Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Broszura_owocówka_1
2019_Arysta_Plantivax_2_lato

KUPS: Ceny referencyjne pogłębią problem braku rynków zbytu na owoce

KUPS wystosowało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa oraz do Posłów i Senatorów w związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Jak czytamy:

Od kilku miesięcy trwają prace nad zmianą ustawy dotyczącej organizacji niektórych rynków rolnych oraz przewagi kontraktowej, mającej na celu wzmocnienie pozycji polskiego rolnika w łańcuchu dostaw.

Propozycja projektu ustawy, z którą zapoznaliśmy się z końcem maja 2019 r., budzi nasze duże obawy i wątpliwości, z uwagi na przyjęte w niej nierynkowe rozwiązania, które pogłębią istniejące nieprawidłowości i problemy w sektorze produkcji oraz przetwórstwa owoców.

Polskie sadownictwo i ogrodnictwo, jak również przetwórstwo, zderzają się obecnie z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami rynku światowego, dla którego jesteśmy istotnym dostawcą półproduktów owocowych. Musimy mierzyć się z konkurencją krajów rozwiniętych, ale także takich, które aspirują do udziału w rynku, dzięki niskim kosztom produkcji. Aby sprostać współczesnym wyzwaniom rynku, niezbędna jest głęboka reforma polskiego sadownictwa i ogrodnictwa, która między innymi doprowadzi do specjalizacji produkcji, z podziałem na produkcję owoców deserowych i owoców do przetwórstwa oraz zapewnienia wysokich europejskich standardów jakości i bezpieczeństwa.

Przedmiotowa ustawa nie pomoże branży sprostać wspomnianym wyzwaniom, natomiast jest próbą częściowego i chwilowego rozwiązania problemu niskich cen. Co więcej, poprzez gwarancję cen skupu, może zachęcać do zwiększenia produkcji, pogłębiając jeszcze bardziej bieżące problemy związane z brakiem rynków zbytu na owoce deserowe i półprodukty.

Pragniemy zwrócić uwagę, że przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie, niesie za sobą konkretne konsekwencje, w szczególności:

1. Zagrożenia spowodowane wprowadzeniem w życie ustawy w trakcie sezonu

Większość producentów nie jest świadoma planowanych zmian, a tym bardziej nie ma wiedzy na temat szczegółowych warunków sprzedaży owoców do przetwórstwa. Wprowadzenie ustawy w środku sezonu doprowadzi do zamieszania i bardzo utrudni funkcjonowanie, zarówno producentów, jak i przetwórców. Efektem niedotrzymania warunków ustawy będą kary finansowe w wysokości nawet do 15% zapłaty za surowiec dla każdej ze stron. Szczególnie zagrożeni są tutaj mali i średni sadownicy oraz rodzinne gospodarstwa ogrodnicze.

2. Brak możliwości rzetelnej kalkulacji kosztów produkcji większości owoców przemysłowych, która ma być podstawą do ustalenia cen referencyjnych

Ponieważ nie istnieje wyspecjalizowana produkcja owoców przemysłowych, takich jak np. jabłka czy truskawki, to niemożliwe jest oszacowanie kosztów ich produkcji. Żaden instytut nie dysponuje danymi niezbędnymi do ich wyliczenia. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ogłaszając w drodze obwieszczenia ceny referencyjne, będzie opierał się bardziej na oczekiwaniach rolników niż na potwierdzonych danych.

Rzetelna kalkulacja kosztów produkcji owoców przemysłowych będzie możliwa w momencie powstania upraw dedykowanych wyłącznie do przetwórstwa, a nie w sytuacji przeznaczania do przerobu niższej jakości lub niesprzedanej części produkcji owoców deserowych.

3. Utrata konkurencyjności i rynków zbytu dla soków zagęszczonych i mrożonek, a w efekcie zmniejszenie popytu na owoce przemysłowe

Ogłaszane 2 razy do roku (do 15 VI i 15 XII) przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, referencyjne ceny skupu produktów rolnych, nie będą mogły uwzględniać wszystkich warunków rynkowych, które nagle pojawią się w danym sezonie. W przypadku produktów sprzedawanych w dużych ilościach za granicę, np. soków zagęszczonych, finalną cenę w eksporcie kształtują relacje podaży i popytu na rynkach światowych. Po wejściu w życie ustawy, cena polskiego soku zagęszczonego zależeć będzie od sztywno narzuconej ceny skupu owoców, co uniemożliwi jej elastyczne kształtowanie i utrudni konkurowanie z tańszymi dostawcami, np. dynamicznie rozwijającym się rynkiem ukraińskim.

