Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

Pozostałości pestycydów w jabłkach, a wyniki analiz

Trwa cykl konferencji i spotkań sadowniczych. Mieliśmy już okazję, jeśli była tylko nasza chęć i czas uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu najróżniejszych terminach takich spotkań. To na pewno ewenement, jeśli chodzi o ilość szkoleń jakie organizuje się dla sadowników w Europie, ale i na Świecie.

W początkowych spotkaniach temat pozostałości pestycydów nie był poruszany tak priorytetowo jak podczas ostatnich kilkunastu konferencji. Temat ważny, problem z którym muszą zmierzyć się sadownicy, ale również cała branża sadownicza. Za kilka dni pojawią się w portalu materiały pisane i video dotyczące tego zagadnienia i podsumowujące działania jakie już zrobiono i jakie należy wdrożyć w swojej produkcji, aby nie było problemu ze sprzedażą owoców jesienią i zimą.

Świadomość sadowników wzrasta w temacie pozostałości pestycydów, dlatego coraz więcej pytają. Wczoraj podczas trwającej 6-7 marca br. 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach Piotr Gościło poruszył bardzo ważny temat.

Zdarza się, że pozostałości pestycydów pojawiają się na owocach z drzew na których nie był stosowany dany preparat / substancja, a pozostałości są. Laboratorium wykazało że jest. Musimy się nad tym zastanowić gdzie problem ?
Obecnie jestem na etapie sprawdzania poszczególnych prób w różnych laboratoriach.

– stwierdził Piotr Gościło


Takie właśnie opinie również sadowników coraz częściej pojawią się z sali jak i podczas rozmów po spotkaniach. Warto zastanowić się nad tym faktem, lub poszukać rozwiązania problemu wyników analiz.

A czy ktoś z Was miał różny wynik analiz pozostałości tej samej próby owoców ?REKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (12):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 07.03.2018 12:31 Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku 2017. Badanie pozostałości wykazało niedozwolony pestycyd w danej uprawie. W 2017 roku ta substancja nie była używana w moim gospodarstwie. Nie widzę możliwości zniesienia cieczy roboczej gdyż najbliższa sąsiadująca działka (nienależąca do mnie)z produkcją zbóż to ok 150m. Próbki pobrał PIORIN w wyrywkowej kontroli , przy dużej dozie mojej dobrej woli gdyż, za kontrole zabrali się zbyt późno i byłem jedynym sadownikiem w moim rejonie ,który posiadał owoce śliw w chłodni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.03.2018 21:11 Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w biznesie. Szczególnym rodzajem biznesu jest rolnictwo, gdzie na żywych organizmach stosuje się tzw. chemię. W tym wypadku są rolnicy, którzy przestrzegają zaleceń, jak i ci, co nie. można by powiedzieć, że to źle. Tak. Jednak, jak życie pokazuje także w innych dziedzinach życia mamy problemy z uczciwością i rzetelnością...Tyczy się to także tych jednostek, które są powołane do kontroli... Przykład z Olimpiady zimowej w Rosji w 2014 pokazuje, że można manipulować próbkami... Czy jest to pojedynczy przykład ? Wątpię. Pewnie ktoś powie, co jedno z drugim ma wspólnego ? Czy przykład wykrycia przekroczenia norm środków w jabłkach i to trzy, czy czterokrotnie i tylko w Czechach nie jest dowodem na to, że coś tu nie gra ? A inne laboratoria nie wykryły ? Dokładność analizy, aparatury nie jest jeszcze dowodem na to, że coś w tym jabłku siedzie. A może jest to podyktowane li tylko czystą polityką, by polskie jabłko zdyskredytować ? Pisałem już wcześniej - a może w tym macza ręce Kreml, bo Polska od dawien dawna jest wrogiem Rosji, bez względu, jak się nazywała. Ktoś powie, że to niedorzeczne. Tak, ale wielka polityka właśnie składa się z niedorzeczności, ale na początku. Później będą fakty dokonane. Czy polska żywność nie mogła iść na rynek rosyjski. Mogła, ale taka jest polityka Kremla...Zachód dawno dostrzega zapędy Rosji. I Litwa i Łotwa i Estonia, Francja, UK, czy RFN... Tylko mu Polacy ciągle wierzymy w garbate aniołki. Zastanówcie się. Komu zależy na destabilizacji na rynku owoców w Polsce ? Na eksporcie polskich jabłek w świat...
jabuszko77
jabuszko77 08.03.2018 07:29 Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym sezonie jabłka z Ukrainy w krajach Skandynawskich były super ekologiczne .
artemida
artemida 08.03.2018 07:42 "Sprawców" można wykryć, czyli postawić nawet trafną diagnozę tylko CO Z TERAPIĄ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pinoczet
pinoczet 08.03.2018 07:42 niech przestana kupowac towar poza unia (ukraina moldawia), to sprawa pozostalosci sr.och. sama sie unormuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.03.2018 18:25 Ja mam wrażenie, że niektórzy nie przeczytali artykułu. Problem polega na tym ,że laboratorium potrafi "wykryć "substancję, której sadownik nie użył. Błąd w laboratorium(zamiana próbek) ? Zfałszowany środek?
Kupuję w dużej ogólnopolskiej hurtowni od wielu lat. Przecież sadownik nie ma w takiej sytuacji żadnej możliwości obrony...
jerzy45
jerzy45 08.03.2018 22:10 A ja uważam, że masz ograniczone pole widzenia... Popatrz na bajzel w około... Powyrzucano ludzi kompetentnych, a w ich miejsce powstawiano tych, co są zdolni tylko lizać i to bez wazeliny. Jaka jest dzisiejsza informacja z Parlamentu ? W Nie musisz już mieć wyższego wykształcenia, by zasiadać w spółkach skarbu państwa...!! Po dłuższym zastanowieniu powiem, że słuszna teza....Dlaczego ? Bo człowiek pilnujący interesu Państwa nie musi się na wszystkim znać, bo i ten wykształciuch ma ograniczenia... Podobnie kolego @advocatusdiaboli to, że "wykryto" środek, który nie był stosowany, to może być zwykła pomyłka, czeski błąd, kogoś głowa bolała, a praca dla niektórych to uciążliwy obowiązek i tak mają to wszystko w dupi*..!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:03 Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim nam powinno zależeć by problem rozwiązać i to rozwiązać tak by w każdej chwili móc udowodnić swoją "czystość". Dlaczego??? Między innymi dlatego że nasze owoce to temat międzynarodowy i nikomu na świecie nie zależy by nam ułatwiać życie, a wielu chciało by nam dokopać....a to najłatwiejszy sposób.
Kto jest winny??Jak to zmienić?? Moim zdaniem długa droga ale trzeba zacząć budować relację dostawca-odbiorca. Nie może być tak że produkujemy towar a potem upychamy go gdzie się da i jak się da.
Już na etapie produkcji powinniśmy wiedzieć dla kogo produkujemy, jakie mamy spełnić wymogi, jak będą one weryfikowane i jakie najniższe pieniądze dostaniemy za towar spełniający wymogi...
Nie może być tak, że towar ze wschodu jedzie do nas, rozpisywany jest na naszych sadowników, a potem mleko się rozlewa i nie bardzo wiadomo co jest nie tak. Kontrolujmy siebie i szanyjmy swoją pracę, swoich odbiorców ale i... swoich dostawców.
Jedziemy na tym samym wózku....i dobrze że się sprawa rypła bo może to być droga do umormowania nie tylko kwestii zdrowia naszych klientów, ale całego rynku i relacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:13 Podobnie w owocach przeznaczonych do przemysłu... napisałem kiedyś @ do kilku firm kupujących owoce miękkie, że mam spore ilości i jestem zainteresowany współpracą. Oferuję towar od sadownika, chroniony tak jak powinien być..... ilości kilku tirowe różnych garunków, niestety NIKT nawet nie odpisał w stylu "dziękujemy za ofertę itd....".
Łatwiej współpracować z łapaczami z pola, którzy kompletują często dostawę od kilku "sadowników" którzy mając małe ilości ryzykują i chronią czym się da???
Trzymam kciuki, że wszyscy będą patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i przestaną ulegać pokusie chwilowego zysku, od tego zależy czy będziemy funkcjonować w przyszłości.
jacenty82
jacenty82 14.03.2018 17:30 Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko przemysłowe, badania, jedna substancja w śladowych ilościach, nikt nawet nie chciał dołożyć grosika. Niby chcą mieć towar czysty, ale jak coś trzeba dołożyć za starania to nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andjey602
andjey602 14.03.2018 09:28 Dzień dobry, panie i panowie!
Przepraszam za mój polski, jestem z Ukrainy.
Mam problem, proszę, proszę, jak duże jest zainteresowanie nawozem z obornika z kurczaka w granulkach? Czy istnieje potrzeba stosowania tego nawozu w rolnictwie w Polsce, w związku z najnowszymi przepisami UE?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Mój adres e-mail: Andjey602@ukr.net
manka
manka 14.03.2018 20:10 Nie niepotrzebny, nasze kury produkują wystarczająco dużo nawozu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Pierwsze spotkanie Zespołu ds. wysokiej jakości żywności

Istotne jest stworzenie platformy porozumienia między branżami. Chodzi o to, aby w pracach...

Ceny jabłek coraz niższe !

Zamiast ograniczać, zdwajamy produkcję. Zamiast stawiać na jakość - wciąż idziemy na...

"2 jabłka za 17 groszy" – rolnicy rozdawali owoce

Mieszkańców wybranych miast czekała miła niespodzianka – rolnicy rozdawali im jabłka. W...

GIS: Informacja dla plantatorów i punktów skupu owoców

W trakcie uprawy, zbioru, magazynowania i transportu owoce i warzywa narażone są na...

Wielka niewiadoma, kiedy Eskimos wypłaci pozostałe zaległości !

Jak donosi dziś (20.03) rmf24.pl sadownicy, a przede wszystkim pośrednicy, którzy...

Rosja jest gotowa zakończyć embargo

Jak informuje aiz.info Władimir Putin potwierdził gotowość swojego kraju do zakończenia...

Najnowsze ogłoszenia

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

20.03.2019 17:24 autor: damian115

C 330, używane części w dobrym stanie

20.03.2019 08:01 autor: golden91

sprzedam skrzynki jedynki

18.03.2019 19:31 autor: darek76

Sprzedam ciągnik rolniczy Władimirec

18.03.2019 13:43 autor: jmprzy

Sprzedam sad

18.03.2019 11:53 autor: sadownik3702

GLEBOGRYZARKA,SADZARKA,KOPACZKA

17.03.2019 11:27 autor: kkkkkk9

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

"2 jabłka za 17 groszy" –...
A kto teraz będzie kupował w sklepie jak na...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Zapomniałem dodać, brawo agro unia
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Cholerne świnie zawsze przypiszą sobie...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
ardanku ciesz się póki możesz bo tylko...
Skup interwencyjny: Są...
Niedługo będą wybory więc za ten dobrobyt...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy, że Polska ma podwójne...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy co było przyczyną...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
Czy TAK będziemy cięli...
Hm ? skracać galęzie wyrastające pod...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ostatnio czytałem o pracownicy prokuratury,...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Taka dygresja jak im się nie opłaca...
Czy TAK będziemy cięli...
Tu na portalu w temacie " Cena cięcia...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Takie dane raczej nie są jawne, może poza...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Widzisz Wania niektórzy mają szczęście,...
instagram

Advertisement