Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

Nie tylko pszczoły odpowiadają za efekty zapylania

Nie tylko pszczoły odpowiadają za efekty zapylania

Jak podaje PAP z badań prowadzonych na pięciu kontynentach, m.in. w Europie (i w Polsce) wynika, że nie same pszczoły są odpowiedzialne za efekty zapylania. Dużą rolę w tym procesie odgrywają inne owady, np. motyle, muchówki i inne. Wnioski z badań przedstawiono w PNAS.

Pszczoły to chyba najdokładniej zbadane owady zapylające, jakie żyją na Ziemi. I choć od dawna wiadomo, że zapylaniem zajmuje się również cała armia innych owadów: much, chrząszczy, os, motyli dziennych i nocnych, mrówek i innych - ich udział w zapylaniu nie został dotychczas dokładnie określony.

Zaległość tę nadrobili autorzy nowej publikacji w PNAS, zestawiając wyniki wcześniejszych 39 badań. Novum polega na tym, że zestawiono tu liczne badania z pięciu kontynentów. Taka metaanaliza dotychczasowych badań ma ogromną wartość merytoryczną. Jeśli ktoś będzie obserwował owady na jednym poletku - może uzyskać ciekawe wyniki, ale nie pozna globalnej skali problemu. A tu została ona jasno i wiarygodnie przedstawiona - powiedział PAP jeden z autorów publikacji, prof. Michał Woyciechowski z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ten artykuł pokazuje, że nie same pszczoły są odpowiedzialne za efekty zapylania, ważną rolę odgrywają również nie-pszczoły, których nie można pomijać- dodał profesor, który prowadził badania w południowej części Polski.

Autorzy badania ustalili, że kiedy kwiaty są odwiedzane przez owady, w 25–50 % przypadków nie są to pszczoły.

Pod względem usług związanych z zapylaniem roślin owady nie będące pszczołami są niejednokrotnie wydajne w podobnym stopniu, jak same pszczoły. Tym samym okazują się bardzo ważne dla światowej produkcji roślinnej i stabilności plonów - podkreślają autorzy badań.

Z badań wynika, że obecność pszczół jest krytyczna dla owocowania m.in. kawy, grejpfrutów, arbuzów, słoneczników, truskawek, kiwi czy migdałów. Jeśli jednak chodzi o mango, wiśnie czy marchew, na ich kwiatach pszczoły siadają jedynie sporadycznie. O wiele częściej odwiedzają je inne owady, np. muchówki czy nawet mrówki.

Kiedy w dodatkowych badaniach naukowcy sprawdzili wielkość plonów - stwierdzili, że zwiększały się one, kiedy kwiaty były odwiedzane nie tylko przez pszczoły, ale też inne zapylacze. To wskazuje na to, że owady nie będące pszczołami zapewniają dodatkowe korzyści, których nie zapewniają same pszczoły. To znaczy, że dla optymalnych plonów roślinnych obie grupy owadów są ważne.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

komentarze (24):

