Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A-t_jasieniec

KSPCP: To nie plantatorzy porzeczki czarnej są winni

KSPCP: To nie plantatorzy porzeczki czarnej są winni

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego na money.pl pt : „Ceny czarnej porzeczki. "Plantatorzy sami sobie winni"” z dnia 27 sierpnia 2015 r., Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek nie zgadza się absolutnie z diagnozą MRiRW w sprawie bardzo złej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci owoców czarnej porzeczki w tym roku, ponieważ :

1. KSPCP proponowało Panu Ministrowi Markowi Sawickiemu odstąpienie od pomysłu wypłacenia producentom porzeczki kwoty 600 zł do 1 ha plantacji owocujących w ramach pomocy z powodu bardzo niskich cen, a przeznaczone na ten cel środki skierować na dopłaty do likwidacji (częściowej lub całkowitej) plantacji porzeczek w gospodarstwach, które chciałyby z takiej formy wsparcia skorzystać. MRiRW propozycję naszą odrzuciło, pomimo tego że to rozwiązanie dawało szansę na stabilizację w produkcji tego owocu, a przeznaczone przez Ministerstwo w projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie środki w wysokości 21,6 mln zł nie będą całkowicie wykorzystane, ponieważ aktualny sposób podziału pomocy de minimis polegający na limicie równowartości 15 tys. € ( w przeliczeniu 60000,00) na 1 gospodarstwo raz na 3 lata, bez względu na jego wielkość, jest absurdalny. Gospodarstwa małe, w tym przypadku produkujące owoce porzeczki (w przedziale do 5 ha, a jest ich ok. 94% w ogólnej ilości producentów), nigdy tego 3 letniego limitu nie wykorzystają, natomiast część gospodarstw średnich i wszystkie duże nie otrzymają tych 600,00 zł do 1 ha upraw, ponieważ wspomniany limit już dawno wykorzystały. A to właśnie ci producenci ponieśli w roku ubiegłym i bieżącym największe straty finansowe. Nasze monity w tej sprawie są jak dotychczas głosem „wołającego na puszczy”, a nasze spotkanie z Panem Ministrem w dniu 23 lipca b.r. było tylko przykrywką dla wcześniej podjętych decyzji w sprawie formy i wysokości pomocy.

Przedstawiona przez nas propozycja dotycząca wystąpienia przez MRiRW do UE o zniesienie limitu na 1 gospodarstwo, a pozostawienia tylko limitu krajowego, co pozwoliłoby na bardziej racjonalny i sprawiedliwy podział tych środków pomocowych pozostaje jak dotąd bez odpowiedzi.

2. To MRiRW w większym stopniu niż plantatorzy jest winne słabej pozycji rynkowej producentów, wypłacając już drugi rok z kolei zapomogi, zamiast tworzyć instrumenty finansowe do kompleksowego uregulowania rynku porzeczkowego.

Takie właśnie działanie nie zachęca producentów do organizowania się i tworzenia znaczącej pozycji rynkowej, ponieważ Ministerstwo swoimi doraźnymi wsparciami finansowymi rozbudza nadzieję producentów na podobną pomoc w latach następnych.

Sytuacja ta jest „wodą na młyn” dla zakładów przemysłu przetwórczego, ponieważ zarówno z jedyną istniejąca Krajową Organizacją Producencką (KSPCP) czy też grupami producenckimi nie chcą oni podpisać umów kontraktacyjnych na dostawę owoców w cenach opłacalnych, bowiem znaczącą część potrzebnego im surowca są w stanie zakupić w bardzo niskiej cenie od rozdrobnionych producentów, dla których niejednokrotnie uprawa porzeczki czarnej jest zajęciem dodatkowym i którzy to z racji posiadania innych dochodów są w stanie przetrwać nawet długie okresy bardzo niskich cen.

To Rząd RP takimi działaniami wspiera przemysł przetwórczy doprowadzając do bankructwa gospodarstwa średnie i duże nastawione na profesjonalną produkcję. To te gospodarstwa, by spełnić wymogi dotyczące bezpieczeństwa żywności musiały ponieść znaczne nakłady inwestycyjne i pomimo posiadania odpowiednich certyfikatów z tego zakresu, traktowani są przez przemysł przetwórczy, na równi z pośrednikami dostarczającymi do przetwórni produkt nieidentyfikowalny, niebadany na pozostałości pestycydów i nie spełniający podstawowych standardów jakościowych. Nasz Rząd nie rozumie chyba zupełnie tego problemu i swoimi działaniami wyrządza wielką krzywdę tym plantatorom, których produkcja powinna być fundamentem surowcowym dla przetwórstwa, stawiając jednocześnie pod znakiem zapytania przyszłość produkcji porzeczki czarnej w Polsce.

