Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Caldera

Pozostałości środków ochrony roślin wykrywane w owocach pochodzących z polskich sadów

Podczas 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych która odbyła się 6 i 7 marca br. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Artura Miszczaka nt. „Pozostałości środków ochrony roślin wykrywanych w owocach pochodzących z polskich sadów”.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez eksperta aktualnie (zgodnie z rejestrem MRiRW 23.02.2018) w kraju mamy zarejestrowane 2073 środki ochrony roślin (876 chwastobójczych; 723 fungicydów; 335 insektycydów, akarycydów, rodentycydów, repelentów; 139 regulatorów wzrostu, atraktantów). Liczba tych preparatów z roku na rok jednak systematycznie się zwiększa o ok. 150-200 preparatów.

Czyli jak widzimy jest coraz więcej preparatów, niekoniecznie więcej substancji aktywnych – zaznaczył dr A. Miszczak.

Każdego roku wiele produktów zmienia etykiety (zostają dodane a czasem usunięte uprawy w jakich dany środek może być stosowany), dlatego trzeba cały czas tą wiedzę aktualizować.

Z aktualnym rejestrem środków ochrony roślin oraz etykietami poszczególnych środków możemy zapoznać się m.in. na stronie MRiRW https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin

Jakie rodzaje metod analitycznych używane są obecnie w badaniach pozostałości pestycydów ?

Aktualnie główną metodą stosowaną w laboratoriach jest metoda „Multi” (MRM) - GC/MS/MS; LC/MSMS. Stosuje się również metody pojedyncze (SMR) - ditiokarbaminiany; glifosat, AMPA, etefon; chlormekwat, mepikwat, cyromozyna; kwaśne pestycydy (MCPA 2,4-D, fluroxypyr, itd.); fosetyl, fosforyny; ditianon, dodyna, hydrazyd maleinowy.

Jak poinformował dr Artur Miszczak

Zbadać pestycydy nie znaczy zbadać pestycydy od tak po prostu, te metody analityczne składają się z różnych komponentów. Głównie korzystamy z metody „Multi” (MRM). Oprócz tego mamy specyficzne metody analityczne, których należy użyć zwłaszcza, jeśli stosowaliśmy takie środki ochrony roślin które zawierają np. ditianon, dodyna czy też fosforyny po nawozach fosforanowych.

Co roku w kraju przeprowadzane są tzw. badania monitoringowe. Na czym polegają te badania ?

Jak wyjaśnił dr A. Miszczak próbki do badań pobierane są od maja do grudnia, pobierane są z każdego województwa, przez PIORiN która organizuje pobieranie prób i dostarcza je do kilku laboratoriów w kraju.

Zestaw prób jest zawsze optymalizowany: ze względu na ilość generalną prób pobieranych do badań, na areał jak i na wyniki badań z poprzedniego roku. Jest to cały matematyczny system, który wskazuje ile prób z danej uprawy należy pobrać do badań.

Laboratorium które otrzyma próbki ma obowiązek zinterpretować wyniki badań, zgłosić przekroczenia oraz zwrócić szczególną uwagę na nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin – czyli na wszystkie zastosowania środków niezgodne z ich przeznaczeniem (etykietą). Do badania tych prób stosuje się metodę „Multi” (MRM).

Wyniki badania monitoringowego Instytutu Ogrodnictwa:

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez dr Artura Miszczaka w ubiegłym roku (2017) do laboratorium Instytutu Ogrodnictwa trafiło 140 prób owoców (11 gatunków):

  • Jabłoń – 55 prób; Śliwa – 21 prób; Grusza 15 prób; Wiśnia – 12 prób; Porzeczka – 11 prób; Orzech włoski – 8 prób; Orzech laskowy – 7 prób; Czereśnia – 5 prób; Winorośl – 3 próby; Malina – 2 próby; Borówka – 1 próba.


Próby te pochodziły z województwa łódzkiego (79) oraz mazowieckiego (31), podkarpackiego (5), małopolskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), wielkopolskiego (2), lubelskiego (2), śląskiego (2), świętokrzyskiego (1), podlaskiego (1), warmińsko-mazurskiego (1) i kujawsko-pomorskiego (1).

Jak wygląda sytuacja w uprawach sadowniczych w ocenie laboratorium IO ?

