Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Jak zapewnić rozwój polskiego sadownictwa ?

W 2014 roku zostało wprowadzone embargo. To nie my byliśmy prekursorem, czy inicjatorem skłócenia Komisji Europejskiej z Rosją. My się w to nie wtrącaliśmy gdyż wiedzieliśmy, że przełoży się to na sytuację polskiego sadownictwa/rolnictwa – poinformował 26 kwietnia Mirosław Maliszewski podczas debaty o problemach rolnictwa.

I to ma dzisiaj miejsce. Nie możemy sprzedawać do Rosji wielu produktów. Kto za to płaci najwięcej ? Polska wieś za to płaci !


Jak przypomniał Mirosław Maliszewski po wprowadzeniu embargo wynegocjowaliśmy w Brukseli dla polskich sadowników 300 tys. rocznie możliwości wycofania produktów z ryku. Podobnie w następnym roku. Pozwoliło to przetrwać ten trudny moment, rozpocząć proces przeobrażenia, szukania nowych rynków zbytu. Dzisiaj nawet nie ma, kto takiego wniosku w Brukseli złożyć, dzisiaj nie ma, kto o tym dyskutować, nikt tego nie chce słuchać – zaznaczył.

Dzisiaj Rosja usamodzielniła się w produkcji większości produktów rolniczych a nawet staję się ich eksporterem.


Jak zapewnić rozwój polskiego rolnictwa, a jednocześnie wskazywać to, co tym rozwojem ma być? Jakie działania można podejmować przy małej liczbie narzędzi i przestrzeganiu unijnych zasad nieingerencji w rynek? To tematy, o których minister Jan Krzysztof Ardanowski dyskutował w Ciechocinku z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU.

Spotkanie w głównej części poświęcone było omówieniu sytuacji w polskim rolnictwie i przedstawieniu działań podejmowanych przez resort.

Kiedyś paradygmatem w rolnictwie był wzrost produktywności. Wszyscy wychodzili z założenia, że rolą tej dziedziny gospodarki jest produkować więcej i więcej. To się już mocno zmieniło. Dziś coraz większe i ostrzejsze wymagania stawia się żywności. Coraz więcej jest głosów na ten temat, jak żywność może destruktywnie wpływać na stan naszego zdrowia? Konsumenci domagają się żywności która daje pewność, że jest bezpieczna, że nie zawiera szkodliwych dodatków, że nie jest kancerogenna, że pozytywnie wpływa na zdrowie – mówił szef resortu rolnictwa.

Zwrócił uwagę, że na sytuację polskiego rolnictwa od 15. lat wpływa nasza obecność w Unii Europejskiej, a także to, że zmienia się geografia rolnictwa na świecie.

- Kiedyś przy wysokich kosztach i długim czasie transportu można było bilansować popyt i podaż na żywność w obrębie jednego kraju lub kilku sąsiadujących. Dziś jednak świat stał się globalną wioską – zauważył minister Ardanowski i dodał, że jeśli coś jest gdzieś w świecie wytworzone, a jest na to w Polsce klient, to ten towar do niego trafi.

- Krzysztof Kolumb płyną do Ameryki 3 miesiące, a teraz transport statkiem wołowiny z Argentyny do Polski trwa 5 dni. Tańsza wołowina, najlepszej jakości trafia w ten sposób do Europy. Czy nam się podoba, czy nie, to musi mieć wpływ na stan naszego rolnictwa – podkreślił minister.

Szef resortu powiedział, że nowe kraje stają się ogromnymi producentami żywności.

Kanada, Ukraina, czy Rosja zaczynają dominować w produkcji żywności. Mają one ogromne powierzchnie gruntów ornych, lepsze gleby i warunki klimatyczne. To one będą decydowały o rynkach globalnych i wolumenie produkcji. Kiedyś niektóre z nich nie potrafiły tego robić, ale to było 40 lat temu – mówił minister i zaznaczył, że Rosja i Ukraina nie będą już dużymi importerami żywności i rynkiem, gdzie będzie można sprzedawać krajowe nadwyżki. Kraje te wchodzą też na dużą skalę w nowe kierunki produkcji zwierzęcej i sadowniczej.

Minister przypomniał, że Polska jest krajem nadwyżkowym w produkcji żywności. Eksport jest warunkiem utrzymania naszego rolnictwa. Około 60 proc. mięsa drobiowego musimy wyeksportować, podobnie jak ok. 40 proc. mleka i przetworów mlecznych, ok. 80 proc. wołowiny, a także znaczną część produkcji owoców, soków i koncentratów owocowych.

- Siłą rolnictwa zachodniego jest zorganizowanie się rolników i działanie w formie grup, spółdzielni czy innych struktur prawnych. W Polsce takie organizowanie się cały czas jeszcze się kojarzy z okresem przymusowej kolektywizacji, ale to czasy minione – mówił minister Ardanowski i podkreślił, że dziś wspólne działanie to jedyna forma wzmocnienia pozycji rynkowej rolników, a w rezultacie wyższych dochodów.

Według ministra wieś ma być żywotnym obszarem Polski. Jak najwięcej gospodarstw na wsi trzeba utrzymać. Produkcja w dużych gospodarstwach musi się odbywać na innych zasadach niż w małych. Małe gospodarstwa są ważne dla infrastruktury wsi, ale one muszą także partycypować w rynku. Nie mogą stać się tylko zapleczem socjalnym, do którego się tylko dopłaca.

Dla małych rolników wprowadziliśmy najlepsze chyba w tej chwili w Europie rozwiązania – Rolniczy Handel Detaliczny. To mechanizm prosty, nie wymagający dodatkowych zezwoleń, prowadzony pod niezbędnym nadzorem weterynaryjnym i sanitarnym. To właśnie jest sposób na urynkowienie tych małych gospodarstw. Podjąłem też działania, aby przywrócić w szkołach kuchnie, w których będą gotowane posiłki dla dzieci z produktów okolicznych rolników. Przepisy w tej sprawie są już procedowane w Sejmie i chciałbym żeby udało się je wprowadzić już od września tego roku. Wprowadziliśmy ułatwienia w zakresie zakładania MOL-i, to małe, lokalne zakłady przetwórstwa i sprzedaży produktów. Zmieniliśmy ustawę o spółdzielniach rolników, która zakłada teraz duże ulgi podatkowe – informował szef resortu rolnictwa.

Podkreślił, że chce promować i znakować polskie produkty. Wprowadzane są w tym zakresie nowe rozwiązania i programy.

Szansą dla Polski jest wypracowanie wysokiej marki polskiej żywności, jako żywności najlepszej, najsmaczniejszej, najzdrowszej i najwyższej jakości, za którą konsumenci będą gotowi dobrze zapłacić, bo skalą produkcji nie jesteśmy w stanie na świecie konkurować – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że państwo jest organizatorem życia zbiorowego i gdzie jest potrzebna ingerencja np. w przypadku suszy, która nam w tym roku zaczyna już poważnie zagrażać, państwo będzie pomagać.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (14):

dodaj komentarz
artemida
artemida 29.04.2019 13:04 Dzisiaj, na spotkaniu przedwyborczym do Parlamentu Europejskiego, przedstawiłem temat jabłek. Jak wynikało z wymiany zdań temat był mało znany ale po szerszym naświetleniu wzbudził duże zainteresowanie. Jakie będą dalsze losy tematu będę monitorował a będzie to dość łatwe ponieważ z kandydatem na jewroposła znam się od paru lat. Jednego jestem pewny; biez Unii tematu nie rozbieriosz...
pilsner13
pilsner13 29.04.2019 19:05 Z jabłkiem sprawa jest prosta: będzie jak z czarną porzeczką.Tanio,tanio i jeszcze raz tanio.Chyba że zdarzy się klęska żywiołowa w postaci mrozu.Raz na 12-20 lat. Za dużo nasadzeń,a zlikwidować szkoda.Dojdą jeszcze nasadzenia,bo trzeba wprowadzać nowe odmiany.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 29.04.2019 17:13 SUPER. Jak będą widoczne jakieś pozytywne ruchy ze strony PSL zagłosuję na tą partię,nie jestem przyspawany do jednej opcji.Problem jest w tym że obietnicami wyborczymi piekło jest prawdopodobnie wybrukowane i tyczy to się wszystkich opcji od prawa do lewa...
artemida
artemida 29.04.2019 17:56 Z tym piekłem to chyba jeszcze nikt nie sprawdził...
Nauczyciele sprawdzili obietnicę, że po zmianie władzy dostaną 2500 /słownie dwa tysiące pięćset złotych/ podwyżki. Po paru latach mają "jak w banku" 250zł. Akuratnie na TYM spotkaniu nie było przedstawiciela PSL-u... ale był ktoś kto dał się poznać, po wielokroć, że jest wiarygodny.
Green25
Green25 29.04.2019 19:53 W rozgrywki między nauczcielami mnie nie wkręcisz :) Smutnym jest fakt że przy zarówno najbliższych wyborach , jak również kolejnych prawdopodobnie pozostanę w domu .
artemida
artemida 29.04.2019 20:03 Zawsze można powiedzieć - ja nie głosowałem, to ONI spieprzyli... Ja zawsze głosuję choć czasem mam odwagę się przyznać, że pomyliłem się w ocenach. Nigdy nie powiem, że nie miałem odwagi zająć stanowisko...
hjena
hjena 03.05.2019 14:05 psl to partia która sprzeda nawet własną matkę by znaleźć się przy korycie,4 lata temu chcieli sprywatyzować lasy państwowe, teraz z miłą chęcią zaczęli "pedałować" po to tylko by się przy korycie utrzymać.Tak bezideowych ludzi to nie widziałem jeszcze.Nawet pisy z platformą skaczą sobie konsekwentnie od lat do gardeł a psl jak alkoholik na głodzie zrobi wszystko by dostać upragniony alkohol tak psl potrafi w każdy sposób się upodlić by utrzymać stołki.Z tego wynika prosta prawda że są to ludzie ograniczeni umysłowo i światopoglądowo, strata stołka dla nich to koniec świata bo nic oprócz nic nie robienia robić nie umieją.

