Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

Jak przygotować pracownika do zbiorów

Każdy ma inny sposób, każdy ma inną ekipę… chyba nie ma takich sadowników którzy własnymi siłami są wstanie zebrać wszystkie owoce w swoim gospodarstwie ? Dlatego zatrudniamy pracowników. Coraz częściej pomoc przyjeżdża ze wschodu, a krajowi pracownicy jadą/jeżdżą na zachód.

Przed przyjazdem do pracy przy zbiorach owoców, firma która pośredniczy w załatwieniu pracy przy zbiorach głownie w Holandii, opublikowała film pt: Film instruktażowy dla pracowników AB Werkt, którzy pracują przy zrywaniu owoców.Warto się z nim zapoznać… a może wyświetlać swoim sezonowym pracownikom ?

komentarze (15):

dodaj komentarz
Kalif
Kalif 31.08.2015 20:42 Gdy pracownik jest kiepskiej jakości, po pierwsze trzeba doprowadzić do jego wytrzeźwienia.
ligol20
ligol20 31.08.2015 21:05 Albo zrobić badanie alkomatem przed pracą
Kalif
Kalif 31.08.2015 21:34 Za późno przed pracą. Mamy za zadanie go przygotować a nie eliminować ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 01.09.2015 21:54 Na farmie Auvil Fruit Company w stanie Washington nikt nikogo do rwania jabłek specjalnie nie przygotowywał i do pracy tej angażowany był praktycznie każdy chętny... Również " człowiek z drogi ", którego można by nazwać autostopowiczem, którego jedynym dobytkiem był często śpiwór, w którym sypiał pod chmurką, często w przydrożnym rowie... I człowiek taki natychmiast po zatrudnieniu poddany był systemowi kontroli jakości, który sprowadzał się do tego, że na każde 12-15 zatrudnionych osób przypadał 1 kontroler, który zaglądał do skrzyni każdego pracownika średnio co 5 -10 minut... A kiedy patrzę na filmik i widzę jak ten człowiek rwie gruszki to ogarnia mnie pusty śmiech... Taki śmiech jaki i ja wzbudzałem rwąc gruszkę za gruszką tak szybko / akord / jak tylko umiałem...Aż wreszcie podszedł do mnie taki i jeden i pokazał mi jak trzeba rwać, żeby zarobić, podnosząc swoją wydajność TRZYKROTNIE...Pamiętaj - tłumaczył...Pełna koncentracja i chwytanie dłonią nie jednej gruszki a trzech... I kiedy jedna ręka wkłada te trzy gruszki do zbieraka, druga w tym czasie podbiera kolejne 3 gruszki i tak cały czas... Spróbowałem...Pomogło !... I ja też napełniałem zbierak w tym czasie co i on, gdy wcześniej ja rwałem jeden a on trzy... I trwało to dotąd aż się...zdekoncentrowałem... I zauważyłem, że znów jedną ręką trzymam się drabiny a drugą rwę gruszkę za gruszką i wkładam do zbieraka pojedynczo... Cóż... Amerykanie do takich sposobów i takich " odkryć " dochodzili przez 200 lat... P.S. A kontroler biegał jak opętany od skrzyni do skrzyni i sprawdzał / oraz notował / ile jest w jednej warstwie uszkodzeń, które polegały na tym że gruszkowe ogonki przebijały skórkę owocu... O ile dobrze pamiętam, gdy w warstwie były takie 3 przebicia, to zaraz była awantura...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 02.09.2015 07:04 Wygląda na to że wkrótce sadownicy będą mogli zatrudniać "na czarno" dosłownie bo mieszkańcy Erytreii też zechcą gzieś pracować. Dlaczego nie u sadowników?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kalif
Kalif 02.09.2015 07:59 No nie wiem czy po to jadą do Europy. Znajomy zatrudnił kilku murzynów mieszkających w ośrodku dla uchodźców i do roboty oni się zupełnie nie nadawali, we dwóch musieli nosić klatke jedynke, leżeli pod drzewami i byle do obiadu, później pracować nie chcieli. Co ciekawe czasem na kilka minut dziennie wyśpiewywali jakiś czarny rytm i robota szła im 3 razy szybciej.
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 08:46 Kalif... Przebywałem na farmie sadowniczej, która była / i jest / znana z najwyższej w Ameryce jakości oferowanych owoców, ale przyznam, że Czarnego w sadzie nie widziałem a Meksykanów , i owszem... I jeszcze jedno... Tą wysoką jakość uzyskiwali stosując prosty podstęp... Gdy chcieli mieć w skrzyni jabłka wybarwione w 50 procentach, od zrywających wymagali... 70 procent... A potem / tuż przed naszym wyjazdem / się z nas śmiali, gdy mówiliśmy że wydawało się nam, że balansując nieco poniżej tych 70 procent, trochę ich kantujemy... Też widziałem / u Niemca / młodych uchodżców z objętej wojną Jugosławii, którym sadownik podziękował za cięcie już po dwóch dniach i oni mogli znów wrócić do tego co lubili najbardziej, czyli spożywania, śpiewania i czekania na zasiłek od ONZ-owskiego komisarza... Cóż... Byli to młodzi ludzie w wojennym stresie...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 09:04 P.S... Dodam jeszcze, że tą tak trudną do przyjęcia i zastosowania w polskich warunkach funkcję kontrolera jakości w sadzie, spełniał często stały pracownik jakim był traktorzysta... Do jego obowiązków poza kontrolą należało też znakowanie i wywożenie pełnych skrzyń i podstawianie pustych, oraz podsuwanie tych jeszcze nie do końca napełnionych... Robił wszystko abym tą skrzynię do której rwałem miał tuż przy nodze... A gdy się już od skrzyni trochę oddalałem, zjawiał się prawie natychmiast na mój okrzyk - tractor !... Bo nie wyobrażalne dla nich było aby człowiek zrywający , nosił jabłka z odległości 20 albo i więcej metrów tak, jak często zdarza się to u nas... Bo jak wiadomo - czas to pieniądz...Tak dla sadownika jak i robotnika...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 02.09.2015 09:11 Mój syn pracuje u baora sadownika w miejscowości York pod Hamburgiem i opowiadał mi jak to z tymi "biednymi " muzułmanami jest .Otóż oni przyjeżdżaja do Europy w ścisle określonym celu-po socjalne przywileje a nie do pracy !
