Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Przyszłość odmiany Red Jonaprince

W naszym kraju bardzo rośnie zainteresowanie tą odmianą. Rośnie produkcja drzewek i jabłek. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym,

zwróciłem się do ekspertów w 13 europejskich krajów oraz do naszych i producentów jabłek z pytaniami o zalety i wady tej odmiany, poziom produkcji i jej przyszłość.


Odmiana Red Jonaprince jest mutantem odmiany Jonagold, odkryty przez holenderskiego sadownika w 1994 roku. Ze względu na cieplejszy klimat, co ujemnie wpływa na poziom wybarwienia owoców, tej odmiany nie ma w sadach w południowej i wschodnio-południowej Europie oraz w Turcji. Także na Litwie i Białorusi. Niewiele w rejonie Krasnodaru, Ukrainie i w Czechach.
Wymienię najważniejsze zalety i wady tej odmiany.

Zalety :

 • wczesne wejście drzew w ekonomiczne owocowanie
 • wysoka plenność, najwyższa z spośród uprawianych odmian w kraju
 • wysokie ceny skupu, zbliżone do cen odmiany Golden Delicious
 • łatwiejsza produkcja od wartościowych odmian Gala i Golden Delicious
 • wysoka opłacalność produkcji jabłek
 • piękne czerwone owoce, dobrze się przechowujące przy korzystnych warunkach pogodowych i zebranych w odpowiednim terminie

Te zalety miały decydujący wpływ na duże zainteresowanie ze strony producentów jabłek, zagranicą i w Polsce.

Wady :

 • mierny smak owoców. Główny powód spadku spożycia i cen skupu, w krajach gdzie smak jabłek jest ważną cechą jakościową
 • krótki okres optymalnego zbioru jabłek. Owoce za wcześnie zebrane mają gorszy smak, za póżno, źle się przechowują
 • kwiaty wrażliwe na przymrozki, drzewa na bardzo niskie temperatury, a owoce na wysokie temperatury (gorsze wybarwienie)
 • odmiana podatna na rewersję (gałęzie ze słabo wybarwionymi owocami )
 • na starszych drzewach gorzej wybarwiają się owoce.


Te wady skłaniają do zastanowienia się nad znaczącym rozwojem uprawy tej odmiany w naszym kraju ?


#Przypomnijmy również Wasze opinie kilka tygodni wcześniej w newsie pt: Red Jonaprince czyli Idared naszych czasów >>>W krajach zachodniej Europy, ze względu na gorszy smak od wielu innych odmian, ta odmiana nie ma większego znaczenia na lokalnym rynku. W Niemczech, Holandii i Belgii poziom produkcji owoce dostosowany jest do wielkości eksportu.


Do krajów wschodniej Europy, arabskich i Indii. Zmniejsza się produkcja tej odmiany, nie ma przyszłości.

Odwrotnie jest w naszym kraju. To duże zainteresowanie tą odmianą jest uzasadnione z następujących powodów. Stosunkowo duży popyt w kraju ze względu na piękny kolor bez zwracania uwagi na smak. Wysoka plenność i opłacalność, łatwa produkcja jabłek. Kolejny argument to jeszcze duże możliwości eksportu naszych jabłek do krajów wschodniej Europy, gdzie ceniony jest piękny kolor jabłek, bez względu na ich smak. Mamy większe szansy na duży eksport niż kraje zachodniej Europy.

Przy tych ważnych zaletach, w ocenie wartości tej odmiany, nie można pominąć jej wady. Przede wszystkim smak jabłek. Gusty konsumentów szybko się zmieniają, w kraju i zagranicą. Istotny wpływ klimatu na wrażliwość kwiatów, jakość i przechowanie jabłek. Przykład tegoroczny. Jeśli w krajach wschodniej Europy zmieni się ocena wartości smaku jabłek i wzrośnie lokalna produkcja tej odmiany, spadnie tam import między innymi naszych jabłek.

Z tych powodów radzę ostrożność w dalszym zwiększaniu dużych powierzchni sadów odmiany Red Jonaprince.

