Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

Jaka będzie dalsza część tego sezonu w sadownictwie?!

Co robić ze zgromadzonymi jabłkami w chłodniach ? (…) Faza wyczekiwania… wyczekiwania co zrobi Polska i jak ten rynek się ukształtuje ?(…) Rynek krajów Europy Zachodniej pod względem jabłek jest dziś raczej hermetycznie zamknięty ! Promocja jabłek w Egipcie. Jak spostrzeżenia, co tam się teraz dzieje ? Rok 2018 z eksportem jabłek do Egiptu wielkości ponad 60 tyś ton (…) Jakie odmiany eksportujemy do Egiptu (…) Embargo i jego efekt zarzucenie Europy Zachodniej naszymi jabłkami (…) Gra dwóch grup interesów na rynku wschodnim ! (…) Subwencje na zakładanie nowych sadów, nawadniania, przechowalnictwa (…)

Wiele ciekawych tematów kompaktowo i merytorycznie przedstawione ! I na zakończenie wystąpienia trafna uwaga:

Swoją drogą ubolewam że na tej Sali jest kilkadziesiąt osób, a myślę ze 10 raz tyle chodzi i ogląda tylko i wyłącznie sprzęt, nie interesując się tym co za chwilę może się w gospodarstwie wydarzyć.
Powinniśmy (sadownicy) większą uwagą zwrócić co się dzieje na Świecie, co się dzieje w Europie i na tej podstawie podejmować decyzje (w gospodarstwie), a nie tylko na podstawie różnicy w cenie między jednym ciągnikiem a drugim…

Zachęcamy do oglądania materiału oraz subskrypcji kanału youtube.com/sadownictwo w którym publikujemy więcej informacji na temat jabłek i sytuacji w sadownictwie !

 

Wyjściem z obecnej sytuacji w sadownictwie jest ograniczenie produkcji jabłek, tylko jak to zrobić

Administracyjnie ograniczyć produkcje (…) Dopłaty do karczowania (…) Drzewek w szkółkach w tym sezonie już nie ma, czyli będą sadzone nowe nasadzenia (…) Samoistne regulacje przez rynek (…) Kto wytrzyma aktualne ceny (…) Technologia produkcji owoców (…) Przetrwają Ci (sadownicy) najlepsi i średni …


REKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (18):

dodaj komentarz
discus
discus 10.01.2019 20:59 I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo trafnie określa ' stan umysłu" większości naszych sadowników. W następnym sezonie będzie "mni" to się odbijemy :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sandofan
sandofan 11.01.2019 23:11 Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania, pierwsze półrocze sezonu jabłkowego pokazało na którym miejscu jest producent jabłek deserowych już nie
wspominając o przemysłowych,mimo ogromnych strat mrozowych w Chinach.Cytując klasyka dobrze wiedzieć kiedy ze sceny zejść nie pokonanym.
artemida
artemida 12.01.2019 09:02 Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w ustach bo nic nie mówią... Aby wyrażać niepopularne, dla sadowników, rozwiązania trzeba mieć odwagę... Niestety obiecanek /ku uciesze sadowników/ było sporo ...i co? Dalej żyć złudzeniami? Oczywiście można...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 12:50 Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o polskie sadownictwo.W tamtym roku nawet pofatygowałem się 400 km do Jasieńca na spotkanie z nim o tematyce uprawy truskawek i zatrudniania obcokrajowców. Ale w lipcu,po tym jak ubzdurał sobie,że fajnie by było obciążyć polskiego producenta obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi(i zakazu sprzedaży po za nimi plonów) zawieranymi najpóźniej do 30 marca,to całkiem zmieniłem o nim zdanie.Sadownicy mają wiele problemów,a jeszcze musieliby być jasnowidzami i już na wiosnę(a właściwie jeszcze w zimie) określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.Dla mnie,to idiotyczny pomysł.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:28 Mam pytanie do tych rolników którzy minusowali.Macie plantacje jabłek, truskawek może malin. Czy do końca marca naprawdę możecie precyzyjnie(pod groźbą,że jak się pomylicie ,to zapłacicie albo karę umowną albo zostaniecie z plonami) określić swój plon? Ja już uprawiam truskawki 30 lat i ciągle na wiosnę nic nie mogę zaplanować,bo nie wiem jaka będzie pogoda,czy dojadą zbieracze z Ukrainy itd. Ale widzę ,że są tacy którzy,to potrafią przewidzieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:35 I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy które by zechciały podpisać takie umowy...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 13.01.2019 09:13 W dobrym gospodarstwie i w porządnie prowadzonym sadzie nie ma problemu z określeniem przewidywanego plonu. Korekta po zdarzeniu nieprzewidywanym, czyli mróz czy grad itp. następuje po oszacowaniu strat, czy to przez towarzystwo ubezpieczeniowe czy ewentualnie komisje szacującą straty. Znam wiele gospodarstw, które dla potrzeb OP robią to od lat i nie ma z tym najmniejszego problemu. A jak gdzieś to nie wychodzi, to powiem krótko po chłopsku: g...no nie sad i g...no nie gospodarz.
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:57 ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo naprawdę nie wiem jaki będę miał plon i czy dojadą do mnie Ukraińcy),ale dzięki uprawie truskawek(w tej chwili 50 ha) udało mi się powiększyć gospodarstwo z 8 ha do 200 i jako tako wychować i wykształcić czworo dzieci. Oczywiście zdaje sobie sprawę,że są dużo lepsi rolnicy i mi to nie przeszkadza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:50 No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego nie zabroni.Mi tylko chodzi o to, by nikt nikogo nie zmuszał do kontraktacji, jeśli ktoś tego nie chce.
jacenty82
jacenty82 13.01.2019 11:25 Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner z Tobą się zgodzę, te kontraktacje to idiotyzm.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 13.01.2019 11:49 Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą być obowiązkowe dla rolnika. Niech każdy zakład musi zakontraktować z rolnikami min 70% planowanego przerobu, wtedy gdy rolnikowi nie odpowiada cena proponowana przez zakład "A" jedzie na rozmowę do następnego zakładu. Tylko wtedy jest szansa na normalne ceny bo to zakłady musiałyby się starać aby kupić towar od sadownika!
artemida
artemida 13.01.2019 15:07 Widzę że wyszedłeś z jakąś kompromisową propozycją. Dotychczas były dwa stanowiska ZA i PRZECIW, bez dopuszczenia do świadomości że ktoś inny ma choć cień racji....
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 18:34 marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy podejdą bardzo ostrożnie do kontraktacji. Jeśli chodzi o maliny,to może być taka sytuacja,że w maju się okaże,że w Serbii maliny np.wymarzną ,a my Polacy zaplątani w limity wynikające z kontraktacji zostaniemy z niezebranymi i niezamrożonymi malinami,mimo,że popyt światowy będzie ogromny.Skorzystają producenci z Ukrainy i innych krajów i może się zdarzyć,że z eksportera zostaniemy importerem malin.
SlawekS
SlawekS 13.01.2019 19:22 Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie zdarzyła się w tym roku na rynku jabłek, zamień tylko Serbię na Chiny. Efekt? Zakłady kupowały wszystko do ostatniego zgniłka, przez większą część sezonu po kosztach zbioru. I co dał w tym przypadku wolny rynek? Satysfakcję, że cały plon udało się "sprzedać"?
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:39 SlawekS,no ale kupowały i dalej kupują.Gdyby były ograniczenia ilościowe wynikający z kontraktacji nie robiły by tego wcale.Jest za dużo jabłek( w Niemczech też często zostawały na polu),ale to nie powód by wprowadzać rozwiązania rodem z głębokiej komuny
marasp
marasp 13.01.2019 21:30 Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie podejdą do kontraktacji"? W takiej sytuacji musiałyby dać cenę satysfakcjonującą sadownika, bo inaczej nie miałyby wymaganych 70%. A to czy w innym kraju wymarznie to mnie i pewnie większości sadowników nie interesowałoby gdybyśmy u siebie w Polsce dostawali co roku godziwe pieniądze za nasze produkty i naszą pracę!
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 22:52 przestańmy traktować przetwórnie jak swoich największych wrogów....zmuszanie kupujących do określenia się z wielkością skupu już marcu,to ogromne nieporozumienie,bo sytuacja na rynkach rolnych jest dynamiczna.Polskie rolnictwo jest rozdrobnione i trudno będzie znaleźć firmę która będzie chciała kontraktować niewielkie ilości owoców.To oznacza plajtę małych rolników,bo nie będą mogli sprzedać swoich owoców.Skupy jeszcze u nas będą długo funkcjonowały.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:35 Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy otwartych granicach,bo dojdzie do sytuacji,że rolnicy i przetwórcy z innych państw będą w lepszej sytuacji niż polscy,bo im nikt nie zabroni sprzedaży na polski rynek.Obowiązkowe umowy kontraktacyjne owoców to absurd na skalę światową,no może poza Koreą Północną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ocena sytuacji na europejskim rynku jabłek i gruszek

Poziom produkcji, rynek jabłek z potencjałem produkcji osiągnął punkt „nadpodaży” o...

BREXIT “bez umowy” – zasady eksportu do Wielkiej Brytanii

Większość roślin i produktów roślinnych (w tym owoce i warzywa, kwiaty i zieleń...

Ochrona producentów żywności przed nieuczciwymi praktykami handlowymi

Europosłowie chcą położyć kres nieuczciwym praktykom handlowym w ramach łańcucha dostaw...

ZSRP: Opłaciło się walczyć - VAT bez zmian

Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce...

Interwencja w sprawie Eskimosa

Prezes Mirosław Maliszewski zgłosił na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o...

ZSRP w sprawie umów kontraktacyjnych

Ze względu na opieszałość resortu rolnictwa w kwestii ,,umowy kontraktacyjnej’’ w...

Najnowsze ogłoszenia

Wapno z chłodni KA

22.03.2019 18:46 autor: maksu83

Sekator pneumatyczny AIRPRESS

22.03.2019 08:35 autor: transpit

Kontener mieszkalny biurowy lub socjalny

22.03.2019 08:18 autor: transpit

Kupię Kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

21.03.2019 21:15 autor: Sadpol123

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

20.03.2019 17:24 autor: damian115

C 330, używane części w dobrym stanie

20.03.2019 08:01 autor: golden91

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Kanada zainteresowana...
A kto komu coś obiecał? Czy to sprawa...
Kanada zainteresowana...
A może rodacy Julii Timoszenko...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Kto to pisze ? TVN cytuje " ile zarabia...
Kanada zainteresowana...
A czym się pryska na tej całej Ukrainie......
Kanada zainteresowana...
Zaraz zaraz przecież my mięliśmy z Kanadą...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Za dwa jabłka sadownik dostaje 17 groszy i...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
A kto teraz będzie kupował w sklepie jak na...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Zapomniałem dodać, brawo agro unia
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Cholerne świnie zawsze przypiszą sobie...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
ardanku ciesz się póki możesz bo tylko...
Skup interwencyjny: Są...
Niedługo będą wybory więc za ten dobrobyt...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy, że Polska ma podwójne...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy co było przyczyną...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
instagram