Do 73 % z tych prób nie było żadnych uwag, pozostałości znajdujące się w nich były w normie. Niepokojący jednak jest fakt, że w ¼ z tych 140 prób wykryto nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin. Natomiast w 3 próbach (2 w jabłoni i 1 w wiśni), które stanowiły w sumie 2 % wszytkich pobranych prób wykryto przekroczenie pozostałości pestycydów. Przekroczenia te były wynikiem zastosowania środków niezalecanych dla tych upraw (chloropiryfus – jabłoń, cyprokonazol – wiśnie).

Czy te 2 % to jest dużo czy mało ? Są to 2 gospodarstwa na 100, 20 na 1000 albo 200 na 10000 ? Czy to jest mało czy dużo to jest kwestia zależna od punktu widzenia – zaznaczył dr A. Miszczaka.

Niepokojący jest jednak fakt, iż z roku na rok procent nieprawidłowości oraz procent przekroczeń w badanych próbach jest coraz większy:

 Fot.1Fot.1
 Fot.2Fot.2
 Fot.3Fot.3


A jak prezentowały się wyniki pozostałości w pobranych próbach jabłek ?

Jak zaznaczył ekspert dla upraw jabłoni mamy zarejestrowanych w sumie 346 środków ochrony roślin i 88 substancji aktywnych:

  • Akarycydy – 15 ś.o.r; 10 s.a.;
  • Atraktanty – 2 ś.o.r; 2 s.a.;
  • Chwastobójcze – 88 ś.o.r; 8 s.a.;
  • Fungicydy – 160 ś.o.r; 37 s.a.;
  • Insektycydy – 60 ś.o.r; 21 s.a.;
  • Regulatory wzrostu – 20 ś.o.r; 9 s.a.;
  • Stymulatory odporności – 1 ś.o.r; 1 s.a.


Patrząc na zestaw wszystkich tych preparatów wydawałoby się, że problemy związane z uprawą jabłoni powinny być wyczerpane tymi środkami. Niestety tak nie jest…I jak wynika z zaprezentowanych danych aż 24 % z pobranych do badań prób wykazało nieprawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin…Czyli pomimo tego, iż mamy zarejestrowanych dla jabłoni 346 środków ochrony roślin to, co czwarte gospodarstwo w Polsce stosuje niezarejestrowane dla jabłoni środki.

Z koeli jeśli chodzi o liczbę pozostałości pestycydów wykrywanych w pojedynczych próbach jabłek sytuacja wygląda i dobrze i źle – powiedział dr A. Miszczak.

Jak poinformował ekspert mamy sporą liczbę procentową jabłek/sadów w których nie wykrywamy w ogóle albo maksymalnie 1 czy 2 pestycydy.

Z programem ochrony który został zastosowany w 2 uprawach jabłoni w których nie wykryto żadnego pestycydu można zapoznać się [fot.2]

W sumie w 50 % próbkach jabłek wykryto nie więcej niż 4 pestycydy. Jednak w pozostałych 50 % wykrywano nawet do 10 albo 11 pestycydów [fot.3.] 

Najczęściej w próbach badanych 55 jabłek wykrywano pozostałoś takich związków jak: Kaptan, Acetamipryd, Ditiokarbaminiany, Boskalid, Metyoksyfenozyd, Piraklostrobina, Karbendazym, Fluidoksonil, Tebukonazol.

Co stanowi dziś największy problemem ? Jak kilkukrotnie podkreślał dr Artur Miszczak niezgodne z zaleceniami stosowanie środków ochrony roślin – czego przyczyną jest nieczytanie etykiet preparatów.REKLAMA
2018_WIELKA_LOTERIA_ARYSTA

komentarze (3):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:21 Podważać tego, co powiedział dr A. Miszczak nie ma sensu - wszak to doktor i wie co mówi. Jednak same suche dane statystyczne nie wiele nam powiedzą. Jeśli próbki pobiera się od maja do września, to ja się spytam - jak w pozostałościach środków można wymienić np. kaptan, skoro na tzw. przechowanie pryska się właśnie np. Merpanem 80, Captanem 80, czy Captanem 50. Moja rozterka przeradza się już w przerażenie, bo co wykażą próby pobrane u mnie w moim sadzie we wrześniu ? Jeśli ja stosuję ś.o.r. zgodnie z etykietą, zgodnie z prewencją, karencją, dawką i w terminie, to zawsze może zdarzyć się krnąbrna odmiana ( mam ich z 18...tak ! ), która będzie trudniej pozbywała się danej substancji. Przecież to prosta reakcja. Masz szwagra, który lubi wypić ? On wypije o,7 l i stoi. Ja wypiję 0,25 l i zdycham trzy dni. Na czym to polega ? Łatwo to wytłumaczyć... jednak trzeba przyjrzeć się, co to jest C2H5Oh i na co się rozkłada. Podobnie dzieje się z chemią...w roślinie. Ileś lat temu pobrano ode mnie próbki. Wynik 0,00.
Co do przedstawionych tzw. programów ochrony. Ktoś na odmianie odpornej na parcha i mączniaka stosuje Score i Kaptan Plus... Natomiast podziwiam odwagę drugiego gościa, który na wrażliwej odmianie, jaką jest Cortland stosuje w czasie infekcji pierwotnych czterokrotnie Miedzian 50...Powiem tak - odważny gość ! To w walce z zarazą ogniową dawka zgodnie z etykietą, to o,15 kg/ha. Jakie płyną z tej prezentacji wnioski ?
Zgłupiałem...starzeję się, czas umierać...??
jerzy45
jerzy45 10.03.2018 22:23 Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy ogniowej po kwitnieniu...
SlawekS
SlawekS 11.03.2018 07:43 Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i dotyczy różnych gatunków, dopiero później artykuł skupia się na jabłkach. Wątpię czy PIORiN pobiera te próbki w sadzie, prawdopodobnie większość jest pobierana z chłodni w czasie kontroli "papierów" w gospodarstwie. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie po listopadowej kontroli u mnie. Pech chciał, że limit próbek na ten rok już był wykorzystany i ominęło mnie darmowe badanie :/

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

... w końcu ktoś miał odwagę pokazać jak jest

W dniu wczorajszym (22.02.2018r.) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie obyła się...

Maliszewski: Ustawa dot. pracowników sezonowych ma szereg wad !

21 marca br. podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Łódzkie plantacje truskawek uszkodzone przez mróz

W województwie łódzkim pod koniec lutego mróz nad ranem sięgał -17 stopni, a miejscami...

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych ?

O tym czy dane porozumienie może być zakwalifikowane jako umowa o dzieło czy też zlecenie...

Prognozy zbiorów jabłek na półkuli południowej w 2018 r.

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez WAPA (World Apple and Pear Association)...

U jerzy45 -ego w sadzie

Tak, zgadza się pojechaliśmy do gospodarstwa sadowniczego Pana Jerzego Furmana, większości...

Najnowsze ogłoszenia

Brona aktywna z wałem packera

23.03.2018 20:37 autor: OM4x4

Murarka ogrodowa (Osmia rufa)

22.03.2018 18:37 autor: KamiL87

Skrzynki jedynki

22.03.2018 08:25 autor: robal75

Sprzedam przyczepę

22.03.2018 08:22 autor: robal75

Silnik elektryczny na wózku.....

