Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Maliszewski: Nie chcemy być niewolnikami u przetwórców!

Ze zdumieniem czytam stanowiska, które w ostatnich dniach ukazują się, a które są stanowiskami środowiska przetwórców wobec ustawowej propozycji konieczności podpisywania umów kontraktacyjnych na dostawy owoców do przerobu. Jednym z argumentów jest to, że rzekomo mają na tym stracić drobni producenci, a zyskać najwięksi. To zdumienie wynika z wieloletnich doświadczeń, także poprzedniego i bieżącego sezonu. Jakoś nie widziano tragicznego losu sadownika, kiedy na punktach skupu było 6 gr. za kilogram jabłek, czy 30 gr. za kilogram porzeczek. Jakoś nie słyszałem wtedy głosu, że tracą i bankrutują drobni plantatorzy. W momencie, kiedy podejmowana jest próba właśnie wzmocnienia drobnego producenta, słychać straszenie bankructwem.

Cywilizowany handel wymaga poszanowania partnerów, a tego w minionych kilkunastu latach nie było. Byliśmy przez przemysł przetwórczy traktowani jako dostarczyciele taniego surowca, którzy mają produkować, dostarczać, zgadzać się na wszystko i....cicho siedzieć. Nasze próby porozumienia, współpracy, w końcu protesty były ignorowane i wręcz ośmieszane.

Jak inaczej można nazwać naszą rolę w tym procederze niż niewolnika? Jak można inaczej nazwać zjawisko, że plantator cały rok dba o plony, pryska, nawozi, pielęgnuje, a kiedy przychodzi do zbiorów staje pod ścianą narzucanej na podstawie czyjegoś widzimisię ceny? Jak to możliwe, że zrywając cały dzień truskawki, wiśnie w upale, gorącu, wieczorem jedziemy na punkt i tam dopiero dowiadujemy się za ile sprzedamy nasze owoce? I wtedy „albo się zgadzasz, albo zabieraj z powrotem”. Czym to się różni od ekonomicznego niewolnictwa? Przepisy, o które przez lata zabiegaliśmy, zarówno w kraju, jak też w Komisji Europejskiej mają właśnie takim zjawiskom zapobiec.

Oto główne założenia propozycji konieczności podpisywania umów kontraktacyjnych:

  • umowy powinny być zawierane nie w dniu dostawy, albo po niej, jak jest dzisiaj, ale na długo przed zbiorami
  • umowy powinny mieć najlepiej charakter wielosezonowych, aby lepiej planować produkcję i przerób, bo i produkcja i handel nie może być doraźny, bieżący
  • umowy powinny zawierać ilość dostarczanego surowca, jego parametry jakościowe i konkretną cenę, tak, aby obie strony znały zasady współpracy
  • umowy powinny mieć charakter obowiązkowy, co ukróci spekulacje rynkowe
  • umowy powinny zawierać klauzulę chroniącą plantatora przed utratą plonu wskutek klęsk żywiołowych i dawać podobne uzasadnienie dla przetwórcy wobec oczekiwań odbiorców przetworzonych produktów
  • system powinien mieć ustawowe umocowanie, bo tylko zapis prawny daje rękojmie jego przestrzegania
  • tylko te rozwiązania pozwolą zbilansować produkcję z potrzebami i możliwościami rynku przetworów, bo system uniemożliwi spontaniczne nasadzenia i potencjalną nadprodukcję.


Czy to takie złe? Co jest złego w tym, że chcemy tymi propozycjami uregulować rynek?

Ja doskonale wiem, bo walczę z tym już od dość dawna, że przetwórniom zależy na tym, aby obecny bałagan trwał jak najdłużej, aby kupować kiedy się chce, ile się chce i za ile się chce. To ich zdaniem wolny rynek. Naszym zdaniem wolny rynek jest wtedy, kiedy partnerzy mają równe zasady i warunki negocjacji. Tego dziś nie ma.

Wiem też, że właściciele zakładów będą wszystkimi dostępnymi metodami bronić obecnego statusu, bo zwyczajnie robią na nim doskonały biznes. Niestety kosztem -czemu się bardzo dziwię- polskich plantatorów.

