Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Maliszewski: Nie chcemy być niewolnikami u przetwórców!

Ze zdumieniem czytam stanowiska, które w ostatnich dniach ukazują się, a które są stanowiskami środowiska przetwórców wobec ustawowej propozycji konieczności podpisywania umów kontraktacyjnych na dostawy owoców do przerobu. Jednym z argumentów jest to, że rzekomo mają na tym stracić drobni producenci, a zyskać najwięksi. To zdumienie wynika z wieloletnich doświadczeń, także poprzedniego i bieżącego sezonu. Jakoś nie widziano tragicznego losu sadownika, kiedy na punktach skupu było 6 gr. za kilogram jabłek, czy 30 gr. za kilogram porzeczek. Jakoś nie słyszałem wtedy głosu, że tracą i bankrutują drobni plantatorzy. W momencie, kiedy podejmowana jest próba właśnie wzmocnienia drobnego producenta, słychać straszenie bankructwem.

Cywilizowany handel wymaga poszanowania partnerów, a tego w minionych kilkunastu latach nie było. Byliśmy przez przemysł przetwórczy traktowani jako dostarczyciele taniego surowca, którzy mają produkować, dostarczać, zgadzać się na wszystko i....cicho siedzieć. Nasze próby porozumienia, współpracy, w końcu protesty były ignorowane i wręcz ośmieszane.

Jak inaczej można nazwać naszą rolę w tym procederze niż niewolnika? Jak można inaczej nazwać zjawisko, że plantator cały rok dba o plony, pryska, nawozi, pielęgnuje, a kiedy przychodzi do zbiorów staje pod ścianą narzucanej na podstawie czyjegoś widzimisię ceny? Jak to możliwe, że zrywając cały dzień truskawki, wiśnie w upale, gorącu, wieczorem jedziemy na punkt i tam dopiero dowiadujemy się za ile sprzedamy nasze owoce? I wtedy „albo się zgadzasz, albo zabieraj z powrotem”. Czym to się różni od ekonomicznego niewolnictwa? Przepisy, o które przez lata zabiegaliśmy, zarówno w kraju, jak też w Komisji Europejskiej mają właśnie takim zjawiskom zapobiec.

Oto główne założenia propozycji konieczności podpisywania umów kontraktacyjnych:

  • umowy powinny być zawierane nie w dniu dostawy, albo po niej, jak jest dzisiaj, ale na długo przed zbiorami
  • umowy powinny mieć najlepiej charakter wielosezonowych, aby lepiej planować produkcję i przerób, bo i produkcja i handel nie może być doraźny, bieżący
  • umowy powinny zawierać ilość dostarczanego surowca, jego parametry jakościowe i konkretną cenę, tak, aby obie strony znały zasady współpracy
  • umowy powinny mieć charakter obowiązkowy, co ukróci spekulacje rynkowe
  • umowy powinny zawierać klauzulę chroniącą plantatora przed utratą plonu wskutek klęsk żywiołowych i dawać podobne uzasadnienie dla przetwórcy wobec oczekiwań odbiorców przetworzonych produktów
  • system powinien mieć ustawowe umocowanie, bo tylko zapis prawny daje rękojmie jego przestrzegania
  • tylko te rozwiązania pozwolą zbilansować produkcję z potrzebami i możliwościami rynku przetworów, bo system uniemożliwi spontaniczne nasadzenia i potencjalną nadprodukcję.


Czy to takie złe? Co jest złego w tym, że chcemy tymi propozycjami uregulować rynek?

Ja doskonale wiem, bo walczę z tym już od dość dawna, że przetwórniom zależy na tym, aby obecny bałagan trwał jak najdłużej, aby kupować kiedy się chce, ile się chce i za ile się chce. To ich zdaniem wolny rynek. Naszym zdaniem wolny rynek jest wtedy, kiedy partnerzy mają równe zasady i warunki negocjacji. Tego dziś nie ma.

Wiem też, że właściciele zakładów będą wszystkimi dostępnymi metodami bronić obecnego statusu, bo zwyczajnie robią na nim doskonały biznes. Niestety kosztem -czemu się bardzo dziwię- polskich plantatorów.

