Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Merpan_Promocja
2019_Delany

K.Cybulak o działaniach ZSRP w sprawie umowy kontraktacyjnej

K.Cybulak o działaniach ZSRP w sprawie umowy kontraktacyjnej

Zacznę ten komentarz od stwierdzenia, że nie było takiego sezonu, w którym żaden gatunek owoców nie zapłacił. Co się stało w tym roku? Co się stało z nami sadownikami? Czy przestaliśmy liczyć? Czy straciliśmy instynkt samozachowawczy? Chyba nikt nie potrafi zdiagnozować tej sytuacji, w której znaleźliśmy się poniekąd na własne życzenie.

Ten sezon pokazał przetwórcom jedno i utwierdził ich w tym, że My sadownicy oddamy im owoce w każdej cenie i że nie ma granicy, po przekroczeniu której przestalibyśmy zbierać. Co z tego, że na przykład w przyszłym sezonie będzie dużo mniej jabłek, dadzą 15 groszy i też im zawieziemy, wiedzą to. 7-8gr za kilogram jabłka przemysłowego, owoce na przemysł: wiśnia 30gr, porzeczka czarna 25gr, czerwona 60gr, agrest 30gr, malina 1,2zł oprócz truskawki ( susza i brak pracowników) – upodlenie całkowite!

Na nasze pytanie w czasie rozmów z przetwórcami: „dlaczego takie ceny dajecie?” odpowiedzieli pytaniem: „ dlaczego w takich cenach przywozicie?”

Wiemy jaka jest sytuacja na świecie, nasz Związek był organizatorem i gospodarzem konferencji Prognosfruit w Warszawie. Już w sierpniu wiedzieliśmy, że nasz największy konkurent w koncentracie jabłkowym – Chiny, będą miały mniejsze plony ( przymrozki) o około 15 mln ton i na półkuli północnej tylko Unia Europejska będzie miała większe zbiory, ale nie większe niż w 2016 roku. Przetwórcy też to wiedzieli, bo uczestniczyli w tej konferencji. I dlatego na jednym ze spotkań w Ministerstwie padły takie słowa, że w tej sytuacji 30-35gr dla sadowników powinno być. Co się stało, że nie było?

To co nam przetwórcy zgotowali – nawet nie wiem jak to nazwać, ale to jest ich biznes, nie będą się kierować litością, że my wozimy im za darmo. Czas uderzyć się we własne piersi i pomyśleć nad własnym postępowaniem. Co dalej? Przecież nie da się tak żyć, tak gospodarzyć.

Nie wiem z czym sadownicy wyjdą w sady czy plantacje jagodowe na wiosnę, jak jeszcze nie spłacono faktur za środki ochrony roślin z wiosny ubiegłego roku. Co z tego, że teraz przemysł jest 30gr ( można?) jak robi się eksporty w karton nawet za 40gr ( też przestaję to rozumieć). Musimy ten rynek owoców cokolwiek uregulować, ucywilizować, nazwijcie to jak chcecie.

Czy drogą do tego będzie umowa kontraktacyjna ?

Istnieje już ustawa z lutego 2017 roku, o umowie o dostarczeniu płodów rolnych. Po 1 jest to umowa między rolnikiem a pierwszym odbiorcą ( w 90% jest to punkt skupu) po 2 zawierana jest w dniu dostawy, albo nawet nazajutrz, czysta fikcja. Według Związku Sadowników RP umowa kontraktacyjna powinna być zawierana między producentem a przetwórcą, gdyż skup nie decyduje o cenie, ani o produkcji, jest tylko dysponentem owoców na kilka godzin. Powinniśmy znać skalę produkcji w kraju ( żałosne prognozy GUS). Powinniśmy znać przynajmniej w przybliżeniu ceny przed sezonem produkcyjnym, żebyśmy wiedzieli czy jest sens inwestować w uprawę. Każdy producent owoców może spokojnie w przybliżeniu przewidzieć plony, siły wyższe które mogą to zmienić, czyli np. grad, przymrozek czy susza, powinny być uwzględnione w umowie. Takie umowy już istnieją, 80-90% warzyw do przetwórstwa jest kontraktowane, poza tym tytoń i buraki prawie w 100%.

W sierpniu Ministerstwo przedstawiło propozycję umowy kontraktacyjnej, nad którą przyszło nam pracować. Oto on i czytajcie to uważnie:

Wzór Umowy Kontraktacyjnej - dostępny tutaj >>>

Zabraliśmy się do pracy, powstała grupa robocza złożona z przedstawicieli różnych związków: naszego – ZSRP, Solidarności RI, związków producentów borówki, aronii i porzeczki ( przepraszam jeśli kogoś pominąłem). Przetwórcy przychodzili na spotkania i mówili, że: „ umowy kontraktacyjne stworzą chaos, że będą musieli kontraktować bezpieczne ilości, nawet o połowę mniejsze i że będą musieli zamykać przetwórnie” – kilkanaście spotkań bez rezultatu. Wreszcie 5 grudnia ubiegłego roku oddaliśmy ministerstwu nasze poprawki oto one czytajcie uważnie:

Poprawki do Umowy Kontraktacyjnej - dostępne tutaj >>>

Dwa spotkania w styczniu znowu nic nie dały, przetwórcy nie odnieśli się ani do umowy, ani do naszych poprawek i nie zaproponowali nic w zamian. Minister Ardanowski traci cierpliwość i wreszcie ostatnie spotkanie 4 lutego 2019r. Przetwórcy pozostali przy swoim, a ja powiedziałem im jedną rzecz, że nie byłoby tych rozmów, nie byłoby mowy o żadnych umowach, gdyby dali te 25-30gr za jabłko przemysłowe, gdyż większość producentów owoców, oprócz upraw pestkowych czy jagodowych ma jabłka i to one podratowałyby sytuację finansową. Wyrwało się jednemu z nich, że musieli odrobić straty z roku 2017, gdy dali 1zł za przemysł i z ironią stwierdził, że nie protestowaliśmy, że za drogo wtedy płacili.

W naszych propozycjach jest 70% kontraktacji i 30% wolny rynek, byliśmy skłonni zejść do 50/50 przynajmniej w pierwszym roku. Przetwórcy zaczęli się zastanawiać czy nie zacząć od 20%. Minister Ardanowski stwierdził, że jeżeli się nie dogadamy, to weźmie On sprawy w swoje ręce i do tej umowy dorzuci jeszcze ceny referencyjne, poniżej której przetwórnie nie mogłyby kupować, być może, że rząd pójdzie na całość i wejdzie 100% kontraktacji.

Każdy obawia się tych umów, a przetwórcy chyba najbardziej. Jak usłyszeli zdanie Ministra o przejęciu spraw w swoje ręce mieli nietęgie miny. Najwięcej w tej sprawie uwag mają producenci truskawek „ bo po co to wszystko? Przecież jest dobrze”. Odpowiem tak: w mojej okolicy powstają setki hektarów truskawki, przewiduję że za 2 lata będzie 1zł na skupie.

Ważnym postulatem Związku Sadowników RP jest powiązanie umów kontraktacyjnych z projektem systemu ubezpieczeń upraw. Musi on być powszechny, tani, kompleksowy, wtedy nikt nie będzie się bał żadnej klęski i żadnych umów. Związek Sadowników RP ma taki projekt ubezpieczeń. Przykład przyszedł od sadownika na konferencji w Sandomierzu „np. zakontraktuję 20 ton wiśni na mrożenie, na tydzień przed zbiorem spadnie grad, wiadomo będzie, że będę musiał aneksować umowę bo już tego towaru nie dostarczę, ale pieniądze z ubezpieczenia zrekompensują straty nawet gdy nic nie zbiorę”.

Dajemy wam całość, czyli Rządowy projekt umowy kontraktacyjnej, nasze poprawki, niech rozpocznie się dyskusja. Ważne są dla nas wasze opinie i sugestie.

Z poważaniem Sekretarz Związku Sadowników RP Krzysztof CybulakREKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (9):