I gdybym w uzasadnieniu wątpliwości co do treści proponowanych przepisów usłyszał taką argumentację (że ograniczy to biznes przetwórni owoców), to uznałbym, że jest jakieś racjonalne uzasadnienie obaw. Jednak jak słyszę, że przyczyną niezgadzania się na zmiany jest troska o wolny rynek, o polskich drobnych plantatorów, to nie tylko uważam, że chce się kontynuować traktowanie nas jak niewolników, ale wręcz uważa się nas za idiotów.

Mirosław Maliszewski, Prezes ZS RP.

 

Sadownicy zakładnikami umów kontraktacyjnych ?! [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (11):

dodaj komentarz
artemida
artemida 13.06.2019 20:36 Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się grzać od wpisywanych komentarzy a tu... cisza/sztil/bezgłos. Przy takim wsparciu... e tam nie będę rozwijał tematu wszak nie emerytów tu chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.06.2019 23:05 Artemida,a może jest tak,że co niektórzy wstrzymują się komentarzy(tak jak ja,ale skoro się domagasz...),bo nie chcą używać niecenzuralnych słów na temat pana Maliszewskiego.Gdyby były wprowadzone jego pomysły ,to dopiero sadownicy stali by się niewolnikami przetwórców,bo w czasie sezonu nie można by go zmienić ,bo handel poza wcześniej podpisywanymi umowami byłby zabroniony.Pan Maliszewski domaga się zbilansowania produkcji z potrzebami... Tego nawet twardogłowi komuniści z mrocznych czasów komuny się nie domagali,bo zawsze trzeba zakładać,że coś nie wyjdzie z produkcją i braknie towaru na podstawowe potrzeby.Obowiązkowe umowy jeszcze bardziej zwiększą przewagę przetwórców nad rolnikami,bo kupcowi jest łatwiej zaplanować zakupy niż rolnikowi plon w warunkach produkcji pod gołym niebem i zmiennością dostępu do pracowników sezonowych.
artemida
artemida 14.06.2019 07:00 Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka była SKALA PRODUKCJI I KONSUMPCJI w tamtych latach /50-60/? Sądzę że 10-20 % tego co jest dzisiaj. Porównywanie takie nie ma sensu! Produkcja ogrodnicza i przetwórcza skupiała się w regionach przy zakładach przetwórczych a handel był koordynowany w, pewnym zakresie, przez spółdzielczość ogrodniczo- pszczelarską. Reszta była wolna, czyli wolnorynkowa. TO SE NE WRATI !!!
Można powstrzymywać się od niecenzuralnych słów ale można PRZEANALIZOWAĆ JAK TAKI OBRÓT wygląda za naszymi granicami bo JAKOŚ SOBIE RADZĄ !!! Jak to robią na Węgrzech, we Włoszech, na San Escobar...
Ja nie sugeruję ŻADNEGO rozwiązania ale uważam że to trwanie, od wielu lat, w jakimś rozkroku nie przystaje do współczesnej gospodarki i ekonomiki...
artemida
artemida 15.06.2019 13:53 Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan wsparcie u tych którzy oczekują poparcia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 15.06.2019 22:31 Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim życiu,czy pracowałeś w państwowej firmie i ryzykowałeś tylko utratą premii czy prowadziłeś indywidualną działalność ryzykując każdym swoim podpisem i złą decyzją utratę całego swojego majątku. Ja zawsze to drugie,a Ty -mam wrażenie-to pierwsze.Zza biurka,to zawsze inaczej wygląda niż w praktyce,więc jeśli ktokolwiek chce mnie zmusić do tego by na ileś tam miesięcy miesięcy przed zbiorami określić się dokładnie z wysokością i jakością plonów w warunkach produkcji pod gołym niebem,to mu mogę odpowiedzieć(nawet jeśli jest wielce szanownym posłem)-pierdol się!
artemida
