Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_sobienie_jeziory

Odpowiedź Ministra Rolnictwa w sprawie importu jabłek z Ukrainy

Jak informuje ZSRP w ciągu ostatniego sezonu wielokrotnie pojawiały się informacje o masowo zwiększającym się imporcie z Ukrainy świeżych jabłek, ale także innych owoców i ich przetworów. Takie zjawisko ma bardzo niekorzystny wpływ zarówno finansowy jak i medialny na całą branżę sadowniczą. Polska od wielu lat jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek, truskawek, borówek czy czarnej porzeczki. Import tych produktów jest dla nas bardzo szkodliwy, dlatego państwo polskie powinno chronić nasz rodzimy rynek przed napływem importu towarów. Produkty ukraińskie takimi właśnie są, ponieważ Ukraina należy do grupy tzw. krajów trzecich w których nie obowiązują wszystkie normy narzucone na kraje należące do Unii Europejskiej. Ukraińscy sadownicy nie mają obowiązku stosowania praktyk integrowanej ochrony roślin w takim zakresie jak polscy, która jest gwarantem produkcji bezpiecznej żywności.

Dwa lata temu Unia Europejska przy akceptacji Rządu RP zniosła większość ograniczeń importowych. Dlatego wysłaliśmy do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  • czy i w jaki sposób Polska kontroluje import i dokonuje sprawdzenia stosowanych środków chemicznych w towarach importowanych z Ukrainy?
  • jakie działania ma zamiar podjąć polski Rząd w związku ze zwiększającym się i niekontrowanym importem owoców i ich przetworów z Ukrainy?
  • czy polski Rząd przewiduje możliwość pokrycia kosztów prowadzenia badań laboratoryjnych importowanych produktów z Ukrainy?
  • czy Polska zamierza wystąpić o zmianę warunków handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą w zakresie owoców i ich przetworów?


Poniżej prezentujemy odpowiedź, Ministra Rolnictwa na pytania ZSRP:

(...) Należy zwrócić uwagę, że Polska jest dużym eksporterem jabłek, a ilości świeżych jabłek wywożone z Ukrainy do Polski stanowią niewielki odsetek ilości sprzedawanych na eksport. W 2018 r. nastąpił wzrost importu jabłek (CS 0808 10) z Ukrainy – z 54 ton w 2017 r. do 514 ton, należy jednak zwrócić uwagę, że w tym okresie wyeksportowano z Polski ponad 800 tys. ton jabłek. Import jabłek stanowił zatem w 2018 r. 0,06% ilości wywożonych (…).
 


REKLAMA

komentarze (28):