Nie jest i nie będzie czołową odmianą na światowym rynku jabłek. Odmiana bez większej przyszłości, także w naszym kraju. W najbliższej przyszłości najważniejszymi cechami jakościowymi jabłek, będą kolor skórki i smak. owoców.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin


#Przypomnijmy również Wasze opinie kilka tygodni wcześniej w newsie pt: Red Jonaprince czyli Idared naszych czasów >>>
REKLAMA
2018_SSS_pod_art


MPS-SAD_TMJ_prenumerata

komentarze (22):

dodaj komentarz
jurol
jurol 22.12.2017 15:36 Do kryteriów kolor (jak mniemam czerwony), smak należy dodać jeszcze wielkość owoców czynnik determinujący popyt i cenę.Nie jako na własne życzenie pogrzebaliśmy odmiany drobnowocowe wmawiając klientom że " prawdziwe" jabłko to takie powyżej 8 centymetrów.Przy tak postawionym wyzwaniu
lider jest jeden Red Jonaprince.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 23.12.2017 09:57 Jak jeszcze raz usłyszę że Red Jonaprince jest niesmaczny i niedobry to chyba padnę taka oto promocja pana profesora choć nie jestem uprzedzony do tego jego mościa, mam odmienne zdanie na temat tej odmiany pod względem smaku...
Rada dla smakosza
każde jabłko ma swój niepowtarzalny smak i niema co wmawiać że coś jest dobre czy niedobre... jak się nielubi jabłek to proponuje kapustę..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wania1234
wania1234 23.12.2017 11:33 Największym problemem tej odmiany jest to, ze od kilku lat sadzi ja każdy na potęgę, to tylko kwestia czasu aż będzie jej więcej niż idareda, a nadmiar towaru na rynku pośrednicy wykorzystają do zbicia cen

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 23.12.2017 15:07 Jakieś podstawowe odmiany muszą być tak było zawsze... za parę lat może być red capa masa każdy się zachwyca i sadzi... i dobrze trzeba wyczuć niszę odmianową a nie patrzeć co somsiad robi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 23.12.2017 17:52 lepiej teraz sadzić empire lub galę bo prinsa to jest już bardzo dużo nasadzone

