Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Porzeczki: ceny, powierzchnia upraw, opłacalność [Piotr Baryła]

W sobotę, 17 marca 2018r. w Pamiętnej k/Skierniewic obyło się szkolenie producentów porzeczek, któremu patronowało Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl).
Omawiane były kwestie związane z produkcją, agrotechniką i przyszłością uprawy tego gatunku w kraju.

Bardzo ciekawym wykładem podzielił się z uczestnikami Piotr Baryła, który przedstawił zagadnienia związane z
# ilością produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej w Świecie, Europie i Polsce,
# jaki udział w produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej zajmują krajowi plantatorzy,
# czy nadal jesteśmy największym producentem porzeczki na Świecie,
# z kim konkurujemy pod względem tonażowym w produkcji owoców porzeczki,
# oraz o produkcji ekologicznej porzeczki czarnej w Europie, oraz kto produkuje najwięcej tego typu owoców.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wystąpienia na w/w tematy.
W dalszej części prezentacji przedstawiona została analiza sytuacji cen i opłacalności produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej.

# jakie ceny owoców uzyskiwali plantatorzy porzeczki w ostatnich latach,
# co może się stać jeśli produkcja owoców porzeczki wzrośnie,
# struktura odmianowa porzeczki czarnej na plantacjach towarowych w produkcji,
# o jakie odmiany pytają przetwórnie,
# malejąca ilość produkcji owoców porzeczki czerwonej,
# czy należy sadzić kolejne plantacje porzeczki czerwonej.Jeśli są Państwo plantatorami porzeczki czarnej lub czerwonej zachęcamy do zapoznania się z działalnością Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl), dzięki któremu będą mogli Państwo posiadać najnowsze informacje o produkcji, przyszłości i cenach owoców.

Materiał video ze szkolenia pt: „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek” 17 marca 2018 r., Pamiętna k/Skierniewic organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), oraz firmy Timac Agro oraz Bayer.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.REKLAMA

komentarze (15):

dodaj komentarz
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ I

Fragii,

Masz tutaj podane dokładne dane dot. ilości gospodarstw w Polsce (ok 15tys) i to, ze 90 % to powierzchnie plantacji do 5 ha. Pod jakimś postem sie ze mna spierales i upierales przy swoim, ze w każdym powiecie jest przynajmniej jeden ponad 100 hektarowiec. Plantacje powyżej 100 hektarów w Polsce mozna policzyc na palcach dwóch rąk w zasadzie. Problem wlasnie wynika z rozdrobnienia gospodarstw i wzajemnej rywalizacji zamiast współpracy(ku uciesze zakładow przetworczych), sam znam przykłady gdzie osoby pracujące na etacie, dodatkowo zajmują sie można powiedzieć hobbistycznie porzeczką, znam również przyklady gdzie szkółkarze(drzewa owocowe i ozdobne głownie) osiągajacy spore dochody ze swojej dzialalności i dokupując grunty o mniejszej przydatnośći do uprawy, sadza tam wlasnie porzeczkę jako uprawe nie wymagającej dużych nakładów pracy ręcznej. Podobnie rzecz ma się z warzywnikami (duże naklady pracy ręcznej i przy obecnych problemach z siłą roboczą) decydują się na uprawę porzeczki. Także nawet tutaj na portalu przy okazji jakiejśc dyskusji pojawiały sie informacje, ze rolnicy jak dotąd zajmujący sie produkcja zwierzęca (głównie krowy) ze wzgledu na brak oplacalnosci (ich zdaniem) w swojej galezi, szukają także alternatyw i znowu w ...porzeczce. Wiadomo, ze tacy rolnicy posiadają dość spore powierzchnie gruntów, które mogą przeznaczyc pod nasadzenia oraz zazwyczaj dobry park maszynowy wymagający uzupelnienia paroma maszynami. Zachętą w ostatnich latach był koszt sadzonek (nawet 40-50gr), wiec dysponując jakims wolnym gruntem, praktycznie kazdy mogl pozwolic sobie na zalozenie nowej plantacji, nawet kilkunasto hektarowej, licząc że trend w produkcji po raz kolejny sie odmieni.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ II