Ponadto, zagraniczna konkurencja, znając z dużym wyprzedzeniem koszty surowca, a przez to cenę produkowanego z nich soku zagęszczonego, przygotuje korzystniejszą ofertę, która w szybkim czasie zmarginalizuje zapotrzebowanie na polski koncentrat w eksporcie. Zmniejszenie popytu na zagęszczone soki (obecnie produkujemy ich do 400 tys. ton rocznie) będzie równoznaczne ze zmniejszeniem popytu na owoce przemysłowe (przykładowo obecnie przemysł zagospodarowuje nawet do 60% produkcji jabłek, mimo że nie ma sadów przemysłowych), a to bezpośrednio przełoży się na pogorszenie sytuacji ekonomicznej zarówno małych, jak i większych gospodarstw sadowniczych.

Szanowni Państwo,

Apelujemy, aby miejsce odgórnej regulacji rynku, jaką wprowadza przedmiotowa ustawa, zajęły rozwiązania systemowe, przyjęte w oparciu o mechanizmy rynkowe. Zdajemy sobie sprawę, że problem jest ważny, a wielu interesariuszy oczekuje jego natychmiastowego rozwiązania, niemniej jednak uważamy, że wdrożenie nowych rozwiązań w pośpiechu skończy się nieuchronnym paraliżem rynku, olbrzymimi stratami dla całej branży oraz bankructwami wśród małych i średnich producentów owoców i przetwórców.

Przemysł przetwórczy funkcjonuje w ścisłej symbiozie z producentami owoców. Poprawa sytuacji na rynku to temat istotny dla każdej ze stron, wymagający wzajemnej współpracy i samoregulacji branży, a nie rozwiązań nakazowych. Branża rolno-spożywcza rozwinęła się w ostatnim czasie dzięki różnym sprzyjającym czynnikom. Przyjęcie przedmiotowej ustawy doprowadzi polskich rolników i przetwórców do utraty znaczenia na rynkach europejskich i światowych. Raz utracona pozycja na rynku krajowym i w eksporcie będzie niemożliwa do odbudowania – już teraz na rynkach ukraińskim i mołdawskim nasila się konkurencja, z którą możemy skutecznie walczyć dzięki wysokiej jakości produktów oraz konkurencyjnej cenie.

Apelujemy do Państwa o rozważenie przytoczonych przez nas argumentów. Jednocześnie deklarujemy naszą gotowość do kontynuowania współpracy na rzecz wypracowania najlepszych rozwiązań dla polskiej branży rolno-spożywczej. Z wyrazami szacunku,

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków

Unia Polskiego Przemysłu ChłodniczegoREKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (59):

dodaj komentarz
Alfred40
Alfred40 17.06.2019 13:02 Mafijna korporacja kups zaczyna panikować ,,ciekawe czy lobby przetwórcze załatwi temacik ,,,,czyli kasa w łapę i problem znika .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

simpson
simpson 17.06.2019 13:31 wzajemna współpraca..........życie w symbiozie........jak ładnie napisane:)
ubiegły sezon pokazał chyba wszystkim tą wspołprace i symbioze....ceny upodlające sadowników.
i nagle troska o padające gospodarstwa.....hahahaha

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 17.06.2019 13:53 Ścisła symbioza przetwórców z producentami. Dobre żarty się ich trzymają. Chyba pora zerknąć do słownika na czym polega symbioza... Świetlaną przyszłość roztaczają - Polski producent ma konkurować z Ukrainą i Mołdawią za pomocą cen surowca... W swoim krzyku rozpaczy brakuje im już logiki, bo nie mam pojęcia jak spadek popytu na surowiec (brak kontraktowania dostaw) ma wywołać zwiększenie produkcji przez sadowników (przy braku możliwości kontraktowej sprzedaży).
Green25
Green25 17.06.2019 14:29 Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im się z zupełnie innym słowem o całkowicie odmiennym znaczeniu...
Green25
Green25 17.06.2019 18:59 Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy producenci owoców niezależnie od gatunku owoców jaki produkują.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

