Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

KUPS: Zmiany w VAT pogorszą sytuację sadowników

Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.

Ministerstwo Finansów proponuje zwiększenie stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne o zawartości min. 20% soku z 5% na 23% podatku. Zmiana dotyczy wszystkich napojów owocowych i warzywnych z wysoką zawartością soku w tym także tych, które oferuje się dzieciom do 3. roku życia. Oznacza to zmiany w strukturze konsumpcji i jakości tych produktów na polskim rynku – wzrost spożycia napojów bez dodatku soku z owoców i warzyw oraz zmniejszenie zawartości soku lub przecieru w napojach.

Wzrost stawki VAT zmniejszy konkurencyjność napojów owocowych i warzywnych, względem innych produktów do picia na rynku. Będzie to miało poważne konsekwencje zarówno dla producentów (najczęściej polskich przedsiębiorców), konsumentów, ale również dla sadowników. Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75%. Będzie to potężny cios również dla sadowników, w sytuacji kiedy niezbędne jest zagospodarowanie każdej tony surowca – mówi Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W Polsce soki, nektary i napoje owocowe i warzywne z zawartością min. 20% soku stanowią najpopularniejszą kategorię (poza wodami). Zawartość soku w rodzimych napojach jest ok. dwukrotnie wyższa od europejskiej średniej (ok. 20% w Polsce w porównaniu z ok. 10% w EU). W celu utrzymania cen i konkurencyjności po ewentualnych zmianach VAT proporcja ta będzie zbliżać się do europejskiej średniej. Zmniejszenie zapotrzebowania na sok najmocniej dotknie producentów jabłek, ale także czarnej porzeczki, wiśni, aronii, czy marchwi. W Polsce produkuje się rocznie ok. 300 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek w 51 zakładach. 96% całego przetwórstwa jabłek w kraju stanowi zagęszczony sok, w większości eksportowany, ale też wykorzystywany w dużej części do produkcji soków, nektarów i napojów.

Najmocniej zmianę w VAT odczują sadownicy uprawiający jabłka. Szacujemy, że zapotrzebowanie spadnie nawet o 123,5 tys. ton. W kontekście rosyjskiego embarga na eksport tych owoców i coraz większej konkurencji innych owoców z zagranicy takie zmniejszenie krajowego spożycia wygeneruje dalszą nadwyżkę i napięcia na naszym nasyconym rynku – uważa dr Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Nieopłacalna stanie się także produkcja tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, takich jak nektar z czarnych porzeczek, nektar czy napój z aronii i wiśni. Z owoców tych, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100% bez dodatku cukru, a tylko soki stuprocentowe nie zostaną objęte podwyżką stawki VAT.

Czarna porzeczka, czy aronia to tradycyjnie polskie i cenne żywieniowo owoce, których jesteśmy największym producentem w Europie. Stanowią one ćwierć produkcji wszystkich owoców z grupy jagodowych w naszym kraju. Ich wykorzystanie w produkcji nektarów i napojów jest bardzo ważne. Byłoby dużą stratą nie tylko dla rolników, ale również dla konsumentów, gdyby zniknęły z rynku – mówi Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W założeniach Ministerstwo Finansów mówi, że podwyżka VAT ma charakter niefiskalny i ma służyć uporządkowaniu tabeli stawek. Tymczasem konsumenci zapłacą za wysokiej jakości napoje znacznie więcej, niż teraz. Równocześnie resort zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych.DEFINICJE

Sok - produkt otrzymany z jednego lub większej ilości gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych lub schłodzonych owoców i warzyw. Posiada barwę, smak i zapach charakterystyczny dla soku z owoców i warzyw, z których jest otrzymany. Do soku owocowego można dodać miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone. Zabronione jest dodawanie barwników, słodzików, substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych, niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten sok jest wyprodukowany. Do soków owocowych również nie wolno dodawać żadnych cukrów, jedynie soki warzywne ze względów smakowych można dosładzać. Soki można wzbogacać w witaminy i sole mineralne.

