Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_webinar_Zachaj

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie należy pamiętać, żeby wykonać jeszcze klika ważnych zabiegów. Ich efekty będą widoczne dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie wegetacyjnym, szczególnie wiosną. Przypomnę, że bardzo dużym i podstawowym błędem jest to, że wraz ze zbiorem owoców zapominamy już o sadzie i odstawiamy już opryskiwacze do garaży na zimę.

Do pierwszych zabiegów w okresie po zbiorczym należy dwukrotne (7-10 dni oraz 14-20 dni po zbiorze) wykonanie nawożenia pozakorzeniowego nawozami dolistnymi zwierającymi cynk (Zn), najlepiej w formie chelatu, i bor (B) w połączeniu z mocznikiem w stężeniu 0,5%.

Zabiegi te należy wykonać najlepiej jeszcze na zielone liście, będące w dobrej kondycji, przed całkowitym ich opadnięciem oraz należy zdążyć zrobić je przed pierwszymi przymrozkami. Celem tego nawożenia dolistnego jest przygotowanie drzew do zimy, podniesienie ich kondycji, tolerancji na mróz, wzmocnienie i prawidłowy rozwój pąków kwiatowych i liściowych oraz uzupełnienie niedoborów pierwiastków (Zn, B, N) niezbędnych drzewom na wiosnę.

Na początku wegetacji mamy zazwyczaj zdecydowanie mniej sprzyjające warunki ich pobieraniu - chłody, duża wilgotność oraz mniejsza powierzchnia liści. Dodatkowo do opisanego wcześniej zabiegu można dodatkowo dodać kaptan, tak jak stosują to Holendrzy, w zwiększonej dawce (3 kg/ha), co ograniczy nam również występowanie chorób kory i drewna. We wcześniejszych PORS właśnie kaptan miał takie zastosowanie po zbiorach. Dodatkowo sadownicy holenderscy i belgijscy stosują dolistnie na 3-4 tygodnie po zbiorach regulator wzrostu zawierający etefon w dawce (0,25-0,3 l/ha). Wykonując ten zabieg ogólnie wzmacniamy pąki kwiatowe i przyczyniamy się do szybszego zakończenia wegetacji. Koniecznie trzeba spełnić następujące warunki zastosowania etefonu: temperatura min. 18⁰C, woda zakwaszona do pH 5,5-6,0 oraz min. 700-1000 cieczy roboczej na ha. W celu lepszego działania preparatu zwłaszcza w niższej temperaturze np. 15-16⁰C, należy dodać do niego koncentratu algowego np.: Goemar BM 86 (1,0 l/ha). Zabieg ten przygotuje nam drzewa do zimowego spoczynku, zwłaszcza przed mroźną zimą, którą w tym roku zapowiadają.

Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, to pozytywne efekty daje posypowe stosowanie (pasy herbicydowe) w kwaterach, zwłaszcza tych silnie owocujące, saletry wapniowej w dawce 100-120 kg/ha.

Zabieg ten również wzmacnia i powoduje zdecydowany rozwój pąków kwiatowych w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Na jesieni należałoby również przeprowadzić wapnowanie gleby. Wykonujemy go co 2 lata lub corocznie w zależności od wykonanych wcześniej wyników analizy chemicznej gleby. Sugerowałbym zastosowanie granulowanego wapna magnezowego w dawce 300-500 kg/ha.

Po zbiorach nie można zapominiać o ochronie przed chorobami. Na pierwszym miejscu są choroby i zgorzele kory i drewna, które w aktualnie panujących warunkach (wilgotna i zimna pogoda) sprzyjają silnym infekcjom zwłaszcza w listopadzie i grudniu.

Głownie należy zwrócić uwagę na raka drzew owocowych, którego sprawcą jest grzyb Nectria galligena, Neonectria galligena. Do pozostałych patogenów kory i drewna stwarzających zagrożenie po koniec wegetacji należą: zaraza ogniowa (Erwinia amylovora), gruzełek cynobrody (Nectria cinnabarina), zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia (Phytophthora cactorum), rak kory drzew owocowych (Diaporthe perniciosa), srebrzystość liści drzew (Chondrostereum purpureum) i zgnilizny drewna drzew owocowych (wiele patogenów).

Na ograniczenie tych trudnych do zwalczania patogenów wskazane jest wykonanie zabiegów ochronnych w dwóch terminach: przy 50 % opadłych liści, i przy 100 % opadłych liści, zwłaszcza przy odmianach szczególnie podatnych: ‘GALA’, ‘SZAMPION’, ‘ELISE’, ‘ELSTAR’, ‘PINOVA’, ‘GOLDEN DELICIOUS’, ‘MELROSE’, ‘TOPAS’, ‘RAJKA’, ‘IDARED’, RED CHIEF®, ‘CAMSPUR’, RED CAP® i inne sporty ‘RED DELICIOUS’. Warto zastosować wspomniany wcześniej kaptan (3 kg/ha) lub środki miedziowe w dawce 3 kg/ha. Środków miedziowych raczej nie powinno się łączyć z nawozami dolistnymi zawierającymi cynk (Zn) i bor (B) czy mocznikiem.

W celu usunięcia źródła pierwotnych infekcji grzyba Venturia inaequalis, sparawcy parcha jabłoni wskazane jest użycie 5% roztworu mocznika, po pierwszych przymrozkach (temp. - 5°C).

Zabieg ten ma typową rolę fitosanitarną i ma za zadanie stymulację rozwoju saprofitycznych bakterii, które przyspieszą rozkład opadłych liści. Wyniszcza on 80-90 % otoczni workowych grzyba zimujących na liściach i redukuje tym samym potencjał wysiewanych wiosną zarodników workowych (ascosporów). Należały pamiętać o zachowaniu podstawowych warunki wykonywania tego zabiegu, a więc nawóz ten powinno rozpuszczać w 700-1000 l wody na ha, o temperaturze powyżej 5 0C. Zaznaczę, że równoczesne wygrabianie, wywożenie liści z kwater a potem ich palenie, dodatkowo zmniejsza nam potencjał infekcyjny tego patogena na wiosnę.

W dalszym ciągu regularnie należało lustrować sady pod kątem zagrożenia ze strony szkodników, które wpłyną na wielkość wiosennej populacji. W wielu kwaterach zwłaszcza starszych drzew pod koniec października licznie może pojawić się jeszcze bawełnica korówka lub miejscowo zwójka koróweczka. Chciałbym podkreślić, że aktualnie w PORS na obydwa szkodniki brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania ich w tym okresie.

Po zbiorach powinno się wykonać również zabiegi zwalczające chwasty, zwłaszcza tam, gdzie występowała wierzbownica gruczołowata, mniszek lekarski, przymiotno kanadyjskie, bodziszek drobny czy inne uciążliwe i trudne do zwalczenia chwasty.

Do zabiegu herbicydowego poleciłbym nowy preparat Raptor 263 SC w dawce 4 l/ha. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem zabiegu usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe. Ważną rzeczą jest, żeby w żadnym wypadku nie opryskiwać młodych pędów i niezdrewniałej kory. Nie powinno się wykonywać oprysku na mokre chwasty lub krótka przed deszczem (4 godz.).

Ostatnią ważną czynnością w sadzie przed nadejściem zimy jest zabezpieczenie zwłaszcza młodych kwater przed gryzoniami i zwierzyną dziko żyjącą.

Wokół nor gryzoni należy rozsypać środki gryzoniobójcze np.: ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB lub inne rodentycydy. Jak słyszałem wielu sadowników stosuje sprawdzoną mieszaniną na gryzonie jaką jest: olej roślinny rzepakowy/słonecznikowy (3,0 l) + chloropiryfos (1,5 l) + woda (100 l) + ziarno (100 kg). Najpierw należy wymieszać w wodzie dwa pierwsze składniki z zachowaniem odpowiednich proporcji a potem zalać mieszaniną ziarno pozostawiając je najlepiej na okres 6-10 godzin. Na zwierzynę łowną (zające, sarny, dziki, bobry i in.) trzeba użyć repelenty czyli tzw. środki odstraszające. W przypadku młodych drzewek należy nałożyć np.: Pellacol 10 PA (1,0 l/100 drzewek) oraz zastosować specjalne plastikowe osłonki lub siatki ochronne dostępne w sprzedaży. Można również rozwieszać mydełka toaletowe w woreczkach z foli perforowanej lub papieru wodoodpornego (50-100 g/szt.), bezpośrednio na drzewku, najlepiej na wysokości 0,5-1,5 m, odległości 2-3 m od siebie. W miejscach nasilonej migracji zwierząt można również dodatkowo stosować specjalne preparaty np.: Kieferle-Hukinol 75 AL poprzez aplikacje 4-5 kropli na mały pojemniczek lub bawełnianą szmatkę zawieszoną co 2-3 drzewko.

Reasumując, to dopiero po takiej serii sugerowanych zabiegów można było spokojnie umyć opryskiwacze, odstawić je do suchych pomieszczeń i czekać do nowego sezonu, kiedy znów zaczną się pierwsze opryski. Kto nie wykonał tych czynności na pewno będzie miał opisane wyżej problemy wiosną i straci wiele pieniędzy i czasu, żeby się z nimi dodatkowo uporać.