Następnie plantatorzy, ktorzy byli plantatorami od lat. Po 2011 roku zwiekszenie nasadzen wynikało, moze nie tyle z chęci zwiekszenia na sile i za wszelką cene, o ile z duzych dochodow osiągnietych po rekordowym roku cenowym i braku pomyslu na inne inwestycje. Co za tym idzie, dokupienie / dodzierżawienie kolejnych gruntów licząc ze wzrost powierzchni gospodarstwa spowoduje wzrost dochodów przy wykorzystaniu dostępnych maszyn nawet przy spadku cen owoców. Na samym końcu jak zawsze Ci najbardziej najgłupsi czyli "sadzę wincyj zeby miec wincyj niz dwoch sasiadow razem wziętych". Czy nie lepiej w tym wypadku było zadbać o posiadany juz areal i poprawic jego wydajnosc przez np wymianę starych odmian na nowe??

Podsumowując komentarz, tak jak w/w dr Piotr Baryła apeluje o rachunek sumienia i rachunek ekonomiczny przy zakładaniu plantacji, zwłaszcza nowych. Wielu plantatorów osiągnelo pomimo wszystko dodatni bilans ekonomiczny w ostatnich latach miedzy innymi dzieki dywersyfikacji produkcji w postaci upraw agrestu czy czerwonej porzeczki. Co będzie jednakże, w momencie gdy i te gatunki dotknie spadek oplacalności ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 19.03.2018 07:29 Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach by zakłady zainteresowane były lepszymi odmianami.... startują tiselem z quwnianą ceną i potem już jest tylko gorzej.
Jak by chcieli surowiec innych odmian zaczęli by skupy tydzień później i ceny za póżne odmiany były by lepsze.
Na dziś dla producenta tisel to najlepsza odmiana bo:
1. Plonuje super
2. Łatwa do ochrony
3.Kupują w tym czasie porzeczkę, a z późnymi bywa różnie.
4. Cena najlepsza w sezonie
Więc proszę mi powiedzieć, które z tych działań skłania nas do zmiany odmiany??? Ostatnie lata to była walka o przetrwanie i tylko tisel dzięki wspomnianym przewagom pozwalał przetrwać.
Lepiej mieć 12t tisela po 0.8zł czy 8t rubena po 0.5zł?? Chcą inne odmiany to....zresztą wystarczy popatrzeć na opisy tisela z przed kilku lat.... super odmiana.... praktycznie do wszystkiego, a dziś beee :)
Podsumowując CENA CYNI CÓDA, będzie biznes na innych odmianach będą inne odmiany, to polityka zakładów powinna motywować nas do produkcji tego co potrzebują, do tej pory ich polityka ZMUSZAŁA nas do produkcji dużo i tanio- a w te wymagania tisel wpisuje się doskonale.

Pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 10:07 Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą polską odmianę, która byłaby ...późna. Bo jak narazie to brak takowej. Najblizej 'Oresowi' do tego miana, ale to tez jeszcze nie to. Byc moze gdyby nowy 'Polben' był faktycznie ulepszonym Rubenem jak jest reklamowany to wtedy bylaby jakas alternatywa.
Wszystkie polskie,szkockie i ukraińskie odmiany, które są na plantacjach w Polsce z małymi wyjątkami(udział paru % w strukturze plantacji) są b. wczesne lub srednio wczesne.
Kiedyś zbiór był bardziej rozciągniety w czasie bo był Triton, Titania, Ben Connan, Ben Lomond, Ben Alder itp. Zbiór trwał przez cały Lipiec niemalże. Teraz już niektórzy 15-20 Lipca są obkupieni, przez co tez mogą wmawiac ze towaru jest duzo bo kolejki z Tiselem (nic dziwnego skoro udział w strukturze nasadzeń >50% a gdy duzi plantatorzy zbierają Tisela to mali wjezdzają juz z ...Tibenem np. Wszystko sie kumuluje naraz). A jeszcze niech zasieją dodatkowo ferment, ze cena pojdzie w dol to niektorzy oberwą na wpol zielone, byleby zdążyc sprzedac 10-20gr drożej... Zaklady takimi zagrywkami sami psują sobie surowiec. Z agrestem już tak robią, ze tak jak Tisel to Invicta juz jest beee, przy czerwonej Rondom najlepszy bo nie puszcza soku. Przy czarnej najwidoczniej sie to nie oplaca nikomu, bo co by bylo gdyby nagle zaprzestano sadzić tej odmiany i dodatkowo wykarczowano z 1/3 zastępując nawet mniej plennymi. Tonaż na pewno by spadł ...ze stratą dla zakładów. Tak mozna nakupic masy towaru za bezcen bez jakości. CO KTO WOLI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 19.03.2018 13:09 Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg, tymczasem sok eko z porzeczki na półce 500ml - 15zł. Porzeczki czarnej deserowej w markecie jeszcze nie widziałem, pewnie sprzedawałaby się w cenie zbliżonej do malin, truskawek czy borówek. Daje to trochę do myślenia? Czy nie, bo łatwiej ponarzekać na zakłady?
Guzik
Guzik 19.03.2018 18:39 Nie ma powodów do narzekania na zakłady, ale można im trochę podpowiedzieć, że jak zapychają magazyn tiselem to niech nie "solą", że im tak nie pasuje- jak ja nie lubię słodkich win to nie kupuję, nawet jak stoją na tym samym regale co wytrawne ;) Jedno wino i drugie wino ale ja płacę i biorę co lubię :)
Jeśli faktycznie im nie pasuje to niech go przestaną kupować :) Wtedy za pozostałe odmiany zapłacą tyle, że za dwa lata nikt nie będzie miał tisela :)
Ot piłka po stronie przetwórców....gramy dalej ;)
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 20:36 I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00 zl?? Chyba sami producenci będa produkować i kupować swoj produkt. Ludzi w Polsce nie stać jeszcze na taką "ekstrawagancje" w postaci 0,5l soku za 15,00zł. Musiałby dzialac prawdziwe cuda. Konsument kieruje sie przede wszystkim ceną. Wiec najprawdopodobniej oranżada za 2zł za 1,5l wygra z tym sokiem. Moze w wiekszych miastach, ale ilosc tez mocno ograniczona jeszcze ze wzgledu na to, ze soki z czarnej porzeczki z marketu mają beznadziejny i cierpki smak, a tej porzeczki to tam tyle co kot napłakał. Czarna jako deser jest takze dostępna w marketach, ale co sadzić 1ha czy 2ha deseru zeby miec z czego dolozyć do 15ha konwencji???

