Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polskie superowoce to te z najwyższej półki

Jakość jest kluczowym czynnikiem decydującym o zakupach. Percepcje jakości odnosimy do ceny i na tej podstawie decydujemy czy dokonamy dobrego wyboru. Polskość jest silną referencją na rynku owoców, warzyw i produktów spożywczych. Kampania „Czas na polskie superowoce!” oraz „Polska smakuje” pokazują polskość jako ważny elementem komunikacji jakości. Kampania „Produkt polski” zwraca uwagę na identyfikację polskich produktów w sklepach. Jest ważna dla producentów warzyw i owoców, w tym jagodowych. Integracja producentów wokół tych inicjatyw ułatwia edukacje konsumentów.

Z badań „Moda na polskość” (badania TNS, obecne Kantar, 2016) wynika, że polskie pochodzenie motywuje do zakupu aż 9 na 10 osób. Polskie pochodzenie pomaga dziś sprzedawać okna, meble, kosmetyki i farmaceutyki. Odzież, rowery i jachty. Ale prym wiedzie branża spożywcza.

W branży spożywczej mamy jakość, którą powszechnie doceniamy. Nasza produkcja jest tu synonimem jakości, swoistym punktem odniesienia. Dla 87% polskie produkty spożywcze są lepszej jakości. 90% konsumentów uważa, że polskie produkty spożywcze są zdrowsze. Dlatego jako producenci mamy ważną rolę do odegrania. Powinniśmy wyjaśnić rodakom dlaczego żywność produkowana w Polsce jest lepsza, smaczniejsza i zdrowsza. Podnieść na wyższym poziom jakość dyskusji na temat jakości produkcji, standardów, które na naszych oczach ewoluują. Wskazywać detalistów, którzy są naszymi partnerami i wspólnie pracować na rzecz konsumentów – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

W przypadku owoców jagodowych, szczególnie borówki, jakościowy dowód jest łatwy. Za borówką stoi duży rynkowy sukces. Olbrzymi wzrost konsumpcji krajowej i eksport do ponad 30 krajów na 4 kontynentach. Jako producenci możemy pokazać jak ten dialog może wyglądać i zachęcić do niego producentów innych owców i warzyw. Jako producenci żywności możemy zachęcić do niego inne branże – dodaje Boguta.

Jakość przewagą polskiej produkcji

Bardzo ważnym elementem w promocji jest zachęcenie ludzi do regularnej konsumpcji. Bez niej producenci ustawiają się w roli dostarczycieli surowca.

Zaproszenie do codziennej konsumpcji jest okazją do zaprezentowania zalet, borówki, czy innych owoców jagodowych. Bardzo potrzebna jest nam edukacja konsumentów. Na temat tego, że owoce są zdrowe i że najwięksi polscy producenci dbają o to, żeby te owoce były wyprodukowane w najwyższej jakości – mówi Kamil Szybczyński z Royal Brinkman.

Wszystkim producentom życzyć trzeba plonów, które mogliby spokojnie sprzedać z zyskiem, i tego, by w świadomości konsumentów polskie owoce figurowały jako te z najwyższej półki – dodaje Szybczyński.

Polskość pożądaną referencją

Kraj pochodzenia żywności nie jest bez znaczenia. Pokazują nam to na co dzień nasi partnerzy. Holendrzy mają markę silniejszą od nas, skupują zatem owoce i eksportują je jako holenderskie. Są wielu kategoriach największym na świecie eksporterem, mimo relatywnie małej powierzchni upraw w siebie. Inni robią „to samo” - uznają siłę polskiego pochodzenia i fałszują nazwę kraju produkcji. Już od maja problemem są np. truskawki z Hiszpanii, w przypadku których opłaca się nawet ponieść koszty przepakowania. Wszystko dlatego, że polskość jest tu synonimem jakości, polskość daje konsumentom poczucie dobrego wyboru.

Kiedy w Polsce zakładano pierwsze plantacje borówki, lepiej były postrzegane produkty zachodnie. Dlatego atrakcyjne było odwołanie do amerykańskich korzeni borówki. Dziś na krajowym rynku żywności amerykańskość nie jest referencją. To polskość jest atutem. Przed nami czas na odwołanie się do naszej tożsamością. Szersze, wielowątkowe, nade wszystko głębsze. Żeby to dobrze zrobić trzeba lepiej zrozumieć siebie.

Promocja borówki od początku czerpie z potencjału jaki daje polskość, świadomie kreując pozytywny obraz polskości. Chodzi w niej o to byśmy przestali narzekać, szukali tego co nas łączy, byli bardziej ufni, otwarci. Przestali zazdrościć, działać pod wpływem impulsów, akcentowali umiejętność współpracy i na tej współpracy budowali. W ten sposób budowali również konsumencką pewność siebie i przyjemność kupowania bez kompleksów - mówi Maciej Dolata, partner w agencji strategicznej INSPIRE smarter branding.

