Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Jak zapewnić rozwój polskiego sadownictwa ?

W 2014 roku zostało wprowadzone embargo. To nie my byliśmy prekursorem, czy inicjatorem skłócenia Komisji Europejskiej z Rosją. My się w to nie wtrącaliśmy gdyż wiedzieliśmy, że przełoży się to na sytuację polskiego sadownictwa/rolnictwa – poinformował 26 kwietnia Mirosław Maliszewski podczas debaty o problemach rolnictwa.

I to ma dzisiaj miejsce. Nie możemy sprzedawać do Rosji wielu produktów. Kto za to płaci najwięcej ? Polska wieś za to płaci !


Jak przypomniał Mirosław Maliszewski po wprowadzeniu embargo wynegocjowaliśmy w Brukseli dla polskich sadowników 300 tys. rocznie możliwości wycofania produktów z ryku. Podobnie w następnym roku. Pozwoliło to przetrwać ten trudny moment, rozpocząć proces przeobrażenia, szukania nowych rynków zbytu. Dzisiaj nawet nie ma, kto takiego wniosku w Brukseli złożyć, dzisiaj nie ma, kto o tym dyskutować, nikt tego nie chce słuchać – zaznaczył.

Dzisiaj Rosja usamodzielniła się w produkcji większości produktów rolniczych a nawet staję się ich eksporterem.


Jak zapewnić rozwój polskiego rolnictwa, a jednocześnie wskazywać to, co tym rozwojem ma być? Jakie działania można podejmować przy małej liczbie narzędzi i przestrzeganiu unijnych zasad nieingerencji w rynek? To tematy, o których minister Jan Krzysztof Ardanowski dyskutował w Ciechocinku z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU.

Spotkanie w głównej części poświęcone było omówieniu sytuacji w polskim rolnictwie i przedstawieniu działań podejmowanych przez resort.

Kiedyś paradygmatem w rolnictwie był wzrost produktywności. Wszyscy wychodzili z założenia, że rolą tej dziedziny gospodarki jest produkować więcej i więcej. To się już mocno zmieniło. Dziś coraz większe i ostrzejsze wymagania stawia się żywności. Coraz więcej jest głosów na ten temat, jak żywność może destruktywnie wpływać na stan naszego zdrowia? Konsumenci domagają się żywności która daje pewność, że jest bezpieczna, że nie zawiera szkodliwych dodatków, że nie jest kancerogenna, że pozytywnie wpływa na zdrowie – mówił szef resortu rolnictwa.

Zwrócił uwagę, że na sytuację polskiego rolnictwa od 15. lat wpływa nasza obecność w Unii Europejskiej, a także to, że zmienia się geografia rolnictwa na świecie.

- Kiedyś przy wysokich kosztach i długim czasie transportu można było bilansować popyt i podaż na żywność w obrębie jednego kraju lub kilku sąsiadujących. Dziś jednak świat stał się globalną wioską – zauważył minister Ardanowski i dodał, że jeśli coś jest gdzieś w świecie wytworzone, a jest na to w Polsce klient, to ten towar do niego trafi.

- Krzysztof Kolumb płyną do Ameryki 3 miesiące, a teraz transport statkiem wołowiny z Argentyny do Polski trwa 5 dni. Tańsza wołowina, najlepszej jakości trafia w ten sposób do Europy. Czy nam się podoba, czy nie, to musi mieć wpływ na stan naszego rolnictwa – podkreślił minister.

Szef resortu powiedział, że nowe kraje stają się ogromnymi producentami żywności.

Kanada, Ukraina, czy Rosja zaczynają dominować w produkcji żywności. Mają one ogromne powierzchnie gruntów ornych, lepsze gleby i warunki klimatyczne. To one będą decydowały o rynkach globalnych i wolumenie produkcji. Kiedyś niektóre z nich nie potrafiły tego robić, ale to było 40 lat temu – mówił minister i zaznaczył, że Rosja i Ukraina nie będą już dużymi importerami żywności i rynkiem, gdzie będzie można sprzedawać krajowe nadwyżki. Kraje te wchodzą też na dużą skalę w nowe kierunki produkcji zwierzęcej i sadowniczej.

Minister przypomniał, że Polska jest krajem nadwyżkowym w produkcji żywności. Eksport jest warunkiem utrzymania naszego rolnictwa. Około 60 proc. mięsa drobiowego musimy wyeksportować, podobnie jak ok. 40 proc. mleka i przetworów mlecznych, ok. 80 proc. wołowiny, a także znaczną część produkcji owoców, soków i koncentratów owocowych.

- Siłą rolnictwa zachodniego jest zorganizowanie się rolników i działanie w formie grup, spółdzielni czy innych struktur prawnych. W Polsce takie organizowanie się cały czas jeszcze się kojarzy z okresem przymusowej kolektywizacji, ale to czasy minione – mówił minister Ardanowski i podkreślił, że dziś wspólne działanie to jedyna forma wzmocnienia pozycji rynkowej rolników, a w rezultacie wyższych dochodów.

