Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_01_22_IKS_Binkiewicz

Jaka będzie dalsza część tego sezonu w sadownictwie?!

Co robić ze zgromadzonymi jabłkami w chłodniach ? (…) Faza wyczekiwania… wyczekiwania co zrobi Polska i jak ten rynek się ukształtuje ?(…) Rynek krajów Europy Zachodniej pod względem jabłek jest dziś raczej hermetycznie zamknięty ! Promocja jabłek w Egipcie. Jak spostrzeżenia, co tam się teraz dzieje ? Rok 2018 z eksportem jabłek do Egiptu wielkości ponad 60 tyś ton (…) Jakie odmiany eksportujemy do Egiptu (…) Embargo i jego efekt zarzucenie Europy Zachodniej naszymi jabłkami (…) Gra dwóch grup interesów na rynku wschodnim ! (…) Subwencje na zakładanie nowych sadów, nawadniania, przechowalnictwa (…)

Wiele ciekawych tematów kompaktowo i merytorycznie przedstawione ! I na zakończenie wystąpienia trafna uwaga:

Swoją drogą ubolewam że na tej Sali jest kilkadziesiąt osób, a myślę ze 10 raz tyle chodzi i ogląda tylko i wyłącznie sprzęt, nie interesując się tym co za chwilę może się w gospodarstwie wydarzyć.
Powinniśmy (sadownicy) większą uwagą zwrócić co się dzieje na Świecie, co się dzieje w Europie i na tej podstawie podejmować decyzje (w gospodarstwie), a nie tylko na podstawie różnicy w cenie między jednym ciągnikiem a drugim…

Zachęcamy do oglądania materiału oraz subskrypcji kanału youtube.com/sadownictwo w którym publikujemy więcej informacji na temat jabłek i sytuacji w sadownictwie !

 

Wyjściem z obecnej sytuacji w sadownictwie jest ograniczenie produkcji jabłek, tylko jak to zrobić

Administracyjnie ograniczyć produkcje (…) Dopłaty do karczowania (…) Drzewek w szkółkach w tym sezonie już nie ma, czyli będą sadzone nowe nasadzenia (…) Samoistne regulacje przez rynek (…) Kto wytrzyma aktualne ceny (…) Technologia produkcji owoców (…) Przetrwają Ci (sadownicy) najlepsi i średni …


REKLAMA
2019_Captan_2019_news
2019_SSS
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (18):

dodaj komentarz
discus
discus 10.01.2019 20:59 I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo trafnie określa ' stan umysłu" większości naszych sadowników. W następnym sezonie będzie "mni" to się odbijemy :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sandofan
sandofan 11.01.2019 23:11 Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania, pierwsze półrocze sezonu jabłkowego pokazało na którym miejscu jest producent jabłek deserowych już nie
wspominając o przemysłowych,mimo ogromnych strat mrozowych w Chinach.Cytując klasyka dobrze wiedzieć kiedy ze sceny zejść nie pokonanym.
artemida
artemida 12.01.2019 09:02 Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w ustach bo nic nie mówią... Aby wyrażać niepopularne, dla sadowników, rozwiązania trzeba mieć odwagę... Niestety obiecanek /ku uciesze sadowników/ było sporo ...i co? Dalej żyć złudzeniami? Oczywiście można...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 12:50 Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o polskie sadownictwo.W tamtym roku nawet pofatygowałem się 400 km do Jasieńca na spotkanie z nim o tematyce uprawy truskawek i zatrudniania obcokrajowców. Ale w lipcu,po tym jak ubzdurał sobie,że fajnie by było obciążyć polskiego producenta obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi(i zakazu sprzedaży po za nimi plonów) zawieranymi najpóźniej do 30 marca,to całkiem zmieniłem o nim zdanie.Sadownicy mają wiele problemów,a jeszcze musieliby być jasnowidzami i już na wiosnę(a właściwie jeszcze w zimie) określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.Dla mnie,to idiotyczny pomysł.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:28 Mam pytanie do tych rolników którzy minusowali.Macie plantacje jabłek, truskawek może malin. Czy do końca marca naprawdę możecie precyzyjnie(pod groźbą,że jak się pomylicie ,to zapłacicie albo karę umowną albo zostaniecie z plonami) określić swój plon? Ja już uprawiam truskawki 30 lat i ciągle na wiosnę nic nie mogę zaplanować,bo nie wiem jaka będzie pogoda,czy dojadą zbieracze z Ukrainy itd. Ale widzę ,że są tacy którzy,to potrafią przewidzieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:35 I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy które by zechciały podpisać takie umowy...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 13.01.2019 09:13 W dobrym gospodarstwie i w porządnie prowadzonym sadzie nie ma problemu z określeniem przewidywanego plonu. Korekta po zdarzeniu nieprzewidywanym, czyli mróz czy grad itp. następuje po oszacowaniu strat, czy to przez towarzystwo ubezpieczeniowe czy ewentualnie komisje szacującą straty. Znam wiele gospodarstw, które dla potrzeb OP robią to od lat i nie ma z tym najmniejszego problemu. A jak gdzieś to nie wychodzi, to powiem krótko po chłopsku: g...no nie sad i g...no nie gospodarz.
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:57 ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo naprawdę nie wiem jaki będę miał plon i czy dojadą do mnie Ukraińcy),ale dzięki uprawie truskawek(w tej chwili 50 ha) udało mi się powiększyć gospodarstwo z 8 ha do 200 i jako tako wychować i wykształcić czworo dzieci. Oczywiście zdaje sobie sprawę,że są dużo lepsi rolnicy i mi to nie przeszkadza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:50 No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego nie zabroni.Mi tylko chodzi o to, by nikt nikogo nie zmuszał do kontraktacji, jeśli ktoś tego nie chce.
jacenty82
jacenty82 13.01.2019 11:25 Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner z Tobą się zgodzę, te kontraktacje to idiotyzm.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 13.01.2019 11:49 Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą być obowiązkowe dla rolnika. Niech każdy zakład musi zakontraktować z rolnikami min 70% planowanego przerobu, wtedy gdy rolnikowi nie odpowiada cena proponowana przez zakład "A" jedzie na rozmowę do następnego zakładu. Tylko wtedy jest szansa na normalne ceny bo to zakłady musiałyby się starać aby kupić towar od sadownika!
artemida
artemida 13.01.2019 15:07 Widzę że wyszedłeś z jakąś kompromisową propozycją. Dotychczas były dwa stanowiska ZA i PRZECIW, bez dopuszczenia do świadomości że ktoś inny ma choć cień racji....
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 18:34 marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy podejdą bardzo ostrożnie do kontraktacji. Jeśli chodzi o maliny,to może być taka sytuacja,że w maju się okaże,że w Serbii maliny np.wymarzną ,a my Polacy zaplątani w limity wynikające z kontraktacji zostaniemy z niezebranymi i niezamrożonymi malinami,mimo,że popyt światowy będzie ogromny.Skorzystają producenci z Ukrainy i innych krajów i może się zdarzyć,że z eksportera zostaniemy importerem malin.
SlawekS
SlawekS 13.01.2019 19:22 Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie zdarzyła się w tym roku na rynku jabłek, zamień tylko Serbię na Chiny. Efekt? Zakłady kupowały wszystko do ostatniego zgniłka, przez większą część sezonu po kosztach zbioru. I co dał w tym przypadku wolny rynek? Satysfakcję, że cały plon udało się "sprzedać"?
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:39 SlawekS,no ale kupowały i dalej kupują.Gdyby były ograniczenia ilościowe wynikający z kontraktacji nie robiły by tego wcale.Jest za dużo jabłek( w Niemczech też często zostawały na polu),ale to nie powód by wprowadzać rozwiązania rodem z głębokiej komuny
marasp
marasp 13.01.2019 21:30 Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie podejdą do kontraktacji"? W takiej sytuacji musiałyby dać cenę satysfakcjonującą sadownika, bo inaczej nie miałyby wymaganych 70%. A to czy w innym kraju wymarznie to mnie i pewnie większości sadowników nie interesowałoby gdybyśmy u siebie w Polsce dostawali co roku godziwe pieniądze za nasze produkty i naszą pracę!
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 22:52 przestańmy traktować przetwórnie jak swoich największych wrogów....zmuszanie kupujących do określenia się z wielkością skupu już marcu,to ogromne nieporozumienie,bo sytuacja na rynkach rolnych jest dynamiczna.Polskie rolnictwo jest rozdrobnione i trudno będzie znaleźć firmę która będzie chciała kontraktować niewielkie ilości owoców.To oznacza plajtę małych rolników,bo nie będą mogli sprzedać swoich owoców.Skupy jeszcze u nas będą długo funkcjonowały.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:35 Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy otwartych granicach,bo dojdzie do sytuacji,że rolnicy i przetwórcy z innych państw będą w lepszej sytuacji niż polscy,bo im nikt nie zabroni sprzedaży na polski rynek.Obowiązkowe umowy kontraktacyjne owoców to absurd na skalę światową,no może poza Koreą Północną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak rozliczyć pracowników przy zbiorach

Objaśnienie podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie obowiązków ciążących na...

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 2019 roku

Jak informuje infor.pl zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 2019 roku wymaga posiadania...

Ceny jabłek pną się w górę ?

Jak informuje Agrobiznes w górę pną się niskie jak do tej pory ceny jabłek. Przeciętna...

Vat na soki - stanowisko Związku Sadowników RP

W związku z planowanymi zmianami ustawy o podatku od towarów i usług po raz kolejny...

Czy Egipt zastąpi Rosję?

Tak chłonnego rynku, jakim była Rosja nie uda się zastąpić. Jednak wiele wskazuje na to,...

ZSRP: stanowisko w sprawie podwyżka VATu

W związku ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług, Związek Sadowników RP zwrócił...

Najnowsze ogłoszenia

Rozdrabniacz bijakowy z koszem

19.01.2019 20:37 autor: sadowniklsr60

Widły na tył ciągnika

18.01.2019 22:01 autor: dominik97

kupię glebogryzarkę boczną

18.01.2019 14:03 autor: darek76

Rura grubościenna 27cm średnica/8m

17.01.2019 08:54 autor: kkkkkk9

Ursus 3502

14.01.2019 20:18 autor: Kari23

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Zatrudnienie pracownika z...
Dopiero teraz jakieś konkrety, jeszcze przed...
Zatrudnienie pracownika z...
Niżej podaje link do pełnej i najnowszej...
Podsumowanie TSW 2019
Czy Łotysze nie chcą "wyważać otwartych...
Zatrudnienie pracownika z...
Bo tak było do tej pory ale widzę że...
Zatrudnienie pracownika z...
Ja w tym roku jak pytałem w UP czy muszę...
Zatrudnienie pracownika z...
@dixon niestety tak jest i radzę to robić...
Zatrudnienie pracownika z...
"Pracodawca powinien w dniu rozpoczęcia...
Podsumowanie TSW 2019
U nas się tylko gada i narzeka. Za...
Podsumowanie TSW 2019
Carlos Ruiz Zafón Fermín [Ludzie] Są...
Podsumowanie TSW 2019
Oczywiście nie ma nienawiści jeżeli uznam...
Podsumowanie TSW 2019
Jaką w moim poście widzisz nienawiść ?i...
Podsumowanie TSW 2019
Dodam, że jabłka kupuję, niestety część...
Podsumowanie TSW 2019
Młodszym adeptom sztuki sadowniczej chce...
Podsumowanie TSW 2019
Bezinteresowna nienawiść, którą tu o...
Podsumowanie TSW 2019
Jak już coś to trokar ,może na sobie...
Podsumowanie TSW 2019
Widzę, ze masz nieco wiedzy z dziedziny...
Podsumowanie TSW 2019
Teraz tak na poważniej i postaram się...
Podsumowanie TSW 2019
Jak to jak? Kwestia przyzwyczajenia! Zobaczą...
Podsumowanie TSW 2019
Nie wiem jak mój wpis można ocenić plusem...
Podsumowanie TSW 2019
Byłem na TSW kilka lat z rzędu. Co prawda...
Podsumowanie TSW 2019
Co miał ten wpis wspolnego z...
Podsumowanie TSW 2019
Jeszcze jakby sadownicy długopis dostali to...
Podsumowanie TSW 2019
To co ten bydlak ,zrkbił w Gdańsku to się...
Podsumowanie TSW 2019
Gala oprócz MUst sadzić wszędzie i ile...
Podsumowanie TSW 2019
Na sali sadowniczej tsw było może w...
Podsumowanie TSW 2019
Ludzi przyjechało faktycznie dużo, ale na...
Podsumowanie TSW 2019
Kto pokusi się o komentarz tematu;...
Podsumowanie TSW 2019
Co raz gorsze te targi..
Jaka będzie dalsza część...
przestańmy traktować przetwórnie jak...
Jaka będzie dalsza część...
Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
proszę o kontakt poprzez email
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Niestety na moje górki raczej bym nie...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Tak na chłopski rozum do mnie bardziej...
Jaka będzie dalsza część...
SlawekS,no ale kupowały i dalej...
Jaka będzie dalsza część...
Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy...
Jaka będzie dalsza część...
Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie...
Jaka będzie dalsza część...
marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Widzę że wyszedłeś z jakąś...
Jaka będzie dalsza część...
Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą...
Jaka będzie dalsza część...
Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner...
Jaka będzie dalsza część...
ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo...
Jaka będzie dalsza część...
No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego...
Jaka będzie dalsza część...
W dobrym gospodarstwie i w porządnie...
Jaka będzie dalsza część...
I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy...
Jaka będzie dalsza część...
Mam pytanie do tych rolników którzy...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak można oceniać coś nie posiadając tego...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ale tu ludzie kit wciskają .... Sąsiad ma...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Ja chronię dwoma urządzeniami 7 ha ....
Jaka będzie dalsza część...
Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Oczywiście nie chcę powiedzieć że Pan...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Też właśnie o tych przypadkach pożarów...
Jaka będzie dalsza część...
Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Jak zie nie chce kupić od producenta i chce...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
A czyjej produkcji maszyna spaliła się...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
ja mam i jestem zadowolony .Zna też parę...
Jaka będzie dalsza część...
Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania,...
KE zmusi Polskę do...
Ja jestem za tym żeby obok nicka była...
KE zmusi Polskę do...
Padł chyba jeszcze jeden rekord; ilości...
KE zmusi Polskę do...
No i padł rekord - 74 minusów po jednym...
KE zmusi Polskę do...
Gdyby to było tylko moje zdanie, odnośnie...
KE zmusi Polskę do...
No tak unia nad nami czuwa ,,,chyba czuwa by...
Maszyna na przymrozki FARGOLA IV
Sprawdzał to urządzenie ktoś w sadzie u...
KE zmusi Polskę do...
Po tym jak rząd zajmował się sadownictwem,...
KE zmusi Polskę do...
Wierzysz w to? Nawet nie ma śladu po hucznym...
KE zmusi Polskę do...
Do tego wszystkiego KE chce nam zabronić...
Jaka będzie dalsza część...
I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo...
KE zmusi Polskę do...
Dla ciekawych, komentarz do ostatniej...
KE zmusi Polskę do...
A jak byście zawnioskowali o powołanie...
KE zmusi Polskę do...
Uderz w stół ,a nożyce się odezwa..
KE zmusi Polskę do...
Znowu podstęp, trzeba powołać komisję...
KE zmusi Polskę do...
Zastanawiałem się czy wśród sadowników...
KE zmusi Polskę do...
A po co zabierać głos? Napiszesz coś co...
KE zmusi Polskę do...
Niezwykle absorbująca dyskusja ,ktoś może...
KE zmusi Polskę do...
Jedno nazwisko kojarzę, drugiego nie. To że...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,dla Ciebie autorytety to zapewne...
KE zmusi Polskę do...
bełkotem jest to co pilsner proponował...
KE zmusi Polskę do...
Kto "udostępnia jakieś bełkoty"? Ja? Jan z...
KE zmusi Polskę do...
Zamiast "się się", powinno być "się nie",...
KE zmusi Polskę do...
Uwierz mi że się się znam, ale staram się...
KE zmusi Polskę do...
Aby było całkiem poważnie i na temat tego...
KE zmusi Polskę do...
jacenty82,politykom się wydaje,ale Ty za to...
Ceny energii elektrycznej w...
Przypominam portal sadowniczy czyli?...
Zapasy jabłek w UE -...
Przeciez prof Makosz juz robi statystyki tam...
KE zmusi Polskę do...
Masz rację j82, mister Chrzanowski myślał...
KE zmusi Polskę do...
Bo wiesz politykom wydaje się że znają...
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
KE zmusi Polskę do...
Wpiszcie w joutube" " Jane Clod Junkers...
KE zmusi Polskę do...
Brawo Marcin, brawo pilzner. Liczy się...
Zapasy jabłek w UE -...
Wynika z tego że w listopadzie sprzedalismy...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787,dobrze piszesz,ale mam nieodparte...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj Jerzy, Jerzy, Jerzy. Nie rób z siebie...
KE zmusi Polskę do...
A co do pana komisarza to nie jest o jeden...
KE zmusi Polskę do...
Kradzież prądu, to kradzież jak każda...
KE zmusi Polskę do...
Zobacz sobie wyroki za nielegalne ścięcie...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy masz rację z tą " chorobą...
KE zmusi Polskę do...
Jerzy,widzę,że wierzysz KE jak kiedyś...
Ceny energii elektrycznej w...
To bla, bla, bla odniosło się w tym...
Ceny energii elektrycznej w...
Przeczytałem z uwagą wszystkie...
KE zmusi Polskę do...
Marcin8787 ... I tak i nie. L. Kaczyński...
KE zmusi Polskę do...
Kostek7... Widzę, że jesteś bystrym...
KE zmusi Polskę do...
Zobaczcie kiedy jak ten jeden, stary komisarz...
KE zmusi Polskę do...
Wstepujac do UE jednak utacilismy wolnosc.
Ceny energii elektrycznej w...
A prezes Grupy Azoty swojej asystentce płaci...
Ceny energii elektrycznej w...
pilsner - w życiu nie zawsze należy...
Ceny energii elektrycznej w...
Uprawnienia do emisji co2 nie będą...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do tej beczki to dodam informację z TV...
Ceny energii elektrycznej w...
@renifer może z racji nicka słyszałeś o...
Ceny energii elektrycznej w...
Trochę z innej beczki, bardzo ładne ujęcie...
Ceny energii elektrycznej w...
Chinczyki , Amerykanie, Rosjanie nic nie...
Ceny energii elektrycznej w...
Unja będzie się przyglądać dofinansowaniu...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie chcę tutaj za bardzo spamować...
Ceny energii elektrycznej w...
Znalazłem coś odnośnie 2016 roku, jak...
Ceny energii elektrycznej w...
A co ma za znaczeni przeszłość, zobacz co...
Ceny energii elektrycznej w...
Z tej rubryki to wynika, że cały świat...
Ceny energii elektrycznej w...
W wikipedii znalazłem coś takiego....
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuję szampion za uwagę. To jedna...
Ceny energii elektrycznej w...
Wania1234 nie jestem ale mam coś dla Ciebie...
Ceny energii elektrycznej w...
Nie dość że oddychamy, to jeszcze zdarza...
Ceny energii elektrycznej w...
Jeszcze chciałbym się odnieść do...
Ceny energii elektrycznej w...
Witam. Nie jestem ekspertem ale wtrącę...
Nowe przepisy dotyczące...
To co dostaniesz w zwrocie za paliwo...
Nowe przepisy dotyczące...
Już 1 stycznia dojna zmiana dołożyła 8...
Nowe przepisy dotyczące...
Tym bardziej że według analityków widmo...
Perspektywy wzrostu eksportu...
Przeczytaj jeszcze raz artykuł bo chyba źle...
Perspektywy wzrostu eksportu...
To są perspektywy wzrostu koncentratu...
Nowe przepisy dotyczące...
Sęk w tym, że jakoś cicho było w naszym...
Nowe przepisy dotyczące...
Czy komuś wystarczy 100 L na hektar sadu?...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do eskimosa. Kto miał zarobić zarobił....
Ceny energii elektrycznej w...
Jaki mają skład spaliny z suchego drewna a...
Ceny energii elektrycznej w...
Sady pobierają CO2, ale na kilkanaście lat,...
Ceny energii elektrycznej w...
Oczywiście że cena energii od dziś...
Ceny energii elektrycznej w...
Co do energii to chyba wszyscy rozsądni...
Ceny energii elektrycznej w...
Są ludzie którzy obliczyli ile dwutlenku...
Zakupie paleciak elektryczny.
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224. ma Linde.
Ceny energii elektrycznej w...
Dziękuje temu co w ciągu trzech minut...
Ceny energii elektrycznej w...
W PGE już przychodzą dużo wyższe...
Ceny energii elektrycznej w...
wania'' dlaczego Polska importuje węgiel z...
Ceny energii elektrycznej w...
`jurol gdzie CI zdrożało ubezpieczenie w...
Ceny energii elektrycznej w...
Pilsnerze zacny /mocny/; masz rację w twoich...
Ceny energii elektrycznej w...
Z CO2 jest problem i będzie problem, tego...
Ceny energii elektrycznej w...
dzieci w sobotę do szkoły oczywiście
Ceny energii elektrycznej w...
Alfred - teraz rząd dba o dobro narodowe...
Ceny energii elektrycznej w...
Dokładnie, tyle wyborcy tej partii raczej na...
Ceny energii elektrycznej w...
taa sprowadzany z Rosji.... kraje w unii...
Ceny energii elektrycznej w...
Oj artemida,rozumujesz jak leming.Elektrownie...
Ceny energii elektrycznej w...
Jak ktoś chce rządzić to bierze wszystko,...
Ceny energii elektrycznej w...
ok. ale problem podwyżki prądu zaczął...
Ceny energii elektrycznej w...
Napisałem, że jedna i druga czyli...
instagram

Advertisement