Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan
2018_BASF_Sercadis

Pozostałości pestycydów w jabłkach, a wyniki analiz

Trwa cykl konferencji i spotkań sadowniczych. Mieliśmy już okazję, jeśli była tylko nasza chęć i czas uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu najróżniejszych terminach takich spotkań. To na pewno ewenement, jeśli chodzi o ilość szkoleń jakie organizuje się dla sadowników w Europie, ale i na Świecie.

W początkowych spotkaniach temat pozostałości pestycydów nie był poruszany tak priorytetowo jak podczas ostatnich kilkunastu konferencji. Temat ważny, problem z którym muszą zmierzyć się sadownicy, ale również cała branża sadownicza. Za kilka dni pojawią się w portalu materiały pisane i video dotyczące tego zagadnienia i podsumowujące działania jakie już zrobiono i jakie należy wdrożyć w swojej produkcji, aby nie było problemu ze sprzedażą owoców jesienią i zimą.

Świadomość sadowników wzrasta w temacie pozostałości pestycydów, dlatego coraz więcej pytają. Wczoraj podczas trwającej 6-7 marca br. 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach Piotr Gościło poruszył bardzo ważny temat.

Zdarza się, że pozostałości pestycydów pojawiają się na owocach z drzew na których nie był stosowany dany preparat / substancja, a pozostałości są. Laboratorium wykazało że jest. Musimy się nad tym zastanowić gdzie problem ?
Obecnie jestem na etapie sprawdzania poszczególnych prób w różnych laboratoriach.

– stwierdził Piotr Gościło


Takie właśnie opinie również sadowników coraz częściej pojawią się z sali jak i podczas rozmów po spotkaniach. Warto zastanowić się nad tym faktem, lub poszukać rozwiązania problemu wyników analiz.

