Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_01_22_IKS_Binkiewicz

KUPS: Zmiany w VAT pogorszą sytuację sadowników

Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.

Ministerstwo Finansów proponuje zwiększenie stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne o zawartości min. 20% soku z 5% na 23% podatku. Zmiana dotyczy wszystkich napojów owocowych i warzywnych z wysoką zawartością soku w tym także tych, które oferuje się dzieciom do 3. roku życia. Oznacza to zmiany w strukturze konsumpcji i jakości tych produktów na polskim rynku – wzrost spożycia napojów bez dodatku soku z owoców i warzyw oraz zmniejszenie zawartości soku lub przecieru w napojach.

Wzrost stawki VAT zmniejszy konkurencyjność napojów owocowych i warzywnych, względem innych produktów do picia na rynku. Będzie to miało poważne konsekwencje zarówno dla producentów (najczęściej polskich przedsiębiorców), konsumentów, ale również dla sadowników. Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75%. Będzie to potężny cios również dla sadowników, w sytuacji kiedy niezbędne jest zagospodarowanie każdej tony surowca – mówi Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W Polsce soki, nektary i napoje owocowe i warzywne z zawartością min. 20% soku stanowią najpopularniejszą kategorię (poza wodami). Zawartość soku w rodzimych napojach jest ok. dwukrotnie wyższa od europejskiej średniej (ok. 20% w Polsce w porównaniu z ok. 10% w EU). W celu utrzymania cen i konkurencyjności po ewentualnych zmianach VAT proporcja ta będzie zbliżać się do europejskiej średniej. Zmniejszenie zapotrzebowania na sok najmocniej dotknie producentów jabłek, ale także czarnej porzeczki, wiśni, aronii, czy marchwi. W Polsce produkuje się rocznie ok. 300 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek w 51 zakładach. 96% całego przetwórstwa jabłek w kraju stanowi zagęszczony sok, w większości eksportowany, ale też wykorzystywany w dużej części do produkcji soków, nektarów i napojów.

Najmocniej zmianę w VAT odczują sadownicy uprawiający jabłka. Szacujemy, że zapotrzebowanie spadnie nawet o 123,5 tys. ton. W kontekście rosyjskiego embarga na eksport tych owoców i coraz większej konkurencji innych owoców z zagranicy takie zmniejszenie krajowego spożycia wygeneruje dalszą nadwyżkę i napięcia na naszym nasyconym rynku – uważa dr Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Nieopłacalna stanie się także produkcja tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, takich jak nektar z czarnych porzeczek, nektar czy napój z aronii i wiśni. Z owoców tych, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100% bez dodatku cukru, a tylko soki stuprocentowe nie zostaną objęte podwyżką stawki VAT.

Czarna porzeczka, czy aronia to tradycyjnie polskie i cenne żywieniowo owoce, których jesteśmy największym producentem w Europie. Stanowią one ćwierć produkcji wszystkich owoców z grupy jagodowych w naszym kraju. Ich wykorzystanie w produkcji nektarów i napojów jest bardzo ważne. Byłoby dużą stratą nie tylko dla rolników, ale również dla konsumentów, gdyby zniknęły z rynku – mówi Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W założeniach Ministerstwo Finansów mówi, że podwyżka VAT ma charakter niefiskalny i ma służyć uporządkowaniu tabeli stawek. Tymczasem konsumenci zapłacą za wysokiej jakości napoje znacznie więcej, niż teraz. Równocześnie resort zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych.DEFINICJE

Sok - produkt otrzymany z jednego lub większej ilości gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych lub schłodzonych owoców i warzyw. Posiada barwę, smak i zapach charakterystyczny dla soku z owoców i warzyw, z których jest otrzymany. Do soku owocowego można dodać miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone. Zabronione jest dodawanie barwników, słodzików, substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych, niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten sok jest wyprodukowany. Do soków owocowych również nie wolno dodawać żadnych cukrów, jedynie soki warzywne ze względów smakowych można dosładzać. Soki można wzbogacać w witaminy i sole mineralne.

Nektar - zawiera od 25 do 100% soku/przecieru owocowego lub warzywnego w zależności od rodzaju owoców czy warzyw, nektar otrzymywany jest przez dodanie wody i cukru i/lub miodu oraz czasem kwasu cytrynowego do soku/przecieru owocowego lub warzywnego. Przykładowo nektary jabłkowe, pomarańczowe, grejpfrutowe zawierają min. 50% soku owocowego, nektary wiśniowe min. 35%, a nektary z czarnych porzeczek min. 25%. Do nektarów nie można dodawać barwników i substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych, niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten sok jest wyprodukowany.

Napój owocowy/warzywny - grupa napojów jest bardzo szeroka. Najlepiej wybierać napoje warzywne i owocowe, które wg definicji GUS muszą zawierać min. 20% dodatku soku lub przecieru owocowego i/lub warzywnego. Takie napoje są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców lub warzyw. Napoje owocowe i warzywne w olbrzymiej większości są pasteryzowane, co jest deklarowane na opakowaniu . Nie ma wówczas konieczności dodatku substancji konserwujących (konserwantów), gdyż napój zostaje utrwalony w wyniku obróbki termicznej poprzez pasteryzację. Do wszystkich napojów można dodawać również większą niż w przypadku soków i nektarów ilość dodatków, które nadają smak, aromat, ale również mogą być dodawane w celu wzbogacenia napoju. Jeżeli do 100% soku owocowego dodamy np. przyprawy lub ich ekstrakty to z punktu widzenia prawa, produkt ten musi być nazwany napojem.

Informacja prasowa KUPSREKLAMA
2019_Captan_2019_news
2019_SSS
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (34):

dodaj komentarz
szampion97
szampion97 17.12.2018 13:27 Skopiowałem dwa najważniejsze teksty w tym artykule:
"Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23%."
"Równocześnie resort zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych."
Brawo, rządzący, takich cymbałów jeszcze nie było. Cały świat podnosi VAT na chipsy, a Polska obniża.
Polska - kraj absurdów.
Abukk
Abukk 17.12.2018 16:46 Oni myślą perspektywicznie, jak się nawpieprzamy produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy – tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych - to nie dożyjemy do emerytury - czyste oszczędności - brak emeryta, brak obciążenia budżetu...
szampion97
szampion97 17.12.2018 16:59 Ciekawa teoria hehehe.
A co z VAT-em na cydr? Przecież Plastuś był w Modrzewinie i zapowiadał zerowy VAT.
A nie no, jeśli pisior coś obiecuje to jest dokładnie na odwrót. Tak samo będzie z prądem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 17.12.2018 13:52 Przetwórcy zarobili krocie na jabłkach w tym roku, mają z czego płacić. Sadowników się nie żałowali, rząd to widział i się do tego ustosunkował. Na pewno jak oni będą w takiej sytuacji jak w tym roku sadownicy, to im obniżą.
cichon40
cichon40 17.12.2018 16:12 To nie przetwórcy będą płacić tylko konsument za soki zapłaci więcej czyli kupią ich mniej a kasa z vatu zgarnie dobra zmiana na ratowanie budżetu w zapaści finansowej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 17.12.2018 15:09 Rząd planuje także obniżenie stawki VAT na owoce tropikalne i cytrusowe z 8 na 5%.
wania1234
wania1234 17.12.2018 15:55 dobra zmiana, po co pic soki z polskich owoców lepiej jeść cytrusy i owoce tropikalne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbi123
zbi123 17.12.2018 16:38 Ja się zastanawiam czy w tym żałosnym rządzie jest choć jedna osoba co myśli logicznie czy to sami d.......

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 17.12.2018 17:00 Kolejna sterta bzdur i populizmu głoszona przez naczelnego hipokrytę KUPS - Pana Pawlaka. Skoro rozpoczął się płacz, to znaczy, że wyzyskiwacze odczują zmiany na własnej kieszeni, bo losem sadowników się nie przejmują. To chyba wybitnie zostało udowodnione po tym sezonie.
Po pierwsze, w jaki sposób mają zmiany odczuć głównie producenci jabłek, gdy ponad 90% produkcji trafia na eksport w postaci koncentratu? Nie dość, że jest to sok 100%, którego zmiana nie dotyczy, to dodatkowo nie ma tam naliczeń VAT, bo importerem nie jest konsument końcowy. Po drugie, rynek nie znosi pustki. Nawet jeżeli 4 na 5 konsumentów zrezygnowałoby całkowicie z picia nektarów/napojów o zawartości soku na poziomie 20-25%, to ten jeden ostatni zacznie pić 100% sok, czyli sumarycznie zapotrzebowanie na surowiec nie ulegnie zmianie. Choć proporcje będą pewnie dużo korzystniejsze dla naturalnych soków, bo na co ma się przenieść zapotrzebowanie - mineralna, herbata czy cola? Trudno przewidzieć jak rynek zareaguje, ale zniwelowanie różnicy w cenie pomiędzy nektarem/napojem a naturalnym sokiem, może skłonić konsumentów do zakupów tych drugich, tym samym powodując większe zapotrzebowanie na surowiec, co nie jest na rękę KUPS.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 17.12.2018 18:15 szampion97 17.12.2018 16:59
Ciekawa teoria hehehe.
A co z VAT-em na cydr? Przecież Plastuś był w Modrzewinie i zapowiadał zerowy VAT.
A nie no, jeśli pisior coś obiecuje to jest dokładnie na odwrót. Tak samo będzie z prądem.