Napisałem powyżej, obecna sytuacja nie jest tylko i wyłącznie winą przetwórców. Ale nikomu jakoś nie zalezy zeby ten rynek ustabilizować. Narzekają, ze kupują znowu muszą kupować porzeczke i kupują każdy dostępny na rynku kilogram, pomimo ze maja jej rzekomo zapasu w opór...(Ci którzy nie zerwali i nie sprzedali raczej to wynikało z wlasnego przekonania niz braku mozliwosci sprzedazy) Ktoś tu dostrzega jakiś nonsens, paradoks?? Chyba każdy racjonalnie myślący. Skoro nie chcą kupować to niech nie biorą wcale przez rok i zobaczymy co dalej. To nie są zaklady państwowe, ze robią cokolwiek dla obywatela, to nie są instytucje charytatywne. Czy kupią za 0,50 czy za 2,00zł, muszą wyjsc na swoje, a tylko producent dostaje ewentualnie po du****. Tak ciągle dają nadzieje, ze sytuacje nalezy przeczekac i ze ulegnie ona zmianie.
Kolejna rzecz to jak powtarzam problem leży u podstaw, czyli niewyobrażalne ilości materiału szkółkarskiego rozmnażanego "na lewo". Każdy idiota potrafi wyprodukować jakąś tam sadzonke. Powinni sie tym zając KSPPC i inne instytucje związane z tematem, ale działań brak. Najlepiej zeby o to jeszcze zamartwiał sie producent...
jacenty82
jacenty82 19.03.2018 21:07 Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg? 2x0,8zł=1,6zł/litr, 100% będzie za ciężki, można dolać wody i zrobić 50%. Jak ktoś sprzedaje za 16 zł/500ml to można go sprzedawać w hurcie po 4 zł/500ml, sam kupiłbym ze 100 takich butelek. Deser też Was nie interesuje, interesuje Was masa, za którą niewiele jest, ale oczy widzą masę i do mózgu docierają pozytywne sygnały. W tym galopie za masą zapomnieliście że porzeczka to "super fruits" czyli owoc o świetnych właściwościach, który jest w cenie ... np. ziemniaków. Ludzie nie mają kasy? Jest dużo ludzi którzy mają pieniądze, zobacz co się dzieje na wylotach z Warszawy w piątki, sznury samochodów. Ludzie mają pieniądze tylko nie wiedzą nic o porzeczce, skoro jest tania to musi być słaba, a jest super i jest tania. Gdyby zakłady zobaczyły że coś potraficie zrobić, że jak będzie cena niska to naprodukujecie dobrego soku, albo że rusza deser mielibyście lepszą pozycję do negocjacji z tymi zakładami. A tak to jak protestujecie przeciw zbyt niskim ceną, to zaraz padnie standardowe pytanie - A co z tym zrobisz? Brak odpowiedzi i koniec negocjacji.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:25
CZI
Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy bo niektorzy na pewno mają ale to nie moja sprawa i zaglądanie im w portfele, ktoś kto lata na Malediwy np, podejrzewam ze woli wypić sok z ananasa albo mango lub z innych owoców egzotycznych a nie z czarnej porzeczki. Palenie też jest niezdrowe, a jakos trudno przekonać ludzi do zaprzestania. Tak samo tu b.cięzko zmienic preferencje konsumenta. Nie widze entuzjazmu kupowania soku jabłkowego w cenie 20zł za 5l najczesciej, to co dopiero cz.porzeczka mniej za porownywalna cene??
Zobacz tylko ilu ludzi zarabia najniższą krajowa i to jest ten potencjalny konsument czyt przeciętny Polak, którego po prostu nie stać i koniec kropka. Ktoś kto zobaczy cene za 16,00zł/0,5l pomysli ze niemalze calosc trafi do rolnika i ze calkowicie zglupielismy oferujac takie ceny.(Gdzie marża pośredników i marketów?) To ze jakiś tam % ludzi stać to nie wpłynie na niewiadomo jaką zmiane na rynku owoców porzeczki czarnej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:26 CZII

Z ekologią tez jest problem, co mam zrobic gdy zalozmy chcialbym uprawiac eko, a sasiad za miedzą pryska i z wiatrem leci do mnie?? Deser mówisz?? Dochody z 1ha, owszem na pewno wieksze. Tylko: 1) Brak odmian w zasadzie w czarnej porzeczce do deseru. 2) Na pewno nie jest Ci obcy problem z zatrudnieniem ludzi, o ile jest wgl kogo zatrudnić. Polak ma 500+ i pier*** taką robote, bo po co?? Ukrainiec też juz chce coraz wiecej i pojawil sie problem z ich zatrudnianiem bo wypelniaja luki tam gdzie brakuje Polaków z w/w powodów, albo jadą dalej na Zachód. Pytanie zatem: kto to przetnie(ręcznie nie maszyną jak przy konwencji), kto to zerwie (podobnie recznie, nie maszyna jak przy konwencji), nie wspominajac o szeregu innych zabiegów agrotechnicznych. Zapleczu przechowalniczym, poświęceniu wiekszej ilosci czasu na dystrybucję. Samemu nie można być wszedzie i w jednym czasie kosić, herbicydować, pryskać, kultywatorować, podcinać mechanicznie, zmieniać filtry/oleje w ciągnikach, naprawiać maszyn, ogarnąc sprzedaży i teraz dodadtkowo jeszcze Urząd Pracy. Tak więc pięknie to sie mówi w teorii, a w praktyce jest juz nieco inaczej...

PS. Nie wspomniałem o sanepidzie przy wiekszej produkcji takiego soku i innych utrudnieniach, ale to temat na osobny komentarz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 20.03.2018 13:45 Widzę że brakuje Ci wiary w to, że porzeczka czarna to świetny owoc.
Na pewno łatwiej zostawić tak jak jest. Ale wtedy nie ma co narzekać, że zakłady słabo płacą, płacą tyle na ile pozwala przeciwnik.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 20.03.2018 17:01 Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że porzeczka to świetny owoc bo 1) ją produkuje i sprawia mi to frajdę 2) uwielbiam przetwory z niej róznego rodzaju 3) znam szerokie wlasciwosci prozdrowotne porzeczki. Chodzi tylko o to, że takich jak ja jest niewielu. I o to chodziło mi, że tak jak cieżko zniechęcic ludzi to tytoniu, tak ciezko namówic z kolei do spożywania porzeczki pod różnymi postaciami. Z tytoniu wycofują sie z powodu wysokich cen, tutaj czy porzeczka na skupie 0,50gr czy 2,00zł to cena za sok na półce zawsze taka sama, o ile nie wyższa nawet z roku na rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 25.03.2018 13:30 Nie ma możliwości zaoferowania czarnej porzeczki jako deserowej. W opakowaniach 150g z ogonkiem w kontrolowanej atmosferze można ją przechować maks. do trzech tygodni i to wszystko, a co z resztą roku ? Ludzie jak nie macie o czymś pojęcia to się nie wypowiadajcie.
jacenty82
jacenty82 25.03.2018 14:20 Malina funkcjonuje jak deser, a nie należy do owoców o dużej trwałości. W zimę często w sklepach jest porzeczka czerwona deserowa, przyjechała ze 2000 km i wygląda całkiem nieźle, cena podobna do malin. Jaka reszta roku? Chcesz ją podawać przez 12 miesięcy?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 28.03.2018 13:09 Nie porównuj czarnej porzeczki do czerwonej, którą można przechować do 8 miesięcy. Nie porównuj również do malin, których zbiór trwa od maja (w tunelach) do listopada. Jeszcze raz proszę - nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj i nie ośmieszaj. Jeśli natomiast uważasz, że masz rację to proszę bardzo, wprowadź na rynek czarną deserową i oferuj ją przynajmniej kilka miesięcy. Jeżeli Ci się uda to gratuluję, będziesz pierwszy w kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Stanowisko Rady Gminy Szydłów ws. trudnej sytuacji sadowników

Rada Gminy Szydłów jest głęboko zaniepokojona brakiem propozycji ze strony Ministerstwa...

"Owoc Sandomierski" został wydzierżawiony !

Zakład produkcyjny upadłego "Owocu Sandomierskiego" został wydzierżawiony. - To dobra...

Aktualna i ostateczna lista punktów odbioru jabłek

Dziś 18 października spółka Eskimos udostępniła aktualną i ostateczną listę punktów...

Drugi duży wysyp długo owocujących truskawek

Ciepły i słoneczny październik sprzyja plantatorom długo owocujących odmian truskawek i...

Jak ograniczyć wzrost pędów rozłogowych w truskawce ?!

Regalis Plus 10 WG to środek z grupy regulatorów wzrostu. Substancja czynna środka hamuje...

Problem ze zbiorami jesiennych malin i truskawek

Jesiennych truskawek i malin jest w tym miesiącu nadzwyczaj dużo, bo w przeciwieństwie do...

Najnowsze ogłoszenia

Wynajmę chłodnię

18.10.2018 21:18 autor: OM4x4

Skrzyniopalety - 450 sztuk - okolice Poznania

18.10.2018 07:33 autor: admin

Bateria do WW Suchedniów

18.10.2018 07:14 autor: gosiak500

Bateria do Bułgara

18.10.2018 07:12 autor: gosiak500

Skrzynki jedynki

17.10.2018 22:03 autor: Tchort

Sprzedam Skrzyniopalety 80zl Uzywane

17.10.2018 18:09 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Skup interwencyjny jabłek -...
Najlepsze jest to ż zwolennicy partii A...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zagadka nie łatwa, jeszcze trudniejsze...
Skup interwencyjny jabłek -...
Wiadomo WSZYSTKIE świnie myślą tylko o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Niechybnie byli to Polacy? Czyj był APPOL...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dowiedzmy sie kto zgodzil sie i podpisal...
Unia Owocowa: Apel w...
Sądząc po tym, w jakim kraju mieszkam -...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Ja ze dałem plusa . No dobra i ja podepre...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jakie przestępstwo , mamy wolność słowa...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jonatansad jak to zrobic przetumaczyc chlopom...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
To nie żarty - to przestępstwo! JEDEN Z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Szampon gratulacje , pomyliłeś fach bierz...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jak przemysł nie wzrośnie to export będzie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Trudno to będę siedział i kwiczal jak za...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Czy zastanowiłeś się co piszesz? Za takie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Dosłownie Dragon , ale barany mają...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jonatansad bądź realistą. Apele to były...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
na jabłku przemysłowym już w tym roku...
Eskimos: Od dziś rusza skup...
sam sobie teraz dałem minusa
Eskimos: Od dziś rusza skup...
najlepiej dopłaty do zakupu opakowań :)
Eskimos: Od dziś rusza skup...
Nie rozumiem potrzeby wprowadzania limitu, z...
Skup interwencyjny jabłek -...
No cóż - bobo.. PSL za kłamstwa nie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zapewniam że nie jestem z żadną Partią...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie znam tego przypadku drogi panie Leszku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Parę dni temu - usłyszałem z taśmy VIP-a...
Punkty skupu jabłek mają...
Pan poseł Kwitek niech już nie zabiera...
Skup interwencyjny jabłek -...
LL - sądząc po tym jak zwracasz się do 72...
Skup interwencyjny jabłek -...
Tak to jest zarpionie- część "sama nie wie...
Skup interwencyjny jabłek -...
zapion2 pewnie głosują ci co głosowali na...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ale musisz przyznać że jak na wiek 72 takie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Artemido w nawiązaniu do tego co piszesz...
Punkty skupu jabłek mają...
Może lepszy byłby jakiś pigmej od eskimosa
Skup interwencyjny jabłek -...
Łapcie koledzy sadownicy:...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie wiem po co ta inwigilacja mojej osoby? Ja...
Skup interwencyjny jabłek -...
Na pewno nie na Ciebie drogi Artemido ! a...
Skup interwencyjny jabłek -...
Masz rację jacenty i piszesz na czasie choć...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kontraktacje jeżeli mają być niech będą...
Jabłka przemysłowe przy...
będą pojawiać się teraz ukryte reklamy,...
Skup interwencyjny jabłek -...
skup interwencyjny jest to pierwszy ruch...
Punkty skupu jabłek mają...
I tak będzie w przypadku obowiązkowych...
Skup interwencyjny jabłek -...
Widzisz Wania, już w Biblii napisano o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Prosty przyklad kto byl na spotkaniu Jurgiela...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dokładnie PSL to cwaniaki po umaczane w...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Polacy tak się rozpędzili w przeganianiu...