A czy ktoś z Was miał różny wynik analiz pozostałości tej samej próby owoców ?REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (12):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 07.03.2018 12:31 Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku 2017. Badanie pozostałości wykazało niedozwolony pestycyd w danej uprawie. W 2017 roku ta substancja nie była używana w moim gospodarstwie. Nie widzę możliwości zniesienia cieczy roboczej gdyż najbliższa sąsiadująca działka (nienależąca do mnie)z produkcją zbóż to ok 150m. Próbki pobrał PIORIN w wyrywkowej kontroli , przy dużej dozie mojej dobrej woli gdyż, za kontrole zabrali się zbyt późno i byłem jedynym sadownikiem w moim rejonie ,który posiadał owoce śliw w chłodni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.03.2018 21:11 Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w biznesie. Szczególnym rodzajem biznesu jest rolnictwo, gdzie na żywych organizmach stosuje się tzw. chemię. W tym wypadku są rolnicy, którzy przestrzegają zaleceń, jak i ci, co nie. można by powiedzieć, że to źle. Tak. Jednak, jak życie pokazuje także w innych dziedzinach życia mamy problemy z uczciwością i rzetelnością...Tyczy się to także tych jednostek, które są powołane do kontroli... Przykład z Olimpiady zimowej w Rosji w 2014 pokazuje, że można manipulować próbkami... Czy jest to pojedynczy przykład ? Wątpię. Pewnie ktoś powie, co jedno z drugim ma wspólnego ? Czy przykład wykrycia przekroczenia norm środków w jabłkach i to trzy, czy czterokrotnie i tylko w Czechach nie jest dowodem na to, że coś tu nie gra ? A inne laboratoria nie wykryły ? Dokładność analizy, aparatury nie jest jeszcze dowodem na to, że coś w tym jabłku siedzie. A może jest to podyktowane li tylko czystą polityką, by polskie jabłko zdyskredytować ? Pisałem już wcześniej - a może w tym macza ręce Kreml, bo Polska od dawien dawna jest wrogiem Rosji, bez względu, jak się nazywała. Ktoś powie, że to niedorzeczne. Tak, ale wielka polityka właśnie składa się z niedorzeczności, ale na początku. Później będą fakty dokonane. Czy polska żywność nie mogła iść na rynek rosyjski. Mogła, ale taka jest polityka Kremla...Zachód dawno dostrzega zapędy Rosji. I Litwa i Łotwa i Estonia, Francja, UK, czy RFN... Tylko mu Polacy ciągle wierzymy w garbate aniołki. Zastanówcie się. Komu zależy na destabilizacji na rynku owoców w Polsce ? Na eksporcie polskich jabłek w świat...
jabuszko77
jabuszko77 08.03.2018 07:29 Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym sezonie jabłka z Ukrainy w krajach Skandynawskich były super ekologiczne .
artemida
artemida 08.03.2018 07:42 "Sprawców" można wykryć, czyli postawić nawet trafną diagnozę tylko CO Z TERAPIĄ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pinoczet
pinoczet 08.03.2018 07:42 niech przestana kupowac towar poza unia (ukraina moldawia), to sprawa pozostalosci sr.och. sama sie unormuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.03.2018 18:25 Ja mam wrażenie, że niektórzy nie przeczytali artykułu. Problem polega na tym ,że laboratorium potrafi "wykryć "substancję, której sadownik nie użył. Błąd w laboratorium(zamiana próbek) ? Zfałszowany środek?
Kupuję w dużej ogólnopolskiej hurtowni od wielu lat. Przecież sadownik nie ma w takiej sytuacji żadnej możliwości obrony...
jerzy45
jerzy45 08.03.2018 22:10 A ja uważam, że masz ograniczone pole widzenia... Popatrz na bajzel w około... Powyrzucano ludzi kompetentnych, a w ich miejsce powstawiano tych, co są zdolni tylko lizać i to bez wazeliny. Jaka jest dzisiejsza informacja z Parlamentu ? W Nie musisz już mieć wyższego wykształcenia, by zasiadać w spółkach skarbu państwa...!! Po dłuższym zastanowieniu powiem, że słuszna teza....Dlaczego ? Bo człowiek pilnujący interesu Państwa nie musi się na wszystkim znać, bo i ten wykształciuch ma ograniczenia... Podobnie kolego @advocatusdiaboli to, że "wykryto" środek, który nie był stosowany, to może być zwykła pomyłka, czeski błąd, kogoś głowa bolała, a praca dla niektórych to uciążliwy obowiązek i tak mają to wszystko w dupi*..!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:03 Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim nam powinno zależeć by problem rozwiązać i to rozwiązać tak by w każdej chwili móc udowodnić swoją "czystość". Dlaczego??? Między innymi dlatego że nasze owoce to temat międzynarodowy i nikomu na świecie nie zależy by nam ułatwiać życie, a wielu chciało by nam dokopać....a to najłatwiejszy sposób.
Kto jest winny??Jak to zmienić?? Moim zdaniem długa droga ale trzeba zacząć budować relację dostawca-odbiorca. Nie może być tak że produkujemy towar a potem upychamy go gdzie się da i jak się da.
Już na etapie produkcji powinniśmy wiedzieć dla kogo produkujemy, jakie mamy spełnić wymogi, jak będą one weryfikowane i jakie najniższe pieniądze dostaniemy za towar spełniający wymogi...
Nie może być tak, że towar ze wschodu jedzie do nas, rozpisywany jest na naszych sadowników, a potem mleko się rozlewa i nie bardzo wiadomo co jest nie tak. Kontrolujmy siebie i szanyjmy swoją pracę, swoich odbiorców ale i... swoich dostawców.
Jedziemy na tym samym wózku....i dobrze że się sprawa rypła bo może to być droga do umormowania nie tylko kwestii zdrowia naszych klientów, ale całego rynku i relacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:13 Podobnie w owocach przeznaczonych do przemysłu... napisałem kiedyś @ do kilku firm kupujących owoce miękkie, że mam spore ilości i jestem zainteresowany współpracą. Oferuję towar od sadownika, chroniony tak jak powinien być..... ilości kilku tirowe różnych garunków, niestety NIKT nawet nie odpisał w stylu "dziękujemy za ofertę itd....".
Łatwiej współpracować z łapaczami z pola, którzy kompletują często dostawę od kilku "sadowników" którzy mając małe ilości ryzykują i chronią czym się da???
Trzymam kciuki, że wszyscy będą patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i przestaną ulegać pokusie chwilowego zysku, od tego zależy czy będziemy funkcjonować w przyszłości.
jacenty82
jacenty82 14.03.2018 17:30 Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko przemysłowe, badania, jedna substancja w śladowych ilościach, nikt nawet nie chciał dołożyć grosika. Niby chcą mieć towar czysty, ale jak coś trzeba dołożyć za starania to nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andjey602
andjey602 14.03.2018 09:28 Dzień dobry, panie i panowie!
Przepraszam za mój polski, jestem z Ukrainy.
Mam problem, proszę, proszę, jak duże jest zainteresowanie nawozem z obornika z kurczaka w granulkach? Czy istnieje potrzeba stosowania tego nawozu w rolnictwie w Polsce, w związku z najnowszymi przepisami UE?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Mój adres e-mail: Andjey602@ukr.net
manka
manka 14.03.2018 20:10 Nie niepotrzebny, nasze kury produkują wystarczająco dużo nawozu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Plantatorzy agrestu załamują ręce – ceny w skupie 40 gr za kilogram

