Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Info_karta

Pozostałości pestycydów w jabłkach, a wyniki analiz

Trwa cykl konferencji i spotkań sadowniczych. Mieliśmy już okazję, jeśli była tylko nasza chęć i czas uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu najróżniejszych terminach takich spotkań. To na pewno ewenement, jeśli chodzi o ilość szkoleń jakie organizuje się dla sadowników w Europie, ale i na Świecie.

W początkowych spotkaniach temat pozostałości pestycydów nie był poruszany tak priorytetowo jak podczas ostatnich kilkunastu konferencji. Temat ważny, problem z którym muszą zmierzyć się sadownicy, ale również cała branża sadownicza. Za kilka dni pojawią się w portalu materiały pisane i video dotyczące tego zagadnienia i podsumowujące działania jakie już zrobiono i jakie należy wdrożyć w swojej produkcji, aby nie było problemu ze sprzedażą owoców jesienią i zimą.

Świadomość sadowników wzrasta w temacie pozostałości pestycydów, dlatego coraz więcej pytają. Wczoraj podczas trwającej 6-7 marca br. 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach Piotr Gościło poruszył bardzo ważny temat.

Zdarza się, że pozostałości pestycydów pojawiają się na owocach z drzew na których nie był stosowany dany preparat / substancja, a pozostałości są. Laboratorium wykazało że jest. Musimy się nad tym zastanowić gdzie problem ?
Obecnie jestem na etapie sprawdzania poszczególnych prób w różnych laboratoriach.

– stwierdził Piotr Gościło


Takie właśnie opinie również sadowników coraz częściej pojawią się z sali jak i podczas rozmów po spotkaniach. Warto zastanowić się nad tym faktem, lub poszukać rozwiązania problemu wyników analiz.

A czy ktoś z Was miał różny wynik analiz pozostałości tej samej próby owoców ?REKLAMA
2018_WIELKA_LOTERIA_ARYSTA