I gdybym w uzasadnieniu wątpliwości co do treści proponowanych przepisów usłyszał taką argumentację (że ograniczy to biznes przetwórni owoców), to uznałbym, że jest jakieś racjonalne uzasadnienie obaw. Jednak jak słyszę, że przyczyną niezgadzania się na zmiany jest troska o wolny rynek, o polskich drobnych plantatorów, to nie tylko uważam, że chce się kontynuować traktowanie nas jak niewolników, ale wręcz uważa się nas za idiotów.

Mirosław Maliszewski, Prezes ZS RP.

 

Sadownicy zakładnikami umów kontraktacyjnych ?! [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (11):

dodaj komentarz
artemida
artemida 13.06.2019 20:36 Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się grzać od wpisywanych komentarzy a tu... cisza/sztil/bezgłos. Przy takim wsparciu... e tam nie będę rozwijał tematu wszak nie emerytów tu chodzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.06.2019 23:05 Artemida,a może jest tak,że co niektórzy wstrzymują się komentarzy(tak jak ja,ale skoro się domagasz...),bo nie chcą używać niecenzuralnych słów na temat pana Maliszewskiego.Gdyby były wprowadzone jego pomysły ,to dopiero sadownicy stali by się niewolnikami przetwórców,bo w czasie sezonu nie można by go zmienić ,bo handel poza wcześniej podpisywanymi umowami byłby zabroniony.Pan Maliszewski domaga się zbilansowania produkcji z potrzebami... Tego nawet twardogłowi komuniści z mrocznych czasów komuny się nie domagali,bo zawsze trzeba zakładać,że coś nie wyjdzie z produkcją i braknie towaru na podstawowe potrzeby.Obowiązkowe umowy jeszcze bardziej zwiększą przewagę przetwórców nad rolnikami,bo kupcowi jest łatwiej zaplanować zakupy niż rolnikowi plon w warunkach produkcji pod gołym niebem i zmiennością dostępu do pracowników sezonowych.
artemida
artemida 14.06.2019 07:00 Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka była SKALA PRODUKCJI I KONSUMPCJI w tamtych latach /50-60/? Sądzę że 10-20 % tego co jest dzisiaj. Porównywanie takie nie ma sensu! Produkcja ogrodnicza i przetwórcza skupiała się w regionach przy zakładach przetwórczych a handel był koordynowany w, pewnym zakresie, przez spółdzielczość ogrodniczo- pszczelarską. Reszta była wolna, czyli wolnorynkowa. TO SE NE WRATI !!!
Można powstrzymywać się od niecenzuralnych słów ale można PRZEANALIZOWAĆ JAK TAKI OBRÓT wygląda za naszymi granicami bo JAKOŚ SOBIE RADZĄ !!! Jak to robią na Węgrzech, we Włoszech, na San Escobar...
Ja nie sugeruję ŻADNEGO rozwiązania ale uważam że to trwanie, od wielu lat, w jakimś rozkroku nie przystaje do współczesnej gospodarki i ekonomiki...
artemida
artemida 15.06.2019 13:53 Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan wsparcie u tych którzy oczekują poparcia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 15.06.2019 22:31 Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim życiu,czy pracowałeś w państwowej firmie i ryzykowałeś tylko utratą premii czy prowadziłeś indywidualną działalność ryzykując każdym swoim podpisem i złą decyzją utratę całego swojego majątku. Ja zawsze to drugie,a Ty -mam wrażenie-to pierwsze.Zza biurka,to zawsze inaczej wygląda niż w praktyce,więc jeśli ktokolwiek chce mnie zmusić do tego by na ileś tam miesięcy miesięcy przed zbiorami określić się dokładnie z wysokością i jakością plonów w warunkach produkcji pod gołym niebem,to mu mogę odpowiedzieć(nawet jeśli jest wielce szanownym posłem)-pierdol się!
artemida
artemida 16.06.2019 08:53 Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu. Kiedyś co nieco napisałem na ten temat. Odpowiedzialność była, była... nie tylko w postaci premii. Ale zacny Pilsnerze zobacz jak jesteś odosobniony w swoich wypowiedziach. Niewielu Cię wspiera, czego wyrazem są klejone Ci minusy. Demokracja to jest to że mniejszość winna się podporządkować większości. Vide rząd!!! Rozumiem, że większość nie ma koncepcji jaką iść drogą, po to tworzy się organizacje które mają wypracowywać kierunki działania. Rząd z kolei z racji swoich uprawnień /i odpowiedzialności jaką przyjmuje z racji sprawowania powierzonej władzy/ winien współdziałać w celu wypracowania rozwiązań gospodarczych i ekonomicznych satysfakcjonujących producentów i konsumentów.
Czy i jak to jest robione oceń sam. Jeżeli komuś powiesz, jak napisałeś - TO CO OSIĄGNIESZ? Pomyśl, bez uniesień...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 16.06.2019 10:22 No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na mówienie prawdy,bo nie startuje w jesiennych wyborach.A prawda jest taka,że w obliczu konfliktu z Rosją i narastającym konkurencji z Ukrainy wielu sadowników będzie musiało zlikwidować swoje uprawy,a pomysły z obowiązkowymi kontraktacja mi nic nie pomogą,a tylko skomplikują życie rolników i przetwórców.Pan Maliszewski wie o tym doskonale,no ale ida wybory
...
decosta
decosta 16.06.2019 12:17 Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i tak będą nas mieć w głębokim sercu .Doskonale sobie radzą w obecnym wydaniu mają towaru pod dostatkiem a jak trzeba to tiry jadą , tylko pod przykrywką i każdy na tym dobrze wychodzi oprócz rolnika lub sadownika .
artemida
artemida 16.06.2019 12:50 Wybór to jest między próbą ucywilizowania rynku a TRWANIEM w tym co jest...
Nikt nie chce zabrać głosu, a zapewne są tacy którzy znają odpowiedź; JAK TO ROBIĄ INNI. Pominę już San Escobar ale w Europie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 16.06.2019 14:08 Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej d....
Żeby rynek był ucywilizowany to po drugiej stronie musi być cywilizacja. A to ,że jest to wielki kraj z ropą, gazem i bronią atomową tego nie czyni.
artemida
artemida 16.06.2019 15:39 Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą! Kraju będącym "sercem Europy" no może Unii. /jak to ocenił p. Premier Najjaśniejszej/. Prawitielstwo w TYM kraju nie potrafi ucywilizować handlu jabłkami jak to jest w innych krajach. Wciąż "słyszy się dylemat" - /W. Młynarski/ - kto kogo wykołuje/otumani/wymanipuluje... Na tej wojnie to "najczęściej giną chłopy" - to Konopnicka. Aby nie rzucać, za wschodnią granicę jabłkami to p. Prezydent zamówił u wuja Sama F-uj 35...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Niebotycznie wysokie ceny jabłek w Chinach