21.03.2018 13:38 autor: agatatar

Kupię kombajn połówkowy do porzeczek

21.03.2018 10:35 autor: sadownik4231

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

... w końcu ktoś miał...
Gdzie można zobaczyć całość?
... w końcu ktoś miał...
o czym to mowa ?? cena jest jak nie ma towaru...
U jerzy45 -ego w sadzie
Punkt widzenia zależy od puntu siedzenia....
U jerzy45 -ego w sadzie
A ja gratuluję odwagi i nie piszcie że aż...
Łódzkie plantacje...
W jakiej miejscowości znajduje się...
U jerzy45 -ego w sadzie
Te wiadomości to chyba z Radia Erewań. Bez...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tęsknota za komuną ostatnio dosyć...
... w końcu ktoś miał...
Pan Zbyszek zawsze mówi mądrze i konkretnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
,,Ale cóż czasem wolałbym żeby więcej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jakich konkretów? Tak wygląda w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tego się spodziewałem jak zwykle zero...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nikt nie ma wpływu z jaką marmoladą jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dobre jabłka idą do Niemiec ale najgorsze...
U jerzy45 -ego w sadzie
Bierzemy przykład z zachodnich sąsiadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Moją pasją @grisza1988 jest wędkarstwo....
U jerzy45 -ego w sadzie
Są ludzie o dużym poczuciu humoru, są...
U jerzy45 -ego w sadzie
@advocatusdiaboli ... Nie - błędnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ścinasz końcówkę żeby usunąć pąk...
U jerzy45 -ego w sadzie
odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu....
U jerzy45 -ego w sadzie
"Tak było i w mojej okolicy, gdy jeden...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy mam wszystko sprawne? nie wiem, staram...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo i znowu sie wybiela i atakuje innych ....
U jerzy45 -ego w sadzie
Marszym trafiłeś w dziesiątkę z tą...
U jerzy45 -ego w sadzie
@tomaszw. Jestem dziadkiem i mam do tego...
U jerzy45 -ego w sadzie
To @decosto nie jest odwaga. To jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
A dlaczego @Osiris tak twierdzisz ? Pokaż...
U jerzy45 -ego w sadzie
@marszym ...Gdzie Ty hejt widzisz ? Jeśli...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tak, też się z Tobą zgadzam. Tylko jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
to jest człowiek który nie znosi krytyki i...
U jerzy45 -ego w sadzie
A co mnie drażni w pokazach cięcia, które...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie wszystkie sady w Wielkopolsce są tak jak...
U jerzy45 -ego w sadzie
Masz rację ! Ty @Demixie jednak masz inny...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ja nigdy w swoich komentarzach nie mówiłem,...
U jerzy45 -ego w sadzie
Widze różnice w prowadzeniu Wielkopolskich...
U jerzy45 -ego w sadzie
Chciałbym wszystkim podziękować, za...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ta osłona @jaceo1 odpada już podczas...
U jerzy45 -ego w sadzie
Pewnie będąc u Ciebie wielu by to samo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie to, żebym się czepiał, ale ten wałek...
U jerzy45 -ego w sadzie
zdziwiony jesteś? ja nie, pewnie należało...
U jerzy45 -ego w sadzie
No 70 minusów w pięć minus...
U jerzy45 -ego w sadzie
To admin tak z rana może bez zapowiedzi? To...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dokładnie. Minusy (moim zdaniem) za wtręty...
U jerzy45 -ego w sadzie
Janusz polskiego sadownictwa
U jerzy45 -ego w sadzie
A może jakiś zlot wszystich forumowiczów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Trzeba dietę wprowadzić?
U jerzy45 -ego w sadzie
Pochwała za odwagę, bo nie każdy przed...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jak widać stare ludowe przysłowie "kto...
U jerzy45 -ego w sadzie
Super! Pozdrawiam
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo p Jerzy wiele wiadomości jest bardzo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szału ni ma dupy nie urywa.A kiedy cięcie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratulacje Jerzy,, za pokazanie Twojego sadu...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy! Widać, że równy z Ciebie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratuluję Panie Jerzy.
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy widzę ,że jest to Twoja wilka...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy brawo za odwagę pokazania swojej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Wyszło, jak wyszło, ale ktoś, kto miał...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, wąs nie umalowany i bez kapelusza, no...
Sadownik o sadownictwie
Masz @Demix pewien problem z określeniem...
U jerzy45 -ego w sadzie
Co do tych filmów, to powiem tak...Pan...
U jerzy45 -ego w sadzie
Właśnie - szkoda. Jednak gdybyś był...
Szczepienie w ręku
...o kurcze - jak maszynki. Rozmnażanie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szkoda, ze Pan Jerzy nie pokazał kwatery...
Porzeczki: ceny,...
Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że...
Porzeczki: ceny,...
Widzę że brakuje Ci wiary w to, że...
Porzeczki: ceny,...
CZII Z ekologią tez jest problem, co mam...
Porzeczki: ceny,...
CZI Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy...
Porzeczki: ceny,...
Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg?...
Porzeczki: ceny,...
I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00...
Sadownik o sadownictwie
A to jakis problem zamontować dwa albo trzy...
Porzeczki: ceny,...
Nie ma powodów do narzekania na zakłady,...
Sadownik o sadownictwie
Macie słuszną racje, ale to, co chcieli...
Sadownik o sadownictwie
No powiedzmy PRAWIE znormalizowane... Ja...
Sadownik o sadownictwie
Artemido to co Ci umknęło to fakt ,że nie...
Porzeczki: ceny,...
Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg,...
Sadownicy są w dobrej...
Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja....
Porzeczki: ceny,...
Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą...
Porzeczki: ceny,...
Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach...
Sadownik o sadownictwie
Wydawało mi się że jestem już poza...
Sadownik o sadownictwie
Umkło mej uwadze. Przede wszystkim chodzi...
Sadownik o sadownictwie
To jest właśnie słuszny problem, który...
Sadownik o sadownictwie
To Ty @Lukas23 nie zauważyłeś "pułapki",...
Sadownik o sadownictwie
Do jerzy45: Czytaj ze zrozumieniem. Nie...
Sadownicy są w dobrej...
Piszesz @grisza1988 swój post dość...
Sadownicy są w dobrej...
Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie...
Frusto: komunikat sadowniczy...
Nie będę się pastwił nad autorami tego...
Porzeczki: ceny,...
CZ II Następnie plantatorzy, ktorzy byli...
Porzeczki: ceny,...
CZ I Fragii, Masz tutaj podane dokładne dane...
Sadownicy są w dobrej...
No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki...
Sadownik o sadownictwie
Lukas 23 trafił w samo sedno.Wszyscy...
Sadownik o sadownictwie
Teraz jest 2 kg/ha, kiedyś było chyba 3 do...
Sadownicy są w dobrej...
Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku...
Sadownik o sadownictwie
W czerwcu można pryskać substancją czynną...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Spoko, myślałem że jesteś niezadowolony z...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Do sasha Sprzedaję ponieważ chcę kupić...
Sadownicy są w dobrej...
bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia....
Sadownicy są w dobrej...
E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Musi być mocno uszkodzony, jeśli...
Sadownicy są w dobrej...
Ostatnio słyszałem przypadkowo że były...
Sadownicy są w dobrej...
Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie...
Sadownicy są w dobrej...
Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany...
Sadownicy są w dobrej...
jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Jaki powód sprzedaży?
Sadownicy są w dobrej...
Po co takie głupoty piszą, np koło Białej...
Sadownicy są w dobrej...
Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że...
Opryskiwacze sadownicze:...
Ciekawi mnie podział opryskiwaczy na...
Sadownik o sadownictwie
@Lukas23... Powiedz wszystkim tu zebranym...
Sadownicy są w dobrej...
Dlaczego wielu sadowników uciekło od...
Sadownicy są w dobrej...
Problem @Magister polega na tym, że polska...
Sadownicy są w dobrej...
Masz jednak takie podejście do tematu, jak...
Sadownicy są w dobrej...
a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?
Sadownicy są w dobrej...
Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony...
Pozostałości pestycydów w...
Nie niepotrzebny, nasze kury produkują...
Pozostałości pestycydów w...
Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko...
Pozostałości pestycydów w...
Dzień dobry, panie i panowie! Przepraszam za...
Sadownicy są w dobrej...
A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni...
Sadownicy są w dobrej...
Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja...
Sadownik o sadownictwie
Święte słowa, święte słowa p.L23 ale...
Danfoss EKA 164A
Mam taki ale nowy 500 236 866
Sadownik o sadownictwie
Przestańcie pierdzielić farmazony!...
Sadownicy są w dobrej...
niech każdy dopisze co dalej
Sadownicy są w dobrej...
Proponuję wydrukować ten artykuł i...
Sadownik o sadownictwie
W niektórych tematach coś się zmienia np....
Sadownik o sadownictwie
Adwokat diabła to sobie może pozwolić......
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1luteg było 660tys ton to dzisiaj...
Uszkodzenia mrozowe na...
W owym roku o którym piszesz j45, dziwiło...
Uszkodzenia mrozowe na...
Skąd ta pewność że nie zmarło? Ponad 20...
Uszkodzenia mrozowe na...
Defetyzm ma pewne znaczenie i określa pewne...
Uszkodzenia mrozowe na...
Własnych doświadczeń w skracaniu cudzego...
Uszkodzenia mrozowe na...
@pit2015 ...Siejesz defetyzm. Czy to pierwsza...
Sadownik o sadownictwie
A kto by nie chciał wpaść w łapy lobby...
Sadownicy będą płacić...
@Marcin21...Matematykę, to znam...Tzn....
Sadownicy będą płacić...
Musisz podszkolić matematykę i dopiero...
Sadownik o sadownictwie
U mnie Artemido bardzo duży procent. W...
Sadownik o sadownictwie
To wszystko prawda p. Demix. Prawie każdy...
Uszkodzenia mrozowe na...
Jak by tego było mało za tydzień powtórka...
Sadownik o sadownictwie
Duże gospodarstwo Piotra Korczaka zawsze...
Pozostałości środków...
Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Ja jestem @artemido przygotowany na...
Pozostałości środków...
Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy...
Pozostałości środków...
Podważać tego, co powiedział dr A....
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Teraz już praktycznie niewiele, trochę...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
jaceo1 - działasz w związku?
W Lublinie 22.03.2018r. o...
To zdaję się ja jestem jednym z pierwszych...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
"Darmowe jablka powinne być zniszczone,...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Śmiać się chyba nie ma z czego? Zobacz jak...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Na początku drugiego komentarza popełniłem...
Sadownicy będą płacić...
zapomniałam podać maila...
Sadownicy będą płacić...
Właśnie skoro temat tłumaczeń został...
instagram