Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_01_17_IKS_Malicki

Porzeczki: ceny, powierzchnia upraw, opłacalność [Piotr Baryła]

W sobotę, 17 marca 2018r. w Pamiętnej k/Skierniewic obyło się szkolenie producentów porzeczek, któremu patronowało Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl).
Omawiane były kwestie związane z produkcją, agrotechniką i przyszłością uprawy tego gatunku w kraju.

Bardzo ciekawym wykładem podzielił się z uczestnikami Piotr Baryła, który przedstawił zagadnienia związane z
# ilością produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej w Świecie, Europie i Polsce,
# jaki udział w produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej zajmują krajowi plantatorzy,
# czy nadal jesteśmy największym producentem porzeczki na Świecie,
# z kim konkurujemy pod względem tonażowym w produkcji owoców porzeczki,
# oraz o produkcji ekologicznej porzeczki czarnej w Europie, oraz kto produkuje najwięcej tego typu owoców.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wystąpienia na w/w tematy.
W dalszej części prezentacji przedstawiona została analiza sytuacji cen i opłacalności produkcji owoców porzeczki czarnej i czerwonej.

# jakie ceny owoców uzyskiwali plantatorzy porzeczki w ostatnich latach,
# co może się stać jeśli produkcja owoców porzeczki wzrośnie,
# struktura odmianowa porzeczki czarnej na plantacjach towarowych w produkcji,
# o jakie odmiany pytają przetwórnie,
# malejąca ilość produkcji owoców porzeczki czerwonej,
# czy należy sadzić kolejne plantacje porzeczki czerwonej.Jeśli są Państwo plantatorami porzeczki czarnej lub czerwonej zachęcamy do zapoznania się z działalnością Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (www.kspcp.pl), dzięki któremu będą mogli Państwo posiadać najnowsze informacje o produkcji, przyszłości i cenach owoców.

Materiał video ze szkolenia pt: „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek” 17 marca 2018 r., Pamiętna k/Skierniewic organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), oraz firmy Timac Agro oraz Bayer.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.REKLAMA
2019_Captan_2019_news
2019_SSS
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (15):

dodaj komentarz
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ I

Fragii,

Masz tutaj podane dokładne dane dot. ilości gospodarstw w Polsce (ok 15tys) i to, ze 90 % to powierzchnie plantacji do 5 ha. Pod jakimś postem sie ze mna spierales i upierales przy swoim, ze w każdym powiecie jest przynajmniej jeden ponad 100 hektarowiec. Plantacje powyżej 100 hektarów w Polsce mozna policzyc na palcach dwóch rąk w zasadzie. Problem wlasnie wynika z rozdrobnienia gospodarstw i wzajemnej rywalizacji zamiast współpracy(ku uciesze zakładow przetworczych), sam znam przykłady gdzie osoby pracujące na etacie, dodatkowo zajmują sie można powiedzieć hobbistycznie porzeczką, znam również przyklady gdzie szkółkarze(drzewa owocowe i ozdobne głownie) osiągajacy spore dochody ze swojej dzialalności i dokupując grunty o mniejszej przydatnośći do uprawy, sadza tam wlasnie porzeczkę jako uprawe nie wymagającej dużych nakładów pracy ręcznej. Podobnie rzecz ma się z warzywnikami (duże naklady pracy ręcznej i przy obecnych problemach z siłą roboczą) decydują się na uprawę porzeczki. Także nawet tutaj na portalu przy okazji jakiejśc dyskusji pojawiały sie informacje, ze rolnicy jak dotąd zajmujący sie produkcja zwierzęca (głównie krowy) ze wzgledu na brak oplacalnosci (ich zdaniem) w swojej galezi, szukają także alternatyw i znowu w ...porzeczce. Wiadomo, ze tacy rolnicy posiadają dość spore powierzchnie gruntów, które mogą przeznaczyc pod nasadzenia oraz zazwyczaj dobry park maszynowy wymagający uzupelnienia paroma maszynami. Zachętą w ostatnich latach był koszt sadzonek (nawet 40-50gr), wiec dysponując jakims wolnym gruntem, praktycznie kazdy mogl pozwolic sobie na zalozenie nowej plantacji, nawet kilkunasto hektarowej, licząc że trend w produkcji po raz kolejny sie odmieni.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 18.03.2018 15:15 CZ II

Następnie plantatorzy, ktorzy byli plantatorami od lat. Po 2011 roku zwiekszenie nasadzen wynikało, moze nie tyle z chęci zwiekszenia na sile i za wszelką cene, o ile z duzych dochodow osiągnietych po rekordowym roku cenowym i braku pomyslu na inne inwestycje. Co za tym idzie, dokupienie / dodzierżawienie kolejnych gruntów licząc ze wzrost powierzchni gospodarstwa spowoduje wzrost dochodów przy wykorzystaniu dostępnych maszyn nawet przy spadku cen owoców. Na samym końcu jak zawsze Ci najbardziej najgłupsi czyli "sadzę wincyj zeby miec wincyj niz dwoch sasiadow razem wziętych". Czy nie lepiej w tym wypadku było zadbać o posiadany juz areal i poprawic jego wydajnosc przez np wymianę starych odmian na nowe??

Podsumowując komentarz, tak jak w/w dr Piotr Baryła apeluje o rachunek sumienia i rachunek ekonomiczny przy zakładaniu plantacji, zwłaszcza nowych. Wielu plantatorów osiągnelo pomimo wszystko dodatni bilans ekonomiczny w ostatnich latach miedzy innymi dzieki dywersyfikacji produkcji w postaci upraw agrestu czy czerwonej porzeczki. Co będzie jednakże, w momencie gdy i te gatunki dotknie spadek oplacalności ???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 19.03.2018 07:29 Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach by zakłady zainteresowane były lepszymi odmianami.... startują tiselem z quwnianą ceną i potem już jest tylko gorzej.
Jak by chcieli surowiec innych odmian zaczęli by skupy tydzień później i ceny za póżne odmiany były by lepsze.
Na dziś dla producenta tisel to najlepsza odmiana bo:
1. Plonuje super
2. Łatwa do ochrony
3.Kupują w tym czasie porzeczkę, a z późnymi bywa różnie.
4. Cena najlepsza w sezonie
Więc proszę mi powiedzieć, które z tych działań skłania nas do zmiany odmiany??? Ostatnie lata to była walka o przetrwanie i tylko tisel dzięki wspomnianym przewagom pozwalał przetrwać.
Lepiej mieć 12t tisela po 0.8zł czy 8t rubena po 0.5zł?? Chcą inne odmiany to....zresztą wystarczy popatrzeć na opisy tisela z przed kilku lat.... super odmiana.... praktycznie do wszystkiego, a dziś beee :)
Podsumowując CENA CYNI CÓDA, będzie biznes na innych odmianach będą inne odmiany, to polityka zakładów powinna motywować nas do produkcji tego co potrzebują, do tej pory ich polityka ZMUSZAŁA nas do produkcji dużo i tanio- a w te wymagania tisel wpisuje się doskonale.

Pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 10:07 Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą polską odmianę, która byłaby ...późna. Bo jak narazie to brak takowej. Najblizej 'Oresowi' do tego miana, ale to tez jeszcze nie to. Byc moze gdyby nowy 'Polben' był faktycznie ulepszonym Rubenem jak jest reklamowany to wtedy bylaby jakas alternatywa.
Wszystkie polskie,szkockie i ukraińskie odmiany, które są na plantacjach w Polsce z małymi wyjątkami(udział paru % w strukturze plantacji) są b. wczesne lub srednio wczesne.
Kiedyś zbiór był bardziej rozciągniety w czasie bo był Triton, Titania, Ben Connan, Ben Lomond, Ben Alder itp. Zbiór trwał przez cały Lipiec niemalże. Teraz już niektórzy 15-20 Lipca są obkupieni, przez co tez mogą wmawiac ze towaru jest duzo bo kolejki z Tiselem (nic dziwnego skoro udział w strukturze nasadzeń >50% a gdy duzi plantatorzy zbierają Tisela to mali wjezdzają juz z ...Tibenem np. Wszystko sie kumuluje naraz). A jeszcze niech zasieją dodatkowo ferment, ze cena pojdzie w dol to niektorzy oberwą na wpol zielone, byleby zdążyc sprzedac 10-20gr drożej... Zaklady takimi zagrywkami sami psują sobie surowiec. Z agrestem już tak robią, ze tak jak Tisel to Invicta juz jest beee, przy czerwonej Rondom najlepszy bo nie puszcza soku. Przy czarnej najwidoczniej sie to nie oplaca nikomu, bo co by bylo gdyby nagle zaprzestano sadzić tej odmiany i dodatkowo wykarczowano z 1/3 zastępując nawet mniej plennymi. Tonaż na pewno by spadł ...ze stratą dla zakładów. Tak mozna nakupic masy towaru za bezcen bez jakości. CO KTO WOLI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 19.03.2018 13:09 Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg, tymczasem sok eko z porzeczki na półce 500ml - 15zł. Porzeczki czarnej deserowej w markecie jeszcze nie widziałem, pewnie sprzedawałaby się w cenie zbliżonej do malin, truskawek czy borówek. Daje to trochę do myślenia? Czy nie, bo łatwiej ponarzekać na zakłady?
Guzik
Guzik 19.03.2018 18:39 Nie ma powodów do narzekania na zakłady, ale można im trochę podpowiedzieć, że jak zapychają magazyn tiselem to niech nie "solą", że im tak nie pasuje- jak ja nie lubię słodkich win to nie kupuję, nawet jak stoją na tym samym regale co wytrawne ;) Jedno wino i drugie wino ale ja płacę i biorę co lubię :)
Jeśli faktycznie im nie pasuje to niech go przestaną kupować :) Wtedy za pozostałe odmiany zapłacą tyle, że za dwa lata nikt nie będzie miał tisela :)
Ot piłka po stronie przetwórców....gramy dalej ;)
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 20:36 I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00 zl?? Chyba sami producenci będa produkować i kupować swoj produkt. Ludzi w Polsce nie stać jeszcze na taką "ekstrawagancje" w postaci 0,5l soku za 15,00zł. Musiałby dzialac prawdziwe cuda. Konsument kieruje sie przede wszystkim ceną. Wiec najprawdopodobniej oranżada za 2zł za 1,5l wygra z tym sokiem. Moze w wiekszych miastach, ale ilosc tez mocno ograniczona jeszcze ze wzgledu na to, ze soki z czarnej porzeczki z marketu mają beznadziejny i cierpki smak, a tej porzeczki to tam tyle co kot napłakał. Czarna jako deser jest takze dostępna w marketach, ale co sadzić 1ha czy 2ha deseru zeby miec z czego dolozyć do 15ha konwencji???

Napisałem powyżej, obecna sytuacja nie jest tylko i wyłącznie winą przetwórców. Ale nikomu jakoś nie zalezy zeby ten rynek ustabilizować. Narzekają, ze kupują znowu muszą kupować porzeczke i kupują każdy dostępny na rynku kilogram, pomimo ze maja jej rzekomo zapasu w opór...(Ci którzy nie zerwali i nie sprzedali raczej to wynikało z wlasnego przekonania niz braku mozliwosci sprzedazy) Ktoś tu dostrzega jakiś nonsens, paradoks?? Chyba każdy racjonalnie myślący. Skoro nie chcą kupować to niech nie biorą wcale przez rok i zobaczymy co dalej. To nie są zaklady państwowe, ze robią cokolwiek dla obywatela, to nie są instytucje charytatywne. Czy kupią za 0,50 czy za 2,00zł, muszą wyjsc na swoje, a tylko producent dostaje ewentualnie po du****. Tak ciągle dają nadzieje, ze sytuacje nalezy przeczekac i ze ulegnie ona zmianie.
Kolejna rzecz to jak powtarzam problem leży u podstaw, czyli niewyobrażalne ilości materiału szkółkarskiego rozmnażanego "na lewo". Każdy idiota potrafi wyprodukować jakąś tam sadzonke. Powinni sie tym zając KSPPC i inne instytucje związane z tematem, ale działań brak. Najlepiej zeby o to jeszcze zamartwiał sie producent...
jacenty82
jacenty82 19.03.2018 21:07 Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg? 2x0,8zł=1,6zł/litr, 100% będzie za ciężki, można dolać wody i zrobić 50%. Jak ktoś sprzedaje za 16 zł/500ml to można go sprzedawać w hurcie po 4 zł/500ml, sam kupiłbym ze 100 takich butelek. Deser też Was nie interesuje, interesuje Was masa, za którą niewiele jest, ale oczy widzą masę i do mózgu docierają pozytywne sygnały. W tym galopie za masą zapomnieliście że porzeczka to "super fruits" czyli owoc o świetnych właściwościach, który jest w cenie ... np. ziemniaków. Ludzie nie mają kasy? Jest dużo ludzi którzy mają pieniądze, zobacz co się dzieje na wylotach z Warszawy w piątki, sznury samochodów. Ludzie mają pieniądze tylko nie wiedzą nic o porzeczce, skoro jest tania to musi być słaba, a jest super i jest tania. Gdyby zakłady zobaczyły że coś potraficie zrobić, że jak będzie cena niska to naprodukujecie dobrego soku, albo że rusza deser mielibyście lepszą pozycję do negocjacji z tymi zakładami. A tak to jak protestujecie przeciw zbyt niskim ceną, to zaraz padnie standardowe pytanie - A co z tym zrobisz? Brak odpowiedzi i koniec negocjacji.
ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:25
CZI
Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy bo niektorzy na pewno mają ale to nie moja sprawa i zaglądanie im w portfele, ktoś kto lata na Malediwy np, podejrzewam ze woli wypić sok z ananasa albo mango lub z innych owoców egzotycznych a nie z czarnej porzeczki. Palenie też jest niezdrowe, a jakos trudno przekonać ludzi do zaprzestania. Tak samo tu b.cięzko zmienic preferencje konsumenta. Nie widze entuzjazmu kupowania soku jabłkowego w cenie 20zł za 5l najczesciej, to co dopiero cz.porzeczka mniej za porownywalna cene??
Zobacz tylko ilu ludzi zarabia najniższą krajowa i to jest ten potencjalny konsument czyt przeciętny Polak, którego po prostu nie stać i koniec kropka. Ktoś kto zobaczy cene za 16,00zł/0,5l pomysli ze niemalze calosc trafi do rolnika i ze calkowicie zglupielismy oferujac takie ceny.(Gdzie marża pośredników i marketów?) To ze jakiś tam % ludzi stać to nie wpłynie na niewiadomo jaką zmiane na rynku owoców porzeczki czarnej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 19.03.2018 22:26 CZII

Z ekologią tez jest problem, co mam zrobic gdy zalozmy chcialbym uprawiac eko, a sasiad za miedzą pryska i z wiatrem leci do mnie?? Deser mówisz?? Dochody z 1ha, owszem na pewno wieksze. Tylko: 1) Brak odmian w zasadzie w czarnej porzeczce do deseru. 2) Na pewno nie jest Ci obcy problem z zatrudnieniem ludzi, o ile jest wgl kogo zatrudnić. Polak ma 500+ i pier*** taką robote, bo po co?? Ukrainiec też juz chce coraz wiecej i pojawil sie problem z ich zatrudnianiem bo wypelniaja luki tam gdzie brakuje Polaków z w/w powodów, albo jadą dalej na Zachód. Pytanie zatem: kto to przetnie(ręcznie nie maszyną jak przy konwencji), kto to zerwie (podobnie recznie, nie maszyna jak przy konwencji), nie wspominajac o szeregu innych zabiegów agrotechnicznych. Zapleczu przechowalniczym, poświęceniu wiekszej ilosci czasu na dystrybucję. Samemu nie można być wszedzie i w jednym czasie kosić, herbicydować, pryskać, kultywatorować, podcinać mechanicznie, zmieniać filtry/oleje w ciągnikach, naprawiać maszyn, ogarnąc sprzedaży i teraz dodadtkowo jeszcze Urząd Pracy. Tak więc pięknie to sie mówi w teorii, a w praktyce jest juz nieco inaczej...

PS. Nie wspomniałem o sanepidzie przy wiekszej produkcji takiego soku i innych utrudnieniach, ale to temat na osobny komentarz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 20.03.2018 13:45 Widzę że brakuje Ci wiary w to, że porzeczka czarna to świetny owoc.
Na pewno łatwiej zostawić tak jak jest. Ale wtedy nie ma co narzekać, że zakłady słabo płacą, płacą tyle na ile pozwala przeciwnik.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ProducentOwocowJagodowych
ProducentOwocowJagodowych 20.03.2018 17:01 Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że porzeczka to świetny owoc bo 1) ją produkuje i sprawia mi to frajdę 2) uwielbiam przetwory z niej róznego rodzaju 3) znam szerokie wlasciwosci prozdrowotne porzeczki. Chodzi tylko o to, że takich jak ja jest niewielu. I o to chodziło mi, że tak jak cieżko zniechęcic ludzi to tytoniu, tak ciezko namówic z kolei do spożywania porzeczki pod różnymi postaciami. Z tytoniu wycofują sie z powodu wysokich cen, tutaj czy porzeczka na skupie 0,50gr czy 2,00zł to cena za sok na półce zawsze taka sama, o ile nie wyższa nawet z roku na rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 25.03.2018 13:30 Nie ma możliwości zaoferowania czarnej porzeczki jako deserowej. W opakowaniach 150g z ogonkiem w kontrolowanej atmosferze można ją przechować maks. do trzech tygodni i to wszystko, a co z resztą roku ? Ludzie jak nie macie o czymś pojęcia to się nie wypowiadajcie.
jacenty82
jacenty82 25.03.2018 14:20 Malina funkcjonuje jak deser, a nie należy do owoców o dużej trwałości. W zimę często w sklepach jest porzeczka czerwona deserowa, przyjechała ze 2000 km i wygląda całkiem nieźle, cena podobna do malin. Jaka reszta roku? Chcesz ją podawać przez 12 miesięcy?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kamlos
Kamlos 28.03.2018 13:09 Nie porównuj czarnej porzeczki do czerwonej, którą można przechować do 8 miesięcy. Nie porównuj również do malin, których zbiór trwa od maja (w tunelach) do listopada. Jeszcze raz proszę - nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj i nie ośmieszaj. Jeśli natomiast uważasz, że masz rację to proszę bardzo, wprowadź na rynek czarną deserową i oferuj ją przynajmniej kilka miesięcy. Jeżeli Ci się uda to gratuluję, będziesz pierwszy w kraju.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny jabłek pną się w górę ?

Jak informuje Agrobiznes w górę pną się niskie jak do tej pory ceny jabłek. Przeciętna...

Vat na soki - stanowisko Związku Sadowników RP

W związku z planowanymi zmianami ustawy o podatku od towarów i usług po raz kolejny...

Ożywienie w eksporcie polskich jabłek do Chin ?

Do tej pory wysłaliśmy kilkadziesiąt kontenerów z jabłkami, spodziewamy się, że liczba...

GUS: Wynikowy szacunek zbiorów owoców jagodowych w 2018r.

Produkcja owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniona została na...

Plantatorzy truskawek zakończyli przygotowania upraw do zimy

Dla truskawki taka pogoda jaka jest w tej chwili jest bardzo dobra gdyż przygotowuje się ona...

Sukces kampanii „Lato z borówkami”

Celem kampanii jest promocja spożycia borówki i jej walorów. W 2018 roku po raz pierwszy...

Najnowsze ogłoszenia

Rura grubościenna 27cm średnica/8m

17.01.2019 08:54 autor: kkkkkk9

Ursus 3502

14.01.2019 20:18 autor: Kari23

3 osoby z Ukrainy szukają pracy

14.01.2019 17:04 autor: karolina1989

Obciążniki New Holland T4N/V/F 25 kg - 4 szt.

14.01.2019 11:56 autor: destrider

Redło do borówki

13.01.2019 21:48 autor: OM4x4

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Podsumowanie TSW 2019
Carlos Ruiz Zafón Fermín [Ludzie] Są...
Podsumowanie TSW 2019
Oczywiście nie ma nienawiści jeżeli uznam...
Podsumowanie TSW 2019
Jaką w moim poście widzisz nienawiść ?i...
Podsumowanie TSW 2019
Dodam, że jabłka kupuję, niestety część...
Podsumowanie TSW 2019
Młodszym adeptom sztuki sadowniczej chce...
Podsumowanie TSW 2019
Bezinteresowna nienawiść, którą tu o...
Podsumowanie TSW 2019
Jak już coś to trokar ,może na sobie...
Podsumowanie TSW 2019
Widzę, ze masz nieco wiedzy z dziedziny...
Podsumowanie TSW 2019
Teraz tak na poważniej i postaram się...
Podsumowanie TSW 2019
Jak to jak? Kwestia przyzwyczajenia! Zobaczą...
Podsumowanie TSW 2019
Nie wiem jak mój wpis można ocenić plusem...
Podsumowanie TSW 2019
Byłem na TSW kilka lat z rzędu. Co prawda...
Podsumowanie TSW 2019
Co miał ten wpis wspolnego z...
Podsumowanie TSW 2019
Jeszcze jakby sadownicy długopis dostali to...
Podsumowanie TSW 2019
To co ten bydlak ,zrkbił w Gdańsku to się...
Podsumowanie TSW 2019
Gala oprócz MUst sadzić wszędzie i ile...
Podsumowanie TSW 2019
Na sali sadowniczej tsw było może w...
Podsumowanie TSW 2019
Ludzi przyjechało faktycznie dużo, ale na...
Podsumowanie TSW 2019
Kto pokusi się o komentarz tematu;...
Podsumowanie TSW 2019
Co raz gorsze te targi..
Jaka będzie dalsza część...
przestańmy traktować przetwórnie jak...
Jaka będzie dalsza część...
Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
proszę o kontakt poprzez email
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Niestety na moje górki raczej bym nie...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Tak na chłopski rozum do mnie bardziej...
Jaka będzie dalsza część...
SlawekS,no ale kupowały i dalej...
Jaka będzie dalsza część...
Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy...
Jaka będzie dalsza część...
Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie...
Jaka będzie dalsza część...
marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Widzę że wyszedłeś z jakąś...
Jaka będzie dalsza część...
Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą...
Jaka będzie dalsza część...
Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner...
Jaka będzie dalsza część...
ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo...
Jaka będzie dalsza część...
No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego...
Jaka będzie dalsza część...
W dobrym gospodarstwie i w porządnie...
Jaka będzie dalsza część...
I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Mam pytanie do tych rolników którzy...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak można oceniać coś nie posiadając tego...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ale tu ludzie kit wciskają .... Sąsiad ma...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ja chronię dwoma urządzeniami 7 ha ....
Jaka będzie dalsza część...
Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Oczywiście nie chcę powiedzieć że Pan...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Też właśnie o tych przypadkach pożarów...
Jaka będzie dalsza część...
Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak zie nie chce kupić od producenta i chce...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
A czyjej produkcji maszyna spaliła się...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
ja mam i jestem zadowolony .Zna też parę...
Jaka będzie dalsza część...
Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania,...
KE zmusi Polskę do...
Ja jestem za tym żeby obok nicka była...
KE zmusi Polskę do...
Padł chyba jeszcze jeden rekord; ilości...
KE zmusi Polskę do...
No i padł rekord - 74 minusów po jednym...
KE zmusi Polskę do...
Gdyby to było tylko moje zdanie, odnośnie...
KE zmusi Polskę do...
No tak unia nad nami czuwa ,,,chyba czuwa by...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Sprawdzał to urządzenie ktoś w sadzie u...
KE zmusi Polskę do...
Po tym jak rząd zajmował się sadownictwem,...
KE zmusi Polskę do...
Wierzysz w to? Nawet nie ma śladu po hucznym...
KE zmusi Polskę do...
Do tego wszystkiego KE chce nam zabronić...
Jaka będzie dalsza część...
I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo...
KE zmusi Polskę do...
Dla ciekawych, komentarz do ostatniej...
KE zmusi Polskę do...
A jak byście zawnioskowali o powołanie...
KE zmusi Polskę do...
Uderz w stół ,a nożyce się odezwa..
KE zmusi Polskę do...
Znowu podstęp, trzeba powołać komisję...
KE zmusi Polskę do...
Zastanawiałem się czy wśród sadowników...
KE zmusi Polskę do...
A po co zabierać głos? Napiszesz coś co...
KE zmusi Polskę do...
Niezwykle absorbująca dyskusja ,ktoś może...
KE zmusi Polskę do...
Jedno nazwisko kojarzę, drugiego nie. To że...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,dla Ciebie autorytety to zapewne...
KE zmusi Polskę do...
bełkotem jest to co pilsner proponował...
KE zmusi Polskę do...
Kto "udostępnia jakieś bełkoty"? Ja? Jan z...
KE zmusi Polskę do...
Zamiast "się się", powinno być "się nie",...
KE zmusi Polskę do...
Uwierz mi że się się znam, ale staram się...
KE zmusi Polskę do...
Aby było całkiem poważnie i na temat tego...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,politykom się wydaje,ale Ty za to...
Ceny energii elektrycznej w...
Przypominam portal sadowniczy czyli?...
Zapasy jabłek w UE -...
Przeciez prof Makosz juz robi statystyki tam...
KE zmusi Polskę do...
Masz rację j82, mister Chrzanowski myślał...
KE zmusi Polskę do...
Bo wiesz politykom wydaje się że znają...
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Wpiszcie w joutube" " Jane Clod Junkers...
KE zmusi Polskę do...
Brawo Marcin, brawo pilzner. Liczy się...
Zapasy jabłek w UE -...
Wynika z tego że w listopadzie sprzedalismy...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787,dobrze piszesz,ale mam nieodparte...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj Jerzy, Jerzy, Jerzy. Nie rób z siebie...
KE zmusi Polskę do...
A co do pana komisarza to nie jest o jeden...
KE zmusi Polskę do...
Kradzież prądu, to kradzież jak każda...
KE zmusi Polskę do...
Zobacz sobie wyroki za nielegalne ścięcie...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy masz rację z tą " chorobą...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy,widzę,że wierzysz KE jak kiedyś...
Ceny energii elektrycznej w...
To bla, bla, bla odniosło się w tym...
Ceny energii elektrycznej w...
Przeczytałem z uwagą wszystkie...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787 ... I tak i nie. L. Kaczyński...
KE zmusi Polskę do...
Kostek7... Widzę, że jesteś bystrym...
KE zmusi Polskę do...
Zobaczcie kiedy jak ten jeden, stary komisarz...
KE zmusi Polskę do...
Wstepujac do UE jednak utacilismy wolnosc.
Ceny energii elektrycznej w...
A prezes Grupy Azoty swojej asystentce płaci...
Ceny energii elektrycznej w...
pilsner - w życiu nie zawsze należy...
Ceny energii elektrycznej w...
Uprawnienia do emisji co2 nie będą...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do tej beczki to dodam informację z TV...
Ceny energii elektrycznej w...
@renifer może z racji nicka słyszałeś o...
Ceny energii elektrycznej w...
Trochę z innej beczki, bardzo ładne ujęcie...
Ceny energii elektrycznej w...
Chinczyki , Amerykanie, Rosjanie nic nie...
Ceny energii elektrycznej w...
Unja będzie się przyglądać dofinansowaniu...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie chcę tutaj za bardzo spamować...
Ceny energii elektrycznej w...
Znalazłem coś odnośnie 2016 roku, jak...
Ceny energii elektrycznej w...
A co ma za znaczeni przeszłość, zobacz co...
Ceny energii elektrycznej w...
Z tej rubryki to wynika, że cały świat...
Ceny energii elektrycznej w...
W wikipedii znalazłem coś takiego....
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuję szampion za uwagę. To jedna...
Ceny energii elektrycznej w...
Wania1234 nie jestem ale mam coś dla Ciebie...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie dość że oddychamy, to jeszcze zdarza...
Ceny energii elektrycznej w...
Jeszcze chciałbym się odnieść do...
Ceny energii elektrycznej w...
Witam. Nie jestem ekspertem ale wtrącę...
Nowe przepisy dotyczące...
To co dostaniesz w zwrocie za paliwo...
Nowe przepisy dotyczące...
Już 1 stycznia dojna zmiana dołożyła 8...
Nowe przepisy dotyczące...
Tym bardziej że według analityków widmo...
Perspektywy wzrostu eksportu...
Przeczytaj jeszcze raz artykuł bo chyba źle...
Perspektywy wzrostu eksportu...
To są perspektywy wzrostu koncentratu...
Nowe przepisy dotyczące...
Sęk w tym, że jakoś cicho było w naszym...
Nowe przepisy dotyczące...
Czy komuś wystarczy 100 L na hektar sadu?...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do eskimosa. Kto miał zarobić zarobił....
Ceny energii elektrycznej w...
Jaki mają skład spaliny z suchego drewna a...
Ceny energii elektrycznej w...
Sady pobierają CO2, ale na kilkanaście lat,...
Ceny energii elektrycznej w...
Oczywiście że cena energii od dziś...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do energii to chyba wszyscy rozsądni...
Ceny energii elektrycznej w...
Są ludzie którzy obliczyli ile dwutlenku...
Zakupie paleciak elektryczny.
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224. ma Linde.
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuje temu co w ciągu trzech minut...
Ceny energii elektrycznej w...
W PGE już przychodzą dużo wyższe...
Ceny energii elektrycznej w...
wania'' dlaczego Polska importuje węgiel z...
Ceny energii elektrycznej w...
`jurol gdzie CI zdrożało ubezpieczenie w...
Ceny energii elektrycznej w...
Pilsnerze zacny /mocny/; masz rację w twoich...
Ceny energii elektrycznej w...
Z CO2 jest problem i będzie problem, tego...
Ceny energii elektrycznej w...
dzieci w sobotę do szkoły oczywiście
Ceny energii elektrycznej w...
Alfred - teraz rząd dba o dobro narodowe...
Ceny energii elektrycznej w...
Dokładnie, tyle wyborcy tej partii raczej na...
Ceny energii elektrycznej w...
taa sprowadzany z Rosji.... kraje w unii...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj artemida,rozumujesz jak leming.Elektrownie...
Ceny energii elektrycznej w...
Jak ktoś chce rządzić to bierze wszystko,...
Ceny energii elektrycznej w...
ok. ale problem podwyżki prądu zaczął...
Ceny energii elektrycznej w...
Napisałem, że jedna i druga czyli...
Ceny energii elektrycznej w...
artemida,dla Ciebie te limity co2,handel nimi...
Ceny energii elektrycznej w...
Prąd podrożał a rząd jedynie obniżył...
Kleffmann: Mospilan 20 SP...
Nie działa, bo on nie jest na zwójki tylko...
Ceny energii elektrycznej w...
Dwa cytaty idealnie pasujące do partii...
Ceny energii elektrycznej w...
Niby nie na temat...ale może jednak : ,,Był...
Ceny energii elektrycznej w...
Paradoksem było to że rząd nie dbał o...
Ceny energii elektrycznej w...
Ot i paradoks, i w energetyce i w...
Ceny energii elektrycznej w...
Mam teorię spiskową. A czy to przypadkiem...
instagram