Zdażyło sie wcześniej ,że ten Niemiec zatrudnił kilku muzulmanów , lecz szybko się opamiętał i teraz przyjmuje tylko Polaków mimo ze wcześniej miał do nich wielki dystans (ojciec był w SS) .Teraz jest wielkim przyjacielem Polaków i często przyjeżdża z żoną w moje strony w odwiedziny do swoich pracowników.
Morał ? żeby byc dobrym pracownikiem ,trzeba miec w sobie MOTYWACJĘ.Polacy pracujący na Zachodzie taką maja, poniewaz wiedzą, że nie mają czego szukac w Polsce.Często pozostawiali rodziny czekające na jakiś grosz...
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 09:37 Daron... Może u Czarnych i innych / uwaga...w USA słowo " Czarny " nie jest dla Czarnych obrażliwe / ciągle jest to poczucie krzywdy za czasy kolonialne i to dlatego wolą montować samochody w jakimś Detroit niż pracować w sadach i na plantacjach ?... Ale ciekawe jest też to, że np. Polakom jakoś przy podejmowaniu pracy u obcych dawne krzywdy / od szwedzkiego najazdu poczynając / jakoś nie przeszkadzają...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Daron
Daron 02.09.2015 09:48 "Polacy muszą byc tak biedni ,by sami chcieli dobrowolnie jechac do roboty do Niemiec" -Hans Frank.
Prorok ???
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 11:06 Znałem takich, którzy nawet w czasie wojny wyjeżdżali do Niemiec na roboty dobrowolnie po to, aby nie umrzeć z głodu albo uniknąć wcielenia do partyzantki bez względu na przynależność polityczną oddziału... Z takiego rozwiązania skorzystał mój ojciec, który tuż przed końcem wojny wrócił z niemieckiej niewoli, bo rodzina w Polsce znalazła Ukraińca, który chętnie pojechał na miejsce ojca do pracy u bauera...U dobrego bauera...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.09.2015 16:00 " Kowboje " zawsze pamiętali o tym, że pracownik powinien mieć wspomnianą przez Darona MOTYWACJĘ... Dlatego większość prac akordowali... Ale i mój dyrektor, tu, w Polsce starał się wszystko akordować, choć do pewnego czasu akord był w Polsce zakazany jako zbyt wyniszczający pracownika... I kto chce niech wierzy a kto nie chce ten nie musi, ale można akordować nie tylko cięcie i zbiór ale również przerzedzanie zawiązków a nawet opryski / od beczki / i koszenie murawy / od hektara /... Bo " kowboje " wiedzieli, że każdy kto pracuje na dniówkę, idzie na " pół gwizdka "... Często pokazujący się kierownik może spowodować wzrost wydajności dniówkowej o ok. 10 procent...Ale " pełną parą " zbieracz idzie tylko w sensownie ustawionym akordzie...A sensowny akord to taki, w którym można przeskoczyć dniówkę dwa razy... Jeśli pracownicy przeskakują dnIówkę 3 razy lub więcej, to znaczy że akord jest ustawiony za wysoko... Wiem że pisałem o tym już wielokrotnie i zawsze po takim komentarzu pokazywały się takie w których krytykowano zbiór na akord, ale przysięgam że widziałem i pracowałem w systemie w którym był i akord i wysoka wydajność ale też stała, wręcz nękająca , kontrola... W Polsce jak na razie przyjęło się powszechnie tylko znakowanie skrzyń karteczką na której widnieje najczęściej nazwisko zbieracza, data zbioru i odmiana... A dlaczego o tym piszę ?...A dlatego, bo byłem tam po to żeby zobaczyć, poznać i opowiedzieć...A może też ktoś inny napisze jak motywuje pracowników u siebie albo jak motywują tam, gdzie być może kiedyś pracował ?... W Hiszpanii... U Niemca...Albo Holendra...Pozdrawiam !
artemida
artemida 02.09.2015 18:58 Nie słyszałem o zakazie stosowania akordu. Kto wypracowywał 500% normy ? Stosowałem podobne metody rozliczeń akordując i ...stosując kontrolę a dodatkowo nagradzając najlepszych.
Melolontha
Melolontha 02.09.2015 20:41 artemida...Z zakazem stosowania akordu zetknąłem się na praktyce w Krobowie, gdzie pracownicy robili na takiej przedpotopowej maszynie doniczki ziemne... I tam aż się prosiło żeby ten akord wprowadzić / od ilości zrobionych doniczek / ale pracownicy musieli to robić na godziny a tym co miało ich dopingować do pracy był tylko grożny wygląd kierownika... Natomiast o tym że akord powoduje co prawda wzrost wydajności ale i wzmożony wyzysk robotnika mówił na wykładach sam minister rolnictwa, Okuniewski... Było czasem dość wesoło, bo udowadniając wyższość ekonomii socjalistycznej nad kapitalistyczną, minister Okuniewski podawał często przykłady zaczynające się od słów... " A kiedy moja żona idzie do sklepu ... " ...itd...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram