Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan

Porzeczki: ceny, powierzchnia upraw, opłacalność [Piotr Baryła]

W sobotę, 17 marca 2018r. w Pamiętnej k/Skierniewic obyło się szkolenie producentów porzeczek, któremu patronowało Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl).
Omawiane były kwestie związane z produkcją, agrotechniką i przyszłością uprawy tego gatunku w kraju.

Bardzo ciekawym wykładem podzielił się z uczestnikami Piotr Baryła, który przedstawił zagadnienia związane z
# ilością produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej w Świecie, Europie i Polsce,
# jaki udział w produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej zajmują krajowi plantatorzy,
# czy nadal jesteśmy największym producentem porzeczki na Świecie,
# z kim konkurujemy pod względem tonażowym w produkcji owoców porzeczki,
# oraz o produkcji ekologicznej porzeczki czarnej w Europie, oraz kto produkuje najwięcej tego typu owoców.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wystąpienia na w/w tematy.
W dalszej części prezentacji przedstawiona została analiza sytuacji cen i opłacalności produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej.

# jakie ceny owoców uzyskiwali plantatorzy porzeczki w ostatnich latach,
# co może się stać jeśli produkcja owoców porzeczki wzrośnie,
# struktura odmianowa porzeczki czarnej na plantacjach towarowych w produkcji,
# o jakie odmiany pytają przetwórnie,
# malejąca ilość produkcji owoców porzeczki czerwonej,
# czy należy sadzić kolejne plantacje porzeczki czerwonej.Jeśli są Państwo plantatorami porzeczki czarnej lub czerwonej zachęcamy do zapoznania się z działalnością Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl), dzięki któremu będą mogli Państwo posiadać najnowsze informacje o produkcji, przyszłości i cenach owoców.

Materiał video ze szkolenia pt: „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek” 17 marca 2018 r., Pamiętna k/Skierniewic organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), oraz firmy Timac Agro oraz Bayer.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_Agrosimex_Imidian
2018_Syngenta_Affirm_1

komentarze (15):

dodaj komentarz
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ I

Fragii,

Masz tutaj podane dokładne dane dot. ilości gospodarstw w Polsce (ok 15tys) i to, ze 90 % to powierzchnie plantacji do 5 ha. Pod jakimś postem sie ze mna spierales i upierales przy swoim, ze w każdym powiecie jest przynajmniej jeden ponad 100 hektarowiec. Plantacje powyżej 100 hektarów w Polsce mozna policzyc na palcach dwóch rąk w zasadzie. Problem wlasnie wynika z rozdrobnienia gospodarstw i wzajemnej rywalizacji zamiast współpracy(ku uciesze zakładow przetworczych), sam znam przykłady gdzie osoby pracujące na etacie, dodatkowo zajmują sie można powiedzieć hobbistycznie porzeczką, znam również przyklady gdzie szkółkarze(drzewa owocowe i ozdobne głownie) osiągajacy spore dochody ze swojej dzialalności i dokupując grunty o mniejszej przydatnośći do uprawy, sadza tam wlasnie porzeczkę jako uprawe nie wymagającej dużych nakładów pracy ręcznej. Podobnie rzecz ma się z warzywnikami (duże naklady pracy ręcznej i przy obecnych problemach z siłą roboczą) decydują się na uprawę porzeczki. Także nawet tutaj na portalu przy okazji jakiejśc dyskusji pojawiały sie informacje, ze rolnicy jak dotąd zajmujący sie produkcja zwierzęca (głównie krowy) ze wzgledu na brak oplacalnosci (ich zdaniem) w swojej galezi, szukają także alternatyw i znowu w ...porzeczce. Wiadomo, ze tacy rolnicy posiadają dość spore powierzchnie gruntów, które mogą przeznaczyc pod nasadzenia oraz zazwyczaj dobry park maszynowy wymagający uzupelnienia paroma maszynami. Zachętą w ostatnich latach był koszt sadzonek (nawet 40-50gr), wiec dysponując jakims wolnym gruntem, praktycznie kazdy mogl pozwolic sobie na zalozenie nowej plantacji, nawet kilkunasto hektarowej, licząc że trend w produkcji po raz kolejny sie odmieni.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ II