Początek sezonu owocowego przyniósł już pierwsze problemy. Plantatorzy agrestu załamują...

Samorząd rolniczy za wprowadzeniem kontroli żywności z zagranicy

W związku z informacjami o wprowadzaniu na rynek krajowy owoców miękkich z zagranicy po...

Czy występuje zmowa cenowa na rynku owoców miękkich ?

Zdaniem samorządu rolniczego na rynku owoców miękkich występują symptomy zmowy cenowej...

Ochrona drzew jabłoni - 19.06.2018 - Kamil Jeziorek, Syngenta

Aktualne zalecenia dotyczące ochrony drzew jabłoni przed mączniakiem jabłoni oraz...

Komunikat: Warunki suszy w Polsce (11.IV - 10.VI)

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdzamy...

Ukraińcy najwyższe stawki za pracę otrzymują przy zbiorze truskawek

Z badań firmy Personnel Service wynika, że jedne z najwyższych stawek, za pracę za...

Najnowsze ogłoszenia

Rozsiewacz nawozów RAUCH MDS 62 2004r.

24.06.2018 23:05 autor: vitoma

sprzedam kombajn do zbioru porzeczek

23.06.2018 11:25 autor: Wieslaw

Szkoła rolnicza

22.06.2018 07:46 autor: dochtur

ursus 330

21.06.2018 23:04 autor: kuki125

Wózek widłowy WW 1250

21.06.2018 22:59 autor: kuki125

kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

21.06.2018 20:58 autor: arina59

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

sprzedam kombajn do zbioru...
Przydało by się podać cenę jeżeli nie...
Samorząd rolniczy za...
Nikomu z rządzących nie zależy na...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Były "samorządowiec rolniczy" czyli szef...
Do zbioru wiśni
Jak na razie to rwacz ma więcej jak...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
teraz będziemy strajkować jak są zbiory...
Samorząd rolniczy za...
Najwięcej do powiedzenia mają zawsze ci ,...
Samorząd rolniczy za...
Nie widzisz jak liżą D........ rządzącym
Samorząd rolniczy za...
To co wy ku.. robicie przez caly rok....jak...
MTAS + HORTI-TECH już w...
To tylko sadownicy z świętokrzyskiego...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
STRAJK W TYM MOMENCIE TO NIEPOROZUMIENIE...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Wiadomo z tonącego okrętu pierwsze...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Ledwo ogłosili protest a Kargula już niema...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panie @kaktus... Witamy w gronie tych, co...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, swój komentarz oparłem o własny...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy ..zrobiłem to dla zmyłki ,,,...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panowie obecnie komentarze to zbiór obelg...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Oooo. to temu drugiemu dałbym z liścia w...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Chciałbym się tu podzielić smutną...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
"Ty naprawdę wierzyłeś w dobre intencje...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Może nie do precyzowałem swą wypowiedź...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie jeszcze ten polski internauta o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Z Twej wypowiedzi wynika jasno, że oglądamy...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Alfredzie czterdziesty, gdybym sędziował...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
artemida ,idź lepiej na marsz KOD-u co by...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Administrator znowu dołożył minusów....
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie te DZIESIĘCIU chorych dzieci ma już...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Prezydent Gdańska zadeklarował przyjęcie...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, nie powtarzaj tych głupot, które...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
W mojej okolicy jest taka duża...
O sadownictwie i...
ten ekspert powinien sie dowiedziec wiecej to...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Widzę, że brak wiary że nowy sfinansuje...
Komunikat sadowniczy -...
Wielka szkoda, że nic nie ma o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
