Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Pomax
2018_BASF_Sercadis

Pozostałości środków ochrony roślin wykrywane w owocach pochodzących z polskich sadów

Podczas 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych która odbyła się 6 i 7 marca br. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Artura Miszczaka nt. „Pozostałości środków ochrony roślin wykrywanych w owocach pochodzących z polskich sadów”.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez eksperta aktualnie (zgodnie z rejestrem MRiRW 23.02.2018) w kraju mamy zarejestrowane 2073 środki ochrony roślin (876 chwastobójczych; 723 fungicydów; 335 insektycydów, akarycydów, rodentycydów, repelentów; 139 regulatorów wzrostu, atraktantów). Liczba tych preparatów z roku na rok jednak systematycznie się zwiększa o ok. 150-200 preparatów.

Czyli jak widzimy jest coraz więcej preparatów, niekoniecznie więcej substancji aktywnych – zaznaczył dr A. Miszczak.

Każdego roku wiele produktów zmienia etykiety (zostają dodane a czasem usunięte uprawy w jakich dany środek może być stosowany), dlatego trzeba cały czas tą wiedzę aktualizować.

Z aktualnym rejestrem środków ochrony roślin oraz etykietami poszczególnych środków możemy zapoznać się m.in. na stronie MRiRW https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin

Jakie rodzaje metod analitycznych używane są obecnie w badaniach pozostałości pestycydów ?

Aktualnie główną metodą stosowaną w laboratoriach jest metoda „Multi” (MRM) - GC/MS/MS; LC/MSMS. Stosuje się również metody pojedyncze (SMR) - ditiokarbaminiany; glifosat, AMPA, etefon; chlormekwat, mepikwat, cyromozyna; kwaśne pestycydy (MCPA 2,4-D, fluroxypyr, itd.); fosetyl, fosforyny; ditianon, dodyna, hydrazyd maleinowy.

Jak poinformował dr Artur Miszczak

Zbadać pestycydy nie znaczy zbadać pestycydy od tak po prostu, te metody analityczne składają się z różnych komponentów. Głównie korzystamy z metody „Multi” (MRM). Oprócz tego mamy specyficzne metody analityczne, których należy użyć zwłaszcza, jeśli stosowaliśmy takie środki ochrony roślin które zawierają np. ditianon, dodyna czy też fosforyny po nawozach fosforanowych.

Co roku w kraju przeprowadzane są tzw. badania monitoringowe. Na czym polegają te badania ?

Jak wyjaśnił dr A. Miszczak próbki do badań pobierane są od maja do grudnia, pobierane są z każdego województwa, przez PIORiN która organizuje pobieranie prób i dostarcza je do kilku laboratoriów w kraju.

Zestaw prób jest zawsze optymalizowany: ze względu na ilość generalną prób pobieranych do badań, na areał jak i na wyniki badań z poprzedniego roku. Jest to cały matematyczny system, który wskazuje ile prób z danej uprawy należy pobrać do badań.

Laboratorium które otrzyma próbki ma obowiązek zinterpretować wyniki badań, zgłosić przekroczenia oraz zwrócić szczególną uwagę na nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin – czyli na wszystkie zastosowania środków niezgodne z ich przeznaczeniem (etykietą). Do badania tych prób stosuje się metodę „Multi” (MRM).

Wyniki badania monitoringowego Instytutu Ogrodnictwa:

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez dr Artura Miszczaka w ubiegłym roku (2017) do laboratorium Instytutu Ogrodnictwa trafiło 140 prób owoców (11 gatunków):

  • Jabłoń – 55 prób; Śliwa – 21 prób; Grusza 15 prób; Wiśnia – 12 prób; Porzeczka – 11 prób; Orzech włoski – 8 prób; Orzech laskowy – 7 prób; Czereśnia – 5 prób; Winorośl – 3 próby; Malina – 2 próby; Borówka – 1 próba.


Próby te pochodziły z województwa łódzkiego (79) oraz mazowieckiego (31), podkarpackiego (5), małopolskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), wielkopolskiego (2), lubelskiego (2), śląskiego (2), świętokrzyskiego (1), podlaskiego (1), warmińsko-mazurskiego (1) i kujawsko-pomorskiego (1).

Jak wygląda sytuacja w uprawach sadowniczych w ocenie laboratorium IO ?

