Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

Pierwszy pozew w sprawie skupu interwencyjnego !

Pierwszy pozew w sprawie skupu interwencyjnego !

To najgorętszy sezon sadowniczy od lat, bijący chyba ten, kiedy Rosja ogłosiła embargo.

Skupujący jabłka twierdzą, że bankrutują, bo spółka Eskimos im nie zapłaciła, a sami pozaciągali kredyty, by zapłacić sadownikom. Słychać o pierwszym pozwie. Wśród wierzycieli są też przetwórnie – informuje pb.pl

Właściciel tylko jednego z takich podmiotów zdecydował się mówić pod nazwiskiem. Przyznaje, że jest zdeterminowany, by odzyskać pieniądze.

Składam doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ministra Ardanowskiego w zmowie z zarządem firmy Eskimos z tytułu art. 286 Kodeksu karnego. Nie podpisałbym umowy z Eskimosem, gdyby nie publiczne deklaracje ministra odnośnie organizacji tego skupu. Nie dostałem pieniędzy za zrealizowany skup w grudniu i styczniu - dziś zadłużenie sięga 550 tys. zł – mówi Mirosław Drab z Dra-For.

Wziąłem kredyt i zapłaciłem sadownikom. Teraz sam walczę o odzyskanie ponad 500 tys. zł. Jest nas wielu, słyszymy, że pieniądze będą w poniedziałek. Tylko że takich „poniedziałków” było już sporo. Nikt nie chce z nami rozmawiać, jesteśmy odsyłani i zbywani, a firma jest w stanie rozkładu — mówi.


 

Maliszewski: Sytuacja polskich sadowników nadal jest fatalna [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (11):

dodaj komentarz
szampion97
szampion97 19.02.2019 16:31 Hmm... Min. rolnictwa w tej chwili umywa rączki. Przypomnijmy:
"Mamy dramatyczną sytuację na rynku jabłek przemysłowych. Zbiory jabłek w tym roku będą bardzo dobre i pojawił się problem w aspekcie jabłek przemysłowych. Wynika to m.in. z niewłaściwej struktury sadów w Polsce – nadmiernych nasadzeń sadów, zmianę zapotrzebowania rynku światowego (…). W tej chwili trzeba zmierzyć się z problemem nadmiaru jabłek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o tym, aby poprzez współpracę z niektórymi firmami na rynku „zdjąć” z rynku pół miliona jabłek przemysłowych. Skup tych jabłek w wielu miejscach w Polsce rozpocznie się od przyszłego poniedziałku (8.10), po cenie mniej więcej dwukrotnie wyższej niż ta, która obecnie jest na rynku (...)." J.K.Ardanowski

"Dominacja podmiotów skupowych na rynku w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny jabłek przemysłowych. Zaistniała sytuacja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego ! Jest to zachowanie ze strony podmiotów skupowych nieetyczne, niemające nic wspólnego z etyką biznesu. Dlatego sadownicy nie mogą pozostać pozostawieni bez pomocy.

Dzięki uprzejmości firmy giełdowej Eskimos rozpoczynamy od poniedziałku (8.10) interwencję stabilizującą. Firma Eskimos uzyska gwarancje kredytowe ze strony państwa by móc przeprowadzić dużą, skomplikowaną logistycznie akcję zagospodarowania pół miliona ton jabłek przemysłowych na rynku.

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12 czy 13, 15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana. Zrobimy wszystko żeby te ceny podnieść. " J.K.Ardanowski
szampion97
szampion97 19.02.2019 17:58 I tylko szkoda, że w dodaniu komentarza nie ma możliwości np. pogrubienia tekstu, powiększenia czcionki itp. Pogrubiłbym sobie takie teksty: "Prawa i Sprawiedliwości", "Eskimos", "od przyszłego poniedziałku (8.10)", "Eskimos uzyska gwarancje kredytowe".

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 19.02.2019 17:56 Panie ministrze przypominamy że w internecie nic nie ginie :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 19.02.2019 19:05 https://echodnia.eu/swietokrzyskie/interwencyjny-skup-jablek-w-swietokrzyskiem-punkty-i-sadownicy-nadal-nie-maja-pieniedzy-ministerstwo-rolnictwa-umywa-rece/ar/13896714
szampion ciekawe jak Eskimos chce odzyskać koncentrat skoro jeszcze za niego nie zapłacił zakładom.
a co mają powiedzieć ci co od skupu nie otrzymali kasy kolegów, znajomych podać do sądu?
a te ostatnie zdanie na tym filmiku bardzo mi się podoba
szampion97
szampion97 19.02.2019 19:25 Ten film na tej stronie pokazuje towarzystwo wzajemnej adoracji. Jakiś facet robi wazelinę Ardanowi. Tymczasem w Błędowie pół roku temu Ardan powiedział, że nie będzie handlował z Rosją bo tu cytat: "z bandytami się nie handluje" Czyżby? https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjski-wegiel-plynie-szerokim-strumieniem,122,0,2410362.html
Czy naprawdę myslisz, że jak powstaną zakłady państwowe to od tego będzie wyższa cena jabłek? NIE! Bo cena zależy głównie od popytu i podaży a nie od tego czy przetwórnia jest polska, czy niemiecka czy państwowa czy prywatna. Jakoś grupy producenckie są w polskich rękach a cena niektórych jabłek na deser jest taka, że ... lepiej wysypać...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 19.02.2019 20:21 szampion97,jak PSL dojdzie do władzy razem z PO i Nowoczesną,to wprowadzi zapewne na żądanie ZSRP wieloletnie obowiązkowe umowy kontraktacyjne z minimalną ceną( np. 70 gr) i wszyscy sadownicy w Polsce będą zadowoleni
jacenty82
jacenty82 19.02.2019 21:57 Nowoczesna akurat nie jest zwolennikiem rozwiązań socjalnych, więc wątpię żeby dołączyła do tego, PSL pewnie tak, dlatego nie będzie miało mojego głosu.
Pawel1
Pawel1 19.02.2019 23:27 jacenty82 19.02.2019 21:57 "Nowoczesna akurat nie jest zwolennikiem rozwiązań socjalnych, więc wątpię żeby dołączyła do tego, PSL pewnie tak, dlatego nie będzie miało mojego głosu" to jedna z tych wypowiedzi na forum o których można powiedzieć tak, że dopóki takie opinie będą miały więcej minusów jak plusów w ocenie, to ceny na towar nie będzie. Brawo!
jacenty82
jacenty82 20.02.2019 12:35 Wybacz, ale źródłem tych problemów są rozwiązania socjalne, każdy może produkować owoce, każdy może je sprzedawać, każdy kto ucieka przed ZUS-em czy skarbowym wykazując dochód z owoców jaki chce, ciągle jakieś de minimisy i dlatego jest jak jest. Dochód ze sprzedaży towaru staje się sprawą drugorzędną. Dać gwarantowane 1 zł/kg jabłka przemysłowego i zobaczymy co będzie się działo za 5 lat? Jak mam paść to chcę paść szybko, bo sztuczne przedłużanie tego procesu to bardziej tortura niż pomoc. Człowiek waha się i nie wie co robić, bo niby czasami lepiej niż na etacie, ale czasami gorzej, niech wreszcie to się rozstrzygnie, wtedy nie będzie szkoda tego rzucić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

hjena
hjena 19.02.2019 21:12 to jest właśnie 30 lat podstawianych ludzi do polityki przez agentury usa,niemiec, rosji izraela. Ardan nie będzi z Rosją handlował bo bee, w biznesie nie ma sentymentów ale taki ciemniak musi mówić co mu każą bo celem ich polityki jest zubożenie Polaków.Przez 30 lat wszyscy przedsiębiorcy( tacy co na własną rękę pracują) są zubożani przez te rządy a ostatecznym zamiarem jest nasze bankructwo.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Stefek
Stefek 20.02.2019 20:57 Wygląda na to że Eskimos znalazł sposób na ratunek własnej skóry. Też zakontraktowałem mu jabłka z terminem listopad i grudzień. Oddałem 20 grudnia i 15 stycznia. trzeba je było przesypać i odebrać zgniłe, średnio się to opłaciło.Tak czy inaczej uważam że był to jakiś dobry sygnał aby nie sprzedawać po 10-12 gr.
Uważam że my i minister zostaliśmy oszukani. W grudniu znalazłem gdzieś w internecie wywiad z prezesem Eskimosa który narzekał na zatory finansowe i kłopoty z płynnością. Dzięki gwarancjom państwowym ta sytuacja mu się poprawiła a wartość akcji znacznie wzrosła. okazuje się że mimo to nie płaci. To już chyba powinien przepatrzeć prokurator ze względu na gwarancje (pomoc) publiczną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rosja jest gotowa zakończyć embargo

Jak informuje aiz.info Władimir Putin potwierdził gotowość swojego kraju do zakończenia...

Polskie jabłka podbijają rynek egipski ?

Jak informuje east-fruit.com polscy eksporterzy jabłek aktywnie podbijają rynek egipskich....

Czy cydr ma szansę zostać dobrem narodowym ?

Producentom cydru ciężko dotrzeć do klienta. Mamy absurd prawny. Piwo można reklamować, a...

Oczekiwania odbiorców wobec jabłek

Wystąpienie Pana Mirosława Maziarka z firmy Agro Smart Lab dotyczące oczekiwań krajowych i...

Dominik Woźniak (Rajpol) został wiceprezesem WAPA

Wiceprezes Organizacji Producentów RAJPOL, Dominik Woźniak, występujący z ramienia...

Ardanowski: Te jabłka trzeba dzieciom dać do przedszkola, a nie rozsypywać

Marnowanie żywności jest źle odbierane przez konsumentów, raczej nie buduje sympatii do...

Najnowsze ogłoszenia

sprzedam skrzynki jedynki

18.03.2019 19:31 autor: darek76

Sprzedam ciągnik rolniczy Władimirec

18.03.2019 13:43 autor: jmprzy

Sprzedam sad

18.03.2019 11:53 autor: sadownik3702

GLEBOGRYZARKA,SADZARKA,KOPACZKA

17.03.2019 11:27 autor: kkkkkk9

Sprzedam zgarniacz / widły do gałęzi

17.03.2019 11:26 autor: Michal85

siatka,ogrodzeniowa,uzywana,sprze

17.03.2019 11:22 autor: kkkkkk9

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
Czy TAK będziemy cięli...
Hm ? skracać galęzie wyrastające pod...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ostatnio czytałem o pracownicy prokuratury,...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Taka dygresja jak im się nie opłaca...
Czy TAK będziemy cięli...
Tu na portalu w temacie " Cena cięcia...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Takie dane raczej nie są jawne, może poza...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Widzisz Wania niektórzy mają szczęście,...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Ale tego to już CBA nie sprawdza
Ardanowski: Rusza kolejna...
U mnie m.in 10zl i marudzą coś o 12zl
Ardanowski: Rusza kolejna...
SlawekS ja obstawiam ze podział tych nagród...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Co za przewrotność, na początku był...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Nawet pewnych wierzowcow w Wawie nie...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Dzis place ukrainie 8 zeta i bez fruktow.cena...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Masz rację Sławek, trochę znam sprawy...
instagram