@artemida... Po tych minusach można tylko...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Zaskoczę Cię @Spartanie 300...Ja...
O sadownictwie i...
Co do tematu pozostałości. Jak Pan Tomasz...
O sadownictwie i...
Filmy, jak filmy... Ciekawie opowiadał Pan...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nowy minister ante portas... sfinansuje.
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Kiedy kilka lat temu, na łamach naszego...
Do zbioru wiśni
ciekawe co zrobisz jak będzie 80gr
Do zbioru wiśni
Hahahahhh chyba żartujesz. Jak szoszony...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Ciekawe jakby szybko rosły plusy gdybyś...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Dokładnie tak...Pytam się jeszcze gdzie są...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nikt nie da tyle, ile politycy obiecają, ale...
Do zbioru wiśni
A ja słyszałem że cena ma nie przekroczyć...
Upały i susza...
Śliwki?? Made in....???Bo raczej nie z RP.
Droższe owoce skutkiem...
Patrząc na tę czereśnie to raczej nie...
Do zbioru wiśni
Tak ma być. Słyszałem o 3zl za kg rwanej
Do zbioru wiśni
Wiśnia ma być droga :]
Nowe odmiany czereśni - sad...
Znam pana Grzegorza mimo ponad 500...
Tarcznik niszczyciel w...
Uwaga na ogniska w rejonie Sandomierza....
KE: Cydr z niższą akcyzą
A po kiego mi pędzić cokolwiek, jak jestem...
KE: Cydr z niższą akcyzą
To nie kwestia cen. To nie kwestia doznań...
Droższe owoce skutkiem...
To przebitka niezła Hurt czereśnia 3-4zł a...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Jeśli przyjacielu cena sikacza, albo sikacza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
@Turysta ... Skąd taka cyfra ? Dojna zmiana...
Droższe owoce skutkiem...
Tak napewno zdrozeje o te skladki ! rynek sam...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Z ilości komentarzy wynika, że...
Do zbioru wiśni
jak by po tyle była to bajka !
Do zbioru wiśni
Po tyle to będzie na skupię. Może rozdaj...
Nawadnianie plantacji...
Możesz mieć rację . Na bluecropa za gęsty...
Nawadnianie plantacji...
To pewnie Chander z niewielkim plonem. Albo...
Nawadnianie plantacji...
Możecie napisać ile lat mają krzewy i co...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Jeżeli dużo Ukraińców jest zatrudnianych...
Gwałtowny spadek cen...
Najważniejsze żeby pracownik z ukrainy...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
10-30? W tym momecie rządają 50 zł !!!...
Gwałtowny spadek cen...
Normalna standardowa zagrywka na oskubane...
Zmarł prof. dr hab....
Ludzie zapomnieli o takimi człowieku jak...
Kupie maszt do cągnika
Autor ogłoszenia chcę kupić -więc skąd...
Kupie maszt do cągnika
Można jakieś zdięcie opis cene
Zmarł prof. dr hab....
Nie rozumiem czemu jest tak mało...
Kupie maszt do cągnika
Dzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Dramat polskich plantatorów
ja nie jestem z tego pokolenia żeby...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie...
Dramat polskich plantatorów
za to ja jestem osobą o własnych...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za...
Dramat polskich plantatorów
Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje...
Dramat polskich plantatorów
tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu...
Dramat polskich plantatorów
Jestem tu na portalu od wielu lat. Już...
Zmarł prof. dr hab....
Byłem w tym roku na Międzynarodowej...
Wzory umów – pomocnik...
To może podaj kraj gdzie tak proste przepisy...
Zmarł prof. dr hab....
Panie Profesorze. Pokój Ci wieczny w cichej...
Zmarł prof. dr hab....
Kim był dla ciebie, dla ciebie, czy dla...
Wzory umów – pomocnik...
To wina oczywiście UE nie naszego rządu
Wzory umów – pomocnik...
Aż boję się kłaść spać bo rano może...
Zmarł prof. dr hab....
[*] [*] [*] Cześć Jego pamięci! Odszedł...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Gadki od Maja, że wszystko obrodzi w opór...
Zmarł prof. dr hab....
Niech spoczywa w pokoju...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Nie o wysokość produkcji i zbyt tu chodzi,...
Dramat polskich plantatorów
Nie zazdroszczę plantatorom. A tu taka...
Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
instagram

Advertisement