Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_chrzaszczew

Rynek wschodni zainteresowany polskimi drzewkami

Rynek wschodni zainteresowany polskimi drzewkami

Wzrasta zainteresowanie Rosji i krajów bloku wschodniego, ze Wspólnoty Niepodległych Państw, kupnem w Polsce materiału szkółkarskiego - chodzi o drzewka owocowe.

Na tego typu produkty nie ma embarga, honorowane są atesty jakie wydaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Sporo tych drzewek pochodzi z podkarpackich szkółek hodowlanych. Michał Urban z Łańcuta eksportuje ponad 90 procent swojej produkcji.

Jestem początkującym szkółkarzem, założyłem gospodarstwo 2 lata temu i powoli to rozwijam. Moja szkółka ma niewiele, bo tylko 13 hektarów, produkuję sadzonki jabłoni. Posiadam kilka odmian, a skala produkcji to około 150 tysięcy sztuk. 99 procent tego co produkuję sprzedaję na eksport do Uzbekistanu, Kazachstanu. Do tego jeszcze skupujemy od innych szkółkarzy z całej Polski i jest to dość duży eksport – informuje Michał Urban.

Zainteresowanie krajów bloku wschodniego jest bardzo duże. Szacuje się, że tam kierujemy około 15 procent materiału szkółkarskiego kierowanego na eksport

źródłó: polskieradio.pl

komentarze (25):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 20.11.2015 22:05 Ja mam takie zdanie na temat tego pana, który tak wychwala swoje gospodarstwo i do tego, że tam eksportuje swe drzewka. Wiem, że zdania nie zaczyna się od słów..."a więc", ale tak muszę napisać. A więc macie namiary tego szkółkarza i uważam, że należałoby albo zniszczyć jego plantację, albo najrozsądniej należałoby wykupić i zniszczyć jego drzewka. Powód ? Jest prosty. My mamy tam eksportować setki tysięcy ton jabłek produkowanych w polskich gospodarstwach, a nie wysyłać "im"drzewka, które dadzą plon i zablokują nasz eksport. Może się tak zdarzyć, że "oni" zaczną eksportować jabłka do polski i nie będziemy w stanie tego zastopować, podobnie, jak chińskich trampków czy innego badziewia.
...prince...śpisz ?
RegisEmiel
RegisEmiel 21.11.2015 10:41 Tylko co szkółkarza obchodzi nasz interes? On ma swój, i dba o niego. Proste. Czy producenci bananów etc. przyjeżdzają niszczyć nam sady? Co ma piernik do wiatraka. Pana Urbana obchodzi handel dzrzewkami a nie jabłkami... Kto jak kto ale Ty Jerzy powinieneś to rozumieć?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

radoslav
radoslav 20.11.2015 22:24 i ceny materiału szkółkarskiego mamy jakie mamy, 6-8 lat do tyłu ceny były o połowe niższe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rodecro
rodecro 20.11.2015 23:23 2 lata i od razu działa na tak dużą skalę? Ja bym nie wierzył w to co piszą w internecie teraz bo napisać sobie każdy teraz może.
Nicram96
Nicram96 21.11.2015 21:18 masz racje rodecro - ta szkołka od 2 lat to chyba raczej jako kamuflaż przed fiskusem (optymalizacja podatkowa ) ze wiecej sprzedaje swojego towaru a mniej handluje
Jerzy45 , wystarczy Go podkablować do fiskus , nie potrzeba nic niszczyć - US jak go podliczy to juz nic wiecej nie potrzeba bedzie niszczyc

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mateusz29
Mateusz29 21.11.2015 06:35 Z eksporterem drzewek to jest tak chcemy krytykować za eksport sam w tym nic dobrego nie wiedzę ale z drugiej strony czy cieplolubne odmiany tam będą owocowa czy poradzą sobie w produkcji. A poza tym jest to szansa dla szkółkarzy i dlatego jest ten eksport sądzę Jerzy ze jak byś miał szkółke i rodzinę na utrzymaniu i miał wybór sprzedać tanio lub zostać z produkcją to byś sprzedał na wschód wszystko.... Każdy by sprzedał taka jest prawda takie są interesy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 21.11.2015 08:26 Aby, za kilka lat, Rosja stała się samowystarczalna w jabłka prawosławni musieliby sadzić jakieś 5 000 - 10 000 ha intensywnych sadów które /co bardzo ważne - byłyby dobrze zagospodarowane/. Ile to drzewek? To tak jak kiedyś - 20 lat temu były plany nasadzeń, w Polsce, tysięcy ha winorośli. I co, a no NIC. Moim zdaniem jak ktoś ma drzewka i są kupcy za wschodnią granicą to niech nie ma "patriotycznych" oporów i... sprzedaje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

currant
currant 21.11.2015 11:20 cos jest na rzeczy,bo dosc duze transporty przekraczaja granice wschodnia wlasnie z sadzonkami drzewek, czy idzie to na Ukraine,czy dalej nikt nic nie wie w tym temacie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 21.11.2015 12:25 jak te transporty drzewek idą z największego zagłębia szkółkarskiego czyli z Zasowa to niech kupują i niech im będzie na zdrowie bo zawsze raka czy guzowatość korzeni w Polsce będzie mniej .
ligol20
ligol20 21.11.2015 13:34 Przecież wiadomo jacy szkółkarze tam wysyłają i jakiej jakości jest ten materiał... Nie ma sie co martwić narazie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 21.11.2015 15:43 Popieram- to co napisał JERZY 45. Tłumaczenie że muszą sprzedawać Rosjanom bo nie potrafią inaczej sprzedać, to jest tak jak ci co pracują w burdelu, też mówią że nie ma dla nich innej pracy.
Niech ktoś powiadomi ministra rolnictwa, może udało by się wprowadzić Polskie embargo na drzewka dla Rosji.
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 20:55 Kostek7... Chyba strzeliłeś gafę... Czy Ty uważasz, że w burdelu mogą pracować wyłącznie nieudacznicy ??!! Zawiodę Cię. By tam pracować i odnieść sukces, to należy mieć odpowiednie kwalifikacje i najwyższe umiejętności wymagane w tej branży...!! Nie porównuj profesjonalnego burdelu z dziewczynami z lasu... Tam panuje właśnie brak profesjonalizmu...tam liczy się ilość...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wesolywesoly
wesolywesoly 21.11.2015 22:32 Co się przejmujecie ...jedna lepsza zima i pozamiatane ! a oni drugi raz w to samo nie wejdą . Tam niema tradyci jak u nas trzech pokoleń.
Green25
Green25 22.11.2015 17:08 Hmm...tak teraz sobie pomyślałem...Polska przed rokiem została przez Federację Rosyjską wyróżniona spośród państw tzw. Europy Zachodniej podwójnym embargiem. A dlaczego nie można było by wprowadzić zakazu eksportu materiału szkółkarskiego do FR z jakichś tam prozaicznych względów? Wiadomo że dziś "świat nie torba" i dla chcącego nic trudnego , ale niech kupują te zasmarkane drzewka do swych "intensywnych sadów" przez pięciu pośredników :). Wówczas i wilk będzie syty i owca cała

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 22.11.2015 17:34 Czyli za kilka lat zrobi się na rynku tragedia
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 20:59 Green25...To trochę nie tak. Jednak są w Polsce z tego tytułu miejsca pracy i płacone podatki... Szkoda jest pozbawiać chociażby kilku rodzin zarobków. To Hetmaniepolny, czy dojdzie do tragedii zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest kapitał ! Nasze gospodarstwa najczęściej są dziedziczone po Ojcach i tym sposobem każde pokolenie dokłada coś od siebie i stąd nasza siła. A czy oni tam na Wschodzie mają kapitał i możliwości ? Mieć sad, to nie tylko kupić drzewka !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 23.11.2015 07:35 Hetmanie - dlaczego, uzasadnij...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 23.11.2015 08:15 Tragedia z handlem mogła być juz w tym roku ale susza uratowało trochę sytuacje, za rok podejrzewam ze 4mln ton będzie na bank jak tylko pogoda będzie i co wtedy... A sady sadzą nie tylko Rosja ale i Serbia, Mołdawia, Ukraina i Białorusi. I oni się mogą obejść juz niedługo bez polskich jabłek no może będzie im brakować w kwietniu i maju ale ile?
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 21:03 Dałem Tobie Zbyszku124 plusa, za logiczne myślenie... Konsekwencją tej logiki jest także taki fakt, że mamy po wiośnie lato i zimę po jesieni. Cała spekulacja w tym temacie jest funta kłaków warta, bo może ta zima będzie katem, a nie łaskawym PDA, który przykryje nasz kraj kołderką... Aluzja słuszna, bo w świecie zwierząt, w świecie flory i fauny nie ma się tzw. zmiłuj... Wystarczy -35 stopni i po zawodach... czy jest taki ktoś, kto zagwarantuje, że zima odpuści, a zimni ogrodnicy to bajka ...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