Ale za to jak Peowiec ci obieca to dotrzyma słowa na pewno masz przykład po Warszawie z bonifikatami za mieszkania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ekro2
ekro2 18.12.2018 09:13 100 % sok z owoców jagodowych nie nadaje do konsupcji przez przeciętnego osobnika "homo sapiens". Z tym poziomem kwasowości soku się nie da konsumować. Oczywiście można mieszać z innymi rodzajami owoców jako wieloowocowy ale to już nie ten smak. Trochę szkoda bo w ostatnich latach pojawiło się dużo napoi z zawartością soków naturalnych. Po tych zmianach podatkowych znów napoje smak truskawkowy będą zawdzięczać trocinom jak było dawniej, a porzeczkowe wyciągom z liści. Może na produkcji jabłek to się tak nie odbije ale dla owoców jagodowych gdzie ponad połowa owoców kierowanych do przemysłu szła na koncentrat a na soki NFC tak śladowe ilości, że prawie bez znaczenia dla zbytu, to ta zmiana podatkowa oznacza totalną klapę. Czyżby znów zakamuflowane wspieranie przez rządzących sadownictwa za wschodnią granicą?
Zamiast wspierać krajową konsumcję, ktoś chce zlikwidować zbyt koncentratów z owoców jagodowych w Polsce. Chyba lepiej pić wodę z sokiem niż wodę z chemią, ale widocznie niektórzy wiedzą lepiej co dla szarego obywatela jest dobre. Jak żyć - krótko oto ich motto i nie dotyczy ono elit.
szampion97
szampion97 18.12.2018 11:45 Nie tylko jagodowe, ale i także np. sok z wiśni. Weź i wypij 100 % sok z Łutówki.
anbol
anbol 18.12.2018 12:41 Dlaczego nie da się wypić soku z wiśni? Nie tylko się da, ale ma jeszcze zdrowotne znaczenie- wypłukuje kwas moczanowy co jest bardzo istotne przy dnie moczanowej. Nie tylko tłoczymy 100% sok wiśniowy, ale i go sprzedajemy...w butelkach, dla "Kowalskiego", z Łutówki...
SlawekS
SlawekS 18.12.2018 18:35 Jako wypełniacz i naturalny słodzik zawsze można użyć sok z innych owoców. Niektóre 100% soki reklamowane jako "porzeczka" zawierają 80% soku z winogron, których smak ginie w tle...
jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:18 Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, jak to opisał @SlawekS... Tylko głupiec dodawałby sok z winogron, by coś tam w smaku ukryć... Sok z winogron idzie na wino. Zresztą, gdyby trak miało być, to cały winogronowy świat nie potrafiłby wyprodukować tyle winogron...he, he..
SlawekS
SlawekS 19.12.2018 06:33 Jerzy, a jednak są tacy głupcy na polskim rynku np. firma Fortuna. A drugą częścią swojej wypowiedzi odpowiedziałeś jaki jest poziom zapotrzebowania rynku na soki z porzeczki...praktycznie śladowy, zatem soku z winogron i na wina wystarcza. Jakby świata nie zaklinał, rynek podzielony jest głównie na sok pomarańczowy i jabłkowy. Jeżdżę trochę po różnych hotelach i w serwisie śniadaniowym rzadko można spotkać coś innego, a jak już jest dostępny "ten trzeci" - to z reguły jakiś cierpki grejfrut...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zandarski
zandarski 18.12.2018 13:48 No to może zamiast jęczeć trzeba przedstawić swoje rozwiązanie promujące zdrowe i krajowe produkty? Jak patrzę na składy większości tego co chcą opodatkować stawką 23% to mnie krew zalewa. Owszem zdarza się że jest tam ponad 20% soków ale do tego masa chemii która u nas jest dozwolona a w innych krajach nie. np napój wieloowocowy caprio za niecałe 2 zł litr , zawiera słodziki które są szkodliwe a używanie jednego z nich jest zabronione np w USA od 1969r! Z tym że płacimy podatki trzeba się pogodzić...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 18.12.2018 19:02 Mnie krew zalewa na te reklamy w radiu, ile my leków żremy. Jak są potrącane pieniądze na fundusz promocji owoców to powinny iść na reklamę jabłek.
jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:23 @Demix ...Sprostowanie. Żremy nie leki, a suplementy diety !! Suplement diety, to może wszystko oznaczać, ale jest realna możliwość, że to, co reklamują wcale w tym specyfiku nie ma. Wyobraźcie sobie ile trzeba by zabić rekinów i pozyskać ich wątroby, by wydusić to, co jest w reklamie... Wyobraźcie sobie teraz te miliardy ludzi, co mają to łykać...Wyobraźcie sobie teraz, że taka kampania trwa już od dziesiątek lat... Pamiętam swoją młodość, gdy mój "stary" przyniósł tran kupiony w geesowskim sklepie z 200 litrowej, dębowej beczki... Dziś mogę tylko przekląć - ożesz ku*** jakie to było niedobre - brrr.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kris2018
kris2018 18.12.2018 19:53 Fajnie patrzeć jak KUPS ''portkami trzęsie'',trzeba było dołożyć do przemysłu,tak jak się należało za ciężką pracę!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mazur
Mazur 18.12.2018 20:16 Putin obniżył wat na owoce i warzywa dwa miesiące temu