komentarze (12):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 07.03.2018 12:31 Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku 2017. Badanie pozostałości wykazało niedozwolony pestycyd w danej uprawie. W 2017 roku ta substancja nie była używana w moim gospodarstwie. Nie widzę możliwości zniesienia cieczy roboczej gdyż najbliższa sąsiadująca działka (nienależąca do mnie)z produkcją zbóż to ok 150m. Próbki pobrał PIORIN w wyrywkowej kontroli , przy dużej dozie mojej dobrej woli gdyż, za kontrole zabrali się zbyt późno i byłem jedynym sadownikiem w moim rejonie ,który posiadał owoce śliw w chłodni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.03.2018 21:11 Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w biznesie. Szczególnym rodzajem biznesu jest rolnictwo, gdzie na żywych organizmach stosuje się tzw. chemię. W tym wypadku są rolnicy, którzy przestrzegają zaleceń, jak i ci, co nie. można by powiedzieć, że to źle. Tak. Jednak, jak życie pokazuje także w innych dziedzinach życia mamy problemy z uczciwością i rzetelnością...Tyczy się to także tych jednostek, które są powołane do kontroli... Przykład z Olimpiady zimowej w Rosji w 2014 pokazuje, że można manipulować próbkami... Czy jest to pojedynczy przykład ? Wątpię. Pewnie ktoś powie, co jedno z drugim ma wspólnego ? Czy przykład wykrycia przekroczenia norm środków w jabłkach i to trzy, czy czterokrotnie i tylko w Czechach nie jest dowodem na to, że coś tu nie gra ? A inne laboratoria nie wykryły ? Dokładność analizy, aparatury nie jest jeszcze dowodem na to, że coś w tym jabłku siedzie. A może jest to podyktowane li tylko czystą polityką, by polskie jabłko zdyskredytować ? Pisałem już wcześniej - a może w tym macza ręce Kreml, bo Polska od dawien dawna jest wrogiem Rosji, bez względu, jak się nazywała. Ktoś powie, że to niedorzeczne. Tak, ale wielka polityka właśnie składa się z niedorzeczności, ale na początku. Później będą fakty dokonane. Czy polska żywność nie mogła iść na rynek rosyjski. Mogła, ale taka jest polityka Kremla...Zachód dawno dostrzega zapędy Rosji. I Litwa i Łotwa i Estonia, Francja, UK, czy RFN... Tylko mu Polacy ciągle wierzymy w garbate aniołki. Zastanówcie się. Komu zależy na destabilizacji na rynku owoców w Polsce ? Na eksporcie polskich jabłek w świat...
jabuszko77
jabuszko77 08.03.2018 07:29 Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym sezonie jabłka z Ukrainy w krajach Skandynawskich były super ekologiczne .
artemida
artemida 08.03.2018 07:42 "Sprawców" można wykryć, czyli postawić nawet trafną diagnozę tylko CO Z TERAPIĄ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pinoczet
pinoczet 08.03.2018 07:42 niech przestana kupowac towar poza unia (ukraina moldawia), to sprawa pozostalosci sr.och. sama sie unormuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.03.2018 18:25 Ja mam wrażenie, że niektórzy nie przeczytali artykułu. Problem polega na tym ,że laboratorium potrafi "wykryć "substancję, której sadownik nie użył. Błąd w laboratorium(zamiana próbek) ? Zfałszowany środek?
Kupuję w dużej ogólnopolskiej hurtowni od wielu lat. Przecież sadownik nie ma w takiej sytuacji żadnej możliwości obrony...
jerzy45
jerzy45 08.03.2018 22:10 A ja uważam, że masz ograniczone pole widzenia... Popatrz na bajzel w około... Powyrzucano ludzi kompetentnych, a w ich miejsce powstawiano tych, co są zdolni tylko lizać i to bez wazeliny. Jaka jest dzisiejsza informacja z Parlamentu ? W Nie musisz już mieć wyższego wykształcenia, by zasiadać w spółkach skarbu państwa...!! Po dłuższym zastanowieniu powiem, że słuszna teza....Dlaczego ? Bo człowiek pilnujący interesu Państwa nie musi się na wszystkim znać, bo i ten wykształciuch ma ograniczenia... Podobnie kolego @advocatusdiaboli to, że "wykryto" środek, który nie był stosowany, to może być zwykła pomyłka, czeski błąd, kogoś głowa bolała, a praca dla niektórych to uciążliwy obowiązek i tak mają to wszystko w dupi*..!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:03 Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim nam powinno zależeć by problem rozwiązać i to rozwiązać tak by w każdej chwili móc udowodnić swoją "czystość". Dlaczego??? Między innymi dlatego że nasze owoce to temat międzynarodowy i nikomu na świecie nie zależy by nam ułatwiać życie, a wielu chciało by nam dokopać....a to najłatwiejszy sposób.
Kto jest winny??Jak to zmienić?? Moim zdaniem długa droga ale trzeba zacząć budować relację dostawca-odbiorca. Nie może być tak że produkujemy towar a potem upychamy go gdzie się da i jak się da.
Już na etapie produkcji powinniśmy wiedzieć dla kogo produkujemy, jakie mamy spełnić wymogi, jak będą one weryfikowane i jakie najniższe pieniądze dostaniemy za towar spełniający wymogi...
Nie może być tak, że towar ze wschodu jedzie do nas, rozpisywany jest na naszych sadowników, a potem mleko się rozlewa i nie bardzo wiadomo co jest nie tak. Kontrolujmy siebie i szanyjmy swoją pracę, swoich odbiorców ale i... swoich dostawców.
Jedziemy na tym samym wózku....i dobrze że się sprawa rypła bo może to być droga do umormowania nie tylko kwestii zdrowia naszych klientów, ale całego rynku i relacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:13 Podobnie w owocach przeznaczonych do przemysłu... napisałem kiedyś @ do kilku firm kupujących owoce miękkie, że mam spore ilości i jestem zainteresowany współpracą. Oferuję towar od sadownika, chroniony tak jak powinien być..... ilości kilku tirowe różnych garunków, niestety NIKT nawet nie odpisał w stylu "dziękujemy za ofertę itd....".
Łatwiej współpracować z łapaczami z pola, którzy kompletują często dostawę od kilku "sadowników" którzy mając małe ilości ryzykują i chronią czym się da???
Trzymam kciuki, że wszyscy będą patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i przestaną ulegać pokusie chwilowego zysku, od tego zależy czy będziemy funkcjonować w przyszłości.
jacenty82
jacenty82 14.03.2018 17:30 Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko przemysłowe, badania, jedna substancja w śladowych ilościach, nikt nawet nie chciał dołożyć grosika. Niby chcą mieć towar czysty, ale jak coś trzeba dołożyć za starania to nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andjey602
andjey602 14.03.2018 09:28 Dzień dobry, panie i panowie!
Przepraszam za mój polski, jestem z Ukrainy.
Mam problem, proszę, proszę, jak duże jest zainteresowanie nawozem z obornika z kurczaka w granulkach? Czy istnieje potrzeba stosowania tego nawozu w rolnictwie w Polsce, w związku z najnowszymi przepisami UE?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Mój adres e-mail: Andjey602@ukr.net
manka
manka 14.03.2018 20:10 Nie niepotrzebny, nasze kury produkują wystarczająco dużo nawozu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

