Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Jaka będzie dalsza część tego sezonu w sadownictwie?!

Co robić ze zgromadzonymi jabłkami w chłodniach ? (…) Faza wyczekiwania… wyczekiwania co zrobi Polska i jak ten rynek się ukształtuje ?(…) Rynek krajów Europy Zachodniej pod względem jabłek jest dziś raczej hermetycznie zamknięty ! Promocja jabłek w Egipcie. Jak spostrzeżenia, co tam się teraz dzieje ? Rok 2018 z eksportem jabłek do Egiptu wielkości ponad 60 tyś ton (…) Jakie odmiany eksportujemy do Egiptu (…) Embargo i jego efekt zarzucenie Europy Zachodniej naszymi jabłkami (…) Gra dwóch grup interesów na rynku wschodnim ! (…) Subwencje na zakładanie nowych sadów, nawadniania, przechowalnictwa (…)

Wiele ciekawych tematów kompaktowo i merytorycznie przedstawione ! I na zakończenie wystąpienia trafna uwaga:

Swoją drogą ubolewam że na tej Sali jest kilkadziesiąt osób, a myślę ze 10 raz tyle chodzi i ogląda tylko i wyłącznie sprzęt, nie interesując się tym co za chwilę może się w gospodarstwie wydarzyć.
Powinniśmy (sadownicy) większą uwagą zwrócić co się dzieje na Świecie, co się dzieje w Europie i na tej podstawie podejmować decyzje (w gospodarstwie), a nie tylko na podstawie różnicy w cenie między jednym ciągnikiem a drugim…

Zachęcamy do oglądania materiału oraz subskrypcji kanału youtube.com/sadownictwo w którym publikujemy więcej informacji na temat jabłek i sytuacji w sadownictwie !

 

Wyjściem z obecnej sytuacji w sadownictwie jest ograniczenie produkcji jabłek, tylko jak to zrobić

Administracyjnie ograniczyć produkcje (…) Dopłaty do karczowania (…) Drzewek w szkółkach w tym sezonie już nie ma, czyli będą sadzone nowe nasadzenia (…) Samoistne regulacje przez rynek (…) Kto wytrzyma aktualne ceny (…) Technologia produkcji owoców (…) Przetrwają Ci (sadownicy) najlepsi i średni …


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (18):