fruity81
fruity81 17.06.2019 14:22 To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak było" :) Tylko czekać jak będą straszyć że zabiorą swoje zabawki i uciekną z tego zniewolonego kraju . Dajcie znak to pomogę wam się pakować...Założyciel bloga "Między Rzdami" (sadownik) na swoim kanale pięknie przedstawił ...50 % produkcji ma podlegać pod obowiązkową kontraktację , a reszta "skolko godna" gdzie kto sobie życzy.
PS. Troska o los małych producentów i ich niedoli jaka ich czeka to już jest chyba szczyt hipokryzji. Jakiś dobry spec od manipulacji ludźmi musiał ten apel sporządzić.
Abukk
Abukk 17.06.2019 16:35 Stawiam , ale mogę się mylić, że propagandysta KUPS jest jakimś dalekim krewnym Josepha Goebbelsa...
dragon
dragon 18.06.2019 10:51 Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą
Joseph Goebbels
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 30.06.2019 21:51 Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech (30mld) ,współwłaściciele BMW to wnuki Goebbelsa. Dziadek dorobił się na dostawach karab.. tfu karafek dla armii.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 17.06.2019 18:06 A ja nie wierzę w dobrą wole ministra, przed wyborami obiecają nam wszystko, po wyborach i sezonie tegorocznego zmniejszonego owocowania okaże się że, CENA REFERENCYJNA TO NIE JEST CENA MINIMALNA i sadownicy którzy nie zgodzą się na niższą cenę od referencyjnej mogą mieć kłopoty ze zbytem swoich owoców ( zainteresowanych odsyłam do uzasadnienia nowelizacji przepisów). Po za tym jestem wzruszony szczerą troską KUPS-u o nas maluczkich.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

fruity81
fruity81 17.06.2019 19:39 Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie do jednego z zagranicznych wybawców jakie ceny oferują za poszczególne owoce w swym rodzimym kraju .Ciekawe czy dostał odpowiedź? Obserwujcie na Fb profil "Między Rzędami" , ten człowiek który to prowadzi naprawdę dość mądrze mówi i przedstawia pewne mechanizmy które zagościły w kraju nad Wisłą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 18.06.2019 00:25 Toż to nie jest nawet protokooperacja... Nazwijmy to wprost, to co Oni robią to prawie pasożytnictwo.
Abukk
Abukk 18.06.2019 00:31 Zdrowy słowiański organizm radzi sobie jednak z pasożytami, potrzebna mu jedynie odrobina samozaparcia, trochę wiary, a w skrajnych przypadkach pomoc lekarza.
Abukk
Abukk 18.06.2019 00:41 Jest tylko jeden problem, szanujący się lekarz nie daje złudnych nadziei przypadkom beznadziejnym, niestety w Polsce mamy za równo przypadki beznadziejne (stojące w kolejce po kilka godzin, by oddać towar z dopłatą ze swojej strony) jak i lekarzy szarlatanów i znachorów, k ty którzy tylko po to by utrzymać się na stołkach wciskają choremu narodowi placebo - twierdząc, że mają lekarstwo na całe zło tego świata

