Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW2019_naglowek

Pozostałości pestycydów w jabłkach, a wyniki analiz

Trwa cykl konferencji i spotkań sadowniczych. Mieliśmy już okazję, jeśli była tylko nasza chęć i czas uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu najróżniejszych terminach takich spotkań. To na pewno ewenement, jeśli chodzi o ilość szkoleń jakie organizuje się dla sadowników w Europie, ale i na Świecie.

W początkowych spotkaniach temat pozostałości pestycydów nie był poruszany tak priorytetowo jak podczas ostatnich kilkunastu konferencji. Temat ważny, problem z którym muszą zmierzyć się sadownicy, ale również cała branża sadownicza. Za kilka dni pojawią się w portalu materiały pisane i video dotyczące tego zagadnienia i podsumowujące działania jakie już zrobiono i jakie należy wdrożyć w swojej produkcji, aby nie było problemu ze sprzedażą owoców jesienią i zimą.

Świadomość sadowników wzrasta w temacie pozostałości pestycydów, dlatego coraz więcej pytają. Wczoraj podczas trwającej 6-7 marca br. 60 Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach Piotr Gościło poruszył bardzo ważny temat.

Zdarza się, że pozostałości pestycydów pojawiają się na owocach z drzew na których nie był stosowany dany preparat / substancja, a pozostałości są. Laboratorium wykazało że jest. Musimy się nad tym zastanowić gdzie problem ?
Obecnie jestem na etapie sprawdzania poszczególnych prób w różnych laboratoriach.

– stwierdził Piotr Gościło


Takie właśnie opinie również sadowników coraz częściej pojawią się z sali jak i podczas rozmów po spotkaniach. Warto zastanowić się nad tym faktem, lub poszukać rozwiązania problemu wyników analiz.

A czy ktoś z Was miał różny wynik analiz pozostałości tej samej próby owoców ?REKLAMA
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (12):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 07.03.2018 12:31 Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku 2017. Badanie pozostałości wykazało niedozwolony pestycyd w danej uprawie. W 2017 roku ta substancja nie była używana w moim gospodarstwie. Nie widzę możliwości zniesienia cieczy roboczej gdyż najbliższa sąsiadująca działka (nienależąca do mnie)z produkcją zbóż to ok 150m. Próbki pobrał PIORIN w wyrywkowej kontroli , przy dużej dozie mojej dobrej woli gdyż, za kontrole zabrali się zbyt późno i byłem jedynym sadownikiem w moim rejonie ,który posiadał owoce śliw w chłodni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.03.2018 21:11 Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w biznesie. Szczególnym rodzajem biznesu jest rolnictwo, gdzie na żywych organizmach stosuje się tzw. chemię. W tym wypadku są rolnicy, którzy przestrzegają zaleceń, jak i ci, co nie. można by powiedzieć, że to źle. Tak. Jednak, jak życie pokazuje także w innych dziedzinach życia mamy problemy z uczciwością i rzetelnością...Tyczy się to także tych jednostek, które są powołane do kontroli... Przykład z Olimpiady zimowej w Rosji w 2014 pokazuje, że można manipulować próbkami... Czy jest to pojedynczy przykład ? Wątpię. Pewnie ktoś powie, co jedno z drugim ma wspólnego ? Czy przykład wykrycia przekroczenia norm środków w jabłkach i to trzy, czy czterokrotnie i tylko w Czechach nie jest dowodem na to, że coś tu nie gra ? A inne laboratoria nie wykryły ? Dokładność analizy, aparatury nie jest jeszcze dowodem na to, że coś w tym jabłku siedzie. A może jest to podyktowane li tylko czystą polityką, by polskie jabłko zdyskredytować ? Pisałem już wcześniej - a może w tym macza ręce Kreml, bo Polska od dawien dawna jest wrogiem Rosji, bez względu, jak się nazywała. Ktoś powie, że to niedorzeczne. Tak, ale wielka polityka właśnie składa się z niedorzeczności, ale na początku. Później będą fakty dokonane. Czy polska żywność nie mogła iść na rynek rosyjski. Mogła, ale taka jest polityka Kremla...Zachód dawno dostrzega zapędy Rosji. I Litwa i Łotwa i Estonia, Francja, UK, czy RFN... Tylko mu Polacy ciągle wierzymy w garbate aniołki. Zastanówcie się. Komu zależy na destabilizacji na rynku owoców w Polsce ? Na eksporcie polskich jabłek w świat...
jabuszko77
jabuszko77 08.03.2018 07:29 Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym sezonie jabłka z Ukrainy w krajach Skandynawskich były super ekologiczne .
artemida
artemida 08.03.2018 07:42 "Sprawców" można wykryć, czyli postawić nawet trafną diagnozę tylko CO Z TERAPIĄ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pinoczet
pinoczet 08.03.2018 07:42 niech przestana kupowac towar poza unia (ukraina moldawia), to sprawa pozostalosci sr.och. sama sie unormuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 08.03.2018 18:25 Ja mam wrażenie, że niektórzy nie przeczytali artykułu. Problem polega na tym ,że laboratorium potrafi "wykryć "substancję, której sadownik nie użył. Błąd w laboratorium(zamiana próbek) ? Zfałszowany środek?
Kupuję w dużej ogólnopolskiej hurtowni od wielu lat. Przecież sadownik nie ma w takiej sytuacji żadnej możliwości obrony...
jerzy45
jerzy45 08.03.2018 22:10 A ja uważam, że masz ograniczone pole widzenia... Popatrz na bajzel w około... Powyrzucano ludzi kompetentnych, a w ich miejsce powstawiano tych, co są zdolni tylko lizać i to bez wazeliny. Jaka jest dzisiejsza informacja z Parlamentu ? W Nie musisz już mieć wyższego wykształcenia, by zasiadać w spółkach skarbu państwa...!! Po dłuższym zastanowieniu powiem, że słuszna teza....Dlaczego ? Bo człowiek pilnujący interesu Państwa nie musi się na wszystkim znać, bo i ten wykształciuch ma ograniczenia... Podobnie kolego @advocatusdiaboli to, że "wykryto" środek, który nie był stosowany, to może być zwykła pomyłka, czeski błąd, kogoś głowa bolała, a praca dla niektórych to uciążliwy obowiązek i tak mają to wszystko w dupi*..!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:03 Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim nam powinno zależeć by problem rozwiązać i to rozwiązać tak by w każdej chwili móc udowodnić swoją "czystość". Dlaczego??? Między innymi dlatego że nasze owoce to temat międzynarodowy i nikomu na świecie nie zależy by nam ułatwiać życie, a wielu chciało by nam dokopać....a to najłatwiejszy sposób.
Kto jest winny??Jak to zmienić?? Moim zdaniem długa droga ale trzeba zacząć budować relację dostawca-odbiorca. Nie może być tak że produkujemy towar a potem upychamy go gdzie się da i jak się da.
Już na etapie produkcji powinniśmy wiedzieć dla kogo produkujemy, jakie mamy spełnić wymogi, jak będą one weryfikowane i jakie najniższe pieniądze dostaniemy za towar spełniający wymogi...
Nie może być tak, że towar ze wschodu jedzie do nas, rozpisywany jest na naszych sadowników, a potem mleko się rozlewa i nie bardzo wiadomo co jest nie tak. Kontrolujmy siebie i szanyjmy swoją pracę, swoich odbiorców ale i... swoich dostawców.
Jedziemy na tym samym wózku....i dobrze że się sprawa rypła bo może to być droga do umormowania nie tylko kwestii zdrowia naszych klientów, ale całego rynku i relacji.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 08.03.2018 20:13 Podobnie w owocach przeznaczonych do przemysłu... napisałem kiedyś @ do kilku firm kupujących owoce miękkie, że mam spore ilości i jestem zainteresowany współpracą. Oferuję towar od sadownika, chroniony tak jak powinien być..... ilości kilku tirowe różnych garunków, niestety NIKT nawet nie odpisał w stylu "dziękujemy za ofertę itd....".
Łatwiej współpracować z łapaczami z pola, którzy kompletują często dostawę od kilku "sadowników" którzy mając małe ilości ryzykują i chronią czym się da???
Trzymam kciuki, że wszyscy będą patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i przestaną ulegać pokusie chwilowego zysku, od tego zależy czy będziemy funkcjonować w przyszłości.
jacenty82
jacenty82 14.03.2018 17:30 Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko przemysłowe, badania, jedna substancja w śladowych ilościach, nikt nawet nie chciał dołożyć grosika. Niby chcą mieć towar czysty, ale jak coś trzeba dołożyć za starania to nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andjey602
andjey602 14.03.2018 09:28 Dzień dobry, panie i panowie!
Przepraszam za mój polski, jestem z Ukrainy.
Mam problem, proszę, proszę, jak duże jest zainteresowanie nawozem z obornika z kurczaka w granulkach? Czy istnieje potrzeba stosowania tego nawozu w rolnictwie w Polsce, w związku z najnowszymi przepisami UE?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Mój adres e-mail: Andjey602@ukr.net
manka
manka 14.03.2018 20:10 Nie niepotrzebny, nasze kury produkują wystarczająco dużo nawozu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Koniec glifosatu w Czechach

Glifosat to aktywny środek wielu preparatów chwastobójczych, powszechnie stosowanych w...

CBA: Sfałszowano dane o ilościach wyprodukowanych owoców w grupie

Jak czytamy na stronie cba.gov.pl delegatura CBA w Lublinie pod nadzorem Prokuratury...

Eksport jabłek - Bożena Nosecka - (Kongres Sadowniczy)

„Polski rynek jabłek w cyfrach. Ocena zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat.”...

Rynek owoców - diagnoza UOKiK

Rynek rolniczy znajduje się pod stałą obserwacją Urzędu Ochrony Konkurencji i...

Skandal ze skupem interwencyjnym jabłek

Ponad miesięczny poślizg w realizacji założeń programu stabilizacji cen jabłek,...

Przelano pierwszą transzę wypłaty za interwencyjny skup jabłek

Jak informuje PAP pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj...

Najnowsze ogłoszenia

Sortownica Greefa A3

10.12.2018 18:49 autor: Kaczor

Rolki do sortownicy Greefa

10.12.2018 18:36 autor: Kaczor

sprzedam samochód ciężarowy volvo fl6

10.12.2018 13:20 autor: LegendII

Rozsiewacz nawozów

09.12.2018 15:11 autor: Rumcajsik

Kupię konny opryskiwacz Huragan

06.12.2018 20:33 autor: SadownikGrojecki

Maszt do ciągnika kupno.

05.12.2018 22:15 autor: dorotazy

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Kongres sadowniczy - DEBATA
Tu żadne Debaty i tym podobne działania nic...
CBA: Sfałszowano dane o...
A co ma piernik do wiatraka. Nieuczciwość i...
CBA: Sfałszowano dane o...
a gdzie te aresztowania miały miejsce, może...
CBA: Sfałszowano dane o...
Oj, żeby tak sąsiadowi wszystkie krowy...
Kongres sadowniczy - DEBATA
No może przerysowałem trochę ale... nie...
Skandal ze skupem...
Wynika z tego że teraz ci którzy...
Skandal ze skupem...
Czy to jest skandal ? Tak, bo już sam...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Zobaczcie na You Tube .Koniec sadownictwa.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Gdyby w tym momencie powiedzieć, że ten...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...@Gofertus...Nie znam Pana Chołyka. Jednak...
CBA: Sfałszowano dane o...
Ciekawie jakby wszystkie Grupy zostały...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...artemido...Zawsze szliśmy ręka w rękę...
CBA: Sfałszowano dane o...
Pewnie nie podzielili się kasą i dlatego...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Po prostu nic nie pisz i wszystko będzie w...
Kongres sadowniczy - DEBATA
*Ministra Rolnictwa ;)
Kongres sadowniczy - DEBATA
PAN ZBYSZEK CHOŁYK NA PRZEYDENTA ! JAK...
Rozsiewacz nawozów
Jak wyzej kolega. Rozsiewacz fajny. Ale nowy...
Skandal ze skupem...
Czy my żyjemy w jakimś świecie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
widzę że nawet na zadane pytanie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie oczekuję na plusy ani minusy, oczekuję...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jak byś widział podział owych 3,5 mln ton?
Kongres sadowniczy - DEBATA
żadna analiza nie pokazuje specyfikacji...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Warto zapoznać się też z analizą Klausa...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jerzy i tu zgadzam się z Tobą brawo Ty !!...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Z ostatnich oficjalnych dokumentów...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Instytuty nie pracują? A co mają robić?...
Kongres sadowniczy - DEBATA
I na dzisiaj ostatni komentarz, po obejrzeniu...
Rozsiewacz nawozów
Coś drogo :(
Kongres sadowniczy - DEBATA
Pisząc o słowach p. Kota w sprawie tzw....
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie jestem w stanie ( i nawet nie mam...
Maszt do ciągnika kupno.
Zadzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Eskimos: to tylko chwilowe...
Zadając pytanie na temat "Eskimosa" znałem...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czyżby jedynym efektem obrad Kongresu był...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
...mam taki sprzet prosze kolegi ,jest to...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
mam ale sam silnik.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Sadźcie, sadźcie, pszczelarze będą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Przeważnie lepiej jest jak rząd nic nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czekałem kilka dni na to że ukażą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Najlepsza opcja , to zwiększanie hektarów o...
Kongres sadowniczy - DEBATA
aby coś zmienić to trzeba dyskutować...
Eskimos: to tylko chwilowe...
jerzy45. Wiem że kontraktacja działa w dwie...
Przelano pierwszą transzę...
Jest takie powiedzenie: "zrobić kogoś w...
MRiRW ws. niemożności...
Ktoś jest w stanie przetłumaczyć to z...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Dziś największą marże z handlu jabłkami...
Eskimos: to tylko chwilowe...
i niech to będzie przestrogą dla...
Polska może stać się...
Teorii na temat przyczyn łysienia jest kilka...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Fachowcy mieli dwa dni na przedstawienie...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Przetwórnie/Zakłady nie są zainteresowane...
Powstanie Państwowa Grupa...
Polecam !!!!!!!...
Powstanie Państwowa Grupa...
Tak to Zbigniew i Jerzy uknuli historyczną...
Powstanie Państwowa Grupa...
Porządek z bandyckim quasi-państwem jakim...
Eskimos: to tylko chwilowe...
ot i cały Eskimos...
Eskimos: to tylko chwilowe...
U mnie w regionie wczoraj pojechał pierwszy...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Wielu pisze o "Eskimosie", jako o tym...
Polska może stać się...
Po przeczytaniu tytułu musiałem zmienić...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Cichon zakontraktowano 450 tys ton i dalej...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ujawnił się kolejny sympatyk putinowskiej...
Polska może stać się...
W temacie tak powiało optymizmem że mi...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Panie Ministrze oczekujemy oficjalnych...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Z tego co wiem to z Małopolski nie poszło w...
Powstanie Państwowa Grupa...
jerzy45 przestań bajdurzyć,...
Zapasy jabłek w UE -...
To fakt, dał rekordowe zbiory. Ale...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ale od budowy płotu wzdłuż Bugu...
Zapasy jabłek w UE -...
Myślę ze w Polsce idareda jest znaczenie...
Powstanie Państwowa Grupa...
Oj Jerzy,a ja naprawdę myślałem,że Ty...
Zapasy jabłek w UE -...
Kompletna bzdura, kłamstwo! Popatrzcie ile...
Powstanie Państwowa Grupa...
Mieliśmy w czasie transformacji ustrojowej i...
Powstanie Państwowa Grupa...
Z tego co napisał @wania1234 wynika jasno -...
Powstanie Państwowa Grupa...
Rosja to 7mln ton rynek jabłek, jeszcze...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
dziękuje, faktycznie. Poprawione.
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Napiszę kilka ciepłych słów dla tych, co...
Powstanie Państwowa Grupa...
...bobo3333 ... Powoli zacznij się...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Proszę Admina o poprawienie literówki w...
Podwyżki cen energii...
Marcin79 ...Wiesz, że wyjaśniłeś...
Podwyżki cen energii...
Najlepszym żartem usłyszanym na...
Powstanie Państwowa Grupa...
Niech nam oddadzą ten rynek Rosyjski i...
Eskimos: to tylko chwilowe...
byl przemysl i nie ma przemyslu -15 zalatwilo...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Będziesz musiał dostarczyć te jabłka...
Jem polskie jabłka!
Warto zerknąć ;( Już dawno...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Jeżeli odbiorą w grudniu to 0.28 Ale jak...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Spokojnie ,,lada moment przemysł pójdzie w...
Eskimos: to tylko chwilowe...
no i listopad minął a jabłek eskimos mi...
KUPS wprowadza System...
KUPS - niech sie zastanowi nad tym że...
Jem polskie jabłka!
Ja wspomogę kolegów w niedoli (a efekt...
Jem polskie jabłka!
Przed godziną usłyszałem w radiu że...
Jem polskie jabłka!
Jest temat o Orlenie to coś na temat: Raduje...
To był rekordowy rok dla...
Już miesiąc temu pisałem że to najlepszy...
Powstanie Państwowa Grupa...
kolejny program "dobrej zmiany " KORYTO +
VAT od wycofywania na...
Moje pytanie do ZSRP : czy pani minister...
Rębak samozbierający
Jeśli nie będzie to klopotem, to poproszę...
Dolnośląski sposób na...
z 8 kg jabłek uzyskuje się litr koncentratu...
Powstanie Państwowa Grupa...
Jeżeli ta Grupa będzie tak działała jak...
Powstanie Państwowa Grupa...
Powstanie Polska Grupa Spożywcza... i...
Podwyżki cen energii...
GOP ma 2 mln wyborców, po tym jak prezes...
Podwyżki cen energii...
Minister d/s energetyki potwierdził wczoraj...
Dolnośląski sposób na...
Z 8 kg jabłek uzyskuje się litr soku -...
Podwyżki cen energii...
Jarkoski - dobrze się czujesz? Posądzasz...
Podwyżki cen energii...
Wczoraj w PR I była ciekawa dyskusja na...
Podwyżki cen energii...
jacenty82 wstawiłeś mi wczoraj 10 i dzisiaj...
Podwyżki cen energii...
Trochę pitolisz Jacenty jesli mowisz ze nikt...
Podwyżki cen energii...
Przecież nikt nikogo nie zmusza do...
Wsparcie zakładania nowych...
Każde wsparcie na drzewka obruci się...
Podwyżki cen energii...
Pytanie inne ,,kto w wyborach samorządowych...
Podwyżki cen energii...
Trochę nie ta bajka.Co mają ceny jabłek...
Podwyżki cen energii...
Z San Escobar....
Podwyżki cen energii...
Nie ma co tu szukać obcej winy, bo sami nie...
Podwyżki cen energii...
to jeszcze taka uwaga spostrzeżenie w...
Rębak samozbierający
Zdjęcia i filmik z pracy maszyny mogę na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Upodobań nie ale ustawą można zmienić...
Podwyżki cen energii...
telewizja publiczna jest tylko jedna, ma...
Podwyżki cen energii...
Ten portal to dziala chyba jak pewna...
Podwyżki cen energii...
Panowie wzzystkie te plusy kosztuja,ciekawe...
Podwyżki cen energii...
co sie śmiejesz Radex ? Przecież spady...
Podwyżki cen energii...
"Podwyżki cen energii przełożą się na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Ustawą nie spowodujesz zmiany upodobań...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Przykład cydru mówi , że ustawy i przepisy...
Podwyżki cen energii...
Wiatraki nie dobre, energia słoneczna też,...
Podwyżki cen energii...
@piotrek197704 Powiem w ten sposób...nigdy...
Podwyżki cen energii...
Masz rację jurol. Ważne jest by tematem, na...
Podwyżki cen energii...
Każdy w miarę gramotny człowiek zauwazy...
Podwyżki cen energii...
Pierwsze czego nie widać to ogromne koszty...
Drewno owocowe Jabłoń.
Takie coś to lepiej liczyć za tonę. Bo...
Podwyżki cen energii...
To nie zmienia faktu, że wiatraki mają sens...
Podwyżki cen energii...
Jak ktoś mnie zna to wie, że do tego rządu...
Rębak samozbierający
Pokaż zdjęcie
Podwyżki cen energii...
jaceo - link dla Ciebie...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Czy przykład cydru nic nie mówi? Długo...
Podwyżki cen energii...
Latem gdy jest duże zapotrzebowanie na...
Podwyżki cen energii...
Coś mi się nie zgadzało więc zajrzałem...
Odstąpie zrazy jabłoni...
Czy to jakaś nowa odmiana, czy poczciwe...
Odstąpie zrazy jabłoni...
2zł za cały przyrost jedno roczny z...
Podwyżki cen energii...
Kolego GREEN Twoja wypowiedź zalatuje...
Podwyżki cen energii...
Co robić w tej sytuacji?Poddać się...
Podwyżki cen energii...
Bodaj na początku roku była tutaj cytowana...
Podwyżki cen energii...
Tak na marginesie. Niektórzy ekscytują się...
Podwyżki cen energii...
W Chinach ok.30% energii pochodzi z OZE,...
Podwyżki cen energii...
Nie patrz miejska czy wiejska patrz czy...
Podwyżki cen energii...
Z tego co wczoraj słyszałem w TVP to do...
Podwyżki cen energii...
Wszystkimi nowymi opłatami obarczony jest...
Podwyżki cen energii...
WSZYSCY POLITYCY SĄ SOBIE WARCI, NIKT NIE...
Podwyżki cen energii...
Szampion97 - ile zapłaciłeś za wodę z...
Podwyżki cen energii...
To akurat zbieg okoliczności. W zeszłym...
Podwyżki cen energii...
Ocieplenie klimatu -> więcej ciepłych i...
Podwyżki cen energii...
Jest problem z ocieplaniem się klimatu i...
Podwyżki cen energii...
Tylko ze droższego jabłka może nikt nie...
Podwyżki cen energii...
Za to obecna ekipa powiedziała, że nigdy...
Podwyżki cen energii...
Ale nie ma się czym przejmować,przecież...
Podwyżki cen energii...
Pakiet klimatyczny podpisała tamta ekipa, a...
Podwyżki cen energii...
Już dwa lata temu jak mieli znieść wizy...
Podwyżki cen energii...
szampion97,zapomniałeś,że jeszcze jest w...
instagram

Advertisement