Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Broszura_owocówka_1
2019_Arysta_Plantivax_2_lato

KSPOiW odpowiada na zarzuty Mirosława Maliszewskiego

W odpowiedzi na emocjonalne zarzuty Pana Przewodniczącego Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej Mirosława Maliszewskiego, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw pragnie wyjaśnić podjęte kwestie, dotyczące zmian w procedowanej ustawie o organizacji niektórych rynków rolnych.

Po pierwsze - regulowanie rynku było domeną gospodarki centralnie planowanej w systemie socjalistycznym, a polska gospodarka od ponad 30 lat funkcjonuje w systemie wolnego rynku, gdzie wielkość podaży i wielkość popytu kształtują poziom cen produktów rolnych.

Rynek produktów rolnych uznawany jest w ekonomii wręcz za model doskonale konkurencyjny, gdzie poziom cen zależy tylko i wyłącznie od wielkości produkcji i wielkości zapotrzebowania w danym roku. Każde działanie interwencyjne zaburza mechanizm rynku i prowadzi do daleko idących zmian w zakresie jego funkcjonowania. Wiedzą o tym zarówno firmy w sektorze przetwórczym, grupy producenckie jak i rolnicy, którzy nieustannie poddawani są presji konkurowania na rynku nie tylko krajowym, czy europejskim ale nawet globalnym.

Zdajemy sobie sprawę, że ceny owoców w ostatnim roku były bardzo niskie, ale wynikało to z ogromnej nadpodaży, ograniczonych możliwości przetworzenia, braku eksportu do Rosji oraz rosnącej, taniej produkcji na rynku np. ukraińskim czy mołdawskim. W poprzednich latach ceny owoców były kilkukrotnie wyższe, gwarantujące rolnikom wysokie dochody, wówczas nie było tak dużej presji Pana Przewodniczącego na korektę rynku, kiedy firmy przetwórcze nie były w stanie pokryć kosztów produkcji, co wiązało się z falą upadłości w sektorze.

Jest Pan długoletnim posłem na Sejm, miał Pan możliwości w poprzednich kadencjach i istotny wpływ na usprawnienie warunków funkcjonowania rynku produktów rolnych w Polsce, czego Pan nie zrobił. Problem organizacji rynku rolnego w Polsce jest długotrwały i nie należy rozpatrywać go tylko i wyłącznie w odniesieniu do ubiegłego roku, a potraktować jako działanie systemowych rozwiązań na przyszłość.

Aktualnie resort rolnictwa jest wprowadzany przez Państwa w błąd, a informacje płynące z Państwa strony są bardzo selektywne, nie dające pełnego obrazu sytuacji rynkowej.

Firmy przetwórcze w Polsce zdają sobie sprawę z absolutnej zależności od rolników, mają na względzie jak najlepsze relacje partnerskie z nimi, a także wspólne cele na przyszłość dotyczące wielkości i jakości produkcji rolnej. Używane przez Pana Przewodniczącego określenie w stosunku do rolników - niewolnicy i idioci jest uwłaczające kulturze i właściwemu wychowaniu każdego przyzwoitego człowieka, niedopuszczalne w stosunku do partnerów handlowych za jakich uważamy każdego współpracującego z nami producenta. Bazując na emocjach oraz dezinformacji wśród rolników, formułuje Pan krzywdzące tezy, co jest sprzeczne z dobrym obyczajem współpracy i etyką w biznesie.

Po drugie – sprawa dotycząca umów kontraktacyjnych. Zarzuca Pan Przewodniczący firmom przetwórczym chęć działania w chaosie rynkowym przynoszące jednostronne korzyści dla branży. Odwołując się do podstaw ekonomii i zarządzania, należy z całą stanowczością podkreślić, że relacje na rynku kształtowane są na równi przez dostawców, rolników, przetwórców jak i konsumentów. Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw nie neguje z zasady wprowadzenia umów kontraktacyjnych, ale ma poważne zastrzeżenia do obecnego kształtu zapisów ustawy. Wątpliwości przedstawione zostały w liście otwartym do rolników i zgodnie z jego treścią wykazaliśmy niekorzystne zapisy dla każdej ze stron umowy. W żadnej z Pana wypowiedzi na łamach prasy branżowej nie znajdujemy merytorycznych argumentów a tylko i wyłącznie ogólniki i slogany zastraszające polskich rolników. Mając na uwadze Pana polityczną aktywność poselską, zwracamy się z prośbą o niewykorzystywanie sytuacji rolników i zakładów przetwórczych dla własnych korzyści i ambicji politycznych. Pana jednostronne zaangażowanie w procedowane zmiany do ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych mogą przynieść nieodwracalne, negatywne skutki dla podmiotów tego rynku, których konsekwencje polityczne ponosić będą obecnie rządzący.


