Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_Faban_po_kw

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.1

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.1

Pierwszego dnia tegorocznej edycji XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016, które odbyły się 12 i 13 stycznia w Warszawie prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polski Mirosław Maliszewski podczas swojej prelekcji mówił m.in. o nowych kierunkach eksportu polskich owoców oraz czego nauczyło nas embargo. Odpowiedział między innymi na takie pytania: Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy? Jak wygląda handel jabłkami na świecie? Co trzeba zrobić żeby znaleźć się w tej światowej wymianie handlowej jabłkami? A także jak wyglądał Polski handel w roku 2013 przed embargiem oraz jak wygląda handel po wprowadzeniu embargo.

Niewątpliwie mówiąc o otwieraniu nowych rynków zbytu jesteśmy przede wszystkim związani z rosyjskim embargo, które obwiązuje od ubiegłego roku i które jest kontynuowane. Jest ono wynikiem wieloletnich już sporów, negocjacji ze stroną rosyjską, jako największym do tej pory importerem polskich jabłek w zakresie jakości eksportu, warunków tego eksportu.

Jak zaznaczył Poseł Maliszewski Polska już od wielu lat była straszona zamknięciem granic przez Rosję dla naszych produktówWiemy doskonale, że embargo jest wynikiem działań politycznych a nie gospodarczych. Ale nasz partner wschodni jest taki, że lubi oddziaływać politycznie na gospodarkę i gospodarczo na politykę. Na pewno tego w następnych latach nie unikniemy.

Od 1 sierpnia 2014 roku funkcjonuje w formule zakazu bezpośredniej sprzedaży do Federacji Rosyjskiej. W związku z tym jest to determinant naszych działalności w kolejnych sezonach. Jak mówi prezes ZSRP w jego odczuciu te zawirowania powinny się zakończyć.

Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy?

Jesteśmy jednym z trzech z największych producentów jabłek na świecie. Jesteśmy po Chinach które produkują 38 mln a niektórzy mówią że już ponad 40 mln ton jabłek, po Stanach Zjednoczonych które produkują miedzy 4 a 5 mln ton jabłek. Mamy liczącą się pozycję w zakresie produkcji i tą pozycję umacniamy. Jesteśmy po Chinach i po Stanach zjednoczonych na 3 miejscu.

Jak podkreślił poseł Mirosław Maliszewski – Z wyraźną tendencją do tego aby niedługo stać się 2 producentem na świecie bo są tacy eksperci którzy mówią, że potencjał polskich sadów jabłoniowych pozwala mieć przypuszczenia że za niedługo to będzie ponad 3,5-4 mln ton jabłek i być może będziemy 2 producentem jabłek na świecie. Tym bardziej, że nie widzimy pod tym względem konkurenta. Co prawda rozwijają się takie kraje jak Turcja czy Iran, ale nadal nie jest to ta dynamika jaka jest obserwowana w Polsce

Jak wygląda handel jabłkami na świecie?

Mirosław Maliszewski zaznaczył, że – Nie sztuką jest wyprodukować, sztuką jest ten produkt sprzedać a jeszcze większą sztuką jest sprzedać go po atrakcyjnych cenach, aby można było odtwarzać produkcję i aby można było inwestować w gospodarstwa, uczestniczyć w tym wyścigu o światowy rynek, aby w tym wyścigu nie przegrywać tylko robić konkurencję.

Poseł zwracał uwagę na to że sadowniczy handlowy świat w eksporcie jabłek to ok. 8,5 mln z tych produkowanych 70 kilku mln ton rocznie. Jak zauważa Maliszewski – Czyli stosunkowo nie wiele. Jabłka są spożywane raczej w krajach wytwarzania a te 8,5 mln znajduje się w międzynarodowym obrocie. Obrót jabłkami ma charakter lokalny, jeszcze nie globalny

Jak przekonywał Mirosław Maliszewski to na pewno się zmieni. Główny obszar handlu jabłkami to Europa. W ramach UE jako najpotężniejszego systemu gospodarczego, w ramach UE z partnerami wschodnimi: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów tego obszaru. Dopiero daleko są inne obszary gospodarcze, które wymieniają się jabłkami handlowymi. Następują także wymiany międzykontynentalne jabłkami: głównie między Europą a Ameryką Południową, Ameryką południową nazwijmy to częścią Azji czy Australią i Azją. A więc zasadnicza część tego eksportu to eksport w obszarze Europy i my w tym centrum światowego handlu jabłkami się znajdujemy, jako trzeci na świecie producent a w tym obszarze światowy producent. To jest też czynnik, który powinniśmy w swoich decyzjach brać pod uwagę.