Do 73 % z tych prób nie było żadnych uwag, pozostałości znajdujące się w nich były w normie. Niepokojący jednak jest fakt, że w ¼ z tych 140 prób wykryto nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin. Natomiast w 3 próbach (2 w jabłoni i 1 w wiśni), które stanowiły w sumie 2 % wszytkich pobranych prób wykryto przekroczenie pozostałości pestycydów. Przekroczenia te były wynikiem zastosowania środków niezalecanych dla tych upraw (chloropiryfus – jabłoń, cyprokonazol – wiśnie).

Czy te 2 % to jest dużo czy mało ? Są to 2 gospodarstwa na 100, 20 na 1000 albo 200 na 10000 ? Czy to jest mało czy dużo to jest kwestia zależna od punktu widzenia – zaznaczył dr A. Miszczaka.

Niepokojący jest jednak fakt, iż z roku na rok procent nieprawidłowości oraz procent przekroczeń w badanych próbach jest coraz większy:

 Fot.1Fot.1
 Fot.2Fot.2
 Fot.3Fot.3


A jak prezentowały się wyniki pozostałości w pobranych próbach jabłek ?

Jak zaznaczył ekspert dla upraw jabłoni mamy zarejestrowanych w sumie 346 środków ochrony roślin i 88 substancji aktywnych:

  • Akarycydy – 15 ś.o.r; 10 s.a.;
  • Atraktanty – 2 ś.o.r; 2 s.a.;
  • Chwastobójcze – 88 ś.o.r; 8 s.a.;
  • Fungicydy – 160 ś.o.r; 37 s.a.;
  • Insektycydy – 60 ś.o.r; 21 s.a.;
  • Regulatory wzrostu – 20 ś.o.r; 9 s.a.;
  • Stymulatory odporności – 1 ś.o.r; 1 s.a.


Patrząc na zestaw wszystkich tych preparatów wydawałoby się, że problemy związane z uprawą jabłoni powinny być wyczerpane tymi środkami. Niestety tak nie jest…I jak wynika z zaprezentowanych danych aż 24 % z pobranych do badań prób wykazało nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin…Czyli pomimo tego, iż mamy zarejestrowanych dla jabłoni 346 środków ochrony roślin to, co czwarte gospodarstwo w Polsce stosuje niezarejestrowane dla jabłoni środki.

Z koeli jeśli chodzi o liczbę pozostałości pestycydów wykrywanych w pojedynczych próbach jabłek sytuacja wygląda i dobrze i źle – powiedział dr A. Miszczak.

Jak poinformował ekspert mamy sporą liczbę procentową jabłek/sadów w których nie wykrywamy w ogóle albo maksymalnie 1 czy 2 pestycydy.

Z programem ochrony który został zastosowany w 2 uprawach jabłoni w których nie wykryto żadnego pestycydu można zapoznać się [fot.2]

W sumie w 50 % próbkach jabłek wykryto nie więcej niż 4 pestycydy. Jednak w pozostałych 50 % wykrywano nawet do 10 albo 11 pestycydów [fot.3.] 

Najczęściej w próbach badanych 55 jabłek wykrywano pozostałoś takich związków jak: Kaptan, Acetamipryd, Ditiokarbaminiany, Boskalid, Metyoksyfenozyd, Piraklostrobina, Karbendazym, Fluidoksonil, Tebukonazol.

Co stanowi dziś największy problemem ? Jak kilkukrotnie podkreślał dr Artur Miszczak niezgodne z zaleceniami stosowanie środków ochrony roślin – czego przyczyną jest nieczytanie etykiet preparatów.REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (3):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:21 Podważać tego, co powiedział dr A. Miszczak nie ma sensu - wszak to doktor i wie co mówi. Jednak same suche dane statystyczne nie wiele nam powiedzą. Jeśli próbki pobiera się od maja do września, to ja się spytam - jak w pozostałościach środków można wymienić np. kaptan, skoro na tzw. przechowanie pryska się właśnie np. Merpanem 80, Captanem 80, czy Captanem 50. Moja rozterka przeradza się już w przerażenie, bo co wykażą próby pobrane u mnie w moim sadzie we wrześniu ? Jeśli ja stosuję ś.o.r. zgodnie z etykietą, zgodnie z prewencją, karencją, dawką i w terminie, to zawsze może zdarzyć się krnąbrna odmiana ( mam ich z 18...tak ! ), która będzie trudniej pozbywała się danej substancji. Przecież to prosta reakcja. Masz szwagra, który lubi wypić ? On wypije o,7 l i stoi. Ja wypiję 0,25 l i zdycham trzy dni. Na czym to polega ? Łatwo to wytłumaczyć... jednak trzeba przyjrzeć się, co to jest C2H5Oh i na co się rozkłada. Podobnie dzieje się z chemią...w roślinie. Ileś lat temu pobrano ode mnie próbki. Wynik 0,00.
Co do przedstawionych tzw. programów ochrony. Ktoś na odmianie odpornej na parcha i mączniaka stosuje Score i Kaptan Plus... Natomiast podziwiam odwagę drugiego gościa, który na wrażliwej odmianie, jaką jest Cortland stosuje w czasie infekcji pierwotnych czterokrotnie Miedzian 50...Powiem tak - odważny gość ! To w walce z zarazą ogniową dawka zgodnie z etykietą, to o,15 kg/ha. Jakie płyną z tej prezentacji wnioski ?
Zgłupiałem...starzeję się, czas umierać...??
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:23 Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy ogniowej po kwitnieniu...
SlawekS
SlawekS 11.03.2018 07:43 Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i dotyczy różnych gatunków, dopiero później artykuł skupia się na jabłkach. Wątpię czy PIORiN pobiera te próbki w sadzie, prawdopodobnie większość jest pobierana z chłodni w czasie kontroli "papierów" w gospodarstwie. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie po listopadowej kontroli u mnie. Pech chciał, że limit próbek na ten rok już był wykorzystany i ominęło mnie darmowe badanie :/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Plantatorzy agrestu załamują ręce – ceny w skupie 40 gr za kilogram