Nektar - zawiera od 25 do 100% soku/przecieru owocowego lub warzywnego w zależności od rodzaju owoców czy warzyw, nektar otrzymywany jest przez dodanie wody i cukru i/lub miodu oraz czasem kwasu cytrynowego do soku/przecieru owocowego lub warzywnego. Przykładowo nektary jabłkowe, pomarańczowe, grejpfrutowe zawierają min. 50% soku owocowego, nektary wiśniowe min. 35%, a nektary z czarnych porzeczek min. 25%. Do nektarów nie można dodawać barwników i substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych, niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten sok jest wyprodukowany.

Napój owocowy/warzywny - grupa napojów jest bardzo szeroka. Najlepiej wybierać napoje warzywne i owocowe, które wg definicji GUS muszą zawierać min. 20% dodatku soku lub przecieru owocowego i/lub warzywnego. Takie napoje są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców lub warzyw. Napoje owocowe i warzywne w olbrzymiej większości są pasteryzowane, co jest deklarowane na opakowaniu . Nie ma wówczas konieczności dodatku substancji konserwujących (konserwantów), gdyż napój zostaje utrwalony w wyniku obróbki termicznej poprzez pasteryzację. Do wszystkich napojów można dodawać również większą niż w przypadku soków i nektarów ilość dodatków, które nadają smak, aromat, ale również mogą być dodawane w celu wzbogacenia napoju. Jeżeli do 100% soku owocowego dodamy np. przyprawy lub ich ekstrakty to z punktu widzenia prawa, produkt ten musi być nazwany napojem.

Informacja prasowa KUPSREKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (34):

dodaj komentarz
szampion97
szampion97 17.12.2018 13:27 Skopiowałem dwa najważniejsze teksty w tym artykule:
"Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23%."
"Równocześnie resort zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych."
Brawo, rządzący, takich cymbałów jeszcze nie było. Cały świat podnosi VAT na chipsy, a Polska obniża.
Polska - kraj absurdów.
Abukk
Abukk 17.12.2018 16:46 Oni myślą perspektywicznie, jak się nawpieprzamy produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych - to nie dożyjemy do emerytury - czyste oszczędności - brak emeryta, brak obciążenia budżetu...
szampion97
szampion97 17.12.2018 16:59 Ciekawa teoria hehehe.
A co z VAT-em na cydr? Przecież Plastuś był w Modrzewinie i zapowiadał zerowy VAT.
A nie no, jeśli pisior coś obiecuje to jest dokładnie na odwrót. Tak samo będzie z prądem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 17.12.2018 13:52 Przetwórcy zarobili krocie na jabłkach w tym roku, mają z czego płacić. Sadowników się nie żałowali, rząd to widział i się do tego ustosunkował. Na pewno jak oni będą w takiej sytuacji jak w tym roku sadownicy, to im obniżą.
cichon40
cichon40 17.12.2018 16:12 To nie przetwórcy będą płacić tylko konsument za soki zapłaci więcej czyli kupią ich mniej a kasa z vatu zgarnie dobra zmiana na ratowanie budżetu w zapaści finansowej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 17.12.2018 15:09 Rząd planuje także obniżenie stawki VAT na owoce tropikalne i cytrusowe z 8 na 5%.
wania1234
wania1234 17.12.2018 15:55 dobra zmiana, po co pic soki z polskich owoców lepiej jeść cytrusy i owoce tropikalne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbi123
zbi123 17.12.2018 16:38 Ja się zastanawiam czy w tym żałosnym rządzie jest choć jedna osoba co myśli logicznie czy to sami d.......

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 17.12.2018 17:00 Kolejna sterta bzdur i populizmu głoszona przez naczelnego hipokrytę KUPS - Pana Pawlaka. Skoro rozpoczął się płacz, to znaczy, że wyzyskiwacze odczują zmiany na własnej kieszeni, bo losem sadowników się nie przejmują. To chyba wybitnie zostało udowodnione po tym sezonie.
Po pierwsze, w jaki sposób mają zmiany odczuć głównie producenci jabłek, gdy ponad 90% produkcji trafia na eksport w postaci koncentratu? Nie dość, że jest to sok 100%, którego zmiana nie dotyczy, to dodatkowo nie ma tam naliczeń VAT, bo importerem nie jest konsument końcowy. Po drugie, rynek nie znosi pustki. Nawet jeżeli 4 na 5 konsumentów zrezygnowałoby całkowicie z picia nektarów/napojów o zawartości soku na poziomie 20-25%, to ten jeden ostatni zacznie pić 100% sok, czyli sumarycznie zapotrzebowanie na surowiec nie ulegnie zmianie. Choć proporcje będą pewnie dużo korzystniejsze dla naturalnych soków, bo na co ma się przenieść zapotrzebowanie - mineralna, herbata czy cola? Trudno przewidzieć jak rynek zareaguje, ale zniwelowanie różnicy w cenie pomiędzy nektarem/napojem a naturalnym sokiem, może skłonić konsumentów do zakupów tych drugich, tym samym powodując większe zapotrzebowanie na surowiec, co nie jest na rękę KUPS.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 17.12.2018 18:15 szampion97 17.12.2018 16:59
Ciekawa teoria hehehe.
A co z VAT-em na cydr? Przecież Plastuś był w Modrzewinie i zapowiadał zerowy VAT.
A nie no, jeśli pisior coś obiecuje to jest dokładnie na odwrót. Tak samo będzie z prądem.


Ale za to jak Peowiec ci obieca to dotrzyma słowa na pewno masz przykład po Warszawie z bonifikatami za mieszkania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 18.12.2018 09:13 100 % sok z owoców jagodowych nie nadaje do konsupcji przez przeciętnego osobnika "homo sapiens". Z tym poziomem kwasowości soku się nie da konsumować. Oczywiście można mieszać z innymi rodzajami owoców jako wieloowocowy ale to już nie ten smak. Trochę szkoda bo w ostatnich latach pojawiło się dużo napoi z zawartością soków naturalnych. Po tych zmianach podatkowych znów napoje smak truskawkowy będą zawdzięczać trocinom jak było dawniej, a porzeczkowe wyciągom z liści. Może na produkcji jabłek to się tak nie odbije ale dla owoców jagodowych gdzie ponad połowa owoców kierowanych do przemysłu szła na koncentrat a na soki NFC tak śladowe ilości, że prawie bez znaczenia dla zbytu, to ta zmiana podatkowa oznacza totalną klapę. Czyżby znów zakamuflowane wspieranie przez rządzących sadownictwa za wschodnią granicą?
Zamiast wspierać krajową konsumcję, ktoś chce zlikwidować zbyt koncentratów z owoców jagodowych w Polsce. Chyba lepiej pić wodę z sokiem niż wodę z chemią, ale widocznie niektórzy wiedzą lepiej co dla szarego obywatela jest dobre. Jak żyć - krótko oto ich motto i nie dotyczy ono elit.
szampion97
szampion97 18.12.2018 11:45 Nie tylko jagodowe, ale i także np. sok z wiśni. Weź i wypij 100 % sok z Łutówki.
anbol
anbol 18.12.2018 12:41 Dlaczego nie da się wypić soku z wiśni? Nie tylko się da, ale ma jeszcze zdrowotne znaczenie- wypłukuje kwas moczanowy co jest bardzo istotne przy dnie moczanowej. Nie tylko tłoczymy 100% sok wiśniowy, ale i go sprzedajemy...w butelkach, dla "Kowalskiego", z Łutówki...
SlawekS
SlawekS 18.12.2018 18:35 Jako wypełniacz i naturalny słodzik zawsze można użyć sok z innych owoców. Niektóre 100% soki reklamowane jako "porzeczka" zawierają 80% soku z winogron, których smak ginie w tle...
jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:18 Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, jak to opisał @SlawekS... Tylko głupiec dodawałby sok z winogron, by coś tam w smaku ukryć... Sok z winogron idzie na wino. Zresztą, gdyby trak miało być, to cały winogronowy świat nie potrafiłby wyprodukować tyle winogron...he, he..
SlawekS
SlawekS 19.12.2018 06:33 Jerzy, a jednak są tacy głupcy na polskim rynku np. firma Fortuna. A drugą częścią swojej wypowiedzi odpowiedziałeś jaki jest poziom zapotrzebowania rynku na soki z porzeczki...praktycznie śladowy, zatem soku z winogron i na wina wystarcza. Jakby świata nie zaklinał, rynek podzielony jest głównie na sok pomarańczowy i jabłkowy. Jeżdżę trochę po różnych hotelach i w serwisie śniadaniowym rzadko można spotkać coś innego, a jak już jest dostępny "ten trzeci" - to z reguły jakiś cierpki grejfrut...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zandarski
zandarski 18.12.2018 13:48 No to może zamiast jęczeć trzeba przedstawić swoje rozwiązanie promujące zdrowe i krajowe produkty? Jak patrzę na składy większości tego co chcą opodatkować stawką 23% to mnie krew zalewa. Owszem zdarza się że jest tam ponad 20% soków ale do tego masa chemii która u nas jest dozwolona a w innych krajach nie. np napój wieloowocowy caprio za niecałe 2 zł litr , zawiera słodziki które są szkodliwe a używanie jednego z nich jest zabronione np w USA od 1969r! Z tym że płacimy podatki trzeba się pogodzić...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 18.12.2018 19:02 Mnie krew zalewa na te reklamy w radiu, ile my leków żremy. Jak są potrącane pieniądze na fundusz promocji owoców to powinny iść na reklamę jabłek.
jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:23 @Demix ...Sprostowanie. Żremy nie leki, a suplementy diety !! Suplement diety, to może wszystko oznaczać, ale jest realna możliwość, że to, co reklamują wcale w tym specyfiku nie ma. Wyobraźcie sobie ile trzeba by zabić rekinów i pozyskać ich wątroby, by wydusić to, co jest w reklamie... Wyobraźcie sobie teraz te miliardy ludzi, co mają to łykać...Wyobraźcie sobie teraz, że taka kampania trwa już od dziesiątek lat... Pamiętam swoją młodość, gdy mój "stary" przyniósł tran kupiony w geesowskim sklepie z 200 litrowej, dębowej beczki... Dziś mogę tylko przekląć - ożesz ku*** jakie to było niedobre - brrr.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kris2018
kris2018 18.12.2018 19:53 Fajnie patrzeć jak KUPS ''portkami trzęsie'',trzeba było dołożyć do przemysłu,tak jak się należało za ciężką pracę!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mazur
Mazur 18.12.2018 20:16 Putin obniżył wat na owoce i warzywa dwa miesiące temu

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 18.12.2018 20:41 Te wszystkie napoje(caprio i inne),to jest jeden totalny syf! Na wesela i imprezy gdzie je serwują biorę ze sobą soki 100%.Bardzo dobrze,że rząd podnosi vat. Tylko soki 100%!!!
cichon40
cichon40 18.12.2018 21:14 Rząd podnosi vat na napoje o zawartości min 20% soku ,czyli wszystkie powyżej 20 % będą objęte vatem 23%.Prawdopodobnie producenci napojów będą próbowali obejść przepis zaniżając zawartość soku poniżej 20%.To dobrze że podnoszą vat?
pilsner13
pilsner13 18.12.2018 21:35 Przepraszam,cichon40-masz rację.Nie doczytałem do końca tego zarządzenia.Teraz będą produkować jeszcze większy syf.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:29 A co ja teraz mogę na to poradzić...? Trzeba było myśleć zanim wybierano takich przedstawicieli ludu... Mądry Polak po szkodzie ? Polak rzadko się uczy na swych błędach. Pewnie brakuje już kasy na cokolwiek i ratują się pisowcy czymkolwiek. Zobaczymy co z prądem od 1 stycznia. Niby mówią, że nie będzie podwyżek, ale, jak wierzyć komuś, kto dwa razy musiał przepraszać że skłamał...Ale ku pokrzepieniu serc...Vat na cytrusy spadł ! Hura. To jest władza przyjazna polskim obywatelom...Tak obywatelom, ale nie rolnikom, bo My jesteśmy nikim !! Nas w dupie mają !
zandarski
zandarski 19.12.2018 08:49 Jerzy w Polsce mamy taką ordynację że to na kogo głosujesz jest mało istotne. Do koryta pójdzie pierwszy z listy choć dostał 100 razy mniej głosów od tego który był daleko na końcu listy, a jak zechce to z dnia na dzień zmieni poglądy i przejdzie do innej partii. I nikt mu nic nie zrobi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.12.2018 22:20 ...cyt. ..." Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton."
I tu rodzi się we mnie taka wątpliwość, a zarazem pewność...Czy czasami te 190 tys. ton nie jest odbiciem sobie strat, nadrobieniem podatkiem tego, co wydano na tzw. interwencyjny skup jabłek ? Dlaczego UE tego absurdu nie zablokowała ? Te skupione jabłka nigdy nie powinny trafić na rynek !!
@pilsner. Piszesz, że teraz będą produkować jeszcze większy syf. A kogo to obchodzi ?! Obywatele wręcz żądają tego taniego syfu, gdzie cukier, woda i barwnik ! Czy będąc w markecie zauważyłeś, że jakiś klient kupił tłoczony sok, czy ma w koszyku gówno pt. nektar, napój, oranżada ? Złożyłem propozycję kilku restauracjom, lokalom na to, by w ofercie miały także takie naturalne soki. Jaka reakcja ? Panie - nikt tego nie kupi ! A co króluje na stołach na weselach, zabawach, stypach ? Coś, co jest tym gównem do picia...My, jako świadomi tego, czym jest sok, a np. napój, czy nektar nie bójmy używać się dosadnych określeń na to coś...
pilsner13
pilsner13 18.12.2018 22:25 Ja się mogę pochwalić,że pod moim wpływem,po weselu mojej córki, w Pałacu Brunów wycofali się z tego syfu i wprowadzili na stałe sok 100%

