Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych

KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych

W połowie lipca zadebiutowało piwo SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weisse – mix tradycyjnego, historycznego stylu – jasnego, kwaśnego, niezwykle lekkiego i orzeźwiającego piwa – Berliner Weisse, fermentowanego z udziałem bakterii kwasu mlekowego, z dodatkiem czarnych porzeczek. Owoc współpracy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i Browaru Stu Mostów.

Projekt po raz pierwszy oficjalnie łączy siły branżowej organizacji producentów i browaru rzemieślniczego. Celem jest promocja potencjału współpracy piwowarów i plantatorów owoców jagodowych.

Spotkały się dwie potężne branże. Razem możemy robić ciekawe rzeczy, ciekawe piwa, które ucieszą podniebienia smakoszy i rozsławią Polskę. Łącząc siły możemy stworzyć produkt, którego inni nie zrobią

– mówi Jakub Ośródek z Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

Oprócz barwy, smaku i aromatu, porzeczki wprowadziły również dodatkową kwaśność. Tego typu piwa bardzo zyskują na popularności, styl Berliner Weisse przeżywa prawdziwy renesans. Było to widać choćby na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. To jest trend, który możemy jako Polacy wykorzystać

– przekonywał Mateusz Gulej, Główny Piwowar w Browarze Stu Mostów.

Talenty piwowarów i polskie kompetencje uprawy owoców są już dziś naszą eksportową wizytówką. Piwowarstwo to dobry partner dla porzeczki i jagodowych

- podsumował Piotr Baryla, Prezes KSPCP.

Mamy ponad 150 browarów rzemieślniczych, niebawem będzie 200. Współpracujmy. Kraft potrzebuje najwyższej jakości owoców i kompetencji w doborze odmian

– mówią Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy pierwszego po latach browaru rzemieślniczego we Wrocławiu.


Specyficzny smak porzeczek jest atutem dla piwowarów.

Piwo jest bardzo ciekawe. Ma bardzo niski ekstrakt, zasyp złożony tylko z jasnych słodów – pilzneńskiego i pszenicznego. To dlatego jest tak lekkie. Niska, wręcz niewyczuwalna goryczka, pojawia się dzięki użyciu szlachetnego chmielu Tettnanger. Czarne porzeczki dodano na późnym etapie fermentacji i leżakowania. Wirowanie oddzieliło cząstki stałe (pestki, skórki), ale zachowało pektynowe zmętnienie. Czarne porzeczki nadały charakterystycznego smaku i aromatu oraz jeszcze bardziej podkreśliły kwaśny profil.

Najnowsza historia stylu Berliner Weisse w Polsce jest bardzo ciekawa. Browar Stu Mostów uwarzył ART#8 Strawberry Berliner Weisse. To piwo stworzyło modę na ten styl i dodatek owoców. Jest bardzo popularne za granicą. Niedawno uznane najbardziej oczekiwanym piwem berlińskiego BRLO Brwfest. Dało fundament pod ART#9 Oatmeal Hoptart i 3 złote medale RateBeer Best Awards, w tym tytuł Best New Beer in the World 2016 oraz za „wybitne osiągnięcia w ramach stylu Berliner Weisse”.

Współpraca piwowarów i plantatorów

Wspólny projekt połączył kompetencje piwowarów i plantatorów. Celem Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek jest promocja współpracy obu branż. Obie mają mocną pozycję. Polska jest jednym z liderów w produkcji owoców jagodowych i jednym z liderów piwnej rewolucji. Rynek piwowarski w Polsce należy do najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Rośnie liczba browarów. Liczba piwnych premier przekracza już 1500 rocznie. Kraft buduje kapitał kreatywny i wzmacnia tożsamość regionalną i tożsamość Polski, która historycznie przynależy do kultury piwa.

Uroczysta premia odbyła się równolegle we Wrocławiu i Lublinie. Wrocław to siedziba Browaru Stu Mostów. Miasto, w którym jest najwięcej w Polsce piwnych inicjatyw, najważniejsze piwne eventy. Miasto nazywane Stolicą Dobrego Piwa. Lublin to stolica regionu odpowiedzialnego za 1/3 światowej produkcji czarnej porzeczki. W premierze brali udział również plantatorzy z regionu łódzkiego.

Piwo w lipcu dostępne będzie jest w najlepszych multitapach, specjalistycznych sklepach w całej Polsce i na zagranicą. Będzie też prezentowane na letnich festiwalach i na Beer Geek Summer 2017.

Partnerzy

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek reprezentuje branże i promuje walory porzeczki. Polska jest największym na świecie producentem czarnych porzeczek i najważniejszym ich eksportem. Odpowiada za 53% światowej produkcji (dane International Blackcurrant Association). KSPCP działa ze świadomością, że kooperacje i produkty kreowane w Polsce muszą mieć wpływ na popularność czarnej porzeczki, która nie musi być przecież owocem generycznym. Możemy spożywać ją w różnej formie. Kreatywności polskich piwowarów może zatem pomóc plantatorom.

