Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Nie tylko pszczoły odpowiadają za efekty zapylania

Nie tylko pszczoły odpowiadają za efekty zapylania

Jak podaje PAP z badań prowadzonych na pięciu kontynentach, m.in. w Europie (i w Polsce) wynika, że nie same pszczoły są odpowiedzialne za efekty zapylania. Dużą rolę w tym procesie odgrywają inne owady, np. motyle, muchówki i inne. Wnioski z badań przedstawiono w PNAS.

Pszczoły to chyba najdokładniej zbadane owady zapylające, jakie żyją na Ziemi. I choć od dawna wiadomo, że zapylaniem zajmuje się również cała armia innych owadów: much, chrząszczy, os, motyli dziennych i nocnych, mrówek i innych - ich udział w zapylaniu nie został dotychczas dokładnie określony.

Zaległość tę nadrobili autorzy nowej publikacji w PNAS, zestawiając wyniki wcześniejszych 39 badań. Novum polega na tym, że zestawiono tu liczne badania z pięciu kontynentów. Taka metaanaliza dotychczasowych badań ma ogromną wartość merytoryczną. Jeśli ktoś będzie obserwował owady na jednym poletku - może uzyskać ciekawe wyniki, ale nie pozna globalnej skali problemu. A tu została ona jasno i wiarygodnie przedstawiona - powiedział PAP jeden z autorów publikacji, prof. Michał Woyciechowski z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ten artykuł pokazuje, że nie same pszczoły są odpowiedzialne za efekty zapylania, ważną rolę odgrywają również nie-pszczoły, których nie można pomijać- dodał profesor, który prowadził badania w południowej części Polski.

Autorzy badania ustalili, że kiedy kwiaty są odwiedzane przez owady, w 25–50 % przypadków nie są to pszczoły.

Pod względem usług związanych z zapylaniem roślin owady nie będące pszczołami są niejednokrotnie wydajne w podobnym stopniu, jak same pszczoły. Tym samym okazują się bardzo ważne dla światowej produkcji roślinnej i stabilności plonów - podkreślają autorzy badań.

Z badań wynika, że obecność pszczół jest krytyczna dla owocowania m.in. kawy, grejpfrutów, arbuzów, słoneczników, truskawek, kiwi czy migdałów. Jeśli jednak chodzi o mango, wiśnie czy marchew, na ich kwiatach pszczoły siadają jedynie sporadycznie. O wiele częściej odwiedzają je inne owady, np. muchówki czy nawet mrówki.

Kiedy w dodatkowych badaniach naukowcy sprawdzili wielkość plonów - stwierdzili, że zwiększały się one, kiedy kwiaty były odwiedzane nie tylko przez pszczoły, ale też inne zapylacze. To wskazuje na to, że owady nie będące pszczołami zapewniają dodatkowe korzyści, których nie zapewniają same pszczoły. To znaczy, że dla optymalnych plonów roślinnych obie grupy owadów są ważne.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

komentarze (24):

