Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Niepewna przyszłość plantatorów malin

Niepewna przyszłość plantatorów malin

Polskie maliny są cenione na całym świecie, ale ich producenci czują się niedoceniani. Ich zdaniem ceny malin są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Wielu z nich rozważa likwidację plantacji. Ich zdaniem winny jest nadmierny import malin ze wschodu.

Jak mówi Emil Paliwoda, TVP Lublin

plantator za kilogram malin dostaje zaledwie 3 zł 50 gr

To znacznie poniżej kosztów produkcji. Jak informuje plantator Andrzej Markiewicz

6 zł to jest minimum jakie powinniśmy otrzymać. Nawozy drożeją z roku na rok, środki ochrony roślin podrożały, utrzymanie pracownika również.

 

W tym sezonie malin jest o około 30% mniej niż przed rokiem. Winne są wiosenne przymrozki. Ceny za kilogram zmieniają się z dnia na dzień i są coraz niższe – podaje Agrobiznes.

My powinniśmy znać ceny malin już zimą (za ile będziemy pracować), bo w tej chwili co chcą to z nami wyprawiają

– mówi Bogdan Nieradka, plantator ze Świdna.

Jak informuje Agrobiznes zdaniem plantatorów przetwórnie nie narzekają na brak owoców, dlatego mogą dyktować zaniżone ceny. Plantatorzy czują sie dyskryminowani na rynku Europejskim i liczą na wsparcie Ministra Rolnictwa.

Obowiązują zasady wolnego handlu także tu patrzmy realnie Minister nie ma instrumentów żeby regulować ceny

– mówi Jan Majewski, wójt gminy Chodel.

Dlatego przyszłość wielu plantacji w europejskim zagłębiu owoców miękkich stoi pod znakiem zapytania – podaje Agrobiznes.

źródło: tvp.plPoniżej prezentujemy notowania cen malin na giełdach / targowiskach 19 i 20 lipca br.:

  • Bronisze (20.07): od 9,00 do 11,00 zł/kg;
  • Giełda Kaliska (20.07): od 5,00 do 6,00 zł/0,5kg;
  • Łódzki Rynek Hurtowy (19.07): od 4,00 do 4,50 zł/0,5kg;
  • Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT S.A. (20.07): od 9,00 do 10,00 zł/kg;
  • WGRO (19.07): od 6,00 do 7,00 zł/0,5kg;
  • Targowisko Hurtowe Mewat Sp. z o.o. (20.07): od 10,00 do 12,00 zł/kg;


źródło: bronisze.com.pl / gieldakaliska.com.pl / zjazdowa.com.pl / agrohurtsa.pl / wgro.com.pl /  targowisko.mewat.pl

 

komentarze (23):

dodaj komentarz
herflik312
herflik312 20.07.2017 13:59 Jak tak dalej pójdzie to przetwurnie będą sobie sprowadzać towar z zagranicy bo u nas wszystkie większe plantacje poupadają bo nie będzie się opłacać zatrudnić ludzi do zbioru.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 20.07.2017 18:23 To ja może trochę z innej beczki- ODR, czyli ośrodki doradztwa rolniczego, czemu służą, komu doradzają, po co istnieją?
Od kilku lat nasadzenia malin w całym kraju to istne szaleństwo i nikt z ODR nie alarmuje że to utopia,bo wszystko w nadmiarze (serbia wraca do gry, ukraina w natarciu z maliną)będzie za bezcen, przykład czarna pożeczka, ale my oczywiście narzekamy, a po cichu sadzimy i nikt "ODR-ośrodek doradztwa rolniczego" z tym nic nie robi, przytulić wypłatę, a chłop niech se radzi sam
artemida
artemida 20.07.2017 19:55 NIGDY ODR-y nie zajmowały się sadownictwem i teraz się nie zajmują. To domena Instytutu Ogrodnictwa /kiedyś Sadownictwa/ oraz organizacji branżowych zrzeszających sadowników /czyli nielicznych którzy chcą się zrzeszać/.
wandalin
wandalin 20.07.2017 20:24 no to trzeba pozamykac zbędne instytucje, widzę ze jesteś zorientowany w temacie, wiec powiedz czym się zajmują
artemida
artemida 21.07.2017 06:52 Skoro istnieją od wielu, wielu lat to chyba mają swoje zadania do spełnienia i nikt, jak widzę, nie wnioskuje ich likwidacji. Zamykać zbędne instytucje? Tak, ale chyba nie ODR-y.
Czy to nowy czas, że - wandal in -serwuje wyrok bez (o)sądu? Za samą informację zarobiłem już sporo minusów...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 21.07.2017 07:08 "Skoro istnieją od wielu, wielu lat to chyba mają swoje zadania do spełnienia i nikt, jak widzę, nie wnioskuje ich likwidacji. "
O święta naiwności. Nie istotnieją instytucje których jedynym celem jest pobranie pensji przez "urzędnikow"?Z naszego podworka będą to spółki wodne. Co do ODR-ow są wyjątki potwierdzające regułę, znam doradcę pasjonata sadownictwa. I z tego co wiem odradza ludziom sadzenie malin. Tudzież borówek.
artemida
artemida 21.07.2017 07:57 Wiem, że kiedyś w Sielinku k. Poznania był specjalista d/s ogrodnictwa. Zapewne zależy to od zapotrzebowania na doradztwo w danym kierunku produkcji a decyzja zależy od władz którym podlegają ODR-y. Pod kogo obecnie- nie wiem.
wandalin
wandalin 21.07.2017 08:25 mnie nie interesują minusy, ja wypowiadam swoje zdanie z którym można się nie zgadzać - demokracja, a wracając do odr chwile temu Artemido twierdziłeś ze sadownictwem się nie zajmują

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

stepka
stepka 20.07.2017 21:43 Koledzy ODr nie będzie chodził z kajdankami i mandatami i karał za nadwyżkę nasadzeń. Winni są sami ludzie ich ciąg za pieniądzem, o które przy takim myśleniu będzie ciężko. Konsumpacja coraz mniejsza a mnóstwo towaru proszę zauważyć jaki jest przyrost w europie ludności kto to wchłonie jakie rynki? nie produkujemy dla samego tonażu jako tonażu ktoś to musi spożytkować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 21.07.2017 08:47 Dlaczego macie tak niewolnicze mózgi?? Jesteście istotami z wolną wolą, nikt nie musi Wami się opiekować i za Was podejmować decyzji. To wyróżnia wolnego człowieka od niewolnika. Chyba ciągłe pranie medialne Waszych głów przynosi jednak rezultaty bo niedługo będziecie mieli pretensje że nikt nie powiedział Wam ze trzeba iść do sławojki jak ciśnie i narobiliście sobie w portki.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 21.07.2017 10:23 Pojechałeś równo - waldus- mając za złe iż ktoś chce czegoś się dowiedzieć od instytucji które są po to by SŁUŻYĆ za ich pieniądze /podatki/. ODR-y SĄ PO TO!!! Ukształtowana struktura i zakres działania sprowadza się do pracy dla rolników. Czy winne zajmować innymi tematami np. sadownictwo, pszczelarstwo itp sądzę że TAK. Wszystko zależy od stanowiących prawa w tym temacie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 21.07.2017 17:24 artemida masz racje ze ODR-y powinny to robić ale robić to mogły by tylko w świecie idealnym którego niestety nie ma.
A tak zajmują się wszystkim innym niż tym do czego zostały powołane. Podstawa to kawa, obiady, szkolenia pracowników , spotkania integracyjne itd. W najlepszym wypadku za 1k komuś napiszą modernizacje czy młodego rolnika , po znajomości lub po odstaniu dwóch dni.
artemida
artemida 21.07.2017 20:08 Czy wszyscy mają takie doświadczenia jak waldus?
decosta
decosta 21.07.2017 20:32 Ja zawsze za wypełnienie wniosku płacę przelewem na konto odr . Natomiast mają za dużo kierunków ,bo hodowla krów, świń ,drobiu,uprawy różne?
artemida
artemida 22.07.2017 17:06 Mam starego znajomego w ODR-ze, czasem go odwiedzam. Na obiad nigdy nie trafiłem, kawę, owszem postawi ale nie zawsze ma czas na pogadanie... bo ma sprawy służbowe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cichon40
cichon40 21.07.2017 20:49 Poczekajcie jeszcze troszkę a dobra zmiana obejmie także ODRy
jacenty82
jacenty82 22.07.2017 09:40 Aż strach się bać

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

VincentVega
VincentVega 21.07.2017 23:09 Miejmy nadzieję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabuszko77
jabuszko77 22.07.2017 07:34 Oj jak można mówić że O D R są nie potrzebne. Zapomniału wielu kto wypisywał wszystkie wnioski o dofinasowane .
wania1234
wania1234 22.07.2017 21:40 ODR bardzo słabo robili wnioski, większość i znacznie lepiej bo kątem uzyskania dotacji robili prywatni doradcy, dla mnie ODR w obecnej formie jest zbędny albo zlikwidować albo zreformować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabuszko77
jabuszko77 22.07.2017 07:40 A to że jest nad produkcja to wina że coraz mniej upraw się opłaci .Np. jeśli ktośma zbożę i widzi że sąsiad ma maliny i kasę tuli to on też chce i to iest normalne.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

tomaszw
tomaszw 23.07.2017 09:02 Mój bardzo dobry kolega, po 20 latach pracy w ODR-e na stanowisku główny specjalista, miesięczne otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2300 BRUTTO. Na temat rolnictwa ma naprawdę dużą wiedzę, podpartą praktyką we własnym gospodarstwie. Tak naprawdę ODR Ministerstwo nie kosztują zbyt dużo, gdyż pracownicy za przygotowanie wniosków w ramach modernizacji, wniosków o dopłaty, planów środowiskowych, innych wniosków o dotację, zarobią na swoją pensję. Za takie pieniądze ci najlepsi z ODR-ów odchodzą, zostają przeciętni doradcy. Nie oczekujmy od ODR-ów nie wiadomo czego, tam czas zatrzymał się na latach 90. Do ubiegłego roku ODR-y podlegały samorządom województw, obecnie MR.
VincentVega
VincentVega 23.07.2017 11:18 No właśnie - to jest patologia. Siedzą tam sobie i dłubią w... niech będzie - papierach. Nie kosztują wiele bo pewnie raptem z 800 milionów złotych rocznie... Przeciętniacy będą tak siedzieli do usranej emerytury i tak brali te parę złotych co miesiąc. Co oni mądrego mogą doradzić??? Najlepsi jak już nauczą się co i jak (biorąc pensję w czasie tej nauki) odchodzą i zakładają PRYWATNE DORADZTWO. Mają wtedy układy i znajomości, mają też jakąś wiedzę i praktykę ale płacić każą sobie słono. Dlatego należy to zlikwidować a na to miejsce zorganizować porządne szkoły rolnicze. Niech adepci tam się kształcą. Pasjonaci rolnictwa sami będą wiedzieli skąd czerpać wiedzę. ODR sa potrzebne tak jak wrzód na tyłku. Ciekawe, jaka część ceny jabłek, którą pośrednicy oddają państwu a nie rolnikom idzie na utrzymanie ODR-ów??? Ciekaw jestem tego... Bo przecież te pieniądze nie biorą się od UE !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Wielka Brytania: Jabłka zgniją pod drzewami

Tysiące ton owoców i warzyw zgnije pod drzewami / na polach w Wielkiej Brytanii z powodu...

ARiMR: Sięgnij po gwarancję spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a...

Opłaty za usługi wodne – składanie oświadczeń do 30 października

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o obowiązku złożenia oświadczeń za...

Sprzedaż bezpośrednia, czyli jak wypromować owoce lokalnie?

„Weekend z polską żywnością” w Rypinie, w województwie kujawsko-pomorskim, pokazał...

GUS: Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców jagodowych w 2019 r.

Jak podaje GUS produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych...

Czas na MiniKiwi!

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi, jeden z najbardziej odżywczych owoców, od kilku lat z...

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
instagram