MrDelan
MrDelan 23.11.2015 21:27 na moje oko to jest tak ze ten gośc to nic dobrego nie produkuje o ile wogóle cos produkuje nikt tego nie chce kupic bo każdy wie jakie drzewka robią w podkarpackim i w zasowie i dlatego wywyłaja na wschód.dobrzy szkółkarze nie musza eksportowac bo w polsce po 12zł/extra materiał sprzedaja a atpie zeby kazachstan tak płacił pewnie wysyłaja im patyki bez koronki robione na 5cm wysokosci z takiego drzewka owoc za 5lat o ile wczesniej zając go nie zje albo nie przemarznie
jerzy45
jerzy45 23.11.2015 22:43 W krajach byłego CCCP nie ma zajęcy !! Oni je wyłapali i zjedli jeszcze za Breżniewa !! No może pokazały się na Białorusi, bądź Ukrainie, ale one tam pojawiły się z Polski :)
Melolontha
Melolontha 23.11.2015 22:47 A ja mam inną teorię... One tam są, bo tamte kraje są biedne i nie stać ich na rozrzucanie szczepionek przeciw wściekliżnie u lisów...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 24.11.2015 21:46 Jednak i moja i Twoja teoria Melolonto jest trochę mało praktyczna. Zapewne w Polsce odradza się populacja zająca, gdyż nie opłaca się do niego strzelać ! Ile kosztuje jeden niecelny strzał, a ile celny ? Gdy poprosiłem kolegę leśniczego, a zarazem myśliwego, o odstrzał notorycznie pchającego się na siłę do sadu dzika - dwóch dzików, to powiedział mi tak... Nie opłaca mi się strzelać do zwierzaków. Ile paliwa, ile amunicji, ile stracić trzeba, by uzyskać za dzika coś koło 400 pln. O wypatroszeniu, o odstawieniu flaków nie wspomniał... To, że szaraki biegają po polach, sadach i polach ma li tylko podłoże ekonomiczne. Fakt cholera człowieka bierze, jak do sadu wlezie stado saren ! Jednak zając w sadzie to frajda dla oczu. Lis w sadzie, to błogosławieństwo. Borsuk, już mniej, ale zawsze to cieszy, że pomimo tego, że stosujemy chemię nadal jesteśmy ekologiczni...
Melolontha
Melolontha 24.11.2015 21:51 Pisałem już o tym kiedyś, ze w sadzie mojego Ojca / rozstawy 10 x 10 / i moim, zając był zającem...ozdobnym... Byłem z nim tak zżyty i nawet go nie straszyłem, że kiedyś wlazł mi pod samochód i sobie tam siedział...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 23.11.2015 22:23 Podobno w starożytnych Chinach za zdradę tajemnicy produkcji jedwabiu i chyba porcelany groziła kara śmierci...Ale od tego czasu dużo się na świecie zmieniło... Jakoś Holendrzy sprzedawali / i chyba jeszcze sprzedają / do Polski swoje drzewka oraz pokazują wycieczkom z Polski swoje sady oraz swoje technologie i nie boją się, że możemy się od nich czegoś nauczyć... Chociaż kto to wie... Może uwierzyli że Polacy to " kartofle " i nie ma się czego bać ?...Pozdrawiam ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Zwrot podatku akcyzowego będzie jednak niższy przez opłatę paliwową?

Mając na względzie obwieszenie Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości stawki opłaty...

Polska musi poprawić swój wizerunek na Ukrainie

Pracownicy z Ukrainy zapytani o opinie o Polsce w ich ojczyźnie w większości odpowiadają,...

Co po Bluecrop-ie ? czyli odmianowe trendy

Wzorem ubiegłych lata firma Agrosimex zorganizowała Kongres Borówkowych podczas którego...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

W 2020 r. trzynasta...
Ale ja tak własnie napisałem, nie oceniam...
W 2020 r. trzynasta...
,,,że będzie latał "ku chwale ojczyzny"......
W 2020 r. trzynasta...
Nigdy się nie dowiemy jakie będą skutki...
W 2020 r. trzynasta...
Wania - wyniki takiej transakcji będą znane...
Kolejna rewolucja jagodowa -...
Tym razem nie byłem,bo mam już dość...
W 2020 r. trzynasta...
I procent od tej sumy komuś się dostanie....
W 2020 r. trzynasta...
Zarzucono mi tutaj, że nie ma co żyć...
Kolejna rewolucja jagodowa -...
A co ze wzrostem produkcji na ukrainie i...
Stanowisko Instytutu...
A ja jestem ciekaw, czy ten Instytut Staszica...
W 2020 r. trzynasta...
Ps Odnośnie powyższego te czyny nie mają...
W 2020 r. trzynasta...
Drodzy panowie. W izbie dyscyplinarnej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie trzeba być ekspertem żeby swoją opinie...
W 2020 r. trzynasta...
Condor to dość duży przewoznik, w...
W 2020 r. trzynasta...
Ci co wykupili akcje Getbeku już...
W 2020 r. trzynasta...
Pożyjemy zobaczymy ,mam nadziej że Admin...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Świat według KUPS - po wprowadzeniu opłaty...
W 2020 r. trzynasta...
"Po co nam ten miś? NIK nie wie i dlatego...
W 2020 r. trzynasta...
Coś jak z przekopem półwyspu......
W 2020 r. trzynasta...
ja wiem czy Niemieckie linie? właścicielem...
W 2020 r. trzynasta...
Uwielbiam takie piekiełko ,,,psy szczekają...
W 2020 r. trzynasta...
Coraz bardziej jestem przeświadczony że...
W 2020 r. trzynasta...
Może zacznę od końca, przemysłu poniżej...
Nie każdy chce się...
,,Nie każdy chce się przyznać" W takim...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Osobiście bardzo nie lubię kiedy sadownicy...
W 2020 r. trzynasta...
Jaki ty zaślepiony. A jak Niemcy mają...
W 2020 r. trzynasta...
Niestety nie mogę powiedzieć, że głosuję...
W 2020 r. trzynasta...
Baracuda powiedz w takim razie na kogo...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz drogi wyborco pis-fu, w przypadku...
W 2020 r. trzynasta...
PiS popełnia błędy mniejsze lub większe...
W 2020 r. trzynasta...
cichon40 a ja wolę być grubasem niż...
KUPS: Opłata cukrowa –...
czyli jak nie ma następców i dla nie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
W moim przypadku staram się wyłącznie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Ja podałem tylko na zimno prawdziwą...
KUPS: Opłata cukrowa –...
jaceo,"pewny zbyt w jakiejś perspektywie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Czemu tu się dziwić? Oni zwyczajnie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Minister powinien przygotować także akty...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Niech sobie KUPS fałszywie gęby sadownikami...
Robot do zbioru malin –...
Jeszcze jak byłem 10 kg młodszy już były...
Robot do zbioru malin –...
Jak maszyna dziala przyspieszycja 100x...
Robot do zbioru malin –...
Wiecie co jest w tym najlepsze? Są kraje...
Robot do zbioru malin –...
Aby się opłacało te maliny musiałyby być...
Robot do zbioru malin –...
Wow. Nagranie ma 27sekund a robot w w tym...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak się siedzi wysoko to można podziwiać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W tej Uni to tak jak na tym forum i...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak może być wielo milionowe...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za...
Wyższa płaca minimalna nie...
Ja to bym się spodziewał raczej takiego...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Cytując klasyka "mądrego to miło...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister, który odważył się powiedzieć...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Te duże gospodarstwa są jak duże fermy,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno...
Organizacje sadowników –...
Indolencja działaczy w branży sadowniczej...
Ile w Polsce potrzebne jest...
a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi,...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
instagram