Handel jabłkami ma charakter lokalny rzadko to się odbywa między kontynentami, ale to się dynamicznie zmienia. Jak popatrzymy na tworzące się czy istniejące międzypaństwowe systemy gospodarcze to one nie robią głównie nic innego jak tylko znoszą wzajemne bariery handlowe. Nam najbardziej znanym takim organizmem gospodarczym jest Unia Eurpoejska, ale z boku powstaje konkurencyjny i już funkcjonuje w obszarze 3 państw Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu jest to Unia Celna. Funkcjonuje też w świecie NAFTA porozumienie między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadom. Funkcjonują podobne programy w krajach dalekiej Azji z dominacją Chin czy w krajach oceanii. Co pokazuje, że wymiana handlowa na świecie ma tendencje liberalizacji. Kraje się otwierają na import, na eksport a nie zamykają na jedno i na drugie. I w tym musimy upatrywać nasze nadzieje na sukces niż utożsamiać się, że to będzie porażka dla Polski. - przekonywał poseł.

Jak mówi Maliszewski – Wielu politykom doradzam, że negocjując z WTO, czy dzisiaj negocjując ze Stanami Zjednoczonymi oczywiście na pierwszym miejscu należy stawiać sprawę rolnictwa. Jednocześnie w polityce rolnej UE ale także w politykach rolnych poszczególnych krajów członkowski raczej należy się przygotowywać na wygranie konkurencji niż na to, że ktoś na świecie podejmie decyzję, że będziemy te organizmy gospodarcze na siebie zamykać.

Jak wyglądał Polski handel w roku 2013 przed embargiem?

W pierwszej 15 były kraje europejskie. Nie znalazł się żaden inny kraj poza europejski, który liczył się w imporcie polskich jabłek dla nas jako eksporterów. Głównymi kierunkami w 2013 roku dla polskich jabłek była Rosja, Białoruś, Niemcy, Kazachstan, Ukraina.

Jak wyglądał eksport w 2015 roku?

Na pierwszym miejscu Białoruś jako importer Polskich jabłek ok. 200 tys. ton, następnie Kazachstan, Ukraina, Serbia. To kraje nie objęte rosyjskim embargo, czyli kraje które mogą sprzedawać do Rosji. W pierwszej dziesiątce wreszcie pojawił się Egipt i pojawiła się Algieria. W przypadku Egiptu już spore ilości w przypadku Algierii jeszcze małe ilości. Liczmy na to, że ten wynik będzie coraz lepszy.

W 2015 roku wyeksportowaliśmy jabłka do 40 krajów świata. To nie mało to dużo. Co prawda większość krajów to dopiero zdobyte przyczółki, ale mam nadzieje, że w kolejnych latach, miesiącach będziemy te przyczółki rozszerzać i zdobywać coraz większą cześć tego rynku. Kraje pozaeuropejskie kupiły w 2015 roku ledwie 20 tys. ton polskich jabłek, ledwie albo aż 20 tys. ton. Bo w 2013 roku było to zaledwie może 5 może 6 tys. ton.

Chcąc uczestniczyć w światowym handlu na tych odległych rynkach musimy zwrócić uwagę, jakimi odmianami się handluje. Na świecie dzisiaj dominują takie odmiany jak Gala, Braeburn, Pink Lady, Red Delicious czy Granny Smith. Jak zwracał uwagę Mirosław Maliszewski – Nadal w imporcie rosyjskim dominuje Idared – 60% obrotów, Golden Delicious i Jonagold. Odmiany jabłek dominujące w międzynarodowym obrocie:

  • Europa: Gala (30% obrotu), Pink Lady, Braeburn;
  • Azja: Fuji (45% obrotu), Gala (50%), Red Delicious, Granny Smith;
  • Ameryka Pd. i Płn.: Gala (45%); Red Delicious; Granny Smith;
  • Afryka (w tym Pn.) : Golden Delicious(45%), Red Delicious, Gala;
  • Rosja: Idared (60%), Golden Delicious, Jonagold.


Patrząc na takie kontynenty jak Azja, Ameryka i Afryka dominują odmiany jednokolorowe albo odmiany dwukolorowe, ale bardzo dobrze się wybarwiające. To jest niestety dla nas trend niekorzystny, bo my raczej produkujemy jako europejczycy jabłka dwukolorowe. Chcąc uczestniczyć w światowym handlu wygrywać konkurencję i się umacniać trzeba iść raczej nie jednotorowo. Nie robić tylko tego, co robiliśmy do tej pory ale iść równolegle dwoma torami. A więc po pierwsze zmieniać produkcję, i zwiększać produkcję odmian jednokolorowych a z drugiej strony prowadzić w tych krajach, których dominuje handel jednokolorowych odmian akcje promocyjne pokazujące, że jabłka dwukolorowe są równie smaczne jeśli nie smaczniejsze – aby pobudzić popyt na te jabłka.

Bez wątpienia największym importerem jabłek jako pojedynczy kraj będzie i jest Rosja. Jak mówi Maliszewski – Dobrze odrobiliśmy lekcje i zadanie które przed nami stało bo rosnące zapotrzebowanie Rosji na jabłka zagospodarowaliśmy dostawami z Polski. My raczej wypchnęliśmy innych z tego rynku niż inni nam ten rynek zabrali. Prowadziliśmy tam skuteczną działalność marketingową, promocyjną: „Jabłka każdego dnia” która przyniosła bardzo pozytywne efekty.

Rosjanie zadają nam pytania, kiedy będą mogli kupować polskie jabłka, bo chcą je kupować. To jest dla nas w najbliższej przyszłości rynek podstawowy.

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Biblisto a czy instytucjonalny kk ma coś...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Że też wam się tak chce ujadać jedni na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a kim jest towarzysz Staszek Piotrowicz?...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Niestety z powodu dualizmu politycznego pod...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
W jakim rejonie kolego tak wymroziło Ci te...
Tony zniszczonych jabłek...
U nas podwórka zostały połączone, płot...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie też pozamiatane. Śliwka czarna,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Brawo dla ciebie. Dużo dziennikarzy TVN jest...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Pryskałem dwa lata temu frostguardem czy jak...
Tony zniszczonych jabłek...
Rosjanie potrafią dbać o swoich...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
szczyt bezczelności........OFE ukradli ? a...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wykład Prof. KAROLA Modzelewskiego z...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Każdy wie że PO to jest siostra Unii...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gwoli informacji o rządzeniu z tylnego...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Patrzcie jaka fala hejtu została skierowana...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po złe, Pis zły, na kogo masz zamiar oddać...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
sam na to wpadłeś czy dostałeś z centrali...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
tobie pewnie bardzie pasowała TVLis...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do szanownego SlawekS-a jeśli nie chcesz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Kaczyński: Ślązacy to ukryta opcja...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Espuma - a sadownik VAT-u to nie płaci? Za...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jerzy45 - ten ów Jaroslaw o którym ci sie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po rozmowach z sąsiadami było - 4 , śliwki...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są różnice względem tej listy temperatur....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Oj,jak dobrze ,że ZSRP nie wprowadził nam w...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jacenty a Ty czym jedziesz ? Nasr...j na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gmina Wilków Lubelskie -2 o godzinie 4 ,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Okolice Jasieńca godzina 03:33 od - 0,7 do -...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
okolice Warki, u mnie jest już 0 na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
I niech ma swoje poglądy, takie jego prawo....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jacenty, źle interpretujesz mój tekst. Jest...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
Ten mierny artykuł sugeruje, że złodziej...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 twoi idole z Totalnej Opozycji nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
SlawekS - no to pokazałeś klasę. Założę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
kolego to jest najgorszy okres -1 prawie do...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
Wielozadniowość polskiego rolnika-sadownika...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jaka temeperatura jest w stanie uszkodzić...
instagram