Początek sezonu owocowego przyniósł już pierwsze problemy. Plantatorzy agrestu załamują...

Samorząd rolniczy za wprowadzeniem kontroli żywności z zagranicy

W związku z informacjami o wprowadzaniu na rynek krajowy owoców miękkich z zagranicy po...

Czy występuje zmowa cenowa na rynku owoców miękkich ?

Zdaniem samorządu rolniczego na rynku owoców miękkich występują symptomy zmowy cenowej...

Ochrona drzew jabłoni - 19.06.2018 - Kamil Jeziorek, Syngenta

Aktualne zalecenia dotyczące ochrony drzew jabłoni przed mączniakiem jabłoni oraz...

Komunikat: Warunki suszy w Polsce (11.IV - 10.VI)

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdzamy...

Ukraińcy najwyższe stawki za pracę otrzymują przy zbiorze truskawek

Z badań firmy Personnel Service wynika, że jedne z najwyższych stawek, za pracę za...

Najnowsze ogłoszenia

Rozsiewacz nawozów RAUCH MDS 62 2004r.

24.06.2018 23:05 autor: vitoma

sprzedam kombajn do zbioru porzeczek

23.06.2018 11:25 autor: Wieslaw

Szkoła rolnicza

22.06.2018 07:46 autor: dochtur

ursus 330

21.06.2018 23:04 autor: kuki125

Wózek widłowy WW 1250

21.06.2018 22:59 autor: kuki125

kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

21.06.2018 20:58 autor: arina59

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

sprzedam kombajn do zbioru...
Przydało by się podać cenę jeżeli nie...
Samorząd rolniczy za...
Nikomu z rządzących nie zależy na...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Były "samorządowiec rolniczy" czyli szef...
Do zbioru wiśni
Jak na razie to rwacz ma więcej jak...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
teraz będziemy strajkować jak są zbiory...
Samorząd rolniczy za...
Najwięcej do powiedzenia mają zawsze ci ,...
Samorząd rolniczy za...
Nie widzisz jak liżą D........ rządzącym
Samorząd rolniczy za...
To co wy ku.. robicie przez caly rok....jak...
MTAS + HORTI-TECH już w...
To tylko sadownicy z świętokrzyskiego...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
STRAJK W TYM MOMENCIE TO NIEPOROZUMIENIE...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Wiadomo z tonącego okrętu pierwsze...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Ledwo ogłosili protest a Kargula już niema...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panie @kaktus... Witamy w gronie tych, co...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, swój komentarz oparłem o własny...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy ..zrobiłem to dla zmyłki ,,,...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panowie obecnie komentarze to zbiór obelg...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Oooo. to temu drugiemu dałbym z liścia w...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Chciałbym się tu podzielić smutną...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
"Ty naprawdę wierzyłeś w dobre intencje...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Może nie do precyzowałem swą wypowiedź...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie jeszcze ten polski internauta o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Z Twej wypowiedzi wynika jasno, że oglądamy...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Alfredzie czterdziesty, gdybym sędziował...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
artemida ,idź lepiej na marsz KOD-u co by...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Administrator znowu dołożył minusów....
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie te DZIESIĘCIU chorych dzieci ma już...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Prezydent Gdańska zadeklarował przyjęcie...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, nie powtarzaj tych głupot, które...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
W mojej okolicy jest taka duża...
O sadownictwie i...
ten ekspert powinien sie dowiedziec wiecej to...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Widzę, że brak wiary że nowy sfinansuje...
Komunikat sadowniczy -...
Wielka szkoda, że nic nie ma o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
@artemida... Po tych minusach można tylko...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Zaskoczę Cię @Spartanie 300...Ja...
O sadownictwie i...
Co do tematu pozostałości. Jak Pan Tomasz...
O sadownictwie i...
Filmy, jak filmy... Ciekawie opowiadał Pan...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nowy minister ante portas... sfinansuje.
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Kiedy kilka lat temu, na łamach naszego...
Do zbioru wiśni
ciekawe co zrobisz jak będzie 80gr
Do zbioru wiśni
Hahahahhh chyba żartujesz. Jak szoszony...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Ciekawe jakby szybko rosły plusy gdybyś...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Dokładnie tak...Pytam się jeszcze gdzie są...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nikt nie da tyle, ile politycy obiecają, ale...
Do zbioru wiśni
A ja słyszałem że cena ma nie przekroczyć...
Upały i susza...
Śliwki?? Made in....???Bo raczej nie z RP.
Droższe owoce skutkiem...
Patrząc na tę czereśnie to raczej nie...
Do zbioru wiśni
Tak ma być. Słyszałem o 3zl za kg rwanej
Do zbioru wiśni
Wiśnia ma być droga :]
Nowe odmiany czereśni - sad...
Znam pana Grzegorza mimo ponad 500...
Tarcznik niszczyciel w...
Uwaga na ogniska w rejonie Sandomierza....
KE: Cydr z niższą akcyzą
A po kiego mi pędzić cokolwiek, jak jestem...
KE: Cydr z niższą akcyzą
To nie kwestia cen. To nie kwestia doznań...
Droższe owoce skutkiem...
To przebitka niezła Hurt czereśnia 3-4zł a...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Jeśli przyjacielu cena sikacza, albo sikacza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
@Turysta ... Skąd taka cyfra ? Dojna zmiana...
Droższe owoce skutkiem...
Tak napewno zdrozeje o te skladki ! rynek sam...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Z ilości komentarzy wynika, że...
Do zbioru wiśni
jak by po tyle była to bajka !
Do zbioru wiśni
Po tyle to będzie na skupię. Może rozdaj...
Nawadnianie plantacji...
Możesz mieć rację . Na bluecropa za gęsty...
Nawadnianie plantacji...
To pewnie Chander z niewielkim plonem. Albo...
Nawadnianie plantacji...
Możecie napisać ile lat mają krzewy i co...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Jeżeli dużo Ukraińców jest zatrudnianych...
Gwałtowny spadek cen...
Najważniejsze żeby pracownik z ukrainy...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
10-30? W tym momecie rządają 50 zł !!!...
Gwałtowny spadek cen...
Normalna standardowa zagrywka na oskubane...
Zmarł prof. dr hab....
Ludzie zapomnieli o takimi człowieku jak...
Kupie maszt do cągnika
Autor ogłoszenia chcę kupić -więc skąd...
Kupie maszt do cągnika
Można jakieś zdięcie opis cene
Zmarł prof. dr hab....
Nie rozumiem czemu jest tak mało...
Kupie maszt do cągnika
Dzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Dramat polskich plantatorów
ja nie jestem z tego pokolenia żeby...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie...
Dramat polskich plantatorów
za to ja jestem osobą o własnych...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za...
Dramat polskich plantatorów
Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje...
Dramat polskich plantatorów
tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu...
Dramat polskich plantatorów
Jestem tu na portalu od wielu lat. Już...
Zmarł prof. dr hab....
Byłem w tym roku na Międzynarodowej...
Wzory umów – pomocnik...
To może podaj kraj gdzie tak proste przepisy...
Zmarł prof. dr hab....
Panie Profesorze. Pokój Ci wieczny w cichej...
Zmarł prof. dr hab....
Kim był dla ciebie, dla ciebie, czy dla...
Wzory umów – pomocnik...
To wina oczywiście UE nie naszego rządu
Wzory umów – pomocnik...
Aż boję się kłaść spać bo rano może...
Zmarł prof. dr hab....
[*] [*] [*] Cześć Jego pamięci! Odszedł...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Gadki od Maja, że wszystko obrodzi w opór...
Zmarł prof. dr hab....
Niech spoczywa w pokoju...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Nie o wysokość produkcji i zbyt tu chodzi,...
Dramat polskich plantatorów
Nie zazdroszczę plantatorom. A tu taka...
Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
instagram

Advertisement