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 18.12.2018 20:41 Te wszystkie napoje(caprio i inne),to jest jeden totalny syf! Na wesela i imprezy gdzie je serwują biorę ze sobą soki 100%.Bardzo dobrze,że rząd podnosi vat. Tylko soki 100%!!!
cichon40
cichon40 18.12.2018 21:14 Rząd podnosi vat na napoje o zawartości min 20% soku ,czyli wszystkie powyżej 20 % będą objęte vatem 23%.Prawdopodobnie producenci napojów będą próbowali obejść przepis zaniżając zawartość soku poniżej 20%.To dobrze że podnoszą vat?
pilsner13
pilsner13 18.12.2018 21:35 Przepraszam,cichon40-masz rację.Nie doczytałem do końca tego zarządzenia.Teraz będą produkować jeszcze większy syf.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.12.2018 21:29 A co ja teraz mogę na to poradzić...? Trzeba było myśleć zanim wybierano takich przedstawicieli ludu... Mądry Polak po szkodzie ? Polak rzadko się uczy na swych błędach. Pewnie brakuje już kasy na cokolwiek i ratują się pisowcy czymkolwiek. Zobaczymy co z prądem od 1 stycznia. Niby mówią, że nie będzie podwyżek, ale, jak wierzyć komuś, kto dwa razy musiał przepraszać że skłamał...Ale ku pokrzepieniu serc...Vat na cytrusy spadł ! Hura. To jest władza przyjazna polskim obywatelom...Tak obywatelom, ale nie rolnikom, bo My jesteśmy nikim !! Nas w dupie mają !
zandarski
zandarski 19.12.2018 08:49 Jerzy w Polsce mamy taką ordynację że to na kogo głosujesz jest mało istotne. Do koryta pójdzie pierwszy z listy choć dostał 100 razy mniej głosów od tego który był daleko na końcu listy, a jak zechce to z dnia na dzień zmieni poglądy i przejdzie do innej partii. I nikt mu nic nie zrobi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.12.2018 22:20 ...cyt. ..." Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton."
I tu rodzi się we mnie taka wątpliwość, a zarazem pewność...Czy czasami te 190 tys. ton nie jest odbiciem sobie strat, nadrobieniem podatkiem tego, co wydano na tzw. interwencyjny skup jabłek ? Dlaczego UE tego absurdu nie zablokowała ? Te skupione jabłka nigdy nie powinny trafić na rynek !!
@pilsner. Piszesz, że teraz będą produkować jeszcze większy syf. A kogo to obchodzi ?! Obywatele wręcz żądają tego taniego syfu, gdzie cukier, woda i barwnik ! Czy będąc w markecie zauważyłeś, że jakiś klient kupił tłoczony sok, czy ma w koszyku gówno pt. nektar, napój, oranżada ? Złożyłem propozycję kilku restauracjom, lokalom na to, by w ofercie miały także takie naturalne soki. Jaka reakcja ? Panie - nikt tego nie kupi ! A co króluje na stołach na weselach, zabawach, stypach ? Coś, co jest tym gównem do picia...My, jako świadomi tego, czym jest sok, a np. napój, czy nektar nie bójmy używać się dosadnych określeń na to coś...
pilsner13
pilsner13 18.12.2018 22:25 Ja się mogę pochwalić,że pod moim wpływem,po weselu mojej córki, w Pałacu Brunów wycofali się z tego syfu i wprowadzili na stałe sok 100%