dodaj komentarz
discus
discus 10.01.2019 20:59 I to ostatnie zdanie pana posła, bardzo trafnie określa ' stan umysłu" większości naszych sadowników. W następnym sezonie będzie "mni" to się odbijemy :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sandofan
sandofan 11.01.2019 23:11 Jak zwykle bełkot polityka i przewidywania, pierwsze półrocze sezonu jabłkowego pokazało na którym miejscu jest producent jabłek deserowych już nie
wspominając o przemysłowych,mimo ogromnych strat mrozowych w Chinach.Cytując klasyka dobrze wiedzieć kiedy ze sceny zejść nie pokonanym.
artemida
artemida 12.01.2019 09:02 Bełkot? Inni na razie /chyba/ mają wodę w ustach bo nic nie mówią... Aby wyrażać niepopularne, dla sadowników, rozwiązania trzeba mieć odwagę... Niestety obiecanek /ku uciesze sadowników/ było sporo ...i co? Dalej żyć złudzeniami? Oczywiście można...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 12:50 Pan Maliszewski był dla niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o polskie sadownictwo.W tamtym roku nawet pofatygowałem się 400 km do Jasieńca na spotkanie z nim o tematyce uprawy truskawek i zatrudniania obcokrajowców. Ale w lipcu,po tym jak ubzdurał sobie,że fajnie by było obciążyć polskiego producenta obowiązkowymi umowami kontraktacyjnymi(i zakazu sprzedaży po za nimi plonów) zawieranymi najpóźniej do 30 marca,to całkiem zmieniłem o nim zdanie.Sadownicy mają wiele problemów,a jeszcze musieliby być jasnowidzami i już na wiosnę(a właściwie jeszcze w zimie) określić się dokładnie z ilością,jakością i ceną owoców.Dla mnie,to idiotyczny pomysł.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:28 Mam pytanie do tych rolników którzy minusowali.Macie plantacje jabłek, truskawek może malin. Czy do końca marca naprawdę możecie precyzyjnie(pod groźbą,że jak się pomylicie ,to zapłacicie albo karę umowną albo zostaniecie z plonami) określić swój plon? Ja już uprawiam truskawki 30 lat i ciągle na wiosnę nic nie mogę zaplanować,bo nie wiem jaka będzie pogoda,czy dojadą zbieracze z Ukrainy itd. Ale widzę ,że są tacy którzy,to potrafią przewidzieć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 12.01.2019 21:35 I najważniejsze: czy macie wiarygodne firmy które by zechciały podpisać takie umowy...?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 13.01.2019 09:13 W dobrym gospodarstwie i w porządnie prowadzonym sadzie nie ma problemu z określeniem przewidywanego plonu. Korekta po zdarzeniu nieprzewidywanym, czyli mróz czy grad itp. następuje po oszacowaniu strat, czy to przez towarzystwo ubezpieczeniowe czy ewentualnie komisje szacującą straty. Znam wiele gospodarstw, które dla potrzeb OP robią to od lat i nie ma z tym najmniejszego problemu. A jak gdzieś to nie wychodzi, to powiem krótko po chłopsku: g...no nie sad i g...no nie gospodarz.
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:57 ok. Może i jestem gównianym gospodarzem(bo naprawdę nie wiem jaki będę miał plon i czy dojadą do mnie Ukraińcy),ale dzięki uprawie truskawek(w tej chwili 50 ha) udało mi się powiększyć gospodarstwo z 8 ha do 200 i jako tako wychować i wykształcić czworo dzieci. Oczywiście zdaje sobie sprawę,że są dużo lepsi rolnicy i mi to nie przeszkadza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 10:50 No to kontraktuj jak najszybciej.Nikt Ci tego nie zabroni.Mi tylko chodzi o to, by nikt nikogo nie zmuszał do kontraktacji, jeśli ktoś tego nie chce.
jacenty82
jacenty82 13.01.2019 11:25 Chociaż bardzo się różnimy to tu pilsner z Tobą się zgodzę, te kontraktacje to idiotyzm.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marasp
marasp 13.01.2019 11:49 Kontraktacja są potrzebne, ale nie mogą być obowiązkowe dla rolnika. Niech każdy zakład musi zakontraktować z rolnikami min 70% planowanego przerobu, wtedy gdy rolnikowi nie odpowiada cena proponowana przez zakład "A" jedzie na rozmowę do następnego zakładu. Tylko wtedy jest szansa na normalne ceny bo to zakłady musiałyby się starać aby kupić towar od sadownika!
artemida
artemida 13.01.2019 15:07 Widzę że wyszedłeś z jakąś kompromisową propozycją. Dotychczas były dwa stanowiska ZA i PRZECIW, bez dopuszczenia do świadomości że ktoś inny ma choć cień racji....
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 18:34 marasp,weź pod uwagę,że w marcu firmy podejdą bardzo ostrożnie do kontraktacji. Jeśli chodzi o maliny,to może być taka sytuacja,że w maju się okaże,że w Serbii maliny np.wymarzną ,a my Polacy zaplątani w limity wynikające z kontraktacji zostaniemy z niezebranymi i niezamrożonymi malinami,mimo,że popyt światowy będzie ogromny.Skorzystają producenci z Ukrainy i innych krajów i może się zdarzyć,że z eksportera zostaniemy importerem malin.
SlawekS
SlawekS 13.01.2019 19:22 Pilsner...Sytuacja opisana przez Ciebie zdarzyła się w tym roku na rynku jabłek, zamień tylko Serbię na Chiny. Efekt? Zakłady kupowały wszystko do ostatniego zgniłka, przez większą część sezonu po kosztach zbioru. I co dał w tym przypadku wolny rynek? Satysfakcję, że cały plon udało się "sprzedać"?
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:39 SlawekS,no ale kupowały i dalej kupują.Gdyby były ograniczenia ilościowe wynikający z kontraktacji nie robiły by tego wcale.Jest za dużo jabłek( w Niemczech też często zostawały na polu),ale to nie powód by wprowadzać rozwiązania rodem z głębokiej komuny
marasp
marasp 13.01.2019 21:30 Co rozumiesz pod pojęciem "ostrożnie podejdą do kontraktacji"? W takiej sytuacji musiałyby dać cenę satysfakcjonującą sadownika, bo inaczej nie miałyby wymaganych 70%. A to czy w innym kraju wymarznie to mnie i pewnie większości sadowników nie interesowałoby gdybyśmy u siebie w Polsce dostawali co roku godziwe pieniądze za nasze produkty i naszą pracę!
pilsner13
pilsner13 13.01.2019 22:52 przestańmy traktować przetwórnie jak swoich największych wrogów....zmuszanie kupujących do określenia się z wielkością skupu już marcu,to ogromne nieporozumienie,bo sytuacja na rynkach rolnych jest dynamiczna.Polskie rolnictwo jest rozdrobnione i trudno będzie znaleźć firmę która będzie chciała kontraktować niewielkie ilości owoców.To oznacza plajtę małych rolników,bo nie będą mogli sprzedać swoich owoców.Skupy jeszcze u nas będą długo funkcjonowały.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 13.01.2019 19:35 Nie ma alternatywa dla wolnego rynku przy otwartych granicach,bo dojdzie do sytuacji,że rolnicy i przetwórcy z innych państw będą w lepszej sytuacji niż polscy,bo im nikt nie zabroni sprzedaży na polski rynek.Obowiązkowe umowy kontraktacyjne owoców to absurd na skalę światową,no może poza Koreą Północną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Produkcja malin na progu opłacalności !

Trwają zbiory późnych malin. Plony, są ograniczone z powodu pogody, a koszty wciąż...

Minister będzie publikować listy zakładów importujących surowce spożywcze

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będzie publikował...

Susza ustąpiła w uprawach truskawek i drzew owocowych ?

W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy...

ZSRP: Postulaty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Umowa powinna łączyć producenta z przetwórcą, a nie producenta i punkt skupu, gdyż punkt...

ZSRP wystąpił do Premiera o pomoc dla sadowników

W związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jakie dotknęły rejony sadownicze...

ME ws. konieczności składania oświadczeń przez sadowników

Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że mimo wielu trudności, które pojawiły...

Najnowsze ogłoszenia

Maszt Linde 4.20

25.08.2019 22:27 autor: OM4x4

Zlecę wykarczowanie 2.5 he sadu

25.08.2019 14:09 autor: sadownik80

Drzwi chłodnicze gazoszczelne

24.08.2019 12:28 autor: M4rian

Zatrudnie do zbioru jabłek

24.08.2019 06:19 autor: polisz34

Świder mcms warka

22.08.2019 00:05 autor: pawel35140

Sprzedam jabłka

21.08.2019 20:15 autor: waldus

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
instagram