Nie zamierzam tu agitować na żadną partię ale powiem wam co potrzebne jest Polsce: radykalizm i konsekwencja w działaniach.
Na pewno tych cech nie ma żadna obecna partia która pierdzi w stołki w sejmie.
Mówicie że na wybory nie pójdziecie bo nie ma na kogo głosować-racja ale ja wam mówię idźcie i zagłosujcie na na kogoś kto jeszcze przy władzy nie był, na mordy które tv jeszcze nie pokazywała.Na ludzi młodych którzy nie są zepsuci poprzednim systemem i których nie agitują media
artemida
artemida 03.05.2019 16:13 hiena - przeczytaj to co napisałeś, stań przed lustrem i... uśmiechnij się, innych już rozśmieszyłeś...
hjena
hjena 04.05.2019 22:08 Niestety nie doszukałem się niczego śmiesznego w swej wypowiedzi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 29.04.2019 19:54 Pozostanę w domu nie głosując...
Green25
Green25 29.04.2019 20:31 Jeśli nie masz kompletnie na kogo zagłosować to uważasz że wybór tzw. lepszego zła jest trafny?
artemida
artemida 04.05.2019 06:40 Rozumiem, że masz duże wymagania co do kandydata ale... i bez Twojego głosu KTOŚ uzyska mandat "po brukselkę".
Anioł zaistniał jako gospodarz/społecznik w "Alternatywach 4" ale też miał różne ludzkie słabości...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 05.05.2019 12:09 Szukanie frajerów żeby dali głos i zapewnili dobrze wymaszczoną kanapę trwa w najlepsze prawdziwy festiwal obietnic a najwięcej obiecują ci co siedzą
w tych fotelach od dawna może od samego początku i tak im jakoś czas zleciał w tej Brukseli że nic nie zdążyli załatwić na ale teraz to na sto procent
się zajmią naszym losem, eurokratyczne dzierżymordy.
artemida
artemida 05.05.2019 14:44 To nie paradoks to PRAWIDŁOWOŚĆ że im mniej logicznie i odpowiedzialnie myślących odda głos to ŁATWIEJ będzie różnym cwaniakom i krętaczom zająć nienależne im stanowiska/etaty/funkcje. A później, a później pretensje... Do kogo??? Myślenie nie boli a we własnym interesie należy pilnować aby cwaniacy nie zgarniali tego co im się nie należy....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rusza skup aronii. Jak kształtują się jej ceny ?

W zakładach przetwórczych właśnie rozpoczyna się skup. Firmy płaca od 1 złotego 30...

Produkcja jabłek w Polsce będzie mniejsza o 60% ?

Wrzesień to początek zbiorów jabłek, a to oznacza, że odmiana Gala trafi do sklepów za...

ARiMR: Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

W terminie 27 sierpnia - 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty...

Słońce zniszczyło jabłka w belgijskich sadach. Sadownicy nie otrzymają wsparcia !

W lipcu fala upałów zniszczyła (spaliła) jabłka i gruszki w belgijskich sadach. Jak...

Czy Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą do Niemiec ?

W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać...

Powszechny spis rolny obowiązkowy – Prezydent podpisał ustawę

14 sierpnia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powszechnym spisie rolnym w 2020 r....

Najnowsze ogłoszenia

Świder mcms warka

22.08.2019 00:05 autor: pawel35140

Sprzedam jabłka

21.08.2019 20:15 autor: waldus

Kupię Ursusa C-360 lub C-355

21.08.2019 10:20 autor: Sadpol123

Sprzedam sadzonkę Azji

19.08.2019 18:05 autor: kkkkkk9

sprzedam kombajn do zbioru porzeczek

19.08.2019 10:05 autor: Wieslaw

Opryskiwacz tifone vento 1500

18.08.2019 13:40 autor: kasia

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Oddam za darmo
Jaki rodzaj ramki? Jaki to jest sprzęt...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
instagram