Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_07_Arysta

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.1

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.1

Pierwszego dnia tegorocznej edycji XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016, które odbyły się 12 i 13 stycznia w Warszawie prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polski Mirosław Maliszewski podczas swojej prelekcji mówił m.in. o nowych kierunkach eksportu polskich owoców oraz czego nauczyło nas embargo. Odpowiedział między innymi na takie pytania: Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy? Jak wygląda handel jabłkami na świecie? Co trzeba zrobić żeby znaleźć się w tej światowej wymianie handlowej jabłkami? A także jak wyglądał Polski handel w roku 2013 przed embargiem oraz jak wygląda handel po wprowadzeniu embargo.

Niewątpliwie mówiąc o otwieraniu nowych rynków zbytu jesteśmy przede wszystkim związani z rosyjskim embargo, które obwiązuje od ubiegłego roku i które jest kontynuowane. Jest ono wynikiem wieloletnich już sporów, negocjacji ze stroną rosyjską, jako największym do tej pory importerem polskich jabłek w zakresie jakości eksportu, warunków tego eksportu.

Jak zaznaczył Poseł Maliszewski Polska już od wielu lat była straszona zamknięciem granic przez Rosję dla naszych produktówWiemy doskonale, że embargo jest wynikiem działań politycznych a nie gospodarczych. Ale nasz partner wschodni jest taki, że lubi oddziaływać politycznie na gospodarkę i gospodarczo na politykę. Na pewno tego w następnych latach nie unikniemy.

Od 1 sierpnia 2014 roku funkcjonuje w formule zakazu bezpośredniej sprzedaży do Federacji Rosyjskiej. W związku z tym jest to determinant naszych działalności w kolejnych sezonach. Jak mówi prezes ZSRP w jego odczuciu te zawirowania powinny się zakończyć.

Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy?

Jesteśmy jednym z trzech z największych producentów jabłek na świecie. Jesteśmy po Chinach które produkują 38 mln a niektórzy mówią że już ponad 40 mln ton jabłek, po Stanach Zjednoczonych które produkują miedzy 4 a 5 mln ton jabłek. Mamy liczącą się pozycję w zakresie produkcji i tą pozycję umacniamy. Jesteśmy po Chinach i po Stanach zjednoczonych na 3 miejscu.

Jak podkreślił poseł Mirosław Maliszewski – Z wyraźną tendencją do tego aby niedługo stać się 2 producentem na świecie bo są tacy eksperci którzy mówią, że potencjał polskich sadów jabłoniowych pozwala mieć przypuszczenia że za niedługo to będzie ponad 3,5-4 mln ton jabłek i być może będziemy 2 producentem jabłek na świecie. Tym bardziej, że nie widzimy pod tym względem konkurenta. Co prawda rozwijają się takie kraje jak Turcja czy Iran, ale nadal nie jest to ta dynamika jaka jest obserwowana w Polsce

Jak wygląda handel jabłkami na świecie?

Mirosław Maliszewski zaznaczył, że – Nie sztuką jest wyprodukować, sztuką jest ten produkt sprzedać a jeszcze większą sztuką jest sprzedać go po atrakcyjnych cenach, aby można było odtwarzać produkcję i aby można było inwestować w gospodarstwa, uczestniczyć w tym wyścigu o światowy rynek, aby w tym wyścigu nie przegrywać tylko robić konkurencję.

Poseł zwracał uwagę na to że sadowniczy handlowy świat w eksporcie jabłek to ok. 8,5 mln z tych produkowanych 70 kilku mln ton rocznie. Jak zauważa Maliszewski – Czyli stosunkowo nie wiele. Jabłka są spożywane raczej w krajach wytwarzania a te 8,5 mln znajduje się w międzynarodowym obrocie. Obrót jabłkami ma charakter lokalny, jeszcze nie globalny

Jak przekonywał Mirosław Maliszewski to na pewno się zmieni. Główny obszar handlu jabłkami to Europa. W ramach UE jako najpotężniejszego systemu gospodarczego, w ramach UE z partnerami wschodnimi: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów tego obszaru. Dopiero daleko są inne obszary gospodarcze, które wymieniają się jabłkami handlowymi. Następują także wymiany międzykontynentalne jabłkami: głównie między Europą a Ameryką Południową, Ameryką południową nazwijmy to częścią Azji czy Australią i Azją. A więc zasadnicza część tego eksportu to eksport w obszarze Europy i my w tym centrum światowego handlu jabłkami się znajdujemy, jako trzeci na świecie producent a w tym obszarze światowy producent. To jest też czynnik, który powinniśmy w swoich decyzjach brać pod uwagę.

Handel jabłkami ma charakter lokalny rzadko to się odbywa między kontynentami, ale to się dynamicznie zmienia. Jak popatrzymy na tworzące się czy istniejące międzypaństwowe systemy gospodarcze to one nie robią głównie nic innego jak tylko znoszą wzajemne bariery handlowe. Nam najbardziej znanym takim organizmem gospodarczym jest Unia Eurpoejska, ale z boku powstaje konkurencyjny i już funkcjonuje w obszarze 3 państw Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu jest to Unia Celna. Funkcjonuje też w świecie NAFTA porozumienie między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadom. Funkcjonują podobne programy w krajach dalekiej Azji z dominacją Chin czy w krajach oceanii. Co pokazuje, że wymiana handlowa na świecie ma tendencje liberalizacji. Kraje się otwierają na import, na eksport a nie zamykają na jedno i na drugie. I w tym musimy upatrywać nasze nadzieje na sukces niż utożsamiać się, że to będzie porażka dla Polski. - przekonywał poseł.

Jak mówi Maliszewski – Wielu politykom doradzam, że negocjując z WTO, czy dzisiaj negocjując ze Stanami Zjednoczonymi oczywiście na pierwszym miejscu należy stawiać sprawę rolnictwa. Jednocześnie w polityce rolnej UE ale także w politykach rolnych poszczególnych krajów członkowski raczej należy się przygotowywać na wygranie konkurencji niż na to, że ktoś na świecie podejmie decyzję, że będziemy te organizmy gospodarcze na siebie zamykać.

Jak wyglądał Polski handel w roku 2013 przed embargiem?

W pierwszej 15 były kraje europejskie. Nie znalazł się żaden inny kraj poza europejski, który liczył się w imporcie polskich jabłek dla nas jako eksporterów. Głównymi kierunkami w 2013 roku dla polskich jabłek była Rosja, Białoruś, Niemcy, Kazachstan, Ukraina.

Jak wyglądał eksport w 2015 roku?

Na pierwszym miejscu Białoruś jako importer Polskich jabłek ok. 200 tys. ton, następnie Kazachstan, Ukraina, Serbia. To kraje nie objęte rosyjskim embargo, czyli kraje które mogą sprzedawać do Rosji. W pierwszej dziesiątce wreszcie pojawił się Egipt i pojawiła się Algieria. W przypadku Egiptu już spore ilości w przypadku Algierii jeszcze małe ilości. Liczmy na to, że ten wynik będzie coraz lepszy.

W 2015 roku wyeksportowaliśmy jabłka do 40 krajów świata. To nie mało to dużo. Co prawda większość krajów to dopiero zdobyte przyczółki, ale mam nadzieje, że w kolejnych latach, miesiącach będziemy te przyczółki rozszerzać i zdobywać coraz większą cześć tego rynku. Kraje pozaeuropejskie kupiły w 2015 roku ledwie 20 tys. ton polskich jabłek, ledwie albo aż 20 tys. ton. Bo w 2013 roku było to zaledwie może 5 może 6 tys. ton.

Chcąc uczestniczyć w światowym handlu na tych odległych rynkach musimy zwrócić uwagę, jakimi odmianami się handluje. Na świecie dzisiaj dominują takie odmiany jak Gala, Braeburn, Pink Lady, Red Delicious czy Granny Smith. Jak zwracał uwagę Mirosław Maliszewski – Nadal w imporcie rosyjskim dominuje Idared – 60% obrotów, Golden Delicious i Jonagold. Odmiany jabłek dominujące w międzynarodowym obrocie:

  • Europa: Gala (30% obrotu), Pink Lady, Braeburn;
  • Azja: Fuji (45% obrotu), Gala (50%), Red Delicious, Granny Smith;
  • Ameryka Pd. i Płn.: Gala (45%); Red Delicious; Granny Smith;
  • Afryka (w tym Pn.) : Golden Delicious(45%), Red Delicious, Gala;
  • Rosja: Idared (60%), Golden Delicious, Jonagold.


Patrząc na takie kontynenty jak Azja, Ameryka i Afryka dominują odmiany jednokolorowe albo odmiany dwukolorowe, ale bardzo dobrze się wybarwiające. To jest niestety dla nas trend niekorzystny, bo my raczej produkujemy jako europejczycy jabłka dwukolorowe. Chcąc uczestniczyć w światowym handlu wygrywać konkurencję i się umacniać trzeba iść raczej nie jednotorowo. Nie robić tylko tego, co robiliśmy do tej pory ale iść równolegle dwoma torami. A więc po pierwsze zmieniać produkcję, i zwiększać produkcję odmian jednokolorowych a z drugiej strony prowadzić w tych krajach, których dominuje handel jednokolorowych odmian akcje promocyjne pokazujące, że jabłka dwukolorowe są równie smaczne jeśli nie smaczniejsze – aby pobudzić popyt na te jabłka.

Bez wątpienia największym importerem jabłek jako pojedynczy kraj będzie i jest Rosja. Jak mówi Maliszewski – Dobrze odrobiliśmy lekcje i zadanie które przed nami stało bo rosnące zapotrzebowanie Rosji na jabłka zagospodarowaliśmy dostawami z Polski. My raczej wypchnęliśmy innych z tego rynku niż inni nam ten rynek zabrali. Prowadziliśmy tam skuteczną działalność marketingową, promocyjną: „Jabłka każdego dnia” która przyniosła bardzo pozytywne efekty.

Rosjanie zadają nam pytania, kiedy będą mogli kupować polskie jabłka, bo chcą je kupować. To jest dla nas w najbliższej przyszłości rynek podstawowy.

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
PIORiN: Chloropiryfos -...
szanowna inspekcjo! kilka uwag ktore warto...
Restrukturyzacja małych...
Jeszcze z jeden rok i będą resrukturyzowali...
Polska smakuje – Czas na...
Obrady KOMISJI -możesz nie znać trybu...
Polska smakuje – Czas na...
Odnośnie tego co napisałem wyżej, być...
Restrukturyzacja małych...
Pytanie , po co ustanawiać przepisy które...
Rosja przedłuża embargo
waldus jacy nasi? usa wpakowało 5mld na...
Polska smakuje – Czas na...
Jak czytamy na konkurencyjnym portalu, na...
Polska smakuje – Czas na...
Poseł Robert Telus stanoł w obronie firm...
Ceny owoców szokują...
Więcej kosztuje - lepiej smakuje.
Restrukturyzacja małych...
Tak. To pole do szeregu przekrętów. Tylko...
instagram