dodaj komentarz
szampion97
szampion97 08.01.2020 17:15 Oprócz tych czynników wcześniej wymienionych, jest jeszcze jedna istotna rzecz którą mają Ukraincy. Ci co nieco znają się na gleboznawstwie dobrze o tym wiedzą. Gdyby na Ukrainie był dobry gospodarz to kraj ten mógłby być spichlerzem europejskim. Póki co, cieszmy się jeszcze że go nie ma. Pozdrawiam!
artemida
artemida 10.01.2020 17:29 Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy, kukurydzy, miodu, drobiu to się przekonasz że Oni już SĄ... poważnym graczem. Niestety dla Najjaśniejszej to coraz gorzej...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 10.01.2020 18:19 https://www.rp.pl/Handel/190619499-Polska-wyprzedzila-Rosje-w-imporcie-produkcji-z-Ukrainy.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 12.01.2020 09:01 Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem który MINISTER RZĄDU RZECZPOSPOLITEJ zareaguje na grę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na razie nie zauważyłem. Z całego establishmentu, jak na razie to tylko Prezydent RP. Może to dobry przykład....
Espuma
Espuma 12.01.2020 13:31 a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i chcesz wywolać znowu przepychankę........żaden minister nie ma obowiązku "reagować" na WOSP (nie bardzo wiem jak ma reagować) ale ok.....
artemida
artemida 12.01.2020 14:22 Rząd winien zajmować się całokształtem spraw jakie dzieją się w kraju. W czasie posiedzeń Rady Ministrów wszyscy ministrowie podejmują decyzje w IMIENIU RZĄDU Rzeczpospolitej.
Pan Prezydent wszystkich Polaków /a więc i mój/ wsparł Orkiestrę, masz mu to za złe?
Espuma
Espuma 12.01.2020 16:04 chłopie ja nic nie pisałem ani o prezydencie ani o to że mam coś komuś za złe. Sam wrzuciłem stówę do puszki. Nie manipuluj i nie prowokuj, nie dam sie wciągnąć w kolejną kłótnię o Owsiaka :) Chce ktoś wspierać - wspiera, nie chce to nie wspiera. Za złe to ja moge mieć Owsiakowi że sie miesza w polityke, nie wiem po co. Zbiera co rok więcej, w tym roku padnie pewnie kolejny rekord, wiec niech sie zajmie tym co robi od lat i tyle. Wielu przebąkuje o pokojowej nagrodzie Nobla dla niego, a na Woodstocku tak pluł jadem że sie mu mokro pod nogami zrobiło a młodzież tego musiała słuchać. . Co mu to dało ? Ma jakiś interes aby rządzili inni nić obecnie ? tyle ode mnie w temacie orkiestry.
artemida
artemida 12.01.2020 18:54 Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia nie zająknie się w sprawie wsparcia lub współpracy w sprawie zagospodarowania tych 150 mln które Owsiakowi uzbierają to co? To jest normalne?
Co do tego plucia? Syn był i nóg nie umoczył... A czy można być zadowolonym jeżeli rządzący tyle kłód rzucają pod nogi, to co ma się cieszyć. Jak trzeba korzystać z Niemieckich strażaków bo naszym NIE WOLNO OBSTAWIAĆ imprezy? A to że więźniom nie wolno dawać swojej twórczości na licytację to co? Wsparcie resocjalizacji ?
Espuma
Espuma 12.01.2020 19:57 Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec chyba wie na co zbiera,Czy pytał ministra przed zbiórką co jest potrzebne dla służby zdrowia to już jego sprawa. Minister jak sie wychyli to sie zacznie skowyt że "Owsiak uzbierał" a pisowski minister mu chce kase zabrać. Do tej pory WOSP wspólpracowała chyba z dyrektorami szpitali, chyba wiedzą jakiego sprzętu im brakuje. Albo żona powinna wiedzieć, pobiera 13 tys pensji z WOSP pełniąc funkcję dyrektora ds medycznych. Takie kłody ma pod nogi ze co rok to rekord kwoty. W latach 2012-2015 było to ok 50 milionów, rok temu 175 mln, czyli trzy razy tyle. Teraz ludzi stać wrzucić 20 zł zamiast 5.............Teraz chodzi pod pachę z wzorami dobrodusznosci z PO z których to czasów wyparowało 250 miliardów zł, albo wywalano rodziny z warszawskich kamienic. Ciekawe ile sprzętu by kupił za te 250 mld...........

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.01.2020 15:40 Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci na Orkiestrę Owsiaka ten jest zły ,,czy to urząd miasta, który nie opłaca scen , całej oprawy imprez masowych czy np ja który od dwóch lat nie kupuje serduszek Orkiestry jestem tym złym ! czy minister który nie chce się udzielać ,,Czy to jakiś przymus ?...Jest 365/6 dni w roku w których należy pomagać i wielu z nas pomaga ,,bez naklejek i wstawiania się na fb że pomagam ! Szanuje też czyjś(Wasz) pogląd chcą płacić na Orkiestrę niech płacą ich czy( Wasze) pieniądze ...
Espuma
Espuma 12.01.2020 16:15 Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina kręcą lody na WOSP takie że sie ludziom nie śniło. Poczytajcie o firmie Złoty Melon. Sam wrzucam bo wiem że kupują sprzęt i nie "kradną" z puszek, ale mam też świadomość że on tego nie robi za darmo. Pieniądze liczą kilka miesięcy a sprzęt kupują jesienią. Policzcie sam procent od np 160 mln zł........w rozliczeniach też są miliony wydawane na jakieś dziwne usługi, jak ktoś w nim widzi Mesjasza to gratuluje naiwności.
wania1234
wania1234 13.01.2020 10:48 Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze akcja, tak medialna i na skale światowa może być zorganizowana za darmo? 27 finał to koszt rozdysponowania ofiar 1 378 tys zl, koszty organizacyjne 2 910 tys zl, wiec rozwiń kolego te miliony na dziwne usługi? WOSP jest krytykowany przez obecna władzę bo jest dużą konkurencja dla kościelnego Caritasu a każdy kto miał z nimi styczność choćby przy bezpłatnej dystrybucji to wie jakie tam się wałki dzieją
Espuma
Espuma 13.01.2020 11:04 nie chodziło mi o żadne koszty organizacyjne. Dotrzyj do bilansu kosztów jest w internecie. Przez 10 lat poszło 90 mln zł na "usługi obce"
wania1234
wania1234 13.01.2020 12:55 Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art na TVP info widziałem, samo źródło jest dla mnie bardzo mało wiarygodne bo wiem jak oni manipulują, a dwa nie widzę tam konkretów, sa tam opisane powiązania rodzinne i spółkowe Owsiaka i WOSPu, ale już w przypadku samych spółek kwoty padają dużo niższe niż 90 mln zl a dwa jak się kogoś oskarża to trzeba udowodnić ze pieniądze sprzeniewierzył a tam nic takiego nie widzę, bo to z pracuje z nim rodzina i dostaje za coś tam pieniądze to dla mnie nic złego, co innego jak by dostawali pieniądze za nic
Espuma
Espuma 13.01.2020 13:16 nie chodziło mi o żaden telewizyjny artykuł. Sprawozdania i rozliczenia są w internecie. No właśnie chodzi o to "za coś tam". Osobiscie jak wrzucam to bym chciał wiedzieć za co ile i komu oni płacą. Bo chciałbym aby ta kasa szła na sprzęt a nie do prywatnej kiesy.
wania1234
wania1234 13.01.2020 13:28 Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano 175 mln zl, koszty tj koszt organizacji i rozdysponowania to 4,2 mln zl, uważam z taki koszty przy tej kwocie, trochę ponad 2% jest dla każdego do zaakceptowania