dodaj komentarz
pilsner13
pilsner13 12.02.2019 16:33 Dla mnie całkowitym upodleniem będzie jeśli będę musiał już w marcu przewidzieć plon płodów rolnych pod groźbą,że jeśli zaniżę,to zostanę z owocami ,a jak zawyżę ,to przetwórnia zlicytuje mi gospodarstwo. I niech pan Cebulak nie uogólnia,bo swoje 100 ton spadów jabłek może zbierać 2-3 miesiące,a inny rolnik na pozbieranie swoich 300-400 ton truskawek ma 2-3 tygodnie , a czasami-tak jak w ostatnich latach-10 dni. Cenię sobie działania ZSRP w sprawie zatrudniania obcokrajowców czy promocji polskich owoców,ale te pomysły z obowiązkowymi umowami i niemożliwości handlu poza nimi są niepoważne.
decosta
decosta 12.02.2019 17:32 Dlaczego odrazu będzie licytować, po drugie dla odbiorcy taki dostawca to raczej partner a nie podmiot!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 12.02.2019 22:46 To dotyczy tylko towaru przemysłowego, czy na deser też chcą wprowadzić te umowy?
pilsner13
pilsner13 13.02.2019 00:09 Jest to świetny(choć dla mnie "świetny) sposób na podniesienie cen i dochodów rolników.Żaden producent nie będzie pokrzywdzony. W lipcu pan Ardanowski zapowiedział,że podpisze rozporządzenie na mocy którego każda sprzedaż na rynku rolno-spożywczym będzie musiała być poprzedzona obowiązkową umową z 180-dniowym wyprzedzeniem.
jacenty82
jacenty82 13.02.2019 08:53 180 dni to 6 miesięcy, czyli już w styczniu muszę określić ilość, cenę oraz wybrać odbiorcę. Założenie są takie, żeby każdy dostawał za swój towar podobną cenę, niezależnie od jakości, wyczucia rynku i poniesionego ryzyka. Dobre... jedyne wyjście jakie widzę w tej sytuacji to założyć swoją firmę i podpisać umowę z samym sobą, a potem w sezonie grać, innej opcji nie widzę na te socjalistyczne rozwiązania. Wszystkich trzeba wsadzić do jednego worka, nie ważne czy produkuje się 90% przemysłu, czy 1%.
pilsner13
pilsner13 13.02.2019 10:34 jacenty82,tak się składa,że nawet w socjalizmie takich rzeczy nie wymyślano,no chyba że przed 1956 rokiem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janek1986
janek1986 13.02.2019 07:41 Wyglada na to ze jest nadzieja ze będziemy mieli godziwa zapłatę za towar oddawany do przetfurstwa ale co dalej z cenami exportu czy będzie tak ze przemysł na skupie będzie 0.30 eksport 0.40 a za przemysł będą po przesortowaniu płacić nam 0.15
Jarkoski
Jarkoski 13.02.2019 19:56 Czy jest nadzieja na poprawę cen przemysłu, raczej nie. Przetwórcy od lat nas wykorzystują przy każdej okazji. Do nich dołączyły firmy skupowe. Są niemal równie skuteczne w ustalaniu cen jak te pierwsze. Ostatnim dla nas ratunkiem miało być zrzeszanie się w grupy. Miało być tak pięknie, wreszcie uczciwa współpraca,wspólne sprzedawanie. Dzięki dużym jednolitym partiom towaru miały być wysokie ceny ,również tego przemysłowego. Niestety i tym razem szybko się okazało, że miejsce ,,członka" jest zawsze w okolicy du....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sadownyk
sadownyk 13.02.2019 18:46 Panowie ja bym sie tak nie podniecal, super zmiana dobrze doji, czy wiecie ze de minimisy zaplanowane na caly rok koncza sie jutro a wiadomo ze z powodow cen nie dostalismy ani grosza i w tym roku co by sie nie stalo to tez srodkow nie ma, ale tvp wszystko sprostuje

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rosja jest gotowa zakończyć embargo

Jak informuje aiz.info Władimir Putin potwierdził gotowość swojego kraju do zakończenia...

Polskie jabłka podbijają rynek egipski ?

Jak informuje east-fruit.com polscy eksporterzy jabłek aktywnie podbijają rynek egipskich....

Czy cydr ma szansę zostać dobrem narodowym ?

Producentom cydru ciężko dotrzeć do klienta. Mamy absurd prawny. Piwo można reklamować, a...

ZSRP: Opłaciło się walczyć - VAT bez zmian

Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce...

Interwencja w sprawie Eskimosa

Prezes Mirosław Maliszewski zgłosił na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o...

ZSRP w sprawie umów kontraktacyjnych

Ze względu na opieszałość resortu rolnictwa w kwestii ,,umowy kontraktacyjnej’’ w...

Najnowsze ogłoszenia

sprzedam skrzynki jedynki

18.03.2019 19:31 autor: darek76

Sprzedam ciągnik rolniczy Władimirec

18.03.2019 13:43 autor: jmprzy

Sprzedam sad

18.03.2019 11:53 autor: sadownik3702

GLEBOGRYZARKA,SADZARKA,KOPACZKA

17.03.2019 11:27 autor: kkkkkk9

Sprzedam zgarniacz / widły do gałęzi

17.03.2019 11:26 autor: Michal85

siatka,ogrodzeniowa,uzywana,sprze

17.03.2019 11:22 autor: kkkkkk9

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
Czy TAK będziemy cięli...
Hm ? skracać galęzie wyrastające pod...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ostatnio czytałem o pracownicy prokuratury,...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Taka dygresja jak im się nie opłaca...
Czy TAK będziemy cięli...
Tu na portalu w temacie " Cena cięcia...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Takie dane raczej nie są jawne, może poza...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Widzisz Wania niektórzy mają szczęście,...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Ale tego to już CBA nie sprawdza
Ardanowski: Rusza kolejna...
U mnie m.in 10zl i marudzą coś o 12zl
Ardanowski: Rusza kolejna...
SlawekS ja obstawiam ze podział tych nagród...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Co za przewrotność, na początku był...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Nawet pewnych wierzowcow w Wawie nie...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Dzis place ukrainie 8 zeta i bez fruktow.cena...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Masz rację Sławek, trochę znam sprawy...
instagram

Advertisement