźców wyznających islam przyjęła...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 22:02 autor: Marki
Panowie i Panie trochę zdrowego rozsądku . Czasem wydaje mi się , że Polacy...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 19:01 autor: Marcin8787
Nie zapominajmy o gwałtach np Niemcy sylwester 2016r. I rzetelne informacje...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 17:07 autor: jacenty82
Tu nie ma co się zastanawiać kto winny, bo ciągle będzie niezgoda, jest taki...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 16:35 autor: rewers
Widziane oczyma Węgra https://www.youtube.com/watch?v=fPVgZGFC4Po
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 16:02 autor: rewers
Faktycznie dobre porównanie. Walki plemienne zdarzają się wszędzie, w skali...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 14:21 autor: artemida
Mam trzech synów, jeden jest Londynie od lat wielu... Mieszka w dzielnicy gdzie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:52 autor: Marcin8787
A najlepsze to jest odwoływanie sie poprzedniej władzy do koscioła, i...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:31 autor: Marcin8787
A masz artemida dzieci? Córke np? wysłał bys ich do calais? i tak gadanie nic...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:26 autor: Marcin8787
A ty ogladaj sobie tvn czyt. tusk vision network tam tez prawdy sie dowiesz....
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:24 autor: rewers
Ty widzisz początek skłócania po zmianie władzy, a ja zauważyłem w 2005 po...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:26 autor: Spartan300
Nas tak naprawdę nie powinno interesować, czy jabłek wystarczy czy nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:26 autor: artemida
Aleś, VV, wystawił świadectwo twórcom pozostałych teorii...Pogratulować...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:23 autor: wania1234
Nigdy nie zerwaliśmy stosunków gospodarczych z Rosją, a pamiętasz kolego kto...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:19 autor: jacenty82
Turysta - narodowcy i kibole dostaną broń, w ramach OT, będą rozsiani po...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:11 autor: jonatansad
przymrozki przerzedził w tym roku jablka dokładnie i dlatego będzie mało...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:55 autor: nikodem24
Ale masz marzenia sadownik999 z ta cena przemysłu.... Max 50-60gr będzie nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:45 autor: SlawekS
Vincent, jak już uderzasz to wal celniej. Handel ziemią rolną został...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:43 autor: artemida
No widzę, że VV UDAJE że nie rozumie jaka jest różnica między emigrantami...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:39 autor: VincentVega
Artemido - możesz... Takie czasy że można wiele ale na własną...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:35 autor: sadownik999
jabłek trochę będzie ,gala ,golden i Eliza będą plonowac jak w normalnych...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:06 autor: artemida
Mam, naukę kościoła.... i MOJE MORALNE zobowiązanie aby pomagać bliźnim...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:03 autor: VincentVega
Czytałem gdzieś, że jest już 57 fundacji mających w swoim programie pomoc...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:52 autor: Turysta
Artemido , jak wiesz nie" pałam do ciebie miłością" mówiąc eufemistycznie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:39 autor: KORTEZO
Centralna Polska okolice Magnuszewa na 10 ha sadu uśredniając zostało do 10%...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:36 autor: VincentVega
Przypomnijcie sobie kto rządził gdy zerwaliśmy stosunki gospodarcze z...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:34 autor: VincentVega
Artemido - przestań już wypisywać te głupoty. Ty już wiesz, że w...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:15 autor: artemida
Czy naprawdę aż tak bojaźliwym człowiekiem jesteś Marcinie. Zapoznaj się...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 09:57 autor: Marcin8787
Wybierajcie poprzednia władze to wam imigrantów napuszcza i do marketu nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 09:44 autor: artemida
Święte słowa, święte słowa mister jacenty.... Czytając wpisy widzę, że...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 08:36 autor: jacenty82
Niestety Vincent w naszej branży dużo zależy od pogody i polityki, nie da...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 23:54 autor: wania1234
Mogą się komuś nie podoba te aluzje polityczne turysty, ale czy nie żałosne...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:58 autor: Turysta
Rewers tak Cię boli stwierdzenie że przed wyborami Polska nie była w ruinie ?...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:41 autor: VincentVega
Staram się jak tylko można by nie wtrącać poglądów politycznych do treści...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:19 autor: rewers
Bo widzisz guferr - zależy co kto lubi. Ty masz zapewne zbieżne poglądy...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 21:43 autor: guferr2
W przeciwieństwie do Ciebie Turysta był mało nachalny w przedstawianiu swoich...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:18 autor: VincentVega
Ja jestem sadownikiem z okolic Mszczonowa i u mnie plon z czereśni będzie na...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:14 autor: VincentVega
Turysta napisał: "Jeżeli ktoś nie siedzi w swoim grajdole , to widzi w Polsce...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:14 autor: Demix
Ja też znam 2 sadowników z okolicy Mszczonowa, też mają 100% plonu, ale ci...
Agrosimex: komunikat sadowniczy -...
24.06.2017 13:50 autor: Lukas23
To musi być fajna robota, łowienie frajerów na placebo :)
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 13:46 autor: Lukas23
Czyli mniej będzie w śmietnikach po darmowej dystrybucji?
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 13:42 autor: Lukas23
Panowie litości! Za dużo propagandy medialnej oglądacie. Polska to tylko...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 22:16 autor: Turysta
Myślę Adminie , że jeżeli niemożliwe jest uszczelnienie systemu ,...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 13:35 autor: advocatusdiaboli
Ja odnoszę wrażenie, że ludzie wyładowują złość,za to że im wymarzło a...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 12:51 autor: artemida
Nie przejmuj się rewers, u NAS już tak jest, aby zyskać plusy trzeba...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 10:31 autor: rewers
Widzę, że co najmniej 15 osób uraziłem pisząc że czerwone sporty...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 22:13 autor: rewers
Sławek ja mam spojrzenie jako ktoś kto się jabłoniami nie zajmuje. I powiem,...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 22:09 autor: jacenty82
Bo obcy ;) Ostatnio jest taki trend, nawet UNESCO jest podejrzane.
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 22:08 autor: Zbyszek124
Ktoś w rządzie siedzi od grup i im daje kasę.. Raz dostały dotacje 75% a...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 20:35 autor: sadownik80
Tak z ciekawości - czemu minusujecie ten artykuł? Czytaliście go?
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 20:19 autor: SlawekS
Zgodzę się z szacunkami Prosad, w skali całego zagłębia sandomierskiego...
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 16:13 autor: ekosad
Przeciez żyjemy w Państwie Prawa,dlaczego indywidualni sadownicy nie zrzeszeni...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:59 autor: Green25
U mnie już koniec ochrony od miesiąca...nawet Gloster który przetrwał dwie...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:57 autor: Green25
Bardzo ,bardzo dobrze popieram w 100 %...Choć w tym roku w moim sadzie można...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:34 autor: wania1234
ja mam sady w 2 miejscowościach, w jednej po za letnimi odmianami i wiśnią,...
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 14:32 autor: wania1234
kolejna dobra zmiana?
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 07:53 autor: sylit100
zbiory jabłek na pewno będą dużo mniejsze niż w tamtym roku bo był...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 23:34 autor: jacenty82
...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 21:01 autor: maroni
W artykule jest podana nieprawdziwa informacja. Z tłumaczenia artykułu na...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:42 autor: Argon
ciezko powiedziec jak jest, usredniajac w gminie warka straty sa na poziomie...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:40 autor: Prosad
To zależy od lokalizacji sadu. W okolicach Sandomierza są sady gdzie utrata...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:38 autor: zxd270
Tarnobrzeg i okolice poziom strat w jabłkach podobny. Ogólnie uśredniając...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:15 autor: jabuszko77
Czegoś nie rozumiem z tymi prognozami . Chodzi mi o straty w jabłkach . Ja...
Urodzajny rok dla podkarpackich...
21.06.2017 06:30 autor: artemida
Widocznie KTOŚ się zagapił, dopiero 3 /trzy/ minusy...?
Urodzajny rok dla podkarpackich...
20.06.2017 17:25 autor: artemida
200 hektarów... i zachwyt? Hiszpania, Francja i Włochy maja po ok. 900 000 ha....
Kupię baterię trakcyjną
20.06.2017 16:48 autor: wania1234
Raczej nie polecam kupować używanej baterii
W Europie mniej owoców wiśni
20.06.2017 13:24 autor: delikatess
wiśni to nie będzie się opłaciło pilnować od szpaków bo zmarzły w 99% ,...
Kupię baterię trakcyjną
20.06.2017 12:30 autor: OM4x4
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
20.06.2017 11:24 autor: artemida
Od kiedy PSL rozdaje pieniądze? Wielu ma znajomych wśród PSL-owców i ... i...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
20.06.2017 07:49 autor: adriaann
Trzeba się do PSL-u zapisać to by się jeszcze coś dostało. Albo mieć...
Sprzedam
19.06.2017 15:34 autor: kamil00
KUPIE
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
19.06.2017 09:33 autor: advocatusdiaboli
Turysto w tym roku sadzimy czereśnie. W całej Europie brakuje tak brakuje .
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 22:12 autor: leon6161
u nas okolice opatowa sytuacja jest taka sama po kilka wiśni na drzewie zbiór...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 17:05 autor: Turysta
Artemido w kwestii dopłat , to niestety smutny fakt , ale w kwestii sadzenia...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 14:11 autor: artemida
Wkrótce nikt nie będzie wsadzał /drzewek/ tam gdzie jest za sucho lub za...
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 11:13 autor: sadownik999
wiśni chyba nie będzie 20% tego co w tamtym roku ,to co zostało to nie...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 10:45 autor: artemida
Widzisz dacosta, znam wieś /dolnośląskie/ gdzie w latach 60-tych było 30...
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 09:00 autor: Demix
W okolicy Białej Rawskiej jest chyba największa klęska. Większość...
Obwód Smoleński wita polskich...
18.06.2017 08:24 autor: gabi55
Też pamiętam licznik mutemute.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 22:57 autor: piotrek197704
decosta, pamiętaj też, że jeśli ktoś w mieście i nie tylko jest...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 18:31 autor: decosta
Ok, bardzo dobrze napisałeś ,tylko dlaczego ogólnie ze wsi raczej wszyscy do...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 12:00 autor: piotrek197704
Brawo Prosad, nareszcie ktoś coś mądrego napisał. Jeśli w mieście ktoś...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 09:41 autor: nikodem24
A tu każdy tylko patrzy żeby coś za kombinować dostac a za chwilę Nowy...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 09:38 autor: nikodem24
dokładnie kolego Prosad mi jak 6 lat temu wymrozilo Wielkopolska zebralem 3...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 08:33 autor: wania1234
Dlatego napisałem, że nie zbyt dokładnie mi to wytłumaczyła, a ty pewny...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 07:47 autor: SlawekS
A po gradobiciu kolejne 90-100% strat i znowu de minimis... Ile to będzie? 200%...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 07:11 autor: jaceo1
Ciągle potwierdza się opinia wygłoszona przez panienkę lekkich obyczajów po...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 23:06 autor: Prosad
Może lepiej powinni policzyć średnio po 50 ton z ha i przyjąć cenę...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 22:51 autor: VincentVega
Wania - nie słuchaj bzdur a już na pewno nie podawaj ich dalej.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 19:58 autor: zbig63
Dla tych gospodarstw co mają straty 90-100% plonow po przymrozkach w...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 12:17 autor: wania1234
Znajoma z gminy mi mówiła, tylko niezbyt dokładnie, że zmieniły się zasady...
Spożycie jabłek na mieszkańca...
15.06.2017 23:52 autor: advocatusdiaboli
Artemido ,nie śledzę dyskusji pod każdym artykułem. Temat jest bardzo...
USDA: Światowa produkcja jabłek...
15.06.2017 21:00 autor: hezek
to są dane "USA specjalistów". Jeszcze komisje nie skończyły oszacowań...