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 19.12.2018 23:14 Powtórzę to co niektórzy moi przedmówcy wyżej już zauważyli - część konsumentów sięgnie po sok zamiast nektar widząc że cena nektaru czy napoju jest podobna do ceny soku. I kochani sadownicy nie dajmy się robić w bamabuko bo KUPS chce nas sadowników wykorzystać dla własnych zysków. Otóż dla nich lepsza jest sprzedaż nektarów często z dodatkiem chemii bo 1. mają na tych produktach wyższą marżę, 2. użycie "polepszaczy" jest technologicznie łatwiejsze (wiem bo trochę pracowałem dla jednego z rynkowych gigantów kategorii SNNN) . Kilka lat temu KUPS zorganizował akcję pijmy soki nektary etc. gdzie ceny skupu owoców były na żenująco niskim poziomie a kampania KUPSU została zorganizowana ze środków UE oraz z funduszu na promocję owoców i warzyw czyli to co myśmy oddawali (0,1%) przy naszych fakturach. Ja tym oszustom nie wierzę. A i proszę o sprawdzenie powiązań zarządu KUPSu z np. firmą Maspex czy Hortex. W tym sezonie pokazali jak o nas dbają gdzie mogli podnieść spokojnie cenę jabłek przemysłowych o 10 gr a teraz nas sadowników proszą o pomoc poprzez "szantaż" że zmniejszy się spożycie i zużycie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

17misiek
17misiek 19.12.2018 23:34 I najważniejsza rzecz - do nektarów można dodawać cukier czyli do nektaru porzeczkowego można dodać cukier żeby konsument go wypił. Można też użyć soku z winogron ale.. cukier jest tańszy czyli wyższa marża dla producenta. Zresztą dodawanie cukru jest łatwiejsze. Nie pamiętam dokładnie ale gdzieś ok roku 2007 czy 2008 jabłka przemysłowe były drogie i tym samym koncentrat był drogi to nasz przemysł sokowy wpadł własnie na pomysł żeby do soków dolewać sok z winogron co firmom przyniosło duże oszczędności. Nawet byłem na imprezie firmowej gdzie "pomysłodawca" dostał dużą nagrodę pieniężną za ten pomysł tak że pamiętajcie przemysł będzie miał nas w dupie i sobie poradzi kopiąc nas po dupie...
SlawekS
SlawekS 20.12.2018 18:02 Miło widzieć, że ktoś tu jeszcze myśli. Ta szeroko zakrojona akcja pod tytułem "ratowania" losu polskiego producenta owoców, to nic innego jak lobbing własnych interesów, który świetnie opisałeś. ZSRP zamiast tańczyć w tej sytuacji jak KUPS zagrał, powinien lobbować nasze interesy, prowadzące do zwiększenia zapotrzebowania na surowiec. Wyjścia są różne - choćby te dodatkowe 18% podatku VAT przeznaczyć na szerszy program popularyzacji spożycia 100% soków wśród dzieci.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 20.12.2018 09:59 Panowie zaglosujmy madrzew tym roku bo bedzie niedobrze!
SlawekS
SlawekS 20.12.2018 17:16 Czyli na kogo? Na Ciebie? Rządzili już prawie wszyscy na politycznej scenie...Skoro zmiana władzy nic nie pomaga, to chyba pora spróbować naprawiać świat własnym postępowaniem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mateuszg24
mateuszg24 28.12.2018 08:49 Zachodnie koncerny wyzyskują sadowników traktując ich jako tanią siłę roboczą.
Po czym w kraju w którym trwa wyzysk, najlepiej nie płacić żadnych podatków.
Nie ważne jaka partia rządzi. Każda partia musi utrzymać szkoły , szpitale , wojsko itp.