Następnie plantatorzy, ktorzy byli plantatorami od lat. Po 2011 roku zwiekszenie nasadzen wynikało, moze nie tyle z chęci zwiekszenia na sile i za wszelką cene, o ile z duzych dochodow osiągnietych po rekordowym roku cenowym i braku pomyslu na inne inwestycje. Co za tym idzie, dokupienie / dodzierżawienie kolejnych gruntów licząc ze wzrost powierzchni gospodarstwa spowoduje wzrost dochodów przy wykorzystaniu dostępnych maszyn nawet przy spadku cen owoców. Na samym końcu jak zawsze Ci najbardziej najgłupsi czyli "sadzę wincyj zeby miec wincyj niz dwoch sasiadow razem wziętych". Czy nie lepiej w tym wypadku było zadbać o posiadany juz areal i poprawic jego wydajnosc przez np wymianę starych odmian na nowe??

Podsumowując komentarz, tak jak w/w dr Piotr Baryła apeluje o rachunek sumienia i rachunek ekonomiczny przy zakładaniu plantacji, zwłaszcza nowych. Wielu plantatorów osiągnelo pomimo wszystko dodatni bilans ekonomiczny w ostatnich latach miedzy innymi dzieki dywersyfikacji produkcji w postaci upraw agrestu czy czerwonej porzeczki. Co będzie jednakże, w momencie gdy i te gatunki dotknie spadek oplacalności ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 19.03.2018 07:29 Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach by zakłady zainteresowane były lepszymi odmianami.... startują tiselem z quwnianą ceną i potem już jest tylko gorzej.
Jak by chcieli surowiec innych odmian zaczęli by skupy tydzień później i ceny za póżne odmiany były by lepsze.
Na dziś dla producenta tisel to najlepsza odmiana bo:
1. Plonuje super
2. Łatwa do ochrony
3.Kupują w tym czasie porzeczkę, a z późnymi bywa różnie.
4. Cena najlepsza w sezonie
Więc proszę mi powiedzieć, które z tych działań skłania nas do zmiany odmiany??? Ostatnie lata to była walka o przetrwanie i tylko tisel dzięki wspomnianym przewagom pozwalał przetrwać.
Lepiej mieć 12t tisela po 0.8zł czy 8t rubena po 0.5zł?? Chcą inne odmiany to....zresztą wystarczy popatrzeć na opisy tisela z przed kilku lat.... super odmiana.... praktycznie do wszystkiego, a dziś beee :)
Podsumowując CENA CYNI CÓDA, będzie biznes na innych odmianach będą inne odmiany, to polityka zakładów powinna motywować nas do produkcji tego co potrzebują, do tej pory ich polityka ZMUSZAŁA nas do produkcji dużo i tanio- a w te wymagania tisel wpisuje się doskonale.

Pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 10:07 Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą polską odmianę, która byłaby ...późna. Bo jak narazie to brak takowej. Najblizej 'Oresowi' do tego miana, ale to tez jeszcze nie to. Byc moze gdyby nowy 'Polben' był faktycznie ulepszonym Rubenem jak jest reklamowany to wtedy bylaby jakas alternatywa.
Wszystkie polskie,szkockie i ukraińskie odmiany, które są na plantacjach w Polsce z małymi wyjątkami(udział paru % w strukturze plantacji) są b. wczesne lub srednio wczesne.
Kiedyś zbiór był bardziej rozciągniety w czasie bo był Triton, Titania, Ben Connan, Ben Lomond, Ben Alder itp. Zbiór trwał przez cały Lipiec niemalże. Teraz już niektórzy 15-20 Lipca są obkupieni, przez co tez mogą wmawiac ze towaru jest duzo bo kolejki z Tiselem (nic dziwnego skoro udział w strukturze nasadzeń >50% a gdy duzi plantatorzy zbierają Tisela to mali wjezdzają juz z ...Tibenem np. Wszystko sie kumuluje naraz). A jeszcze niech zasieją dodatkowo ferment, ze cena pojdzie w dol to niektorzy oberwą na wpol zielone, byleby zdążyc sprzedac 10-20gr drożej... Zaklady takimi zagrywkami sami psują sobie surowiec. Z agrestem już tak robią, ze tak jak Tisel to Invicta juz jest beee, przy czerwonej Rondom najlepszy bo nie puszcza soku. Przy czarnej najwidoczniej sie to nie oplaca nikomu, bo co by bylo gdyby nagle zaprzestano sadzić tej odmiany i dodatkowo wykarczowano z 1/3 zastępując nawet mniej plennymi. Tonaż na pewno by spadł ...ze stratą dla zakładów. Tak mozna nakupic masy towaru za bezcen bez jakości. CO KTO WOLI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 19.03.2018 13:09 Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg, tymczasem sok eko z porzeczki na półce 500ml - 15zł. Porzeczki czarnej deserowej w markecie jeszcze nie widziałem, pewnie sprzedawałaby się w cenie zbliżonej do malin, truskawek czy borówek. Daje to trochę do myślenia? Czy nie, bo łatwiej ponarzekać na zakłady?
Guzik
Guzik 19.03.2018 18:39 Nie ma powodów do narzekania na zakłady, ale można im trochę podpowiedzieć, że jak zapychają magazyn tiselem to niech nie "solą", że im tak nie pasuje- jak ja nie lubię słodkich win to nie kupuję, nawet jak stoją na tym samym regale co wytrawne ;) Jedno wino i drugie wino ale ja płacę i biorę co lubię :)
Jeśli faktycznie im nie pasuje to niech go przestaną kupować :) Wtedy za pozostałe odmiany zapłacą tyle, że za dwa lata nikt nie będzie miał tisela :)
Ot piłka po stronie przetwórców....gramy dalej ;)
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 20:36 I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00 zl?? Chyba sami producenci będa produkować i kupować swoj produkt. Ludzi w Polsce nie stać jeszcze na taką "ekstrawagancje" w postaci 0,5l soku za 15,00zł. Musiałby dzialac prawdziwe cuda. Konsument kieruje sie przede wszystkim ceną. Wiec najprawdopodobniej oranżada za 2zł za 1,5l wygra z tym sokiem. Moze w wiekszych miastach, ale ilosc tez mocno ograniczona jeszcze ze wzgledu na to, ze soki z czarnej porzeczki z marketu mają beznadziejny i cierpki smak, a tej porzeczki to tam tyle co kot napłakał. Czarna jako deser jest takze dostępna w marketach, ale co sadzić 1ha czy 2ha deseru zeby miec z czego dolozyć do 15ha konwencji???

