Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Pozostałości środków ochrony roślin wykrywane w owocach pochodzących z polskich sadów

Podczas 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych która odbyła się 6 i 7 marca br. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Artura Miszczaka nt. „Pozostałości środków ochrony roślin wykrywanych w owocach pochodzących z polskich sadów”.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez eksperta aktualnie (zgodnie z rejestrem MRiRW 23.02.2018) w kraju mamy zarejestrowane 2073 środki ochrony roślin (876 chwastobójczych; 723 fungicydów; 335 insektycydów, akarycydów, rodentycydów, repelentów; 139 regulatorów wzrostu, atraktantów). Liczba tych preparatów z roku na rok jednak systematycznie się zwiększa o ok. 150-200 preparatów.

Czyli jak widzimy jest coraz więcej preparatów, niekoniecznie więcej substancji aktywnych – zaznaczył dr A. Miszczak.

Każdego roku wiele produktów zmienia etykiety (zostają dodane a czasem usunięte uprawy w jakich dany środek może być stosowany), dlatego trzeba cały czas tą wiedzę aktualizować.

Z aktualnym rejestrem środków ochrony roślin oraz etykietami poszczególnych środków możemy zapoznać się m.in. na stronie MRiRW https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin

Jakie rodzaje metod analitycznych używane są obecnie w badaniach pozostałości pestycydów ?

Aktualnie główną metodą stosowaną w laboratoriach jest metoda „Multi” (MRM) - GC/MS/MS; LC/MSMS. Stosuje się również metody pojedyncze (SMR) - ditiokarbaminiany; glifosat, AMPA, etefon; chlormekwat, mepikwat, cyromozyna; kwaśne pestycydy (MCPA 2,4-D, fluroxypyr, itd.); fosetyl, fosforyny; ditianon, dodyna, hydrazyd maleinowy.

Jak poinformował dr Artur Miszczak

Zbadać pestycydy nie znaczy zbadać pestycydy od tak po prostu, te metody analityczne składają się z różnych komponentów. Głównie korzystamy z metody „Multi” (MRM). Oprócz tego mamy specyficzne metody analityczne, których należy użyć zwłaszcza, jeśli stosowaliśmy takie środki ochrony roślin które zawierają np. ditianon, dodyna czy też fosforyny po nawozach fosforanowych.

Co roku w kraju przeprowadzane są tzw. badania monitoringowe. Na czym polegają te badania ?

Jak wyjaśnił dr A. Miszczak próbki do badań pobierane są od maja do grudnia, pobierane są z każdego województwa, przez PIORiN która organizuje pobieranie prób i dostarcza je do kilku laboratoriów w kraju.

Zestaw prób jest zawsze optymalizowany: ze względu na ilość generalną prób pobieranych do badań, na areał jak i na wyniki badań z poprzedniego roku. Jest to cały matematyczny system, który wskazuje ile prób z danej uprawy należy pobrać do badań.

Laboratorium które otrzyma próbki ma obowiązek zinterpretować wyniki badań, zgłosić przekroczenia oraz zwrócić szczególną uwagę na nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin – czyli na wszystkie zastosowania środków niezgodne z ich przeznaczeniem (etykietą). Do badania tych prób stosuje się metodę „Multi” (MRM).

Wyniki badania monitoringowego Instytutu Ogrodnictwa:

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez dr Artura Miszczaka w ubiegłym roku (2017) do laboratorium Instytutu Ogrodnictwa trafiło 140 prób owoców (11 gatunków):

  • Jabłoń – 55 prób; Śliwa – 21 prób; Grusza 15 prób; Wiśnia – 12 prób; Porzeczka – 11 prób; Orzech włoski – 8 prób; Orzech laskowy – 7 prób; Czereśnia – 5 prób; Winorośl – 3 próby; Malina – 2 próby; Borówka – 1 próba.


Próby te pochodziły z województwa łódzkiego (79) oraz mazowieckiego (31), podkarpackiego (5), małopolskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), wielkopolskiego (2), lubelskiego (2), śląskiego (2), świętokrzyskiego (1), podlaskiego (1), warmińsko-mazurskiego (1) i kujawsko-pomorskiego (1).

Jak wygląda sytuacja w uprawach sadowniczych w ocenie laboratorium IO ?