KUPS nas kocha, nie chcę żeby nasze dzieci musiały męczyć się w szkołach.
Niech posiedzą sobie w domu i pomogą przy zbieraniu jabłek rodzicom

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Znane i mniej znane choroby truskawek

Film jest nagraniem Internetowej Konferencji Sadowniczej z dnia 17.01.2019. Tematem wykładu...

Maliszewski: PIT-owy bałagan

Kolejna odsłona bałaganu związanego z zatrudnianiem cudzoziemców trwa. Równo rok temu...

Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak rozliczyć pracowników przy zbiorach

Objaśnienie podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie obowiązków ciążących na...

KUPS: Komentarz do informacji o projekcie podniesienia stawki VAT

Komentarz do informacji o projekcie podniesienia stawki VAT dla nektarów na 8%, a napojów z...

Perspektywy wzrostu eksportu soku jabłkowego do USA

Jak informuje Agro Nawigator mniejsza produkcja w Chinach i dodatkowe cła ograniczają import...

Instytut Staszica: trudno nazwać to „porządkowaniem” VAT !

Jesienią br. Ministerstwo Finansów zapowiedziało małą rewolucję w zakresie stawek VAT....

Najnowsze ogłoszenia

Pszczoły do zapylania

22.01.2019 09:23 autor: skryba91

Sprzedam 10 000 m przewodu nawadniającego

21.01.2019 11:34 autor: andrzej251

Rozdrabniacz bijakowy z koszem

19.01.2019 20:37 autor: sadowniklsr60

Widły na tył ciągnika

18.01.2019 22:01 autor: dominik97

Kupię glebogryzarkę boczną

18.01.2019 14:03 autor: darek76

Rura grubościenna 27cm średnica/8m

17.01.2019 08:54 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Podsumowanie TSW 2019
Pierwsza jaskółka, czyli nawiązanie do...
Podsumowanie TSW 2019
W tym roku wystawiałem się po raz pierwszy...
Maliszewski: PIT-owy bałagan
Przy tym bajzlu to bardziej się opłaca na...
Zatrudnienie pracownika z...
Prawdopodobnie po 3 miesiącach jak nie...
Zatrudnienie pracownika z...
Dopiero teraz jakieś konkrety, jeszcze przed...
Zatrudnienie pracownika z...
Niżej podaje link do pełnej i najnowszej...
Podsumowanie TSW 2019
Czy Łotysze nie chcą "wyważać otwartych...
Zatrudnienie pracownika z...
Bo tak było do tej pory ale widzę że...
Zatrudnienie pracownika z...
Ja w tym roku jak pytałem w UP czy muszę...
Zatrudnienie pracownika z...
@dixon niestety tak jest i radzę to robić...
Zatrudnienie pracownika z...
"Pracodawca powinien w dniu rozpoczęcia...
Podsumowanie TSW 2019
U nas się tylko gada i narzeka. Za...
Podsumowanie TSW 2019
Carlos Ruiz Zafón Fermín [Ludzie] Są...
Podsumowanie TSW 2019
Oczywiście nie ma nienawiści jeżeli uznam...
Podsumowanie TSW 2019
Jaką w moim poście widzisz nienawiść ?i...
Podsumowanie TSW 2019
Dodam, że jabłka kupuję, niestety część...
Podsumowanie TSW 2019
Młodszym adeptom sztuki sadowniczej chce...
Podsumowanie TSW 2019
Bezinteresowna nienawiść, którą tu o...
Podsumowanie TSW 2019
Jak już coś to trokar ,może na sobie...
Podsumowanie TSW 2019
Widzę, ze masz nieco wiedzy z dziedziny...
Podsumowanie TSW 2019
Teraz tak na poważniej i postaram się...
Podsumowanie TSW 2019
Jak to jak? Kwestia przyzwyczajenia! Zobaczą...
Podsumowanie TSW 2019
Nie wiem jak mój wpis można ocenić plusem...
Podsumowanie TSW 2019
Byłem na TSW kilka lat z rzędu. Co prawda...
Podsumowanie TSW 2019
Co miał ten wpis wspolnego z...
Podsumowanie TSW 2019
Jeszcze jakby sadownicy długopis dostali to...
Podsumowanie TSW 2019
To co ten bydlak ,zrkbił w Gdańsku to się...
Podsumowanie TSW 2019
Gala oprócz MUst sadzić wszędzie i ile...
Podsumowanie TSW 2019
Na sali sadowniczej tsw było może w...
Podsumowanie TSW 2019
Ludzi przyjechało faktycznie dużo, ale na...
Podsumowanie TSW 2019
Kto pokusi się o komentarz tematu;...
Podsumowanie TSW 2019
Co raz gorsze te targi..
Jaka będzie dalsza część...
przestańmy traktować przetwórnie jak...
Jaka będzie dalsza część...
Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
proszę o kontakt poprzez email
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Niestety na moje górki raczej bym nie...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Tak na chłopski rozum do mnie bardziej...
Jaka będzie dalsza część...
SlawekS,no ale kupowały i dalej...
Jaka będzie dalsza część...
Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy...
Jaka będzie dalsza część...
Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie...
Jaka będzie dalsza część...
marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Widzę że wyszedłeś z jakąś...
Jaka będzie dalsza część...
Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą...
Jaka będzie dalsza część...
Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner...
Jaka będzie dalsza część...
ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo...
Jaka będzie dalsza część...
No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego...
Jaka będzie dalsza część...
W dobrym gospodarstwie i w porządnie...
Jaka będzie dalsza część...
I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Mam pytanie do tych rolników którzy...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak można oceniać coś nie posiadając tego...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ale tu ludzie kit wciskają .... Sąsiad ma...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ja chronię dwoma urządzeniami 7 ha ....
Jaka będzie dalsza część...
Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Oczywiście nie chcę powiedzieć że Pan...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Też właśnie o tych przypadkach pożarów...
Jaka będzie dalsza część...
Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak zie nie chce kupić od producenta i chce...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
A czyjej produkcji maszyna spaliła się...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
ja mam i jestem zadowolony .Zna też parę...
Jaka będzie dalsza część...
Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania,...
KE zmusi Polskę do...
Ja jestem za tym żeby obok nicka była...
KE zmusi Polskę do...
Padł chyba jeszcze jeden rekord; ilości...
KE zmusi Polskę do...
No i padł rekord - 74 minusów po jednym...
KE zmusi Polskę do...
Gdyby to było tylko moje zdanie, odnośnie...
KE zmusi Polskę do...
No tak unia nad nami czuwa ,,,chyba czuwa by...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Sprawdzał to urządzenie ktoś w sadzie u...
KE zmusi Polskę do...
Po tym jak rząd zajmował się sadownictwem,...
KE zmusi Polskę do...
Wierzysz w to? Nawet nie ma śladu po hucznym...
KE zmusi Polskę do...
Do tego wszystkiego KE chce nam zabronić...
Jaka będzie dalsza część...
I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo...
KE zmusi Polskę do...
Dla ciekawych, komentarz do ostatniej...
KE zmusi Polskę do...
A jak byście zawnioskowali o powołanie...
KE zmusi Polskę do...
Uderz w stół ,a nożyce się odezwa..
KE zmusi Polskę do...
Znowu podstęp, trzeba powołać komisję...
KE zmusi Polskę do...
Zastanawiałem się czy wśród sadowników...
KE zmusi Polskę do...
A po co zabierać głos? Napiszesz coś co...
KE zmusi Polskę do...
Niezwykle absorbująca dyskusja ,ktoś może...
KE zmusi Polskę do...
Jedno nazwisko kojarzę, drugiego nie. To że...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,dla Ciebie autorytety to zapewne...
KE zmusi Polskę do...
bełkotem jest to co pilsner proponował...
KE zmusi Polskę do...
Kto "udostępnia jakieś bełkoty"? Ja? Jan z...
KE zmusi Polskę do...
Zamiast "się się", powinno być "się nie",...
KE zmusi Polskę do...
Uwierz mi że się się znam, ale staram się...
KE zmusi Polskę do...
Aby było całkiem poważnie i na temat tego...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,politykom się wydaje,ale Ty za to...
Ceny energii elektrycznej w...
Przypominam portal sadowniczy czyli?...
Zapasy jabłek w UE -...
Przeciez prof Makosz juz robi statystyki tam...
KE zmusi Polskę do...
Masz rację j82, mister Chrzanowski myślał...
KE zmusi Polskę do...
Bo wiesz politykom wydaje się że znają...
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Wpiszcie w joutube" " Jane Clod Junkers...
KE zmusi Polskę do...
Brawo Marcin, brawo pilzner. Liczy się...
Zapasy jabłek w UE -...
Wynika z tego że w listopadzie sprzedalismy...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787,dobrze piszesz,ale mam nieodparte...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj Jerzy, Jerzy, Jerzy. Nie rób z siebie...
KE zmusi Polskę do...
A co do pana komisarza to nie jest o jeden...
KE zmusi Polskę do...
Kradzież prądu, to kradzież jak każda...
KE zmusi Polskę do...
Zobacz sobie wyroki za nielegalne ścięcie...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy masz rację z tą " chorobą...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy,widzę,że wierzysz KE jak kiedyś...
Ceny energii elektrycznej w...
To bla, bla, bla odniosło się w tym...
Ceny energii elektrycznej w...
Przeczytałem z uwagą wszystkie...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787 ... I tak i nie. L. Kaczyński...
KE zmusi Polskę do...
Kostek7... Widzę, że jesteś bystrym...
KE zmusi Polskę do...
Zobaczcie kiedy jak ten jeden, stary komisarz...
KE zmusi Polskę do...
Wstepujac do UE jednak utacilismy wolnosc.
Ceny energii elektrycznej w...
A prezes Grupy Azoty swojej asystentce płaci...
Ceny energii elektrycznej w...
pilsner - w życiu nie zawsze należy...
Ceny energii elektrycznej w...
Uprawnienia do emisji co2 nie będą...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do tej beczki to dodam informację z TV...
Ceny energii elektrycznej w...
@renifer może z racji nicka słyszałeś o...
Ceny energii elektrycznej w...
Trochę z innej beczki, bardzo ładne ujęcie...
Ceny energii elektrycznej w...
Chinczyki , Amerykanie, Rosjanie nic nie...
Ceny energii elektrycznej w...
Unja będzie się przyglądać dofinansowaniu...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie chcę tutaj za bardzo spamować...
Ceny energii elektrycznej w...
Znalazłem coś odnośnie 2016 roku, jak...
Ceny energii elektrycznej w...
A co ma za znaczeni przeszłość, zobacz co...
Ceny energii elektrycznej w...
Z tej rubryki to wynika, że cały świat...
Ceny energii elektrycznej w...
W wikipedii znalazłem coś takiego....
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuję szampion za uwagę. To jedna...
Ceny energii elektrycznej w...
Wania1234 nie jestem ale mam coś dla Ciebie...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie dość że oddychamy, to jeszcze zdarza...
Ceny energii elektrycznej w...
Jeszcze chciałbym się odnieść do...
Ceny energii elektrycznej w...
Witam. Nie jestem ekspertem ale wtrącę...
Nowe przepisy dotyczące...
To co dostaniesz w zwrocie za paliwo...
Nowe przepisy dotyczące...
Już 1 stycznia dojna zmiana dołożyła 8...
Nowe przepisy dotyczące...
Tym bardziej że według analityków widmo...
Perspektywy wzrostu eksportu...
Przeczytaj jeszcze raz artykuł bo chyba źle...
Perspektywy wzrostu eksportu...
To są perspektywy wzrostu koncentratu...
Nowe przepisy dotyczące...
Sęk w tym, że jakoś cicho było w naszym...
Nowe przepisy dotyczące...
Czy komuś wystarczy 100 L na hektar sadu?...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do eskimosa. Kto miał zarobić zarobił....
Ceny energii elektrycznej w...
Jaki mają skład spaliny z suchego drewna a...
Ceny energii elektrycznej w...
Sady pobierają CO2, ale na kilkanaście lat,...
Ceny energii elektrycznej w...
Oczywiście że cena energii od dziś...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do energii to chyba wszyscy rozsądni...
Ceny energii elektrycznej w...
Są ludzie którzy obliczyli ile dwutlenku...
Zakupie paleciak elektryczny.
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224. ma Linde.
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuje temu co w ciągu trzech minut...
Ceny energii elektrycznej w...
W PGE już przychodzą dużo wyższe...
Ceny energii elektrycznej w...
wania'' dlaczego Polska importuje węgiel z...
Ceny energii elektrycznej w...
`jurol gdzie CI zdrożało ubezpieczenie w...
Ceny energii elektrycznej w...
Pilsnerze zacny /mocny/; masz rację w twoich...
Ceny energii elektrycznej w...
Z CO2 jest problem i będzie problem, tego...
Ceny energii elektrycznej w...
dzieci w sobotę do szkoły oczywiście
Ceny energii elektrycznej w...
Alfred - teraz rząd dba o dobro narodowe...
Ceny energii elektrycznej w...
Dokładnie, tyle wyborcy tej partii raczej na...
Ceny energii elektrycznej w...
taa sprowadzany z Rosji.... kraje w unii...
instagram

Advertisement