Według ministra wieś ma być żywotnym obszarem Polski. Jak najwięcej gospodarstw na wsi trzeba utrzymać. Produkcja w dużych gospodarstwach musi się odbywać na innych zasadach niż w małych. Małe gospodarstwa są ważne dla infrastruktury wsi, ale one muszą także partycypować w rynku. Nie mogą stać się tylko zapleczem socjalnym, do którego się tylko dopłaca.

Dla małych rolników wprowadziliśmy najlepsze chyba w tej chwili w Europie rozwiązania – Rolniczy Handel Detaliczny. To mechanizm prosty, nie wymagający dodatkowych zezwoleń, prowadzony pod niezbędnym nadzorem weterynaryjnym i sanitarnym. To właśnie jest sposób na urynkowienie tych małych gospodarstw. Podjąłem też działania, aby przywrócić w szkołach kuchnie, w których będą gotowane posiłki dla dzieci z produktów okolicznych rolników. Przepisy w tej sprawie są już procedowane w Sejmie i chciałbym żeby udało się je wprowadzić już od września tego roku. Wprowadziliśmy ułatwienia w zakresie zakładania MOL-i, to małe, lokalne zakłady przetwórstwa i sprzedaży produktów. Zmieniliśmy ustawę o spółdzielniach rolników, która zakłada teraz duże ulgi podatkowe – informował szef resortu rolnictwa.

Podkreślił, że chce promować i znakować polskie produkty. Wprowadzane są w tym zakresie nowe rozwiązania i programy.

Szansą dla Polski jest wypracowanie wysokiej marki polskiej żywności, jako żywności najlepszej, najsmaczniejszej, najzdrowszej i najwyższej jakości, za którą konsumenci będą gotowi dobrze zapłacić, bo skalą produkcji nie jesteśmy w stanie na świecie konkurować – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że państwo jest organizatorem życia zbiorowego i gdzie jest potrzebna ingerencja np. w przypadku suszy, która nam w tym roku zaczyna już poważnie zagrażać, państwo będzie pomagać.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (14):

dodaj komentarz
artemida
artemida 29.04.2019 13:04 Dzisiaj, na spotkaniu przedwyborczym do Parlamentu Europejskiego, przedstawiłem temat jabłek. Jak wynikało z wymiany zdań temat był mało znany ale po szerszym naświetleniu wzbudził duże zainteresowanie. Jakie będą dalsze losy tematu będę monitorował a będzie to dość łatwe ponieważ z kandydatem na jewroposła znam się od paru lat. Jednego jestem pewny; biez Unii tematu nie rozbieriosz...
pilsner13
pilsner13 29.04.2019 19:05 Z jabłkiem sprawa jest prosta: będzie jak z czarną porzeczką.Tanio,tanio i jeszcze raz tanio.Chyba że zdarzy się klęska żywiołowa w postaci mrozu.Raz na 12-20 lat. Za dużo nasadzeń,a zlikwidować szkoda.Dojdą jeszcze nasadzenia,bo trzeba wprowadzać nowe odmiany.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 29.04.2019 17:13 SUPER. Jak będą widoczne jakieś pozytywne ruchy ze strony PSL zagłosuję na tą partię,nie jestem przyspawany do jednej opcji.Problem jest w tym że obietnicami wyborczymi piekło jest prawdopodobnie wybrukowane i tyczy to się wszystkich opcji od prawa do lewa...
artemida
artemida 29.04.2019 17:56 Z tym piekłem to chyba jeszcze nikt nie sprawdził...
Nauczyciele sprawdzili obietnicę, że po zmianie władzy dostaną 2500 /słownie dwa tysiące pięćset złotych/ podwyżki. Po paru latach mają "jak w banku" 250zł. Akuratnie na TYM spotkaniu nie było przedstawiciela PSL-u... ale był ktoś kto dał się poznać, po wielokroć, że jest wiarygodny.
Green25
Green25 29.04.2019 19:53 W rozgrywki między nauczcielami mnie nie wkręcisz :) Smutnym jest fakt że przy zarówno najbliższych wyborach , jak również kolejnych prawdopodobnie pozostanę w domu .
artemida
artemida 29.04.2019 20:03 Zawsze można powiedzieć - ja nie głosowałem, to ONI spieprzyli... Ja zawsze głosuję choć czasem mam odwagę się przyznać, że pomyliłem się w ocenach. Nigdy nie powiem, że nie miałem odwagi zająć stanowisko...
hjena
hjena 03.05.2019 14:05 psl to partia która sprzeda nawet własną matkę by znaleźć się przy korycie,4 lata temu chcieli sprywatyzować lasy państwowe, teraz z miłą chęcią zaczęli "pedałować" po to tylko by się przy korycie utrzymać.Tak bezideowych ludzi to nie widziałem jeszcze.Nawet pisy z platformą skaczą sobie konsekwentnie od lat do gardeł a psl jak alkoholik na głodzie zrobi wszystko by dostać upragniony alkohol tak psl potrafi w każdy sposób się upodlić by utrzymać stołki.Z tego wynika prosta prawda że są to ludzie ograniczeni umysłowo i światopoglądowo, strata stołka dla nich to koniec świata bo nic oprócz nic nie robienia robić nie umieją.

Nie zamierzam tu agitować na żadną partię ale powiem wam co potrzebne jest Polsce: radykalizm i konsekwencja w działaniach.
Na pewno tych cech nie ma żadna obecna partia która pierdzi w stołki w sejmie.
Mówicie że na wybory nie pójdziecie bo nie ma na kogo głosować-racja ale ja wam mówię idźcie i zagłosujcie na na kogoś kto jeszcze przy władzy nie był, na mordy które tv jeszcze nie pokazywała.Na ludzi młodych którzy nie są zepsuci poprzednim systemem i których nie agitują media
artemida
artemida 03.05.2019 16:13 hiena - przeczytaj to co napisałeś, stań przed lustrem i... uśmiechnij się, innych już rozśmieszyłeś...
hjena
hjena 04.05.2019 22:08 Niestety nie doszukałem się niczego śmiesznego w swej wypowiedzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 29.04.2019 19:54 Pozostanę w domu nie głosując...
Green25
Green25 29.04.2019 20:31 Jeśli nie masz kompletnie na kogo zagłosować to uważasz że wybór tzw. lepszego zła jest trafny?
artemida
artemida 04.05.2019 06:40 Rozumiem, że masz duże wymagania co do kandydata ale... i bez Twojego głosu KTOŚ uzyska mandat "po brukselkę".
Anioł zaistniał jako gospodarz/społecznik w "Alternatywach 4" ale też miał różne ludzkie słabości...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 05.05.2019 12:09 Szukanie frajerów żeby dali głos i zapewnili dobrze wymaszczoną kanapę trwa w najlepsze prawdziwy festiwal obietnic a najwięcej obiecują ci co siedzą
w tych fotelach od dawna może od samego początku i tak im jakoś czas zleciał w tej Brukseli że nic nie zdążyli załatwić na ale teraz to na sto procent
się zajmią naszym losem, eurokratyczne dzierżymordy.
artemida
artemida 05.05.2019 14:44 To nie paradoks to PRAWIDŁOWOŚĆ że im mniej logicznie i odpowiedzialnie myślących odda głos to ŁATWIEJ będzie różnym cwaniakom i krętaczom zająć nienależne im stanowiska/etaty/funkcje. A później, a później pretensje... Do kogo??? Myślenie nie boli a we własnym interesie należy pilnować aby cwaniacy nie zgarniali tego co im się nie należy....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Maliszewski: Skąd się wzięli Ukraińcy w pracach sezonowych ?

Wraz z rozwojem gospodarczym na początku XXI wieku, czyli od około 2004 roku zaczęły...

Sady pod wodą !

Ulewne deszcze w ubiegłym tygodniu doprowadziły do wylania rzek i zalania wielu pól jak i...

Rosjanie zatrzymali 9 tirów z ponad 100 tonami jabłek z Polski

Rosyjscy celnicy w lesie na granicy z Białorusią zatrzymali ciężarówki wypełnione tonami...

System ostrzegał sadowników, a teraz nie działa

Internetowy system, który ostrzegał sadowników przed inwazją szkodników upraw, został...

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców

Jak informuje GUS w ostatnich latach obserwuje się w Polsce systematyczny wzrost liczby...

Gradobicie w gminie Bychawa – w kilka minut zrobiło się biało !

Jak informuje lublin112.pl burza, jaka przechodzi nad naszym regionem przyniosła ze sobą...

Najnowsze ogłoszenia

Rozdrabniacz bijakowy Maschio-gaspardo Bella 210

27.05.2019 11:23 autor: Jacek1070

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Rozdrabniacz bijakowy...
A taki 180 cm ?
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Jabłek dla mnie na kompoty wystarczy. Nic...
Rozdrabniacz bijakowy...
530 kg , min 60 KM
Rozdrabniacz bijakowy...
Ile waży ta maszyna? Do ciągnika jakiej...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
O czym mówisz kto z nimi podpisze umowę...
Zmowy cenowe to już...
Ja natomiast w tym roku oczekuję i pewnym...
Bezradność tego...
pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną...
Bezradność tego...
Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co...
Bezradność tego...
Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co...
Bezradność tego...
A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do...
Bezradność tego...
Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są...
Bezradność tego...
No i może być taka sytuacja,że w danym...
Bezradność tego...
Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie...
Zmowy cenowe to już...
Fragii poniżej 20 t/ha nawet w roku...
Bezradność tego...
"Wymiana poglądów" Pewien bęcwalski...
Bezradność tego...
Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze...
Kołki paliki
Może jakieś zdjęcia co to jest?
Zmowy cenowe to już...
Może Fragii nie będzie tak źle i sprzedasz...
Bezradność tego...
jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i...
Bezradność tego...
Jeśli działania ministerstwa rolnictwa...
Bezradność tego...
Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie...
Bezradność tego...
Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY...
Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców -...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców -...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców -...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
instagram