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 23.12.2017 21:12 Urzeka mnie zdanie Pana profesora który mówi
: Nie jest i nie będzie czołową odmianą na światowym rynku jabłek. Odmiana bez większej przyszłości, także w naszym kraju I tu stawia kropkę... Ja myślę że ta niesłychanie smaczna odmiana zajęła czołową pozycję i nie da się tak łatwo wypchnąć na margines... po za tym kto by sadził jabłka bez smaku tylko dla koloru..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marki
Marki 23.12.2017 21:52 Panowie a jedliście Prince z marketu ? A nie tylko zostawionego "dla siebie". Tu profesor może mieć racje co do terminu zbioru tej odmiany. Ja pierwszy raz jak spróbowałem makietowego towaru to mógłbym powiedzieć , że smakowo gorszej odmiany jeszcze nie jadłem . Innym razem "dojrzały" mi już nawet smakował. Ale rewelacji tu nie ma. Dorosły może jeść "oczami" ale dziecko jak raz mu nie posmakuje to drugi raz nie da się nabrać.
szampion97
szampion97 23.12.2017 22:00 1. Ja raz jadłem nawet Szampiona z marketu i też to "nie to samo" co dla siebie. Szału nie zrobił.
2. Z całym szacunkiem dla p. prof. ale jakoś smakowo to Jonaprince nie odbiega mocno od innych Jonagoldów. Jednak Prince'a często widuję na bazarach w stolicy, czego nie można napisać o np. Idaredzie. Zgodzę się z na pewno z punktami 3 oraz 4, no ale te wady (czyli wrażliwość na mróz i rewersja) to też cecha paskowanych Gali nad którymi p. Profesor tak bardzo się zachwyca.
josu20
josu20 24.12.2017 07:57 Kiebyś kupiłem pirosa w biedronie totalnie smak odbiegał od żeczywistości..... oberwany za wcześnie smak gumiaka mielonego na siłę... ! A co było w tym roku Prince rwany początkiem września i do żyda bo kolor i tu niektuży oddają sobie strzał w kolano.... ktoś takie jabłko kupi tylko raz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Argon
Argon 23.12.2017 23:18 gala jako odmiana jest jedna z kluczowych odmian swiatowych, na nia jest popyt na calym swiecie, jonaprince i jego dalsze muatanty to dalej grupa jonagolda (tylko czerwony), na ta grupe popyt jest w europie zachodniej,ale coraz mniejszy i w europie wschodniej, ale tam wiadomo co sie dzieje, nasza nadzieja na ta odmiane sa kraje afrykanskie, gdzie sie niezle sprzedaje, oraz rynek krajowy, w ktorym jest promowany np jako jablko grojeckie. Moim zdaniem jest to dobra odmiana,byc moze jest mozliwosc sprzedazy jej wiekszej ilosci niz ow idareta, ale trzeba ja miec w ofercie caly rok, w dobrej jakosci.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 24.12.2017 10:15 Sami fachowcy, doświadczeni sadownicy, się wypowiadają... I co? A no opinie są skrajnie różne... Moim zdaniem, patrząc z perspektywy wielu lat, uważam że coś co ładne może przez jakiś czas mamić klientów, później oleją krasę dla rozkoszy podniebienia. W ciągu półwiecza przewinęło się, w nasadzeniach, wiele odmian o PIĘKNYCH owocach a klienci chętnie kupują te brzydsze choćby Koksę czy Cortlanda.
jerzy45
jerzy45 26.12.2017 13:10 Moja kobieta jeździ na rynek i detaluje. Nie jest sama, ale opiszę zejście odmianowe, gdzie klient ma w mieście ok. 15 tys. wraz z okolicą do wyboru 8 marketów. Mogą kupić w nich, ale przychodzą kupić na rynek, gdyż po pierwsze mają wybór, po drugie mogą wybrać smak, a po trzecie nikt brudnymi, obślinionymi, osmarkanymi, czy nie umytymi łapami po wyjściu z WC tych jabłek nie obmacywał. Niektórzy wręcz brzydzą się kupować w takich marketach czy to pomidorów, ogórków, warzyw itp. które nie są popakowane w jednostkowe opakowanie. Jakie jest zejście. 5 skrzyń Lobo, 3 skrzynie bardzo dużego ( najdroższego) Rubina, 3 tego powyżej 8,5 cm średnicy, 3 skrzynie Szarej Renety, 2 skrzynie Bel-Ela, 1 Melrosy, 2 cortlanda, 1 Goldena, 4 Szampiona, 1 Alwy. To są duże i najdroższe jabłka na straganie. W ofercie ma oczywiście jabłka nieco mniejsze ok. 7+, jak i te poniżej tej średnicy. Co ciekawsze sprzedaje 3 skrzynie tzw. małolepszych z jakimiś defektami. Razem detaluje podczas jednego wyjazdu ok. 1 tony. Wracając jest padnięta. Ale dzięki jej chytrości na kasę mam i ja...Jaki wniosek ? Nie kolor, a sprawdzony smak to jest to, co klient preferuje i dlatego ciągle wraca...
artemida
artemida 26.12.2017 14:22 Nie wiem, czy fachowcy, czy "fachowcy" obkleili mój wpis minusami ale... jeden, bez wątpienia FACHOWIEC jest zbieżny w ocenach z moją oceną...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 24.12.2017 11:30 No tak , tylko zapotrzebowanie dzienne na świecie na Cortlanda to 1 tona a na Gale 100 ton ( uwaga dane przykładowe wzięte z dupy).
wania1234
wania1234 24.12.2017 12:59 Cortlanda w tej chwili spokojnie można sprzedać duże ilości, w cenie wyższej jak gala
artemida
artemida 24.12.2017 14:12 Zanim zasiądziesz do klawiatury , umyj ręce...
bozii
bozii 24.12.2017 15:04
Taa w tym roku to nie takie akcje będą jeszcze . Chodziło mi o zapotrzebowanie ogólnie przez ostatnie lata .

Hehe dobre :) , ale w tym roku pogoda nam gówno z sadu robi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 26.12.2017 12:54 Mam - miałem 1 ha Jonagoreda jeszcze na papierach belgijskich. Miałem licencję na drzewka. Niestety już został obcięty pod wyrugowanie. Dla mnie ta odmiana okazała się porażką, gdyż zbyt intensywny rumieniec zniechęcał klienta ze względu na nietypowy kolor. Mam jeszcze Jonagoreda Suprę, który już jest bardziej chodliwy. Przyjdzie taki czas, jak wyżej. Klient się opatrzy i będzie szukał innych odmian, których wielu niestety nie będzie miało w swej ofercie... Wielu pieje z zachwytu nad tą odmianą i kurczowo ściska kolana... Tylko czy słusznie ? Pan Profesor Makosz ma rację - odmiana nie będzie odmianą perspektywiczną...W gospodarce światowej liczy się to, co jest sprawdzone i ma markę. Czy ta odmiana ma ? Wątpię. Postaw w hurtowni kilka palet z jabłkami. Np. Goldena, Jonagoldy, Rubiny, Idared, Lobo, Cortland... Co zejdzie, jako pierwsze ? Zejdzie kilka palet Lobo, kilka Cortlanda, Idared, Rubin...A co z dużymi odmianami ? Konsument ma dzieci, a te dzieci, to też konsumenci i oni wolą jabłko szkolne, by zjeść je do końca... Resztę dopowiedzcie sobie sami. Ciągła ciągota, by upychać jabłka na Wschód musi się kiedyś skończyć. Marzenia, że Ruski kupi legła w gruzach, a ocieplenia nie widać, wrak leży w Smoleńsku, a szabelka ciągle brzęczy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