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Baracuda
Baracuda 12.01.2020 22:54 Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski trolu wspieram gościa od pierwszego finału jakie lody o czym piszesz! W każdym szpitalu widać masę sprzętu z serduszkami! Zobacz jak ludzie na was zjebów z PiSu regulują w 2015 było 50 baniek a w 2019 175 to dzięki np. Pięcie i jego podobnym!
artemida
artemida 13.01.2020 07:19 Każdy, logicznie myślący, po dłuższej analizie zapewne spostrzeże różnicę'
110 mln WYDAŁA na ... no właśnie nie bardzo wiadomo na co bo o jakiejś promocji Polski to nawet na San Escobar nie słyszeli
170 mln ZEBRALI "Owsiakowie" i wydali na wsparcie zdrowia w Najjaśniejszej. Poza tym miliony rodaków miały prawdziwe święto a w 100 krajach AUTENTYCZNIE coś dowiedzieli się o Polsce.
To jest miara różnicy między dwoma Fundacjami.
Espuma
Espuma 13.01.2020 08:25 wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i myślicie że macie moralne prawo obrażac drugiego i oceniać kto jest dobry a kto nie ? też wrzuciłem jak pisałem stówę bo inicjatywa jest ok. A mam prawo mieć swoje zdanie i tyle. Nudzi sie wam to założyć gumowce i na pole. Najwiekszy "mentor" tego forum nie mógł wytrzymać nowego tygodnia bez wytarcia sobie dupy rządem to sobie WOSP wykorzystał. I można klepać posty w temacie o jablkach 3 dni. Z wami to jest tak jak z tymi co co niedziela do kościoła chodzą, wrzuci 2 złote na tace i myśli że do nieba trafi, a jak wyjdzie z koscioła to sąsiadom życzy wszytskiego najgorszego..........
Rybak94
Rybak94 13.01.2020 13:38 Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy żeby tyle zmarnować. Kazda złotówka jest potrzebna.
cichon40
cichon40 13.01.2020 16:15 Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to po co wchodzisz na to forum i dyskutujesz z tymi prostakami o jabłkach to Ty też niewiele się wypowiadasz
Rybak94
Rybak94 13.01.2020 17:37 To forum jest i zawsze było bardziej polityczne niż merytoryczne. Policz posty merytoryczne, a się przekonasz że polityczne. A co by tu nie napisał to i tak jak komisja europejska zezwala na wielotysięczne kontyngenty, to można ich cmoknąć w d**e. I tak ta unia sama siebie niszczy.
Baracuda
Baracuda 13.01.2020 18:30 Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my Polacy smutni tacy katolicy i pijacy, romantycy i żołnierze..." każdy sobie rzekę skrobie!
Niestety nawet gdybyś bardzo chciał to od polityki nie można uciec, wpycha się z buciorami na tę naszą wieś spokojną!
Rosyjskie embargo bez wątpienia jest to kwestia polityczna, która toczy się przez naszą branże jak tornado!
Niech każdy sobie sam odpowie czy przez ostatnie 4,5 roku łatwiej jest mu prowadzić gospodarstwo czy wcześniej przez "długie 8 lat rządów..."
Obserwując moją okolicę i ilość osób, które zostały zmuszone do podjęcia pracy, przez sytuację domowych finansów to raczej tego dobrobytu tak spektakularnie ogłaszanego przez propagandę nie widzę!
Espuma
Espuma 13.01.2020 19:30 embargo zostało nałozone za rządów PO PSL. Po drugie w czym ci rząd coś utrudnia ? w czym miałeś łatwiej kiedyś ? pisz konkrety a nie ogólniki. Moze dokup ziemi i dosadz drzewek to ułatwisz wszystkim prowadzenie gospodarstw. . Bo rosnących nasadzeń większość udaje że nie widzi. Ja tam nie znam nikogo kto ma głowę do sadu aby musiał iść na etat. Chyba ze ktoś ma 3 hektary i nie ma zaplecza i liczy że jakimś cudem bedzie co rok po 2 złote. Otóż nie będzie. Swoją drogą słysze że w mieście to sie leży i jest lekko i przyjemnie a do jabłek sie co rok dokłada wiec jak ktoś został "zmuszony" iść do pracy to chyba gorzej sobie nie zrobił....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 13.01.2020 08:44 Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z tymi starymi ubekami z pod sądu .. Szkoda nerwów ...
wania1234
wania1234 13.01.2020 10:34 o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Baracuda
Baracuda 13.01.2020 12:48 co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś fetysz czy coś? są sadownicy co do sadu zakładają np. buty trekkingowe z goretexem! dałeś 100 to pięknie jesteś bohaterem dnia, jeśli ci nie pasuje forma działania tej fundacji to przeznacz te środki na bardzo transparentną fundację „Lux Veritatis” Tylko jest taki problem, że na WOŚP kto nie ma ochoty nie musi dawać a na tę drugą wszyscy muszą, nawet jeśli nie mają bardzo wyraźnie takiego życzenia!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 13.01.2020 15:12 Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy będzie coś na portalu sadowniczym o Romanie Jagielińskim i jego 184 ha sadu która właśnie jest licytowana ? Przypomne Roman Jagieliński Polskie Stronnictwo Ludowe ,wice prezes rady ministrów ,minister i wiceminister rolnictwa ,pełnił funkcje sędziego trybunału stanu stary kolega Kwaśniewskiego .... teraz pytanie jak to się stało że dorobił się takiego majątku ,,,z tego co się co mi wiadomo to nie jedyny obszar ziemski będący w posiadaniu ,,,jego mościa z PSL

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

TSW 2020 - nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka

15 stycznia br. podczas uroczystego otwarcia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2020) po...

500 000 ton jabłek produkujemy za drogo

15 stycznia br. podczas VI Sadowniczego Forum Ekonomicznego zorganizowanego podczas X edycji...

Handel jabłkiem przed i po 2014 r.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski podczas debaty, Sadowniczego Forum...

ZSRP popiera protest rolników z Francji i Niemiec

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o masowych rolniczych protestach w niektórych...