artemida 16.06.2019 08:53 Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu. Kiedyś co nieco napisałem na ten temat. Odpowiedzialność była, była... nie tylko w postaci premii. Ale zacny Pilsnerze zobacz jak jesteś odosobniony w swoich wypowiedziach. Niewielu Cię wspiera, czego wyrazem są klejone Ci minusy. Demokracja to jest to że mniejszość winna się podporządkować większości. Vide rząd!!! Rozumiem, że większość nie ma koncepcji jaką iść drogą, po to tworzy się organizacje które mają wypracowywać kierunki działania. Rząd z kolei z racji swoich uprawnień /i odpowiedzialności jaką przyjmuje z racji sprawowania powierzonej władzy/ winien współdziałać w celu wypracowania rozwiązań gospodarczych i ekonomicznych satysfakcjonujących producentów i konsumentów.
Czy i jak to jest robione oceń sam. Jeżeli komuś powiesz, jak napisałeś - TO CO OSIĄGNIESZ? Pomyśl, bez uniesień...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 16.06.2019 10:22 No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na mówienie prawdy,bo nie startuje w jesiennych wyborach.A prawda jest taka,że w obliczu konfliktu z Rosją i narastającym konkurencji z Ukrainy wielu sadowników będzie musiało zlikwidować swoje uprawy,a pomysły z obowiązkowymi kontraktacja mi nic nie pomogą,a tylko skomplikują życie rolników i przetwórców.Pan Maliszewski wie o tym doskonale,no ale ida wybory
...
decosta
decosta 16.06.2019 12:17 Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i tak będą nas mieć w głębokim sercu .Doskonale sobie radzą w obecnym wydaniu mają towaru pod dostatkiem a jak trzeba to tiry jadą , tylko pod przykrywką i każdy na tym dobrze wychodzi oprócz rolnika lub sadownika .
artemida
artemida 16.06.2019 12:50 Wybór to jest między próbą ucywilizowania rynku a TRWANIEM w tym co jest...
Nikt nie chce zabrać głosu, a zapewne są tacy którzy znają odpowiedź; JAK TO ROBIĄ INNI. Pominę już San Escobar ale w Europie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 16.06.2019 14:08 Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej d....
Żeby rynek był ucywilizowany to po drugiej stronie musi być cywilizacja. A to ,że jest to wielki kraj z ropą, gazem i bronią atomową tego nie czyni.
artemida
artemida 16.06.2019 15:39 Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą! Kraju będącym "sercem Europy" no może Unii. /jak to ocenił p. Premier Najjaśniejszej/. Prawitielstwo w TYM kraju nie potrafi ucywilizować handlu jabłkami jak to jest w innych krajach. Wciąż "słyszy się dylemat" - /W. Młynarski/ - kto kogo wykołuje/otumani/wymanipuluje... Na tej wojnie to "najczęściej giną chłopy" - to Konopnicka. Aby nie rzucać, za wschodnią granicę jabłkami to p. Prezydent zamówił u wuja Sama F-uj 35...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Produkcja malin na progu opłacalności !

Trwają zbiory późnych malin. Plony, są ograniczone z powodu pogody, a koszty wciąż...

Minister będzie publikować listy zakładów importujących surowce spożywcze

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będzie publikował...

Susza ustąpiła w uprawach truskawek i drzew owocowych ?

W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy...

ZSRP: Postulaty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Umowa powinna łączyć producenta z przetwórcą, a nie producenta i punkt skupu, gdyż punkt...

ZSRP wystąpił do Premiera o pomoc dla sadowników

W związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jakie dotknęły rejony sadownicze...

ME ws. konieczności składania oświadczeń przez sadowników

Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że mimo wielu trudności, które pojawiły...

Najnowsze ogłoszenia

Maszt Linde 4.20

25.08.2019 22:27 autor: OM4x4

Zlecę wykarczowanie 2.5 he sadu

25.08.2019 14:09 autor: sadownik80

Drzwi chłodnicze gazoszczelne

24.08.2019 12:28 autor: M4rian

Zatrudnie do zbioru jabłek

24.08.2019 06:19 autor: polisz34

Świder mcms warka

22.08.2019 00:05 autor: pawel35140

Sprzedam jabłka

21.08.2019 20:15 autor: waldus

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
instagram