Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Rynek wschodni zainteresowany polskimi drzewkami

Rynek wschodni zainteresowany polskimi drzewkami

Wzrasta zainteresowanie Rosji i krajów bloku wschodniego, ze Wspólnoty Niepodległych Państw, kupnem w Polsce materiału szkółkarskiego - chodzi o drzewka owocowe.

Na tego typu produkty nie ma embarga, honorowane są atesty jakie wydaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Sporo tych drzewek pochodzi z podkarpackich szkółek hodowlanych. Michał Urban z Łańcuta eksportuje ponad 90 procent swojej produkcji.

Jestem początkującym szkółkarzem, założyłem gospodarstwo 2 lata temu i powoli to rozwijam. Moja szkółka ma niewiele, bo tylko 13 hektarów, produkuję sadzonki jabłoni. Posiadam kilka odmian, a skala produkcji to około 150 tysięcy sztuk. 99 procent tego co produkuję sprzedaję na eksport do Uzbekistanu, Kazachstanu. Do tego jeszcze skupujemy od innych szkółkarzy z całej Polski i jest to dość duży eksport – informuje Michał Urban.

Zainteresowanie krajów bloku wschodniego jest bardzo duże. Szacuje się, że tam kierujemy około 15 procent materiału szkółkarskiego kierowanego na eksport

źródłó: polskieradio.pl

komentarze (25):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 20.11.2015 22:05 Ja mam takie zdanie na temat tego pana, który tak wychwala swoje gospodarstwo i do tego, że tam eksportuje swe drzewka. Wiem, że zdania nie zaczyna się od słów..."a więc", ale tak muszę napisać. A więc macie namiary tego szkółkarza i uważam, że należałoby albo zniszczyć jego plantację, albo najrozsądniej należałoby wykupić i zniszczyć jego drzewka. Powód ? Jest prosty. My mamy tam eksportować setki tysięcy ton jabłek produkowanych w polskich gospodarstwach, a nie wysyłać "im"drzewka, które dadzą plon i zablokują nasz eksport. Może się tak zdarzyć, że "oni" zaczną eksportować jabłka do polski i nie będziemy w stanie tego zastopować, podobnie, jak chińskich trampków czy innego badziewia.
...prince...śpisz ?
RegisEmiel
RegisEmiel 21.11.2015 10:41 Tylko co szkółkarza obchodzi nasz interes? On ma swój, i dba o niego. Proste. Czy producenci bananów etc. przyjeżdzają niszczyć nam sady? Co ma piernik do wiatraka. Pana Urbana obchodzi handel dzrzewkami a nie jabłkami... Kto jak kto ale Ty Jerzy powinieneś to rozumieć?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

radoslav
radoslav 20.11.2015 22:24 i ceny materiału szkółkarskiego mamy jakie mamy, 6-8 lat do tyłu ceny były o połowe niższe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rodecro
rodecro 20.11.2015 23:23 2 lata i od razu działa na tak dużą skalę? Ja bym nie wierzył w to co piszą w internecie teraz bo napisać sobie każdy teraz może.
Nicram96
Nicram96 21.11.2015 21:18 masz racje rodecro - ta szkołka od 2 lat to chyba raczej jako kamuflaż przed fiskusem (optymalizacja podatkowa ) ze wiecej sprzedaje swojego towaru a mniej handluje
Jerzy45 , wystarczy Go podkablować do fiskus , nie potrzeba nic niszczyć - US jak go podliczy to juz nic wiecej nie potrzeba bedzie niszczyc

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mateusz29
Mateusz29 21.11.2015 06:35 Z eksporterem drzewek to jest tak chcemy krytykować za eksport sam w tym nic dobrego nie wiedzę ale z drugiej strony czy cieplolubne odmiany tam będą owocowa czy poradzą sobie w produkcji. A poza tym jest to szansa dla szkółkarzy i dlatego jest ten eksport sądzę Jerzy ze jak byś miał szkółke i rodzinę na utrzymaniu i miał wybór sprzedać tanio lub zostać z produkcją to byś sprzedał na wschód wszystko.... Każdy by sprzedał taka jest prawda takie są interesy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 21.11.2015 08:26 Aby, za kilka lat, Rosja stała się samowystarczalna w jabłka prawosławni musieliby sadzić jakieś 5 000 - 10 000 ha intensywnych sadów które /co bardzo ważne - byłyby dobrze zagospodarowane/. Ile to drzewek? To tak jak kiedyś - 20 lat temu były plany nasadzeń, w Polsce, tysięcy ha winorośli. I co, a no NIC. Moim zdaniem jak ktoś ma drzewka i są kupcy za wschodnią granicą to niech nie ma "patriotycznych" oporów i... sprzedaje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

currant
currant 21.11.2015 11:20 cos jest na rzeczy,bo dosc duze transporty przekraczaja granice wschodnia wlasnie z sadzonkami drzewek, czy idzie to na Ukraine,czy dalej nikt nic nie wie w tym temacie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 21.11.2015 12:25 jak te transporty drzewek idą z największego zagłębia szkółkarskiego czyli z Zasowa to niech kupują i niech im będzie na zdrowie bo zawsze raka czy guzowatość korzeni w Polsce będzie mniej .
ligol20
ligol20 21.11.2015 13:34 Przecież wiadomo jacy szkółkarze tam wysyłają i jakiej jakości jest ten materiał... Nie ma sie co martwić narazie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 21.11.2015 15:43 Popieram- to co napisał JERZY 45. Tłumaczenie że muszą sprzedawać Rosjanom bo nie potrafią inaczej sprzedać, to jest tak jak ci co pracują w burdelu, też mówią że nie ma dla nich innej pracy.
Niech ktoś powiadomi ministra rolnictwa, może udało by się wprowadzić Polskie embargo na drzewka dla Rosji.
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 20:55 Kostek7... Chyba strzeliłeś gafę... Czy Ty uważasz, że w burdelu mogą pracować wyłącznie nieudacznicy ??!! Zawiodę Cię. By tam pracować i odnieść sukces, to należy mieć odpowiednie kwalifikacje i najwyższe umiejętności wymagane w tej branży...!! Nie porównuj profesjonalnego burdelu z dziewczynami z lasu... Tam panuje właśnie brak profesjonalizmu...tam liczy się ilość...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wesolywesoly
wesolywesoly 21.11.2015 22:32 Co się przejmujecie ...jedna lepsza zima i pozamiatane ! a oni drugi raz w to samo nie wejdą . Tam niema tradyci jak u nas trzech pokoleń.
Green25
Green25 22.11.2015 17:08 Hmm...tak teraz sobie pomyślałem...Polska przed rokiem została przez Federację Rosyjską wyróżniona spośród państw tzw. Europy Zachodniej podwójnym embargiem. A dlaczego nie można było by wprowadzić zakazu eksportu materiału szkółkarskiego do FR z jakichś tam prozaicznych względów? Wiadomo że dziś "świat nie torba" i dla chcącego nic trudnego , ale niech kupują te zasmarkane drzewka do swych "intensywnych sadów" przez pięciu pośredników :). Wówczas i wilk będzie syty i owca cała

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 22.11.2015 17:34 Czyli za kilka lat zrobi się na rynku tragedia
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 20:59 Green25...To trochę nie tak. Jednak są w Polsce z tego tytułu miejsca pracy i płacone podatki... Szkoda jest pozbawiać chociażby kilku rodzin zarobków. To Hetmaniepolny, czy dojdzie do tragedii zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest kapitał ! Nasze gospodarstwa najczęściej są dziedziczone po Ojcach i tym sposobem każde pokolenie dokłada coś od siebie i stąd nasza siła. A czy oni tam na Wschodzie mają kapitał i możliwości ? Mieć sad, to nie tylko kupić drzewka !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 23.11.2015 07:35 Hetmanie - dlaczego, uzasadnij...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 23.11.2015 08:15 Tragedia z handlem mogła być juz w tym roku ale susza uratowało trochę sytuacje, za rok podejrzewam ze 4mln ton będzie na bank jak tylko pogoda będzie i co wtedy... A sady sadzą nie tylko Rosja ale i Serbia, Mołdawia, Ukraina i Białorusi. I oni się mogą obejść juz niedługo bez polskich jabłek no może będzie im brakować w kwietniu i maju ale ile?
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 21:03 Dałem Tobie Zbyszku124 plusa, za logiczne myślenie... Konsekwencją tej logiki jest także taki fakt, że mamy po wiośnie lato i zimę po jesieni. Cała spekulacja w tym temacie jest funta kłaków warta, bo może ta zima będzie katem, a nie łaskawym PDA, który przykryje nasz kraj kołderką... Aluzja słuszna, bo w świecie zwierząt, w świecie flory i fauny nie ma się tzw. zmiłuj... Wystarczy -35 stopni i po zawodach... czy jest taki ktoś, kto zagwarantuje, że zima odpuści, a zimni ogrodnicy to bajka ...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

MrDelan
MrDelan 23.11.2015 21:27 na moje oko to jest tak ze ten gośc to nic dobrego nie produkuje o ile wogóle cos produkuje nikt tego nie chce kupic bo każdy wie jakie drzewka robią w podkarpackim i w zasowie i dlatego wywyłaja na wschód.dobrzy szkółkarze nie musza eksportowac bo w polsce po 12zł/extra materiał sprzedaja a atpie zeby kazachstan tak płacił pewnie wysyłaja im patyki bez koronki robione na 5cm wysokosci z takiego drzewka owoc za 5lat o ile wczesniej zając go nie zje albo nie przemarznie
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 22:43 W krajach byłego CCCP nie ma zajęcy !! Oni je wyłapali i zjedli jeszcze za Breżniewa !! No może pokazały się na Białorusi, bądź Ukrainie, ale one tam pojawiły się z Polski :)
Melolontha
Melolontha 23.11.2015 22:47 A ja mam inną teorię... One tam są, bo tamte kraje są biedne i nie stać ich na rozrzucanie szczepionek przeciw wściekliżnie u lisów...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 24.11.2015 21:46 Jednak i moja i Twoja teoria Melolonto jest trochę mało praktyczna. Zapewne w Polsce odradza się populacja zająca, gdyż nie opłaca się do niego strzelać ! Ile kosztuje jeden niecelny strzał, a ile celny ? Gdy poprosiłem kolegę leśniczego, a zarazem myśliwego, o odstrzał notorycznie pchającego się na siłę do sadu dzika - dwóch dzików, to powiedział mi tak... Nie opłaca mi się strzelać do zwierzaków. Ile paliwa, ile amunicji, ile stracić trzeba, by uzyskać za dzika coś koło 400 pln. O wypatroszeniu, o odstawieniu flaków nie wspomniał... To, że szaraki biegają po polach, sadach i polach ma li tylko podłoże ekonomiczne. Fakt cholera człowieka bierze, jak do sadu wlezie stado saren ! Jednak zając w sadzie to frajda dla oczu. Lis w sadzie, to błogosławieństwo. Borsuk, już mniej, ale zawsze to cieszy, że pomimo tego, że stosujemy chemię nadal jesteśmy ekologiczni...
Melolontha
Melolontha 24.11.2015 21:51 Pisałem już o tym kiedyś, ze w sadzie mojego Ojca / rozstawy 10 x 10 / i moim, zając był zającem...ozdobnym... Byłem z nim tak zżyty i nawet go nie straszyłem, że kiedyś wlazł mi pod samochód i sobie tam siedział...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 23.11.2015 22:23 Podobno w starożytnych Chinach za zdradę tajemnicy produkcji jedwabiu i chyba porcelany groziła kara śmierci...Ale od tego czasu dużo się na świecie zmieniło... Jakoś Holendrzy sprzedawali / i chyba jeszcze sprzedają / do Polski swoje drzewka oraz pokazują wycieczkom z Polski swoje sady oraz swoje technologie i nie boją się, że możemy się od nich czegoś nauczyć... Chociaż kto to wie... Może uwierzyli że Polacy to " kartofle " i nie ma się czego bać ?...Pozdrawiam ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Podsumowanie sezonu 2019 - Kamil Jeziorek

Kilka pytań do Kamila Jeziorka z firmy Syngenta m.in.: 0:11 O ocenę tegorocznego sezon pod...

Polskie jabłka na równi z włoskimi ?

Jak czytamy na freshplaza.com konkurencja między polskimi i włoskimi eksporterami jabłek...

Coraz więcej Ukraińców ma zamiar wyjechać z Polski

Perspektywa otwarcia na początku przyszłego roku niemieckiego rynku pracy na osoby spoza...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
instagram