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

TED2000
TED2000 18.06.2019 11:27 KUPS strasznie troszczy się o nasze gospodarstwa przez pryzmat swoich interesów. Każdy z postulatów - wytłuszczonych akapitów - to kij który ma dwa końce. I tak
AD1. Zagrożenie ….. przecież każdy producent owoców zdaje sobie sprawę ile owoców może dostarczyć, logiczne jest że należy umówić się na ilość realną do osiągnięcia a w przypadku kłeski żywiołowej mamy ubezpieczenia.
AD2. Brak możliwości ustalenia …. pytam dlaczego KUPS to tak nurtuje, prawdopodobnie chodzi o to aby wykazać, że produkcja na przemysł nic nie kosztuje i cena powinna być dążąca do 0,00 zł. A dlaczego KUPS nie informuje ile owoców jest realnie potrzebna i ile może kupić i po jakiej cenie.Proszę o rzetelną informacje, która ureguluje podaż.
AD3. Utrata konkurencyjności ….. Różnica jest taka, że my możemy sprzedawać w cenach nieopłacalnych a Wy nie. Trochę logiki jeśli my mamy ograniczać ilości owoców to Wy ograniczajcie ilości swojej produkcji lub stawiajcie na lepszą jakość jak to nam się radzi. Pamiętajcie lepsza jakość to większe rynki zbytu.
Pozdrawiam cały KUPS, tylko symbioza przetwórców z producentami może tu coś pomóc.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 18.06.2019 20:24 Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z podmiotami skupującymi i wspaniałymi prezesami grup producenckich. Wszyscy razem pasożytują na sadownikach. Jadą na jednym wozie głodząc i tłukąc batem ,,konia'' który ich jeszcze na razie wiezie.
Green25
Green25 29.06.2019 20:57 Drenują ile wlezie dokąd można , ale nastąpi w końcu dzień w którym ta granica zostanie przekroczona.
Green25
Green25 30.06.2019 13:17 Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie jakieś oszczędności dlatego cierpliwie znoszą te "cyrki" jakie odwala branża przetwórcza . Skończą się oszczędności to nie potrzebny będzie żaden pajac który rozpalał opony w Warszawie aby dostać się do żłoba . Ludzie sami wyjdą na ulice...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 19.06.2019 08:33 Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana pokoleniowa w sadach da o sobie znać, młodzi już zostawiają sady założone przez rodziców i dziadków. Pracować i denerwować się przez cały rok, tylko po to żeby, kiedy nadchodzi czas wypłaty usłyszeć od wszelkiej naści ,,ekspertów", że jakość nie ta, że za słabo się starałeś i w związku z tym nie należy ci się wypłata. Trudno wmawiać sobie i rodzinie że, 8 gr. za 1 kg. jabłek przemysłowych i 40 -50 gr/kg jabłek deserowych to jakaś wypłata. A w dobrą wole polityków poprawy losu polskiego rolnika jakoś nie wierzę, w Polsce tradycja wykorzystywania rolników ma długowieczną historię, od średniowiecznej pańszczyzny poczynając na forsownej industrializacji PRL-u i przymusowych odstawach kończąc. Obecny okres wyzysku polskiego rolnika znajdzie pewnie jeszce w przyszłości swoją historyczną nazwę.
artemida
artemida 30.06.2019 08:52 Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy producenci rolni są tak wykorzystywani jak sadownicy? Coś mi się wydaje że nie. Może mam nieco skrzywiony pogląd ale wydaje mi się że np. produkcja mleczarska, chyba całkowicie zorganizowana w spółdzielczości, ma się lepiej. Oderwanie się przetwórstwa od produkcji towaru wyjściowego /i tak nietrwałego jak owoce/ powoduje że przetwórca /jeszcze się zmawiając w branży/ może w pełni kontrolować ceny a producent może odwoływać się do ... uczuć patriotycznych. Wciąż istniejąca i utrwalana "wolna amerykanka" powoduje że "jest jak jest". No, może nie mam racji? Dziwić może, że pomimo parokrotnych zachęt NIKT się nie wypowiedział JAK TO WYGLĄDA W INNYCH KRAJACH. NIKT NIE WIE???
Espuma
Espuma 30.06.2019 09:39 wasz los jest w waszych rekach a nie polityków. Jak mi sie przypomną te kolejki na skupy po 8 gr za kg przemysłu to musze melise zażyć. Po za tym są takie nasadzenia że tu polityka to ma drugorzędne znaczenie. W urodzajnym roku przetwórnie i tak będą robić co zechcą z ceną i tyle. Na dodatek ludzie i tak po takim sezonie jak był kupowali masowo drzewka na rynkach. To o czym to świadczy ? ktoś powie nie opłaca sie to po co sadzą więcej ? Było mało jabłka był przemysł po 80 gr (niektórzy cwaniakowali i czekali na 1,20 ale to inny temat)
Green25
Green25 30.06.2019 10:42 @ artemida
Trudno się nie zgodzić z tym co napisałeś...
artemida
artemida 30.06.2019 11:28 WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem. Ja będąc producentem pisałbym NASZ los...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 30.06.2019 12:06 jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie pozwala mi sie już tym zajmować. Ty jesteś czynnym rolnikiem/sadownikiem ? bo chyba na emeryturze jesteś pisałeś
