Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Topper
2019_Arysta_Plantivax_2_lato

Jak przygotować pracownika do zbiorów

Każdy ma inny sposób, każdy ma inną ekipę… chyba nie ma takich sadowników którzy własnymi siłami są wstanie zebrać wszystkie owoce w swoim gospodarstwie ? Dlatego zatrudniamy pracowników. Coraz częściej pomoc przyjeżdża ze wschodu, a krajowi pracownicy jadą/jeżdżą na zachód.

Przed przyjazdem do pracy przy zbiorach owoców, firma która pośredniczy w załatwieniu pracy przy zbiorach głownie w Holandii, opublikowała film pt: Film instruktażowy dla pracowników AB Werkt, którzy pracują przy zrywaniu owoców.Warto się z nim zapoznać… a może wyświetlać swoim sezonowym pracownikom ?

komentarze (15):

dodaj komentarz
Kalif
Kalif 31.08.2015 20:42 Gdy pracownik jest kiepskiej jakości, po pierwsze trzeba doprowadzić do jego wytrzeźwienia.
ligol20
ligol20 31.08.2015 21:05 Albo zrobić badanie alkomatem przed pracą
Kalif
Kalif 31.08.2015 21:34 Za późno przed pracą. Mamy za zadanie go przygotować a nie eliminować ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 01.09.2015 21:54 Na farmie Auvil Fruit Company w stanie Washington nikt nikogo do rwania jabłek specjalnie nie przygotowywał i do pracy tej angażowany był praktycznie każdy chętny... Również " człowiek z drogi ", którego można by nazwać autostopowiczem, którego jedynym dobytkiem był często śpiwór, w którym sypiał pod chmurką, często w przydrożnym rowie... I człowiek taki natychmiast po zatrudnieniu poddany był systemowi kontroli jakości, który sprowadzał się do tego, że na każde 12-15 zatrudnionych osób przypadał 1 kontroler, który zaglądał do skrzyni każdego pracownika średnio co 5 -10 minut... A kiedy patrzę na filmik i widzę jak ten człowiek rwie gruszki to ogarnia mnie pusty śmiech... Taki śmiech jaki i ja wzbudzałem rwąc gruszkę za gruszką tak szybko / akord / jak tylko umiałem...Aż wreszcie podszedł do mnie taki i jeden i pokazał mi jak trzeba rwać, żeby zarobić, podnosząc swoją wydajność TRZYKROTNIE...Pamiętaj - tłumaczył...Pełna koncentracja i chwytanie dłonią nie jednej gruszki a trzech... I kiedy jedna ręka wkłada te trzy gruszki do zbieraka, druga w tym czasie podbiera kolejne 3 gruszki i tak cały czas... Spróbowałem...Pomogło !... I ja też napełniałem zbierak w tym czasie co i on, gdy wcześniej ja rwałem jeden a on trzy... I trwało to dotąd aż się...zdekoncentrowałem... I zauważyłem, że znów jedną ręką trzymam się drabiny a drugą rwę gruszkę za gruszką i wkładam do zbieraka pojedynczo... Cóż... Amerykanie do takich sposobów i takich " odkryć " dochodzili przez 200 lat... P.S. A kontroler biegał jak opętany od skrzyni do skrzyni i sprawdzał / oraz notował / ile jest w jednej warstwie uszkodzeń, które polegały na tym że gruszkowe ogonki przebijały skórkę owocu... O ile dobrze pamiętam, gdy w warstwie były takie 3 przebicia, to zaraz była awantura...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.09.2015 07:04 Wygląda na to że wkrótce sadownicy będą mogli zatrudniać "na czarno" dosłownie bo mieszkańcy Erytreii też zechcą gzieś pracować. Dlaczego nie u sadowników?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kalif
Kalif 02.09.2015 07:59 No nie wiem czy po to jadą do Europy. Znajomy zatrudnił kilku murzynów mieszkających w ośrodku dla uchodźców i do roboty oni się zupełnie nie nadawali, we dwóch musieli nosić klatke jedynke, leżeli pod drzewami i byle do obiadu, później pracować nie chcieli. Co ciekawe czasem na kilka minut dziennie wyśpiewywali jakiś czarny rytm i robota szła im 3 razy szybciej.
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 08:46 Kalif... Przebywałem na farmie sadowniczej, która była / i jest / znana z najwyższej w Ameryce jakości oferowanych owoców, ale przyznam, że Czarnego w sadzie nie widziałem a Meksykanów , i owszem... I jeszcze jedno... Tą wysoką jakość uzyskiwali stosując prosty podstęp... Gdy chcieli mieć w skrzyni jabłka wybarwione w 50 procentach, od zrywających wymagali... 70 procent... A potem / tuż przed naszym wyjazdem / się z nas śmiali, gdy mówiliśmy że wydawało się nam, że balansując nieco poniżej tych 70 procent, trochę ich kantujemy... Też widziałem / u Niemca / młodych uchodżców z objętej wojną Jugosławii, którym sadownik podziękował za cięcie już po dwóch dniach i oni mogli znów wrócić do tego co lubili najbardziej, czyli spożywania, śpiewania i czekania na zasiłek od ONZ-owskiego komisarza... Cóż... Byli to młodzi ludzie w wojennym stresie...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 09:04 P.S... Dodam jeszcze, że tą tak trudną do przyjęcia i zastosowania w polskich warunkach funkcję kontrolera jakości w sadzie, spełniał często stały pracownik jakim był traktorzysta... Do jego obowiązków poza kontrolą należało też znakowanie i wywożenie pełnych skrzyń i podstawianie pustych, oraz podsuwanie tych jeszcze nie do końca napełnionych... Robił wszystko abym tą skrzynię do której rwałem miał tuż przy nodze... A gdy się już od skrzyni trochę oddalałem, zjawiał się prawie natychmiast na mój okrzyk - tractor !... Bo nie wyobrażalne dla nich było aby człowiek zrywający , nosił jabłka z odległości 20 albo i więcej metrów tak, jak często zdarza się to u nas... Bo jak wiadomo - czas to pieniądz...Tak dla sadownika jak i robotnika...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 02.09.2015 09:11 Mój syn pracuje u baora sadownika w miejscowości York pod Hamburgiem i opowiadał mi jak to z tymi "biednymi " muzułmanami jest .Otóż oni przyjeżdżaja do Europy w ścisle określonym celu-po socjalne przywileje a nie do pracy !
Zdażyło sie wcześniej ,że ten Niemiec zatrudnił kilku muzulmanów , lecz szybko się opamiętał i teraz przyjmuje tylko Polaków mimo ze wcześniej miał do nich wielki dystans (ojciec był w SS) .Teraz jest wielkim przyjacielem Polaków i często przyjeżdża z żoną w moje strony w odwiedziny do swoich pracowników.
Morał ? żeby byc dobrym pracownikiem ,trzeba miec w sobie MOTYWACJĘ.Polacy pracujący na Zachodzie taką maja, poniewaz wiedzą, że nie mają czego szukac w Polsce.Często pozostawiali rodziny czekające na jakiś grosz...
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 09:37 Daron... Może u Czarnych i innych / uwaga...w USA słowo " Czarny " nie jest dla Czarnych obrażliwe / ciągle jest to poczucie krzywdy za czasy kolonialne i to dlatego wolą montować samochody w jakimś Detroit niż pracować w sadach i na plantacjach ?... Ale ciekawe jest też to, że np. Polakom jakoś przy podejmowaniu pracy u obcych dawne krzywdy / od szwedzkiego najazdu poczynając / jakoś nie przeszkadzają...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 02.09.2015 09:48 "Polacy muszą byc tak biedni ,by sami chcieli dobrowolnie jechac do roboty do Niemiec" -Hans Frank.
Prorok ???
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 11:06 Znałem takich, którzy nawet w czasie wojny wyjeżdżali do Niemiec na roboty dobrowolnie po to, aby nie umrzeć z głodu albo uniknąć wcielenia do partyzantki bez względu na przynależność polityczną oddziału... Z takiego rozwiązania skorzystał mój ojciec, który tuż przed końcem wojny wrócił z niemieckiej niewoli, bo rodzina w Polsce znalazła Ukraińca, który chętnie pojechał na miejsce ojca do pracy u bauera...U dobrego bauera...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.09.2015 16:00 " Kowboje " zawsze pamiętali o tym, że pracownik powinien mieć wspomnianą przez Darona MOTYWACJĘ... Dlatego większość prac akordowali... Ale i mój dyrektor, tu, w Polsce starał się wszystko akordować, choć do pewnego czasu akord był w Polsce zakazany jako zbyt wyniszczający pracownika... I kto chce niech wierzy a kto nie chce ten nie musi, ale można akordować nie tylko cięcie i zbiór ale również przerzedzanie zawiązków a nawet opryski / od beczki / i koszenie murawy / od hektara /... Bo " kowboje " wiedzieli, że każdy kto pracuje na dniówkę, idzie na " pół gwizdka "... Często pokazujący się kierownik może spowodować wzrost wydajności dniówkowej o ok. 10 procent...Ale " pełną parą " zbieracz idzie tylko w sensownie ustawionym akordzie...A sensowny akord to taki, w którym można przeskoczyć dniówkę dwa razy... Jeśli pracownicy przeskakują dnIówkę 3 razy lub więcej, to znaczy że akord jest ustawiony za wysoko... Wiem że pisałem o tym już wielokrotnie i zawsze po takim komentarzu pokazywały się takie w których krytykowano zbiór na akord, ale przysięgam że widziałem i pracowałem w systemie w którym był i akord i wysoka wydajność ale też stała, wręcz nękająca , kontrola... W Polsce jak na razie przyjęło się powszechnie tylko znakowanie skrzyń karteczką na której widnieje najczęściej nazwisko zbieracza, data zbioru i odmiana... A dlaczego o tym piszę ?...A dlatego, bo byłem tam po to żeby zobaczyć, poznać i opowiedzieć...A może też ktoś inny napisze jak motywuje pracowników u siebie albo jak motywują tam, gdzie być może kiedyś pracował ?... W Hiszpanii... U Niemca...Albo Holendra...Pozdrawiam !
artemida
artemida 02.09.2015 18:58 Nie słyszałem o zakazie stosowania akordu. Kto wypracowywał 500% normy ? Stosowałem podobne metody rozliczeń akordując i ...stosując kontrolę a dodatkowo nagradzając najlepszych.
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 20:41 artemida...Z zakazem stosowania akordu zetknąłem się na praktyce w Krobowie, gdzie pracownicy robili na takiej przedpotopowej maszynie doniczki ziemne... I tam aż się prosiło żeby ten akord wprowadzić / od ilości zrobionych doniczek / ale pracownicy musieli to robić na godziny a tym co miało ich dopingować do pracy był tylko grożny wygląd kierownika... Natomiast o tym że akord powoduje co prawda wzrost wydajności ale i wzmożony wyzysk robotnika mówił na wykładach sam minister rolnictwa, Okuniewski... Było czasem dość wesoło, bo udowadniając wyższość ekonomii socjalistycznej nad kapitalistyczną, minister Okuniewski podawał często przykłady zaczynające się od słów... " A kiedy moja żona idzie do sklepu ... " ...itd...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
instagram