dodaj komentarz
artemida
artemida 02.12.2015 12:34 Najbardziej podobają mi się filmiki z Chińczykami/Japończykami którzy z pędzelkami łażą po drzewach i ZAPYLAJĄ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 18:11 A mnie od jakiegoś czasu dręczy sprawa, po co te pszczoły i inne owady zapylające, skoro po ich przejściu przez sad / może przefrunięciu z kwiatka na kwiatek /, póżniej trzeba przerzedzać zawiązki bo jest ich za dużo...Ale zgodzę się z poglądem, że tak jest lepiej, niż gdyby tych zawiązków było za mało i nie było by nie tylko czego przerzedzać ale nawet rwać... Ciekawe czy nauka sadownicza dojdzie kiedykolwiek do takiego poziomu, żeby przed kwitnieniem móc ogłosić, że w tym roku pszczoły będą niepotrzebne bo i bez nich zanosi się na rekordowe plonowanie...Albo - w tym roku spodziewać się można słabszego kwitnienia a w związku z tym każda pszczoła w sadze a nawet mrówka jest na wagę złota...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.12.2015 18:35 Jest tu jedna sprawa która jest nieprzewidywalna - POGODA. Oczywiście lepiej mieć potrzebę przerzedzania...
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 18:38 Może za 1 000 lat nie tylko kwitnienie, ale również pogodę da się przewidzieć ze 100-procentową dokładnością... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.12.2015 19:06 Dopiero teraz naukowcy doszli do takiego wniosku ? To bardzo dziwne, że wcześniej tego nie zaobserwowali. Każdy kto przebywa w sadzie i w tym czasie nie ma innych kwitnących roślin w pobliżu np. rzepaku, to zauważy różnorodność owadziej gawiedzi... Wniosek nasuwa się sam - zza biurka trudno jest niekiedy dostrzec oczywistą prawdę... Jeszcze nie tak dawno rosyjscy naukowcy odkryli pewien fenomen... Otóż odkryli oni nerw łączący du** z okiem. Gdy ukłujesz du** igłą, to z oka popłyną łzy... Natomiast gdy igłą ukłujesz oko, to dany delikwent się z****. Tym samym istnieje dowód na połączenie tych dwóch części ciała. Chociaż rosyjskim naukowcom trochę czasu to zajęło, ale nie było przy tym ani fanfar, braw, czy obszernych artykułów w prasie, radio i TV.
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:12 Prawdopodobnie pomyliłeś jerzy uczonych rosyjskich z radzieckimi... I to o tych drugich było kiedyś trochę dowcipów... Np. taki jeden wytresował pchły i te, na komendę " skacz ! "...skakały...A potem poobcinał im nogi i ponownie wydał komendę " skacz ! "... Nie skoczyły...Wniosek : Pchły, kiedy się im obetnie nogi, tracą słuch ...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 02.12.2015 20:27 Popełniłeś Melolontha pewien znaczący, by nie powiedzieć karygodny błąd. Dawne ZSRR składało się z 16 republik i była to federacja tychże niby wolnych państw, które dobrowolnie się zjednoczyły dla dobra ludzi pracujących miast i wsi... Otóż jedną z tych republik była socjalistyczna republika rosyjska... I wierz, że raczej, to co zostało wymyślone w CCCP powstało w niej.
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:31 Również drut kolczasty, który powstał w wyniku skrzyżowania glisty z jeżem ?... P.S. Nie z jerzym , tylko z jeżem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:29 Podobno to zaleta, kiedy ma się już te swoje lata a mimo to nie utraciło zdolności do zadawania może nie tyle głupich, co dziecięcych pytań...A ponieważ mamy tu w portalu kilku mocnych pszczelarzy, to mam do nich pytanie...A gdyby tak usunąć z jakiegoś pomieszczenia wszystkie owady i wyeliminować jakikolwiek ruch powietrza, to na wsadzonym tam Szampionie albo i Goldenie urodziło by się chociaż jedno normalne jabłko ?...Czekam na odpowiedż i... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.12.2015 20:41 A czy jest już wiadomo co tak naprawdę robi w wiśniowych i czereśniowych kwiatach słodyszek rzepakowy ?...Pozdrawiam !
kamczat
kamczat 02.12.2015 20:49 Ucieka przed Proteusem??? ;)
Melolontha
Melolontha 02.12.2015 21:02 W samopylnych takich jak Łutówka, wiercąc się i kręcąc, pewnie zapyla...Tylko po co tam wlazł...Po nektar ?...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 02.12.2015 21:35 Oglądam akurat mecz Lecha i tylko liznę temat Melolontho "po łebkach" ... W świecie zwierząt istnieje pojęcie partenogenezy. W świecie roślin apomiksja. Jest to typ rozmnażania, w którym do powstania zarodka i wytworzenia nasion dochodzi bez zapłodnienia. Zarodek powstaje wyłącznie z komórek osobnika matczynego... Czyli jest taka możliwość...! Tylko czy ktokolwiek mógłby udowodnić akurat do Szampiona czy Goldena, że taka możliwość istnieje w takich warunkach podanych przez Ciebie. Może coś takiego się dzieje, ale trudno to dostrzec. Może w sadzie raz na miliard, miliardów jabłek...Kto to wie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 03.12.2015 07:34 Cieszyć się należy, że to małe żuczki a nie duże chrabąszcze. Owe żuczki jedzą pyłek a że przy okazji zapylają...
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 14:17 Poszperałem trochę w literaturze żeby dowiedzieć się na czym właściwie polega szkodliwość słodyszka w rzepaku...Rzeczywiście... Żywią się pyłkiem a w tym celu przegryzają i niszczą kwiaty rzepaku... Ciekawe, że w wiśniach nie przegryzają i cierpliwie czekają aż kwiat się sam otworzy...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 03.12.2015 21:23 A co z Twoim pytaniem Melolontho...Ja zapewne odpowiedziałem na to w sposób krótki, acz wiarygodny. Czy w naturalnych warunkach jest możliwość dostrzeżenia tego zjawiska ? Gdy w 2011 wymarzło wszystko, to na niektórych drzewach było po kilka jabłek... Czyżby kwiatki miały szczęście ? A może to apomiksja ?? Tego nikt nie jest w stanie dowieść. Jedynie w warunkach laboratoryjnych...Tylko czy ktokolwiek podjąłby się udowodnienia tego karkołomnego zjawiska ?
A czy Ty artemido coś suponujesz Majowemu ? A może to, co napisałeś wyżej, to napisałeś z tzw. przekąsem, by dopiec Majowemu ??
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 21:40 Pewnie moje pytanie było zbyt trudne albo zwyczajnie głupie...Może spróbuję w takim razie odpowiedzieć sobie sam... Brak owada a nawet wyeliminowanie ruchu powietrza to w zasadzie brak możliwości przemieszczenia się pyłku na słupek... A w związku z tym / poza przypadkami partenokarpii / brak możliwości powstania owocu... Ale to też nie do końca prawda i to nawet pomimo tego że zwykle słupek umiejscowiony jest powyżej pylników... Bo na kwiatach zwisających w dół, dojrzały i wysypujący się pyłek spadając pod wpływem grawitacji , w jakimś tam stopniu do słupka może dotrzeć...A wtedy do akcji wkracza łagiewka... Tylko że takich przypadków jest z pewnością zdecydowanie za mało dla uzyskania w miarę przyzwoitego plonu ... No i nie każdemu / nie każdej odmianie / takie samozapylenie a potem zapłodnienie może odpowiadać...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 03.12.2015 22:29 Nie wiem, czy nie widzisz tego, co napisałem Melolontho ? A może mnie ignorujesz ? Apomiksja to typ rozmnażania, w którym osobniki potomne tworzone są z jednej komórki bez udziału procesów płciowych. W najszerszej definicji oznacza rozmnażanie przez nasiona, kiedy to zarodek powstaje bez procesu zapłodnienia (agamospermia) oraz rozmnażanie wegetatywne. Swoim zakresem obejmuje wtedy całość rozmnażania bezpłciowego i przeciwstawiana jest rozmnażaniu płciowemu. Częściej za apomiksję uważa się tylko rozmnażanie bezpłciowe prowadzące do wytworzenia nasion.

Apomiksja umożliwia utrzymywanie się form o nieprawiodłowym genotypie, które nie mogą rozmnażać się płciowo.

Rośliny rozmnażające się przez apomiksję określamy mianem apomiktów. Są to niektóre trawy, np. wiechlina łąkowa, jeżyny, mniszek lekarski, rzodkiewnik pospolity...
Jak wiemy, a raczej widzimy, to w świecie roślin każde nasiono jest otoczone substancją zapasową na początek nowego życia. Jest to bielmo. Czy jednak mój tok rozumowania jest słuszny, tego do końca nie mogę stwierdzić... Czas leczy rany, ale i zamazuje to, czego się w młodości nauczyło. Czy temu procesowi może zostać poddana jabłoń ?? A kto to wie...Może są tacy wśród nas...
Melolontha
Melolontha 03.12.2015 22:34 jerzy45...Nie ignoruję, ale wydaje mi się że ten wykład / o apomiksji / spędziłem w łóżku, w akademiku, po igrzyskach które teraz nazywają się " dyskoteką " w kiedyś był to " wieczorek taneczny "...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 06.12.2015 22:45 Jest to z Twojej strony Melolontho wyczerpująca odpowiedź i mnie ona wystarczy. A, co tańczyliście ? Twista ? Ja znam tylko powierzchownie temat i nie jestem aż tak wgryziony, bym mógł szerzyć wiedzę. Nie twierdzę, że w przypadku drzew owocowych taki proces może zaistnieć, bo nawet podane przeze mnie przykłady pokazują, że nie ma w nich roślin wysokich - trawy, jeżyny...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 03.12.2015 22:20 kolego Melolontha w warzywach w tempratuże + 15 C pyłek jest aktywny i dochodzi do zapylenia samoczynnego kwiatostanu u drzew owocowych wiaterek jest tym owadem ale natura tak to stworzyła że owad po to nektar zbiera żeby pyłek przenosił a nuż jakiś lepsze lub gorsze cechy przeniesie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 04.12.2015 08:02 Ja pisałem chrabąszcz z małej litery, traktując go podobnie jak np. kwieciaka...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 04.12.2015 08:11 Rozwijając złotą myśl -darku - zawartą w Twoim jednym zdaniu należałoby poprawić wpisy w niejednej encyklopedii..
jerzy45
jerzy45 06.12.2015 22:52 artemido...Ty mi darka nie poniewieraj, bo stanę w Jego obronie. Doskonale artemido wiesz, gdzie byłaby nauka, gdyby nie nowatorskie spojrzenie na świat... Gdzie byłby Kopernik gdyby świat mu się nie kręcił po spożyciu miodu...są przypadki, że nawet filozofom się nie śniło... Zapewne darek przed nazwiskiem nie ma ani mgr, dr., czy prof. Niekiedy formułuje w prostych słowach swe myśli, ale kuma w czym rzecz... Niektórych ludzi trzeba postrzegać takimi jakimi są...By ich zrozumieć należy wytężyć swe komórki i czytać pomiędzy wierszami... Darek, to równy chłop ( nie rolnik, nie pracujący na roli, nie klasa społeczna...)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rynek wina w 2018 r.

Produkcja wina na świecie wyniosła w 2018 r. 292,3 mln hl, co oznacza bardzo istotny wzrost...

Obawy sadownika przed wynikiem sortowania ?!

Ja nigdy nie słyszałem od sadownika, ale dobrze wysortowaliście mi jabłek. Czemu tak dużo...

Poczujemy jesień. Możliwe przymrozki !

Noc z soboty (14.09) na niedzielę (15.09) była najzimniejsza w tym sezonie. W wielu...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram