Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Pomax
2018_BASF_Sercadis

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie należy pamiętać, żeby wykonać jeszcze klika ważnych zabiegów. Ich efekty będą widoczne dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie wegetacyjnym, szczególnie wiosną. Przypomnę, że bardzo dużym i podstawowym błędem jest to, że wraz ze zbiorem owoców zapominamy już o sadzie i odstawiamy już opryskiwacze do garaży na zimę.

Do pierwszych zabiegów w okresie po zbiorczym należy dwukrotne (7-10 dni oraz 14-20 dni po zbiorze) wykonanie nawożenia pozakorzeniowego nawozami dolistnymi zwierającymi cynk (Zn), najlepiej w formie chelatu, i bor (B) w połączeniu z mocznikiem w stężeniu 0,5%.

Zabiegi te należy wykonać najlepiej jeszcze na zielone liście, będące w dobrej kondycji, przed całkowitym ich opadnięciem oraz należy zdążyć zrobić je przed pierwszymi przymrozkami. Celem tego nawożenia dolistnego jest przygotowanie drzew do zimy, podniesienie ich kondycji, tolerancji na mróz, wzmocnienie i prawidłowy rozwój pąków kwiatowych i liściowych oraz uzupełnienie niedoborów pierwiastków (Zn, B, N) niezbędnych drzewom na wiosnę.

Na początku wegetacji mamy zazwyczaj zdecydowanie mniej sprzyjające warunki ich pobieraniu - chłody, duża wilgotność oraz mniejsza powierzchnia liści. Dodatkowo do opisanego wcześniej zabiegu można dodatkowo dodać kaptan, tak jak stosują to Holendrzy, w zwiększonej dawce (3 kg/ha), co ograniczy nam również występowanie chorób kory i drewna. We wcześniejszych PORS właśnie kaptan miał takie zastosowanie po zbiorach. Dodatkowo sadownicy holenderscy i belgijscy stosują dolistnie na 3-4 tygodnie po zbiorach regulator wzrostu zawierający etefon w dawce (0,25-0,3 l/ha). Wykonując ten zabieg ogólnie wzmacniamy pąki kwiatowe i przyczyniamy się do szybszego zakończenia wegetacji. Koniecznie trzeba spełnić następujące warunki zastosowania etefonu: temperatura min. 18⁰C, woda zakwaszona do pH 5,5-6,0 oraz min. 700-1000 cieczy roboczej na ha. W celu lepszego działania preparatu zwłaszcza w niższej temperaturze np. 15-16⁰C, należy dodać do niego koncentratu algowego np.: Goemar BM 86 (1,0 l/ha). Zabieg ten przygotuje nam drzewa do zimowego spoczynku, zwłaszcza przed mroźną zimą, którą w tym roku zapowiadają.

Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, to pozytywne efekty daje posypowe stosowanie (pasy herbicydowe) w kwaterach, zwłaszcza tych silnie owocujące, saletry wapniowej w dawce 100-120 kg/ha.

Zabieg ten również wzmacnia i powoduje zdecydowany rozwój pąków kwiatowych w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Na jesieni należałoby również przeprowadzić wapnowanie gleby. Wykonujemy go co 2 lata lub corocznie w zależności od wykonanych wcześniej wyników analizy chemicznej gleby. Sugerowałbym zastosowanie granulowanego wapna magnezowego w dawce 300-500 kg/ha.

Po zbiorach nie można zapominiać o ochronie przed chorobami. Na pierwszym miejscu są choroby i zgorzele kory i drewna, które w aktualnie panujących warunkach (wilgotna i zimna pogoda) sprzyjają silnym infekcjom zwłaszcza w listopadzie i grudniu.

Głownie należy zwrócić uwagę na raka drzew owocowych, którego sprawcą jest grzyb Nectria galligena, Neonectria galligena. Do pozostałych patogenów kory i drewna stwarzających zagrożenie po koniec wegetacji należą: zaraza ogniowa (Erwinia amylovora), gruzełek cynobrody (Nectria cinnabarina), zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia (Phytophthora cactorum), rak kory drzew owocowych (Diaporthe perniciosa), srebrzystość liści drzew (Chondrostereum purpureum) i zgnilizny drewna drzew owocowych (wiele patogenów).

Na ograniczenie tych trudnych do zwalczania patogenów wskazane jest wykonanie zabiegów ochronnych w dwóch terminach: przy 50 % opadłych liści, i przy 100 % opadłych liści, zwłaszcza przy odmianach szczególnie podatnych: ‘GALA’, ‘SZAMPION’, ‘ELISE’, ‘ELSTAR’, ‘PINOVA’, ‘GOLDEN DELICIOUS’, ‘MELROSE’, ‘TOPAS’, ‘RAJKA’, ‘IDARED’, RED CHIEF®, ‘CAMSPUR’, RED CAP® i inne sporty ‘RED DELICIOUS’. Warto zastosować wspomniany wcześniej kaptan (3 kg/ha) lub środki miedziowe w dawce 3 kg/ha. Środków miedziowych raczej nie powinno się łączyć z nawozami dolistnymi zawierającymi cynk (Zn) i bor (B) czy mocznikiem.

W celu usunięcia źródła pierwotnych infekcji grzyba Venturia inaequalis, sparawcy parcha jabłoni wskazane jest użycie 5% roztworu mocznika, po pierwszych przymrozkach (temp. - 5°C).

Zabieg ten ma typową rolę fitosanitarną i ma za zadanie stymulację rozwoju saprofitycznych bakterii, które przyspieszą rozkład opadłych liści. Wyniszcza on 80-90 % otoczni workowych grzyba zimujących na liściach i redukuje tym samym potencjał wysiewanych wiosną zarodników workowych (ascosporów). Należały pamiętać o zachowaniu podstawowych warunki wykonywania tego zabiegu, a więc nawóz ten powinno rozpuszczać w 700-1000 l wody na ha, o temperaturze powyżej 5 0C. Zaznaczę, że równoczesne wygrabianie, wywożenie liści z kwater a potem ich palenie, dodatkowo zmniejsza nam potencjał infekcyjny tego patogena na wiosnę.

W dalszym ciągu regularnie należało lustrować sady pod kątem zagrożenia ze strony szkodników, które wpłyną na wielkość wiosennej populacji. W wielu kwaterach zwłaszcza starszych drzew pod koniec października licznie może pojawić się jeszcze bawełnica korówka lub miejscowo zwójka koróweczka. Chciałbym podkreślić, że aktualnie w PORS na obydwa szkodniki brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania ich w tym okresie.

Po zbiorach powinno się wykonać również zabiegi zwalczające chwasty, zwłaszcza tam, gdzie występowała wierzbownica gruczołowata, mniszek lekarski, przymiotno kanadyjskie, bodziszek drobny czy inne uciążliwe i trudne do zwalczenia chwasty.

Do zabiegu herbicydowego poleciłbym nowy preparat Raptor 263 SC w dawce 4 l/ha. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem zabiegu usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe. Ważną rzeczą jest, żeby w żadnym wypadku nie opryskiwać młodych pędów i niezdrewniałej kory. Nie powinno się wykonywać oprysku na mokre chwasty lub krótka przed deszczem (4 godz.).

Ostatnią ważną czynnością w sadzie przed nadejściem zimy jest zabezpieczenie zwłaszcza młodych kwater przed gryzoniami i zwierzyną dziko żyjącą.

Wokół nor gryzoni należy rozsypać środki gryzoniobójcze np.: ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB lub inne rodentycydy. Jak słyszałem wielu sadowników stosuje sprawdzoną mieszaniną na gryzonie jaką jest: olej roślinny rzepakowy/słonecznikowy (3,0 l) + chloropiryfos (1,5 l) + woda (100 l) + ziarno (100 kg). Najpierw należy wymieszać w wodzie dwa pierwsze składniki z zachowaniem odpowiednich proporcji a potem zalać mieszaniną ziarno pozostawiając je najlepiej na okres 6-10 godzin. Na zwierzynę łowną (zające, sarny, dziki, bobry i in.) trzeba użyć repelenty czyli tzw. środki odstraszające. W przypadku młodych drzewek należy nałożyć np.: Pellacol 10 PA (1,0 l/100 drzewek) oraz zastosować specjalne plastikowe osłonki lub siatki ochronne dostępne w sprzedaży. Można również rozwieszać mydełka toaletowe w woreczkach z foli perforowanej lub papieru wodoodpornego (50-100 g/szt.), bezpośrednio na drzewku, najlepiej na wysokości 0,5-1,5 m, odległości 2-3 m od siebie. W miejscach nasilonej migracji zwierząt można również dodatkowo stosować specjalne preparaty np.: Kieferle-Hukinol 75 AL poprzez aplikacje 4-5 kropli na mały pojemniczek lub bawełnianą szmatkę zawieszoną co 2-3 drzewko.

Reasumując, to dopiero po takiej serii sugerowanych zabiegów można było spokojnie umyć opryskiwacze, odstawić je do suchych pomieszczeń i czekać do nowego sezonu, kiedy znów zaczną się pierwsze opryski. Kto nie wykonał tych czynności na pewno będzie miał opisane wyżej problemy wiosną i straci wiele pieniędzy i czasu, żeby się z nimi dodatkowo uporać.

Tomasz Sikora, Arysta LifeScienceREKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (4):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 22.10.2017 21:55 Taka uwaga. Jeśli jest propozycja np. 3 kg kaptanu, to prosiłbym o konkretny środek. Może kaptan 50 lub 80. Niby nazwa ta sama, ale koncentracja substancji aktywnej inna. Jeśli to możliwe, to @admin zanim opublikuje powinien "pilnować" takie detale, albo od siebie pod spodem wprowadzić swoje spostrzeżenia. Wielu sadowników może mieć kłopoty z interpretacją takich dawek środków. Ja też nie wiem o co chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wideos
wideos 24.10.2017 22:29 zakładam , że osoby czytające ten artykuł mają duże doświadczenie w stosowaniu śor w swoich sadach i wiedzą, iż zwiększona dawka kaptanu do 3kg, to na pewno musi być formulacja WG , czyli kaptan o koncentracji składnika 80%, a tak nawiasem to wystarczy zerknąć kto jest autorem artykułu i wszystko będzie jasne o jaki captan , przepraszam, kaptan chodzi :)
jerzy45
jerzy45 24.10.2017 22:46 Czekałem na taką reakcję. Specjalnie napisałem, jak napisałem, by zobaczyć, czy wielu jest tu bystrzaków. Znalazł się jeden. Jest Kaptan zawiesinowy 50WP i Captan 80 WG. W tym wypadku doświadczenie nie ma znaczenia, ale ten, co pisał ulotkę ! Bo to jest jednostronna ulotka danej firmy. Dlatego więc "żądamy", by uściślić dane w takich publikacjach !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

luwojmat
luwojmat 25.10.2017 18:46 Środków miedziowych raczej nie łączyć , czy w ogóle nie łączyć z Zn i B ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Plantatorzy agrestu załamują ręce – ceny w skupie 40 gr za kilogram

Początek sezonu owocowego przyniósł już pierwsze problemy. Plantatorzy agrestu załamują...

Samorząd rolniczy za wprowadzeniem kontroli żywności z zagranicy

W związku z informacjami o wprowadzaniu na rynek krajowy owoców miękkich z zagranicy po...

Czy występuje zmowa cenowa na rynku owoców miękkich ?

Zdaniem samorządu rolniczego na rynku owoców miękkich występują symptomy zmowy cenowej...

O sadownictwie i pozostałości w owocach - Tomasz Gasparski, Bayer

W przeszłości liczyło się wyprodukować dużo, postawić na jakość i sprzedać, a...

Komunikat sadowniczy - 12.06.2018 - Michał Malicki, Agrosimex

Komunikat sadowniczy zawiera aktualne zalecenia ochrony i nawożenia sadów jabłoniowych,...

Komunikat jagodowy - 12.06.2018 - Michał Malicki, Agrosimex

W filmie doradca sadowniczy - Michał Malicki analizuje bieżącą sytuację na plantacji:...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam KARTON TELESKOP. Sklejony - nieużywany

21.06.2018 18:01 autor: kolczyk24

Sprzedam SORTOWNICA GREEFA.

21.06.2018 17:53 autor: kolczyk24

Sprzedam SKRZYNKI JEDYNKI. Stan b.dobry

21.06.2018 17:46 autor: kolczyk24

Kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

19.06.2018 20:09 autor: arina59

Kupię kombajn do malin

17.06.2018 09:16 autor: sadownik4231

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Samorząd rolniczy za...
Najwięcej do powiedzenia mają zawsze ci ,...
Samorząd rolniczy za...
Nie widzisz jak liżą D........ rządzącym
Samorząd rolniczy za...
To co wy ku.. robicie przez caly rok....jak...
MTAS + HORTI-TECH już w...
To tylko sadownicy z świętokrzyskiego...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
STRAJK W TYM MOMENCIE TO NIEPOROZUMIENIE...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Wiadomo z tonącego okrętu pierwsze...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Ledwo ogłosili protest a Kargula już niema...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panie @kaktus... Witamy w gronie tych, co...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, swój komentarz oparłem o własny...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy ..zrobiłem to dla zmyłki ,,,...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panowie obecnie komentarze to zbiór obelg...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Oooo. to temu drugiemu dałbym z liścia w...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Chciałbym się tu podzielić smutną...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
"Ty naprawdę wierzyłeś w dobre intencje...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Może nie do precyzowałem swą wypowiedź...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie jeszcze ten polski internauta o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Z Twej wypowiedzi wynika jasno, że oglądamy...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Alfredzie czterdziesty, gdybym sędziował...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
artemida ,idź lepiej na marsz KOD-u co by...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Administrator znowu dołożył minusów....
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie te DZIESIĘCIU chorych dzieci ma już...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Prezydent Gdańska zadeklarował przyjęcie...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, nie powtarzaj tych głupot, które...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
W mojej okolicy jest taka duża...
O sadownictwie i...
ten ekspert powinien sie dowiedziec wiecej to...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Widzę, że brak wiary że nowy sfinansuje...
Komunikat sadowniczy -...
Wielka szkoda, że nic nie ma o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
@artemida... Po tych minusach można tylko...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Zaskoczę Cię @Spartanie 300...Ja...
O sadownictwie i...
Co do tematu pozostałości. Jak Pan Tomasz...
O sadownictwie i...
Filmy, jak filmy... Ciekawie opowiadał Pan...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nowy minister ante portas... sfinansuje.
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Kiedy kilka lat temu, na łamach naszego...
Do zbioru wiśni
ciekawe co zrobisz jak będzie 80gr
Do zbioru wiśni
Hahahahhh chyba żartujesz. Jak szoszony...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Ciekawe jakby szybko rosły plusy gdybyś...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Dokładnie tak...Pytam się jeszcze gdzie są...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nikt nie da tyle, ile politycy obiecają, ale...
Do zbioru wiśni
A ja słyszałem że cena ma nie przekroczyć...
Upały i susza...
Śliwki?? Made in....???Bo raczej nie z RP.
Droższe owoce skutkiem...
Patrząc na tę czereśnie to raczej nie...
Do zbioru wiśni
Tak ma być. Słyszałem o 3zl za kg rwanej
Do zbioru wiśni
Wiśnia ma być droga :]
Nowe odmiany czereśni - sad...
Znam pana Grzegorza mimo ponad 500...
Tarcznik niszczyciel w...
Uwaga na ogniska w rejonie Sandomierza....
KE: Cydr z niższą akcyzą
A po kiego mi pędzić cokolwiek, jak jestem...
KE: Cydr z niższą akcyzą
To nie kwestia cen. To nie kwestia doznań...
Droższe owoce skutkiem...
To przebitka niezła Hurt czereśnia 3-4zł a...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Jeśli przyjacielu cena sikacza, albo sikacza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
@Turysta ... Skąd taka cyfra ? Dojna zmiana...
Droższe owoce skutkiem...
Tak napewno zdrozeje o te skladki ! rynek sam...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Z ilości komentarzy wynika, że...
Do zbioru wiśni
jak by po tyle była to bajka !
Do zbioru wiśni
Po tyle to będzie na skupię. Może rozdaj...
Nawadnianie plantacji...
Możesz mieć rację . Na bluecropa za gęsty...
Nawadnianie plantacji...
To pewnie Chander z niewielkim plonem. Albo...
Nawadnianie plantacji...
Możecie napisać ile lat mają krzewy i co...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Jeżeli dużo Ukraińców jest zatrudnianych...
Gwałtowny spadek cen...
Najważniejsze żeby pracownik z ukrainy...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
10-30? W tym momecie rządają 50 zł !!!...
Gwałtowny spadek cen...
Normalna standardowa zagrywka na oskubane...
Zmarł prof. dr hab....
Ludzie zapomnieli o takimi człowieku jak...
Kupie maszt do cągnika
Autor ogłoszenia chcę kupić -więc skąd...
Kupie maszt do cągnika
Można jakieś zdięcie opis cene
Zmarł prof. dr hab....
Nie rozumiem czemu jest tak mało...
Kupie maszt do cągnika
Dzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Dramat polskich plantatorów
ja nie jestem z tego pokolenia żeby...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie...
Dramat polskich plantatorów
za to ja jestem osobą o własnych...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za...
Dramat polskich plantatorów
Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje...
Dramat polskich plantatorów
tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu...
Dramat polskich plantatorów
Jestem tu na portalu od wielu lat. Już...
Zmarł prof. dr hab....
Byłem w tym roku na Międzynarodowej...
Wzory umów – pomocnik...
To może podaj kraj gdzie tak proste przepisy...
Zmarł prof. dr hab....
Panie Profesorze. Pokój Ci wieczny w cichej...
Zmarł prof. dr hab....
Kim był dla ciebie, dla ciebie, czy dla...
Wzory umów – pomocnik...
To wina oczywiście UE nie naszego rządu
Wzory umów – pomocnik...
Aż boję się kłaść spać bo rano może...
Zmarł prof. dr hab....
[*] [*] [*] Cześć Jego pamięci! Odszedł...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Gadki od Maja, że wszystko obrodzi w opór...
Zmarł prof. dr hab....
Niech spoczywa w pokoju...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Nie o wysokość produkcji i zbyt tu chodzi,...
Dramat polskich plantatorów
Nie zazdroszczę plantatorom. A tu taka...
Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
Zapowiadają się wysokie...
Kilka lat temu łąki obsadzili ludzie, potem...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś liczy na gorsze zbiory to się...
Zapowiadają się wysokie...
Ale taka prawda panie ultracyd. podczas...
Zapowiadają się wysokie...
Proponuję patrzeć szerzej niż czubek...
Zapowiadają się wysokie...
Na 100 kwiatków wystarczy przy dobrym...
instagram

Advertisement