Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie należy pamiętać, żeby wykonać jeszcze klika ważnych zabiegów. Ich efekty będą widoczne dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie wegetacyjnym, szczególnie wiosną. Przypomnę, że bardzo dużym i podstawowym błędem jest to, że wraz ze zbiorem owoców zapominamy już o sadzie i odstawiamy już opryskiwacze do garaży na zimę.

Do pierwszych zabiegów w okresie po zbiorczym należy dwukrotne (7-10 dni oraz 14-20 dni po zbiorze) wykonanie nawożenia pozakorzeniowego nawozami dolistnymi zwierającymi cynk (Zn), najlepiej w formie chelatu, i bor (B) w połączeniu z mocznikiem w stężeniu 0,5%.

Zabiegi te należy wykonać najlepiej jeszcze na zielone liście, będące w dobrej kondycji, przed całkowitym ich opadnięciem oraz należy zdążyć zrobić je przed pierwszymi przymrozkami. Celem tego nawożenia dolistnego jest przygotowanie drzew do zimy, podniesienie ich kondycji, tolerancji na mróz, wzmocnienie i prawidłowy rozwój pąków kwiatowych i liściowych oraz uzupełnienie niedoborów pierwiastków (Zn, B, N) niezbędnych drzewom na wiosnę.

Na początku wegetacji mamy zazwyczaj zdecydowanie mniej sprzyjające warunki ich pobieraniu - chłody, duża wilgotność oraz mniejsza powierzchnia liści. Dodatkowo do opisanego wcześniej zabiegu można dodatkowo dodać kaptan, tak jak stosują to Holendrzy, w zwiększonej dawce (3 kg/ha), co ograniczy nam również występowanie chorób kory i drewna. We wcześniejszych PORS właśnie kaptan miał takie zastosowanie po zbiorach. Dodatkowo sadownicy holenderscy i belgijscy stosują dolistnie na 3-4 tygodnie po zbiorach regulator wzrostu zawierający etefon w dawce (0,25-0,3 l/ha). Wykonując ten zabieg ogólnie wzmacniamy pąki kwiatowe i przyczyniamy się do szybszego zakończenia wegetacji. Koniecznie trzeba spełnić następujące warunki zastosowania etefonu: temperatura min. 18⁰C, woda zakwaszona do pH 5,5-6,0 oraz min. 700-1000 cieczy roboczej na ha. W celu lepszego działania preparatu zwłaszcza w niższej temperaturze np. 15-16⁰C, należy dodać do niego koncentratu algowego np.: Goemar BM 86 (1,0 l/ha). Zabieg ten przygotuje nam drzewa do zimowego spoczynku, zwłaszcza przed mroźną zimą, którą w tym roku zapowiadają.

Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, to pozytywne efekty daje posypowe stosowanie (pasy herbicydowe) w kwaterach, zwłaszcza tych silnie owocujące, saletry wapniowej w dawce 100-120 kg/ha.

Zabieg ten również wzmacnia i powoduje zdecydowany rozwój pąków kwiatowych w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Na jesieni należałoby również przeprowadzić wapnowanie gleby. Wykonujemy go co 2 lata lub corocznie w zależności od wykonanych wcześniej wyników analizy chemicznej gleby. Sugerowałbym zastosowanie granulowanego wapna magnezowego w dawce 300-500 kg/ha.

Po zbiorach nie można zapominiać o ochronie przed chorobami. Na pierwszym miejscu są choroby i zgorzele kory i drewna, które w aktualnie panujących warunkach (wilgotna i zimna pogoda) sprzyjają silnym infekcjom zwłaszcza w listopadzie i grudniu.

Głownie należy zwrócić uwagę na raka drzew owocowych, którego sprawcą jest grzyb Nectria galligena, Neonectria galligena. Do pozostałych patogenów kory i drewna stwarzających zagrożenie po koniec wegetacji należą: zaraza ogniowa (Erwinia amylovora), gruzełek cynobrody (Nectria cinnabarina), zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia (Phytophthora cactorum), rak kory drzew owocowych (Diaporthe perniciosa), srebrzystość liści drzew (Chondrostereum purpureum) i zgnilizny drewna drzew owocowych (wiele patogenów).

Na ograniczenie tych trudnych do zwalczania patogenów wskazane jest wykonanie zabiegów ochronnych w dwóch terminach: przy 50 % opadłych liści, i przy 100 % opadłych liści, zwłaszcza przy odmianach szczególnie podatnych: ‘GALA’, ‘SZAMPION’, ‘ELISE’, ‘ELSTAR’, ‘PINOVA’, ‘GOLDEN DELICIOUS’, ‘MELROSE’, ‘TOPAS’, ‘RAJKA’, ‘IDARED’, RED CHIEF®, ‘CAMSPUR’, RED CAP® i inne sporty ‘RED DELICIOUS’. Warto zastosować wspomniany wcześniej kaptan (3 kg/ha) lub środki miedziowe w dawce 3 kg/ha. Środków miedziowych raczej nie powinno się łączyć z nawozami dolistnymi zawierającymi cynk (Zn) i bor (B) czy mocznikiem.

W celu usunięcia źródła pierwotnych infekcji grzyba Venturia inaequalis, sparawcy parcha jabłoni wskazane jest użycie 5% roztworu mocznika, po pierwszych przymrozkach (temp. - 5°C).

Zabieg ten ma typową rolę fitosanitarną i ma za zadanie stymulację rozwoju saprofitycznych bakterii, które przyspieszą rozkład opadłych liści. Wyniszcza on 80-90 % otoczni workowych grzyba zimujących na liściach i redukuje tym samym potencjał wysiewanych wiosną zarodników workowych (ascosporów). Należały pamiętać o zachowaniu podstawowych warunki wykonywania tego zabiegu, a więc nawóz ten powinno rozpuszczać w 700-1000 l wody na ha, o temperaturze powyżej 5 0C. Zaznaczę, że równoczesne wygrabianie, wywożenie liści z kwater a potem ich palenie, dodatkowo zmniejsza nam potencjał infekcyjny tego patogena na wiosnę.

W dalszym ciągu regularnie należało lustrować sady pod kątem zagrożenia ze strony szkodników, które wpłyną na wielkość wiosennej populacji. W wielu kwaterach zwłaszcza starszych drzew pod koniec października licznie może pojawić się jeszcze bawełnica korówka lub miejscowo zwójka koróweczka. Chciałbym podkreślić, że aktualnie w PORS na obydwa szkodniki brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania ich w tym okresie.

Po zbiorach powinno się wykonać również zabiegi zwalczające chwasty, zwłaszcza tam, gdzie występowała wierzbownica gruczołowata, mniszek lekarski, przymiotno kanadyjskie, bodziszek drobny czy inne uciążliwe i trudne do zwalczenia chwasty.

Do zabiegu herbicydowego poleciłbym nowy preparat Raptor 263 SC w dawce 4 l/ha. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem zabiegu usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe. Ważną rzeczą jest, żeby w żadnym wypadku nie opryskiwać młodych pędów i niezdrewniałej kory. Nie powinno się wykonywać oprysku na mokre chwasty lub krótka przed deszczem (4 godz.).

Ostatnią ważną czynnością w sadzie przed nadejściem zimy jest zabezpieczenie zwłaszcza młodych kwater przed gryzoniami i zwierzyną dziko żyjącą.

Wokół nor gryzoni należy rozsypać środki gryzoniobójcze np.: ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB lub inne rodentycydy. Jak słyszałem wielu sadowników stosuje sprawdzoną mieszaniną na gryzonie jaką jest: olej roślinny rzepakowy/słonecznikowy (3,0 l) + chloropiryfos (1,5 l) + woda (100 l) + ziarno (100 kg). Najpierw należy wymieszać w wodzie dwa pierwsze składniki z zachowaniem odpowiednich proporcji a potem zalać mieszaniną ziarno pozostawiając je najlepiej na okres 6-10 godzin. Na zwierzynę łowną (zające, sarny, dziki, bobry i in.) trzeba użyć repelenty czyli tzw. środki odstraszające. W przypadku młodych drzewek należy nałożyć np.: Pellacol 10 PA (1,0 l/100 drzewek) oraz zastosować specjalne plastikowe osłonki lub siatki ochronne dostępne w sprzedaży. Można również rozwieszać mydełka toaletowe w woreczkach z foli perforowanej lub papieru wodoodpornego (50-100 g/szt.), bezpośrednio na drzewku, najlepiej na wysokości 0,5-1,5 m, odległości 2-3 m od siebie. W miejscach nasilonej migracji zwierząt można również dodatkowo stosować specjalne preparaty np.: Kieferle-Hukinol 75 AL poprzez aplikacje 4-5 kropli na mały pojemniczek lub bawełnianą szmatkę zawieszoną co 2-3 drzewko.

Reasumując, to dopiero po takiej serii sugerowanych zabiegów można było spokojnie umyć opryskiwacze, odstawić je do suchych pomieszczeń i czekać do nowego sezonu, kiedy znów zaczną się pierwsze opryski. Kto nie wykonał tych czynności na pewno będzie miał opisane wyżej problemy wiosną i straci wiele pieniędzy i czasu, żeby się z nimi dodatkowo uporać.

Tomasz Sikora, Arysta LifeScienceREKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

komentarze (4):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 22.10.2017 21:55 Taka uwaga. Jeśli jest propozycja np. 3 kg kaptanu, to prosiłbym o konkretny środek. Może kaptan 50 lub 80. Niby nazwa ta sama, ale koncentracja substancji aktywnej inna. Jeśli to możliwe, to @admin zanim opublikuje powinien "pilnować" takie detale, albo od siebie pod spodem wprowadzić swoje spostrzeżenia. Wielu sadowników może mieć kłopoty z interpretacją takich dawek środków. Ja też nie wiem o co chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wideos
wideos 24.10.2017 22:29 zakładam , że osoby czytające ten artykuł mają duże doświadczenie w stosowaniu śor w swoich sadach i wiedzą, iż zwiększona dawka kaptanu do 3kg, to na pewno musi być formulacja WG , czyli kaptan o koncentracji składnika 80%, a tak nawiasem to wystarczy zerknąć kto jest autorem artykułu i wszystko będzie jasne o jaki captan , przepraszam, kaptan chodzi :)
jerzy45
jerzy45 24.10.2017 22:46 Czekałem na taką reakcję. Specjalnie napisałem, jak napisałem, by zobaczyć, czy wielu jest tu bystrzaków. Znalazł się jeden. Jest Kaptan zawiesinowy 50WP i Captan 80 WG. W tym wypadku doświadczenie nie ma znaczenia, ale ten, co pisał ulotkę ! Bo to jest jednostronna ulotka danej firmy. Dlatego więc "żądamy", by uściślić dane w takich publikacjach !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

luwojmat
luwojmat 25.10.2017 18:46 Środków miedziowych raczej nie łączyć , czy w ogóle nie łączyć z Zn i B ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Na Broniszach króluje Konferencja

O tej porze roku na Rynku Hurtowym w Broniszach króluje odmiana Konferencja. Za kilogram tej...

Rekordowo niskie ceny jabłek deserowych

 ceny jabłek w Polsce notują istotne spadki w relacji rocznej, co wynika ze znacznego...

Droższe truskawki z Chin wspierają ceny w UE

Przymrozki, które odnotowano w Chinach w kwietniu br. przyczyniły się do znacznego spadku...

Komunikat sadowniczy - 29.08.2018 - Robert Binkiewicz, Agrosimex

Doradca sadowniczy - Robert Binkiewicz analizuje dojrzałość zbiorczą poszczególnych...

Komunikat jagodowy - 14.08.2018 - Michał Malicki, Agrosimex

Michał Malicki - doradca sadowniczy analizuje aktualną sytuację w uprawie borówki, maliny...

Komunikat sadowniczy - 7.08.2018 - Michał Malicki, Agrosimex

Michał Malicki - doradca sadowniczy opisuje aktualną sytuację w sadach pestkowych i...

Najnowsze ogłoszenia

Taśma poliestrowa

22.09.2018 19:02 autor: pieknyimlody

Dwukółki sadownicze

21.09.2018 21:47 autor: OM4x4

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

21.09.2018 12:34 autor: SPIKE

Skrzynki jedynki

21.09.2018 10:33 autor: dixon

Maszt podnośnik to ciągnika do palet

21.09.2018 07:23 autor: przemo8025

SPRZEDAM Sleza Pilmet 2011rok

20.09.2018 20:18 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownicy mają dość –...
No cóż artemido jest tu na portalu jeszcze...
Rekordowo niskie ceny...
Proponuję powołać krajowe zrzeszenie...
KUPS: Trudne czasy dla...
Ale bzdety można okna kitowac. Wypad na...
Rekordowo niskie ceny...
Zwróćcie jeszcze uwagę, że lewa strona...
Rekordowo niskie ceny...
Ceny skupu jabłek do przetwórstwa i ceny...
KUPS: Trudne czasy dla...
Nie zamieszczajcie takich tekstów,...
Sadownicy mają dość –...
To już tylko ja zostałem komu można...
Sadownicy mają dość –...
artemida ,,wysil się bardziej !! wstaw mi...
Sadownicy mają dość –...
Ja mam inną propozycję ..w sumie strajku i...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Coś mi się wydaje, że, prawidłowo, zdanie...
Sadownicy mają dość –...
z porzeczką czarną było podobnie, u mnie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
UNIA NAM ZADNEJ ŁASKI NIE ROBI DOPLACAJAC DO...
Sadownicy mają dość –...
Nawet 1000 organizacji może być za...
Sadownicy mają dość –...
Artemida nie ma co porównywać zachodu do...
Sadownicy mają dość –...
Białobrzegi pod przetwórnią dzisiaj godz,...
Sadownicy mają dość –...
Przydała, by się możliwość usunięcia...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Maliszewski i jego kanapa /ZSRP/ chce umów....
Sadownicy mają dość –...
I tak będzie jeśli by wprowadzono...
Sadownicy mają dość –...
Nie będę podawał nazwy firmy, której nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dopłaty mocno skrzywiły wielu ....
Sadownicy mają dość –...
Z pola wyszły na pole trafiły ;) Ten rok...
Sadownicy mają dość –...
Zachód idzie do nas, już niedługo nauczymy...
Sadownicy mają dość –...
Zdjęcie na samej górze artykułu to...
Sadownicy mają dość –...
Wszystkie jabłka przerobią, tylko za jaką...
Sadownicy mają dość –...
To jeszcze dopisz, po chłopsku, jaki procent...
Sadownicy mają dość –...
Artemida co ty pieprzysz na zachodzie jak...
Sadownicy mają dość –...
W Chinach też, tylko Kitajce mają wzrost...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ja nic z tego nie skorzystałem. Jedno dobro...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
W pierwszej mierze firmy lub osoby...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
I jeszcze jedno pora odpowiedzieć na pytanie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Kiedy przystępowaliśmy, w 2004 r. do WE -UE...
Sadownicy mają dość –...
do artemida- i tu się kłania gospodarka...
Sadownicy mają dość –...
To mi, i może Jerzemu, wytłumacz po co...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Zrozum,że te zakłady nie powstały po to by...
Narodowy Holding Spożywczy...
Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi,...
Sadownicy mają dość –...
Abukk Jerzemu i Artemidzie nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Każdy narzeka że inni sądzą a sam nawet...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
A jaka jest moc przerobowa zakładów...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
To jest właśnie nowoczesne niewolnictwo...
Narodowy Holding Spożywczy...
Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś...
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Ligolowate likwidacja!!
Narodowy Holding Spożywczy...
Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Jakoś można utrzymać względną...
Narodowy Holding Spożywczy...
pomysł? przestać wojować z braćmi...
Narodowy Holding Spożywczy...
fundusz na utylizację,fundusz na wypadek...
Narodowy Holding Spożywczy...
pilsner13 Może tak :), bo temat jabłek...
Narodowy Holding Spożywczy...
Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o...
Narodowy Holding Spożywczy...
Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3...
Sadownicy mają dość –...
Jabłka ugotowane , zaczynają puchnąć ,...
Narodowy Holding Spożywczy...
1 nikt tego niechce ,nieopłaca się 2...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ehh gdyby te 500 milionów euro wpakować w...
Praca przy zbiorze jabłek...
Nie gorączkuj się Polisz ;) Stawka z...
Narodowy Holding Spożywczy...
Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie,...
Narodowy Holding Spożywczy...
jedna i jedyna droga ,to pozostawienie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Niestety mało realne by holding miał jakiś...
Dyscyplina „ogrodnictwo”...
Nie jest to raczej pomyłka. Jak tak dalej...
Sadownicy mają dość –...
Dobrze piszesz Abukk. Podejście ekonomiczne...
Praca przy zbiorze jabłek...
chłopie daj od razu 20 zl a co się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Sadźmy jeszcze więcej i gęściej jabłoni...
Sadownicy mają dość –...
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko...
Sadownicy mają dość –...
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób....
Sadownicy mają dość –...
Zapewne masz rację, napisałeś jednak to...
Sadownicy mają dość –...
Rozumiem, świat się zmienia. Kiedyś pod...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Mamy wyimaginowanego prezydenta w...
Sadownicy mają dość –...
Sprostowanie. Nie wszystko jabłko w tym...
Sadownicy mają dość –...
Filozofujesz Akukku... Nie masz...
Sadownicy mają dość –...
Przepraszam, nie chce mi się z Tobą gadać....
Sadownicy mają dość –...
Jak się coś robi to musi być SENS TEJ...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Nie którzy pewnie by chcieli aby polski...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Guzik ...całkowicie się z Tobą zgadzam....
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
wandalin - idąc Twym tokiem myślenia to jak...
Sadownicy mają dość –...
U mnie w dalszym ciągu tą nie...
Sadownicy mają dość –...
Chyba mnie źle zrozumiałeś... Napisałem...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Jak obniza do 0.1 zł to kupią wszystko ,...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
dla mnie to taka nauczka dla producentów bo...
Sadownicy mają dość –...
czy ty uwazasz ze jestesmy w stanie...
Sadownicy mają dość –...
a twoim zdaniem ile produkujemy? 1mln 1.5mln?...
Sadownicy mają dość –...
Polacy zjedzą 0,5mln ton deserówki, przy...
Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
ZSRP: 18 września protesty...
Wiadomo, że NIE MA SIŁY NA WSTRZYMANIE...
ZSRP: 18 września protesty...
Jedyne wyjście z sytuacji to wstrzymanie...
instagram