Tomasz Sikora, Arysta LifeScienceREKLAMA
MPS-SAD_TMJ_prenumerata

komentarze (4):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 22.10.2017 21:55 Taka uwaga. Jeśli jest propozycja np. 3 kg kaptanu, to prosiłbym o konkretny środek. Może kaptan 50 lub 80. Niby nazwa ta sama, ale koncentracja substancji aktywnej inna. Jeśli to możliwe, to @admin zanim opublikuje powinien "pilnować" takie detale, albo od siebie pod spodem wprowadzić swoje spostrzeżenia. Wielu sadowników może mieć kłopoty z interpretacją takich dawek środków. Ja też nie wiem o co chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wideos
wideos 24.10.2017 22:29 zakładam , że osoby czytające ten artykuł mają duże doświadczenie w stosowaniu śor w swoich sadach i wiedzą, iż zwiększona dawka kaptanu do 3kg, to na pewno musi być formulacja WG , czyli kaptan o koncentracji składnika 80%, a tak nawiasem to wystarczy zerknąć kto jest autorem artykułu i wszystko będzie jasne o jaki captan , przepraszam, kaptan chodzi :)
jerzy45
jerzy45 24.10.2017 22:46 Czekałem na taką reakcję. Specjalnie napisałem, jak napisałem, by zobaczyć, czy wielu jest tu bystrzaków. Znalazł się jeden. Jest Kaptan zawiesinowy 50WP i Captan 80 WG. W tym wypadku doświadczenie nie ma znaczenia, ale ten, co pisał ulotkę ! Bo to jest jednostronna ulotka danej firmy. Dlatego więc "żądamy", by uściślić dane w takich publikacjach !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

luwojmat
luwojmat 25.10.2017 18:46 Środków miedziowych raczej nie łączyć , czy w ogóle nie łączyć z Zn i B ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Owoce i soki z polskich sadów na stacjach PKN Orlen

We wrześniu 2017 r. PKN Orlen zapowiedział, że w ramach pilotażowego projektu Spiżarnia...

Zapasy jabłek coraz mniejsze, a ceny coraz wyższe

Niskie zbiory spowodowały wzrost cen na rynku krajowym oraz zagranicznym, a w ślad za tym...

Szwecja: Jabłka ukraińskie bardziej pożądane niż polskie !

Chociaż Polska ma dobrą produkcję i atrakcyjne ceny, to jabłka pochodzące z Polski nie...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 17.10.2017

Sytuacja w sadach podczas zbiorów,  (..) cynk, bor, nawożenie po zbiorach azotem (…)...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 08.08.2017

Prezentujemy kolejne letnie zalecenia doradców Agrosimex. Czy owocówka wciąż jest jeszcze...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 20.07.2017

Kolejne letnie zalecenia doradców Agrosimex. Jak radzić sobie z dokuczliwymi szkodnikami i...

Najnowsze ogłoszenia

Bury 1500

22.02.2018 22:11 autor: Zguba

Agrola Optimum 1500

22.02.2018 17:58 autor: adriaann

Opryskiwacz Agrola Optimum 2000

21.02.2018 20:00 autor: RYCHO0584

Sprzedam renault master

21.02.2018 13:21 autor: Tomekmaster

Kupię Wózek elektryczny STILL

20.02.2018 16:48 autor: dochtur

Redło do borówki amerykańskiej

20.02.2018 09:33 autor: OM4x4

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Owoce i soki z polskich...
Masz racje to jednoznacznie świadczy...
Owoce i soki z polskich...
Zgadzam się ze mamy słabe prawo ale to już...
Owoce i soki z polskich...
Tylko dziwne ze wszystkie banknoty schował...
Owoce i soki z polskich...
Wania 123 ,przez takie prawo jakie mamy...
Owoce i soki z polskich...
Ja podpowiem komentarzem w stylu że osoba...
Owoce i soki z polskich...
Nie wiem, Wania, czy znasz takie stare...
Owoce i soki z polskich...
kolego decosta znasz się na sadownictwie ale...
Owoce i soki z polskich...
Życzę powodzenia ,bo masz rację ?
Owoce i soki z polskich...
Mam prawo do własnych poglądów i dlatego;...
Owoce i soki z polskich...
artemida - masz prawo do swoich poglądów ,...
Owoce i soki z polskich...
Decosta - a co z tym który, równie...
Owoce i soki z polskich...
Prawda jest taka, że żeby stwierdzić czy...
Owoce i soki z polskich...
Przekroczyłeś kiedyś prędkość na...
Owoce i soki z polskich...
miało być ze humaniści są roztargnieni,...
Owoce i soki z polskich...
Malo który złodziej zarabia ponad 10 tys zl...
Zapasy jabłek coraz...
A gdyby to była Francja to by wzięli...
PIORiN: Zgłoszenia do...
Witam, czy może ktoś się orientuje czy...
Owoce i soki z polskich...
Teraz każdy złodziej powie że ukradł bo...
Owoce i soki z polskich...
Niedawno widziałem w TV jak minister, po...
Zapasy jabłek coraz...
A może handlujący zainwestował by trochę...
Owoce i soki z polskich...
Duża, bo jeżeli wzial to powinien...
Owoce i soki z polskich...
Akurat to jest duza różnica
Owoce i soki z polskich...
Później go sędzia uniewinni, bo wzial a...
Owoce i soki z polskich...
Skoro bywszy wójt został błyskawicznie...
Owoce i soki z polskich...
Państwowy /Spółka Skarbu Państwa/ gigant...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
,, Larsson odszukał znajomych dostawców z...
Zapasy jabłek coraz...
Czy naprawdę nie stać producentów jabłek...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
To że Polska ma jasny pogląd antyimigrancki...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
Mam prośbę do naszych exporterów/prezesów...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Tak na marginesie, chyba dlatego tak wielu...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Określ się, czy jesteś najlepszym lekarzem...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Nie martw się artemida zaraz sobie...
Opryskiwacz sadowniczy Agrola
Nie widzisz zdjęć?
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Tylko tak krótko potrafisz się...
Opryskiwacz sadowniczy Agrola
Witam! A czy to jest w opryskiwaczu odwócony...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
.....powiedział smerf ważniak
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Widać że temat tak drażliwy iż nikt nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Za 100 zł to ledwo co stoi ja za darmo nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tak. Jak przychodzą pić i robić to biorą...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Masz rację, tylko musi zapomnieć o 100 ml...
Zagrożenia w polskim...
A mnie w ciągu ostatnich 5 lat pytali...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
No widzisz Demix, i tu widać złożoność...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Sławek , cena za cięcie jest w dobrych...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Przypomina mi się stary kawał który jest...
Zagrożenia w polskim...
Podejrzewam że w PL ta cała statystyka w...
Zagrożenia w polskim...
W Polsce wzrasta produkcja jabłek...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Każdy ma swoje zdanie. Może to bez sensu...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nic nowego nie napisałeś jak tylko...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
A tyle lat mamy w Polsce cyganów, czy...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
A co z kwotą wolną od podatku?Jak bylem na...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tu można dniem i nocą opisywać realia...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Zejdź na ziemię - ludzie nadal pracują w...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
LaakiLuk dziś do cięcia 120 zł za 8 godzin...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Widzę, że masz jakąś spójną ocenę...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Odchodzicie od tematu - KTO BĘDZIE...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Artemida, idąc twoim tokiem myślenia, to za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tu nie chodzi o licytacje kto wie więcej,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kiedy miałeś pracownika ?30 lat temu ? za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
LL - ja miałem pracownika który wyznawał...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kontynuując moją wypowiedz chciałem dodać...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie ciesz się artemido ,mając tak...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Reforma zyskała w przemianie gospodarczej...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie było reformy PGR-ów, była ich...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Historia niewolnictwa przeszła do historii....