artemida
artemida 30.06.2019 12:29 Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę czego oczekuję dla siebie, ja piszę jaką mam wizję tego co należy robić by w branży w której przepracowałem 4o lat szło "ku jakiejś normalności". Głupio patrzeć jak branża nabiera rozpędu... staczając się w dół...
Green25
Green25 30.06.2019 13:07 Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś byłym sadownikiem , niemniej pewne wątpliwości się pojawiają . Przed wyborami podejrzewam że nastąpi natłok sadowników na forach internetowych . Propaganda ,propagandą ,ale "po czynach nas poznacie" . Jak na razie jak mi wiadomo ustawa o u regulowaniu handlu owocami przeznaczonymi do przetwórstwa , poszła w kąt...
Espuma
Espuma 30.06.2019 14:56 masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak pelne busy jadą z drzewkami i ludzie nadal sadzą. Wiesz co będzie za rok jak nie będzie przymrozku ? urodzaj rekordowy i znów będzie krzyk. I tak w kólko, zmarznie zle bo mało jabłka, nie zmarznie zle bo za dużo. Jak było jednego roku na wiosne 2 zł to bylo cwaniakowanie "kupie se New Hollanda" i nikt ani myslal odkładać na następny sezon tylko wywalanie kasy aby sie sąsiadowi pokazać. Taka jest chłopska mentalność i gospodarowanie gotówką. Twoja wizja to jest walić w rząd jak w bęben bo ci tak pasuje a nie wynika z tego żaden pomysl na usprawnienie sytuacji. Jak liczysz że ci Schetyna Kaczyński albo Kamysz zrobią coś w temacie nadprodukcji to powodzenia czekaj dalej i licz na polityków.
artemida
artemida 30.06.2019 16:12 Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego Dantego /autora Boskiej Komedii/ - "porzućcie wszelką nadzieję..." A może należy MIEĆ nadzieję że ktoś zacznie robić porządek w tej stajni Augiasza??? W ciągu paru lat wiele się zmieniało, z różnych powodów, ale przede wszystkim w produkcji jabłek. Czy takie same zawirowania następowały w produkcji innych gatunków? NIE!!! A wciąż o wszystkim decydują przetwórcy. Czy NAPRAWDĘ nic nie można było zrobić?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 30.06.2019 17:12 PSLu sie zapytaj to oni współrządzili krajem 8 lat czy można było coś zrobić i dlaczego nie zrobili. A sadzić nikomu nie zabronisz. Było dobrze do czasu aż balon pękł. Teraz to juz za pózno. UE dawała traktorki za pól ceny to sobie teraz odbiorą z nawiązką. Tu nie ma czego sprzątać, jest ZA DUŻO towaru. Ale widze że połowa ludzi jeszcze tego nie pojęła. Przecież jak było mało jabłka to byly ceny bardzo dobre. I lepiej ludzie wychodzili niż jak jest nawalone hektarów i obrodzi
artemida
artemida 30.06.2019 17:30 PSL po pierwszym embargu przywrócił handel z Rosją. Ja wciąż się upieram przy tym, że w innych krajach jakoś ten handel się kręci a u nas piasek w trybach. NIKT NIE CHCE SIĘ DO TEGO USTOSUNKOWAĆ! ! ! Najlepiej zgonić na poprzedników - a gdzie inicjatywy tych co rządzą???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Espuma
Espuma 30.06.2019 18:33 tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie uśmiał. To za ich rządów wprowadzono embargo tak świetną polityke zagraniczną prowadził Sikorski. W zasadzie to jego zasługa a nie PSLu ci tam byli tylko od głosowania tak jak chce PO i nic wiecej. Tak można zgonić na poprzedników. Nie wolno ? Można chyba po 8 latach rządów mieć prawo do oceny jak rządzili i co robili np z cenami porzeczek po 30 gr czy wiśni po 70 gr. Rolnictwo to nie tylko jabłko. Przetwórcy wręcz prosili aby zwolnić dostawy bo nie przerabiają, to na drugi dzień mieli jeszcze wiecej. Co z takim fantem zrobić ? uwiązać chłopa w domu żeby nie wiózł trzech palet i nie stal w kolejce pół dnia ? pisałes że masz wizje to pisz konkrety a nie banialuki jak ty byś rozwiązał kłopot urodzaju będąc ministrem. Czekam. Bo jak rozumiem jak był przemysl po 0,80 to wtedy Pis nie przeszkadzał
artemida
artemida 01.07.2019 06:33 Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie rząd nie powinien ingerować bo po co? Jeżeli są problemy/kłopoty/klęski rząd jest po to aby szukać ROZWIĄZAŃ SYSTEMOWYCH. PO TO JEST!!!! Za to urzędnicy biorą pieniądze. Żadnym rozwiązaniem systemowym nie są systemy wsparcia które wspierają kolejne nasadzenia. Wsparcie tylko w sytuacjach klęskowych! Kierunki działania winne być wynikiem współdziałania z organizacjami producentów, które winne być silne siłą swoich członków a nie malkontentów.
Espuma