Maliszewski: Duże sklepy w handlu owocami

Analizując rynek owoców w naszym kraju i myśląc o zwiększeniu spożycia rodzimych...

Chciwość zakładów przetwórczych, monopolistyczna pozycja na rynku

Tylko i wyłącznie chciwość zakładów przetwórczych ich monopolistyczna pozycja na rynku...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam sad z zabudowaniami

18.01.2020 16:11 autor: henryk

SPRZEDAM SORTOWNICA PERFECT - sama maszyna

17.01.2020 08:45 autor: kolczyk24

Wózek Widłowy Dosan dewoo

16.01.2020 13:33 autor: Kubol19880531

Zbiornik na wodę 12500 litrów

16.01.2020 11:57 autor: Kaczor

Sekatory elektryczne Infaco F3010 2szt

15.01.2020 20:32 autor: vitoma

Wózek widłowy Mitsubishi

14.01.2020 18:17 autor: Kubol19880531

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
W 2020 r. trzynasta...
Gdzie ty żyjesz jak nie widzisz dodatkowych...
W 2020 r. trzynasta...
aha jako ciekawostka odnośnie mediów, skoro...
W 2020 r. trzynasta...
opłaty to podnoszą samorządy tam gdzie PO...
W 2020 r. trzynasta...
Absolutnie nie popieram żadnej z poprzednich...
W 2020 r. trzynasta...
Żałosne jak ludzie potrafią być...
W 2020 r. trzynasta...
Uzurpować to sobie można ale kto by Cie...
W 2020 r. trzynasta...
Przykro mi ale nie uzurpuję sobie być...
W 2020 r. trzynasta...
nie tak dawno pisałeś że rząd nic nie...
W 2020 r. trzynasta...
Słowo guru ma wiele znaczeń - choćby...
W 2020 r. trzynasta...
Zauważyłem że Artemida to swoisty Guru i...
W 2020 r. trzynasta...
Tak tylko każda władza " bierze " co uważa...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli nie chcesz aby coś dawali ale masz...
W 2020 r. trzynasta...
A jest amnezja...
W 2020 r. trzynasta...
to że rząd nie ma własnych pieniedzy to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida to typowy objaw amnezji wstecznej.
W 2020 r. trzynasta...
Espuma zacny - żaden rząd nie ma własnych...
W 2020 r. trzynasta...
nie chcesz dyskutować bo nie masz w ręku...
W 2020 r. trzynasta...
Kargul z Pawlakiem też byli wiecznie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie będę wdawał się w partyjną...
W 2020 r. trzynasta...
i wreszcie jest sprawiedliwie. Dlaczego ktoś...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli co z tego wynika,że PiS dołożył...
W 2020 r. trzynasta...
To jak 4/5 WSZYSTKICH polityków. :) PSL jest...
W 2020 r. trzynasta...
A teraz PiS zabierze z OFE 160 mld,ale...
W 2020 r. trzynasta...
Nie sposób przejść obojętnie czytając...
W 2020 r. trzynasta...
nie przeszkadzało mu to iść z nimi w...
W 2020 r. trzynasta...
Powiem dosadniej PSL to taka polityczna Ku..a...
W 2020 r. trzynasta...
co sąsiad dostaje 500+ a ty nie i cie boli ?...
W 2020 r. trzynasta...
PSL to zorganizowana grupa przestępcza...
W 2020 r. trzynasta...
taaa jasne jasne...
W 2020 r. trzynasta...
Za PO to była deflacja jeżeli wiesz co to...
W 2020 r. trzynasta...
@Kostek Po co miał zwykły zjadacz chleba...
W 2020 r. trzynasta...
Wolę być frajerem niż pustką...
W 2020 r. trzynasta...
lepiej ci sie żyło jak PO rządziło ?...
W 2020 r. trzynasta...
Paweł7911 nie zdziw się jak dostaniesz...
W 2020 r. trzynasta...
Ale niektórzy sadownicy mają krótką...
W 2020 r. trzynasta...
Taaa...W kwestii kiełbasy wyborczej którą...
instagram