Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Pozostałości pestycydów w jabłkach, a wyniki analiz

Trwa cykl konferencji i spotkań sadowniczych. Mieliśmy już okazję, jeśli była tylko nasza chęć i czas uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu najróżniejszych terminach takich spotkań. To na pewno ewenement, jeśli chodzi o ilość szkoleń jakie organizuje się dla sadowników w Europie, ale i na Świecie.

W początkowych spotkaniach temat pozostałości pestycydów nie był poruszany tak priorytetowo jak podczas ostatnich kilkunastu konferencji. Temat ważny, problem z którym muszą zmierzyć się sadownicy, ale również cała branża sadownicza. Za kilka dni pojawią się w portalu materiały pisane i video dotyczące tego zagadnienia i podsumowujące działania jakie już zrobiono i jakie należy wdrożyć w swojej produkcji, aby nie było problemu ze sprzedażą owoców jesienią i zimą.

Świadomość sadowników wzrasta w temacie pozostałości pestycydów, dlatego coraz więcej pytają. Wczoraj podczas trwającej 6-7 marca br. 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach Piotr Gościło poruszył bardzo ważny temat.

Zdarza się, że pozostałości pestycydów pojawiają się na owocach z drzew na których nie był stosowany dany preparat / substancja, a pozostałości są. Laboratorium wykazało że jest. Musimy się nad tym zastanowić gdzie problem ?
Obecnie jestem na etapie sprawdzania poszczególnych prób w różnych laboratoriach.

– stwierdził Piotr Gościło


Takie właśnie opinie również sadowników coraz częściej pojawią się z sali jak i podczas rozmów po spotkaniach. Warto zastanowić się nad tym faktem, lub poszukać rozwiązania problemu wyników analiz.

A czy ktoś z Was miał różny wynik analiz pozostałości tej samej próby owoców ?REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

komentarze (12):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 07.03.2018 12:31 Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku 2017. Badanie pozostałości wykazało niedozwolony pestycyd w danej uprawie. W 2017 roku ta substancja nie była używana w moim gospodarstwie. Nie widzę możliwości zniesienia cieczy roboczej gdyż najbliższa sąsiadująca działka (nienależąca do mnie)z produkcją zbóż to ok 150m. Próbki pobrał PIORIN w wyrywkowej kontroli , przy dużej dozie mojej dobrej woli gdyż, za kontrole zabrali się zbyt późno i byłem jedynym sadownikiem w moim rejonie ,który posiadał owoce śliw w chłodni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.03.2018 21:11 Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w biznesie. Szczególnym rodzajem biznesu jest rolnictwo, gdzie na żywych organizmach stosuje się tzw. chemię. W tym wypadku są rolnicy, którzy przestrzegają zaleceń, jak i ci, co nie. można by powiedzieć, że to źle. Tak. Jednak, jak życie pokazuje także w innych dziedzinach życia mamy problemy z uczciwością i rzetelnością...Tyczy się to także tych jednostek, które są powołane do kontroli... Przykład z Olimpiady zimowej w Rosji w 2014 pokazuje, że można manipulować próbkami... Czy jest to pojedynczy przykład ? Wątpię. Pewnie ktoś powie, co jedno z drugim ma wspólnego ? Czy przykład wykrycia przekroczenia norm środków w jabłkach i to trzy, czy czterokrotnie i tylko w Czechach nie jest dowodem na to, że coś tu nie gra ? A inne laboratoria nie wykryły ? Dokładność analizy, aparatury nie jest jeszcze dowodem na to, że coś w tym jabłku siedzie. A może jest to podyktowane li tylko czystą polityką, by polskie jabłko zdyskredytować ? Pisałem już wcześniej - a może w tym macza ręce Kreml, bo Polska od dawien dawna jest wrogiem Rosji, bez względu, jak się nazywała. Ktoś powie, że to niedorzeczne. Tak, ale wielka polityka właśnie składa się z niedorzeczności, ale na początku. Później będą fakty dokonane. Czy polska żywność nie mogła iść na rynek rosyjski. Mogła, ale taka jest polityka Kremla...Zachód dawno dostrzega zapędy Rosji. I Litwa i Łotwa i Estonia, Francja, UK, czy RFN... Tylko mu Polacy ciągle wierzymy w garbate aniołki. Zastanówcie się. Komu zależy na destabilizacji na rynku owoców w Polsce ? Na eksporcie polskich jabłek w świat...
jabuszko77
jabuszko77 08.03.2018 07:29 Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym sezonie jabłka z Ukrainy w krajach Skandynawskich były super ekologiczne .
artemida
artemida 08.03.2018 07:42 "Sprawców" można wykryć, czyli postawić nawet trafną diagnozę tylko CO Z TERAPIĄ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pinoczet
pinoczet 08.03.2018 07:42 niech przestana kupowac towar poza unia (ukraina moldawia), to sprawa pozostalosci sr.och. sama sie unormuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.03.2018 18:25 Ja mam wrażenie, że niektórzy nie przeczytali artykułu. Problem polega na tym ,że laboratorium potrafi "wykryć "substancję, której sadownik nie użył. Błąd w laboratorium(zamiana próbek) ? Zfałszowany środek?
Kupuję w dużej ogólnopolskiej hurtowni od wielu lat. Przecież sadownik nie ma w takiej sytuacji żadnej możliwości obrony...
jerzy45
jerzy45 08.03.2018 22:10 A ja uważam, że masz ograniczone pole widzenia... Popatrz na bajzel w około... Powyrzucano ludzi kompetentnych, a w ich miejsce powstawiano tych, co są zdolni tylko lizać i to bez wazeliny. Jaka jest dzisiejsza informacja z Parlamentu ? W Nie musisz już mieć wyższego wykształcenia, by zasiadać w spółkach skarbu państwa...!! Po dłuższym zastanowieniu powiem, że słuszna teza....Dlaczego ? Bo człowiek pilnujący interesu Państwa nie musi się na wszystkim znać, bo i ten wykształciuch ma ograniczenia... Podobnie kolego @advocatusdiaboli to, że "wykryto" środek, który nie był stosowany, to może być zwykła pomyłka, czeski błąd, kogoś głowa bolała, a praca dla niektórych to uciążliwy obowiązek i tak mają to wszystko w dupi*..!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:03 Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim nam powinno zależeć by problem rozwiązać i to rozwiązać tak by w każdej chwili móc udowodnić swoją "czystość". Dlaczego??? Między innymi dlatego że nasze owoce to temat międzynarodowy i nikomu na świecie nie zależy by nam ułatwiać życie, a wielu chciało by nam dokopać....a to najłatwiejszy sposób.
Kto jest winny??Jak to zmienić?? Moim zdaniem długa droga ale trzeba zacząć budować relację dostawca-odbiorca. Nie może być tak że produkujemy towar a potem upychamy go gdzie się da i jak się da.
Już na etapie produkcji powinniśmy wiedzieć dla kogo produkujemy, jakie mamy spełnić wymogi, jak będą one weryfikowane i jakie najniższe pieniądze dostaniemy za towar spełniający wymogi...
Nie może być tak, że towar ze wschodu jedzie do nas, rozpisywany jest na naszych sadowników, a potem mleko się rozlewa i nie bardzo wiadomo co jest nie tak. Kontrolujmy siebie i szanyjmy swoją pracę, swoich odbiorców ale i... swoich dostawców.
Jedziemy na tym samym wózku....i dobrze że się sprawa rypła bo może to być droga do umormowania nie tylko kwestii zdrowia naszych klientów, ale całego rynku i relacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:13 Podobnie w owocach przeznaczonych do przemysłu... napisałem kiedyś @ do kilku firm kupujących owoce miękkie, że mam spore ilości i jestem zainteresowany współpracą. Oferuję towar od sadownika, chroniony tak jak powinien być..... ilości kilku tirowe różnych garunków, niestety NIKT nawet nie odpisał w stylu "dziękujemy za ofertę itd....".
Łatwiej współpracować z łapaczami z pola, którzy kompletują często dostawę od kilku "sadowników" którzy mając małe ilości ryzykują i chronią czym się da???
Trzymam kciuki, że wszyscy będą patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i przestaną ulegać pokusie chwilowego zysku, od tego zależy czy będziemy funkcjonować w przyszłości.
jacenty82
jacenty82 14.03.2018 17:30 Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko przemysłowe, badania, jedna substancja w śladowych ilościach, nikt nawet nie chciał dołożyć grosika. Niby chcą mieć towar czysty, ale jak coś trzeba dołożyć za starania to nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andjey602
andjey602 14.03.2018 09:28 Dzień dobry, panie i panowie!
Przepraszam za mój polski, jestem z Ukrainy.
Mam problem, proszę, proszę, jak duże jest zainteresowanie nawozem z obornika z kurczaka w granulkach? Czy istnieje potrzeba stosowania tego nawozu w rolnictwie w Polsce, w związku z najnowszymi przepisami UE?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Mój adres e-mail: Andjey602@ukr.net
manka
manka 14.03.2018 20:10 Nie niepotrzebny, nasze kury produkują wystarczająco dużo nawozu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Pożar gospodarstwa sadowniczego w Orlej Górze (gm. Biała Rawska)

24 września br. 13 zastępów straży pożarnej gasiło pożar gospodarstwa w miejscowości...

Czas na nasze jabłka w Egipcie

Już od ponad roku w Algierii i Egipcie realizowana jest przez Związek Sadowników RP...

ZSRP apeluje o zwiększenie sprzedaży polskich owoców w marketach !

W tym bardzo trudnym dla sadowników momencie oferujemy Wam owoce tu w Polsce. Dobrej...

Znane i duże grupy producentów idą pod młotek !

Roja nie wywalczyła sanacji i czeka na likwidację. Syndycy sprzedają też aktywa Jabłuszka...

Z dnia na dzień temperatury spadły nawet o 20 stopni !

Wczoraj (21.09) po raz ostatni w tym roku mogliśmy podziwiać na naszych termometrach...

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie...

Najnowsze ogłoszenia

Praca przy zbiorze jabłek

25.09.2018 20:00 autor: Nazaruk9985

Taśma poliestrowa

22.09.2018 19:02 autor: pieknyimlody

Dwukółki sadownicze

21.09.2018 21:47 autor: OM4x4

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

21.09.2018 12:34 autor: SPIKE

Skrzynki jedynki

21.09.2018 10:33 autor: dixon

Maszt podnośnik to ciągnika do palet

21.09.2018 07:23 autor: przemo8025

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

ZSRP apeluje o zwiększenie...
Odwoływanie się do patriotyzmu sklepów...
Sadownicy mają dość –...
Jak możesz myśleć że Cie nie lubię? Czy...
Sadownicy mają dość –...
No cóż artemido jest tu na portalu jeszcze...
Rekordowo niskie ceny...
Proponuję powołać krajowe zrzeszenie...
KUPS: Trudne czasy dla...
Ale bzdety można okna kitowac. Wypad na...
Rekordowo niskie ceny...
Zwróćcie jeszcze uwagę, że lewa strona...
Rekordowo niskie ceny...
Ceny skupu jabłek do przetwórstwa i ceny...
KUPS: Trudne czasy dla...
Nie zamieszczajcie takich tekstów,...
Sadownicy mają dość –...
To już tylko ja zostałem komu można...
Sadownicy mają dość –...
artemida ,,wysil się bardziej !! wstaw mi...
Sadownicy mają dość –...
Ja mam inną propozycję ..w sumie strajku i...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Coś mi się wydaje, że, prawidłowo, zdanie...
Sadownicy mają dość –...
z porzeczką czarną było podobnie, u mnie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
UNIA NAM ZADNEJ ŁASKI NIE ROBI DOPLACAJAC DO...
Sadownicy mają dość –...
Nawet 1000 organizacji może być za...
Sadownicy mają dość –...
Artemida nie ma co porównywać zachodu do...
Sadownicy mają dość –...
Białobrzegi pod przetwórnią dzisiaj godz,...
Sadownicy mają dość –...
Przydała, by się możliwość usunięcia...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Maliszewski i jego kanapa /ZSRP/ chce umów....
Sadownicy mają dość –...
I tak będzie jeśli by wprowadzono...
Sadownicy mają dość –...
Nie będę podawał nazwy firmy, której nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dopłaty mocno skrzywiły wielu ....
Sadownicy mają dość –...
Z pola wyszły na pole trafiły ;) Ten rok...
Sadownicy mają dość –...
Zachód idzie do nas, już niedługo nauczymy...
Sadownicy mają dość –...
Zdjęcie na samej górze artykułu to...
Sadownicy mają dość –...
Wszystkie jabłka przerobią, tylko za jaką...
Sadownicy mają dość –...
To jeszcze dopisz, po chłopsku, jaki procent...
Sadownicy mają dość –...
Artemida co ty pieprzysz na zachodzie jak...
Sadownicy mają dość –...
W Chinach też, tylko Kitajce mają wzrost...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ja nic z tego nie skorzystałem. Jedno dobro...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
W pierwszej mierze firmy lub osoby...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
I jeszcze jedno pora odpowiedzieć na pytanie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Kiedy przystępowaliśmy, w 2004 r. do WE -UE...
Sadownicy mają dość –...
do artemida- i tu się kłania gospodarka...
Sadownicy mają dość –...
To mi, i może Jerzemu, wytłumacz po co...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Zrozum,że te zakłady nie powstały po to by...
Narodowy Holding Spożywczy...
Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi,...
Sadownicy mają dość –...
Abukk Jerzemu i Artemidzie nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Każdy narzeka że inni sądzą a sam nawet...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
A jaka jest moc przerobowa zakładów...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
To jest właśnie nowoczesne niewolnictwo...
Narodowy Holding Spożywczy...
Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś...
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Ligolowate likwidacja!!
Narodowy Holding Spożywczy...
Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Jakoś można utrzymać względną...
Narodowy Holding Spożywczy...
pomysł? przestać wojować z braćmi...
Narodowy Holding Spożywczy...
fundusz na utylizację,fundusz na wypadek...
Narodowy Holding Spożywczy...
pilsner13 Może tak :), bo temat jabłek...
Narodowy Holding Spożywczy...
Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o...
Narodowy Holding Spożywczy...
Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3...
Sadownicy mają dość –...
Jabłka ugotowane , zaczynają puchnąć ,...
Narodowy Holding Spożywczy...
1 nikt tego niechce ,nieopłaca się 2...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ehh gdyby te 500 milionów euro wpakować w...
Praca przy zbiorze jabłek...
Nie gorączkuj się Polisz ;) Stawka z...
Narodowy Holding Spożywczy...
Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie,...
Narodowy Holding Spożywczy...
jedna i jedyna droga ,to pozostawienie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Niestety mało realne by holding miał jakiś...
Dyscyplina „ogrodnictwo”...
Nie jest to raczej pomyłka. Jak tak dalej...
Sadownicy mają dość –...
Dobrze piszesz Abukk. Podejście ekonomiczne...
Praca przy zbiorze jabłek...
chłopie daj od razu 20 zl a co się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Sadźmy jeszcze więcej i gęściej jabłoni...
Sadownicy mają dość –...
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko...
Sadownicy mają dość –...
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób....
Sadownicy mają dość –...
Zapewne masz rację, napisałeś jednak to...
Sadownicy mają dość –...
Rozumiem, świat się zmienia. Kiedyś pod...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Mamy wyimaginowanego prezydenta w...
Sadownicy mają dość –...
Sprostowanie. Nie wszystko jabłko w tym...
Sadownicy mają dość –...
Filozofujesz Akukku... Nie masz...
Sadownicy mają dość –...
Przepraszam, nie chce mi się z Tobą gadać....
Sadownicy mają dość –...
Jak się coś robi to musi być SENS TEJ...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Nie którzy pewnie by chcieli aby polski...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Guzik ...całkowicie się z Tobą zgadzam....
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
wandalin - idąc Twym tokiem myślenia to jak...
Sadownicy mają dość –...
U mnie w dalszym ciągu tą nie...
Sadownicy mają dość –...
Chyba mnie źle zrozumiałeś... Napisałem...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Jak obniza do 0.1 zł to kupią wszystko ,...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
dla mnie to taka nauczka dla producentów bo...
Sadownicy mają dość –...
czy ty uwazasz ze jestesmy w stanie...
Sadownicy mają dość –...
a twoim zdaniem ile produkujemy? 1mln 1.5mln?...
Sadownicy mają dość –...
Polacy zjedzą 0,5mln ton deserówki, przy...
Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
instagram