Espuma 01.07.2019 08:02 wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką kary za nadprodukcje mleka itp to było "dobrze" ? ceny warzyw i mięsa tragicznie niskie, to jak było dobrze to trzeba było podjać takie działania żeby gorzej nie było a nie sprzedawać zaklady za granice. To PO PSL jest winien embarga i problemów z wjazdem naszego jabłka na ich terytorium nie nie zakrzyczysz tego choćbyś sie darł ile wlezie i zwalal teraz wine na obecny rząd. Z Rosją jak zadrzesz raz to potem sie już nie dogadasz
wania1234
wania1234 01.07.2019 08:21 czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym roku nasz kraj złożył wniosek do KE o przedłużenie sankcji na Rosje?
artemida
artemida 01.07.2019 09:46 "Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje słowa - to nikogo nie przekonasz że "to rząd PO-PSL jest winien embarga" ... Jak czytający postrzegają treści zawarte w Twoich wpisach winieneś dostrzec i wyciągnąć wnioski.
Espuma
Espuma 01.07.2019 10:41 dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci chyba kiedyś w szybki sposób klepnął 1000 sztuk :) może niech PSL coś wymysli, chyba również zasiadają w sejmowych ławach i za coś biorą pieniądze. Ale jak na razie bardziej ich kręci tęczowa koalicja i już sami nie wiedzą czy sie łączyć czy sie dzielić aby tylko jakimś cudem utrzymać sie przy paśniku. Jakieś pomysły na polską wieś ? nie słyszałem.
Green25
Green25 01.07.2019 11:02 Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym bardziej PO ,ale prace nad ustawą regulującą rynek owoców miękkich jakby utknęła...Czy jestem w błędzie?
artemida
artemida 01.07.2019 11:18 Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne wartości narodowe nawiązuje do starego przysłowia; lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć. Stąd zdecydowane wykluczenie wejścia w koalicję z Wiosną lub PIS nawet za cenę bycia poza "paśnikiem". Pasza mogła być zatruta o czym przekonał się sp. Lepper.
Green25
Green25 01.07.2019 11:26 Fakt faktem że seryjni samobójcy się zdarzają , takie zjawisko w przyrodzie funkcjonuje i Andrzej Lepper chyba zdołał się o tym przekonać.
Espuma
Espuma 01.07.2019 12:06 tradycyjne wartości to im sie przypomniały jak wybory przegrali. Jakoś do maja wspierali wspólnie LGBT i nie reagował NIKt jak sie śmiano z katolików i wyzywano od ku*ew a Jażdzewskiemu klaskano jak sie nabijal z kościoła. Niech wraca Tusk na premiera i zabiera 500+, 300+, 13stki, wiek emerytalny do góry, stawka godzinowa 5 zł i wtedy wreszcie nastanie spokój. Polak jak ma za dużo w portfelu to mu palma odbija. A tak za jego czasów cisza spokój jak był strajk to krótko bo "nie ma pięniedzy" a jak sie górnicy za bardzo rozkokosili to dostali gumowymi kulami po ja*jach i znów był spokój. (wtedy Bodnar nie reagował, dziś mi nie pasują kajdanki na łapach mordercy) Po co na sile ludzi uszczęśliwiać.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zzzzi7
zzzzi7 30.06.2019 21:38 Do Espuma
Nie gorączkuj się człowieku i za nim coś napiszesz to sprawdź.Embargo Rosja wprowadziła w 2005 roku w listopadzie , a premierem był Marcinkiewicz- PIS , Sikorski w tym rządzie był ministrem, To embargo zniesiono chyba w 2009 , ministrem rolnictwa był Sawicki PSL
I tyle w temacie
Espuma
Espuma 01.07.2019 07:58 tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014. Dlaczego ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 30.06.2019 22:01 Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto był ministrem ?
artemida
artemida 01.07.2019 10:03 W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie polski minister wprowadzał embargo!
michu
michu 01.07.2019 18:58 Oczywiście, że tak !
Podobnie jak w 2005.
artemida
artemida 03.07.2019 08:46 A kto wstrzymał handel z Obwodem Kaliningradzkim - czyż nie NASI rządzący. Ilu przygranicznych mieszkańców z tego żyło? No i poszli z torbami.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 30.06.2019 22:09 A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?
Myślicie ,że wprowadzający embargo myślą o rolnikach ? Naiwni jesteście !
Zastanówcie się raczej skąd się ono wzięło . Uważam , że czasami trzeba cierpieć dla dobra większego. I dlatego bardzo nie podoba mi się to , że przywrócono ich do Rady Europy.
Wiem jestem też naiwnym idealistą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 30.06.2019 22:09 A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?
Myślicie ,że wprowadzający embargo myślą o rolnikach ? Naiwni jesteście !
Zastanówcie się raczej skąd się ono wzięło . Uważam , że czasami trzeba cierpieć dla dobra większego. I dlatego bardzo nie podoba mi się to , że przywrócono ich do Rady Europy.
Wiem jestem też naiwnym idealistą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 01.07.2019 09:07 Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju chyba zostanie Franz to bedzie dobrze, ma sie ku lepszemu. on kocha nas ,