Gwałtowny wzrost cen dotknął głównie owoce dostępne na rynku przez cały rok. Cena...

Satelity w sadownictwie

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją....

IUNG: Susza w uprawach truskawek i krzewów owocowych

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

Maliszewski odpowiada przetwórcom !

W związku z opublikowanym listem otwartym skierowanym przez Krajowe Stowarzyszenie...

Jubileusz XX - lecia Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej

,,Reprezentowanie interesów i mówienie głosem polskiego sadownika-taki cel przyświeca nam...

Uruchomienie mechanizmów pomocowych po przymrozkach

W związku z przymrozkami, które dotknęły niemalże wszystkie gatunki owocowe Związek...

Najnowsze ogłoszenia

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Tyczki bambusowe 1 raz używane

14.06.2019 09:12 autor: sad-krzysztof

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

Instalacje przerobu jabłek

12.06.2019 10:24 autor: taja1000

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
@pit2015 Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie...
Straty w sadach...
Moja ocena strat w czereśniach ,tonażu...
Straty w sadach...
No ba. Koszty zbioru przy taaakich drzewach...
Komunikat sadowniczy -...
proponuję spojrzeć na zapis w IP i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Są regiony gdzie jest dużo sadów i...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Można by napisać rozprawę naukową i nikt...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
..." dodatkowym problemem jest malejąca...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z glifosadem miałem do czynienia od ok....
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
To dlaczego jest wykrywalny w owocach nawet...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Kolego Cichon40 okres połowicznego rozpadu...
Przetwórcy są ostrożni z...
A kto bedzie skubał truskawkę na skup....
Przetwórcy są ostrożni z...
Wiosną był taki Pan,który na filmiku...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
A co to za tajemnica w glebie łączy się z...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Jest coś takiego jak SORBCJA. Czy jest...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Nie jest biodegradalny tylko traci swoją...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Hjena a co stosujesz zamiast? Każdy oprysk...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
endo mam nadzieje,że nie zajmujesz się...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Aminopielik , tylko w chłodną pogodę.
instagram