Napisałem powyżej, obecna sytuacja nie jest tylko i wyłącznie winą przetwórców. Ale nikomu jakoś nie zalezy zeby ten rynek ustabilizować. Narzekają, ze kupują znowu muszą kupować porzeczke i kupują każdy dostępny na rynku kilogram, pomimo ze maja jej rzekomo zapasu w opór...(Ci którzy nie zerwali i nie sprzedali raczej to wynikało z wlasnego przekonania niz braku mozliwosci sprzedazy) Ktoś tu dostrzega jakiś nonsens, paradoks?? Chyba każdy racjonalnie myślący. Skoro nie chcą kupować to niech nie biorą wcale przez rok i zobaczymy co dalej. To nie są zaklady państwowe, ze robią cokolwiek dla obywatela, to nie są instytucje charytatywne. Czy kupią za 0,50 czy za 2,00zł, muszą wyjsc na swoje, a tylko producent dostaje ewentualnie po du****. Tak ciągle dają nadzieje, ze sytuacje nalezy przeczekac i ze ulegnie ona zmianie.
Kolejna rzecz to jak powtarzam problem leży u podstaw, czyli niewyobrażalne ilości materiału szkółkarskiego rozmnażanego "na lewo". Każdy idiota potrafi wyprodukować jakąś tam sadzonke. Powinni sie tym zając KSPPC i inne instytucje związane z tematem, ale działań brak. Najlepiej zeby o to jeszcze zamartwiał sie producent...
jacenty82
jacenty82 19.03.2018 21:07 Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg? 2x0,8zł=1,6zł/litr, 100% będzie za ciężki, można dolać wody i zrobić 50%. Jak ktoś sprzedaje za 16 zł/500ml to można go sprzedawać w hurcie po 4 zł/500ml, sam kupiłbym ze 100 takich butelek. Deser też Was nie interesuje, interesuje Was masa, za którą niewiele jest, ale oczy widzą masę i do mózgu docierają pozytywne sygnały. W tym galopie za masą zapomnieliście że porzeczka to "super fruits" czyli owoc o świetnych właściwościach, który jest w cenie ... np. ziemniaków. Ludzie nie mają kasy? Jest dużo ludzi którzy mają pieniądze, zobacz co się dzieje na wylotach z Warszawy w piątki, sznury samochodów. Ludzie mają pieniądze tylko nie wiedzą nic o porzeczce, skoro jest tania to musi być słaba, a jest super i jest tania. Gdyby zakłady zobaczyły że coś potraficie zrobić, że jak będzie cena niska to naprodukujecie dobrego soku, albo że rusza deser mielibyście lepszą pozycję do negocjacji z tymi zakładami. A tak to jak protestujecie przeciw zbyt niskim ceną, to zaraz padnie standardowe pytanie - A co z tym zrobisz? Brak odpowiedzi i koniec negocjacji.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:25
CZI
Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy bo niektorzy na pewno mają ale to nie moja sprawa i zaglądanie im w portfele, ktoś kto lata na Malediwy np, podejrzewam ze woli wypić sok z ananasa albo mango lub z innych owoców egzotycznych a nie z czarnej porzeczki. Palenie też jest niezdrowe, a jakos trudno przekonać ludzi do zaprzestania. Tak samo tu b.cięzko zmienic preferencje konsumenta. Nie widze entuzjazmu kupowania soku jabłkowego w cenie 20zł za 5l najczesciej, to co dopiero cz.porzeczka mniej za porownywalna cene??
Zobacz tylko ilu ludzi zarabia najniższą krajowa i to jest ten potencjalny konsument czyt przeciętny Polak, którego po prostu nie stać i koniec kropka. Ktoś kto zobaczy cene za 16,00zł/0,5l pomysli ze niemalze calosc trafi do rolnika i ze calkowicie zglupielismy oferujac takie ceny.(Gdzie marża pośredników i marketów?) To ze jakiś tam % ludzi stać to nie wpłynie na niewiadomo jaką zmiane na rynku owoców porzeczki czarnej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:26 CZII

Z ekologią tez jest problem, co mam zrobic gdy zalozmy chcialbym uprawiac eko, a sasiad za miedzą pryska i z wiatrem leci do mnie?? Deser mówisz?? Dochody z 1ha, owszem na pewno wieksze. Tylko: 1) Brak odmian w zasadzie w czarnej porzeczce do deseru. 2) Na pewno nie jest Ci obcy problem z zatrudnieniem ludzi, o ile jest wgl kogo zatrudnić. Polak ma 500+ i pier*** taką robote, bo po co?? Ukrainiec też juz chce coraz wiecej i pojawil sie problem z ich zatrudnianiem bo wypelniaja luki tam gdzie brakuje Polaków z w/w powodów, albo jadą dalej na Zachód. Pytanie zatem: kto to przetnie(ręcznie nie maszyną jak przy konwencji), kto to zerwie (podobnie recznie, nie maszyna jak przy konwencji), nie wspominajac o szeregu innych zabiegów agrotechnicznych. Zapleczu przechowalniczym, poświęceniu wiekszej ilosci czasu na dystrybucję. Samemu nie można być wszedzie i w jednym czasie kosić, herbicydować, pryskać, kultywatorować, podcinać mechanicznie, zmieniać filtry/oleje w ciągnikach, naprawiać maszyn, ogarnąc sprzedaży i teraz dodadtkowo jeszcze Urząd Pracy. Tak więc pięknie to sie mówi w teorii, a w praktyce jest juz nieco inaczej...

PS. Nie wspomniałem o sanepidzie przy wiekszej produkcji takiego soku i innych utrudnieniach, ale to temat na osobny komentarz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 20.03.2018 13:45 Widzę że brakuje Ci wiary w to, że porzeczka czarna to świetny owoc.
Na pewno łatwiej zostawić tak jak jest. Ale wtedy nie ma co narzekać, że zakłady słabo płacą, płacą tyle na ile pozwala przeciwnik.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 20.03.2018 17:01 Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że porzeczka to świetny owoc bo 1) ją produkuje i sprawia mi to frajdę 2) uwielbiam przetwory z niej róznego rodzaju 3) znam szerokie wlasciwosci prozdrowotne porzeczki. Chodzi tylko o to, że takich jak ja jest niewielu. I o to chodziło mi, że tak jak cieżko zniechęcic ludzi to tytoniu, tak ciezko namówic z kolei do spożywania porzeczki pod różnymi postaciami. Z tytoniu wycofują sie z powodu wysokich cen, tutaj czy porzeczka na skupie 0,50gr czy 2,00zł to cena za sok na półce zawsze taka sama, o ile nie wyższa nawet z roku na rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 25.03.2018 13:30 Nie ma możliwości zaoferowania czarnej porzeczki jako deserowej. W opakowaniach 150g z ogonkiem w kontrolowanej atmosferze można ją przechować maks. do trzech tygodni i to wszystko, a co z resztą roku ? Ludzie jak nie macie o czymś pojęcia to się nie wypowiadajcie.
jacenty82
jacenty82 25.03.2018 14:20 Malina funkcjonuje jak deser, a nie należy do owoców o dużej trwałości. W zimę często w sklepach jest porzeczka czerwona deserowa, przyjechała ze 2000 km i wygląda całkiem nieźle, cena podobna do malin. Jaka reszta roku? Chcesz ją podawać przez 12 miesięcy?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 28.03.2018 13:09 Nie porównuj czarnej porzeczki do czerwonej, którą można przechować do 8 miesięcy. Nie porównuj również do malin, których zbiór trwa od maja (w tunelach) do listopada. Jeszcze raz proszę - nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj i nie ośmieszaj. Jeśli natomiast uważasz, że masz rację to proszę bardzo, wprowadź na rynek czarną deserową i oferuj ją przynajmniej kilka miesięcy. Jeżeli Ci się uda to gratuluję, będziesz pierwszy w kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Propozycje w zakresie poprawy sytuacji producentów owoców miękkich

Dramatycznie niskie ceny owoców w skupach są dziś największym problemem polskich...

ZSRP: Spotkanie w Ministerstwie ws. zatrudniania pracowników sezonowych

W dniu 19.07.2018 r. o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i...

Polska potęgą w eksporcie owoców

Polska należy do największych w UE producentów jabłek, czarnej porzeczki, borówki,...

Polska straci światowy prymat w produkcji porzeczki przemysłowej ?

W ciągu kilku lat Polska straci światowy prymat w produkcji porzeczki przemysłowej -...

1 LIPCA - Dzień Polskiej Borówki

Święto owocu, symboliczny początek zbiorów w Polsce i okazja, by promować wyjątkowe...

Polska siódmym producentem borówek na świecie !

Polska jest siódmym producentem borówek na świecie - poinformowała Dominika Kozarzewska z...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam Kompletny Zestaw Chłodniczy

22.07.2018 13:11 autor: damian115

Palce otrząsacza Joanna

20.07.2018 19:51 autor: melonme

Poszukiwana usługa otrząsarką

20.07.2018 11:32 autor: SadyTrzebnica

Kosiarka przednia PERFECT TKF 230 12r.

20.07.2018 01:43 autor: vitoma

Brona aktywna z wałem packera

19.07.2018 18:28 autor: OM4x4

Sprzedam śliwki węgierki - bezpośrednio

19.07.2018 15:24 autor: cymes11

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Będą umowy kontraktacyjne...
kto lubi ryzyko niech kontraktuje,kto nie...
Sadownicy zagłuszyli...
jacenty82- zgadzam się z tobą odnośnie...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja niczego nie sugeruje, "moja chata z kraja"...
Będą umowy kontraktacyjne...
Artemido Możemy konkurować z każdym, wielu...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jest to pewnego rodzaju selekcja. Jeśli...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jest wielu sadowników ,którzy od lat nie...
Będą umowy kontraktacyjne...
Trwa dialog/przepychanka w kluczowej sprawie;...
Sadownicy zagłuszyli...
KARTHU1 - dużo jest specjalistów od ochrony...
Sadownicy zagłuszyli...
Przez 40 lat byłem sadownikiem a teraz...
Sadownicy zagłuszyli...
Artemida ty jesteś sadownikiem? bo często...
Sadownicy zagłuszyli...
Nawet na sadowniczym portalu pełno troli ,co...
Sadownicy zagłuszyli...
Nie chcę wchodzić w dyskusje polityczne -...
Będą umowy kontraktacyjne...
Natomiast w towarze przemysłowym musimy...
Będą umowy kontraktacyjne...
Boje się, że wszelkie mieszanie może się...
Sadownicy zagłuszyli...
To wy nie wiecie że biorą się za...
Sadownicy zagłuszyli...
Nie wiem czy to iż francuski rząd...
Sadownicy zagłuszyli...
Caly pic polega na tym, że jak będą wybory...
Sadownicy zagłuszyli...
Na pustych kopertach to chyba(?) najlepiej...
Sadownicy zagłuszyli...
Widać, że masz fanów skoro Cię tak...
Sadownicy zagłuszyli...
artemida jak sobie nastawiałeś plusów to...
Sadownicy zagłuszyli...
Odpowiem krótko - a kto ma wiedzieć ?...
Sadownicy zagłuszyli...
Jerzy piszesz bzdury!! Spróbuj ty przeżyć...
ZSRP: Spotkanie w...
Jeszcze raz przeczytałem postulaty...
Sadownicy zagłuszyli...
Nie wiem jak Jerzy ale ja czuję się jakoś...
Sadownicy zagłuszyli...
Przynajmniej straszono ze np nie bedzie...
Sadownicy zagłuszyli...
Jerzy i artemida ,,artemida i jerzy dwa...
"Plan dla wsi" –...
Ciągnik w stodole ze słomą a przepisy...
Sadownicy zagłuszyli...
M8787 - pamiętasz ze karano? Ja parokrotnie...
Sadownicy zagłuszyli...
A ci co nie chodza na wybory to i tak nie...
Sadownicy zagłuszyli...
idac tym tokiem myslenia to na PO glosowalo...
ZSRP: Spotkanie w...
Nowe przepisy zatrudniania obcokrajowców...
Sadownicy zagłuszyli...
Cały pic obecnej władzy polega między...
Będą umowy kontraktacyjne...
Kontraktacja jest dobrym rozwiązaniem dla...
Sadownicy zagłuszyli...
Święte słowa, święte słowa p. Slawek......
Będą umowy kontraktacyjne...
Wciąż NIKT się nie wypowiedział na temat;...
Sadownicy zagłuszyli...
To wysłuchiwanie jak zagraniczne firmy nas...
Sadownicy zagłuszyli...
Tu przyznam Ci rację...artemida...Jak to...
"Plan dla wsi" –...
Powyższą wypowiedź jest znakomitą...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jerzy 45 "pal licho" ministra wladze itp. ale...
Sadownicy zagłuszyli...
No widzisz Kostku siódmy; CI CO GRZMIĄ NA...
"Plan dla wsi" –...
Panie Maliszewski ,może by tak program...
Sadownicy zagłuszyli...
Sytuacja jest na tyle dramatyczna że niemoc...
Sadownicy zagłuszyli...
No, dobry pomysł i niech naszym krajem...
Polska potęgą w eksporcie...
Polska to jest potęgą w oddawaniu za darmo...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jeśli połowa rolników jest jasnowidzami...
Będą umowy kontraktacyjne...
Każdy piszący komentarze jest...
Będą umowy kontraktacyjne...
"Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów...
Będą umowy kontraktacyjne...
W marcu ,to można handlować marzeniami,a...
Będą umowy kontraktacyjne...
Wreszcie coś mądrego napisałeś...
Będą umowy kontraktacyjne...
A co będzie z kontraktacją, jak w maju...
Będą umowy kontraktacyjne...
...cyt. "Chcemy zaproponować żeby do marca...
Protest sadowników w...
Panie @sadownik999 ... Nie idź tą drogą !!...
Protest sadowników w...
Z tą krytyką - za sprzedaż/prywatyzację...
Protest sadowników w...
Legionista12345 Kij ma zawsze dwa...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Masz rację! dlatego w interesie nas...
Czesi grożą Polsce embargiem !
widzisz Guzik... być może produkty...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Niestety prawda jest taka, że wielu naszych...
Większe kontrole rynku owoców !
Przemytnicy objazdy będą musieli zrobić...
Większe kontrole rynku owoców !
Jesli prawdą jest że o planowanej kontroli...
Rozpoczął się skup...
15gr to nie jest cena,to żart do tego stary...
Będą umowy kontraktacyjne...
A czy będą umowy kontraktacyjne dla...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Może niech zaczna kontrole kazdej skody...
Polska straci światowy...
Ty pewnie od poczatku rwales potulnie jak...
Wiśnie: Klęska...
To jest "efekt motyla" działań rządu...
Sadownicy zagłuszyli...
W trakcie spotkania z pszczelarzami prezes...
Sadownicy zagłuszyli...
Rafał - ja jestem za tym żeby zlikwidować...
Sadownicy zagłuszyli...
Mam jeszcze bardziej pesymistyczny...
Sadownicy zagłuszyli...
Działania UE dać na nasadzenia itp. a potem...
Sadownicy zagłuszyli...
Zabrać 500 plus a pieniądze dac rolnikom na...
Sadownicy zagłuszyli...
Mam pytanie dlaczego tyle dislike-ów dostał...
Sadownicy zagłuszyli...
Jestem za...ogólnie to teraz mam to w d....e...
Sadownicy zagłuszyli...
ApPol Sp.z o.o. Niniejszym informujemy, iż z...
Cena jabłek przemysłowych...
To chyba w Grójeckim jest taki wyścig...
Cena jabłek przemysłowych...
Dziś w okolicach Sandomierza cena przemusłu...
Sadownicy zagłuszyli...
Rolnicy trzeba iść na wybory i skończyć...
Cena jabłek przemysłowych...
No .. jeszcze troche i w doniczkach będą...
Cena jabłek przemysłowych...
beda tanie drzewka sadzimy ! nawet na bagnach...
Cena jabłek przemysłowych...
koledzy kolezanki sadzic WIECEJ GDZIE SIE DA...
Cena jabłek przemysłowych...
Do tego dofinansowania do sadów..zakładanie...
Protest sadowników w...
Na dzień dobry podziekujcie Wp Portalowi, co...
Cena jabłek przemysłowych...
Ktoś powie że sieje populizm...Otóż...
Protest sadowników w...
nowych rynków nie udało się zdobyć ,a Pan...
Protest sadowników w...
Kilka lat temu ktoś napisał artykuł o tym,...
Polska straci światowy...
@Guzik Podpisuje się wszystkim czym mogę !...
Cena jabłek przemysłowych...
o tak ,dam link dla opornych i leniwych jakie...
Cena jabłek przemysłowych...
Zaraz zaraz...niby państwo jest bezsilne i...
Protest sadowników w...
zakłady za pare groszy nakupiły ile...
Sadownicy zagłuszyli...
kolego kostek czytaj te ostatnie słowa tego...
Sadownicy zagłuszyli...
Jak by dalej rządziła tamta ekipa to...
Sadownicy zagłuszyli...
"Wskazał, że Lech Kaczyński jako prezes...
Protest sadowników w...
PIS nie pomoże sadownikom uważają nas za...
Cena jabłek przemysłowych...
czy celowo zapomniał pan naważniejsze...
Polska straci światowy...
Ministerstwo: Import to mała kropla w...
Polska straci światowy...
Wczoraj odjebali wioche a dziś każdy zrywa...
Sadownicy zagłuszyli...
Brawo Kraśniczanie!
Cena jabłek przemysłowych...
a szamowne gremium i najwieksi beneficjenci...
Protest sadowników w...
No widzisz Alfred, oprócz tego że Jerzy...
Problemy sadowników -...
PUK PUK PUK!!! - Dzień dobry! Urząd...
Protest sadowników w...
ODbiegajac od tematu, to widzieliscie zadymy...
Protest sadowników w...
O proszę! W Kraśniku strajkujących...
Protest sadowników w...
Możesz zrobić go już jutro, we własnym...
Protest sadowników w...
i co dalej czy będzie jeszcze koleiny...
Protest sadowników w...
jancyk a moze troche wapna ? o ile spadnie bo...
Protest sadowników w...
lutek- ziemia od wiśni się nie zakwasza...
Protest sadowników w...
Olisz. A kto sprzedał najwięcej? Przecież...
Protest sadowników w...
dobra chlopy nie meczyc paluszkow bo jutro z...
Protest sadowników w...
Napiecie między dyskutantami prawie takie...
Maliszewski: Bez protestu...
Jest jeszcze jedno wyjście żeby doszło do...
Protest sadowników w...
Najwiekszym błędem było wchodzenie do UE w...
Protest sadowników w...
Polska po PZPR odziedziczyła majątek który...
Protest sadowników w...
Nikt nam tyle nie da ile PiS obieca ,a gdy...
Protest sadowników w...
Jeży jednak ty jesteś głupszy niż...
Protest sadowników w...
jerzy45-nie interesuje mnie okres "po...
Protest sadowników w...
@sandomir ..To, że piszesz otwartym tekstem,...
Protest sadowników w...
a poza tym wszyscy zdrowi ?
Protest sadowników w...
@Alfred40... Uderz w stół, a zawsze co spod...
Protest sadowników w...
jerzy45....ja wiem,że atak jest najlepszą...
Protest sadowników w...
Typem to jesteś Ty POwski trolu ,,od czasu...
Protest sadowników w...
@Jancyk...Spytam wprost. Z czego się...
Protest sadowników w...
Ale jak teraz uratowali przed upadkiem wiele...
Protest sadowników w...
W czasie zadów Porozumienia Centrum...
Protest sadowników w...
Na zdjęciu z Arendarskim jest cytat z jego...
Protest sadowników w...
@cichon40 ,,, Piłka w sprawie embarga jest...
Protest sadowników w...
I wówczas należy tylko znaleźć sobie...
Protest sadowników w...
A dla tego, że miała być dobra zmiana,...
Protest sadowników w...
@Jancyk ... Wylałeś swe żale, ale...
Protest sadowników w...
@KARHU1 ... Zła diagnoza, co do babci i...
Protest sadowników w...
@zandarski ...Dobrze gadasz. Postawiłbym...
Protest sadowników w...
Widzę, po znakach pod wpisem, że parlament...
Protest sadowników w...
Czemu wy wszystko zwalacie na Pis . A jak...
Protest sadowników w...
Od dawna o tym piszę i mówię gdzie tylko...
Protest sadowników w...
Ja głosowałem na PIS i też liczyłem na...
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Moim zdaniem to Parlament "w ruinie", nie...
Protest sadowników w...
Czy nie mówili nam że Polska jest w ruinie...
Protest sadowników w...
I kto tego Protestu z rządzących...
Protest sadowników w...
Nie brońcie im wozić niech ciagna puki...
Protest sadowników w...
Jacenty82 Jak ktoś nie balował tylko...
Protest sadowników w...
Musisz spojrzeć na sadownictwo tak jak...
Protest sadowników w...
Tu nie jest potrzebny żaden protest! Nie...
instagram