Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Caldera
2018_Delany

Porzeczki: ceny, powierzchnia upraw, opłacalność [Piotr Baryła]

W sobotę, 17 marca 2018r. w Pamiętnej k/Skierniewic obyło się szkolenie producentów porzeczek, któremu patronowało Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl).
Omawiane były kwestie związane z produkcją, agrotechniką i przyszłością uprawy tego gatunku w kraju.

Bardzo ciekawym wykładem podzielił się z uczestnikami Piotr Baryła, który przedstawił zagadnienia związane z
# ilością produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej w Świecie, Europie i Polsce,
# jaki udział w produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej zajmują krajowi plantatorzy,
# czy nadal jesteśmy największym producentem porzeczki na Świecie,
# z kim konkurujemy pod względem tonażowym w produkcji owoców porzeczki,
# oraz o produkcji ekologicznej porzeczki czarnej w Europie, oraz kto produkuje najwięcej tego typu owoców.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wystąpienia na w/w tematy.
W dalszej części prezentacji przedstawiona została analiza sytuacji cen i opłacalności produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej.

# jakie ceny owoców uzyskiwali plantatorzy porzeczki w ostatnich latach,
# co może się stać jeśli produkcja owoców porzeczki wzrośnie,
# struktura odmianowa porzeczki czarnej na plantacjach towarowych w produkcji,
# o jakie odmiany pytają przetwórnie,
# malejąca ilość produkcji owoców porzeczki czerwonej,
# czy należy sadzić kolejne plantacje porzeczki czerwonej.Jeśli są Państwo plantatorami porzeczki czarnej lub czerwonej zachęcamy do zapoznania się z działalnością Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl), dzięki któremu będą mogli Państwo posiadać najnowsze informacje o produkcji, przyszłości i cenach owoców.

Materiał video ze szkolenia pt: „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek” 17 marca 2018 r., Pamiętna k/Skierniewic organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), oraz firmy Timac Agro oraz Bayer.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.REKLAMA
2018_DelanPro_pod_news
2018_Syngenta_Chorus

komentarze (15):

dodaj komentarz
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ I

Fragii,

Masz tutaj podane dokładne dane dot. ilości gospodarstw w Polsce (ok 15tys) i to, ze 90 % to powierzchnie plantacji do 5 ha. Pod jakimś postem sie ze mna spierales i upierales przy swoim, ze w każdym powiecie jest przynajmniej jeden ponad 100 hektarowiec. Plantacje powyżej 100 hektarów w Polsce mozna policzyc na palcach dwóch rąk w zasadzie. Problem wlasnie wynika z rozdrobnienia gospodarstw i wzajemnej rywalizacji zamiast współpracy(ku uciesze zakładow przetworczych), sam znam przykłady gdzie osoby pracujące na etacie, dodatkowo zajmują sie można powiedzieć hobbistycznie porzeczką, znam również przyklady gdzie szkółkarze(drzewa owocowe i ozdobne głownie) osiągajacy spore dochody ze swojej dzialalności i dokupując grunty o mniejszej przydatnośći do uprawy, sadza tam wlasnie porzeczkę jako uprawe nie wymagającej dużych nakładów pracy ręcznej. Podobnie rzecz ma się z warzywnikami (duże naklady pracy ręcznej i przy obecnych problemach z siłą roboczą) decydują się na uprawę porzeczki. Także nawet tutaj na portalu przy okazji jakiejśc dyskusji pojawiały sie informacje, ze rolnicy jak dotąd zajmujący sie produkcja zwierzęca (głównie krowy) ze wzgledu na brak oplacalnosci (ich zdaniem) w swojej galezi, szukają także alternatyw i znowu w ...porzeczce. Wiadomo, ze tacy rolnicy posiadają dość spore powierzchnie gruntów, które mogą przeznaczyc pod nasadzenia oraz zazwyczaj dobry park maszynowy wymagający uzupelnienia paroma maszynami. Zachętą w ostatnich latach był koszt sadzonek (nawet 40-50gr), wiec dysponując jakims wolnym gruntem, praktycznie kazdy mogl pozwolic sobie na zalozenie nowej plantacji, nawet kilkunasto hektarowej, licząc że trend w produkcji po raz kolejny sie odmieni.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ II

Następnie plantatorzy, ktorzy byli plantatorami od lat. Po 2011 roku zwiekszenie nasadzen wynikało, moze nie tyle z chęci zwiekszenia na sile i za wszelką cene, o ile z duzych dochodow osiągnietych po rekordowym roku cenowym i braku pomyslu na inne inwestycje. Co za tym idzie, dokupienie / dodzierżawienie kolejnych gruntów licząc ze wzrost powierzchni gospodarstwa spowoduje wzrost dochodów przy wykorzystaniu dostępnych maszyn nawet przy spadku cen owoców. Na samym końcu jak zawsze Ci najbardziej najgłupsi czyli "sadzę wincyj zeby miec wincyj niz dwoch sasiadow razem wziętych". Czy nie lepiej w tym wypadku było zadbać o posiadany juz areal i poprawic jego wydajnosc przez np wymianę starych odmian na nowe??

Podsumowując komentarz, tak jak w/w dr Piotr Baryła apeluje o rachunek sumienia i rachunek ekonomiczny przy zakładaniu plantacji, zwłaszcza nowych. Wielu plantatorów osiągnelo pomimo wszystko dodatni bilans ekonomiczny w ostatnich latach miedzy innymi dzieki dywersyfikacji produkcji w postaci upraw agrestu czy czerwonej porzeczki. Co będzie jednakże, w momencie gdy i te gatunki dotknie spadek oplacalności ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 19.03.2018 07:29 Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach by zakłady zainteresowane były lepszymi odmianami.... startują tiselem z quwnianą ceną i potem już jest tylko gorzej.
Jak by chcieli surowiec innych odmian zaczęli by skupy tydzień później i ceny za póżne odmiany były by lepsze.
Na dziś dla producenta tisel to najlepsza odmiana bo:
1. Plonuje super
2. Łatwa do ochrony
3.Kupują w tym czasie porzeczkę, a z późnymi bywa różnie.
4. Cena najlepsza w sezonie
Więc proszę mi powiedzieć, które z tych działań skłania nas do zmiany odmiany??? Ostatnie lata to była walka o przetrwanie i tylko tisel dzięki wspomnianym przewagom pozwalał przetrwać.
Lepiej mieć 12t tisela po 0.8zł czy 8t rubena po 0.5zł?? Chcą inne odmiany to....zresztą wystarczy popatrzeć na opisy tisela z przed kilku lat.... super odmiana.... praktycznie do wszystkiego, a dziś beee :)
Podsumowując CENA CYNI CÓDA, będzie biznes na innych odmianach będą inne odmiany, to polityka zakładów powinna motywować nas do produkcji tego co potrzebują, do tej pory ich polityka ZMUSZAŁA nas do produkcji dużo i tanio- a w te wymagania tisel wpisuje się doskonale.

Pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 10:07 Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą polską odmianę, która byłaby ...późna. Bo jak narazie to brak takowej. Najblizej 'Oresowi' do tego miana, ale to tez jeszcze nie to. Byc moze gdyby nowy 'Polben' był faktycznie ulepszonym Rubenem jak jest reklamowany to wtedy bylaby jakas alternatywa.
Wszystkie polskie,szkockie i ukraińskie odmiany, które są na plantacjach w Polsce z małymi wyjątkami(udział paru % w strukturze plantacji) są b. wczesne lub srednio wczesne.
Kiedyś zbiór był bardziej rozciągniety w czasie bo był Triton, Titania, Ben Connan, Ben Lomond, Ben Alder itp. Zbiór trwał przez cały Lipiec niemalże. Teraz już niektórzy 15-20 Lipca są obkupieni, przez co tez mogą wmawiac ze towaru jest duzo bo kolejki z Tiselem (nic dziwnego skoro udział w strukturze nasadzeń >50% a gdy duzi plantatorzy zbierają Tisela to mali wjezdzają juz z ...Tibenem np. Wszystko sie kumuluje naraz). A jeszcze niech zasieją dodatkowo ferment, ze cena pojdzie w dol to niektorzy oberwą na wpol zielone, byleby zdążyc sprzedac 10-20gr drożej... Zaklady takimi zagrywkami sami psują sobie surowiec. Z agrestem już tak robią, ze tak jak Tisel to Invicta juz jest beee, przy czerwonej Rondom najlepszy bo nie puszcza soku. Przy czarnej najwidoczniej sie to nie oplaca nikomu, bo co by bylo gdyby nagle zaprzestano sadzić tej odmiany i dodatkowo wykarczowano z 1/3 zastępując nawet mniej plennymi. Tonaż na pewno by spadł ...ze stratą dla zakładów. Tak mozna nakupic masy towaru za bezcen bez jakości. CO KTO WOLI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 19.03.2018 13:09 Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg, tymczasem sok eko z porzeczki na półce 500ml - 15zł. Porzeczki czarnej deserowej w markecie jeszcze nie widziałem, pewnie sprzedawałaby się w cenie zbliżonej do malin, truskawek czy borówek. Daje to trochę do myślenia? Czy nie, bo łatwiej ponarzekać na zakłady?
Guzik
Guzik 19.03.2018 18:39 Nie ma powodów do narzekania na zakłady, ale można im trochę podpowiedzieć, że jak zapychają magazyn tiselem to niech nie "solą", że im tak nie pasuje- jak ja nie lubię słodkich win to nie kupuję, nawet jak stoją na tym samym regale co wytrawne ;) Jedno wino i drugie wino ale ja płacę i biorę co lubię :)
Jeśli faktycznie im nie pasuje to niech go przestaną kupować :) Wtedy za pozostałe odmiany zapłacą tyle, że za dwa lata nikt nie będzie miał tisela :)
Ot piłka po stronie przetwórców....gramy dalej ;)
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 20:36 I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00 zl?? Chyba sami producenci będa produkować i kupować swoj produkt. Ludzi w Polsce nie stać jeszcze na taką "ekstrawagancje" w postaci 0,5l soku za 15,00zł. Musiałby dzialac prawdziwe cuda. Konsument kieruje sie przede wszystkim ceną. Wiec najprawdopodobniej oranżada za 2zł za 1,5l wygra z tym sokiem. Moze w wiekszych miastach, ale ilosc tez mocno ograniczona jeszcze ze wzgledu na to, ze soki z czarnej porzeczki z marketu mają beznadziejny i cierpki smak, a tej porzeczki to tam tyle co kot napłakał. Czarna jako deser jest takze dostępna w marketach, ale co sadzić 1ha czy 2ha deseru zeby miec z czego dolozyć do 15ha konwencji???

Napisałem powyżej, obecna sytuacja nie jest tylko i wyłącznie winą przetwórców. Ale nikomu jakoś nie zalezy zeby ten rynek ustabilizować. Narzekają, ze kupują znowu muszą kupować porzeczke i kupują każdy dostępny na rynku kilogram, pomimo ze maja jej rzekomo zapasu w opór...(Ci którzy nie zerwali i nie sprzedali raczej to wynikało z wlasnego przekonania niz braku mozliwosci sprzedazy) Ktoś tu dostrzega jakiś nonsens, paradoks?? Chyba każdy racjonalnie myślący. Skoro nie chcą kupować to niech nie biorą wcale przez rok i zobaczymy co dalej. To nie są zaklady państwowe, ze robią cokolwiek dla obywatela, to nie są instytucje charytatywne. Czy kupią za 0,50 czy za 2,00zł, muszą wyjsc na swoje, a tylko producent dostaje ewentualnie po du****. Tak ciągle dają nadzieje, ze sytuacje nalezy przeczekac i ze ulegnie ona zmianie.
Kolejna rzecz to jak powtarzam problem leży u podstaw, czyli niewyobrażalne ilości materiału szkółkarskiego rozmnażanego "na lewo". Każdy idiota potrafi wyprodukować jakąś tam sadzonke. Powinni sie tym zając KSPPC i inne instytucje związane z tematem, ale działań brak. Najlepiej zeby o to jeszcze zamartwiał sie producent...
jacenty82
jacenty82 19.03.2018 21:07 Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg? 2x0,8zł=1,6zł/litr, 100% będzie za ciężki, można dolać wody i zrobić 50%. Jak ktoś sprzedaje za 16 zł/500ml to można go sprzedawać w hurcie po 4 zł/500ml, sam kupiłbym ze 100 takich butelek. Deser też Was nie interesuje, interesuje Was masa, za którą niewiele jest, ale oczy widzą masę i do mózgu docierają pozytywne sygnały. W tym galopie za masą zapomnieliście że porzeczka to "super fruits" czyli owoc o świetnych właściwościach, który jest w cenie ... np. ziemniaków. Ludzie nie mają kasy? Jest dużo ludzi którzy mają pieniądze, zobacz co się dzieje na wylotach z Warszawy w piątki, sznury samochodów. Ludzie mają pieniądze tylko nie wiedzą nic o porzeczce, skoro jest tania to musi być słaba, a jest super i jest tania. Gdyby zakłady zobaczyły że coś potraficie zrobić, że jak będzie cena niska to naprodukujecie dobrego soku, albo że rusza deser mielibyście lepszą pozycję do negocjacji z tymi zakładami. A tak to jak protestujecie przeciw zbyt niskim ceną, to zaraz padnie standardowe pytanie - A co z tym zrobisz? Brak odpowiedzi i koniec negocjacji.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:25
CZI
Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy bo niektorzy na pewno mają ale to nie moja sprawa i zaglądanie im w portfele, ktoś kto lata na Malediwy np, podejrzewam ze woli wypić sok z ananasa albo mango lub z innych owoców egzotycznych a nie z czarnej porzeczki. Palenie też jest niezdrowe, a jakos trudno przekonać ludzi do zaprzestania. Tak samo tu b.cięzko zmienic preferencje konsumenta. Nie widze entuzjazmu kupowania soku jabłkowego w cenie 20zł za 5l najczesciej, to co dopiero cz.porzeczka mniej za porownywalna cene??
Zobacz tylko ilu ludzi zarabia najniższą krajowa i to jest ten potencjalny konsument czyt przeciętny Polak, którego po prostu nie stać i koniec kropka. Ktoś kto zobaczy cene za 16,00zł/0,5l pomysli ze niemalze calosc trafi do rolnika i ze calkowicie zglupielismy oferujac takie ceny.(Gdzie marża pośredników i marketów?) To ze jakiś tam % ludzi stać to nie wpłynie na niewiadomo jaką zmiane na rynku owoców porzeczki czarnej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:26 CZII

Z ekologią tez jest problem, co mam zrobic gdy zalozmy chcialbym uprawiac eko, a sasiad za miedzą pryska i z wiatrem leci do mnie?? Deser mówisz?? Dochody z 1ha, owszem na pewno wieksze. Tylko: 1) Brak odmian w zasadzie w czarnej porzeczce do deseru. 2) Na pewno nie jest Ci obcy problem z zatrudnieniem ludzi, o ile jest wgl kogo zatrudnić. Polak ma 500+ i pier*** taką robote, bo po co?? Ukrainiec też juz chce coraz wiecej i pojawil sie problem z ich zatrudnianiem bo wypelniaja luki tam gdzie brakuje Polaków z w/w powodów, albo jadą dalej na Zachód. Pytanie zatem: kto to przetnie(ręcznie nie maszyną jak przy konwencji), kto to zerwie (podobnie recznie, nie maszyna jak przy konwencji), nie wspominajac o szeregu innych zabiegów agrotechnicznych. Zapleczu przechowalniczym, poświęceniu wiekszej ilosci czasu na dystrybucję. Samemu nie można być wszedzie i w jednym czasie kosić, herbicydować, pryskać, kultywatorować, podcinać mechanicznie, zmieniać filtry/oleje w ciągnikach, naprawiać maszyn, ogarnąc sprzedaży i teraz dodadtkowo jeszcze Urząd Pracy. Tak więc pięknie to sie mówi w teorii, a w praktyce jest juz nieco inaczej...