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 07.07.2019 12:40 "Przeleciałem po łebkach" komentarze i zastanawia mnie tylko jedno... skąd u niektórych uczestników taka wiedza, która opiera się wyłącznie na tym, co zostało im wtłoczone do głowy przez "znane" media ? Zawsze powtarzam - dajcie upust by wasze szare komórki dały popis tego, co tworzą wasze ( !!!...) mózgi, a nie propaganda, która jest wtłaczana łopatami w wasze głowy. Przeinaczanie faktów, poplątanie z pomyleniem fakenewsy, czy tylko nie wiedza sprawia, że w naszej branży jest tyle różnych dróg do dobrobytu, do wielkiej kasy, do spokoju. W tym całym potoku słów, jednym z "liderów" normalności na portalu jest @artemida. Tak. Kolega niejednokrotnie pisał, jak powinno być, jak było, jak jest. A w naszej branży jest już głęboki i rozległy zawał i dla wielu pacjentów będzie niestety zejście, zgon (czytaj bankructwo, komornik...) Kolega artemida wskazał mleczarstwo, jako przykład zorganizowania się producentów mleka w organizację, gdzie jest spokojna produkcja i wiadoma przyszłość. Co mamy my ? Gnój. Ciągła niechęć do zrzeszania się, ale nie w grupy producenckie, ale właśnie w spółdzielczość jest jedyną drogą na to by uzdrowić branżę. Ktoś powie, że to to samo. Jednak jest zdecydowana różnica pomiędzy zrzeszeniami, a spółdzielczością. Spółdzielczość ma podstawy prawne..".Dz. U. 1982 Nr 30 poz. 210U USTAWA z dnia 16września 1982r. Prawo spółdzielcze".
Abstrahując od tego, co kto myśli o różnych formach działalności na rzecz hasła, "by ludziom żyło się dostatnio..." tylko taka forma wspólnej działalności ma w polskiej rzeczywistości rację bytu...Dlaczego ? Bo jest nasz sadowników, ogrodników, warzywników...dużo, bardzo dużo, ...
SlawekS
SlawekS 07.07.2019 12:54 Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś, biorąc pod uwagę fakt, że kwoty mleczne obowiązywały w Unii przez 30 lat, a zostały zniesione dopiero w momencie światowej hossy na produkty mleczne....
artemida
artemida 07.07.2019 13:37 Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że w mleczarstwie doprowadzono do tego że JEST SPOKOJNA STABILNA PRODUKCJA. Oczywiście nigdy nie ma tak dobrze aby nie mogło być lepiej i czasem musi być /jakiś czas gorzej/ aby później było lepiej. Niestety wielu podchodzi do tematu jakby po nas miał być potop.
SlawekS
SlawekS 07.07.2019 14:11 Tylko, że zorganizowanie producentów nie poprawiło tej sytuacji. Rynek unormowało centralne sterowanie kwotami mlecznymi, a nie spółdzielczość, Czyli jakby na to nie patrzyli przeciwnicy cen referencyjnych, metody rodem z PRL czasem mogą zadziałać.