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niech to będzie ostrzeżeniem dla innych...
MTAS / FruitPRO 2018
Targi z mtas przenieśli z gromady do expo ze...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Na pewno nie można lekceważyć...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Ja sie dziwie takim naprawde prężnym i...
Mszyce - z czego wynikają...
Ciekawy wykład. Ale jeśli jeden sąsiad nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niestety, jeszcze wielu karmi się iluzją,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Święte słowa, święte słowa p....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
By nie być gołosłownym, artykuł...
MTAS / FruitPRO 2018
MTAS i TSW organizują dwie różne firmy,...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie można by tak mtas i tsw połączyć?...
MTAS / FruitPRO 2018
Najlepiej było jak targi odbywały się...
MTAS / FruitPRO 2018
O cudzoziemcach równiez nic ciekawego??
MTAS / FruitPRO 2018
potwierdzam było mało ciekawie, wystawcy...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie warto było jechać.
Gwałtowny wzrost eksportu...
Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Jako pszczelarz z wieeeelolenim...
Gwałtowny wzrost eksportu...
No tak. Dla mnie jako dla sadownika...
Gwałtowny wzrost eksportu...
To sadownikowi winno zależeć by to co...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Widzę, że spór między bozii a jaceo...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Mniejsza koncentracja produkcji, więc i...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie wiem bozzi czy masz jakieś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich...
Gwałtowny wzrost eksportu...
I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru ....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków...
Na Sądecczyźnie powstaje...
Ehh dopłaty dopłaty , 100 drzew na hektar...
Znacznie wydłużone...
20 minut trwa jeśli się przez internet...
Nie wydano zezwolenia na...
Średnia długość życia rolnika to 68-71...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja konkretów NIE MAM. Tym niemniej wchodząc...
Nie wydano zezwolenia na...
ZUS to piramida finansowa. Równia pochyla,...
Nie wydano zezwolenia na...
Chcielibyście przechodzić na emeryturę...
Nie wydano zezwolenia na...
Zamiast wpisać KILKA KONKRETÓW, za co...
Nie wydano zezwolenia na...
Tyle postów pod wpisem, a konkretów jak nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Wspieraj czynnie PSL, co nie znaczy finansowo...
Nie wydano zezwolenia na...
"wspieraj ... czynnie" - jak będzie zbiórka...
Nie wydano zezwolenia na...
No widzisz, nie o Mieciu Wachowskim a o...
Nie wydano zezwolenia na...
i znowu mijasz się z prawdą. Wcześniejsze...
Nie wydano zezwolenia na...
Oczywiście masz prawo bronić rządu który...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja nie twierdzę że poprzedni minister...
Nie wydano zezwolenia na...
Widzisz lukasz "jak to jest" - generalnie nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Martwicie się brakiem pracowników, a na...
Nie wydano zezwolenia na...
Z przerażeniem zauważam ,że nawet na tym...
Nie wydano zezwolenia na...
To tak jak karanie posłańca za dostarczenie...
Nie wydano zezwolenia na...
Plusy dostaje się za DOBRE WIADOMOŚCI. Za...
Nie wydano zezwolenia na...
Dlaczego dostaję tyle minusów za podanie...
Nie wydano zezwolenia na...
Co do przepisów o zatrudnianiu to uważam ze...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to wymyślił. Ogniska to wystąpienie...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to WYMYŚLIŁ karkołomną tezę iż...
Nie wydano zezwolenia na...
Artemida, największe zasługi w ograniczaniu...
Nie wydano zezwolenia na...
Dziadkowie i rodzice od maleńkiego uczyli...
Nie wydano zezwolenia na...
SlawekS jak dobrze wiem, ze zdarzają się...
Nie wydano zezwolenia na...
Mistrz/poseł Piotrowicz jest...
Nie wydano zezwolenia na...
Sciagnijmy jeszcze milion UPAincow i napewno...
Nie wydano zezwolenia na...
Wania, popatrz na swój argument szerzej. Czy...
Nie wydano zezwolenia na...
Jak to mawiał Prezes obecnej tv...
Nie wydano zezwolenia na...
Jancyk jak już włączasz ten telewizor to...
Nie wydano zezwolenia na...
Bo to są Polacy. A nie jak w opozycji, jak...
Opryskiwacz sadowniczy...
Ciekawe jakie zapotrzebowanie na moc , pewnie...
Opryskiwacz sadowniczy...
Czy ktoś zna może cenę tego cudu techniki ?
Nie wydano zezwolenia na...
Widać że agenci agenci PiS od propagandy...
Nie wydano zezwolenia na...
Maliszewski i paru innych z ZSRP poświeciło...
Nie wydano zezwolenia na...
I wyjdzie to każdemu na dobre, bo może...
Jakie jabłka kupujemy!
Od jakiegoś czasu dość często używa...
Nie wydano zezwolenia na...
wcześniej to Pan prezes Maliszewski...
Nie wydano zezwolenia na...
Żeby tylko byli chętni do pracy?
Nie wydano zezwolenia na...
Zobaczymy pożyjemy, może nie będzie tak...
Nie wydano zezwolenia na...
A co oprócz dowodu osobistego musi mieć...
Jakie jabłka kupujemy!
No tak, najpierw próbuje się robić idiotę...
Nie wydano zezwolenia na...
Jak przepisy się nie zmienią to żul może...
Jakie jabłka kupujemy!
Jak to jakie? Nie pryskane :)
Jakie jabłka kupujemy!
Rozumiem, że kolor też się starł od...
Jakie jabłka kupujemy!
Spożycie jabłek na przeciętną...
Jakie jabłka kupujemy!
Jakby te jabłka były ładne, dobrze się...
Nie wydano zezwolenia na...
Lepiej zaproszenie wypisać na żula z pod...
instagram