solo1488
solo1488 26.12.2017 23:02 Ten który ma i sprzedaje nie napisze nic! Ten co nie ma napisze same wady! Ja mam ale jeszcze nie wiem jaka wyjdzie średnia ! Sad założony 2014!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad30
konrad30 27.12.2017 17:56 Myślę, że będzie to odmiana jedną z podstawowych jaką będzie trzeba mieć w sadzie zastępując stare jonagoldy. Przynajmniej przez jakiś czas. Dzięki klimatowi jaki mamy ładnie wychodzi i można go wszędzie wysłać. Pozostaje nam nauka jak wyprodukować dobrej jakości jabłka i jak najlepiej je przechować co z tą odmianą bywa różnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad30
konrad30 27.12.2017 17:56 Myślę, że będzie to odmiana jedną z podstawowych jaką będzie trzeba mieć w sadzie zastępując stare jonagoldy. Przynajmniej przez jakiś czas. Dzięki klimatowi jaki mamy ładnie wychodzi i można go wszędzie wysłać. Pozostaje nam nauka jak wyprodukować dobrej jakości jabłka i jak najlepiej je przechować co z tą odmianą bywa różnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylit100
sylit100 29.12.2017 11:51 kilka miesięcy temu był artykuł ze przemysł będzie po 60gr ,a export po 2 zł a za gala to nawet po3zł ,ale niestety te prognozy się nie sprawdziły , ciekawe czy przewidywania co do odmiany red jonaprince się sprawdzą

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Pokaz cięcia jabłoni, sad Pana Wiesława Mazura

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zorganizowało pokaz sposobów cięcia sadów...

Polagra PREMIERY 2018

Ciągniki ARBOS   Deutz-Fahr Seria 5DS Zetor UTILX HT45 Class - Crop Sensor ISARIA Krukowiak...

Kongres Borówkowy już 24 stycznia br.

Zapisałeś się już na Kongres Borówkowy?  Spotkanie plantatorów borówki odbędzie się...

Co dalej w produkcji jabłek ?

Miniony sezon był wyjątkowy. Już dawno nie było tak dużych różnic w przebiegu pogody, w...

Aktualna sytuacja na krajowym rynku jabłek

W pierwszych dniach miesiąca listopada, do grup i organizacji oraz większych producentów...

Węgierka bez objawów szarki

W jednym ze sadów we wsi Tęgoborzy, powiat Nowy Sącz, rośnie kilkudziesięcioletnia śliwa...

Najnowsze ogłoszenia

Camspura na m9

17.01.2018 23:18 autor: zychu26

Rama ochronna sadownik 3502

17.01.2018 19:41 autor: dominik97

Przekładnia kierownicza MF 255

17.01.2018 19:35 autor: dominik97

Rozsiewacz Pom Augustow compact

17.01.2018 19:05 autor: zielony851

Agrola Turbo 1500 Sprzedam

17.01.2018 19:01 autor: zielony851

Wapno palone nawozowe Mocne 90% CaO

17.01.2018 14:45 autor: Motosad13

Yara_TSW2018
2017_Soldrip

Najnowsze komentarze

Odmiany jabłoni - co sadzić ?
jerzy45 - mam wrażenie że nie zdajesz sobie...
Wycofanie owoców z rynku
@Jerzy .... U nas w okolicy dwie firmy...
Odmiany jabłoni - co sadzić ?
Ja się nie zarejestruję, bo dojazd...
Wycofanie owoców z rynku
@decosta ... Ciągle słyszę z tej "lepszej"...
Wycofanie owoców z rynku
Powinno być @SławekS, a jest tylko @. Wielu...
Wycofanie owoców z rynku
...cyt..."Tak więc zgadzamy się że układy...
Czechy: po raz trzeci !!!
A ktoś pisał na innym portalu. Jak ludzie...
Czechy: po raz trzeci !!!
A ktoś pisał na innym portalu. Jak ludzie...
Wycofanie owoców z rynku
Tak więc zgadzamy się że układy i...
Wycofanie owoców z rynku
Jacenty - otóż wierz lub nie, ale układów...
Wycofanie owoców z rynku
Ja podlegam po łódzki oddział i dosyć...
Wycofanie owoców z rynku
SlawekS - fakt że do Ciebie ktoś dzwonił z...
Wycofanie owoców z rynku
Bardzo delikatnie osiołek!!!
Wycofanie owoców z rynku
Jerzy, masz wszystko na stronie internetowej....
Czechy: po raz trzeci !!!
Czesi od dawna mają niechęć do polskich...
Potrzebna jest definicja...
Zabrania Ci ktoś produkować? Spełnisz...
Czechy: po raz trzeci !!!
Coś o Ukraińskich jabłkach:...
Wycofanie owoców z rynku
Widzisz to co Ci pasuje , masz wąskie pole...
Czechy: po raz trzeci !!!
Oświeć mnie co z tym Runnerem jest nie tak???
Wycofanie owoców z rynku
Okazuje się ze miałem rację
Wycofanie owoców z rynku
Aha... Co do partii. Nie mam zamiaru jej...
Wycofanie owoców z rynku
W tym momencie odwracasz @Decosto kota ogonem...
Wycofanie owoców z rynku
Jerzy załóż partię będziemy na Ciebie...
Potrzebna jest definicja...
Dobrze, że na zdjęciu widać Suskiego... W...
Wycofanie owoców z rynku
To, że ktoś coś mówił nie jest faktem....
Czechy: po raz trzeci !!!
Małą wiedze na temat oprysków masz
Potrzebna jest definicja...
"Zwłaszcza, że produkujemy w Polsce dobry...
Potrzebna jest definicja...
Niestety, ku mojemu rozczarowaniu, ma tu...
Wycofanie owoców z rynku
Pieniądze wzięte po przymrozkach trzeba...
Wycofanie owoców z rynku
dziś w agrobiznesie mówili ze 19 stycznia...
Wycofanie owoców z rynku
tu prawdopodobnie nie chodzi o grad tylko...
Wycofanie owoców z rynku
Czyli jak wziąłem cały tysiak do ha na...
Wycofanie owoców z rynku
Nie przysługuje wycofanie producentom...
Wycofanie owoców z rynku
Jak to w końcu jest będzie można samemu...
Wycofanie owoców z rynku
Można plus odsetki!!!
Wycofanie owoców z rynku
Jeżeli przydział kg na bezpłatną wyjdzie...
Wycofanie owoców z rynku
No bez przesady... To w końcu przemarzło,...
Czechy: po raz trzeci !!!
Ciekawe czy to polskie jabłko czy Polska...
Czechy: po raz trzeci !!!
I taka jest niestety wiedza niektórych...
Czechy: po raz trzeci !!!
A coś z runnerem jest nie tak ????????? Nie...
Czechy: po raz trzeci !!!
W lato w sklepach sami wciskali Runner i...
Czechy: po raz trzeci !!!
Sami sobie walimy w kolano ,ale i tak będą...
Co dalej w produkcji jabłek ?
A może by tak, na portalu, zrobić ranking...
Co dalej w produkcji jabłek ?
Krajowy dumping? Kto dopłaci??? Aby wzrosło...
Co dalej w produkcji jabłek ?
...cyt..."Grupa niszowa: Lobo, Ligol,...