Jeżeli nie wierzysz, to poczytaj jakie problemy były po zniesieniu kwotowania. Zachodnie sieci handlowe oczekiwały od razu obniżki cen, natomiast krajowe mleczarnie starały się własnymi metodami zapobiec wzrostowi produkcji.

Właściwie jeden cytat wystarczy:
"Krótko mówiąc: powtarza się stary scenariusz, że najłatwiej zaoszczędzić na rolniku, bo mleko i tak musi sprzedać. Tylko pytanie, ile takich obniżek rolnik jeszcze wytrzyma?"

Skąd my to znamy....
artemida
artemida 07.07.2019 15:10 Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest dobrze i lepiej być nie może... Ja mam nieco odmienne zdanie ale to nie ja narzekam a sadownicy. Większość prób uporządkowania rynku jest torpedowana przez sadowników bo każdy ma jakieś interesiki a jak nie wypalą to winni są ONI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 07.07.2019 16:49 Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie swoim pomyslem na rolnictwo
artemida
artemida 07.07.2019 17:18 Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem wypisuję TU od paru lat. Czyżbyś nie czytał? A może nie analizowałeś? A może tak, po piwku, próbujesz mnie wprowadzić w jakoweś maliny/meandry?
Nie ma geniusza który ogarnie CAŁOKSZTAŁT... Znam się TROCHĘ na sadownictwie, winoroślarstwie, pszczelarstwie i w tych tematach zabieram głos, często krytykowany szczególnie nie przez znawców tematu ale przez to iż nie taję komu sprzyjam. Z TEGO CO OBSERWUJĘ CZĘSTO JEST TO BIERNIE AKCEPTOWANE /plusy/ ale rzadko merytorycznie komentowane pomimo moich zachęt.
artemida
artemida 08.07.2019 07:07 "Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy jakoś podobnie pisał poeta/. Parę miesięcy jakie zostało do nowego rozdania to oczywiście czas stracony i czas obiecanek. Drzemiący minister składający propozycję budowy 1000 kilometrowego płotu na wschodniej granicy /kiedy ASF rozlewało się po kraju/ nie budził zaufania. Następca - "coś tam, coś tam" - efektów nie widać bo propozycja strzelania do bobrów... też entuzjazmu nie wzbudziła. Dla sadowników, oceńcie sami...
Krótko mówiąc - pożywiom - uwidim.
artemida
artemida 08.07.2019 08:19 Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..." chciałem zwrócić uwagę na jeden istotny fakt, otóż 28 lipca odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Jest więc okazja by "mądrym ludziom" powierzyć mandat w tym samorządowym gremium. Nie ma potrzeby pytać o przynależność partyjną czy inne "preferencje". Tu się głosuje NA KOGOŚ Z WŁASNEGO ŚRODOWISKA. TO BĘDZIE MIAŁO PRZEŁOŻENIE NA AKTYWNOŚĆ I MĄDRE ROZWIĄZANIA w przyszłym rządzie i parlamencie. Naprawdę to NIC nie kosztuje aby zaznaczyć swoją aktywność, WE WŁASNYM INTERESIE.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

michu
michu 08.07.2019 17:42 parole, parole, parole

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

MRiRW o prowadzeniu monitoringu suszy

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Rolnictwa i...

Wzrost cen malin w Rosji

Jak informuje east-fruit.com w tym tygodniu podaż malin na rynku rosyjskim nieznacznie...

Gradobicia i burze – ostrzeżenia (20-22.07)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz i burz z gradem....

VAT na napoje owocowe zostaje na dotychczasowym poziomie

Jak informuje pb.pl sadownicy, plantatorzy i przetwórcy odetchnęli z ulgą. W nowej matrycy...

To koniec polskiego cydru ?

W produkcji trunku z naszych jabłek mieliśmy być potęgą. Sprzedaż cydru w ostatnim roku...

Komisja Finansów Publicznych we wtorek zdecyduje o VAT na napoje owocowe

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zająć się nowelizacją matrycy VAT na swoim...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam Pirosa, letnie odmiany...

21.07.2019 09:58 autor: golden91

Arkadiusz Latosek

21.07.2019 06:43 autor: tomsad

Bury 1500

20.07.2019 21:47 autor: Zguba

Wynajmę rębak

19.07.2019 15:12 autor: robal75

SPRZEDAM Gospodarstwo Sadownicze

16.07.2019 22:57 autor: radar88

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
instagram