3. To Rząd RP, a w tym MRiRW do dnia dzisiejszego nie wdrożyło przepisów, wynikających z unijnych i krajowych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności tj.: - Rozporządzenie WE nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004r.
- Ustawy Sejmu RP z 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności.
To agendy rządowe powinny przeprowadzić szeroką akcję informacyjną na te tematy wśród producentów, by przygotować ich do spełnienia wymogów zawartych w tych aktach.

To właśnie instytucje rządowe do tego upoważnione powinny dokonywać kontroli surowca i zakazać zakładom przemysłu przetwórczego zakupu owoców od tych producentów, którzy nie przedstawią dokumentu zgłoszenia swojej produkcji do właściwego Powiatowego Inspektora SANEPID.

Uniemożliwić też powinny przetwórcom podpisywanie okresowych umów na zakup surowca z plantatorami, którzy tego obowiązku, wynikającego z cytowanych przepisów nie dopełnią.

Wobec szybkiego rozwoju nasadzeń tej rośliny za wschodnią granicą w byłych krajach WNP, przy dużym wsparciu rządowym tych państw zostaniemy niebawem przy takiej polityce naszego rządu zepchnięci z wieloletniej pozycji światowego dominanta do roli prowincjusza, w tej gałęzi produkcji.

Jeżeli władzom naszego kraju zależy na tym, by polskie produkty rolne miały znaczącą pozycję na świecie i były naprawdę zdrowe, to powinny one wdrożyć jak najszybciej wymienione działania, a nie przeprowadzać nie do końca prawdziwe akcje zabarwione propagandą o wspieraniu tylko części producentów w tak bardzo trudnych dla nich sytuacjach.