Krajowy potencjał borówki był schowany za obiegowy określeniem „amerykańska”. Dziś już wiemy, że borówka jest uprawiana w Polsce, z dużymi sukcesami, że jej plantacje są w całym kraju i w sezonie zbiorów, jako świeży, sezonowy owoc, jest dostępna w praktycznie każdym kanale dystrybucji. Polskość pozwoliła wzmocnić story na temat całorocznej pracy i trudnego zbioru. Walory jakościowe pomagają przekonać konsumentów, że zakup to dobra decyzja. Sama polskość (borówka amerykańska coraz bardziej polska) racjonalizuje imperatyw jakości. Fakt, że jest „nasza” i że kupując wspieramy tym ważny dla naszego zdrowia sektor ogrodniczy, jest dodatkowym atutem. W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” plantatorzy borówki dzielą się tym doświadczeniem z plantatorami innych superowoców. Wspólnie budujemy nawyk „szukania polskiej tożsamości” wśród masowo unifikowanych produktów na sieciowych półkach, umiejętność pytania o nią w sklepie – wyjaśnia Dolata.

Jakość, współpraca i edukacja

Kompetencje polskich producentów z roku na rok rosną. Rośnie wiedza i jakość owoców. Dla wielu wyzwaniem jest zdobywanie kolejnych rynków i pokazywanie światu, że Polska pięknym owocem stoi. W tym celu Polscy plantatorzy powinni ze sobą współpracować. To jest szczególnie ważne przy tak dużym rozdrobnieniu gospodarstw. Plantatorzy muszą się łączyć, po to, żeby osiągnąć jakiś wspólny sukces i oferować daną ilość towaru w konkretnej jakości. Jakość i edukacja swoich odbiorców to naturalne płaszczyzny współpracy. Konsument musi być nauczony, żeby wymagał jakości i że tą jakość może osiągać w punktach sprzedaży - mówi Szymon Kamiński z Bio Agris.

 - Chciałbym życzyć żeby nie było za łatwo. Żebyśmy się spotykali w dobrej atmosferze, żebyśmy się uczyli wszyscy razem, żebyśmy się zrzeszali i wymieniali informacje. Łącząc siły pokazujmy ludziom, że owoce, nie tylko jagodowe, ale każde owoce, to jest jednak przyszłość. Dla całego świata i każdego człowieka. Wspólnie możemy też życzyć konsumentom, żeby zawsze sięgali po równą jakość i mieli bardzo dużo tych owoców dostępnych dla siebie - dodaje Kamiński.

Polski produkt to może być po prostu „kupowanie tego co nasze”. Przejawem patriotyzmu gospodarczego są wszelkie działania ekonomiczne, które mają wpływ na daną wspólnotę lub zbiorowość, od płacenia podatków po kupowanie w lokalnych sklepach. Patriotyzm coraz częściej staje się bardziej lokalny. Nie zmienia to faktu, że podstawą sukcesów jest jakość. Najwyższe standardy produkcji i umiejętność pokazania walorów (polskiego) produktu to silny fundament każdej ekspansji, w tym zagranicznej.

Polski konsument powinien wiedzieć, że polski produkt to często ten wyprodukowany bardziej ekologicznie. Nawet na tych samych półkach w sieciach handlowych, z boku leżą produkty z innych krajów, które są dopuszczone na polski rynek, jednak są wyprodukowane z większą ilością pozostałości środków ochrony roślin, niż produkt, który jest wyprodukowany w Polsce. Producenci nie mogą stosować tych samych środków, co na przykład w Hiszpanii czy we Włoszech, choć tak naprawdę jesteśmy jednym rynkiem. Powinniśmy przypominać konsumentom, że polski produkt jest najzdrowszym produktem w sklepie - puentuje Damian Strukowicz z firmy Koppert.

Kampanię „Czas na polskie superowoce!” realizuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Partnerami Związku są Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek oraz Stowarzyszenie Plantatorów MiniKiwi. Projekt jest realizowany we współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA i Stowarzyszeniem Plantatorów Jagody Kamczackiej. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki.

Informacja prasowa Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i WarzywREKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

Tagi:

jagodowe

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

ARiMR: Sięgnij po gwarancję spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a...

Opłaty za usługi wodne – składanie oświadczeń do 30 października

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o obowiązku złożenia oświadczeń za...

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wzrosła o 42% ?

W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców, o 47%...

Sprzedaż bezpośrednia, czyli jak wypromować owoce lokalnie?

„Weekend z polską żywnością” w Rypinie, w województwie kujawsko-pomorskim, pokazał...

GUS: Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców jagodowych w 2019 r.

Jak podaje GUS produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych...

Czas na MiniKiwi!

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi, jeden z najbardziej odżywczych owoców, od kilku lat z...

Najnowsze ogłoszenia

ZAKUPIE CYKLOP

17.10.2019 06:54 autor: kkkkkk9

kosiarko-rozdrabiacz

16.10.2019 10:21 autor: kryspin0202

Słupki betonowe

15.10.2019 22:05 autor: decosta

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

Sprzedam Ursus 3502 sadownik

07.10.2019 16:57 autor: darek76

Maszt do ciągnika mcsm inne modele kupie

06.10.2019 09:52 autor: dorotazy

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
instagram