Co dalej w produkcji jabłek ?
Problemem większości polskich gospodarstw...
Wycofanie owoców z rynku
Po tych wpisach i punktach pod nimi...
Ceny jabłek dorównują...
Eksperci językowi uspokajają , takie wpadki...
Wycofanie owoców z rynku
A czy można oddać agencji pieniądze...
Ceny jabłek dorównują...
Czemu dorównują????!!!
Owoce bez przekroczeń...
Bozii no i co z tego że mają jak nie ma...
Maliszewski: Zatrudnienie...
Też mi się wydaje , że to słuszna droga ....
Maliszewski: Zatrudnienie...
W 2017r. z mojego 10 ha sadu zebrałem o...
Owoce bez przekroczeń...
I tak kolega ( ? ) @bozii podpadł zapewne...
Wycofanie owoców z rynku
Nic Ci nie zostało na wycofanie ,dlatego ze...
Owoce bez przekroczeń...
a może zacznijmy kontrolować "cytruski" do...
Owoce bez przekroczeń...
Inną kwestią, na którą zwrócono uwagę,...
Owoce bez przekroczeń...
Wzbogacenie etykiet środków ochrony o...
Owoce bez przekroczeń...
Konieczność wprowadzenia obowiązkowych...
Kosiarko rozdrabniacz
proszę zdjęcia adriaann@wp.pl
Wycofanie owoców z rynku
Widzisz Jerzy, serce rośnie kiedy się widzi...
Owoce bez przekroczeń...
...cyt...."Wzbogacenie etykiet środków...
Wycofanie owoców z rynku
Tak. Masz słuszność @artemido. Widać, to...
TSW 2018
chciałem poruszyć temat landiniego.......
Wycofanie owoców z rynku
5196 euro to jakieś 11 ton i znowu...
Wycofanie owoców z rynku
Oglądając transmisję widzę w wielu...
Wycofanie owoców z rynku
Pomoc deminimis dostali ci u których...
Wycofanie owoców z rynku
witam .czytajac rozporzadzenie wynika ze jak...
Wycofanie owoców z rynku
Widzę, że znacznej części sadowników nie...
Co dalej w produkcji jabłek ?
Niektórzy wychodzą z założenia, że praca...
TSW2018 - Przyszłość...
za dziesięć lat pozostanie Nas tylko...
Wycofanie owoców z rynku
a czy w tym roku też będzie tylko 10 ton na...
Wycofanie owoców z rynku
a cena zostaje taka sama ? chyba kwestia...
Wycofanie owoców z rynku
Z matematyki wynika że zgłoszenia powinny...
USA: popyt na ekologiczne...
Każda roślina ma swój system...
Co dalej w produkcji jabłek ?
Koszty produkcji to nie tylko opryski i...
Wycofanie owoców z rynku
Ależ jest wspaniała okazja na wycofanie z...
Co dalej w produkcji jabłek ?
43 000zł/ha lub 50 000zł/ha: koszty...
Wycofanie owoców z rynku
zawsze wiedziałem że wykształcenie nie...
TSW2018 – nowe odmiany jabłoni
Jerzy, a ceny za te nowe odmiany też są...
Maliszewski: Zatrudnienie...
W policji na jedno miejsce pracy zgłasza...
TSW2018 – nowe odmiany jabłoni
Wszystkich nazw przy odmianach jabłek nie...
TSW2018 – nowe odmiany jabłoni
Patrząc na te pięknie wypucowane jabłka,...
Wycofanie owoców z rynku
Zgoda. Rozporządzenie wchodzi... Jednak...
Wycofanie owoców z rynku
Rozporzadzenie wchodzi w zycie 7 dni od...
Wycofanie owoców z rynku
Witam, czy podany jest gdzieś termin...
Coraz mniej cudzoziemców...
kolego u mnie już teraz przy okazji kontroli...
Coraz mniej cudzoziemców...
Wania1234 masz racie bo za każdy wniosek...
Coraz mniej cudzoziemców...
Piszczalka a jakoś uchodźców nie...
Konieczne jest przywrócenie...
juz wiadomo,za tydzien
Coraz mniej cudzoziemców...
Ale te niewygodne dla siebie ustawy to szybko...
Coraz mniej cudzoziemców...
A to nie Pis wdrożył tą dyrektywe. W 2014...
Wiosna zamiast zimy –...
Może być szczególnie dla odmian...
Coraz mniej cudzoziemców...
A wielu sadowników nadal popiera PiS,...
TSW2018 – nowe odmiany jabłoni
Nawet się załapałem na jednej fotce ,...
Konieczne jest przywrócenie...
miały potwierdzić to co napisał jurol.
Wiosna zamiast zimy –...
Modele pogodowe potwierdzają prognozy z tego...
Konieczne jest przywrócenie...
Janflaster - czy informacja którą...
Konieczne jest przywrócenie...
świeżutkie ogłoszenie z Igritu:"Zatrudnimy...
Konieczne jest przywrócenie...
świeżutkie ogłoszenie z Igritu:"Zatrudnimy...
Konieczne jest przywrócenie...
To powiedz teraz jurol jakie działania...
Czechy: chlorpyrifos w...
Są firmy które kupują i konfekcjonują...
Czechy: chlorpyrifos w...
Na Zachodzie market dominuje w handlu,...
Konieczne jest przywrócenie...
Tak trochę ironicznie napiszę .Handel z...
Czechy: chlorpyrifos w...
Nie wiem jak jest w jabłkach, ale w owocach...
Konieczne jest przywrócenie...
staje się nie staje,najważniejsze że...
Konieczne jest przywrócenie...
"Rosja staje się potęgą gospodarczą ". To...
Czechy: chlorpyrifos w...
Jestem producentem ale też eksportuję swój...
Czechy: chlorpyrifos w...
Jarkoski- Darmowych komunikatów jest cała...
Czechy: chlorpyrifos w...
Koszty badań przez eksportera, to oczywiste...
Czechy: chlorpyrifos w...
To nie jest tak że ci co pryskają dursbanem...
Konieczne jest przywrócenie...
Rosja staje się potęgą gospodarczą a my...
Coraz mniej cudzoziemców...
Witam. Spotkanie było poświęcone wnioską...
Konieczne jest przywrócenie...
czy już wiadomo kiedy zostanie uruchomiony...
Czechy: chlorpyrifos w...
Napisałem jako pierwszy bo byłem ciekawy...
Czechy: chlorpyrifos w...
Napisałem jako pierwszy bo byłem ciekawy...
Czechy: chlorpyrifos w...
Napisałem jako pierwszy bo byłem ciekawy...
Konieczne jest przywrócenie...
a może i w Polsce trzeba przeprowadzić...
Czechy: chlorpyrifos w...
To jest główna substancja Dursbanu. Często...
Czechy: chlorpyrifos w...
Niestety musi dojść do tego, że jeden czy...
Coraz mniej cudzoziemców...
To czego się dowiedziałeś? Ja wiem na...
Konieczne jest przywrócenie...
Wszyscy se dają siana tylko konie głodują....
Czechy: chlorpyrifos w...
Tak , jest wśród nas spora grupa...
Czechy: chlorpyrifos w...
Jest u wśród nas spora grupa kolegów,...
Coraz mniej cudzoziemców...
Witam Ja jestem świerzo po spotkaniu z...
Coraz mniej cudzoziemców...
Jak zasiłku nie będzie miał to albo niech...
Wózki sadownicze wózek 3...
witam mozna prosic o foto krystianm56@o2.pl
Coraz mniej cudzoziemców...
Powodzenia życzę, jeśli myslisz ze...
Coraz mniej cudzoziemców...
Hetmanie, nie ważne "co by było gdyby"...
Coraz mniej cudzoziemców...
Wystarczyło by żeby na zachodzie odebrali...
Wiosna zamiast zimy –...
jerzy45 to nie forum o wypadkach drogowych...
Coraz mniej cudzoziemców...
Drogi kolego @artemido...Zauważyłeś...
Wiosna zamiast zimy –...
Może będę się powtarzał, ale nic... To...
Wiosna zamiast zimy –...
jerzy45 czytaj ze zrozumieniem, potem...
Wiosna zamiast zimy –...
jerzy45 czytaj ze zrozumieniem, potem...
Coraz mniej cudzoziemców...
Kto kogo wygoni i dokąd?
Coraz mniej cudzoziemców...
wygonią tych co nie nadają się do...
Coraz mniej cudzoziemców...
Śmieszą mnie ludzie którzy uparcie...
Wiosna zamiast zimy –...
Boskop schodzi w sklepach 2x wiecej kupiec...
Wiosna zamiast zimy –...
Wolni wyjaśnienia pani premier szydło...
Wiosna zamiast zimy –...
Wolni wyjaśnienia pani premier szydło...
Wiosna zamiast zimy –...
Nie mam precyzyjnej statystyki ale, ale...
Wiosna zamiast zimy –...
Mam takie pytanie do Was, ale i do @admina....
Wiosna zamiast zimy –...
@walduś...@Jarkoski. Podajcie rok urodzenia,...
Wiosna zamiast zimy –...
@Jarkoski ...Masz dużo racji...Jednak z tym,...
Wiosna zamiast zimy –...
Bardzo trafna uwaga @waldusiu. Mówiłem, że...
Wiosna zamiast zimy –...
Rozmawialiśmy o wymarznięciach drzew.Ty...
instagram