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 19.12.2018 23:14 Powtórzę to co niektórzy moi przedmówcy wyżej już zauważyli - część konsumentów sięgnie po sok zamiast nektar widząc że cena nektaru czy napoju jest podobna do ceny soku. I kochani sadownicy nie dajmy się robić w bamabuko bo KUPS chce nas sadowników wykorzystać dla własnych zysków. Otóż dla nich lepsza jest sprzedaż nektarów często z dodatkiem chemii bo 1. mają na tych produktach wyższą marżę, 2. użycie "polepszaczy" jest technologicznie łatwiejsze (wiem bo trochę pracowałem dla jednego z rynkowych gigantów kategorii SNNN) . Kilka lat temu KUPS zorganizował akcję pijmy soki nektary etc. gdzie ceny skupu owoców były na żenująco niskim poziomie a kampania KUPSU została zorganizowana ze środków UE oraz z funduszu na promocję owoców i warzyw czyli to co myśmy oddawali (0,1%) przy naszych fakturach. Ja tym oszustom nie wierzę. A i proszę o sprawdzenie powiązań zarządu KUPSu z np. firmą Maspex czy Hortex. W tym sezonie pokazali jak o nas dbają gdzie mogli podnieść spokojnie cenę jabłek przemysłowych o 10 gr a teraz nas sadowników proszą o pomoc poprzez "szantaż" że zmniejszy się spożycie i zużycie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 19.12.2018 23:34 I najważniejsza rzecz - do nektarów można dodawać cukier czyli do nektaru porzeczkowego można dodać cukier żeby konsument go wypił. Można też użyć soku z winogron ale.. cukier jest tańszy czyli wyższa marża dla producenta. Zresztą dodawanie cukru jest łatwiejsze. Nie pamiętam dokładnie ale gdzieś ok roku 2007 czy 2008 jabłka przemysłowe były drogie i tym samym koncentrat był drogi to nasz przemysł sokowy wpadł własnie na pomysł żeby do soków dolewać sok z winogron co firmom przyniosło duże oszczędności. Nawet byłem na imprezie firmowej gdzie "pomysłodawca" dostał dużą nagrodę pieniężną za ten pomysł tak że pamiętajcie przemysł będzie miał nas w dupie i sobie poradzi kopiąc nas po dupie...
SlawekS
SlawekS 20.12.2018 18:02 Miło widzieć, że ktoś tu jeszcze myśli. Ta szeroko zakrojona akcja pod tytułem "ratowania" losu polskiego producenta owoców, to nic innego jak lobbing własnych interesów, który świetnie opisałeś. ZSRP zamiast tańczyć w tej sytuacji jak KUPS zagrał, powinien lobbować nasze interesy, prowadzące do zwiększenia zapotrzebowania na surowiec. Wyjścia są różne - choćby te dodatkowe 18% podatku VAT przeznaczyć na szerszy program popularyzacji spożycia 100% soków wśród dzieci.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 20.12.2018 09:59 Panowie zaglosujmy madrzew tym roku bo bedzie niedobrze!
SlawekS
SlawekS 20.12.2018 17:16 Czyli na kogo? Na Ciebie? Rządzili już prawie wszyscy na politycznej scenie...Skoro zmiana władzy nic nie pomaga, to chyba pora spróbować naprawiać świat własnym postępowaniem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mateuszg24
mateuszg24 28.12.2018 08:49 Zachodnie koncerny wyzyskują sadowników traktując ich jako tanią siłę roboczą.
Po czym w kraju w którym trwa wyzysk, najlepiej nie płacić żadnych podatków.
Nie ważne jaka partia rządzi. Każda partia musi utrzymać szkoły , szpitale , wojsko itp.

KUPS nas kocha, nie chcę żeby nasze dzieci musiały męczyć się w szkołach.
Niech posiedzą sobie w domu i pomogą przy zbieraniu jabłek rodzicom

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Polskie superowoce to te z najwyższej półki

Jakość jest kluczowym czynnikiem decydującym o zakupach. Percepcje jakości odnosimy do...

Inauguracja unijnego projektu multi "CuTE - Kultywowanie smaku Europy"

Wśród organizatorów inicjatywy znajduje się Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i...

Hiszpania: Sady pod wodą

Od wtorku (10.09) we wschodnich regionach Hiszpanii występują intensywne opady deszczu....

Maliszewski: Ceny referencyjne mają zapobiec patologii na rynku

Ustawa ma zagwarantować wieloletnie umowy kontraktacyjne tak, aby producent i odbiorca...

Minister będzie publikować listy zakładów importujących surowce spożywcze

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będzie publikował...

Maliszewski: Sadownicy chcą gwarancji ceny skupu owoców

Producenci owoców, planując inwestycje, nie mają gwarancji, że ich działalność będzie...

Najnowsze ogłoszenia

Golden Red Cap sprzedam

15.09.2019 13:13 autor: waldus

Wynajmę chłodnie KA ULO

13.09.2019 20:16 autor: Gabrek

Wozek widlowy rak

11.09.2019 21:51 autor: kasiakowalska72

Kupię skrzyniopalety na jabłka

07.09.2019 23:17 autor: matiz55

Czesci wozek widlowy

07.09.2019 18:28 autor: kasiakowalska72

Kupie wozek widlowy

07.09.2019 18:03 autor: kasiakowalska72

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram