Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_BASF_Sercadis

Jaka będzie dalsza część tego sezonu w sadownictwie?!

Co robić ze zgromadzonymi jabłkami w chłodniach ? (…) Faza wyczekiwania… wyczekiwania co zrobi Polska i jak ten rynek się ukształtuje ?(…) Rynek krajów Europy Zachodniej pod względem jabłek jest dziś raczej hermetycznie zamknięty ! Promocja jabłek w Egipcie. Jak spostrzeżenia, co tam się teraz dzieje ? Rok 2018 z eksportem jabłek do Egiptu wielkości ponad 60 tyś ton (…) Jakie odmiany eksportujemy do Egiptu (…) Embargo i jego efekt zarzucenie Europy Zachodniej naszymi jabłkami (…) Gra dwóch grup interesów na rynku wschodnim ! (…) Subwencje na zakładanie nowych sadów, nawadniania, przechowalnictwa (…)

Wiele ciekawych tematów kompaktowo i merytorycznie przedstawione ! I na zakończenie wystąpienia trafna uwaga:

Swoją drogą ubolewam że na tej Sali jest kilkadziesiąt osób, a myślę ze 10 raz tyle chodzi i ogląda tylko i wyłącznie sprzęt, nie interesując się tym co za chwilę może się w gospodarstwie wydarzyć.
Powinniśmy (sadownicy) większą uwagą zwrócić co się dzieje na Świecie, co się dzieje w Europie i na tej podstawie podejmować decyzje (w gospodarstwie), a nie tylko na podstawie różnicy w cenie między jednym ciągnikiem a drugim…

Zachęcamy do oglądania materiału oraz subskrypcji kanału youtube.com/sadownictwo w którym publikujemy więcej informacji na temat jabłek i sytuacji w sadownictwie !

 

Wyjściem z obecnej sytuacji w sadownictwie jest ograniczenie produkcji jabłek, tylko jak to zrobić

Administracyjnie ograniczyć produkcje (…) Dopłaty do karczowania (…) Drzewek w szkółkach w tym sezonie już nie ma, czyli będą sadzone nowe nasadzenia (…) Samoistne regulacje przez rynek (…) Kto wytrzyma aktualne ceny (…) Technologia produkcji owoców (…) Przetrwają Ci (sadownicy) najlepsi i średni …


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (18):

dodaj komentarz
discus
discus 10.01.2019 20:59 I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo trafnie określa ' stan umysłu" większości naszych sadowników. W następnym sezonie będzie "mni" to się odbijemy :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sandofan
sandofan 11.01.2019 23:11 Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania, pierwsze półrocze sezonu jabłkowego pokazało na którym miejscu jest producent jabłek deserowych już nie
wspominając o przemysłowych,mimo ogromnych strat mrozowych w Chinach.Cytując klasyka dobrze wiedzieć kiedy ze sceny zejść nie pokonanym.
artemida
artemida 12.01.2019 09:02 Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w ustach bo nic nie mówią... Aby wyrażać niepopularne, dla sadowników, rozwiązania trzeba mieć odwagę... Niestety obiecanek /ku uciesze sadowników/ było sporo ...i co? Dalej żyć złudzeniami? Oczywiście można...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 12:50 Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o polskie sadownictwo.W tamtym roku nawet pofatygowałem się 400 km do Jasieńca na spotkanie z nim o tematyce uprawy truskawek i zatrudniania obcokrajowców. Ale w lipcu,po tym jak ubzdurał sobie,że fajnie by było obciążyć polskiego producenta obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi(i zakazu sprzedaży po za nimi plonów) zawieranymi najpóźniej do 30 marca,to całkiem zmieniłem o nim zdanie.Sadownicy mają wiele problemów,a jeszcze musieliby być jasnowidzami i już na wiosnę(a właściwie jeszcze w zimie) określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.Dla mnie,to idiotyczny pomysł.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:28 Mam pytanie do tych rolników którzy minusowali.Macie plantacje jabłek, truskawek może malin. Czy do końca marca naprawdę możecie precyzyjnie(pod groźbą,że jak się pomylicie ,to zapłacicie albo karę umowną albo zostaniecie z plonami) określić swój plon? Ja już uprawiam truskawki 30 lat i ciągle na wiosnę nic nie mogę zaplanować,bo nie wiem jaka będzie pogoda,czy dojadą zbieracze z Ukrainy itd. Ale widzę ,że są tacy którzy,to potrafią przewidzieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:35 I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy które by zechciały podpisać takie umowy...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 13.01.2019 09:13 W dobrym gospodarstwie i w porządnie prowadzonym sadzie nie ma problemu z określeniem przewidywanego plonu. Korekta po zdarzeniu nieprzewidywanym, czyli mróz czy grad itp. następuje po oszacowaniu strat, czy to przez towarzystwo ubezpieczeniowe czy ewentualnie komisje szacującą straty. Znam wiele gospodarstw, które dla potrzeb OP robią to od lat i nie ma z tym najmniejszego problemu. A jak gdzieś to nie wychodzi, to powiem krótko po chłopsku: g...no nie sad i g...no nie gospodarz.
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:57 ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo naprawdę nie wiem jaki będę miał plon i czy dojadą do mnie Ukraińcy),ale dzięki uprawie truskawek(w tej chwili 50 ha) udało mi się powiększyć gospodarstwo z 8 ha do 200 i jako tako wychować i wykształcić czworo dzieci. Oczywiście zdaje sobie sprawę,że są dużo lepsi rolnicy i mi to nie przeszkadza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:50 No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego nie zabroni.Mi tylko chodzi o to, by nikt nikogo nie zmuszał do kontraktacji, jeśli ktoś tego nie chce.
jacenty82
jacenty82 13.01.2019 11:25 Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner z Tobą się zgodzę, te kontraktacje to idiotyzm.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 13.01.2019 11:49 Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą być obowiązkowe dla rolnika. Niech każdy zakład musi zakontraktować z rolnikami min 70% planowanego przerobu, wtedy gdy rolnikowi nie odpowiada cena proponowana przez zakład "A" jedzie na rozmowę do następnego zakładu. Tylko wtedy jest szansa na normalne ceny bo to zakłady musiałyby się starać aby kupić towar od sadownika!
artemida
artemida 13.01.2019 15:07 Widzę że wyszedłeś z jakąś kompromisową propozycją. Dotychczas były dwa stanowiska ZA i PRZECIW, bez dopuszczenia do świadomości że ktoś inny ma choć cień racji....
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 18:34 marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy podejdą bardzo ostrożnie do kontraktacji. Jeśli chodzi o maliny,to może być taka sytuacja,że w maju się okaże,że w Serbii maliny np.wymarzną ,a my Polacy zaplątani w limity wynikające z kontraktacji zostaniemy z niezebranymi i niezamrożonymi malinami,mimo,że popyt światowy będzie ogromny.Skorzystają producenci z Ukrainy i innych krajów i może się zdarzyć,że z eksportera zostaniemy importerem malin.
SlawekS
SlawekS 13.01.2019 19:22 Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie zdarzyła się w tym roku na rynku jabłek, zamień tylko Serbię na Chiny. Efekt? Zakłady kupowały wszystko do ostatniego zgniłka, przez większą część sezonu po kosztach zbioru. I co dał w tym przypadku wolny rynek? Satysfakcję, że cały plon udało się "sprzedać"?
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:39 SlawekS,no ale kupowały i dalej kupują.Gdyby były ograniczenia ilościowe wynikający z kontraktacji nie robiły by tego wcale.Jest za dużo jabłek( w Niemczech też często zostawały na polu),ale to nie powód by wprowadzać rozwiązania rodem z głębokiej komuny
marasp
marasp 13.01.2019 21:30 Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie podejdą do kontraktacji"? W takiej sytuacji musiałyby dać cenę satysfakcjonującą sadownika, bo inaczej nie miałyby wymaganych 70%. A to czy w innym kraju wymarznie to mnie i pewnie większości sadowników nie interesowałoby gdybyśmy u siebie w Polsce dostawali co roku godziwe pieniądze za nasze produkty i naszą pracę!
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 22:52 przestańmy traktować przetwórnie jak swoich największych wrogów....zmuszanie kupujących do określenia się z wielkością skupu już marcu,to ogromne nieporozumienie,bo sytuacja na rynkach rolnych jest dynamiczna.Polskie rolnictwo jest rozdrobnione i trudno będzie znaleźć firmę która będzie chciała kontraktować niewielkie ilości owoców.To oznacza plajtę małych rolników,bo nie będą mogli sprzedać swoich owoców.Skupy jeszcze u nas będą długo funkcjonowały.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:35 Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy otwartych granicach,bo dojdzie do sytuacji,że rolnicy i przetwórcy z innych państw będą w lepszej sytuacji niż polscy,bo im nikt nie zabroni sprzedaży na polski rynek.Obowiązkowe umowy kontraktacyjne owoców to absurd na skalę światową,no może poza Koreą Północną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

System ostrzegał sadowników, a teraz nie działa

Internetowy system, który ostrzegał sadowników przed inwazją szkodników upraw, został...

Jak pomóc jabłoniom w utrzymaniu zawiązków?

Właśnie teraz nadszedł czas na trzeci zabieg preparatem Regalis® Plus 10 WG, mówi Tomasz...

Szara pleśń zbiera żniwo !

Po suszy i przymrozkach od razu przyszły deszcze i ocieplenie, a wraz z nimi atak szarej...

Prognoza zbiorów owoców wg. Związku Sadowników RP

Szacowanie tegorocznych zbiorów owoców jest co chwila weryfikowane. Jeszcze kilka dni temu...

ZSRP: Wniosek o podjęcie rozmów z Rosją na temat uchylenia embarga

Związek Sadowników RP reprezentował Witold Piekarniak, który zwrócił się z wnioskiem o...

ZSRP: uruchomienie mechanizmów pomocowych po przymrozkach

W związku z przymrozkami, które dotknęły niemalże wszystkie gatunki owocowe Związek...

Najnowsze ogłoszenia

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Perfect T-155

22.05.2019 10:34 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
instagram