dodaj komentarz
artemida
artemida 02.12.2015 12:34 Najbardziej podobają mi się filmiki z Chińczykami/Japończykami którzy z pędzelkami łażą po drzewach i ZAPYLAJĄ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 18:11 A mnie od jakiegoś czasu dręczy sprawa, po co te pszczoły i inne owady zapylające, skoro po ich przejściu przez sad / może przefrunięciu z kwiatka na kwiatek /, póżniej trzeba przerzedzać zawiązki bo jest ich za dużo...Ale zgodzę się z poglądem, że tak jest lepiej, niż gdyby tych zawiązków było za mało i nie było by nie tylko czego przerzedzać ale nawet rwać... Ciekawe czy nauka sadownicza dojdzie kiedykolwiek do takiego poziomu, żeby przed kwitnieniem móc ogłosić, że w tym roku pszczoły będą niepotrzebne bo i bez nich zanosi się na rekordowe plonowanie...Albo - w tym roku spodziewać się można słabszego kwitnienia a w związku z tym każda pszczoła w sadze a nawet mrówka jest na wagę złota...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.12.2015 18:35 Jest tu jedna sprawa która jest nieprzewidywalna - POGODA. Oczywiście lepiej mieć potrzebę przerzedzania...
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 18:38 Może za 1 000 lat nie tylko kwitnienie, ale również pogodę da się przewidzieć ze 100-procentową dokładnością... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.12.2015 19:06 Dopiero teraz naukowcy doszli do takiego wniosku ? To bardzo dziwne, że wcześniej tego nie zaobserwowali. Każdy kto przebywa w sadzie i w tym czasie nie ma innych kwitnących roślin w pobliżu np. rzepaku, to zauważy różnorodność owadziej gawiedzi... Wniosek nasuwa się sam - zza biurka trudno jest niekiedy dostrzec oczywistą prawdę... Jeszcze nie tak dawno rosyjscy naukowcy odkryli pewien fenomen... Otóż odkryli oni nerw łączący du** z okiem. Gdy ukłujesz du** igłą, to z oka popłyną łzy... Natomiast gdy igłą ukłujesz oko, to dany delikwent się z****. Tym samym istnieje dowód na połączenie tych dwóch części ciała. Chociaż rosyjskim naukowcom trochę czasu to zajęło, ale nie było przy tym ani fanfar, braw, czy obszernych artykułów w prasie, radio i TV.
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:12 Prawdopodobnie pomyliłeś jerzy uczonych rosyjskich z radzieckimi... I to o tych drugich było kiedyś trochę dowcipów... Np. taki jeden wytresował pchły i te, na komendę " skacz ! "...skakały...A potem poobcinał im nogi i ponownie wydał komendę " skacz ! "... Nie skoczyły...Wniosek : Pchły, kiedy się im obetnie nogi, tracą słuch ...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 02.12.2015 20:27 Popełniłeś Melolontha pewien znaczący, by nie powiedzieć karygodny błąd. Dawne ZSRR składało się z 16 republik i była to federacja tychże niby wolnych państw, które dobrowolnie się zjednoczyły dla dobra ludzi pracujących miast i wsi... Otóż jedną z tych republik była socjalistyczna republika rosyjska... I wierz, że raczej, to co zostało wymyślone w CCCP powstało w niej.
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:31 Również drut kolczasty, który powstał w wyniku skrzyżowania glisty z jeżem ?... P.S. Nie z jerzym , tylko z jeżem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:29 Podobno to zaleta, kiedy ma się już te swoje lata a mimo to nie utraciło zdolności do zadawania może nie tyle głupich, co dziecięcych pytań...A ponieważ mamy tu w portalu kilku mocnych pszczelarzy, to mam do nich pytanie...A gdyby tak usunąć z jakiegoś pomieszczenia wszystkie owady i wyeliminować jakikolwiek ruch powietrza, to na wsadzonym tam Szampionie albo i Goldenie urodziło by się chociaż jedno normalne jabłko ?...Czekam na odpowiedż i... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:41 A czy jest już wiadomo co tak naprawdę robi w wiśniowych i czereśniowych kwiatach słodyszek rzepakowy ?...Pozdrawiam !
kamczat
kamczat 02.12.2015 20:49 Ucieka przed Proteusem??? ;)
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 21:02 W samopylnych takich jak Łutówka, wiercąc się i kręcąc, pewnie zapyla...Tylko po co tam wlazł...Po nektar ?...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.12.2015 21:35 Oglądam akurat mecz Lecha i tylko liznę temat Melolontho "po łebkach" ... W świecie zwierząt istnieje pojęcie partenogenezy. W świecie roślin apomiksja. Jest to typ rozmnażania, w którym do powstania zarodka i wytworzenia nasion dochodzi bez zapłodnienia. Zarodek powstaje wyłącznie z komórek osobnika matczynego... Czyli jest taka możliwość...! Tylko czy ktokolwiek mógłby udowodnić akurat do Szampiona czy Goldena, że taka możliwość istnieje w takich warunkach podanych przez Ciebie. Może coś takiego się dzieje, ale trudno to dostrzec. Może w sadzie raz na miliard, miliardów jabłek...Kto to wie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 03.12.2015 07:34 Cieszyć się należy, że to małe żuczki a nie duże chrabąszcze. Owe żuczki jedzą pyłek a że przy okazji zapylają...
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 14:17 Poszperałem trochę w literaturze żeby dowiedzieć się na czym właściwie polega szkodliwość słodyszka w rzepaku...Rzeczywiście... Żywią się pyłkiem a w tym celu przegryzają i niszczą kwiaty rzepaku... Ciekawe, że w wiśniach nie przegryzają i cierpliwie czekają aż kwiat się sam otworzy...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 03.12.2015 21:23 A co z Twoim pytaniem Melolontho...Ja zapewne odpowiedziałem na to w sposób krótki, acz wiarygodny. Czy w naturalnych warunkach jest możliwość dostrzeżenia tego zjawiska ? Gdy w 2011 wymarzło wszystko, to na niektórych drzewach było po kilka jabłek... Czyżby kwiatki miały szczęście ? A może to apomiksja ?? Tego nikt nie jest w stanie dowieść. Jedynie w warunkach laboratoryjnych...Tylko czy ktokolwiek podjąłby się udowodnienia tego karkołomnego zjawiska ?
A czy Ty artemido coś suponujesz Majowemu ? A może to, co napisałeś wyżej, to napisałeś z tzw. przekąsem, by dopiec Majowemu ??
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 21:40 Pewnie moje pytanie było zbyt trudne albo zwyczajnie głupie...Może spróbuję w takim razie odpowiedzieć sobie sam... Brak owada a nawet wyeliminowanie ruchu powietrza to w zasadzie brak możliwości przemieszczenia się pyłku na słupek... A w związku z tym / poza przypadkami partenokarpii / brak możliwości powstania owocu... Ale to też nie do końca prawda i to nawet pomimo tego że zwykle słupek umiejscowiony jest powyżej pylników... Bo na kwiatach zwisających w dół, dojrzały i wysypujący się pyłek spadając pod wpływem grawitacji , w jakimś tam stopniu do słupka może dotrzeć...A wtedy do akcji wkracza łagiewka... Tylko że takich przypadków jest z pewnością zdecydowanie za mało dla uzyskania w miarę przyzwoitego plonu ... No i nie każdemu / nie każdej odmianie / takie samozapylenie a potem zapłodnienie może odpowiadać...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 03.12.2015 22:29 Nie wiem, czy nie widzisz tego, co napisałem Melolontho ? A może mnie ignorujesz ? Apomiksja to typ rozmnażania, w którym osobniki potomne tworzone są z jednej komórki bez udziału procesów płciowych. W najszerszej definicji oznacza rozmnażanie przez nasiona, kiedy to zarodek powstaje bez procesu zapłodnienia (agamospermia) oraz rozmnażanie wegetatywne. Swoim zakresem obejmuje wtedy całość rozmnażania bezpłciowego i przeciwstawiana jest rozmnażaniu płciowemu. Częściej za apomiksję uważa się tylko rozmnażanie bezpłciowe prowadzące do wytworzenia nasion.

Apomiksja umożliwia utrzymywanie się form o nieprawiodłowym genotypie, które nie mogą rozmnażać się płciowo.

Rośliny rozmnażające się przez apomiksję określamy mianem apomiktów. Są to niektóre trawy, np. wiechlina łąkowa, jeżyny, mniszek lekarski, rzodkiewnik pospolity...
Jak wiemy, a raczej widzimy, to w świecie roślin każde nasiono jest otoczone substancją zapasową na początek nowego życia. Jest to bielmo. Czy jednak mój tok rozumowania jest słuszny, tego do końca nie mogę stwierdzić... Czas leczy rany, ale i zamazuje to, czego się w młodości nauczyło. Czy temu procesowi może zostać poddana jabłoń ?? A kto to wie...Może są tacy wśród nas...
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 22:34 jerzy45...Nie ignoruję, ale wydaje mi się że ten wykład / o apomiksji / spędziłem w łóżku, w akademiku, po igrzyskach które teraz nazywają się " dyskoteką " w kiedyś był to " wieczorek taneczny "...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 06.12.2015 22:45 Jest to z Twojej strony Melolontho wyczerpująca odpowiedź i mnie ona wystarczy. A, co tańczyliście ? Twista ? Ja znam tylko powierzchownie temat i nie jestem aż tak wgryziony, bym mógł szerzyć wiedzę. Nie twierdzę, że w przypadku drzew owocowych taki proces może zaistnieć, bo nawet podane przeze mnie przykłady pokazują, że nie ma w nich roślin wysokich - trawy, jeżyny...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 03.12.2015 22:20 kolego Melolontha w warzywach w tempratuże + 15 C pyłek jest aktywny i dochodzi do zapylenia samoczynnego kwiatostanu u drzew owocowych wiaterek jest tym owadem ale natura tak to stworzyła że owad po to nektar zbiera żeby pyłek przenosił a nuż jakiś lepsze lub gorsze cechy przeniesie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 04.12.2015 08:02 Ja pisałem chrabąszcz z małej litery, traktując go podobnie jak np. kwieciaka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 04.12.2015 08:11 Rozwijając złotą myśl -darku - zawartą w Twoim jednym zdaniu należałoby poprawić wpisy w niejednej encyklopedii..
jerzy45
jerzy45 06.12.2015 22:52 artemido...Ty mi darka nie poniewieraj, bo stanę w Jego obronie. Doskonale artemido wiesz, gdzie byłaby nauka, gdyby nie nowatorskie spojrzenie na świat... Gdzie byłby Kopernik gdyby świat mu się nie kręcił po spożyciu miodu...są przypadki, że nawet filozofom się nie śniło... Zapewne darek przed nazwiskiem nie ma ani mgr, dr., czy prof. Niekiedy formułuje w prostych słowach swe myśli, ale kuma w czym rzecz... Niektórych ludzi trzeba postrzegać takimi jakimi są...By ich zrozumieć należy wytężyć swe komórki i czytać pomiędzy wierszami... Darek, to równy chłop ( nie rolnik, nie pracujący na roli, nie klasa społeczna...)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Minister rolnictwa podsumował rok swojej pracy

Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo...

Przetwórcy narzekają na jakość truskawek...a ceny spadają

Sezon na truskawki zaczął się dużo później niż rok temu, bo około 10 czerwca i potrwa...

250 tys. Ukraińców wyjedzie z Polski !

250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku. Większość mówi: to przez...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Na takie wywody byłego premiera pasuje...
Niebotycznie wysokie ceny...
w tym roku po tych przymrozkach to i w Polsce...
Polska chce dłuższych...
Ależ jak nie skazali :: ! Wpiszcie sobie "...
Polska chce dłuższych...
nie skazano bo kasta sędziów ich broni. Ale...
Polska chce dłuższych...
Nie wiem czy oglądałeś przesłuchanie...
Polska chce dłuższych...
Widać że na tym portalu to jedna lewica,...
Polska chce dłuższych...
Co toza sankcje .... ze my im nie sprzedajemy...
Polska chce dłuższych...
j82 - to co piszesz, czyli budować na...
Polska chce dłuższych...
no to jest taka rozmowa.....Vat vat nikt nie...
Polska chce dłuższych...
Espuma - może ten biznesmen siedzi niewinny?...
Polska chce dłuższych...
chodziło mi o mafie co wyprowadzały po 100...
Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
instagram