Browar Stu Mostów - miejski browar we Wrocławiu, najbardziej międzynarodowy browar rzemieślniczy w Polsce. Eksportuje do ponad 10 krajów. Piwo warzone przez wrocławian można kupić na 3 kontynentach. Lideruje pod względem ilości międzynarodowych kooperacji. Jako pierwszy w Polsce warzył z Amerykanami, Niemcami i Hiszpanami. Buduje Piwne Mosty z najbardziej renomowanymi browarami w Europie. Browar promuje za granicą m.in. piwo WRCLW Schöps, będące pszenicznym symbolem Wrocławia. Browar jest członkiem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i pierwszym polskim członkiem The Brewers Association - największej na świecie organizacji skupiającej browary rzemieślnicze. Warzy pod markami: WRCLW, Salamander i ART. Piwa wszystkich trzech marek zdobyły medale na najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce, Europie i w USA.

Porzeczkowe piwo zadebiutowało pod marką Salamander. To marka, która pokazuje moc spotkania przy piwie, przyjaźni i szacunku. Jest to stary piwny zwyczaj i toast, który powstał na początku XIX w. we Wrocławiu. Zwyczaj kultywowany i praktykowany do dziś w czasie biesiad w kręgach niemieckich korporacji studenckich. Produktowo to oczywiście piwa nowofalowe.

Zapraszamy na pierwszy łyk piwa z dodatkiem czarnych porzeczek!

Więcej o piwie https://100mostow.pl/salamander-blackcurrant-berliner-weisse 
Więcej o marce https://100mostow.pl/marka-salamander 
Więcej o Stowarzyszeniu Plantatorów Czarnych Porzeczek http://www.kspcp.pl 

dr Piotr Baryła, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP)

Galeria zdjęć:

KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych
KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych
KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych KSPCP wspiera piwowarów rzemieślniczych

komentarze (3):

dodaj komentarz
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 21.07.2017 09:47 Browar Stu Mostów robi dobre piwa ,niemniej należy to traktować w kategoriach ciekawostki . Ile procent rynku piwa zawojują browary rzemieślnicze w przewidywalnerzemieślnicze ,2%?
Są (były) piwa z truskawkami ,śliwką i wieloma innymi owocami ,tyle że do jednej warki piwa browar rzemieślniczy używa kilkuset kg owoców.
Zachęcam wszystkich do picia piw rzemieślniczych znalezienia swojego smaku. Piwo to nie musi byc wodnisty lager spod znaku Tyskiego Heinekena itp. Niestety po ostatnim wyroku polskiego sądu nie mogę kupić piwa wysyłkowo i muszę jechać prawie 100km do sklepu specjalistycznego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 21.07.2017 09:49 Errata. Ile procent rynku zawojują browary rzemieślnicze w przewidywalnej przyszłości, 2 %?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 23.07.2017 12:15 Zgadzam się...Artykuł należy postrzegać tylko i wyłącznie w charakterze ciekawostki,bo nie oszukujmy się wykorzystywanie czarnej porzeczki w browarnictwie spoko ,ale jest to marginalny kierunek.... nie mniej jednak marketingowo czarna porzeczka która jest średnio docenianym owocem (co jest wielkim błędem )troszkę może zyska na popularności . Moim skromnym zdaniem KSPCP powinno wszelakimi sposobami promować ten jakże cenny owoc w charakterze prozdrowotnym .Niewiele osób wie że czarna porzeczka zawiera najwięcej wit.C spośród praktycznie wszystkich owoców.O wielu antyoksydantach zawartych w tych owocach już nie wspominając .To jest ten kierunek zarządzie KSPCP.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Nowa wyszukiwarka środków ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa udostępniło nową wersję wyszukiwarki środków ochrony roślin....

Polskie wina rosną w siłę

W roku 2018/2019 w Polsce zarejestrowanych było 230 producentów win i ponad 400 winnic,...

Piękne obiekty i maszyny w grupie to jeszcze nie jest sukces !

Paweł Pączka grupa producentów owoców Galster [panel dyskusyjny] podczas Międzynarodowej...

KSPCP plony porzeczek czarnych w Polsce w 2017 roku

Główną przyczyną niższej podaży owoców dla przemysłu przetwórczego są uszkodzenia...

Przyszłość czarnej porzeczki w Polsce

Dzisiaj tak naprawdę mamy dwie możliwości: albo zlikwidować część plantacji czyli...

W skupie po 60 gr, w sklepie po 10 zł

Skąd takie ceny czarnej porzeczki? Jeszcze kilka lat temu plantatorzy dostawali za kilogram...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Przyszłość europejskiej...
Skoro technologia uprawy i wytwarzania win...
Polskie wina rosną w siłę
Z ok. 3 l win spożywanych przez...
Czy grupy to największy...
Tłumacze prezesa grupy ze słaba jakość...
Sadownicy stawiają na nowe...
Nie zupełnie się zgadzam z powyższym...
Czy grupy to największy...
Oczywiście to sarkazm
Czy grupy to największy...
Mądrze mówi tylko ja produkując odmiany...
Grupy producentów owoców -...
Przesadziłeś trochę - jakby po odrzuceniu...
Grupy producentów owoców -...
Czy Pan Boguta nie wie, że ludzie kierują...
Czy grupy to największy...
Fakt, jakość owoców w supermarketach jest...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
Skuteczne działania kilku mocno...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
podobnie "grudziąc"
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
sorry że się czepiam, pług to bym kupił...
Rynek indyjski otwarty dla...
Podobno Ukraińcy nie dostali zezwolenia na...
Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
instagram