PS. Nie wspomniałem o sanepidzie przy wiekszej produkcji takiego soku i innych utrudnieniach, ale to temat na osobny komentarz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 20.03.2018 13:45 Widzę że brakuje Ci wiary w to, że porzeczka czarna to świetny owoc.
Na pewno łatwiej zostawić tak jak jest. Ale wtedy nie ma co narzekać, że zakłady słabo płacą, płacą tyle na ile pozwala przeciwnik.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 20.03.2018 17:01 Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że porzeczka to świetny owoc bo 1) ją produkuje i sprawia mi to frajdę 2) uwielbiam przetwory z niej róznego rodzaju 3) znam szerokie wlasciwosci prozdrowotne porzeczki. Chodzi tylko o to, że takich jak ja jest niewielu. I o to chodziło mi, że tak jak cieżko zniechęcic ludzi to tytoniu, tak ciezko namówic z kolei do spożywania porzeczki pod różnymi postaciami. Z tytoniu wycofują sie z powodu wysokich cen, tutaj czy porzeczka na skupie 0,50gr czy 2,00zł to cena za sok na półce zawsze taka sama, o ile nie wyższa nawet z roku na rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 25.03.2018 13:30 Nie ma możliwości zaoferowania czarnej porzeczki jako deserowej. W opakowaniach 150g z ogonkiem w kontrolowanej atmosferze można ją przechować maks. do trzech tygodni i to wszystko, a co z resztą roku ? Ludzie jak nie macie o czymś pojęcia to się nie wypowiadajcie.
jacenty82
jacenty82 25.03.2018 14:20 Malina funkcjonuje jak deser, a nie należy do owoców o dużej trwałości. W zimę często w sklepach jest porzeczka czerwona deserowa, przyjechała ze 2000 km i wygląda całkiem nieźle, cena podobna do malin. Jaka reszta roku? Chcesz ją podawać przez 12 miesięcy?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 28.03.2018 13:09 Nie porównuj czarnej porzeczki do czerwonej, którą można przechować do 8 miesięcy. Nie porównuj również do malin, których zbiór trwa od maja (w tunelach) do listopada. Jeszcze raz proszę - nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj i nie ośmieszaj. Jeśli natomiast uważasz, że masz rację to proszę bardzo, wprowadź na rynek czarną deserową i oferuj ją przynajmniej kilka miesięcy. Jeżeli Ci się uda to gratuluję, będziesz pierwszy w kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Maksymalna precyzja w przerzedzaniu zawiązków

Jak wynika ze średniej 5 badań przeprowadzonych w Europie w zastosowaniu MaxCel na gruszy...

New Holland podnosi poprzeczkę wydajności zbioru winogron

Kombajn New Holland Braud 9090X udziela odpowiedzi na to pytanie podczas testu wydajności...

LubApple na Międzynarodowych Targach Alimentaria w Barcelonie

Firma LubApple, lubelski producent owoców, kontynuuje swoje działania promocyjne na terenie...

„Lato z borówkami” – kampania promująca borówki

Celem działań jest promowanie spożycia borówki i jej walorów. Od 3 lat środowisko...

Stan plantacji truskawek po zimie [Zbigniew Jarosz]

Zgodnie z informacją  z dnia 12 marca, specjaliści serwisu doradczego...

Zasady uprawy truskawek: systemy sadzenia i sadzonki

Zanim będziemy chcieli zacząć uprawiać daną odmianę truskawki musimy zastanowić się...

Najnowsze ogłoszenia

Ślęza pilmet rama ocynk

22.04.2018 08:00 autor: kkkkkk9

Opryskiwacz bury OKAZJA

20.04.2018 10:26 autor: Zguba

Lamborghini R1 55

19.04.2018 19:52 autor: Extasy4

Opryskiwacz sadowniczy Tad-Len

18.04.2018 22:56 autor: pawel35140

Sprzedam opryskiwacz

18.04.2018 21:17 autor: ptakpokoju

Siemierenka

18.04.2018 07:14 autor: wito12345

Yara_czeresnie

Najnowsze komentarze

Opryskiwacz bury OKAZJA
można jakieś zdjęcia i który rok...
U jerzy45 -ego w sadzie
Alfred - widać że jesteś dzieciakiem i nie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie przesadzaj, a jak taki cwaniak jesteś to...
Sejm przyjął ustawę o...
Ukraińcy rozliczają podatek u siebie, czyli...
Sejm przyjął ustawę o...
Widzę, że swoim wpisem sprowokowałem bardo...
Sejm przyjął ustawę o...
Alfredzie czterdziesty, wdzięczny jestem za...
Sejm przyjął ustawę o...
artemida .Zajmij się czymś pożytecznym...
Opryskiwacz bury OKAZJA
Likwidacja całej, 20 hektarowej plantacji???...
Sejm przyjął ustawę o...
Pomyłka w artykule, bo raz sie pisze, ze...
Sejm przyjął ustawę o...
Błogi nastrój zapanował na portalu w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy jablko z parchem bedzie zdrowsze niz...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy .. Uwierz mi ,nikt Ci nie zazdrości !!...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brat naszego odbiorcy jabłek przemysłowych.
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, słowa kierowałem do osób plujących...
U jerzy45 -ego w sadzie
@SlawekS... "...umiejętności...
U jerzy45 -ego w sadzie
A kto jest teraz właścicielem "Sadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie pisałem kilka dni, bo mam kontuzję...
U jerzy45 -ego w sadzie
marcinbobik ...Bobik....Weź kciuk prawej...
U jerzy45 -ego w sadzie
@MatiPrymek ... Liczba 700 ha nie wzięła...
Maliszewski: W sezonie może...
@wania1234...Czy w normalnym kraju do...
Maliszewski: W sezonie może...
@jacenty82 ...Pewnie nie dostrzegasz tego,...
Maliszewski: W sezonie może...
Dno ma koniec... kto dotknie dna, to może...
Maliszewski: W sezonie może...
Dodam jeszcze, może się bardzo mylę w moim...
Prostowniki ładowarki do wozka
proszę o jakieś zdjęcia
Maliszewski: W sezonie może...
Nie wiem skąd się urwałeś, ale na pewno...
Maliszewski: W sezonie może...
SławkuS masz pracowników za idiotów,...
Maliszewski: W sezonie może...
Tak, można się zgodzić z tą teorią....
Miejski – Jabłoniowy Sad...
Fantazja za nieswoje pieniądze, czemu...
Maliszewski: W sezonie może...
Unijna selekcja trwa cały czas a jej...
Miejski – Jabłoniowy Sad...
Pół miliona za pół hektara trawnika plus...
Maliszewski: W sezonie może...
Musi nastąpić naturalna selekcja.Główną...
Maliszewski: W sezonie może...
To zatrudniaj na normalną umowę o pracę i...
Maliszewski: W sezonie może...
Państwo opiekuńcze mamy cały czas -...
Maliszewski: W sezonie może...
"Proponowane przez PiS przepisy dotyczące...
Maliszewski: W sezonie może...
cieszyć się czy smucić nie wiadomo. Tu...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemiida to nie pisz że czy który nie...
Maliszewski: W sezonie może...
A skąd mam wiedzieć? W internecie nic na...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemida dalej nie mam odpowiedzi na zadane...
Maliszewski: W sezonie może...
Poprzednia władza doiła budżet, ale ci tak...
Maliszewski: W sezonie może...
Nie wypada nie odpowiedzieć na zarzuty;...
Maliszewski: W sezonie może...
Nie do pomyślenia, dla mnie jest...
Maliszewski: W sezonie może...
Ta władza odsuneła od włady złodziei....
Maliszewski: W sezonie może...
W dwóch słowach. Krótko i dosadnie....
Maliszewski: W sezonie może...