Zarząd KSPCP

komentarze (44):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 07.09.2015 14:38 Jest możliwe że do polskiej mowy potocznej zamiast " głosu wołającego na puszczy " wejdzie niedługo zwrot o " głosie wołającym / a kto wie czy nawet nie wyjącym / na plantacji porzeczek "...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 07.09.2015 14:48 Na pkt. 1. mogę odpowiedzieć już teraz dlaczego MRiRW nie wdrożyło mechanizmu polegającego na dofinansowaniu likwidacji upraw czarnej porzeczki ( co prawdopodobnie w ostatecznym rozrachunku było by nawet mniejszym obciążeniem dla budżetu krajowego aniżeli "de minimis dla każdego") Otóż wszelakie socjalne jałmużne są zdecydowanie lepszym "paliwem wyborczym" :) niż skuteczne działanie polegające na dopłacie do karczowania które byłoby mniej popularne i zmuszały by plantatora do podejmowania radykalnych działań.
ligol20
ligol20 07.09.2015 16:48 To jest chory wymysł dopłacanie do karczowania... I co potem za rok od nowa by posadzili porzeczke? Czy daliby zastrzeżenie że na tym polu przez 10 lat nie może rosnąć porzeczka? Ludzie by sie rzucili i okazało by sie że brakuje porzeczki a przez te 10 lat nie mogliby jej posadzić na danej działce bo dostali kase za ich wykarczowanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 07.09.2015 14:49 Siano, plastikowe krowy naturalnej wielkości, 4 tys. rolników i 1000 traktorów blokuje dziś dzielnicę UE w Brukseli... To tak dla przypomnienia tym, którzy organizują podobne protesty w Polsce i tym, którzy twierdzą że takie coś nie ma sensu...Więcej szczegółów w Wiadomościach na Onet-cie...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Fragii
Fragii 07.09.2015 16:28 Ja to bym chciał bardzo rozdzielić to co pisze KSPCP od większości czyli plantatorów małych. Pomysł z dopłata do likwidacji upraw jest najbardziej chorym pomysłem jaki w życiu słyszałem. Do hektara musili by mi dać z 10000 tyś zł abym zgodził się na taki biznes. Poza tym wszyscy co by zlikwidowali to przeszli by na aronie czy agrest i to zniszczyło by te uprawy. No i trzecia rzecz, co z młodymi rolnikami którzy zobowiązali się że będą to uprawiać? A limity właśnie muszą być bo duże gospodarstwo sobie poradzi. Green25 jakie paliwo wyborcze... Zastanów się troche
Green25
Green25 07.09.2015 21:43 Fragii..".Zielona koniczynka" jak zwykle przypomina sobie o rolnikach przed samymi wyborami i rozdaje prezenty które niczego na dłuższą metę nie rozwiązują ,celem jest przekroczenie upragnionego 5% progu wyborczego co by rodzinie i znajomym zapewnić byt na przyzwoitym poziomie przez kolejną kadencję :)
Green25
Green25 07.09.2015 21:53 Pytasz co młodymi rolnikami którzy zobowiązali się do powiększania produkcji w kolejnych latach zgodnie z biznes planem jaki przedstawili ARiMR . Niech kontynuują ,wstępny projekt likwidacji był na zasadzie dobrowolności i nikt nikomu nie zamierzał "głowy urwać " za to że dosadzi sobie kolejnych 10 ha porzeczki. Dostaną teraz 600 zł do hektara i będą rozwijać produkcję .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Wanderlus
Wanderlus 07.09.2015 18:47 Na Ukrainie są ogromne nasadzenia porzeczki czarnej i czerwonej. Żadne dopłaty nas nie uratują od kryzysu cenowego na wiele lat. Szkoda tylko tych, którzy zainwestowali w porzeczkę oszczędności życia.
Melolontha
Melolontha 07.09.2015 19:29 Wanderlus... Niewiele wiem o tych ogromnych plantacjach na Ukrainie, ale pamiętam co mówili sadownicy holenderscy a bywało że i grójeccy, kiedy zwiedzali 100, 200 i więcej -hektarowe nasadzenia PGR-owskie...A dobrzy PGR-owcy / tacy też bywali / drżeli na myśl o takich , 10 000 ha nasadzeniach, jakie poczynili NRD-owcy / Durweitschen, czy jakoś tak /, w których zbiory planowano w trakcie oblotu sadu helikopterem...A dziś ?... Dziś nie ma już ani sadów PGR-owskich ani nie można znależć w internecie tego kolosa NRD-owskiego...Ale, jak to się mówi, pożyjemy- zobaczymy...A co mówili ?...Ano mówili, że " oni nas wykończą "...Pozdrawiam !
Fragii
Fragii 15.09.2015 01:54 Ludzie są śmieszni... Już widzę, jak bogacz który ma 500 i więcej ha ziemi na Ukrainie sadzi porzeczkę... Kiedy wreszcie skończycie z tymi bajkami o ogromnych plantacjach porzeczek? Najśmieszniejsze jest to że o tych plantacjach najgłośniej krzyczą duzi plantatorzy porzeczek w Polsce... Powtarzam, tylko Polak mając 100 i więcej ha ziemi chce się bawić w porzeczkę, a poza tym... w moim regionie po 10 dniach upałów 30 stopni porzeczka była ugotowana, a na Ukrainie temparatury były nawet powyżej 40 stopni, to oni mają sok od razu z krzaka ;)
ligol20
ligol20 15.09.2015 16:31 Zależy gdzie... Na ukrainie nie było wyższych temperatur od naszych... Na pewno nie w tym roku... Na ukrainie sadzi sie setki hektarów upraw jagodowych i sadów bo mafia tak pierze pieniądze...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 07.09.2015 19:44 W temacie porzeczki nikt nam nie podskoczy.... potrafimy swoja produkcję sprzedawać po 0.30zł a przy takim poziomie nikt nam nie jest w stanie zagrozić i żadne nasadzenia na wschodzie nas nie wygryzą.

A państwo woli dawać jałmużny plantatorom, zamiast rozbić układ przetworców....
Melolontha
Melolontha 07.09.2015 20:37 Guzik... Mnie jałmużna kojarzy się z rozdawaniem drobnych pieniążków za które obdarowany może sobie kupić bułkę...A nasze państwo rozdaje poszkodowanym plantatorom i rolnikom coś więcej... To coś, to kiełbasa... Kiełbasa wyborcza...Ale będę lojalny i przyznam, że już ktoś przede mną na to wpadł i o tym napisał...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 07.09.2015 19:54 To nie jest żadna nowość , w krajach beneluxu identyczna akcja była prowadzona z nadprodukcją grusz . W ekstremalnych sytuacjach kiedy nadprodukcja sięga zenitu takie pomysły były stosowane w krajach UE z powodzeniem...Czy uważacie że "de minimis " jest czymś co bardziej wpłynie na poprawę sytuacji jaka jest od kilku lat w porzeczce? Obawiam się że to tylko przedłuży agonię tej uprawy.Tak wogóle to jestem przeciwnikiem wszelakich wsparć od państwa (żeby było jasne),ale z dwojga złego dopłata do likwidacji z pewnymi klauzulami jest czymś o wiele mądrzejszym. Problemem są nie kontrolowane nasadzenia drodzy koledzy i od tego trzeba by zacząć .Porzeczkę każdy działkowiec jest w stanie rozmnożyć i tu jest cały problem. Baa... nawet w znanych szkółkach produkowany jest materiał który nie podlega żadnym kontrolom ilościowo /jakościowym .Rozwiązanie jest proste , masz paszporty na sadzonkę kierujesz towar do przetwórni .Nie masz? Handlujesz na rynku ,albo robisz kompoty.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

VincentVega
VincentVega 08.09.2015 08:05 Kilkanaście lat uprawiałem czarną. To były lata upokorzeń. Starałem się by plantacja była wzorowa pod każdym względem, nie szczędziłem nakładów a cena zazwyczaj była na poziomie opłacalności w tym roku. Kilka razy zdarzyło mi się nie zebrać plonu bo szkoda mi było niszczyć krzaki kombajnem. Wyleczyłem się z tego na zawsze i nie dostałem żadnych dopłat na likwidację plantacji. Nawet przez myśł mi to nie przeszło by coś takiego mogli dawać. Trudność uprawy czarnej porzeczki jest podobna jak uprawy żyta a nawet mniejsza. Tak samo jest z jej opłacalnością z tym, że przy uprawie żyta cash flow jest znacznie szybszy. To jest duża zaleta. Czasem żyto ma wysoką cenę tak jak czarna ale z reguły tak nie jest. Czarna nigdy nie będzie opłacalna w latach normalnego urodzaju a jej uprawa jest jak loteria. Raz trafisz, pięć razy przegrasz i żadne dopłaty tu nie pomogą. Już lepiej obsiać pole jakąś trawą i brać dopłaty np. ekologiczne.
Melolontha
Melolontha 08.09.2015 13:26 VincentVega... Komentarz przeczytałem z dużą uwagą... Ale zasmuciło mnie zakończenie... Namawiasz polskich plantatorów aby swoje pola / żyzna Lubelszczyzna / zamieniali w " ekologiczne " nieużytki ?...A nie domyślasz się przypadkiem w czyje ręce trafi na koniec taki " ekologiczny " nieużytek, położony często na glebie II klasy ?...Pozdrawiam !
VincentVega
VincentVega 08.09.2015 22:28 Żyzne nieużytki? Pole obsiane trawą czy kończyną nie jest gorsze od tego obsadzonego porzeczką. W sensie eko-logicznym jest nawet lepsze, w sensie eko-nomiczymy również. Tak jak porzeczki tak i ww. nie trzeba co roku siać. Trawę czy kończynę łatwiej sprzedać po dobrej cenie, pieniążków więcej z tego, pracy mniej, dopłaty można wywalczyć niezłe... Ja, gdybym miał uprawiać czarną nie zdecydował bym się już więcej - po coś około 20 -u latach walki z "czarnym złotem". Życzę plantatorom jak najlepszych cen i jak najlepszych zbiorów jednocześnie odradzając ten biznes. W czyje zaś ręce trafi taki ekologiczny użytek zależy od właściciela. Jak będzie miał głowę na karku to pomyśłi i zrobi pożytek. Jak będzie liczył na mannę z nieba to może się zdziwić, że taka nie chce spadać.
Melolontha
Melolontha 08.09.2015 22:50 Vincent Vega...Trochę się zgodzę a trochę nie... I nie bardzo zgodzę się że to w czyje ręce trafi taki żyzny i ekologiczny nieużytek, zależy od właściciela... Bo zależy to głównie od tego kto ma kasę... Ukraińcy z którymi rozmawiam i których pytam dlaczego nie sadzą sadów albo plantacji mówią że i u nich też już trwa taki proces, to znaczy proces wykupu najlepszych ziem przez obcych, których nazw nie wymienię... A ich / Ukraińców / nie stać...I nie wiem jak to się dzieje, że codziennie przejeżdżam obok pola na którym rośnie czyjaś kukurydza czy wierzba energetyczna a nawet nasienna soja, a z umieszczonej na polu tabliczki wynika że właściciel ma nazwisko holenderskie... Nic mi do tego, ale ciągle zastanawiam się jak to jest że im się opłaca a nam... No właśnie...Opłaca się jeszcze coś ?... Pewnie nie, skoro pewien rolnik , jeden z ostatnich w mojej okolicy powiedział mi że przerobił już wszystko i teraz jest gotów ziemię sprzedać, a choćby i Niemcowi...Pozdrawiam !
VincentVega
VincentVega 09.09.2015 01:50 Melolontha... Czy się opłaca? Wszystko zależy co się pod tym pojęciem rozumie. Jeśli ktoś myśli, że mając 5 czy 10 ha czarnej utrzyma się z tego to nie, nie utrzyma się z tego. Jednak mając 10 ha jabłoni można żyć na dobrym poziomie. Ile trzeba poświęcić pracy i pieniędzy by wychodować, zebrać, przygotować i sprzedać jabłaka z 10 ha a ile pracy potrzeba potrzeba by to samo zrobić przy porzeczkach czy życie? Nie ma co porównywać - to są oczywiste oczywistości. Jak komuś się chce tyrać w ziemi to może do czegoś dojść. Przykładem niech będą ci, którzy osiągnęłi sukces. Ale w ziemi trzeba tyrać a nie pracować po godzinach, trzeba się nią zająć i zaopiekować, trzeba się poświęcić. Nie jest tak, że każdy sklep, każda fabryka i każdy spawacz odnosi sukces. Jeden odnosi a inny nie odnosi. Niby czemu w rolnictwie miało by być inaczej? Bo za komuny rolnik sprzedawał wszystko po cenach dobrych "z pocałowaniem ręki" a kupował środki produkcji "za darmo"? Dobrze wiesz jak było... Są tacy, którzy by chcieli aby było jak za komuny ale czy wszystko miało by tak być czy tylko wybiórczo - to i tamto? Tak się nie da. Albo się tyra jak wół, ma pomysł i trochę farta albo się idzie do roboty i uczy innego fachu. Mój znajomy od lat szuka ludzi do cięcia drzew - chce ich nauczyć roboty i dac pewny zarobek - praktycznie cały rok. Chętnych nie ma. Dzisiejsi ludzie nauczyli się wygody i lenistwa. Dzisiaj pracą nazywa się siedzenie w biurze przy komputerze i grzebanie w nosie. Prawdziwą pracę tylko "robole" mają robić a nikt robolem nie chce być. Sorry ale jak taki dalej będzie to trzeba będzie tych uchodźców "importować".
artemida
artemida 09.09.2015 07:40 Masz rację VV. Błędy w kształceniu spowodowały, że mamy dziś więcej ludzi z wyższym wykształceniem /nijakim/ niż mechaników czy budowlańców. I kto ma pracować? Magister? Logicznie myślący podejmuje się "praktycznej nauki zawodu", wielu czeka na miejsce przy biurku i...narzeka na rząd i rządzących. Spotykam wielu sfrustrowanych "wykształciuchów" którym ani w głowie brudzić rąk, czekają, czekają lub...zmywają u Anglików. No cóż, DEMOKRACJA...
Melolontha
Melolontha 09.09.2015 08:10 VW...Co piszesz prawdą być może... Gdyby nie fakt że w Brukseli protestują właśnie tysiące rolników... Co...Też im się robić nie chce ?... A Tobie życzę abyś mógł do końca swoich dni a nawet 1 dzień dłużej utrzymywać się z pracy w swoim sadzie... Bo gdyby to upadło, to z moich obserwacji wynika, że nawet dla przedsiębiorczych zbyt wielu propozycji i pomysłów nie ma... Magiel, salon fryzjerski dla ludzi i nie tylko, salon masażu...Właściwie to wszystko, o czym przekonało się wielu górników i stoczniowców z likwidowanych zakładów... Ale dyskusja, ciekawa...Pozdrawiam !
Fragii
Fragii 15.09.2015 01:58 Najlepsza jest ekologia. Znajomy uprawia perz. Z ha ma 80 tyś zł netto dochodu. Uprawa tego zajmuje mu 30 dni w roku. Piękna sprawa.
ligol20
ligol20 15.09.2015 16:30 Bajki bajeczki....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kingsman
kingsman 08.09.2015 09:35 Nasadzeń porzeczki jest tak dużo, że spokojnie będziemy przez wiele lat największym producentem na świecie.
W lubelskim mało kto likwiduje a młode nasadzenia dopiero teraz zaczną owocować. A 600 złotych każdemu się przyda. Pewnie więcej tych dopłat już nie dadzą. Wiele osób uprawiających porzeczkę zarabia na czymś innym więc są pieniądze na dalszą ochronę i nawożenie tych plantacji. Do porzeczki teraz dokładamy i jeszcze przez parę lat będziemy a plantacje same bez żadnych dopłat do karczowania będą się kurczyć. Cena 0,40 zł. dla większej mniejszości ;) jest opłacalna tak więc towaru nam nie zabraknie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 08.09.2015 10:37 Obserwuję "sprawę czarnej porzeczki" około 30 lat i widzę że jest "doskonała kwadratura koła" czy problem praktycznie temat NIEROZWIĄZYWALNY!!! Łatwość rozmnażania, prosta produkcja, /no może trochę bruździ wielkopąkowiec/ cykliczny wzrost cen , powodują że wciąż są robione nasadzenia bez rozeznania co będzie za 2-3 lata. I tak to trwa.... Żadne zabiegi organizacyjne robione przez "zielonych, czerwonych" czy jeszcze innych nic nie dają. Pomysł z dofinansowaniem likwidacji spowoduje że inni nasadzą...i dalej będzie po 30 groszy. Dopłaty, raczej rozczarowują ale komu zabrać aby czarnoporzeczkowcom dopłacać? A może zmienić profil produkcji ???
Melolontha
Melolontha 08.09.2015 13:16 Pewien mój znajomy twierdzi, że kryzysy, podobne jak ten w porzeczce, zawsze wywołują... " oni "... Bo " oni " mają pieniądze i stać ich dać co jakiś czas takie ceny, że produkcja / nie tylko porzeczki / rośnie lawinowo... Innymi słowy, " oni " poprzez swoją politykę cenową potrafią wywołać produkcję tego, czego potrzebują... A gdy już ją wywołają, " pasą " się na niej przez wiele lat, odbijając z nawiązką nawet to, co kiedyś tam przepłacili...I nie jest trudno / moim zdaniem / domyśleć się, kto to.. " oni "...Pozdrawiam !
Wanderlus
Wanderlus 08.09.2015 14:30 To co dzieje się na Ukrainie w temacie porzeczki jest bardzo interesujące:
http://www.freshplaza.com/article/142378/Ukraine-Red-and-blackcurrant-season-kicks-off-with-lower-prices

Ceny w tym roku: 0,7 - 0.99 euro/kg, rok temu 1.23-1.85 Euro/kg.
Powodem spadku cen wg notatki jest wchodzenie w owocowanie nowych nasadzeń.

Ceny na Ukrainie od kilku lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, w 2013 było to nawet ponad 6 zł.

Teraz wyobraźcie sobie jakie tam zostały poczynione nasadzenia, gdzie średnia płaca jest dwa razy mniejsza niż w Polsce? To tak jakby w Polsce dwa lata z rzędu płacili za porzeczkę ponad 10 zł/kg

"Oni" zainwestowali w nasadzenia, ponosząc niewielkie koszty, bo porzeczki do niedawna nie było tam tak dużo, teraz prawdopodobnie cena systematycznie będzie spadała, ale produkcja się już rozbujała. Ciekawe tylko co wtedy z Polską porzeczką?
Fragii
Fragii 15.09.2015 02:02 Ludzie w Polsce to tępaki. Kompletnie nie używają mózgu. Zero. Ale nie ma się co dziwić, nie ubliżając nikomu to prości ludzie ze wsi po zawodówkach albo i nie. Wanderlus to jak tak to po co trzymasz porzeczkę? Liczysz na cud?
ligol20
ligol20 15.09.2015 16:30 Wrócił bajkopisarz zza światów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 08.09.2015 14:10 Ależ oczywiście...to zagrywka tych "onych" stara jak świat . Co ciekawe teraz zastawiają pułapkę na "maliniarzy" i zapewne wiele osób oczarują swymi zapewnieniami. Jakiś czas temu czytałem wywiad z jakimś tam prezesem pewnej dużej chłodni który gorąco namawiał do powiększania areału malinki bo to jest przyszłość i cena przez najbliższe lata będzie zadowalająca producenta...Osobiście kieruję się takim kluczem. Jak przetwórcy gorąco namawiają do powiększania produkcji danego gatunku to jest to sygnał aby trzymać się od tego z daleka :)
Wanderlus
Wanderlus 08.09.2015 14:22 Od kilku lat namawiają na czerwoną porzeczkę, myślę, że kryzys jest w zasięgu oka.

Jeszcze 3 lata temu namawiali na czarną.
Melolontha
Melolontha 08.09.2015 15:20 No, ale i sadzenie tego co inni karczują też nie zawsze się sprawdza...Może to skutek globalizacji, że gdy czegoś brakuje i ceny rosną, brakujący towar sprowadza się z Chin ?...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 08.09.2015 16:18 Proponuję przestawic się na hodowlę owiec. Amatorów baraniny przybędzie nam wkrótce wielu...
wied7min
wied7min 08.09.2015 19:24 ew. koziny tak, że i hodowla kóz może być opłacalna.......
przedziorek76
przedziorek76 08.09.2015 21:19 wied7min, trzeba tylko pamiętać że chodzi o żywe kozy, chętnie bym takie wypożyczył kierownictwu przetwórni...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 08.09.2015 20:42 No niestety Melolontha ,w życiu są pewne tylko dwie rzeczy...cała reszta to loteria ,ale jedno wiem .Wszystko co mówią Ci "oni" trzeba brać z dużym dystansem bo naprawdę ich priorytetem nie jest aby sadownikowi żyło się lepiej...
Melolontha
Melolontha 08.09.2015 21:28 Zawsze łudzę się nadzieją , że do " onych " dotrze wiedza, że podcinają gałąż na której siedzą...Ale tu znowu kłania się globalizacja, w której " oni " czują się chyba lepiej niż producent, który posadził to czy owo i jest jakby trochę skazany... Dlatego czasem zdarzało mi się apelować do producentów, aby nie uzależniali bytu swojej rodziny od jakiejś jednej, na dodatek wąskiej specjalizacji...Znajomy który właśnie w tych dniach od rana do nocy piłuje swoje wiśnie, taką drugą " wędkę " ma... Ale nie napiszę co to jest, bo może czasem tu zagląda a jak wiadomo sąsiad / i dobre stosunki z nim /, jest ważniejszy niż rodzina...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 08.09.2015 21:12 Tak ogólnie to z owocami kierowanymi do przetwórstwa zrobił się taki bajzel że kompletnie nie wiadomo na co się nastawiać ,ale uleganie presji" wysokich cen jednego sezonu" to największy problem naszych sadowników/ogrodników.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zguba
Zguba 08.09.2015 22:50 Zawsze byłem przeciwko Fragiemu ale teraz widze że ten człowiek ma wielką racje. Jaka likwidacja plantacjii Panie Błoc... i reszta waszego stowarzyszenia wy nie jesteście plantatorami. Ja osbiście bardzo się ciesze z tych 600 zł będę miał na opryski

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 09.09.2015 08:15 Jeszcze 2-3 lata takich cen i problem sam zniknie bo znikną plantacje.No bo po co pole ugorowac ?Kto się "wstrzeli" w czas po wielkich likwidacjach, ten pewnie znowu skorzysta.Teraz na razie jest "szok i niedowierzanie" Osobiście zminimalizowałem udzial porzeczki czarnej w moim gospodarstwie do ok.30% I to zostawię, bo są to młode nasadzenia.Nie wykluczam jednak że znowu będę sadził.Czekam na odpowiedni czas...
Juz pisałem, że wszelkie pomoce finansowe są szkodliwe i tylko przedłużaja agonię tego co nieuniknione.

Melolontha
Melolontha 09.09.2015 08:32 Tylko że brak jakiejkolwiek interwencji państwa w tym temacie powoduje że chodzimy " od ściany do ściany " i zaliczamy ciągle " świńskie " cykle podobnie jak kiedyś " czosnkowe "... Pamiętam że bywało, że na małym nawet kawałku czosnku można było zbić fortunę gdy w roku następnym nie było go komu kupić...I choć prawdopodobnie taka cykliczność to cecha typowa dla gospodarki kapitalistycznej, to zdaje się że nawet w kapitalizmie oni robią wszystko żeby tego unikać, bo to marnotrawstwo i strata energii... Tej wyrażanej w kaloriach i tzw. społecznej...Że o Holendrach i ich dbałości o to żeby na wydartej morzu ziemi rosło tylko to co co potrzebne, już nie wspomnę... P.S. Nie bardzo radzę sobie / jako " pisarz "/ z tym ostatnim zwrotem... Bo jak niby nie wspomnę, skoro właśnie wspomniałem ?... Poradzi ktoś ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 09.09.2015 08:54 Także pisałem kiedyś ,że pieniądze powinny iśc na opracowanie pewnych mechanizmów zabezpieczajacych producentów ,a nie na bezmyślne rozdawnictwo.W Polsce nie ma tzw.wolnego rynku tylko jest dziki rynek i tą patologię trzeba ukrócic.Te 600 zl do ha oczywiście przyjmę chętnie skoro dają,lecz uważam ze to zła droga.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 09.09.2015 09:25 Masz rację Daronie, trudno nie brać skoro dają...ale "WYPRACOWANIE MECHANIZMÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH /dobrych/ PRODUCENTÓW A NIE BEZMYŚLNE ROZDAWNICTWO" to powinno być mottem na przyszłość. Z moich "zasłyszanych" informacji wynika że rodzi się koncepcja zorganizowania Kongresu Sadowniczego którego celem ma być wypracowanie kierunków w Polskim sadownictwie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Wanderlus
Wanderlus 09.09.2015 14:00 Macie jakieś informacje kiedy będzie można składać wnioski o te de minimis?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

W 2020 r. trzynasta...
Coraz bardziej jestem przeświadczony że...
W 2020 r. trzynasta...
Może zacznę od końca, przemysłu poniżej...
Nie każdy chce się...
,,Nie każdy chce się przyznać" W takim...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Osobiście bardzo nie lubię kiedy sadownicy...
W 2020 r. trzynasta...
Jaki ty zaślepiony. A jak Niemcy mają...
W 2020 r. trzynasta...
Niestety nie mogę powiedzieć, że głosuję...
W 2020 r. trzynasta...
Baracuda powiedz w takim razie na kogo...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz drogi wyborco pis-fu, w przypadku...
W 2020 r. trzynasta...
PiS popełnia błędy mniejsze lub większe...
W 2020 r. trzynasta...
cichon40 a ja wolę być grubasem niż...
KUPS: Opłata cukrowa –...
czyli jak nie ma następców i dla nie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
W moim przypadku staram się wyłącznie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Ja podałem tylko na zimno prawdziwą...
KUPS: Opłata cukrowa –...
jaceo,"pewny zbyt w jakiejś perspektywie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Czemu tu się dziwić? Oni zwyczajnie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Minister powinien przygotować także akty...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Niech sobie KUPS fałszywie gęby sadownikami...
Robot do zbioru malin –...
Jeszcze jak byłem 10 kg młodszy już były...
Robot do zbioru malin –...
Jak maszyna dziala przyspieszycja 100x...
Robot do zbioru malin –...
Wiecie co jest w tym najlepsze? Są kraje...
Robot do zbioru malin –...
Aby się opłacało te maliny musiałyby być...
Robot do zbioru malin –...
Wow. Nagranie ma 27sekund a robot w w tym...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak się siedzi wysoko to można podziwiać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W tej Uni to tak jak na tym forum i...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak może być wielo milionowe...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za...
Wyższa płaca minimalna nie...
Ja to bym się spodziewał raczej takiego...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Cytując klasyka "mądrego to miło...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister, który odważył się powiedzieć...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Te duże gospodarstwa są jak duże fermy,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno...
Organizacje sadowników –...
Indolencja działaczy w branży sadowniczej...
Ile w Polsce potrzebne jest...
a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi,...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
instagram