Ardanowski: Przetwórnie...
Wszystko wina ludzi którzy oddają towar za...
Skup interwencyjny jabłek -...
cóż Ryba psuje się od Głowy :((( niestety...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
A gdyby tak zabraklo ludzi to moze by 1/3...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Przecież najpierw my zgapiliśmy z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
To czas na drugi wierszyk, trochę...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Pierdu, pierdu będzie wiosna. Wiosna, lato,...
Skup interwencyjny jabłek -...
gwoździem do trumny będzie zainstalowanie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zatrudnienie obcokrajowców nastepna...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przykład odbudowywania polskiego przemysłu...
Skup interwencyjny jabłek -...
2015 - limit na bank żywnosci - ok 10 ha -...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333-Twój nick chyba nie jest...
Zdziczałe sady w Bieszczadach
Niedługo cały kraj będzie pełen...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Uczniowie przerośli nauczycieli...
Skup interwencyjny jabłek -...
A wie ktoś co oznaczają te niebieskie czy...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333 , jedyna rozsadna odpowiedź na Twoj...
Skup interwencyjny jabłek -...
dodam nosze okulary , a ta pani to coś...
Skup interwencyjny jabłek -...
Co masz do Pań, że tak podkreślasz "ta...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego żadnego skupu NIE będzie!!!!!!!!!!...
Jabłka przemysłowe przy...
Jeszcze rok i Ciebie też złamią, jak nie...
Jabłka przemysłowe przy...
c00rneL , to samo mialem napisac kasy zadnej...
Jabłka przemysłowe przy...
Tia i pewnie pokazali, że mocznik z Puław,...
Jabłka przemysłowe przy...
Widziałem ostatnio podobną ukrytą reklamę...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ależ pilsnerze, nikt oprócz Ciebie...
Sprzedam skrzyniopalety
Dam 50 zł transportcpo twojej stronie..a i...
Jabłka przemysłowe przy...
Prawda boli, do tego jeszcze dodatkowy zakup...
Skup interwencyjny jabłek -...
Też coś dodam do tej trafnej refleksji:...
Jabłka przemysłowe przy...
Mam nadzieję tylko, że to nie kryptoreklama...
Jabłka przemysłowe przy...
Mnie nie stać na taki wypas (glebogryzarki...
Jabłka przemysłowe przy...
Sadownicy by się posluchali... Dobre,...
Jabłka przemysłowe przy...
Skończ Waść, wstydu oszczędź, nie wiesz...
Skup interwencyjny jabłek -...
a ja z innej beczki jest jesień -piękna...
Jabłka przemysłowe przy...
wszyscy sadownicy powinni tak zrobić ,może...
Wielki chaos w punktach skupu !
Tak sie robi porządki panie Ministrze...
Jabłka przemysłowe przy...
Tak trzymać .. Honor jest najważniejszy! ja...
Historia Jabłek Grójeckich...
A o prof. Pieniążku coś będzie w tym...
Skup interwencyjny jabłek -...
oprocentowanie od euro/dolarów w tym roku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ile lat trwa WYGASZANIE produkcji...
Jabłka przemysłowe przy...
Ja kosiarka zrobiłem od razu koszenie na...
Jabłka przemysłowe przy...
Ładnie to wyszło, tak równo. Ja...
Jabłka przemysłowe przy...
Sporo paliwka pójdzie... :o
Jabłka przemysłowe przy...
Ja dziś zrobilem to samo. Dobrze ze są...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ja, smakosz pilsnera urquella,wiem jedno,że...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przy jednym tyskim czy pilsnerze problemu...
Sprzedam skrzyniopalety
Sadownicy to teraz taka elita jak ten pan z...
Wielki chaos w punktach skupu !
Żeby przemyśleć to trzeba mieć...
Sprzedam skrzyniopalety
bierz i nie pier...l jak takie tanie......
Wielki chaos w punktach skupu !
Chyba ktoś miał pomysł nie przemyślał i...
Skup interwencyjny jabłek -...
No tak.Ci co mieli wykarczować po tym...
Sprzedam skrzyniopalety
Kogoś chyba popierdlilo za jabłka 300 kg...
Sprzedam skrzyniopalety
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Nowe wysuszone...
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Skup interwencyjny jabłek -...
Chyba czas na wnioski z tego co się dzieje w...
Skup interwencyjny jabłek -...
ciekawe ile za utylizacje sobie Eskimos jak...
Skup interwencyjny jabłek -...
Rząd chciał zabezpieczyć tych co w...
Skup interwencyjny jabłek -...
iI później rząd będzie gadał jaki to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Do Jerzego45 który przykładów szuka chodź...
Sprzedam skrzyniopalety
pomysłowy żart pokazuje ile jest warta...
Sprzedam skrzyniopalety
Ktoś sprzedaje skrzynie z...
Sprzedam skrzyniopalety
Dobrze czytaj ze zrozumieniem !!!
Sprzedam skrzyniopalety
250 zł? dobry zart
Polska powinna być...
Abukk - na "tłumacza" w minrolu... albo...
Polska powinna być...
Gdy pracę dobiegną końca, to się okaże...
Polska powinna być...
No niby rząd chciał, ale wyszło jak...
Polska powinna być...
*prorozwojowym? To nie tak się robi, że...
Polska powinna być...
Szanowny Panie Ministrze nazwa calvados...
Polska powinna być...
To kto ma rację? adwokat czy minister...
Polska powinna być...
Poza tym za wielu jabłek odpowiednich do...
Interwencyjny skup jabłek
Czytam wasze komentarze i widzę ze nic nie...
Wzrost eksportu tureckich...
naturalna selekcja
Wzrost eksportu tureckich...
Masz rację, wschód to przyszłość -...
Wzrost eksportu tureckich...
PiS jak krowa, im więcej ryczy, tym mniej...
Skup interwencyjny jabłek -...
Już chyba każdy widzi, że zrobiono z nas...
Skup interwencyjny jabłek -...
powiedz to głośno. Jabłko przemysłowe to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Eskimos może olać odbiór i nie płacić...
Skup interwencyjny jabłek -...
jakie to polskie :) wymog stosowania sor...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego wszystko będzie weryfikowane z danymi...
Ardanowski: Przetwórnie...
Czyżby chwile refleksji...po okresie euforii?
Skup interwencyjny jabłek -...
A swoją drogą to te umowy są nogami...
Skup interwencyjny jabłek -...
6. Załączniki do niniejszej Umowy...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jakiego skupu? Żadnego skupu nie będzie, bo...
Skup interwencyjny jabłek -...
Pewnie się zdenerwowali po opublikowaniu...
Skup interwencyjny jabłek -...
No, na białym koniu. Dobrze że nie na...
Skup interwencyjny jabłek -...
Z tego co widać na liście to już kilka...
Ardanowski: Przetwórnie...
,,Broda mędrcem nie czyni".
Skup interwencyjny jabłek -...
Oczywiście zgadzam się z Tobą! Rządzącym...
Skup interwencyjny jabłek -...
Pszemku słuchałeś "pszemówienia" premiera...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kara umowna plus odszkodowanie na zasadach...
Skup interwencyjny jabłek -...
tutaj zgadzam się z kaktusem... przetwórcy...
Skup interwencyjny jabłek -...
Należało uruchomić program utylizacji 0,5...
Skup interwencyjny jabłek -...
Żyjemy w tak dziwnym kraju, że cenami...
Skup interwencyjny jabłek -...
pitu pitu! Cała Polska się zgadała, żeby...
Ardanowski: Przetwórnie...
PARTIE POLITYCZNE BĘDĄ ZAWSZE.... To co one...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jerzy45 tak szczerze to mi to wszystko lata i...
Ardanowski: Przetwórnie...
mógłbym tak odpisać ---dopóki będziemy...
Ardanowski: Przetwórnie...
Jan Krzysztof Ardanowski W lutym 2018...
Ardanowski: Przetwórnie...
Winnym podziękowaliście w wyborach...
Ardanowski: Przetwórnie...
Dopóty będziemy mieli takich ,,mundrych"...
Ardanowski: Przetwórnie...
W rozumieniu potocznym anarchia to pojęcie...
Wzrost eksportu tureckich...
"W polityce zagranicznej nasze pole...
Wzrost eksportu tureckich...
Pis fanatycy biedy......
Skup interwencyjny jabłek -...
Zdajesz sobie sprawę @Lukas23 i zapewne...
Skup interwencyjny jabłek -...
Masz rację @Marcin79 ... Półprawda też...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jerzy podajesz półprawdy firma Attpol byla...
Skup interwencyjny jabłek -...
ludzie nie rozumiecie tego calego...
Ardanowski: Przetwórnie...
Jerzy nie pitol :) oczekujesz od ministra co...
Ardanowski: Przetwórnie...
"Gdyby wybory miały coś zmienić, to dawno...
instagram

Advertisement