... w końcu ktoś miał odwagę pokazać jak jest

W dniu wczorajszym (22.02.2018r.) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie obyła się...

Maliszewski: Ustawa dot. pracowników sezonowych ma szereg wad !

21 marca br. podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Łódzkie plantacje truskawek uszkodzone przez mróz

W województwie łódzkim pod koniec lutego mróz nad ranem sięgał -17 stopni, a miejscami...

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych ?

O tym czy dane porozumienie może być zakwalifikowane jako umowa o dzieło czy też zlecenie...

Prognozy zbiorów jabłek na półkuli południowej w 2018 r.

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez WAPA (World Apple and Pear Association)...

U jerzy45 -ego w sadzie

Tak, zgadza się pojechaliśmy do gospodarstwa sadowniczego Pana Jerzego Furmana, większości...

Najnowsze ogłoszenia

Brona aktywna z wałem packera

23.03.2018 20:37 autor: OM4x4

Murarka ogrodowa (Osmia rufa)

22.03.2018 18:37 autor: KamiL87

Skrzynki jedynki

22.03.2018 08:25 autor: robal75

Sprzedam przyczepę

22.03.2018 08:22 autor: robal75

Silnik elektryczny na wózku.....

21.03.2018 13:38 autor: agatatar

Kupię kombajn połówkowy do porzeczek

21.03.2018 10:35 autor: sadownik4231

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

... w końcu ktoś miał...
Gdzie można zobaczyć całość?
... w końcu ktoś miał...
o czym to mowa ?? cena jest jak nie ma towaru...
U jerzy45 -ego w sadzie
Punkt widzenia zależy od puntu siedzenia....
U jerzy45 -ego w sadzie
A ja gratuluję odwagi i nie piszcie że aż...
Łódzkie plantacje...
W jakiej miejscowości znajduje się...
U jerzy45 -ego w sadzie
Te wiadomości to chyba z Radia Erewań. Bez...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tęsknota za komuną ostatnio dosyć...
... w końcu ktoś miał...
Pan Zbyszek zawsze mówi mądrze i konkretnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
,,Ale cóż czasem wolałbym żeby więcej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jakich konkretów? Tak wygląda w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tego się spodziewałem jak zwykle zero...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nikt nie ma wpływu z jaką marmoladą jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dobre jabłka idą do Niemiec ale najgorsze...
U jerzy45 -ego w sadzie
Bierzemy przykład z zachodnich sąsiadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Moją pasją @grisza1988 jest wędkarstwo....
U jerzy45 -ego w sadzie
Są ludzie o dużym poczuciu humoru, są...
U jerzy45 -ego w sadzie
@advocatusdiaboli ... Nie - błędnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ścinasz końcówkę żeby usunąć pąk...
U jerzy45 -ego w sadzie
odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu....
U jerzy45 -ego w sadzie
"Tak było i w mojej okolicy, gdy jeden...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy mam wszystko sprawne? nie wiem, staram...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo i znowu sie wybiela i atakuje innych ....
U jerzy45 -ego w sadzie
Marszym trafiłeś w dziesiątkę z tą...
U jerzy45 -ego w sadzie
@tomaszw. Jestem dziadkiem i mam do tego...
U jerzy45 -ego w sadzie
To @decosto nie jest odwaga. To jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
A dlaczego @Osiris tak twierdzisz ? Pokaż...
U jerzy45 -ego w sadzie
@marszym ...Gdzie Ty hejt widzisz ? Jeśli...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tak, też się z Tobą zgadzam. Tylko jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
to jest człowiek który nie znosi krytyki i...
U jerzy45 -ego w sadzie
A co mnie drażni w pokazach cięcia, które...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie wszystkie sady w Wielkopolsce są tak jak...
U jerzy45 -ego w sadzie
Masz rację ! Ty @Demixie jednak masz inny...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ja nigdy w swoich komentarzach nie mówiłem,...
U jerzy45 -ego w sadzie
Widze różnice w prowadzeniu Wielkopolskich...
U jerzy45 -ego w sadzie
Chciałbym wszystkim podziękować, za...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ta osłona @jaceo1 odpada już podczas...
U jerzy45 -ego w sadzie
Pewnie będąc u Ciebie wielu by to samo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie to, żebym się czepiał, ale ten wałek...
U jerzy45 -ego w sadzie
zdziwiony jesteś? ja nie, pewnie należało...
U jerzy45 -ego w sadzie
No 70 minusów w pięć minus...
U jerzy45 -ego w sadzie
To admin tak z rana może bez zapowiedzi? To...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dokładnie. Minusy (moim zdaniem) za wtręty...
U jerzy45 -ego w sadzie
Janusz polskiego sadownictwa
U jerzy45 -ego w sadzie
A może jakiś zlot wszystich forumowiczów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Trzeba dietę wprowadzić?
U jerzy45 -ego w sadzie
Pochwała za odwagę, bo nie każdy przed...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jak widać stare ludowe przysłowie "kto...
U jerzy45 -ego w sadzie
Super! Pozdrawiam
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo p Jerzy wiele wiadomości jest bardzo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szału ni ma dupy nie urywa.A kiedy cięcie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratulacje Jerzy,, za pokazanie Twojego sadu...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy! Widać, że równy z Ciebie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratuluję Panie Jerzy.
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy widzę ,że jest to Twoja wilka...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy brawo za odwagę pokazania swojej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Wyszło, jak wyszło, ale ktoś, kto miał...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, wąs nie umalowany i bez kapelusza, no...
Sadownik o sadownictwie
Masz @Demix pewien problem z określeniem...
U jerzy45 -ego w sadzie
Co do tych filmów, to powiem tak...Pan...
U jerzy45 -ego w sadzie
Właśnie - szkoda. Jednak gdybyś był...
Szczepienie w ręku
...o kurcze - jak maszynki. Rozmnażanie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szkoda, ze Pan Jerzy nie pokazał kwatery...
Porzeczki: ceny,...
Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że...
Porzeczki: ceny,...
Widzę że brakuje Ci wiary w to, że...
Porzeczki: ceny,...
CZII Z ekologią tez jest problem, co mam...
Porzeczki: ceny,...
CZI Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy...
Porzeczki: ceny,...
Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg?...
Porzeczki: ceny,...
I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00...
Sadownik o sadownictwie
A to jakis problem zamontować dwa albo trzy...
Porzeczki: ceny,...
Nie ma powodów do narzekania na zakłady,...
Sadownik o sadownictwie
Macie słuszną racje, ale to, co chcieli...
Sadownik o sadownictwie
No powiedzmy PRAWIE znormalizowane... Ja...
Sadownik o sadownictwie
Artemido to co Ci umknęło to fakt ,że nie...
Porzeczki: ceny,...
Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg,...
Sadownicy są w dobrej...
Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja....
Porzeczki: ceny,...
Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą...
Porzeczki: ceny,...
Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach...
Sadownik o sadownictwie
Wydawało mi się że jestem już poza...
Sadownik o sadownictwie
Umkło mej uwadze. Przede wszystkim chodzi...
Sadownik o sadownictwie
To jest właśnie słuszny problem, który...
Sadownik o sadownictwie
To Ty @Lukas23 nie zauważyłeś "pułapki",...
Sadownik o sadownictwie
Do jerzy45: Czytaj ze zrozumieniem. Nie...
Sadownicy są w dobrej...
Piszesz @grisza1988 swój post dość...
Sadownicy są w dobrej...
Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie...
Frusto: komunikat sadowniczy...
Nie będę się pastwił nad autorami tego...
Porzeczki: ceny,...
CZ II Następnie plantatorzy, ktorzy byli...
Porzeczki: ceny,...
CZ I Fragii, Masz tutaj podane dokładne dane...
Sadownicy są w dobrej...
No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki...
Sadownik o sadownictwie
Lukas 23 trafił w samo sedno.Wszyscy...
Sadownik o sadownictwie
Teraz jest 2 kg/ha, kiedyś było chyba 3 do...
Sadownicy są w dobrej...
Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku...
Sadownik o sadownictwie
W czerwcu można pryskać substancją czynną...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Spoko, myślałem że jesteś niezadowolony z...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Do sasha Sprzedaję ponieważ chcę kupić...
Sadownicy są w dobrej...
bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia....
Sadownicy są w dobrej...
E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Musi być mocno uszkodzony, jeśli...
Sadownicy są w dobrej...
Ostatnio słyszałem przypadkowo że były...
Sadownicy są w dobrej...
Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie...
Sadownicy są w dobrej...
Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany...
Sadownicy są w dobrej...
jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Jaki powód sprzedaży?
Sadownicy są w dobrej...
Po co takie głupoty piszą, np koło Białej...
Sadownicy są w dobrej...
Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że...
Opryskiwacze sadownicze:...
Ciekawi mnie podział opryskiwaczy na...
Sadownik o sadownictwie
@Lukas23... Powiedz wszystkim tu zebranym...
Sadownicy są w dobrej...
Dlaczego wielu sadowników uciekło od...
Sadownicy są w dobrej...
Problem @Magister polega na tym, że polska...
Sadownicy są w dobrej...
Masz jednak takie podejście do tematu, jak...
Sadownicy są w dobrej...
a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?
Sadownicy są w dobrej...
Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony...
Pozostałości pestycydów w...
Nie niepotrzebny, nasze kury produkują...
Pozostałości pestycydów w...
Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko...
Pozostałości pestycydów w...
Dzień dobry, panie i panowie! Przepraszam za...
Sadownicy są w dobrej...
A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni...
Sadownicy są w dobrej...
Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja...
Sadownik o sadownictwie
Święte słowa, święte słowa p.L23 ale...
Danfoss EKA 164A
Mam taki ale nowy 500 236 866
Sadownik o sadownictwie
Przestańcie pierdzielić farmazony!...
Sadownicy są w dobrej...
niech każdy dopisze co dalej
Sadownicy są w dobrej...
Proponuję wydrukować ten artykuł i...
Sadownik o sadownictwie
W niektórych tematach coś się zmienia np....
Sadownik o sadownictwie
Adwokat diabła to sobie może pozwolić......
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1luteg było 660tys ton to dzisiaj...
Uszkodzenia mrozowe na...
W owym roku o którym piszesz j45, dziwiło...
Uszkodzenia mrozowe na...
Skąd ta pewność że nie zmarło? Ponad 20...
Uszkodzenia mrozowe na...
Defetyzm ma pewne znaczenie i określa pewne...
Uszkodzenia mrozowe na...
Własnych doświadczeń w skracaniu cudzego...
Uszkodzenia mrozowe na...
@pit2015 ...Siejesz defetyzm. Czy to pierwsza...
Sadownik o sadownictwie
A kto by nie chciał wpaść w łapy lobby...
Sadownicy będą płacić...
@Marcin21...Matematykę, to znam...Tzn....
Sadownicy będą płacić...
Musisz podszkolić matematykę i dopiero...
Sadownik o sadownictwie
U mnie Artemido bardzo duży procent. W...
Sadownik o sadownictwie
To wszystko prawda p. Demix. Prawie każdy...
Uszkodzenia mrozowe na...
Jak by tego było mało za tydzień powtórka...
Sadownik o sadownictwie
Duże gospodarstwo Piotra Korczaka zawsze...
Pozostałości środków...
Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Ja jestem @artemido przygotowany na...
Pozostałości środków...
Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy...
Pozostałości środków...
Podważać tego, co powiedział dr A....
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Teraz już praktycznie niewiele, trochę...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
jaceo1 - działasz w związku?
W Lublinie 22.03.2018r. o...
To zdaję się ja jestem jednym z pierwszych...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
"Darmowe jablka powinne być zniszczone,...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Śmiać się chyba nie ma z czego? Zobacz jak...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Na początku drugiego komentarza popełniłem...
Sadownicy będą płacić...
zapomniałam podać maila...
Sadownicy będą płacić...
Właśnie skoro temat tłumaczeń został...
instagram