Alfred40 co dobrego zrobiła obecna władza...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemida jesteś na tym forum żeby...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemida odpowiedz mi na pytanie co to znaczy...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemida ..tak Ty kupujesz moje jabłko to...
Maliszewski: W sezonie może...
@Kostek7 12 zł za godzinę czy...
Maliszewski: W sezonie może...
Sadownicy będą się licytować o zapłatę...
Maliszewski: W sezonie może...
Zanim napiszesz pierwsze słowo -Olisz- to...
Maliszewski: W sezonie może...
I Hitler ze Stalinem się chowają . Mam...
Maliszewski: W sezonie może...
Chyba nie chodzi ci o PiS, przecież oni z...
Maliszewski: W sezonie może...
Prawicowy punkt widzenia widać było w...
Maliszewski: W sezonie może...
Lewica wprowadziła Polskę do UE a rolnicy...
Maliszewski: W sezonie może...
Co to znaczy lewacki punkt widzenia ?
Maliszewski: W sezonie może...
Możesz być za zwolnieniem nawet 50%...
Maliszewski: W sezonie może...
Też jestem za tym, by zwolnić co najmniej...
Maliszewski: W sezonie może...
Ej farmazon Ciebie to nie dotyczy ,,,bo do...
Maliszewski: W sezonie może...
Biurokracja rozszerzona na maxa do granic...
Perspektywy wzrostu cen...
A w swoich szacunkach biorą pod uwagę, że...
Maliszewski: W sezonie może...
Była DOBRA ZMIANA a teraz zanosi się na to...
Równamy koleiny /...
czy ktoś posiada w ogóle taką maszynę w...
Perspektywy wzrostu cen...
Aj, aj, aj, aj, aj, aj, aj ... jeszcze drzewa...
Równamy koleiny /...
czy ktoś wykonuje takie usługi w okolicy...
Pozostałości i ekologiczne...
a jak jest z madoksem (regalisem zbożowym...
Powiadomienia o zamiarze...
1,55 a nie 1,6 i to jak euro nie spadnie bo...
Powiadomienia o zamiarze...
1,6 zł minus vat minus transport i...
... w końcu ktoś miał...
UE wygrała pozwoliła i sfinansowała...
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1 marca było 460tys ton przy...
Opryskiwacze sadownicze:...
w silny wiatr sie nie pryska . prawo tego...
Opryskiwacze sadownicze:...
Z całym szacunkiem dla Pana " Profesora "...
Kupie ząb głębosza
Jeden zab za 1250 bardzo solidny
Kupie ząb głębosza
dzięki. napewno sprawdzę.ile dałeś? ile...
Opryskiwacze sadownicze:...
"Aktualnie w krajowej ofercie opryskiwaczy...
Kupie ząb głębosza
Adi spaw kolo Lowicza kupowalem caly glebosz.
Opryskiwacze sadownicze:...
No dobra a taki opryskiwacz Munckhof nie ma...
... w końcu ktoś miał...
Każdy wolał by sprzedawać po 2zł tylko...
... w końcu ktoś miał...
Korzystna cena dla kogo? Dla producenta czy...
Pszczoły czy drony,...
Czy pszczół/pszczelarzy jest mniej czy...
... w końcu ktoś miał...
Zaliczając jabłko do towarów luksusowych...
Sprzedam URSUS 3512
Przepraszam najmocniej zapomnialem umiescic...
... w końcu ktoś miał...
Czasami jednak jest - popatrz na rynek...
... w końcu ktoś miał...
Może zarabiać i pięćdziesiąt tysięcy,...
U jerzy45 -ego w sadzie
Trzeba było brać razem z nimi, wszystko...
... w końcu ktoś miał...
Jabłko nie jest towarem luksusowym.
... w końcu ktoś miał...
To ile ma taki prezes ma zarabiać? Tyle ile...
... w końcu ktoś miał...
W każdej dziedzinie produkcja towarów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Kolego kochany! Widzę , że jesteś...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tak sie sklada ze wlasnie nic z brukseli....
U jerzy45 -ego w sadzie
Może tak panowie pochwalcie się ile na te...
... w końcu ktoś miał...
Nic nowego ten pan nie wymyślil po za tym...
Pszczoły czy drony,...
Sądząc po znakach matematycznych przy moich...
Pszczoły czy drony,...
Teraz małe wyliczenie; niech dron zastąpi...
U jerzy45 -ego w sadzie
W naszym powiecie 700 ha ??? Czego Panie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy nie strasz bo się zesrasz. Z wszystkim...
Pszczoły czy drony,...
Wywód przydługi,a wnioski żadne z niego...
U jerzy45 -ego w sadzie
W sadownictwie trzeba myśleć na kilka lat...
U jerzy45 -ego w sadzie
Sady faktycznie mam młode ale opryskiwacze...
Ponad 70 % Ukraińców znika...
Pewnie liczyli na kasę za Ukraińców...A...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jednak przyszedł czas, gdy trzeba było...
U jerzy45 -ego w sadzie
@MatiPrymek napisał, że w Wielkopolsce...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jeśli już jestem przy głosie, to...
U jerzy45 -ego w sadzie
Miałem zakląć, ale w Wielki Czwartek nie...
U jerzy45 -ego w sadzie
@Alfred40 na wszystkie Twoje pytanie odpowiem...
Pszczoły czy drony,...
A co jest, gdy infekcje pierwotne szaleją w...
Pszczoły czy drony,...
Nie wiem ile wspólnego miał autor tego...
Ponad 70 % Ukraińców znika...
Znajomy - bezrobotny - przedwczoraj był w...
Ponad 70 % Ukraińców znika...
Ludzie nie zgłaszają przyjazdu żeby nie...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
U nas tzn. okolice Jasieńca pow. grójecki...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
Ja bardziej obawiał bym się gradu niż...
Ponad 70 % Ukraińców znika...
Żeby tylko nagłówek. O np. co to ma...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
Mnie też sie wydaje bardziej realnie...
... w końcu ktoś miał...
Ciekawe kto zapłacił temu Panu za gadanie...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
Nigdy nic nie wiadomo, w 1999 roku był...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
SlawekS ma racje systemy przeciw gradowe i...
Porzeczki: ceny,...
Nie porównuj czarnej porzeczki do czerwonej,...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
A ja powiem tak, od gradu to rozumiem sie...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
Przymrozki - 7,46% dla sadów położonych na...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
U mnie to samo..za 7,5 ha jabłoni 57 tys...
... w końcu ktoś miał...
Dokładnie takich wywodów jest na pęczki...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
Taa mi jak PZU zaśpiewało kwotę to prawie...
Od 27 marca PZU ubezpiecza sady
witam tylko ile kosztuje ten pakiet wiosna....
... w końcu ktoś miał...
Oszukanili raz agencje a teraz chcą...
U jerzy45 -ego w sadzie
Miałem skomentować ale odpuszczę za to...
... w końcu ktoś miał...
Prezesi chcą jakości owoców bez...
U jerzy45 -ego w sadzie
Mam prawo ocenić materiał i co na nim...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szacowni forumowicze,idą święta ....
Maliszewski: Ustawa dot....
Z tego tekstu rozumiem, że pracownicy rolni...
... w końcu ktoś miał...
Kwestia niskich cen jest logicznym...
U jerzy45 -ego w sadzie
Wydaje mi się że jest tak dużo emocji, że...
Pozostałości i ekologiczne...
W takiej Kalifornii, trochę więcej jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
"Chłop żywemu nie przepuści, jak się...
U jerzy45 -ego w sadzie
jerzy ,,mam pewne pytania 1.Jak wygląda...
Maliszewski: Ustawa dot....
A to już zależy ilu mają pracowników i...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, przeczytaj jeszcze raz na spokojnie co...
Maliszewski: Ustawa dot....
W takim razie polecam zrobić aktualny wywiad...
Maliszewski: Ustawa dot....
Wydaje mi się ze cały system ZUS czy KRUS...
Za późno wysiewamy nawozy...
Doradca mówi że jednoczesne podawanie wapna...
... w końcu ktoś miał...
jacenty82 myślałem że jesteś handlowcem...
Maliszewski: Ustawa dot....
Nie kumam @griszo... Przecież ponoć Belgia,...
Maliszewski: Ustawa dot....
Kręcisz @grisza1988. Składki nie idą do...
Maliszewski: Ustawa dot....
...i wypowiedział się znawca...
Maliszewski: Ustawa dot....
Podejrzewam że tu nie chodzi o hajs....
... w końcu ktoś miał...
idarecik - atakujesz tak jakbym był wrogiem,...
Maliszewski: Ustawa dot....
Nasze państwo płaci składki do UE. Przez...
instagram