Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie

Po zbiorach jabłek w każdym sadzie należy pamiętać, żeby wykonać jeszcze klika ważnych zabiegów. Ich efekty będą widoczne dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie wegetacyjnym, szczególnie wiosną. Przypomnę, że bardzo dużym i podstawowym błędem jest to, że wraz ze zbiorem owoców zapominamy już o sadzie i odstawiamy już opryskiwacze do garaży na zimę.

Do pierwszych zabiegów w okresie po zbiorczym należy dwukrotne (7-10 dni oraz 14-20 dni po zbiorze) wykonanie nawożenia pozakorzeniowego nawozami dolistnymi zwierającymi cynk (Zn), najlepiej w formie chelatu, i bor (B) w połączeniu z mocznikiem w stężeniu 0,5%.

Zabiegi te należy wykonać najlepiej jeszcze na zielone liście, będące w dobrej kondycji, przed całkowitym ich opadnięciem oraz należy zdążyć zrobić je przed pierwszymi przymrozkami. Celem tego nawożenia dolistnego jest przygotowanie drzew do zimy, podniesienie ich kondycji, tolerancji na mróz, wzmocnienie i prawidłowy rozwój pąków kwiatowych i liściowych oraz uzupełnienie niedoborów pierwiastków (Zn, B, N) niezbędnych drzewom na wiosnę.

Na początku wegetacji mamy zazwyczaj zdecydowanie mniej sprzyjające warunki ich pobieraniu - chłody, duża wilgotność oraz mniejsza powierzchnia liści. Dodatkowo do opisanego wcześniej zabiegu można dodatkowo dodać kaptan, tak jak stosują to Holendrzy, w zwiększonej dawce (3 kg/ha), co ograniczy nam również występowanie chorób kory i drewna. We wcześniejszych PORS właśnie kaptan miał takie zastosowanie po zbiorach. Dodatkowo sadownicy holenderscy i belgijscy stosują dolistnie na 3-4 tygodnie po zbiorach regulator wzrostu zawierający etefon w dawce (0,25-0,3 l/ha). Wykonując ten zabieg ogólnie wzmacniamy pąki kwiatowe i przyczyniamy się do szybszego zakończenia wegetacji. Koniecznie trzeba spełnić następujące warunki zastosowania etefonu: temperatura min. 18⁰C, woda zakwaszona do pH 5,5-6,0 oraz min. 700-1000 cieczy roboczej na ha. W celu lepszego działania preparatu zwłaszcza w niższej temperaturze np. 15-16⁰C, należy dodać do niego koncentratu algowego np.: Goemar BM 86 (1,0 l/ha). Zabieg ten przygotuje nam drzewa do zimowego spoczynku, zwłaszcza przed mroźną zimą, którą w tym roku zapowiadają.

Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, to pozytywne efekty daje posypowe stosowanie (pasy herbicydowe) w kwaterach, zwłaszcza tych silnie owocujące, saletry wapniowej w dawce 100-120 kg/ha.

Zabieg ten również wzmacnia i powoduje zdecydowany rozwój pąków kwiatowych w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Na jesieni należałoby również przeprowadzić wapnowanie gleby. Wykonujemy go co 2 lata lub corocznie w zależności od wykonanych wcześniej wyników analizy chemicznej gleby. Sugerowałbym zastosowanie granulowanego wapna magnezowego w dawce 300-500 kg/ha.

Po zbiorach nie można zapominiać o ochronie przed chorobami. Na pierwszym miejscu są choroby i zgorzele kory i drewna, które w aktualnie panujących warunkach (wilgotna i zimna pogoda) sprzyjają silnym infekcjom zwłaszcza w listopadzie i grudniu.

Głownie należy zwrócić uwagę na raka drzew owocowych, którego sprawcą jest grzyb Nectria galligena, Neonectria galligena. Do pozostałych patogenów kory i drewna stwarzających zagrożenie po koniec wegetacji należą: zaraza ogniowa (Erwinia amylovora), gruzełek cynobrody (Nectria cinnabarina), zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia (Phytophthora cactorum), rak kory drzew owocowych (Diaporthe perniciosa), srebrzystość liści drzew (Chondrostereum purpureum) i zgnilizny drewna drzew owocowych (wiele patogenów).

Na ograniczenie tych trudnych do zwalczania patogenów wskazane jest wykonanie zabiegów ochronnych w dwóch terminach: przy 50 % opadłych liści, i przy 100 % opadłych liści, zwłaszcza przy odmianach szczególnie podatnych: ‘GALA’, ‘SZAMPION’, ‘ELISE’, ‘ELSTAR’, ‘PINOVA’, ‘GOLDEN DELICIOUS’, ‘MELROSE’, ‘TOPAS’, ‘RAJKA’, ‘IDARED’, RED CHIEF®, ‘CAMSPUR’, RED CAP® i inne sporty ‘RED DELICIOUS’. Warto zastosować wspomniany wcześniej kaptan (3 kg/ha) lub środki miedziowe w dawce 3 kg/ha. Środków miedziowych raczej nie powinno się łączyć z nawozami dolistnymi zawierającymi cynk (Zn) i bor (B) czy mocznikiem.

W celu usunięcia źródła pierwotnych infekcji grzyba Venturia inaequalis, sparawcy parcha jabłoni wskazane jest użycie 5% roztworu mocznika, po pierwszych przymrozkach (temp. - 5°C).

Zabieg ten ma typową rolę fitosanitarną i ma za zadanie stymulację rozwoju saprofitycznych bakterii, które przyspieszą rozkład opadłych liści. Wyniszcza on 80-90 % otoczni workowych grzyba zimujących na liściach i redukuje tym samym potencjał wysiewanych wiosną zarodników workowych (ascosporów). Należały pamiętać o zachowaniu podstawowych warunki wykonywania tego zabiegu, a więc nawóz ten powinno rozpuszczać w 700-1000 l wody na ha, o temperaturze powyżej 5 0C. Zaznaczę, że równoczesne wygrabianie, wywożenie liści z kwater a potem ich palenie, dodatkowo zmniejsza nam potencjał infekcyjny tego patogena na wiosnę.

W dalszym ciągu regularnie należało lustrować sady pod kątem zagrożenia ze strony szkodników, które wpłyną na wielkość wiosennej populacji. W wielu kwaterach zwłaszcza starszych drzew pod koniec października licznie może pojawić się jeszcze bawełnica korówka lub miejscowo zwójka koróweczka. Chciałbym podkreślić, że aktualnie w PORS na obydwa szkodniki brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania ich w tym okresie.

Po zbiorach powinno się wykonać również zabiegi zwalczające chwasty, zwłaszcza tam, gdzie występowała wierzbownica gruczołowata, mniszek lekarski, przymiotno kanadyjskie, bodziszek drobny czy inne uciążliwe i trudne do zwalczenia chwasty.

Do zabiegu herbicydowego poleciłbym nowy preparat Raptor 263 SC w dawce 4 l/ha. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem zabiegu usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe. Ważną rzeczą jest, żeby w żadnym wypadku nie opryskiwać młodych pędów i niezdrewniałej kory. Nie powinno się wykonywać oprysku na mokre chwasty lub krótka przed deszczem (4 godz.).

Ostatnią ważną czynnością w sadzie przed nadejściem zimy jest zabezpieczenie zwłaszcza młodych kwater przed gryzoniami i zwierzyną dziko żyjącą.