Odwołując się do Pana wypowiedzi: „Jeszcze mamy w pamięci jak oskarżono polskie grupy producenckie do instytucji Unii Europejskiej, którego efektem było zahamowanie procesu organizacji rynku owoców i warzyw, nałożone wielomilionowe kary i w efekcie bankructwa wielu podmiotów” należy wyjaśnić, że niektóre grupy działając poza prawem dopuściły się nadużyć, co spowodowało nałożenie na nie kar i wszczęcie wielu spraw karnych.

Wspieranie przez Pana patologicznych zachowań niektórych grup producenckich i stawanie w ich obronie, uznajemy za wysoce nieuczciwe względem pozostałych podmiotów tego sektora. Zarzucając Krajowemu Stowarzyszeniu Przetwórców Owoców i Warzyw nadmierną aktywność w kontrolowaniu sytuacji na rynku, pragniemy zauważyć, że działamy w dobrej wierze i z szacunkiem dla każdego uczciwego uczestnika rynku.

Dyskusja na temat zmian do ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, zdaniem Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw powinna przyjąć formułę merytorycznej dyskusji, opartej o logiczne argumenty każdej ze stron debaty a nie awantury i taniego populizmu, które prezentuje Pan w swoich wypowiedziach.

Liczymy na pozytywne potraktowanie naszej propozycji i wyrażamy chęć współpracy dla przygotowania w/w zmian do ustawy.

Informacja prasowa Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw


 

KUPS: Ceny referencyjne pogłębią problem braku rynków zbytu na owoce [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (3):

dodaj komentarz
janekr
janekr 18.06.2019 08:37 hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem siię, podcieliście gałąź na której siedzicie że już spadacie....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

simpson
simpson 18.06.2019 13:54 relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by kupic słownik do tego KUPSU:)
jaka nadpodaz? jezeli były ograniczone możliwosci przetworzenia to trzeba bylo nie kupowac wszystkiego tylko dac normalną , nie uwłaczającą sadownikowi cene, a reszta trudno, została by pod drzewami. mozna bylo powiedzie....w tym sezonie kupujemy np.200 tys to i zamykamy zakład bo wiecej nie damy rady przetworzyc. ale za darmoche to sie brało. nie rozumiem tego. jak człowiek jest głodny to naje sie raz. i chocby chleb był po 0,10 groszy to i tak nie kupie go wiecej bo nie przejem tego.
to samo z wisnia czy sliwką. rzygac sie chce jak sie to czyta

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 19.06.2019 16:19 Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat 1989-92, wolnego rynku w odniesieniu do produkcji rolnej do 1989 r. była polityka rolna sterowana z Warszawy i Moskwy, po 1992 r. ( umowie stowarzyszeniowiej z WE- UE ) wolny rynek dla branży rolnej zaczął się kończyć a pojawiła się Wspólna Polityka Rolna sterowana z Brukseli. Mówienie o wolnym rynku jest wielkim kłamstwem, wręcz kłamstwem założycielskim i fundamentalnym.Celem Wspólnej Polityki Rolnej zapewnienie stałej nadwyżki żywności na rynku, na czym zyskują wszyscy uczestnicy obrotu rynkowego i konsumenci oprócz samych rolników. Dowód; wraz z spadkiem dochodu netto z ha upraw sadowniczych, nie ubywało a przybywało kolejnych nasadzeń.
Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

MRiRW o prowadzeniu monitoringu suszy

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Rolnictwa i...

Wzrost cen malin w Rosji

Jak informuje east-fruit.com w tym tygodniu podaż malin na rynku rosyjskim nieznacznie...

Gradobicia i burze – ostrzeżenia (20-22.07)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz i burz z gradem....

VAT na napoje owocowe zostaje na dotychczasowym poziomie

Jak informuje pb.pl sadownicy, plantatorzy i przetwórcy odetchnęli z ulgą. W nowej matrycy...

To koniec polskiego cydru ?

W produkcji trunku z naszych jabłek mieliśmy być potęgą. Sprzedaż cydru w ostatnim roku...

Komisja Finansów Publicznych we wtorek zdecyduje o VAT na napoje owocowe

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zająć się nowelizacją matrycy VAT na swoim...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam Pirosa, letnie odmiany...

21.07.2019 09:58 autor: golden91

Bury 1500

20.07.2019 21:47 autor: Zguba

Wynajmę rębak

19.07.2019 15:12 autor: robal75

SPRZEDAM Gospodarstwo Sadownicze

16.07.2019 22:57 autor: radar88

Otrząsarka do wiśni

15.07.2019 09:46 autor: lukasz7604

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
instagram