Do 73 % z tych prób nie było żadnych uwag, pozostałości znajdujące się w nich były w normie. Niepokojący jednak jest fakt, że w ¼ z tych 140 prób wykryto nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin. Natomiast w 3 próbach (2 w jabłoni i 1 w wiśni), które stanowiły w sumie 2 % wszytkich pobranych prób wykryto przekroczenie pozostałości pestycydów. Przekroczenia te były wynikiem zastosowania środków niezalecanych dla tych upraw (chloropiryfus – jabłoń, cyprokonazol – wiśnie).

Czy te 2 % to jest dużo czy mało ? Są to 2 gospodarstwa na 100, 20 na 1000 albo 200 na 10000 ? Czy to jest mało czy dużo to jest kwestia zależna od punktu widzenia – zaznaczył dr A. Miszczaka.

Niepokojący jest jednak fakt, iż z roku na rok procent nieprawidłowości oraz procent przekroczeń w badanych próbach jest coraz większy:

 Fot.1Fot.1
 Fot.2Fot.2
 Fot.3Fot.3


A jak prezentowały się wyniki pozostałości w pobranych próbach jabłek ?

Jak zaznaczył ekspert dla upraw jabłoni mamy zarejestrowanych w sumie 346 środków ochrony roślin i 88 substancji aktywnych:

  • Akarycydy – 15 ś.o.r; 10 s.a.;
  • Atraktanty – 2 ś.o.r; 2 s.a.;
  • Chwastobójcze – 88 ś.o.r; 8 s.a.;
  • Fungicydy – 160 ś.o.r; 37 s.a.;
  • Insektycydy – 60 ś.o.r; 21 s.a.;
  • Regulatory wzrostu – 20 ś.o.r; 9 s.a.;
  • Stymulatory odporności – 1 ś.o.r; 1 s.a.


Patrząc na zestaw wszystkich tych preparatów wydawałoby się, że problemy związane z uprawą jabłoni powinny być wyczerpane tymi środkami. Niestety tak nie jest…I jak wynika z zaprezentowanych danych aż 24 % z pobranych do badań prób wykazało nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin…Czyli pomimo tego, iż mamy zarejestrowanych dla jabłoni 346 środków ochrony roślin to, co czwarte gospodarstwo w Polsce stosuje niezarejestrowane dla jabłoni środki.

Z koeli jeśli chodzi o liczbę pozostałości pestycydów wykrywanych w pojedynczych próbach jabłek sytuacja wygląda i dobrze i źle – powiedział dr A. Miszczak.

Jak poinformował ekspert mamy sporą liczbę procentową jabłek/sadów w których nie wykrywamy w ogóle albo maksymalnie 1 czy 2 pestycydy.

Z programem ochrony który został zastosowany w 2 uprawach jabłoni w których nie wykryto żadnego pestycydu można zapoznać się [fot.2]

W sumie w 50 % próbkach jabłek wykryto nie więcej niż 4 pestycydy. Jednak w pozostałych 50 % wykrywano nawet do 10 albo 11 pestycydów [fot.3.] 

Najczęściej w próbach badanych 55 jabłek wykrywano pozostałoś takich związków jak: Kaptan, Acetamipryd, Ditiokarbaminiany, Boskalid, Metyoksyfenozyd, Piraklostrobina, Karbendazym, Fluidoksonil, Tebukonazol.

Co stanowi dziś największy problemem ? Jak kilkukrotnie podkreślał dr Artur Miszczak niezgodne z zaleceniami stosowanie środków ochrony roślin – czego przyczyną jest nieczytanie etykiet preparatów.REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

komentarze (3):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:21 Podważać tego, co powiedział dr A. Miszczak nie ma sensu - wszak to doktor i wie co mówi. Jednak same suche dane statystyczne nie wiele nam powiedzą. Jeśli próbki pobiera się od maja do września, to ja się spytam - jak w pozostałościach środków można wymienić np. kaptan, skoro na tzw. przechowanie pryska się właśnie np. Merpanem 80, Captanem 80, czy Captanem 50. Moja rozterka przeradza się już w przerażenie, bo co wykażą próby pobrane u mnie w moim sadzie we wrześniu ? Jeśli ja stosuję ś.o.r. zgodnie z etykietą, zgodnie z prewencją, karencją, dawką i w terminie, to zawsze może zdarzyć się krnąbrna odmiana ( mam ich z 18...tak ! ), która będzie trudniej pozbywała się danej substancji. Przecież to prosta reakcja. Masz szwagra, który lubi wypić ? On wypije o,7 l i stoi. Ja wypiję 0,25 l i zdycham trzy dni. Na czym to polega ? Łatwo to wytłumaczyć... jednak trzeba przyjrzeć się, co to jest C2H5Oh i na co się rozkłada. Podobnie dzieje się z chemią...w roślinie. Ileś lat temu pobrano ode mnie próbki. Wynik 0,00.
Co do przedstawionych tzw. programów ochrony. Ktoś na odmianie odpornej na parcha i mączniaka stosuje Score i Kaptan Plus... Natomiast podziwiam odwagę drugiego gościa, który na wrażliwej odmianie, jaką jest Cortland stosuje w czasie infekcji pierwotnych czterokrotnie Miedzian 50...Powiem tak - odważny gość ! To w walce z zarazą ogniową dawka zgodnie z etykietą, to o,15 kg/ha. Jakie płyną z tej prezentacji wnioski ?
Zgłupiałem...starzeję się, czas umierać...??
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:23 Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy ogniowej po kwitnieniu...
SlawekS
SlawekS 11.03.2018 07:43 Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i dotyczy różnych gatunków, dopiero później artykuł skupia się na jabłkach. Wątpię czy PIORiN pobiera te próbki w sadzie, prawdopodobnie większość jest pobierana z chłodni w czasie kontroli "papierów" w gospodarstwie. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie po listopadowej kontroli u mnie. Pech chciał, że limit próbek na ten rok już był wykorzystany i ominęło mnie darmowe badanie :/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Pożar gospodarstwa sadowniczego w Orlej Górze (gm. Biała Rawska)

24 września br. 13 zastępów straży pożarnej gasiło pożar gospodarstwa w miejscowości...

Czas na nasze jabłka w Egipcie

Już od ponad roku w Algierii i Egipcie realizowana jest przez Związek Sadowników RP...

ZSRP apeluje o zwiększenie sprzedaży polskich owoców w marketach !

W tym bardzo trudnym dla sadowników momencie oferujemy Wam owoce tu w Polsce. Dobrej...

Znane i duże grupy producentów idą pod młotek !

Roja nie wywalczyła sanacji i czeka na likwidację. Syndycy sprzedają też aktywa Jabłuszka...

Z dnia na dzień temperatury spadły nawet o 20 stopni !

Wczoraj (21.09) po raz ostatni w tym roku mogliśmy podziwiać na naszych termometrach...

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie...

Najnowsze ogłoszenia

Praca przy zbiorze jabłek

25.09.2018 20:00 autor: Nazaruk9985

Taśma poliestrowa

22.09.2018 19:02 autor: pieknyimlody

Dwukółki sadownicze

21.09.2018 21:47 autor: OM4x4

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

21.09.2018 12:34 autor: SPIKE

Skrzynki jedynki

21.09.2018 10:33 autor: dixon

Maszt podnośnik to ciągnika do palet

21.09.2018 07:23 autor: przemo8025

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

ZSRP apeluje o zwiększenie...
Odwoływanie się do patriotyzmu sklepów...
Sadownicy mają dość –...
Jak możesz myśleć że Cie nie lubię? Czy...
Sadownicy mają dość –...
No cóż artemido jest tu na portalu jeszcze...
Rekordowo niskie ceny...
Proponuję powołać krajowe zrzeszenie...
KUPS: Trudne czasy dla...
Ale bzdety można okna kitowac. Wypad na...
Rekordowo niskie ceny...
Zwróćcie jeszcze uwagę, że lewa strona...
Rekordowo niskie ceny...
Ceny skupu jabłek do przetwórstwa i ceny...
KUPS: Trudne czasy dla...
Nie zamieszczajcie takich tekstów,...
Sadownicy mają dość –...
To już tylko ja zostałem komu można...
Sadownicy mają dość –...
artemida ,,wysil się bardziej !! wstaw mi...
Sadownicy mają dość –...
Ja mam inną propozycję ..w sumie strajku i...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Coś mi się wydaje, że, prawidłowo, zdanie...
Sadownicy mają dość –...
z porzeczką czarną było podobnie, u mnie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
UNIA NAM ZADNEJ ŁASKI NIE ROBI DOPLACAJAC DO...
Sadownicy mają dość –...
Nawet 1000 organizacji może być za...
Sadownicy mają dość –...
Artemida nie ma co porównywać zachodu do...
Sadownicy mają dość –...
Białobrzegi pod przetwórnią dzisiaj godz,...
Sadownicy mają dość –...
Przydała, by się możliwość usunięcia...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Maliszewski i jego kanapa /ZSRP/ chce umów....
Sadownicy mają dość –...
I tak będzie jeśli by wprowadzono...
Sadownicy mają dość –...
Nie będę podawał nazwy firmy, której nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dopłaty mocno skrzywiły wielu ....
Sadownicy mają dość –...
Z pola wyszły na pole trafiły ;) Ten rok...
Sadownicy mają dość –...
Zachód idzie do nas, już niedługo nauczymy...
Sadownicy mają dość –...
Zdjęcie na samej górze artykułu to...
Sadownicy mają dość –...
Wszystkie jabłka przerobią, tylko za jaką...
Sadownicy mają dość –...
To jeszcze dopisz, po chłopsku, jaki procent...
Sadownicy mają dość –...
Artemida co ty pieprzysz na zachodzie jak...
Sadownicy mają dość –...
W Chinach też, tylko Kitajce mają wzrost...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ja nic z tego nie skorzystałem. Jedno dobro...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
W pierwszej mierze firmy lub osoby...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
I jeszcze jedno pora odpowiedzieć na pytanie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Kiedy przystępowaliśmy, w 2004 r. do WE -UE...
Sadownicy mają dość –...
do artemida- i tu się kłania gospodarka...
Sadownicy mają dość –...
To mi, i może Jerzemu, wytłumacz po co...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Zrozum,że te zakłady nie powstały po to by...
Narodowy Holding Spożywczy...
Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi,...
Sadownicy mają dość –...
Abukk Jerzemu i Artemidzie nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Każdy narzeka że inni sądzą a sam nawet...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
A jaka jest moc przerobowa zakładów...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
To jest właśnie nowoczesne niewolnictwo...
Narodowy Holding Spożywczy...
Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś...
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Ligolowate likwidacja!!
Narodowy Holding Spożywczy...
Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Jakoś można utrzymać względną...
Narodowy Holding Spożywczy...
pomysł? przestać wojować z braćmi...
Narodowy Holding Spożywczy...
fundusz na utylizację,fundusz na wypadek...
Narodowy Holding Spożywczy...
pilsner13 Może tak :), bo temat jabłek...
Narodowy Holding Spożywczy...
Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o...
Narodowy Holding Spożywczy...
Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3...
Sadownicy mają dość –...
Jabłka ugotowane , zaczynają puchnąć ,...
Narodowy Holding Spożywczy...
1 nikt tego niechce ,nieopłaca się 2...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ehh gdyby te 500 milionów euro wpakować w...
Praca przy zbiorze jabłek...
Nie gorączkuj się Polisz ;) Stawka z...
Narodowy Holding Spożywczy...
Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie,...
Narodowy Holding Spożywczy...
jedna i jedyna droga ,to pozostawienie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Niestety mało realne by holding miał jakiś...
Dyscyplina „ogrodnictwo”...
Nie jest to raczej pomyłka. Jak tak dalej...
Sadownicy mają dość –...
Dobrze piszesz Abukk. Podejście ekonomiczne...
Praca przy zbiorze jabłek...
chłopie daj od razu 20 zl a co się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Sadźmy jeszcze więcej i gęściej jabłoni...
Sadownicy mają dość –...
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko...
Sadownicy mają dość –...
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób....
Sadownicy mają dość –...
Zapewne masz rację, napisałeś jednak to...
Sadownicy mają dość –...
Rozumiem, świat się zmienia. Kiedyś pod...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Mamy wyimaginowanego prezydenta w...
Sadownicy mają dość –...
Sprostowanie. Nie wszystko jabłko w tym...
Sadownicy mają dość –...
Filozofujesz Akukku... Nie masz...
Sadownicy mają dość –...
Przepraszam, nie chce mi się z Tobą gadać....
Sadownicy mają dość –...
Jak się coś robi to musi być SENS TEJ...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Nie którzy pewnie by chcieli aby polski...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Guzik ...całkowicie się z Tobą zgadzam....
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
wandalin - idąc Twym tokiem myślenia to jak...
Sadownicy mają dość –...
U mnie w dalszym ciągu tą nie...
Sadownicy mają dość –...
Chyba mnie źle zrozumiałeś... Napisałem...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Jak obniza do 0.1 zł to kupią wszystko ,...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
dla mnie to taka nauczka dla producentów bo...
Sadownicy mają dość –...
czy ty uwazasz ze jestesmy w stanie...
Sadownicy mają dość –...
a twoim zdaniem ile produkujemy? 1mln 1.5mln?...
Sadownicy mają dość –...
Polacy zjedzą 0,5mln ton deserówki, przy...
Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
instagram