Wokół nor gryzoni należy rozsypać środki gryzoniobójcze np.: ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB lub inne rodentycydy. Jak słyszałem wielu sadowników stosuje sprawdzoną mieszaniną na gryzonie jaką jest: olej roślinny rzepakowy/słonecznikowy (3,0 l) + chloropiryfos (1,5 l) + woda (100 l) + ziarno (100 kg). Najpierw należy wymieszać w wodzie dwa pierwsze składniki z zachowaniem odpowiednich proporcji a potem zalać mieszaniną ziarno pozostawiając je najlepiej na okres 6-10 godzin. Na zwierzynę łowną (zające, sarny, dziki, bobry i in.) trzeba użyć repelenty czyli tzw. środki odstraszające. W przypadku młodych drzewek należy nałożyć np.: Pellacol 10 PA (1,0 l/100 drzewek) oraz zastosować specjalne plastikowe osłonki lub siatki ochronne dostępne w sprzedaży. Można również rozwieszać mydełka toaletowe w woreczkach z foli perforowanej lub papieru wodoodpornego (50-100 g/szt.), bezpośrednio na drzewku, najlepiej na wysokości 0,5-1,5 m, odległości 2-3 m od siebie. W miejscach nasilonej migracji zwierząt można również dodatkowo stosować specjalne preparaty np.: Kieferle-Hukinol 75 AL poprzez aplikacje 4-5 kropli na mały pojemniczek lub bawełnianą szmatkę zawieszoną co 2-3 drzewko.

Reasumując, to dopiero po takiej serii sugerowanych zabiegów można było spokojnie umyć opryskiwacze, odstawić je do suchych pomieszczeń i czekać do nowego sezonu, kiedy znów zaczną się pierwsze opryski. Kto nie wykonał tych czynności na pewno będzie miał opisane wyżej problemy wiosną i straci wiele pieniędzy i czasu, żeby się z nimi dodatkowo uporać.

Tomasz Sikora, Arysta LifeScienceREKLAMA
2_King_Roat
3_czeresnie_com_pl
4_TSW_2018

komentarze (4):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 22.10.2017 21:55 Taka uwaga. Jeśli jest propozycja np. 3 kg kaptanu, to prosiłbym o konkretny środek. Może kaptan 50 lub 80. Niby nazwa ta sama, ale koncentracja substancji aktywnej inna. Jeśli to możliwe, to @admin zanim opublikuje powinien "pilnować" takie detale, albo od siebie pod spodem wprowadzić swoje spostrzeżenia. Wielu sadowników może mieć kłopoty z interpretacją takich dawek środków. Ja też nie wiem o co chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wideos
wideos 24.10.2017 22:29 zakładam , że osoby czytające ten artykuł mają duże doświadczenie w stosowaniu śor w swoich sadach i wiedzą, iż zwiększona dawka kaptanu do 3kg, to na pewno musi być formulacja WG , czyli kaptan o koncentracji składnika 80%, a tak nawiasem to wystarczy zerknąć kto jest autorem artykułu i wszystko będzie jasne o jaki captan , przepraszam, kaptan chodzi :)
jerzy45
jerzy45 24.10.2017 22:46 Czekałem na taką reakcję. Specjalnie napisałem, jak napisałem, by zobaczyć, czy wielu jest tu bystrzaków. Znalazł się jeden. Jest Kaptan zawiesinowy 50WP i Captan 80 WG. W tym wypadku doświadczenie nie ma znaczenia, ale ten, co pisał ulotkę ! Bo to jest jednostronna ulotka danej firmy. Dlatego więc "żądamy", by uściślić dane w takich publikacjach !!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

luwojmat
luwojmat 25.10.2017 18:46 Środków miedziowych raczej nie łączyć , czy w ogóle nie łączyć z Zn i B ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny jabłek cieszą – martwi ich jakość

Z jednej strony wysokie ceny, z drugiej niska jakość. Czy sadownikom wyższe niż przed...

Grupa Producentów Owoców Roja walczy o zgodę na sanację

Grupa Producentów Owoców Roja zarządzana przez byłego ministra rolnictwa Romana...

MRiRW: Rozmowy o eksporcie jabłek i borówek do Indonezji

Minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą o wsparcie w jak najszybszym zakończeniu...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 17.10.2017

Sytuacja w sadach podczas zbiorów,  (..) cynk, bor, nawożenie po zbiorach azotem (…)...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 08.08.2017

Prezentujemy kolejne letnie zalecenia doradców Agrosimex. Czy owocówka wciąż jest jeszcze...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 20.07.2017

Kolejne letnie zalecenia doradców Agrosimex. Jak radzić sobie z dokuczliwymi szkodnikami i...

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn Joanna 2

21.11.2017 19:39 autor: arina59

Agrola 1000 litrów

21.11.2017 17:58 autor: rafal123456

Śliwki suszone

21.11.2017 17:31 autor: jarek926

KUPIE rozdrabniacz sadowniczy180/200cm

21.11.2017 10:10 autor: kkkkkk9

Camspura na m9

21.11.2017 10:05 autor: zychu26

Ślęza 1014

20.11.2017 18:02 autor: Sadpol123

B1_Yara_Lublin
B2_Msort
B3_TSW2018
2017_Soldrip
B4
B3
B7_King_Roat

Najnowsze komentarze

Kończy się skup jabłek...
22.11.2017 10:00 autor: jabolek121
jak wy w tym sezonie przejmujecie się ceną...
Wnioski o pomoc w wyniku...
21.11.2017 11:03 autor: wania1234
Mogą i 10 naborów robić i tak nikt nie...
Kara więzienia za...
21.11.2017 07:43 autor: jabolek121
Jerzy 45 jestem mlody czy nie zajmuje sie...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:38 autor: Martin005
Pewnie tak,bo towaru jednak jest sporo...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:29 autor: Abukk
Troszeczkę Pan nadinterpretował moją...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:18 autor: jerzy45
Żartujesz ? Na przechowanie spady ? Fakt -...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:13 autor: Abukk
Pewnie tradycyjnie : Jesień "płaci", wiosna...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:07 autor: Martin005
Ciekawe co będzie na wiosnę...
Glifosat: Po raz kolejny...
20.11.2017 22:04 autor: jerzy45
@jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 21:58 autor: Abukk
Jestem może "zbyt słabej klasy internautą"...
Kara więzienia za...
20.11.2017 21:53 autor: jerzy45
Z samego nicku - jabolek121 wynika, żeś...
Kara więzienia za...
20.11.2017 21:44 autor: jerzy45
Ten komentarz odebrałem jako ironię w...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 21:38 autor: jerzy45
W czwartek moje poszły za 85 gr. Inne lata...
Tłoczenie soków – czy to...
20.11.2017 21:35 autor: jerzy45
Jest w tym wszystkim kwestia kartoniku do...
Tłoczenie soków – czy to...
20.11.2017 21:30 autor: jerzy45
Ja osobiście zlecam pewnej tłoczni na...
Kara więzienia za...
20.11.2017 19:55 autor: konrad111
Te artykuły są tylko po to żeby cene...
Kara więzienia za...
20.11.2017 17:59 autor: jabolek121
do wiosny daleko nie ma co panikować :)...
Kara więzienia za...
20.11.2017 10:05 autor: artemida
Analizując plusy/minusy dwóch powyższych...
Kara więzienia za...
20.11.2017 09:12 autor: delikatess
rosja uszczelnia granice ,nowych rynków...
Kara więzienia za...
19.11.2017 17:31 autor: artemida
Sądzę, że "familia" handluje bronią....
Kara więzienia za...
19.11.2017 15:18 autor: advocatusdiaboli
Widać wyraźnie,że za handel biorą się...
Trwa "badanie" sadowników....
19.11.2017 10:28 autor: huberto
Ja za każdym razem jestem jakoś dziwnie...
Rośnie powierzchnia winnic...
18.11.2017 18:57 autor: artemida
Skoro na produkcji win "można się dorobić"...
Borówkowa ekofarma –...
18.11.2017 09:58 autor: artemida
Kolejny pozytywny przykład nieszablonowego...
Kara więzienia za...
18.11.2017 07:24 autor: artemida
"Jak to nigdy, jak to nigdy nie wiadomo..."...
Kara więzienia za...
17.11.2017 19:45 autor: szampion97
Hahahahaha, no normalnie posikam się ze...
Trwa "badanie" sadowników....
17.11.2017 08:31 autor: SlawekS
Losowanie raczej nie było uzależnione od...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 21:39 autor: manka
Ile macie hektarów, że akurat was wylosowali?
Kończy się skup jabłek...
16.11.2017 17:47 autor: manka
Autorze artykułu a jakie ceny były na...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 10:06 autor: advocatusdiaboli
Ja bym nie oczekiwał ,że tego typu badania...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 06:56 autor: SlawekS
Dodam jeszcze, że miło by było, gdyby GUS...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 06:28 autor: SlawekS
Mnie "wylosowali" drugi raz z rzędu, w...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 22:19 autor: janflaster
klasa pasożytnicza próbuje wykazać...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 21:40 autor: jacenty82
Wypełniałem ankietę przez internet kilka...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 21:31 autor: Stefek
Też miałem szczęście w tym losowaniu....
Kiedy byliśmy dziećmi,...
15.11.2017 20:59 autor: Drupi
To co w jabłkach jest chemii to jest nic, w...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 20:56 autor: zandarski
Dzwoniła pani i pytała o powierzchnie....
Zniesienie akcyz szansą na...
14.11.2017 19:25 autor: Lukas23
Na polskich półkach sklepowych ciężko...
Zniesienie akcyz szansą na...
14.11.2017 19:04 autor: advocatusdiaboli
W Polsce nie powstaną wybitne wina . Nie ten...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 18:54 autor: artemida
Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 17:58 autor: SlawekS
Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 16:58 autor: jaceo1
Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 15:54 autor: artemida
... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 12:48 autor: jaceo1
Własnie problem w tym że delegują związki...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 08:17 autor: artemida
Nie chciałbym być źle zrozumiany ale......
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 08:04 autor: jaceo1
A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 07:57 autor: jaceo1
Komisja Europejska decyduje na podstawie np...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 20:45 autor: jaceo1
Podczas szacowania strat powstałych w wyniku...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 20:35 autor: przemo8025
W grójeckim podobnie, oj moim zdaniem cos tu...
Fendt 211 VARIO V z tytułem...
13.11.2017 19:58 autor: zbig63
A cena tego traktorka jest zaporowa dla...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 10:49 autor: tomek2374
W Szydlowie nie wolno bylo pisac na...
Glifosat: Po raz kolejny...
13.11.2017 09:22 autor: artemida
Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym...
Glifosat: Po raz kolejny...
12.11.2017 19:11 autor: jerzy45
Zacząłem o pszczelarzach, ale się...
Glifosat: Po raz kolejny...
12.11.2017 19:01 autor: jerzy45
Najwięcej bzdur na temat stosowania...
Odstąpie Jeromine na m9
12.11.2017 02:19 autor: decosta
Biorę podaj adres?
Odstąpie Jeromine na m9
11.11.2017 20:08 autor: tpilka
Aktrakcyjna tj. niższa niż na rynku....
Sad źródłem owoców, ale...
11.11.2017 19:42 autor: rewers
No widzisz trzeba mieć umiar - to tak jakby...
Czy sadownicy mają następców ?
11.11.2017 19:38 autor: rewers
A nie przyszło Ci do głowy, że te minusy...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 17:26 autor: janflaster
Plus dla Cb za czujność! Miało być u mnie...
Ceny jabłek wyhamowały ?
10.11.2017 17:26 autor: jurol
Znowu jakiś prezes dewiant GP płacze że...
Glifosat: Po raz kolejny...
10.11.2017 17:14 autor: jurol
Z tego co można usłyszeć w mediach to...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:26 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:26 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:22 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Glifosat: Po raz kolejny...
10.11.2017 11:47 autor: Jarkoski
Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 09:41 autor: Guzik
Jak coś może kosztować ponad 100% mniej ??...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 08:38 autor: zandarski
od 824 do 284zł Niezły rozrzut cenowy. Taka...
Sad źródłem owoców, ale...
09.11.2017 23:06 autor: jerzy45
Ja na fali tej ekologi spalałem w kotle...
Glifosat: Po raz kolejny...
09.11.2017 23:00 autor: jerzy45
Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy...
Czy sadownicy mają następców ?
09.11.2017 22:51 autor: jerzy45
Pewnie te minusy na temat ceny ziemi w mym...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 12:45 autor: przemo8025
Oki dzięki za info
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 10:56 autor: manka
Dowiadywałam się i musi być szkoda w...
Sad źródłem owoców, ale...
08.11.2017 06:55 autor: artemida
Z tym bio-użytkowaniem drewna z sadu to tak...
Sad źródłem owoców, ale...
08.11.2017 06:01 autor: sasha
Ktoś jest nie na czasie z tym artykułem...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 05:39 autor: przemo8025
dołączam się do pytania
Sad źródłem owoców, ale...
07.11.2017 20:54 autor: cielmus
Tej jesieni ten temat dosyć modny....sporo...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 20:51 autor: Krol1
"która obejmuje czynności bezpośrednio...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
07.11.2017 17:54 autor: borann
straty spowodowane przez przymrozek powodują...
Nielegalne pestycydy !
07.11.2017 17:30 autor: janflaster
co to znaczy nielegalny?jakiś czas temu...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 17:17 autor: Guzik
Znowu kombinacje.... Problem dotyczy...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 16:49 autor: Sobek
Nie ma jeszcze ustawy i przepisów...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 12:02 autor: Jarkoski
Drodzy koledzy chciałem tylko uświadomić,...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 10:11 autor: artemida
Zobacz Jarkoski, jacenty zaczął rozumieć...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 10:07 autor: jacenty82
Jeżeli na wsi dziedziczysz dorobek ojca i...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 23:55 autor: szampion97
No tak, lepiej zapatrzyć się ślepo na...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 20:17 autor: jacenty82
To pewnie już postanowione, że dzieci mają...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 18:54 autor: artemida
Z tego co gdzieś czytałem to w naszej...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 18:18 autor: jerzy45
Dodam tylko, że zamierzałem sprzedać 7 ha...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:14 autor: jerzy45
@wlodek267... Prosto wyjaśniłeś tą...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 18:12 autor: janflaster
Noblista Friedman mawiał że jeżeli rząd...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:11 autor: jerzy45
@janflaster ... Co ty człowieku chcesz od...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 18:10 autor: wandalin
jeśli zatrudnisz pracownika na umowę...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:09 autor: jerzy45
Tzw. pracownicy rolni, czy najemni np. w...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:06 autor: jerzy45
Mylisz się @jurol. Partia rządząca z...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 17:55 autor: jerzy45
Odpowiedź jest prosta...mają dziurę i nie...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 17:46 autor: jerzy45
Czy to ten Wojciechowski, od "dudapomocy",...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 17:32 autor: jerzy45
Ja co dzień jestem starszym człowiekiem i...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 16:56 autor: janflaster
To że nie będzie komu robić ,spędza sen z...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 16:37 autor: Lukas23
Skąd wiesz że twoje zostaną?
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 16:32 autor: Lukas23
"Zgodnie z oczekiwaniami środowiska...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 19:35 autor: wlodek267
Czemu nikt nie zastanawia się, czy robotnicy...
KUPIE zbiornik Ślęza do...
05.11.2017 17:25 autor: patrykf6
zadzwon pod nr 506 188 515 to jest producent...
Nagrzewnica sadownicza...
05.11.2017 12:01 autor: artemida
Zabezpiecza 1- 1,5ha , dla jakiej temperatury...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 11:47 autor: Jarkoski
Najlepiej wszyscy wyślijcie dzieci do...
Nagrzewnica sadownicza...
05.11.2017 11:47 autor: decosta
Z jakiego powodu jest na sprzedaż, bo...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 09:31 autor: artemida
Czy nikt nie dostrzega różnicy między:...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 20:05 autor: jacenty82
Zgadza się artemida, trzeba być sadystą...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 17:52 autor: artemida
Nie janflaster, to moi koledzy ze szkoły,...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 17:41 autor: janflaster
te miliony to Twój szacunek czy jakiś...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 08:20 autor: artemida
Wpisy w powyższym temacie czasem są...
Czarne jabłka z Tybetu
04.11.2017 07:42 autor: artemida
Szukanie oryginalności dla zwiększenia...
Czarne jabłka z Tybetu
04.11.2017 06:33 autor: wandalin
piękne i z czekoladą nie będzie problemu
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 18:38 autor: jacenty82
Przecież wywianowanie dzieci do miasta ( nie...
Innowacyjna metoda...
03.11.2017 18:33 autor: artemida
O ile pamiętam podobny system prowadzenia...
Innowacyjna metoda...
03.11.2017 17:42 autor: polisz34
To żadna innowacja ponieważ takie...
„Specumowy” dla...
03.11.2017 16:59 autor: kobra8502
wlodek267 już to widzę jak oznajmiam...
PROW dla grup producentów
03.11.2017 15:49 autor: waldus
Jestem z okolic Sandomierza i z checia bym...
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 14:53 autor: wania1234
Tych co ja znam co puciekali, to rodzice ze...
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 10:59 autor: anbol
To nie wiem co robią "tamci młodzi", bo moi...
„Specumowy” dla...
03.11.2017 09:38 autor: wlodek267
To nie pracodawca płaci podatek dochodowy od...
Odstąpie Jeromine na m9
02.11.2017 22:54 autor: wania1234
myślę ze cena jest istotna
Czy sadownicy mają następców ?
02.11.2017 21:44 autor: lutek76
tak Sławku tylko jak dlugo tych rodzicow...
„Specumowy” dla...
02.11.2017 19:46 autor: kobra8502
Że ubezpieczenie trzeba zapłacić to się...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 19:04 autor: radbas42
Tak podobna konstrukcja jest w SAE , BAB....
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 13:39 autor: malwin25
Przecież podobna przystawka jest w Agrola...
Ofelia strąciła z drzew...
02.11.2017 10:45 autor: Jarkoski
Swoją drogą, piękny sad i okolice.
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 09:29 autor: wania1234
przystawka Dominiaka kosztuje zbliżoną...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 07:02 autor: Malvin
Bo to konstrukcja nie przetestowana jeszcze?...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:59 autor: Malvin
Ciekawe jak jest w wiatr żeby nie było że...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:58 autor: Malvin
Jest sens założyć to do opryskiwacza...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:57 autor: Malvin
Jak to pryska?
Sprzedam słupki używane
01.11.2017 22:33 autor: Hetmanpolny
12 zł
Czy sadownicy mają następców ?
01.11.2017 16:20 autor: krzysiek95
Jeśli sa pieniądze to dlaczego z nich nie...
Czy sadownicy mają następców ?
01.11.2017 12:43 autor: decosta
Wejdź sobie na igrit to zobaczysz czy brak...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 22:36 autor: waldus
Przez około 6000lat spisanej historii...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 18:59 autor: rewers
Trudno powiedzieć, bo na rynku brak ofert...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 18:57 autor: janflaster
To moze by sie sprawdziło w kraju...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 18:07 autor: wlodek267
Pracownicy rolni powinni być zatrudniani na...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 17:22 autor: jurol
Partia rządząca preferuje rolników co nic...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 17:10 autor: Green25
Oj nie ładnie nie ładnie...Coś mi się...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 16:44 autor: szampion97
A w Wiadomościach DTvPiS mówią o "dużej...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 14:24 autor: SlawekS
Narzekania, ciągłe narzekania, a ciekawe...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 14:14 autor: waldus
Trzeba by nie miec serca i być sadysta aby...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 14:11 autor: waldus
Żeby dać 500 trzeba zabrać min 750 Co...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 13:57 autor: artemida
A jak kształtują się ceny ziemi? Drożeje,...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 07:06 autor: wania1234
No to u mnie raczej na odwrót, kiedy sporo...
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 17:09 autor: artemida
Z tych 40 aż 27 nie miało następców ... I...
Sprzedam słupki używane
30.10.2017 16:17 autor: mariusz3008
witam jaka cena
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 13:04 autor: sadownik51
Ja z chęcią przejmę jak nie ma następcy i...
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 11:09 autor: stepka
Dobry tekst "nie bał się sięgnąć po...